N°. 10506. §eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Mei. "Vrijdag 25 IMei. A°. 1894, LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post -1.40. Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!*: Van 1-G regels f 1.05. Iedere rogd meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. De lieer Geus, alhier, heeft het beroep naar de Geref. kerk te Heusden aangenomen. Van het groote „Woordenboek dor Neder- I landsche Taal" is heden van het vijfde d9el verschenen de zesdo aflevering, behandelende de woorden Grillig-Grond, bewerkt door dr. A. Beets. Naar men uit Leiden aan het „Vad." meldt, heeft prof. Druckor, gekozen tot lid der Tweede Kamer voor het district Groningen in de plaats van den heer Van Houten, op zijn college van Maandag afscheid genomen van zijne leerlingen. Volgens de wet op hot Hooger Onderwijs behoudt een hoogleoraar, het lid maatschap van eene der Kamers aanvaardende, de helft zijner wedde als verlofs-traktement. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Houten, vat dit artikel zoodanig op, dat de hoogleeraar dan ook onmiddellijk op non activiteit behoort te worden gesteld. Gaarne zou prof. Drucker voorloopig zijn voortgegaan zjjn onderwijs te geven en examens af te nemen, de Kamerworkzaamheden beletten het hem zeker niet maar niettegenstaande de geheele juridische faculteit instemming met dat voornemen heeft getoond, het is afgestuit op de pertinente weigering van den minister van binnenlandsche zaken. De studenten zyn er het meest mede gedupeerd. Naar aanleiding van een concert, dat door onzen stadgenoot den heer Gottfried Mann in het „Concert-gebouw" te Amsterdam werd gedirigeerd, schrijft de zeer toongevende Amsterdamsche correspondent van de „N. R. Ct.", de heer Berckenhoff, na eerst op het onderscheiden temperament van de dirigenten Viotta en Mann gewezen te hebben, o. a. hot volgende: „Op het welgekozen programma kwamen voor o. a. de „Arlésienno," suite van Bizet, en de groote „Leonore-oaverture". Uit Bizets muziek nu wist Maml'door zijne opvatting zoo volkomen den karakteristiek-Franschen geest voor ons te doen spreken, door het accentueeren der muzikale phrase, het smaak vol en verrassend verdoelen der kleur, een zoo eigen stempel aan de uitvoering te geven, dat er over zyne sympathie met de modern- Fransche school moeilijk twijfel kan zjjn. „De „Leonore-ouverture" klonk ons van dezen dirigent ook wel anders toe dan van den heer Kes bijv., maar dat „andere" scheen ons niet schooner en beter. Het kwam ons voor, dat Mann de tempi sneller en de accenten scherper nam en dat er dientengevolge van de plechtige breedheid van Beethovens werk verloren ging. „Voor het overige heeft de uitvoering van geheel het programma bewezen, dat men in den heer Mann een dirigent te begroeten heeft, die, behalve dat by de techniek zyner kunst meester is, zóó, dat hy het veeltonige orkestinstrument volkomen in de macht heeft, het persoonlijke, dat hg als artist bezit, den uitvoerenden weet op te leggen en aan de uitvoering een eigen karakter te geven. En dat is een eerste vereischte, om het publiek op den duur te kunnen boeien, het mogeiyk te maken, dat men, gewoon aan de opvatting des eenen dirigent en zich daarmede vortrouwd gemaakt hebbende, nochtans verlangend blykt, om dezelfde werken ook eens onder leiding van een „anderen" te hooren. Wy willen dit zeggenals de heer Kes niet dirigeert, behoeft dit voor niemand eene reden te zyn, om het „Concertgebouw" te myden. De heer Mann doet anders, maar hy is „iemand", naar wien men luistort, omdat hy iets te zeggen heeft en hot zegt op zyne manier." Voor het examen voor onderwyzeres is geslaagd raej. C. F. M. Nypels, van Alfen aan den Ryn. Tot onderwyzer aan de school der Martha- 6tichting te Alfen aan den Ryn is benoemd de heer F. H. Van Ommeren, te Nieuwveen. De internuntius te 's Gravenhage heeft zich gisteravond naar Warmond begeven, om daar heden in de kerk van het Groot Seminarie do mis op te dragen en de processie te cele- breeren. De afdeclwgen dor Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de hierna to noomen wetsontwerpentot wyziging der be grooting Landsdrukkery, id. hoofdstuk V voor 1893, der afwyking gemeentewet voor Hoorn on Edam, provinciale heffing in Groningen: de heeron F. Van Bylandt, Zylma, Voegens, T. Mackay en Van Gijn; onteigening van het grootscheepsvaarwater Leeuwarden Harlingen, afstand aan de gemeente 's Graven hage van een gedeelte van den Prinsessetuin, enz., voorziening in do dekking van het na deelig slot der Staatsrekening 1891 en aan vullingsbegrootingen voor Suriname en hoofd stuk X, de heeren Smits v. Oyen, Lieftinck, Conrad, Travaglino en Lely. Opnieuw zyn door de Regoering ingediend de hier na te noemen wetsontwerpon, welke, in de vorige zitting onafgedaan geblevon, door de ontbinding waren vervallen, als: Goedkeuring van den onderhandschen ver koop aan de gemeente Katwyk, van een stuk grond te Katwyk aan Zee. Onteigening in de gemeente Maassluis, noodig voor de bemaling van een gedeelte van den Sluispolder, ter bevordering van den vuil afvoer in die gemeente. Tevens heeft de heer Hartogh weder inge diend zgn wetsvoorstel tot wyziging van het wetboek van burgerlyke rechtsvordering, dat ook gelykluidend is aan het vroeger aan gebodene. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1894 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwys: dr. C. J. Eggink, inspectour der gymnasia; tot leden: dr. H. G. A. Leignes Bakhoven, rector van het gymnasium te Deventer; dr. K. G. P. Schwartz, rector van het gymna sium te Doetinchem; dr. J. L. Sirks, rector van het gymnasium te Groningen; dr. R. Yan Oppenraay, rector van het gymnasium te Katwyk a/d. Rynmr. W. H. Xkman van Burk, leeraar aan het gymnasium te Amster dam; dr. W. Evers, oud-directeur dor lsto afdeeling van het bisschoppelijk seminarium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerkrade; dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan het gymnasium to 's Gravenhage; dr. C. D. Schönfeld, leeraar aan het gymnasium te Groningen, en dr. H. W. O. E. Bückman, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. De liberale Kamerleden, die tegen het kieswetontwerp Tak waren, hebben Woensdag 11. eene byeenkomst gehouden, die ook door oenige nieuw gekozen ledon werd bygewoond. Of aan deze byeenkomsten een duurzaam karakter zal worden gegoven en deze groop zich, met een bestuur aan het hoofd, als zelfstandige fractie zal constitueeren, zal, naar de „N. R. C." weet mede te deelen, geheel afhangen van de verdere ontwikkeling der parlementaire verhoudingen. De opper-ceremoniemeoster maakt bekend dat, ingevolge de bevelen van H. M. do Koningin Regentes, het Hof den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, ingaande 24 Mei, wegens hot overlyden van de groothertogin Catharina Michaëlovna van Rusland, wed. van prins George, hertog van Mecklenburg Strelitz. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald: dat het schriftelyk gedeelte van het exa men ter verkryging der acte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwyzeres, voor het jaar 1394, zal plaats hebben op 26 Juni e. k. dat de mondelinge examens zullen aanvan gen op 16 Juli daaraanvolgende, en dat de commission, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's-Gravonhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle; en zyn benoemd do heeren: tot lid en voorzitter der commissie te 's Gra venbageJ. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwys in de tweede inspectietot lid en ondervoorzitter: dr. W. F. Van Yliot Jr., te Delft; tot leden: L. Gerhardt, te Utrecht; J. A. Van Duk, te Leiden; H. V. Leopold, te Delft; N. Brouwer, te LeidenF. Gediking, Y. Ykema, W. De Vletter, te 's Gravenhage; R. Husen, W. Jansen, te Utrecht; D. H. Cocheret, te Rotterdam; H. L. Wassen, te Delft; J. M. Schmidt Crans, te 's Gravenhage; C. W. Hoen- kamp, te Utrecht; tot leden-plaatsvervangers: J. D. De Visser Smits, te 's Gravenhage; J. Feringa Azn., te Utrecht; A. Van de Griendt, te Rotterdam; dr. J. H. Jennes, te Rotterdam; G. Japikse, to Leiden; J. J. Ten Havo, te's-Gravenhago; G. A. Laagland, te 's-Gravenhage. Aan den adjudant-onderofficier Carl Kronig, kapelmeester van het 2de reg. veld-artillerie te 's-Gravenhage, is gisteren voor het front der troepen door kapt. jhr. Six de medaillo voor 24-jarigen dienst onder eene passende toespraak uitgereikt. De minister van oorlog ontmoette den jubi laris, toen hy de kazerne verliet, en drukte hem de hand. De onderofficieren van het regi ment en eenige staf officieren gaven Kronig geschenken. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den heer W. L. Bakker, die op 1 Mei 1893 gedurende 40 jaren in het koninkiyk paleis te Amsterdam aan het hof verbonden was, als blyk van waardeering voor zooveel jaren trouwen dienst eene fraaie gouden dasspeld ge schonken. Het geschenk vertoont een gouden leeuw met pylenbundel in blauwen steen geln- crusteerd en in goud gevat, gedekt door de koningskroon. In den gemeenteraad van Schiedam is aan genomen het voorsle), om B. en Ws. te mach tigen stappen te doen, om de jaarwedde van den nieuwen ontvanger te doen bepalen op 2200 on de borgstelling op ƒ30,000. Ten slotte werd het voorstel van B. en Ws. ingediend, den burgemeester te machtigen om het tekort in de gemeentekas van f 82,144.80 van den gemeente ontvanger terug te vorderen en op zyn borgtocht te verhalen. De heer Poortman meende dat voorstel niet voldoende toegelicht. Er moest uitgemaakt worden: was er tekort? zoo ja, hoeveel en waar was 't gebleven; daar had de burgery recht op. Nadat echter uit het rechtskundig advies van mr. E. E. Van Raalte was voorgelezen, dat de gemeente geen andere basis had aan te nemen dan de saldo's van 1891 en 1892 en de werkelyke ontvangsten en uitgaven van 1893 en 1894, en door den ontvanger niet ge vorderd kon worden, dat de eenmaal goedgo- keurde rekening aan eene nadere verificatie werd onderworpen, werd het voorstel met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Eene van de vele quaesties, waarin de gemeente Amsterdam sedert jaren is gewikkeld, is do duinwater-quaestie. De Maatschappy voldeed ook na herhaalde aanmaning niet aan de voorwaarden, waarop de concessie was verleend, en het bleek dat zy niet in staat was, do stad van het noodige water te voorzien. Het gevolg was, dat eene commissio van deskundigen benoemd werd om de zaak te onderzoeken en den Raad te dienen van advies. De conclusie, waartoe zy kwam, was: de Duinwater-Maatschappy te verplichten tot uitbreiding van haar duingebied eu tot het zich aanschaffen van betere machines voor aanvoer en oppompen van het water; de kosten dior werken werden op 4 a 5 millioen geraamd. Wel erkende de Maatschappy, dat zy aan de haar by concessie opgelegde verplichtingen niet bad voldaan, maar tot het doen uitvoeren van bovengenoemde werken was zy zoo dadelyk niet bereid. Vandaar 't geschil. De Raad vereenigdo zich met het advies van B. en Ws. om de by de concessie genoemde boete, tot het maximum van 2500 daags, toe te passen, op grond der scbromelyke tekort komingen sinds vele jaron, en wel voor eiken dag, dat de door de commissie bedoelde worken nk 1 Juli 1893 niet voltooid waren. Uit het proces-verbaal der opneming op 1 Juli 1893 bleek dat met de uitvoering der verschillende werken niet of nauwolyks was begonnen. Dit feit werd door de Maatschappy weder erkend, zoodat B. en Ws. aanleiding vonden do boete van 2500 daags toe te passen, zoodat zy oinde Moi over 300 dagen eene som van 825,000 schuldig zal zyn. Van die boete kwam de Maatschappij by den Raad in hooger beroep, Eene Raads commissie werd benoemd om de zaak nog eens te onderzoeken, en deze, bestaande uit de heeron Fabius, Van Niorop, Waterschoot van der Gracht, Van de Wal! Bake en Heineken, heeft begin Moi haar praeadvies aan den Raad overgelegd, waarvan het 6lot aldus luidt: „te beslissen dat terecht boete is opgelegd." Een lid wilde de volle boete toegepast blyven zien; twee leden stelden echter voor het bedrag dor boete te bopalen op 250 per dag (het minimum van art. 20), van 1 Juli 1893 af tot den dag, dat de werken, die volgens do aanschryving gereed hadden moeton zyu, gereed en in orde zullen zyn bevonden, terwyl de minderheid (twee leden) do boete niet wenschte te handhaven. De gemeenteraad van Amsterdam hoeft nu gistemamiddag met 22 tegen 5 stemmen besloten de boete van f 2500 daags, aan do Duinwatermaatschappy opgelegd, tehandhaven. De liberale kiesvereeniging „Eensgezind heid" te Alkmaar stelde tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer mr. A. P. De Lange, met 39 stemmen; 5 stemmen werden op den heer Groneman uitgebracht. Mr. Smidt is door „Vooruitgang" gecandi- deerd. Door een 20-tal heeren te Amsterdam is het voornemen, opgevat tot hot oprichten van eene scheepsbouwonderneming, met eenkapi taal van ƒ500,000. Reeds kan met zekerheid worden medegedeeld, dat als commissarissen der op te richten maatschappy zullen optreden de heeren Cremer (oud Kamerlid) en Op ten Noort (directeur der Stoomvaart-Maatschappy „Nederland"). Het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige B n minvermogende ooglyders to Utrecht ont ving een legaat groot ƒ1500 van wylen mej. C. M. Klyweg, overleden te 's Gravenhage Het stoomschip „Amsterdam", vanNieuw- York naar Rotterdam, is 23 Mei Prawlepoint gepasseerd; de „Werkendam" vertrok 23 Mei van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Mei te Suez; de „Prinses Wil- helmina", var. Amstordam naar Batavia, arriv. 23 Mei te Port Saidde „Salak", van Rotter dam naar Batavia, arr. 22 Mei te Marseille; do „Rembrandt" vertrok 24 Mei van St.-Peters- burg naar Rotterdam. By koninkiyk besluit is aan mr. J. H. Bergsma, oud lid van den Raad van Neder landsch Indiii, in verband met zyne benoeming tot minister van koloniën, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der Indische instelling te Delft, on tot lid van dat college benoemd de heer A. J. Spaan, oud-resident van Soerakarta. Aan den reserve officier van gez. 2de kl. L H. E. Lommens, van het personeel van den geneoskundigen dienst der landmacht, eervol ontslag verleond uit zyne betrekking tot de landmacht. Met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot directeur van het po6t- en telegraafkantoor te Zandvoort, C. J. De Breuk, thans in ge- lyke betrekking te Krommenie; met ingang van 1 Aug. a. s. tot id. to Edam, G. Teriet, thans in gelyke betrekking te Tessel; met ingang van 1 Juli a. s. tot id. van het telegraaf kantoor te Arnhem, J. C. Pilaar, thans in geljike betrekking te Maastricht. Benoemd tot burgemeesters van: Bocholtz, H. D. J. Rhoen; Oyen c. a., W. G. Van AmstelGouda, mr. A. A. Van Bergen IJzen- doorn; Bemelen, J. H. H. PeerboomSusteren, F. J. Meuflels; 's Gravenzande, P. R. Dinge- mans van de Kastcole; Heemskork, jhr. mr. H. Gevors; Castricum, J. Mooy; Mogen c. a W. H. Remmen; Vlodder, J. A. U. Wynoldy; Beemster, H. Scheringa; Kadzand, J. Erasmus; Zuidzando, A. J. Borghstyn; Everdingen en Ilagestoin mr. H. W. WaardenburgGrams- bergen, O. Van Riemsdyk; Oostzaan, G. A. Swart. Louis a-S t i c h t i n g. Heden is het 25 jaar geleden, dat te 's Gra venhage in tegenwoordigheid van Prins Fre- derik der Nederlanden de Louisa-stichting werd geopend. Dit jubilé zal Zaterdag a. s. io do stichting worden gevierd door de ver pleegden, terwyl tovens o. a. de oud-verpleeg den zyn uitgenoodigd. Het jaarverslag over 1893 van de Louisa- stichting bespreekt in eenige korte trekken de lotgevallen geduronde het 25-jarig tydvak van haar bestaan. Als directeuren en directrices waren achter eenvolgens werkzaam do heeren K. Veeger, W. Van Geest, G. P. Hempenius en de tegen woordige directeur J. M. Kooien met hunne echtgenooten. Het aantal kinderen, dat in do Louisa- stichting werd opgenomen, bedroeg 95, nl. 58 jongens en 37 meisjes, waarvan op 31 December nog 19 jongens, van wie 2 uit woonden, en 12 moi6je6 in de stichting tegen woordig waren. Het gedrag en de vorderingen der pleeg kinderen gaven in hot afgeloopen jaar in het algemeen reden tot tevredenheid. Het onder wys in handenarbeid, zoowel als dat in gym nastiek, geeft voldoende resultaten. Een meisje, dat de teekonacademie bezocht en met goed gevolg examen aflegde, werd, aangezien regen ton moenden veel aanleg in haar te bespeuren, overgeplaatst naar de Ryksnormaalschool voor toekenonderwyzers te Amsterdam, ten einde zich verder te bekwamen. Van de oud-pleeg kinderen werden iu don regel gunstige be richten ontvangen. Aan bewyzen van belangstelling ontbrak het der Louisa stichting in 1893 niet. Ver schillende malen werd zy met eene flinke gift bedacht, terwyl in de Loge tweemaal eene soiróe ten voordeele van de stichting werd gogoven. Met dankbaarheid maakt het verslag voorts melding van eone gift ad ƒ300 van H. M. de Koningin-Regentes. Het college van regenten bestaat thans uit de heerenmr. A. M. Maas Geesteranus, voor zitter; P. Havelaar Jr., onder-voorzitter; A. Luymos, penningmeester; Y. Ykema, secre taris; E. Baronbroek, Th. J. Koentz en J. Post van den Burg; en het college van regentes sen uit de damesmw. wod. W. S. P. A. Van Landsberge geb. Maas Geesteranus, mw. M. J. J. Ovink geb. Peelen en mej C. Noordziek. Uit de rekening ovor 1893 blykt dat de ontvangsten 18,813.78'/2 en de uitgaven ƒ18,224.68 bedroegen. Op 1 Januari 1894 was eon batig saldo van ruim ƒ648 in kas. Het grondkapitaal werd in het afgelooper jaar aanzieniyk versterkt. Door het geven van muzieklessen aan eeo zestal meisjes en het deelnomen van 10 jon- geus aan een cursus in het Engelsch, waren de kosten voor onderwijs in 1893 ruim 200 hooger dan vorige jaren. Voorkoming via ongelukken. De „Nederlandsche Vereeniging tot voor koming van ongelukken in fabrieken en werk- plaatson" heeft eene circulaire gericht aan do besturen en directeuren van ambachtsscholen, -j Industriescholen, burgerdag- en avondscholen in Nederland. Het bestuur zegt hierin o. a. Zal do „voorkoming" van ongelukken in onze fabrieken en werkplaatsen regel worden, zal datgene, wat er voor noodig is, tydig worden toegepast, dan moet kennis betreffende de oorzaken van ongelukken ruimschoots worden verspreid, vooral ook onder de tegen- 1 woordige en aanstaando werklieden. Ook op - dit gebied dient met de jeugd te worden be gonnen: de indrukken, op jeugdigen leeftyd opgedaan, zyn de sterkste. Het bestuur doet daarvoor een beroep op de modewerking van bovengenoemde heeren. Het stelt zich voor, dat door de ambachts scholen in ruime mate kan worden bygedra- gen tot de verbreiding van het beginsel van „voorkoming van ongelukken". Kennis van de werktuigen en hun gebruik is daarvoor een eerste vereischte. Kennie van het dryfwerk en van de wijze, waarop het gebruikt wordt, van de gevaren, die het oplevert, van de middelen om die te bestryden; kennis van steigerwerk, van de inrichting en het gebruik daarvan; kennis van de oischen, aan hyschtoestellen te verbinden; kenni6 vao de middelen tot bescherming, ea van veilig heidstoestellen by verschillende worktuigen is, meent het bestuur, een eerste vereischte, zullen de vele pogingen, tot voorkoming van ongelukken in het werk gestold, doel treffen. Op verschillende scholen zyn bovendien werktuigen in gebruik. De vraag, of deze alle in zoodanigen toestand verkeeren, dat veroor zaken van ongelukkon daardoor volkomen is uitgesloten, of de kans daarop althans tot een minimum is teruggebracht, is wellicht eene open vraag. Het komt het bestuur voor, dat het nuttig is, de aandacht op dit punt in het byzonder te vestigen, en hst vertrouwt in dit opzicht de onmisbare belangstelling te mogen onder vinden, waardoor de voorkoming van ongeluk ken een blyvend onderwerp van onderricht kunne worden, en in de verschillende in dustrieën in ons land tot werkelykheid moge worden. Mocht dezerzyds door het vorstrekken van inlichtingen, door het aangeven van middelen, door het mededoelen van de uitkomsten van ondorzoek als anderszins aan dat doel, door de scholen te bereiken, kunnen worden mede gewerkt, dan is het bestuur daartoe alleszins genegen, terwyl de technische adviseur, de heer F. Vr'. Westerouen van Meetoren, zich ook zynerzyds bereid verklaard heeft, daarbjj persoonlyk mede te werken. Gemengd Nieuws. Do op den 15den Mei jl. zoog e- heimzinnig verdwenen Leidsche 14 jarige knaap Jan Walle is terecht. Het is gebleken dat hy, in plaats van 's morgons naar zijn werk te gaan, zich naar het station begaf en daar een kaartje naar Amsterdam hoeft genomen, vanwaar hy is gewandeld naar Schagen, in Noord Holland, waar ook familie van hom woont. Daar schynt hy het een en ander verteld te hebben dat minder juist was, totdat ein- aelyk de familie achter de waarheid kwam en daarna naar de pleegouders te Leiden schreef, terwyl hy onder behoorlyk toezicht bovendien naar Leiden werd overgebracht en aan de politie alhier overgegeven, by wio by gisteravond aankwam en den afgeloopen nacht logeerde. Ton einde met den trein naar Amsterdam te kunnen vertrekkoD, had hy zyn zilveren remontoir horloge verkocht. Hy heeft nu zyn verlangon to konnon gegeven om matroos te worden. Door de Leidsche Wielrydors- Vereeniging zyn gisteren tusschen Lelden en Alfen twee wodstrydon gehouden. De een was van 25 KM. De pryzen worden behaalt door de heeren: 9. Jeekel in 49 min. 54 sec. 1ste prys. A. F. H. Van der Stok in 52 min. 05 sec. 2de prys. De 3de en 4de prys werden behaald in 54 min. 30 sec. eu 55 min. 35 sec. De heer Jeekel en Van der Stok verschilden aan het keermint ruim 3 minuten, terwttlt" DAG"

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1