WierickerschaDs; tot plaats, adj. te Bergen-op- Zoom, de eerste luit. P. W. M. Coster, van het 2de regt. huzaren, die in verband daarmede by dien staf wordt overgeplaatst; tot tweeden luit. plaats.-adjudant te Haarlem, de sergeant J. W. P. Hopmans, van het 2de regt. inf. Aan den hoofd ingenieur van den Rijkswater staat der 2de kl. Ph. W. Van der Sleyden, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking als zoodanig verleend, te rekenen van 9 Mei jl. Uooglecrnren-Hamciieden. Reeds hebben wy het geval medegedeeld van den hoogleeraar Drucker, die, als lid der Tweede Kamer opgetreden en in die betrek king vermoedoiyk tot September ongeveer niets te doen hebbende, toch niet kan voort gaan met het geven van zyne colleges te Leiden. De positie van hoogleeraren, „het lidmaat schap van eene van beide Kamers van de Staten- Generaal aanvaardende", is nameiyk geregeld in art. 56 der wet op het hooger onderwys. Zy „biyven, zoolang hun lidmaatschap duurt, in het genot van hunne jaarwedde als verlofs traktement". Uit die bepaling volgt dat aan een hoog leeraar, die lid der Staten-Generaal wordt, verlof wordt verleend zoolang dit lidmaat schap duurt. De wet heeft het voor hoog leeraren mogeiyk willen maken, dat wissel vallige lidmaatschap te aanvaarden zonder dat zy hunno betrekking als hoogleeraar voorgoed behoeven neer te leggen. Bedanken zy later of worden zy niet horkozen, dan kunnen zy hunne plaats aan de Universiteit van rechts wege weder innemen. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Yan Houten in wiens plaats prof. Drucker te Groningen is gekozen heeft ge meend den hoogloeraar geene vergunning te mogen geven zyne colleges voorloopig voort te zotten. Naar wy gelooven, terecht: het wetsartikel geeft daartoe geene vryheid. Zoo lang hot lidmaatschap der Staten-Generaal duurt, dus van de aanvaarding af, blyft de hoogleoraar in het genot van verlofstraktement en daarom begint tegelyk het verlof. Aan neming van de benoeming tot Kamerlid staat geiyk met aanvraag om verlof. Ging hy voort met examens af te nemen, er kon reden be staan de uitspraak van de diploma's niet geldig te verklaren. De eenige reden van twyfel kan zyn ge legen in do vraagis de hoogleeraar verplicht van dat verlof gebruik te maken Mag hy ook al heeft hy er ruimschoots den tyd toe niet vrywillig voortgaan met het geven zyner lessen? Het ware wel te wenschen, dat de wet dit toeliet. Degeen, die den hoogleeraar vervangen zal, is meestal niet terstond te vinden of ge reed de lessen over te nemen. In het belang der studenten is het dus zeker, dat de hoog leoraar, die verlof hoeft gekrogen, zoolang de opvolger niet in staat is te beginnen, zooveel mogeiyk voortgaat met het geven van colloges en afnemen van examens. En in de omstan digheden, welke zich dit jaar voordoen, nu de Tweede Kamer tot September zeer weinig werk zal hebben, bestaat togen de voortzetting geen enkel bezwaar. By het artikel heeft men blykbaar alleen gedacht aan de periodieke verkiezingen, die in Juni plaats hebben voor de zitting, welke eerst twee maanden later, in September, begint, kort vóór de Academiecursus aanvangt. Dan is er tyd voor vervanging en kan de hoog leoraar nog zyne ambtsplichten tot het eind van den cursus vervullon. By eene keuze ton gevolge ooner ontbinding, midden in den cursus, komt er echter stoornis, welke voorziening eischt. Eene wyziging van art. 56 ware dan ook wel gewenscht. Ook nog om eeno andere reden, waarop wy reeds vrooger herhaaldelijk hebben gewezen. Het artikel maakt geeu verschil tusachon Eerste en Tweede Kamer. Ofschoon de Eerste Kamer slechts weinigo dagen van het Jaar byeen is, mag toch een hoogleeraar geene zitting in dat college hebbon, zonder zyn leeraarsambt op te geven 1 Ofschoon de wet dan ook de hoogleeraren noemt onder diegenen, die wegens het bekleeden van eene hooge en gewichtige openbaro betrekking tot lid der Eerste Kamor verkiesbaar zyn tot do „hoogstaangeslagenen" bohooren hoogleeraren zelden l is toch tot dusver geen professor gekozen. Wasrschljniyk omdat geen hunner beroid is „verlof' te nemen voor eene zoo weinig tydroovonde betrekking als het lid maatschap dor Eerste Kamer Bovendien ver- liezon zy dan de helft van hunne jaarwedde, zonder dat zy als lid der Staten-Generaal eene schadeloosstelling ontvangen, welke alleen aan leden der Tweede Kamer wordt toogekend. Wil men, op den duur, de bepaling op ver kiesbaarheid van hoogleeraren niet tot eene doodo letter maken, dan is verandering van art. 66 der wet op het hooger onderwys noodig. Het lidmaatschap der Eerste Kamer moet voor hoogleeraren geene reden moer zyn om feiteiyk hun professoraat neer te leggen. Wollicht vindt de Regeering in het geval van prof. Drucker aanleiding om spoedig eene wyztging van art. 56 voor te stellen. Do Kamer zou door zulk een wetje, als zy in Juni korton tyd torugkomt, af te doen, althans eonig nuttig werk verrichten. Er is intU88chen nog een uitweg, wat het geven van colleges betreft. De heer Drucker, die als hoogleoraar geowongon rust moet demon, kan wellicht op grond van art. 60 als privaat docent optreden 1 Hbl Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te halftwaalf werd door den commandant van het 2de bat. 4de regt. inf., den majoor Doornbos, op plechtige wyze de bronzen medaille voor 12 jarigen trou wen dienst uitgereikt aan den soldaat De Vries, van genoemd bataljon. Na eene toespraak, werd hem voor het front de medaille op de borst gehecht, en by den afmar8ch van het bataljon naar de kazerne werd de gedecoreerde aan het hoofd van dat bataljon geplaatst en zoo maakte hy den te rugtocht mede. De keuring der ry- en trekpaar- den, eventueel voor den krygsdienst te leveren, zal in de gemeente Zoeterwoude plaats hebben op Vrydag 1 Juni a. s. Men meldt uit Rynsburg: Ofschoon het met de veilingen der groene tulpen ge bleken is, dat de pryzen dooreen ruim J/5 by verleden jaar zyn teruggegaan, gaven toch de laatste veilingdagen weer zeer bemoedigende teekenen en bestaat er alle mogeiykheid dat er voor de droge bollen veel vraag zal zyn, waardoor dan natuuriyk de pryzen weer beter worden. De vorige jaren werden de pryzen door de kweekers onderling tot ver boven handelswaarde opgevoerd; dat zulk een onge zonde toestand niet kan biyven voortduren, i6 duideiyk; want dan zou de uitvoer telken jare kleiner en de aankweeking daarentegen zoo groot worden, dat daardoor, zooals nu reeds blykt, de daling der pryzen zoo schok kend zou invallen, dat men ten slotte, zooals vroeger jaren is gebeurd, voorheen zeer gewilde soorten toch als waardeloos moet wegdoen. Mocht dus de grootere vraag van blyvendo beteekenis worden, dan zou de bollenkweekery een werkeiyk zuiverder tydperk ingetreden zyn. Het schuitje mot kruideniers waren van vrouw D., te Oudu Wetering, werd Woensdag-morgen aangevaren door een schippersvaartuig. uit de richting van Lei- muiden de Drecht komende afvaren, en wel door het losraken der schoot. De daardoor der vrouw berokkende schade werd haar, door bemiddeling van den ryks-veldwachter Koning, door den schipper vergoed. Voor de arrondissem ents-recht- bank te Haarlem stond gisteren terecht Wil- helmina Van den B., oud 27 jaar, buisvrouw van G. v. V., wonende te Hillegom. Deze had in den loop der maand April jl., terwyl zy als schoonmaakster dienst deed by mevrouw Van Waveren, geb. Nieuwkamp, te Hillegom, weggenomen een bankbiljet van f 100, dat in eeno linnenkast gesloten was. Dit biljet was ze gaan wisselen in den winkel van Van Bemmelen, te Haarlem, waar ze eene schuld had van f 26. Verder had zo voor hot geld, dat er overbleef, by den winkelier F. N. De Haan voor eene waarde van f 41 aan gouden versierselen gekocht. Het overige geld was by haar in beslag genomen. De officier van justitie, mr. J. P. Van Outeron, deelde aan de rechtbank mode dat beschuldigdo den 5den October 1893 door deze rechtbank wegens diefstal was veroordeeld tot cone gevangenisstraf voor den tyd van eene maand, wolke straf door haar was onder gaan. Ze was eene leugenachtige vrouw, die op 8chromoiyk ondankbare wyze de goede bedoelingen van mevrouw Van Waveren bad beantwoord. Dezo toch had haar, wotende dat zy wegens diefstal gevangen had gezeten, in dienst genomen, ton einde haar in de gele genheid to stollen om te bewyzen, dat ze haar leven had gebeterd. Z.E.A. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischto eeno gevangenisstraf voor den tyd van 10 maanden. Uitspraak over acht dagen. De rechtbank heeft P. B., bakker te Haar lommormeer, wegens huisvredebreuk vryge sproken, doch wegens mishandeling voroor deelci tot 7 dagen gevangenisstraf, en J. K., arbeider te Roelof-Arendsveon, wegens opzet- teiyke vernieling, tot 6 dagen gevangenisstraf. Een 1 8-jarigo jongen, in dienst by de openbare reiniging te 's Gravenhage, werd gisteravond overreden door oene machine, bestemd voor het reinigen van privaten. Hy wilde, nadat by oen paardendeken had op geraapt, welke van den wagen was gevallen, weder op het voortuig springen, maar strui kelde. waardoor hy onder do machine ge raakte en over het hoofd word gereden. Do ongelukkige was byna onmiddellyk dood. Zyn lyk word naar hot ziekonhuis vervoerd. De Haagsche brandweer werd gisterochtend gealarmeerd voor eun schoor steenbrand in hot gebouw van hut Ministerie van Oorlog. De brand had gelukkig geene ernstige gevolgen. De executie van een olifant. In de Rottordamscbe diergaarde is bet man netje dor Afrikaansclie olifanten, dat met zyn wyfjo op 24 Mei 1874 in de diergaarde zyn intocht deed, doodgeschoten, eene droevige gebeurtenis, noodzakeiyk ten gevolge van de vele abcessen op verschillende plaatsen aan het lichaam en vooral aan do pooten, gedu rende langen tyd aanwezig, waardoor het dier nu neergevallen was, niet meer kon opstaan en ook r.iet meer staande kon blyvon. Op circa 5 metor afstands werden zesmaal achtereenvolgend schoten gedaan en gemikt op de slaapstreek tusschen den uitwendigen gehoorgang en den bovenrand van de oogkas, ongovoer 5 c.M. hooger dan de lyn, tusschen deze twee punten getrokken, welke plaats in 1893 to Stuttgart de meost geschikte gebleken is, ten eindo dadeiyk den dood te veroorzaken. By hot zesde schot drong de kogel precies op dat punt door en het dier was dan ook op hetzelfde oogenblik morsdood, zonder eenige beweging of stuiptrekking of zelfs reflexbe wegingen. Gisternacht tusschen 12 en 1 uur hoorde men op de Brouwersgracht by de Dommerstraat te Amsterdam iets in het water vallen. Men ging dreggen en kort daarna werd eene net gekleede vrouw uit het water gehaald. In eene naburige herberg binnengedragen, deed men alles om de levensgeesten op te wekken, doch het was tevergeefs: de dood was reeds ingetreden. De vrouw was in die buurt niet bekend en het lyk werd naar het politiebureel gebracht. Men weet niet of men hier met een ongeluk dan wel met zelfmoord te doen heeft. In de zaak der valsche bankbil- jetten, waarvan de behandeling a. 8. Maandag voor de arr.-rechtbank te Amsterdam een aanvang neemt, zyn door de verdediging 29 getuigen k decharge gedagvaard. In het geheel zullen derhalve, daar er 97 getuigen a charge zyn gedagvaard, honderd zes en twintig personen getuigenis der waarheid hebben af te leggen. Dezer dagen werd, gelyk men zich herinnert, in het Gasthuis te Amsterdam opgenomen de kantoorbediende Ldie, toen hy, onder verdenkiüg van verduistering, gear resteerd zou worden, zich in zyne woning in de 2de Jan-Van-der-Heyden-straat, van het leven heeft trachten te berooven. Thans isL. aan de gevolgen van zyne verwondingen overleden. Omtrent d e v e r g i f t i g i n g sz a a k te Amsterdam verneemt het „Hbl." dat de toestand van de wed. Van der Linden en haar zwager zóó vooruitgaande is, dat zy deze week nog het Binnengasthuis kunnen verlaten. De 21-jarige zoon Fieter Johannes Van der Linden is in handen van de justitie. Hy heeft zyn misdryf reeds bekend. Zyne arrestatie had op eenigszins toevallige wijze plaats. Woensdag-namiddag werd door do Haagsche politie aan de politie te Amsterdam overge leverd een minderjarige, die zonder middel van bestaan te 's-Gravenhage was aangetroffen en had voorgegeven te Amsterdam thuis te behooren en Willem De Ruiter te heoten Iets dergeiyks komt aan de politie bureelen in groote steden byna dagolyks voor, zoodat aan het geval geene buitengewone aandacht werd geschonken. Men stond reeds op het punt het jongemensch, nu hy eenmaal te Amsterdam was teruggekeerd, zyne vryheid te hergeven, toen men 't toch maar beter' achtte om eerst zyn vader van zyne terugkomst te verwittigen. By onderzoek bleek echter diens adres niet te vinden te zyn en hierover om opheldering gevraagd, bekende de jongeling de gezochte Pieter Johannes Van der Linden te zyn. Do justitie werd onmiddellijk met het geval in kennis gesteld en wist, naai het „N. v. d. D." meldt, de volgende verklaringen van hem te verkrijgen Tot voor eenigen tyd was hy zyne moeder behulpzaam in hot drogistwinkeltje, maar dit leven was hem te eentonig, hy hield van uitgaan en in de drukke menschenwereld zyn, en daar hy kennis had aan eenige tooneelisten, zocht hy by hottooneel te komen. Hy werd als volontair aangenomen by den schouwburg „Tivoli" in de Nes, hetgeen zeer tegen den zin van zyne moedor was. Zy verweet hem gedurig, dat hy haar telkens om geld vroeg, daarvoor uitgiDg en niets verdiende. Dat was hem zeer onaangenaam om aan te hooren, dat verveelde hem. Onlangs was er weder tusschen moeder en zoon eene dergelyku woordenwisseling geweest, en toen hy nu Zondag-middag in het winkeltje van zyne moeder kwam om een fleschje eau-de-cologno en een stukje zeep voor zyn meisje te halen, toen was er niemand in dat winkeltje en toen viel 't hem in, dat er ook arsenicum verkocht werd. Daarmede kon hy zyne moeder vergiftigen, bedacht hy; dan was het „gezanik" voor altyd uit. Dat voornemen uit te voeren stond op hetzelfde oogenblik by hem vast Hy zocht den arsenicum op en stortte uit het zakje een gedeelte in den theepot, dien zyne moeder 's andoren daags voor het ontbyt gebruiken zou. Hy bracht daarna, alsof er niets gebeurd was, op de gewone wyze zfjn dag door en kwam zelfs zeor laat thuis. Toen hy 's morgens wakker werd, zag hy den hond spuwende; dat was hem het bewys, dat de zaak een verloop had zooals hy verwacht had. Zyne moeder uitte onmiddellyk het vermoeden, dat hy haar had willen verglftigtn, maar met kracht wees hy die beschuldiging af. Op haar verzoek zou hy naar den dokter gaan, doch dat deed hy niet: hy wandelde de Haarlemmerpoort uit en den Haarlem merweg op. Hy liep door tot Haarlem, ging van hier, al loopende, naar Zandvoort, langs het strand naar Noordwyk en van daar over Leiden naar Den Haag, waar hy "Woensdag uitgeput en vermoeid aankwam. De twee kwartjes, die by by zich had gehad, waren onderweg aan brood en een glas bier opgegaan. Hy had langs den weg geslapen. Niet wetende wat te doen, liep hy het eerste politie bureel het beste in, vertelde dat hy zyne portemonnaie verloren bad on nu gaarne eenigen onderstand zou ontvangen. De Haagsche politio zond hem, zooals ver meld, naar Amsterdam op. Op eeno door de Justitie tot bem gerichte vraagwaarom hy niet naar buis was gekoerd, antwoordde hy dat hy dan uitgelachen zou zyn geworden. Aan den rechter-commissaris, die er zyne verbazing over te kennen gaf, dat hy ten eenenmale niet vroeg hoe 't met zyne zieke moeder ging, gaf hy ten antwoord, dat 't toch al te zonderling zou zyn om eerst op iemand eene poging tot moord te doen en daarna te vragen hoe 't met het slachtoffer was. Op de vraag, waarom hy den oom, die hem dan toch feitelyk nooit iets in den weg gelegd had, ook tot zyn slachtoffer gemaakt had, antwoordde hy, dat dit nu eenmaal niet anders kon. Hy beweerde dat hy een gedeelte van den arsenicum op reis had medegenomen en dat hy hiermede beproefd heeft zichzelven van het leven te berooven door het in een glas bier te werpen. Hy had daarvan echter hoegenaamd geen hinder ondervonden. Hy bekende - zooals dan ook uit zyn eigen verhaal niet anders blykt met voorbedachten rade gehandeld te hebben. Hy wist zeer goed welk zwaar vergif arsenicum was, alleen was hy niet op de hoogte van de benoodigde hoeveelheden. Overigens scheen hy volstrekt niet het ernstige van zyn misdryf in te zien of toonde hy ook maar het geringste spoor van berouw. Hy werd nog dienzelfden avond naar het Huis van bewaring gebracht. De 57-jarige bierhuishouder C. B. A., te Rotterdam, was eergisteren met een dogcar op den Boezemsingel aan het ryden, toen hy met zyn rytuig in aanraking kwam met een kruiwagen, door gemeente werklieden ter afsluiting van eene straatopening aldaar geplaatst. Door den schok, hierdoor veroorzaakt, viel het voertuig omver en kwam genoemde persoon zóó hevig met het hoofd tegen de straatsteenen terecht, dat hy onmid dellyk dood was. Men schryft uit Enschedee aa de „Haarl. Ct.": Een der leden van do firma De Jong Cie., grossier en fabrikant van confectie artikelen alhier, is, met hetgeen hy aan geldswaarde konde machtig worden, op den loop gegaan, volgens zyn eigen schryven naar Amerika. Het passief moet pl. m. f 60,000 bedragen. Door een paar der grootste schuld- ei8chers is aan den officier van justitie ver zocht naar Nieuw-York te seinen, om hem, zoo mogelyk, by aankomst aldaar nog te laten oppakken. Te Hilversum werd een gezin van vier personen na het gebruik van hoofd kaas ernstig ongesteld. Een geneeskundige constateerde vergiftiging. Een nog overge bleven stuk is door den keurmeester van voedingsmiddelen als schadelyk voor de ge zondheid afgekeurd, terwyl ook by den ver- kooper de nog in het winkeltje voorradig zynde stukken door de politie in beslag wer den genomen. De anarchisten te Maastricht.— Men meldt aan de „Tel.'r uit Maastricht van Donderdag: Door den off. van justitie mr. Hanlo, vergezeld van den rechter-commissaris mr. Pyls en den subst.-griffier mr. Van Bel, is heden, in tegenwoordigheid van den „procureur du Roi" en den „juge d'instruction" uit Luik huiszoeking gedaan in de woning van den socialist Vliegen en in het lokaal waar de druk kery van het socialistisch weekblad „De Volks tribuun" gevestigd is. Do uitslag van dit onder zoek is nog onbekend. Uit Roermond wordt gemeld dat zekere K., van beroep straatmuzikant, een collega, B. genaamd, op denVenlooschen weg afgewacht en met eene revolver verraderlyk van achter een boom in de bor6t geschoten heeft. De kogel gleed echter af, zoodat de wonde niet gevaarlijk Is De dader is in hechtenis. Een v y f t i e n j a r i g d i en s t m e s j e te Goudswaard had eenige rozynen gevonden en die opgegeten. Spoedig voelde het meisje zich ongesteld en kreeg hevige benauwdheden. En geen wonder: de gevonden rozynen waren voor de ratten bestemd en gevuld met lucifers koppon. Aan spoedig ingeroepen geneeskun dige hulp mocht het gelukken de werking van het vergif te voorkomen. Men vermoedt dat de vrouw van den carous8elhouder E., te Kruiningen, die met afgesneden hals werd gevonden, op geweld dadige wyze om het leven is gekomen en niet zichzelve van het leven heeft beroofd. Du vroogero stationsklerk Mel- lema, te Winschoten, die indertyd drie schoten op zyn vader loste, doch als niet toereken baar - word vrygesproken, is thans benoemd voor eene zelfde betrekking in de Transvaal. Een koffiehuishouder te Huis duinen gaf, half dronken, zyne dochter met eene flesch een slag, waardoor haar eene ga pende wonde aan het hoofd werd toegebracht. Aanvankeiyk werd het ergste gevreesd, doch de dokter heeft hoop, dat de patiënte zal her stellen. Door de politie te Apeldoorn zyn aldaar aangehouden twee jongens, ont vlucht van de stichting Nederlandscb Mettray. Het onderzoek in zake de onge regeldheden te Losser is nog niet ten eindo. Gisteren werden opnieuw, door den wacht meester der marechaussee op last van den officier van justitie te Almeloo, een zestal personen, die aan den propaganda tocht naar Losser deelnameD, met. Lossersche landbou wers geconfronteerd. De toestand van Teutelink, die door de Los sersche boeren zoo deeriyk werd toegetakeld, is nog zeer zorgwekkend; hy moet ernstig aan het hoofd gewond zyn, en tevens werd hem eene rib gobroken, welke in de long is gedrongen, waardoor hy eene bloedspuwing heeft gekregen. Woensdag avond en gisteren waren alhier de hoeren Domela Nieuwenhuis en mr. Troel stra, die met eenige socialisten hebben ge sproken. Men verneemt dat by de socialisten het plan bestaat, om binnenkort, misschien Zondag 3 Juni, met behulp van partygenooten uit omliggende plaatsen over de geleden neder laag revanche te nemen. De „Weser Zeitung" ontvangt bericht uit Hongkong, dat in deze Chineesche haven eene gevaarlijke epidemie heerscht, ten gevolge waarvan de schepen quarantaine moeten houden. Tot dusver evenwel bepaalt de ziekte zich tot de Chineezen en is nog geen der vreemdelingen, die te Hongkong wonen, daardoor aangetast. Eergisteren meldde zich by de politie te Parys een reiziger aan, naar hy voorgaf makelaar in diaman'en. Hy was uit, Londen gekomen en reisde van Calais naar Parys in gezelschap van een heer in een coupé der eerste klasse, met wien hy zich zeer aangenaam had onderhouden. Na afloop van het gesprek was hy een oogenblik ingo- dommeld. Toen de trein te Parys aankwam, bevond de diamanten-koopman zich alleen in den waggon. Zyn mede reiziger was rceda verdwenen, en met hem de diamanten, welke de koopman by zich had. Later is het valies var, den diamanten koopman, die Tolkowski blykt. t9 heeten, in de nabyheid van het station te Boulogne gevonden. Het valies was opengesneden en de geheele inhoud was verdwenen. VermoG- delyk is do dief, die met Tolkowski In óén coupé zat, te Amiens uitgestapt. Het blykt dat de diamanten eene waarde vertegenwoor digen van ruim 60,000 gulden. INGEZONDEN, Tweede. Hollandsche Opera. Mijnheer dc Redacteur I Van verschillende kanten wordt nu en dan in ue couranten melding gemaakt van de op richting eener tweede „Hollandsche Opera" te Amsterdam, waarvan als oprichters worden genoemd de heeren v. d. Linden enSaalborn, beiden vroeger werkzaam onder den ver- diensteiyken stichter van de corspronkelyke Hollandsche Opera, den heer De Groot. Daar latende of het den heeren L. en S. mogelijk zal zijn, het noodigo kapitaal en de benoodigde krachten byeen te brengen tot het samenstellen van een tweede Holl. Opera gezelschap, wenscht inzender dezes te wyzuii op feiten, die genoegzaam zullen aan- toouen dat hut optreden van een tweede Holl. Opera gezelschap in Amsterdam zeei zeker niet gewenscht is. Toen indertyd het. P. v. Volksvlyt in een tydperk van betrekkelyken bloei verkeerde, werd door den heer J. E. Stumpff dc stichting van het Concertgebouw op touw gezet en ge sticht. Het gevolg hiervan was, dat door de ontstane concurrentio beide inrichtingen in middeJmatigen toestand verkeeren en met kracht en inspanning het Concertgebouw is staande gebleven. Indertyd was bet operette-theater van do HH. Prot en Zoon de gezochte uitspannings plaats en werd terecht de kracht hiervan toe geschreven aan de aanwezigheid van mevr. Buderman c. 8. De HH. Buderman en Kreeft slichtten den Artisschouwburg en zie, wat is het gevolg: Dat zoowel het theater Frascati als de Artisschouwburg geene voldoende recet- ten meer oplevuruu en de laatste moeot liquideeren. Zoo zal het ook geschieden wanneer twee Holl. Opera gezelschappen tegelyk in onze goede stad Amsterdam optreden. Het een zal hat andere trachten op te eten en het gevolg dezer instigatie zal zyn een chronische maag- catarrh, misschien wel van kankerachtig en aard voor het overblyveDde. Ofschoon schryver dezes den HH. v. d. L. en S. alles goeds toewonscht, zoo hoopt en vertrouwt hy dat niemand genoemde heeren zal steunen tot opkweeking van een ziekeiyk idealisme, dat als gevolg van hare kwaal ziekeiyk zal moeten blyven totdat de dood intreedt. Zeer zeker is zulks voor den goeden naam der Holl. Opera, in ons land zoowel als in het buitenland, met gewenscht en evenmin voor Amsterdam zelf. X. Zondagsrust. Nadat ik kennis genomen had van het ingezonden stuk vaD X., in zake „Sluiting der sigarenwinkels op Zondag" (zie Dagblad 21 Mei 11.), heb ik onderzoek gedaan wie X. was eo ben dit ook te woten gekomen. X. vermeent evenwel goede redenen voor zichzelven te hebben om anoniem te blyen tegenover het publiek, doch had, hoewel liy in zyu stuk heeren wiDkeliers of fabrikanten, die niet op Zondag verkoopon. verzoekt de zaak op touw te zetten wel gewenscht en ook verwacht, dat het bestuur ol een lid der Vereenigiug tot bevordering van Zondagsrust op zyn schryven geattendeerd en evenals nu te Utrecht geschiedt eenu vergadering voor gesteld had, waarin de zaak in 't brueue zou kunnen besproken worden. - Uit beginsel beu ik geen lid van eenige vereeniging vari dergelijken aard, maar steun zooveel ik kan gaarne al wat my toescbynt goed te zyn en alleen daarom, want liefst houd ik my verder in 't openbaar buiten deze zaak, doe ik 't woord voor X., breng zyn wensch nogmaals in herinnering on roep de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust toe: X. heeft gebeld, doe gy nu open. P. H. Voorhoeve. BUITENLAND. Fraukrljlf. Algemeen is men in Frankryk overtuigd, dat Casimir Périer gretig de gelegenheid heeft aangegrepen om te kunnen aftreden. Zyne tegenstanders hadden het er op toegelegd, hem over eene kerkeiyke quaestie te laten vallen, om hem als een vyand van vooruitgang en beschaving te kunnen brandmerken, maar hy is gevallen als de verdediger van den

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2