Eon jongmensch (H a g o n a a r) is gistermiddag op de Staatsstoomtrambaan naar Scheveningen van de tram gesprongen, ora zyn hoed, dio afgewaaid was. to grijpen, en werd deerlijk gekwetst door den wagon, die z(jn arm overreed. Hy werd verpleegd door do goiJccslieeren Coronel on Roessingh en daarna naar het ziekonhuis overgebracht. Zijn toestand was gisteravond zeer ernstig. Do vader van den 17 jarigen jongeling stond met zijn zoon op het balkon van den tram wagen en was er getuige van hoe zijn kind met een van diens armen onder de tram terechtkwam. De vorige weok zijn de eersto schuiten van Noordwyk aan Zee naar deharing- visscherij vertrokken„N."W. 7," schipper P. Corbee, en „N.W. 24," schipper J. Van Duyn, beide van den reeder P. Van Duyn. „N.W. 18," schipper D. Duindam, van den reedor A. Van Rood, en de logger „VL. 136," schipper L. Van der Wiel van den reeder E. Smit. Harmonica-rijtuigen.-Van heden af zijn aan het station der Staatsspoorweg maatschappij te 's Gravenhage gestationneerd een tweetal harmonica rijtuigen, die met 1 Juni a. s. ueol zullen uitmaken van den recht- streekschen internationalen trein naar Duitsch- land, welke des ochtends te 8 50 uur (locaaltijd) van "s-Gravenhage vertrekt. De rijtuigen zijn or op ingericht ora eene langdurige reis zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Over do geheele lengte van den wag- go loopt aan ééne zijde een gangpad tusschen de zitplaatsen en de vensters Do reiziger kan in dezen corridor voor een van do vele por tierramen plaats nemen op een klepbankje, dat aan den buitenwand bevestigd is. Aan do overzijdo van de loopgang bevinden zich de daarvan door glazen schuifdeuren gescheiden compartimenten lsto en 2de klasse. De banken van de 1ste klasse kunnen gehool in rustbedden horschapen worden op do wijze, zooals men die slaapgelegenheden in scheop8hutten aantreft. De zittingen in den afgesloten coupé 2de kl. zijn tot comfortabele rustb. k n in te richten. Vandaar komt men in n ruim salongedeelte, waar de banken rug a;ui rug staan en dus niet coupósgewijzo zijn ingericht. In olk compartiment of vak kunnen do reizigers zich aan een uitslaand tafeltje zetten en bevindt zich voor de verlichting een dub bele reflector, die in eene fraai bewerkte lamp brandt. Boven iedere zitplaats bevindt zich oen nummer met een mechaniek, dat aantoont of do plaats al of niet besproken is, waarvoor de tusschenkomst van den conducteur moet worden ingeroepen, die met een sloutol do aanduiding „bezet" kan te voorschijn brengen. Te Utrecht wordt dagolijks oen restaurant wagon in den trein gelegd, welke ook salon wagens uit Amsterdam en Rotterdam zal op nemen. Do rijtuigen worden onderling in verbinding gebracht door ijzeren klapbruggetjes en het open gedeelte tusschon de wagens is dan ovordokl met een lederen omhulsel, dat den voriu heeft van eon windbalg eener harmonica. Vandaar de benaming van deze verplaats bare salons naar hot bekende handmuziek instrument. Uit London zijn 25 officieren dor brandweer naar Nederland vertrokken, gehoor gevende aan eone uitnoodigiug onzor regeoring. Behalve ons land, zullen ook Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Italië en Zwitserland bezocht worden. Hot doel der rois is zich op de hoogte te stellen van den toestand der brandweer in dezo landen. Te Amsterdam zijn zfl reeds geweest. Zondag, 27 dezer, vindt op het Spaarne bij Haarlem do Universiteits-wedstrijd plaats en wy twijfelen niet, of al wat zich in ons land voor de watersport interesseert, zal getuige van dien belangwekkenden kamp zjjn. Het is natuurlijk moeilijk te voorspellen wio winnen zal, waut oen wedstrijd is gansch iets anders dan een oefeningstocht, en de laatste is wel geschikt om uit t© maken of er al dan niet iets in een ploeg zit, doch het blijft de vraag, of het goede, dat do roeiers eventueel bezitten, tot zfln recht komt op den race. De zekerheid van duizendon oogen op zich te hebben gevestigd, gevoegd by het voor nemen om zich nu eens terdege in te spannen, om de fouten, waarop men gewezen werd, te verbeteren, maakt een roeier soms dermate zenuwachtig, dat hij gedurende den wedstrijd benodon het gemiddelde blyft van hetgeen hij tijdens de oefeningen te aanschouwen gaf. Doch afgaande op hetgeen het blad van de deel nemers gezien en gehoord hoeft, komt hot de „Ned Sport" voor, dat „Triton" en „Nereus" meer kans dan de overigen op het behalen der overwinning hebben. „Nerous" komt uit in eon nieuwen Clasper- outrigger, die iets lichter is dan de vorige boot van denzelfden bouwmeester, welke boot, naar wt) vernamen, goed voldoet. De ploeg, die er in plaats zal nemen, is zeer krachtig, doch eene nauwkeurige obser vatie hooft don indruk gegeven, dat de riem- beweging in hot water aan gelijkheid te wenschen overlaat, zoodat het niet verwonderon zou, indien de stuurman nogal eens met zyn roer moest werken om eene rechte lijn te kunnen varen. Wy zien den uitslag van den wedstryd op het Spaarne met belangstelling tegemoet, hopen dat het weder goed, doch niet al te warm zal wezen en vertrouwen dat eene talryke schare toeschouwers in prettige stem ming aanwezig zal zyn. H. De Jong, veroordeeld als op lichter en berucht wegens de geheimzmnige verdwjtning zijner eerste en tweede vrouw. heeft uit de gevangenis een brief aan den burgemeester van Arasterdam geschreven, waarin hy zich beklaagt over do opvoering van het tooneelstuk: „De geheimzinnige ziak of de verdwenon vrouwen," in welk stuk hy beweert, in eer en goeden naam benadeeld te worden. Hy driDgt er op aan, dat de burge meester die opvoeringen verbieden zal. Overmatig gebruik van sterkon drank heeft in de Jacob-Van-Lennep straat te Amsterdam weder een slachtoffer geëischt In een café zaten eenige mannen byeen, die den geheelen avond de jeneverflesch geducht had den aangesproken, zoozeer zelfs, dat een der drinkers op den inval kwam, een inval, die hora het leven kostte, om te 12 uren by eiken klokslag een glas jeneror to verzwolgen. Begrypeiykerwyzo moedigden de dronken gezellen den man aan, die ook inderdaad by het slaan van twaalven begon te drinken. By het negondo glas zeeg de dronkaard ineen. In het buitengasthuis trachtte men zijn leven op to wekken. Hy was dood. De roeivereeniging „De Hoop", te Amsterdam, is voornemens, dit jaar van den tocht naar de universiteitswedstryden eene groote foosteiykhoid te maken. Eene boot, welko circa 100 personen kan bevatten, zal tal van leden met hunne dames naar Haarlem brengen om de wedstryden op het Spaarne by to wonen. Do reusachtig© water-picnic zal worden besloten met een groot, diner aan boord. „Recht voor Allen" had de socia listen te Amsterdam opgeroepen tot een wandeltocht. Daaraan gohoorzamonde, verza melden zich gistermiddag to vyf uren een paar honderd partygenooten voor „Constantia". Met elkander trokken zy op naar de cellulaire gevangenis aan den Amstelveenschen weg, waai de socialist Van Emmones zyne straf ondergaat. Voor het gebouw werden eenige liederen gezongen on weidra zag men uit een der schuine colluiken een witte zakdoek wuiven, vermoedeiyk het roeken, dat de gevangene do hom gebrachte hulde begreep en dat hy ze dankbaar aanvaardde. Op den terugtocht werd de stoet vergezeld van oone groote massa bewoners van Amstel veen en hare politie. De eersten hieven telkens weer Oraujeliederon aan, als protest tegen het zingen van do socialisten. In de Jacob Van-Lonnep straat verliet do politie den troep, dio intusschen zoker was aangegroeid tot een goede duizend man, en nauwelyks waren de helmen uit het gezicht, of de antipodeD oranje klanten en socialisten raakten duchtig slaags. Met stokken en vuisten, ja zelfs mot steenen, word eene verwoedo vechtpartij gehouden. Onmiddellyk keerden de Amstelveensche politie agenten terug, maar hun optreden was niet moer noodig: de stryd was gestreden. Daarna wandolden de socialisten terug naar het punt van uitgang, waar zy te ongeveer halfacht aankwamen. Daar werd de stoet ont bonden en kalm keerden allen huiswaarts. (Tel). Vrydagavond is door eene onbe- kendo oorzaak brand ontstaan in een huis onder Puifiyk, gemeente Druten, bewoond door twee gezinnen. Het huis met de inboedels brandde geheel af. Drie varkens en eene geit kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Door onbekende oorzaak ont stond te Son in de woning van den landbouwer J. v. d. Sande brand, welke zoo snel toenam, dat, niettegenstaande de krachtigste pogingen om het vuur te blusschen, In een ommezien woonhuis, schuur en stal in asch lagen. Van de akkorgereed8c.happon kon niets, van de huis- meubelen een onbeduidend gedeelte gered wordon. Een wachthond en een 20-tal kippen vonden den dood in do vlammen. Het vee werd in veiligheid gebracht. De gebouwen waren verzekerd. Zaterdag avond zat een vreemde ling in den wintertuin van het café „Krasna- polky" te Amsterdam een glas bier te drinken en brieven te schryven 't Was een jongmensch, deftig gekleed,met een zeer gesoigneerd uiterly k. En oen tafeltje verdei zaten twee rechercheurs van politie, in de biljartzaal bevond zich een inspectour en voor het koffiehuis in de War moesstraat liepen nog twee rechercheurs heen en weer. Na oenigen tyd stapte de jongo vreemdeling op, doch de vyf politie-beambten volgden hem tot aan het postkantoor, maar toen hy daar zyn brieven in de bus wildo werpen, werd by gearresteerd en geboeid naar het hoofdbu reel in de Spinhuisstraat gebracht. Zware vermoedens toch waren tegen dezen heer gerezen. Hy beantwoordde aan het signa lement van iemamd, die verdacht wordt mede plichtig to zyn aan den dynamietaanslag te Luikhy sprak evenals dezo verdachte Fransch en de brieven, die by by Kras had geschreven, waren aan personen te Luik geadresseerd. 't Schynt den vreemdeling echter spoedig gelukt te zyn zyne indentiteit te bewyzen. Zondag avond toch vertoefde hy weer eenigen tyd by „Krasnapolsky" en thans zonder politie- begeleide. (T). Vanwege de justitie is het vol- gendo bekend gemaakt: Aan den straatweg te Hillegersberg is op 17 Mei jl. gevonden het ïyk van eene vrouw Everdina Grobe, wed. van Gerard us Breegart, op welke vrouw vermoedeiyk doodslag gepleegd is. In verband hiermede rust verdenking op Martinus Kuipers, geboren te Doesburg of Duisburg, 28 jaren, doch er ouder uitziende, reizend koopman, gestalte kort en stevig, bol opgeblazen gezicht, kleur rood, haar rossig (verschoten), dragende misschien eene snor, neus en mond gewoon, ©enigszins kaalhoofdig en erg pokdalig, sprekende Hollandsch met Duitsch accent, gekleed in een bruin-grys geruit colbert Dak en slappen hoed met eleuf. Hy heeft Zondag jl. met die vrouw gelogeerd in een logement in do Schavensteeg, te Rot terdam, en werd ook wel Mattheus genoemd. De officier aan justitie te Rotterdam verzoekt dien man op te sporen, aan te houden en voor hem te geleiden. De rechter commissaris voor strafzaken te Rotterdam roept tevens alle personen op, die omtrent bedoeld misdryf eenige inlichtingen kunnen verschaffen, hoe gering deze ook mogen zyn, om daarvan onverwijld by hem aangifte te doen. In de afgeloopen week deden zich te Rotterdam 51 nieuwe gevallen van pokziekte voor. Tot 17 dezer zyn te 's-Gravenzande 258 gevallen van pokken aangegeven, waarvan 70 met doodelyken afloop. In zee naby Zaudvoortzyn twee booten uit IJmuiden omgeslagen. De acht vletterlieden, dio er in zaten, zyn na groote moeite gered door eenigen dor bemanning van bet Engelsche stoomschip „Lord Erne." De kapt. dezer boot, het ongeluk bemerkende, stopte onmiddellyk en liet direct eene boot te water. Het ongeluk had by het aanklampen van de „Lord Erne" plaats. Beide booten kwamen tegen elkander en sloegen om. Eene boot is geheel verloren gegaan. De andere is zwaar beschadigd. Te Leusdeo gingen een paar kinderen in oen bosch te Hamersveld gras- snyden. Op bevel van A. Van 't Net, zoon van den man, dio hier tegen moet waken, wilden zy zich niet verwyderen, en deze wierp hen daarop in eene sloot. Kort daarop ver scheen nu de moeder van de kinderen en hun broeder C. Van den Berg; laatstgenoemde sloeg Van 't Net met een stuk van eene zeis zoodanig op het hoofd, dat hy levensgevaariyk gewond werd. In de Friesche gemeente Smal- lingerland viel J. P. van eone ladder, welke tegen het dak eener schuur stond, naar beneden en was dadelyk een ïyk. Gedurende de maand Februari maakte eene rooversbende het noorden der provincie Groningen onveilig. Op de nachteiyke tochten werden woningen binnengedrongen, de bewoners bedreigd, kasten opengebroken en alles van waarde ontvreemd. Hiervoor te Groningen terechtgestaan, heeft het O. M. geéisoht tegen den 16-jarigen M. Deering 2 jaren, den 15 jarigen S. Deering 6 jaren, beiden te 'tZandt; den 39-jarigen H. Alting8jaren den 20-jarigen J. De Weerd 6 jaren; den 20 jarigen J. Van Dyke i 6 jaren, allen te Holwierde, en tegen don 19-jarigen K. Kuiper, te Farmsum, 5 jaren gevangenisstraf. Op dezelfde kamer der kazerne „De lange Stallen'te Breda, alwaar ten vorigen jare eene pokken epidemie ontstond, heerscht thans het roodvonk. Alhoewel de ziekte een goedaardig karakter schynt te bezitten, worden verschillende lyders, waaronder een officier, in de barak verpleegd, terwyi de kazerne ontsmet zal worden. Hiertoe hebben de bataljons van het 6de regiment infanterie, aldaar gelegerd, tydeiyk een kamp betrokken. Deze kazerne (oude cavaleriestallen) is uit een sanitair oogpupt geheel ongeschikt voor bewo ning. Ondanks onvoldoende ventilatie en gebrek aan licht is er eene talryke bezetting gelegerd en schijnt er van ongeschikt-verklaring voor alsnog geen sprake te zyn. De anarchist Von Sternberg. De politie te Luik heeft nu het spoor ge vonden van den Russischen n on Von Stern berg, den hoofdaanlegger der ngsto dynamiet- aanslagen te Luik en die zich vermoedeiyk in Nederland ophoudt. Den 17den Mei bevond de anarchist zich te Amsterdam. Dat blykt uit een schryven, door hom gezonden aan het „Comité exécutif'der Belgische anarchisten te Luik. Deze brief, in sleoht Fransch gesteld, is biykens het postmerk den 17den Mei, derhalve Donderdag jl., tusschen 8 en 9 uren des morgens ten postkantore te Amsterdam bezorgd. Het schry ven wordt openbaar gemaakt door het blad „L' Express," ten einde te doen zien, dat Sternberg ten onrechte wordt beschuldigd, dat hy voorheen werkzaam is geweest als spion der Russische regeering. Tevens is gebleken dat Sternborg zich Woensdag jl., toen de Duitsche anarchist Muller in hechtenis werd genomen, nog te Luik bevond, terwyl ook bewyzen zyn ge vonden van zyne verstandhouding met den Franschen anarchist Guórin, die te Amsterdam is gevat De commissaris van politie Orval is terstond met eenige agenten naar Neder land vertrokken, ten einde den man op te sporen. Te Maastricht vonden zy hem niet. Wel bleek het, dat Von Sternberg daar vyf dagen in het „Hótel de la Renaissance" heeft ge logeerd. Hy logeerde daar onder den naam Richter, terwyi Muller, die toen nog by hem was, als zyn naam Goebel had opgegeven. Voorts wordt door de „Indépendance beige" nog melding gemaakt van allerlei geruchten, welke te Luik in omloop zyn. De politie heeft nog eene vrouw in hechtenis genomen, die met Stemberg in betrekking stond, en in haar bezit werd een brief gevonden, welke aanleiding gaf tot het uitvaardigen van een bevelschrift tot inhechtenisneming tegen een Maastrichtenaar, alsmede tegen een anderen Hollander, die te Luik woont. Het spreekt echter vanzelf, dat deze geruchten nog nadere bevestiging verdienen. Te Maastricht heeft de politie reeds den winkel opgespoord, waar de spy kers gekocht zyn, welke in eene der bommen werden ge vonden. Waar de andere bommen, welke volgens het zeggen van Muller door Von Sternberg gemaakt zyn, maar welke nog niet zyn gebruikt, zich bevinden, is nog niet bekend. In het geheel zyn nu 15 personen wegens de jongsto dynamiet-aanslagen, welke te Luik zyn gepleegd, in hechtenis genomen. In hoe ver allen schuldig zyn, zal wellicht niet spoe dig blyken, want naar alle waarschyniyk- held zal de zaak eerst behandeld worden na afloop van de jaarlyksche vacantie van de leden van het hof Daarby komt dat de justitie eerst wil afwachten, of zy den Rus kan vinden, want, daar hy de hoofdschuldige is, wil mon met de instructie liefst wachten, totdat hy is opgespoord. De toestand van het slachtoffer van Stern- bergs laat8ten aanslag, dr. Renson, is weer ongunstiger geworden. De patiënt heeft op nieuw koorts gekregen, zoodat het nog onze ker is of hy zal herstellen. Volgens de „Réforme" zou de brief, welke een Luiksche dagbladschryver van Sternberg ontvangen heeft, niet uit Amsterdam, maar uit Altona gedagteekend zyn. Uit Chicago wordt geseind dat de storm, die Donderdag jl. den westelijken oever van het Michigan-meer teisterde, de hevigste was van alle stormen, welke in de laatste jaren in deze streek voorkwamen. Twee schoeners leden schipbreuk en de bemanning verdronk, zonder dat er iets kon worden gedaan om de matrozen te redden. De hevige wind en de sneeuwjacht maakten alle pogingen, welke tot reddiDg beproefd werden, vruchteloos. Meer dan twintig menschen verloren by deze ramp het leven, terwyl insgeiyks te Chicago en te Milwaukee groote schade aan huizen en gebouwen werd aangericht. KOLONIËN. BATAVIA, 18-20 April. Men schryft aan de „Deli-Crt." uit Kotta-Radja (Atjeh) onder dagteekening van den I3den Op Telok Semawé schynt de spanning, welke daar heerschte en die aanleiding gaf tot den verraderlyken aanval op de beide ambtenarea en den lsten luit. der infanterie Van de Siepkamp nog voort te duren, ten minste volgens berichten uit het gebergte zou men den dood der twee moordenaars willen wreken door een aanval op de benting. De drie gewonden van Telok Semawé maken het goed. T. Djohan heeft het zoo druk gehad met feestvieren by gelegenheid van de taoen baroe, dat hy geheel en al vergat te gaan vechten. Gelukkig verkeerde de tegenparty in dezelfde gemoedsstemming. De bentings buiten de linie waren intusschen voor langoren tyd dan gewoonlyk geproviandeerd, ten einde het transportloopen tot een minimum te beperken, zoolang op den steun onzer bondgenooten niet kon gerekend worden. De „Deli Crt." deelt mede dat zy van het gewestelyk bestuur te Medan aanschry- ving heeft ontvangen dat zy, ingevolge art. 16 van het Reglement op de Drukwerken in Ned.-Indië, in het vervolg een exemplaar van haar blad twee uren vóór de uitgifte aan ge noemd hoofd van het plaateelyk bestuur moet afgeven. Deze bepaling, reeds meer dan een derde van eene eeuw oud, is nooit ingetrokken en dus nog van kracht, maar wordt sinds jaren niet meer toegepast, noch te Medan, noch elders in Nederlandsch-lndiè. De aanleiding tot het nemen van dezen voor het verscbynen van genoemd blad be lemmerenden maatregel is, naar de redacteur, de heer I. A. Naudin Ten Cate, vernam, het entrefilet over de toestanden in hetSoenggal- sche, voorkomende in het nummer van Vry- dag 6 dezer. De gevolgen er van zullen zyn, dat de courant voortaan later gereed zal wezen. De abonnós kunnen evenwel verzekerd zyn, dat hy zich door dezen maatregel niet zal laten weerhouden om evenals vroeger te blyven trachten de publieke opinie zooveel mogeiyk weer te geven, en met gepaste vry moedig heid zyn gevoelen over toestanden in dat gewest te uiten. De Datoe van Soenggal en zyn broeder, Datoe Alang, zyn intusschen verleden Vrydag onder geleide van controleur Wagner naar Belawan, en van daar alleen naar Batavia vertrokkeD, alwaar hunne zaak nader zal worden onderzocht. Te Probolinggo waren een paar heeren aan het schyfschieten met het geweer op de schietbaan, 't Was afgeloopen en men wilde reeds uit elkander gaaD, toen één hunner op het denkbeeld kwam, op 60 pas nog even een gladloop te probeeren. De schyf werd vooruitgebracht en een poosje gewacht om den mandoor gelegenheid te geven te ver- dwynen. Meenend dat de mandoor al sedert lang in veiligheid was, schoot hy en ging zelf kyken, om te zien waar hy had geraakt. Zyn kogel had het hart der schyf geraakt. Maar ongelukkig had die tevens den mandoor doodelyk getroffen, die op een 150 pas onge lukkig recht achter de schyf nog met het een of ander bezig was, terwyl het schot viel, en die nu zyne onvoorzichtigheid met den dood moest bekoopen. „De Locomotief" van 11, 12 en 13 April bevat een 3 tal artikelen, getiteld: „Carpenter fantasieën", geschreven door mr. P. Brooshooft. Zy bevatten een volledig relaas van het ge beurde met de Costa-Rica-Packet" en stellen in het licht hoe weinig vertrouwen men mag stellen in kapitein Carpenter en hoe de Austra lische en later de Engelsche autoriteitendoor hem om den tuin werden geleid. Uit de mededeelingen van den heer Broos- hooft volgt o. a. „dat het strafbare feit: het opvisschen en leegen van de prauw met. arak, geheel verkeerd werd weergegeven, want Car penter moest, evenals de controleur Sformer, onmiddellyk hebben gezien dat de arak aan de hem bekende firma Frieser, te Ambon, toebehoorde. Volstrekt onwaar is hot, dat C. te Ternate f 100,000 schadeloosstelling aan bood, en de ongerymdheid daarvan springt in 't oog, wanneer men weet dat de man te Ternate volslagen geldgebrek had. Op aandrang van den resident en den secretaris hebben de ingezete nen zijne vendutie van zaken uit den scheeps- invontaris opgejaagd tot f 2600, schoon het rommeltje geen tiende deel daarvan waard was, alleen om hom in zyne benarde omstan digheden een beetje te helpen. Of een Hol lander in eene Engelsche kolonie ook zoo zou worden behandeld, mag ernstig worden be- twyfeld. Carpenter heeft te Ternate vier dagen gevangen gezeten, eene zeer draaglyke gevan genschap; zyn zoontje logeerde zoolang by den resident. Te Makasser duurde z\jne gevan genschap 12 dagen, dus in 't geheel 18 dagen, (de Engelschen beweren 28 d^gen.)" Mr. Broos- hooft hooft de vertrekken te Makasser gezien en verklaart dat op dit verblyf niets is aan te merken, zoodat van een „zuchten in den kerker" geen sprake is geweest. Geheel onwaar is de bewering, dat C. eerst na zyne invryheidstelling vernam wat hem ten laste werd gelogd; dit immers wordt reeds gelogenstraft door het feit, dat de resident van Ternate van hem de toedracht der zaak vernam en o. a. naar het scheepsjournaal vroeg, dat echter altyd onvindbaar is gebleven en hem drie getuigen décharge naar Makasser meegaf. De schry ver zegt „dat Carpenter van den beginne aan de zaak als een melkkoetje heeft beschouwd. Als een bekwaam visschor heeft hy zyne netten knaphandig uitgezet. Maar zal het Nederlandsch Gouvernement erinloopen? Dat ware dan wel de grootste visch, dien kapitein Carpenter ooit heeft gevangen." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië styn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Bepaald: Dat geplaatst blijft ia het gouvernement Sumatra's Westkust: de ben. controleur late kl. Q. Schaap. Verplaatst: Van de ree. Lampongsche dia- tricton naar het gouv. Sumatra's Westkust, de ben. controleur 2de kl. J. L. O'brien. Geplaatst: In do ree. Lampongsche districten, do ben. adspirant-controleur E. J. Van Lier. Benoemd: Tot controleur 1ste kl. P. A. L. E. Van Dijk, ambtonaar op non-activitoit, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, met bepalmg dat hy geplaatst wordt in hot goav. Sumatra's Westkust. By den Waterstaat en 's lande Borgerlyko Openbare Werken. Benoemd: Tot opziohter lsto kl. de waar nemend opziokter 2de kl. P. J. Van der Ham on E. F. Godin; tot opziokter 2de kl. de ambtonaar op waoktgeld H. J. E. G. F. Hofmoijr. Toegevoegd: Aan doo ohef der 8<3e waterstaats- afdeeling in het belang der verbetering van de be vloeiing en den waterafvoer in Oost-Semarang de adapirant-ingenieur Jkr. H. G. Six. Overgeplaatst: Van de res. Amboina naar do ree. Bezoek! do opziokter 2de bh W. A. P. F, L. Van B(jn; van de ree. Tegal naar de res. Okoribon de opz. 2de kl. W. M. Jordaan; - van de ree. Bezoeki naar do ree. Timor de opzichter 2de kl. H. Klasing; van de ros. Probolinggo naar de rea. Madoera de opzicktor lste kl. O. J, Cohen; van do res. Batavia naar de res. Pro bolinggo de opzichter 2de kl. J. A. Lapré. Geplaatst: In de res. Preanger-Regontsobappen de opziohter 8de kl. J. H. Enoop, thans gedetacheerd by den aanleg der lyn Preanger-Tjilatjap; ln de ree. Batavia de opziohter 2do kl. H. J. E. G. F» Hofmeyr. By de exploitatie van do westerlynen der Staatsspoorwegen op Java: Eervol onthevon: Van het beheer der halte Tjitjoeroek de tydelyk stationsklerk 2de kl. O. G. 8. Berger. B o 1 a tMet het beheer der halte Tjitjoeroek de stationsklerk lsto kl. P. Boys. Goedgekeurd: Dat door den landraad ta Djember (Besoeki) is benoemd tot buiteugewoon subetituut-grifficr buiten bezwaar van don lando by dio rechtbank, O. Oh. A. M. W. V. Haye; te Mooara Towo (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo) ie benoemd tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bij die reohtb&nk, J. 8. A. Moorrces. Departement van Oorlog. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. dor iof. J. Schnyder; een jaar verlof naar Europa, wegens langdungen dienst, aan den kapt. der inf. L. Labotz; een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den lsten luit. der inf. P, F. M. Dammers. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst de buigersobryver 4de kl. by de lste afd. Tan bet dep. van oorlog, J. Van Gerven. Bevorderd: Tot militair apotheker lste kl. by den geneesk. dienst, de mil. apotheker 2de kl. H. Faber. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver* zoek eervol uit 's laods dienst de 2de en 8de maohinist bij de gouvernements-marine J. J. A. Bronsgeeet en J. A. Weidema. Benoemd: Tot lsten stuurman by de gouver* nements-marine de 2de stuurman P. O. Van Koeeveld. Ingetrokken: De detacheering by het departe ment der marine in N.-I. van den luit. ter zee lste kl. by de Kou. Ned. Marine, R. Posthumus Meyea, belast met het verrichten der astronomische plaats bepalingen ten behoeve der hydrographie in N.-I. INGEZONDEN. Eere, wien eere toekomt. Dank zy den kunstzin en den yver van den heer C. W. H. Verster, hebben we dit jaar op het gebied der schilderkunst reeds heel- wat te zien gekregen en de zeer vele bezoe kers van de beide collecties Toorop en Bos mogen voor ZEd. een bewys zyn, dat Leiden nog niet dood is voor de kunst en dankbaar weet te zyn voor zyne bemoeiingen. Als inwoner van Leiden deed het my van harte goed (sommigen zullen dit misschien kleinzielig noemen), dat ik in verschillende dagbladen den onvermoeiden, wakkeren teeke.- naar Bos grooten lof zag toezwaaien voor zyne tentoongestelde studies, schetsen en schilderyen, de vrucht van jarenlange (50) onverdroten arbeidzaamheid, en toen ik uit uw blad vernam, dat voor H. M. de Koningin- Regentes nog vóór de openiDg der expositie te Rotterdam eene schildery was aangekocht en eveneens eene door een particulier te Zutfen, zond ik den ge vierden teekenaar van tallooze werkjes voor de jeugd, mfln kaartje m. h. g.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2