en dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; b. by de eindexamens der gymnasia te 's Gravenhage (te houden op 19, 20, 21 en 22 Juni); Schiedam (te houden op 23, 25 en 26 Juni) en Utrecht (te houden op 27, 28, 29 en 30 Juni); dr. H. T. Karsten, hoogleeraar aan de ge- meentelyke universiteit te Amsterdamdr. C. P. Tiele en dr. H. A. Lorentz, hoogleeraren aan de Ryks-universiteit te Leiden; c. by de eindexamen der gymnasia te Leiden (te houden op 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Juni; Gouda (te houden op 25 en 26 Juni), Dordrecht (te houden op 27 en 28 Juni), en Delft (te houden op 29, 80 Juni en 2 Juli); dr. I. M. J. Valeton en dr. J. C. Matthes, hoogleeraren aan de gemeenteiyke universiteit te Amsterdam, en dr. J. C. Kapteyn, hoog leeraar aan de Ryks universiteit te Groningen; d. by de eindexamens der gymnasia te Rotterdam (te houden op 21, 22, 28 26 en 26 Juni; Gorkum (te houden op 27, 28 en 29 Juni), en Nymegen (te houden opSOJunj, 2 en 3 Juli), dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoog leeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden; dr. J. Van der Vliet en dr. P. J. L. Kramer, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; e. by de eindexamens der gymnasia te Middelburg (te houden op 18, 19 en 20 Juni); Breda (te houden op 21, 22 en 23 Juni); 's-Hertogenbosch (te houden op 26, 26 en 27 Juni), en Maastricht (te houden op 28, 29 en 30 Juni), dr. S. A. Naber, hoogleeraar aan de gemeen- teiyke universiteit te Amsterdam; dr. P. J. Blok en dr. F. De Boer, hoogleeraren aan de Ryks-universiteit te Groningen; f. by de eindexamens der gymnasia te Doetinchem (te houden op 18, 19, 20, 21, 22, 28, 26, 26, 27, 28, 29 en 80 Juni) en Tiel (te houden op 2 en 3 Juli), dr. J. Verdam en dr. J. Van Leeuwen Jz., hoogieeraren aan de Ryks-universiteit te Leiden, en dr. W. Kapteyn, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; g. by de eindexamens der gymnasia te Kampen (te houden op 18, 19 en 20 Juni), Zutfen (te houden op 21, 22 en 23 Juni), Arnhem (te houden op 26, 26 en 27 Juni) en Amersfoort (te houden op 28, 29 en 30 Juni), dr. J. P. N. Land, hoogleeraar aan de Ryks- universiteit te Leiden, dr. B. Symons en dr. P. H. Schoute, hoogleeraren aan de Ryks- universiteit te Groningen; h. by de eindexamens der gymnasia te Groningen (te houden op 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Juni), Zwolle (te houden op 26, 26 en 27 Juni) en Deventer (te houden op 28, 29 en 30 Juni), dr. C. Bellaar Spruyt, hoogleeraar aan do gemeenteiyke universiteit te Amsterdam; dr. U. P. Boissevain, hoogleeraar aan de Ryks- universiteit te Groningen, en dr. D. J. Korte- wog, hoogleeraar aan de gemeentelyke univer siteit te Amsterdam; t. by de eindexamens der gymnasia te Assen (te houden op 18, 19 en 20 Juni), Winschoten (te houden op 21, 22 en 23 Juni), Leeuwarden (te houden op 25, 26, 27, 28 en 29 Juni) en Sneek (te houden op 30 Juni, 2 en 3 Juli), dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia; dr. W. L. Van Heiten, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningen, en dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de Ryks universiteit te Leiden. Nedorlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder beeohormiog van H. M. do Koningin-Begontee. Afdeeling Leiden en Omstreken Verslag van de vergadering van 21 Mei, gehouden op Zomerzorg, des avonds te 8 uren Niettegenstaande het gure weder, waren er 24 leden aanwezig. Na de behandeling van eenige huishoude- ïyke zaken kwam een plan ter tafel, ingediend door eene commissie, in de vorige vergaderiog benoemd, tot het houden van een feestavond. Voor deze gezellige byeenkomst, welke elk jaar in onze afdeeling gehouden wordt, en waarvoor eene som van f 100 beschikbaar gesteld wordt uit de afdeelingskas, is dit jaar de keuze gevallen om jn „Zomerzorg" eene tentoonstelling van étalages van rozen en bloemwerken van rozen te houden op een nader to bepalen datum in JunL De commissie kan dit jaar voor de schoonste étalage van rozen eenige pry zen uitloven, daar toch een der leden hiervoor een flink bedrag beschikbaar stelt. Zeer eigenaardig zal beslist worden wie de schoonste étalage heeft. Aan elke bezoekster nameiyk zal eene kaart uitgereikt worden met verzoek daarop te vermelden, welke étalage zy de mooiste vindt. Het lid, dat nu de meeste stemmen erlangt en de daarop volgende inzenders, verkiygen ieder een prys. Deze tentoonstelling is voor leden gratis te bezichtigen, terwpl niet-leden tegen een lagen entrée-prys toegang hebben, 's Avonds wordt een concert gegeven door de kapel van het 4de regiment infanterie, waar dan aan de dames gratis een lot in de tombola wordt aan geboden, waarin zich bloemwerken bevinden, aangekocht uit de étalages. Dit plan werd na zeer vele discussion aan genomen, terwyi aan de commissie van ont werping de verd-re uitvoering is opgedragen. De vragen, in de bus gevonden, werden ter bespreking tot de volgende vergadering aan gehouden. Door oen der leden werd nog de aandaoht gevestigd op eene aanwezige Amaryllis. Deze bestond uit: 2 samengegroeide bloe men met 2 stampers, maar die ln plaats van 2X6 meeldraden slechts 10 meeldraden had. Daar er niets meer te behandelen was, sloot de Voorzitter de vergadering. v. R. Gemengd Nieuws. Spoed is tegenwoordig meer en meer een vereischte op byna alle gebied, vooral wat het vervoer betreft. Hiervan overtuigd, hebben ook de heeren Gebroeders Verkoren, ondernemers van den pakschuitdienst van Leiden op Den Haag en omgekeerd, datgene toegepast, wat ook op hun gebied in den laatsten tyd is uitgevonden. Zy hebben nameiyk in hun vaartuig een petroleum-motor doen aanbrengen, waardoor het „jagertje" is vervallen en de tocht veel sneller wordt afgelegd. Opmerkeiyk is het, welk oeno kleine plaats ruimte de machine in de roef inneemt, maar ook hoe gemakkeiyk zy is te behandelen. Natuuriyk heeft deze wyze van varen in de eerste dagen veel bekyks. Door het gemeentebestuur van Leiden is den vier soldaten van het 4de reg. inf., nl. den soldaat Niermeyer, den miliciens Stol, Flanderhyn en Bakker, eene belooning uitgereikt, bestaande in f 2.50 voor ieder, en wel voor hunne tegenwoordigheid van geest en betoonde hulp by den onlangs plaats gehad hebbenden brand in de Houtstraat alhier. Hedenmiddag werden te 's-G r a- venhage uit Rotterdam verwacht 100 leden van de Deutsche Eisenbahn-Verwaltung, die over de verbindingsiyn tusschen Hollandschen en Staatsspoorweg op de Staatsspoortram naar Scheveningen zullen overgaan. Van deGoorberg, die, geiyk gemeld is, buiten vervolging was gesteld van de aan klacht van zware mishandeling, welke den dood van een persoon in het Alexandersveld te 's-Gravenhage ten gevolge heeft gehad en wel op grond dat de instructie geene genoeg zame aanwyzingen ten aanzien van al de ge stelde feiten, by do introductieve dagvaarding ten laste gelegd, heeft opgeleverd, is thans gedagvaard om te verschynen Maandag a. s. voor de arrond.-rechtbank aldaar, ter zake van het toebrengen van slagen tegen hot hoofd van dienzelfden persoon, hetgeen kneuzingen ten gevolge heeft gehad. By gunstig weder zullen de zee baden te Scheveningen den 4den Juni a. s. worden opengesteld. Gistermorgen stootte eene bomschuit van den reeder B. Pronk, te Scheveningen, by hot landen, op een anker, waardoor een groot lek ontstond. Meineed. —Men herinnert zich ongetwyfeld de strafzaak, 16 April te 's-Gra venhage voor de arrond.-rechtbank behandeld, waarby een jonkman terechtstond wegens af persing en bedreiging naby de Wagonbrug aldaar. In die zaak werd toen als getuige gehoord eene 17 jarige dienstbode, die met den thans veroordeelden jonkman verkeering had on, hoe ook door den president en het O. M. aangemaand, biykbaar weigerde „de waarheid en niet6 dan de waarheid" te zeggen, in het belang van haren jongen. Tydens de zitting van de rechtbank werd het meisje op requisitoir van het O. M. in hechtenis genomen, verdacht van meineed, en gisteren stond zy deswege terecht. Zy bekende nu „uit vrees" op den 16aen April „eeno val- sche verklaring, onder eede", te hebben af gelegd. De juiste dryfveer voor hare daad gaf het meisje ook nu nog niet op, welke pogingen ook worden aangewend. Elndeiyk evenwel kwam er schoorvoetend uit, dat zy bang was geweest voor een standje met den jongen en ook bevreesd was geweest ingeschreven te worden als vrouw van verdachte zeden. De verdere behandeling van de zaak leverde niets nieuws op; de overige getuigen bleven by hunne verklaringen, in eerste instantie afgelegd. Het O. M., heriunerende aan alles wat gedaan was om het 17-jarige meisje voor meineed te bewaren, en wyzende op de bekentenis, door bukl. nü eu in de instructie afgelegd, vorderde, mot inachtneming van verzachtende omstan digheden, één jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. baron Thoe Scbwartzenberg en Hohenlausberg, voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat het meisje het gewicht van den eed niet had begrepen en dat vrees er haar toe gebracht had om in het belang van haren vryer eene onjuiste verklaring af te leggen. Pleiter concludeerde tot het opleggen van eene lichte straf en vroeg namens zyne cliënt onmiddollyke in- vryheid6tolling, welke de rechtbank weigerde. Uitspraak over 8 dagen. De Delftsche politie heeft aan gehouden A. W. v. D., los werkman, die Vrydag-nacht uit een weiland onder Vryenban eene koe had gestolen en den volgenden dag te Leiden op de veemarkt verkocht voor/" 110. De aangehoudene had pas gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal van een konyn. Men meldt aan de „N. R. C." dat Zaterdag de weduwe E. in het stations- koffiehuis te Kruiningen in hare woning ge vonden werd met afgesneden hals. Toen er hulp opdaagde, gaf zy den geest. Ia de Palmdwarsstraat No. 1, te Amsterdam, woont de wed. J. J. Van der Linden met een zoon en een zwager. De vrouw dryft een drogistwinkel. De zoon kwam gistermorgen omstreeks halfvier thuis. Reeds te kwart voor achten kwam hy in groote haast by zyn buurman, den grutter Bakker, om te vragen of diens vrouw even kwam kyken naar zfine moeder, daar deze plotseling ernstig ongesteld was geworden. Zelfs zou hy dan even naar den doktor gaan om diens hulp in te roepen. De buurvrouw voldeed terstond aan het verzoek en vond werkeiyk de vrouw en haar zwager in bedenkelyken toestand. Daar de verscbynselen op vergiftiging wezen, werd den zieken terstond melk gegeven, met het gevolg, dat zy hevig begonnen te braken. Onderwyi ging de grutter Bakker naar dr. Quanjer en toen deze omstreeks 9 uren arriveerde, ge lastte hy een der buren naar het politiebureel te gaan om een rechercheur te halen, daar uit de verklaringen der zieken bleek, dat de zoon, toon hy gistermorgen thuiskwam, zyn moeder en oom thee had te drinken gegeven, die vergiftigd schy'nt te zyn geweest. Ook zyn hond, welke met hem op den zolder slaapt, had hy dat vocht toegediend, waarna het dier insgelyks sporen van vergiftiging vertoonde. De rechercheurs Panhorst en Verbeek en de commissaris van politie, afdeeling Noordermarkt, waren spoedig ter plaatse. Dr. Quanjer consta teerde werkeiyk verschynselen van vergiftiging, waarna de vrouw en haar zwager zoo spoedig mogeiyk naar het gasthuis werden vervoerd. Zware vermoedens zyn gerezen tegen den zoon, die ongeveer eene week geleden aan zyne moeder f 25 bad ter leen gevraagd en, toen hom deze geweigerd waren, geantwoord moet hebben, dat het haar opbreken zou. Zeker pleit het ook tegen hem, dat hy geen genees heer heeft gehaald en spoorloos verdwenen is. De buurt is natuuriyk vol van het gebeurde. Den geheelen dag zag men overal troepjes menschen staan, die geheimzinnig met elkan der deze zaak bespraken. Aan dr. Ankersmit werd opgedragen een onderzoek tor plaatse in te stellen. Daar de politie reeds den trekpot, de kopjes met de restjes thee en het doosje met thee had mee genomen, vond de technicus geene vergiftige stoffen in de kamer. De verdachte 21-jarige Van der Linden is gistermiddag te 5'/4 uur door den rechercheur Panhorst aangehouden in de Commelinstraat. Hy werd onmiddeliyk naar het hoofdbureel van politie gebracht. De weduwe Van der Linden en haar zwager verkeeren in een zeer bevredigenden toestand. Zy worden verpleegd in het Binnen-Gasthuis in de afdeeling van prof. Pol. Gistermiddag te drie uren had de laatste braking plaats. Toen hebben beide patiënten eenigen tyd rustig slapende doorgebracht, 's Avonds ge bruikten zy wat melk en de voorgeschreven medicynen. De rechtercommissaris heeft nog geen order gegeven het braaksel chemisch te onderzoeken. De verdachte stoffen berusten nog verzegeld aan het bureau van politie der vierde sectie op de Noordermarkt. De dader, Pieter, volontair-tooneelspeler in dienst in den schouwburg „Tivoli", is oen niet gunstig bekend staande „geurmaker". In den winkel had hy, helaas, het vergif maar voor het grypen. Een treurig ongeval had gister- middag aan boord van de „Admiraal Van Was- senaer" te Amsterdam plaats. Het marszeil moest gestreken worden. Toen men daarmede bezig was, brak ongelukkig een strop, waar door het plotseling viel en een 15-jarigen jongen trof, die aan boord als jongen zyne opleiding genoot. De arme knaap, aan het hoofd verwond, overleed kort daarna. Op het hoor en van geroep van „politiel" en „moord!" verschaften twee agenten van politie zich om 8 uren gister avond te Rotterdam toegang tot eene kamer, gelegen op de 2de verdieping van pand No. 31 aan de Leeuwenstraat. Daar troffen zy aan den hun welbekenden 25 jarigen slachter Johannes Van der Meer, geheel met bloed bevlekt, tusschen allerlei stukgeslagen huis raad op den grond liggende. De kamer zelve en alles wat daar in was, droeg de sporen van een hevigen stryd. Zyn broeder Willem, 18 jaar oud, evenzeer berucht, bleek in de dakgoot te liggen, waarin hy gevlucht was, bloedende uit verschillende wonden. Beide broeders hadden twist gekregen over een vrouwspersoon, de huurster der kamer en eene der beruchte nachtvlinders uit de Zand straat en omstreken, die, toen zy aan het vechten geraakten, door het zolderraam de vlucht nam. De oudste Van der Meer, die eenige wonden op het hoofd kreeg van geringe beteekenis, is aan het politiebureel in de Pauwensteeg in bewaring gesteld, terwyl Willem, die verschillende vry belangryke verwondingen bekwam (o. a. een oor letterlyk in vieren gesneden en eene diepe wonde boven een der oogen, alsmede verschillende op het hoofd) voorloopig in de ontredderde woning achterbleef om verbonden te worden. Zyn toestand scbynt niet levensgevaariyk te zyn. Naar men hoort, hebben beiden by het gevecht van eene byi en een mes gebruik gemaakt. (17. R. O.) Gistermorgen is in de Pol an en straat te Amsterdam een krnd, dat op de derde verdieping voor het. open raam zat te spelen, terwyl de moeder afwezig was, naar beneden gevallen. De arme kleine is spoedig daarna bezweken. De arrondissement 8-rechtbank te Maastricht heeft J. R brikkenbakker te Schandelen Heerlen, wegens het opzetteiyk met een geopend knipmes toebrengen van een slag tegen den linker-slaap aan H. J Broors, ten gevolge waarvan deze zyn linkeroog is kwytgeraakt, veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf. Te Dieren heeft gisternacht een moord plaats gehad. Terwyl een zekere K., oud 25 jaren, op weg naar huis was, werd hy aangevallen door een zekeren J.. die hem zoodanig verwondde, dat hy aan de gevolgen overleed. De dader is gearresteerd. Hy moet een week of drie geledon ook reeds een hevigen twist met den verslagene hebben gehad. Omtrent een te Achel gepleeg- den doodslag wordt het volgende gemeld: Des avonds ontstond er eene kleine woor denwisseling by den herbergier M. Teunis- sen, te Achel, tusschen Theod. Van Heurck, landbouwer te Achel, en zekeren Victor Francois, venter in manufacturen te Eindho ven. Deze laatste gaf v. d. H. een stomp en sloeg hem met een bierglas op het hoofd. V. d. H. stond op en verliet de herberg om huiswaarts te keeren. Maar daar hy byna niet loopen kon van de pyn, ging hy by Vermeil binnen, waar hy terstond ter aarde viel. Vermeil verwittigde den zoon,.en deze voerde zyn vader stervend op een kruiwagen naar huis, alwaar hy overleden is. De wachtmeester der marechaussee, van het feit verwittigd, begaf zich dadelyk naar de plaats om een onderzoek in te stellen, waaruit volgens verklaring der getuigen bleek dat v. d. H. gestorven was aan de gevolgen van den stomp. Onmiddeliyk werd Francois achtervolgd en te 10 uren 's avonds in conG herberg by het station aangehouden en in arrest gebracht. Het slachtoffer was weduwnaar en laat zeven minderjarige kinderen na. De moord te Hillegersberg. Omtrent den moord, Donderdag-morgen om 10 uren ongeveer, te Hillegersberg, naby de Van- Stolk-straat gepleegd op Everdina Grobe, weduwe van Geraidus Bregart, verneemt men dat de vermoedeiyke dader, Martin us Kuipers, zich ook wel noemende Mattheus, geboren te Doesburg of Duisburg, oud 28 jaar, Zaterdag avond om 10 uren door de ryks veld wachters Bosch en Vermey in een logement te Oude water is aangehouden en van daar gevankeiyk naar Rotterdam is overgobracht ter beschik king van den officier van justitie by de arron- dissements rechtbank aldaar, door wien in een buitengewoon Politieblad de opsporing en aanhouding van Kuipers waren gevraagd. De vermoedelyke dader werd Zondag morgen te tien uren naar het Huis van Bewaring aan de Korte Hoogstraat overgobracht door een ryksveldwachter in burgerkleeding, die, om de vlucht van den verdachte te voorkomen, zich aan dezen had vastgeketend. Het volk, daardoor op den boosdoener opmerkzaam ge maakt, toonde alras, dat het begreep of ver moedde wie de misdadiger was, die op zulk eeno wfize gevankeiyk voor de hooge dienaren van Vrouwe Justitia zou worden gebracht. Het gaf luide aan zyne verontwaardiging lucht door den gevangene de woorden na te roepen „moordenaarI moordenaar!" Hy word te Oudewater aangehouden op aanwijzing van een beambte va:i den stoom- bootdionst „Estafette", wien hy inlichtingen vroeg aangaande het passeeren der booten van Rotterdam naar Utrecht. Het „Rott. Nbl." wil hopen dat, nu het parket den schuldige in handen heeft, het gerechtelyk onderzoek zyne schuld ten volle aan het licht zal brengen, opdat de onverlaat zyne straf niet ontloope. Te meer hoopt het dit, wyl do Bergweg, die voor wandelaars zooveel aantrekkolyks biedt,, in den laatsten tyd door lieden van het slag van Kuipers onveilig wordt gemaakt, niet alleen op dagen dat er „dauw getrapt" wordt, en men dus weet, waaraan men blootstaat, maar ook, zooals deze moord nu weer heeft bewezen, op gewone dagen en nog wel des morgens om 10 urenl Een Amsterdamsche hengelaar haalde uit de Keizersgracht een mandje met 11 flesschen port op. Ook de officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend in de zaak van de dienstbode, die terecht heeft gestaan wegens bekendheid met den moord te Marolleput enz., en wol van het geheele vonnis, waarby de beklaagde werd vrijgesproken van de heling. Voor de vierde maal binnen een jaar tyds heeft, naar men ons uit Kruiningen meldt, H. M. de Koningin een ingezetene dier gemeente geholpen. Een handenlooze, Heintje Oele, ontving heden vanwege de Koningin oen hondonwagentje. (M. C). Tegen een geneesheer te Emmen, dr. K. D. E., is door het O. M. by de recht bank te Assen eene gevangenisstraf van 14 dagen geëischt ter zake van het opmaken eener verklaring van doodschouw, hoewel hy het betreffende lyk niet had gezien. In Noord-Brabant zyn weder twee vermoedelyke gevallen van hondsdolhoid voorgekomen, één te Zevenbergen en één te Breda; in laatstgemelde plaats heeft het ver dachte, thans afgemaakte dier een 14-jarig meisje in de hand gebeten. By de aankomst van den expres- trein uit Brussel stapte Vrydag-namiddag te Luik een jongejuffer af, genaamd Florentine Graindorge, toen een heer, die de reis met haar had gedaan, haar verzocht hem te volgeD. Deze heer, een politie-commissaris van St.- Joost ten Noode, maakte zich bekend en liet de juffor in een rytuig naast hem plaats nemen en naar het bureau der openbare veiligheid ryden. Deze juffer, vriendin van den anarchist Leblanc, was overbrengster van een brief van zekeren L., bestemd voor Arnold. Na onder vraagd te zyn, werd het meisje vrygelaten. Zy reisde heen en weer tusschen Brussel en Luik als bemiddelaarster tusschen de „kameraden." Ook is een Pool, bevriend met Sternberg en sedert eenige dagen verdacht van medeplichtigheid aan de laatste aanslagen, gearresteerd. Elndeiyk wordt ook nog de arrestatie gemeld van een advocaat van de ITr balie te Luik en van een zoon van een bekend' fabrikant aldaar. De politie te Luik beweert het bewys go- vonden te hebben, dat de Rus Sternberg, dien zy nog steeds zoekt, ook schuldig is aan den aanslag tegen het café „Foyot" te Pary'8. Ten minste even voor den aanslag ging hy naar Parys en zeide tot iemand, die nu deze mededeeling komt doen: „Ga met my mede, dan zult ge eens een mooi stukje bywonen." Twee dagen na don aanslag keerde Sternberg te Luik terug. De justitie gelooft dat zy nog niet alle leden van het komplot in handen heeft, en wel op grond, dat verschillende rechterlijke ambtenaren nog 6teeds ongeteekende dreig brieven ontvangen. Nu heeft de Duitsche anarchist Muller nog de verklaring afgelegd, dat de aanslag wel degeiyk was gericht tegen den rechter Renson, den oom van dr. Renson. De jonge vreemdeling, die Zaterdagavond in café „Krasnapolsky", te Amsterdam, werd gearresteerd en die spoedig daarop weer werd vrygelaten, vervult toch eene rol, zy 't ook eene zeer ondergeschikte in de geschiedenis van den dynamietaanslag te Luik. Hy heeft nameiyk in dio plaat3 kennis gemaakt met den nog steeds zoek zynden baron Von Stemberg. De Belg wist toen echter niet in welk interessant gezelschap hy verkeerde. Hy vernam het eerst toen hy was gearresteerd door de Amsterdamsche politie, die van hare Luiksche collega's het verzoek tot aanhouding had ontvangen. De gemoedelyke inhoud van de brieven en eenige nadere ophelderingen hadden zyne ORiniddel- lyke invryheidstelling ten gevolge. Het „Tageblatt" te Berlyn meldt dat by de laatste inhechtenisneming van nihi listen te St.-Petersburg, ook de bekende prins Krapotkine, die zich heimeiyk in Rusland op hield, door de politie is ontdekt en aange houden. In eene socialistische verga dering, welke Zondag-ochtend te Losser plaats had, heeft eeno botsing plaats gehad tusschen den burgemeester met zyne veldwachters eu de socialisten; zelfs van revolver en sabel werd daarby gebruik gemaakt. De veldwachter Straatsburg kreeg een kogel in den schouder terwyl de socialist Teutelink, van Enschedee, een sabelhouw ontving. De wachtmeester der kon. marechaussees te Enschedee is des mid dags per telegram naar Losser ontboden en onmiddeliyk met eenige manschappen te paard derwaarts vertrokken. Er zyn reeds 20 personen gearresteerd en in verhoor genomen. De burgemeester van Losser kreeg een schot door zyne jas en een landbouwer werd in den voet getroffen. Nog steeds gaat de politie voort met per sonen in arrest te nemen, die in het tumult betrokken zyn. Gisteren hebben reeds weer vole arrestatièn plaats gevonden. De wacht meester der marechaussees heeft by zekeren Roelofs eene revolver in beslag genomen, waaruit geschoten was. Wyl Roelofs by de ongeregeldheden tegenwoordig was, vermoedt men een der daders te hebben. Met onver poosden yver wordt het onderzoek voortgezet. Een keer of acht moet er Zondag door de socialisten geschoten zyn. Ten einde het onder zoek nog te bespoedigen, zyn de gearresteerden gistermiddag met drie personen uit Losser, die door hen waren toegetakeld, geconfronteerd. Door de yverige bemoeiingen van den bur gemeester van Enschedee en den brigade commandant der Kon. Ned. Marechaussees, zullen ook de andere schuldigen ODgetwyfeld ontdekt worden. Naar men zegt, moeten reeds enkelen der socialistische opruiers bekend hebben. Uit de Vereenigde Staten komen weer verschillende berichten van ernstige onge lukken. In Pennsylvaniö werd groote schade veroorzaakt door eene overstrooming van de Susquehana rivier en in Kentucky kwamen by Newport aan de Mississipi-lyn twee treinen in botsing, waardoor zeven reizigers bet leven verloren. De steden Tyrone en Hollidaysburg in Penn sylvaniö zyn overstroomd. De Juniata-rivieris buiten hare oevers getreden. Er is groote schade aangericht; de oogst is vernield. Men vreest dat nog meer verwoestingen zullen worden aangericht. De overstrooming in Pennsylvania heeft in de geheelo bergstreek van dezen Staat groot schade veroorzaakt, alsmede in het westelyt gedeelte van den Staat Nieuw-York. De spoor wegverbindingen en de telegraphische gemeen schap zyn verbroken. In vele plaatsen, o. a. te Johnstown en te Wilhamsport, stortten huizen iu en werden bruggen weggespoeld De inwoners namen de wijk naar de naburige heuvels. Alleen de schade, welke te Williamsport werd veroor zaakt, wordt op 1,000,000 dollars geschat. To Pittsburg en te Johnstown verdronken vier menschen. BUITENLAND. Frankrijk. Het valt niet meer te ontkennen dat de tariefoorlog, die tusschen Zwitserland en Frankryk wordt gevoerd, aan laatstgenoemd land de grootste schade berokkent. Het politiek nadeel, dat de Fransche republiek, zoo arm aan vrienden, het Zwitserscho volk, haren trouwsten vriend, van zich vervreemdde, werd reeds lang ingezien en met bittere woorden beklaagd, maar welsprekender zyn de cyfers, die aantoonen dat Frankryks handel op Zwit serland drie vierden is verminderd. Dit heeft een groot aantal industriêelen en kooplieden, die het meest er door hebber, geleden, be wogen stappen to doen om een herstel van

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2