N°. 10502, Maandag 21 Mei. A°. 1894, i§eze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommev bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 19 Mei. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Op de Woensdag jl. alhier gehouden Kunstbeschouwing is de aquarel Avond aan den Vliet," van J. W. Nortior, aangekocht Hedenmiddag ontvingen wy por Fransche mail de Bataviasche bladen van 18—20 April, alsmede de „Deli Crt." van 18 en 21 April. De Algemeene Synodale commissie der Nederl.-Herv. Kerk is thans te 's-Gravenhage vergaderd, onder voorzitting van haren presi dent, den heer M. A. Perk, Waalsch predikant te Amstordam. De vergadering stemde van heeler harte in met de gevoelens, welke de president uitte ten aanzien van het gewezen lid der commis sie, den heer E. César Segers, van Leiden, die in de najaarsvergadering den zetel was komen innemen, waartoe hem het vertrouwen der Synode had geroepen, doch die sedert zich door toenemende ongesteldheid genoopt had gezien zyn ontslag als lid der synodale commissie en ook als predikant te nemen. Hy bracht warme hulde aan de belangrijke diensten, door den heer Segers aan de Ned.- Herv. Kerk in verschillende betrekkingen be wezen, in welke alle door zyne medeleden, ook die niet tot zijne geestverwanten behoorden, steeds zijn scherpzinnigheid, liefde voor de Kerk en bekwaamheid hoogeljjk waren ge waardeerd en niet licht zouden vergeten wor den. I-lij drukte den wensch uit, dat de rust te 's-Hage weldadig op zijn gestel zou werken en hem in staat stellen, zij het ook niet als dienst doend predikant, de belangen der Kerk te blijven behartigen; en dat in elk geval, wat God over hem mocht beschikken, hij diens zegenende en verkwikkende nabijheid mocht ervaren. Aan den als primus thans opgetreden se cundus van den heer Segers, den heer G. W. Fijnvandraat, predikant te Beesd, bracht de president een hartelyken welkomstgroet, en wenschte ten slotte den vice-president, dr. G. J. Van der Flier, mode uit naam der ver gadering, hartelijk geluk met de onderschei ding, hem ten deel gevallen door zijne benoe ming tot hofprediker, en bovenal met de hem opgedragen taak der godsdienstige opleiding van Neerlands veelbelovende Koningin, met de bede, dat God hem het voorrecht mocht schenken, die taak te volbrengen tot zegen voor zijne doorluchtige Leerlinge en tot heil van de natie en de Hervormde Kerk. Tot voorzitter van den Meyepolder onder Bodegrave is met algemeene stemmen herkozen de heer F. Boer en tot lid de heer Jac. Van Dam. Uitgebracht werden 467 stemmen. De Rijks-keuring van paarden voorden militairen dienst heeft te Woubrugge plaats op 28 dezer, 's namiddags te halfvier, op het plein bij het Raadhuis Ter keuring zullen moeten aanwezig zjjn 16 trekpaarden, nl. twee van P. Van der Kleij, en van C. P. Van der Geest, J. M. Van Egmond, H. Van Leeuwen, H. Van der Boon, W. Den Hertog, P. Van Dorp, A. Winters, A. Van Egmond, G. Swart, D. P. Ramp, P. Rilkelijkhuizen, G. Noordman, I. Van Geer en P. J. Zonneveld, elk één. De aangifte voor de schutterij der ge meente Oegstgeest zal meer bepaaldelijk plaats hebben op Vrijdag 25 Mei a s. De op 17 dezer door stemgerechtigde ingelanden van den Oudendykschen-polder te Woubrugge vastgestelde rekening over 1893, bedraagt aan inkomsten ƒ3766.405 en aan uitgaven ƒ2269.945, batig saldo ƒ1496.46; die van den Pias-polder, aan inkomsten ƒ6914.58 en aan uitgaven ƒ3418.035, batig saldo ƒ3496.545; de begrooting, gecombineerd, voor 1894, aan inkomsten ƒ8599 595 en aan uitgaven 8597, batig saldo ƒ2.595; de omslag over 353.57.88 hectaren 5.25 en over 5.67.19 hectaren ƒ2 625 per hectare. Rente en aflossing van schuld bedragen 4320. Herkozen werd tot heemraad, lid van het bestuur, de heer J. Van Griethuizen, met algemeone (288) geldige stemmen, 30 in blanco. De Plas molen zal voor 1 jaar buiten gebruik gesteld worden. Voor de inschrijving voor de schutterij zal in de gemeente Warmond ten raadhuize aldaar zitting worden gehouden uitsluitend op Woendag 30 Mei a. s., des voormiddags van 10 12 uren. De lste luit. P. J. Boorsma, militair apotheker 2de kl., vertrekt 26 dezer naar Indiö. De kapitein ter zee W. J. P. Van Waning wordt belast met het bevel over Hr. Ms. instructieschip „Admiraal Van Wassenaer." Gisteren overleed te 's-Gravenhage in den ouderdom van 59 jaren de heer Carl Theo- door Reisig, gepensionneerd majoor intendant van het O.-I. leger. De overledene, die in iööl by het instructie- bataljon te Kampen in dienst trad, vernieuwde in 1857 zijne verbintenis en ging toen over by den Indischen dienst. Na in 1863 tot 2den luitenant-kwartiermeester te zyn aangesteld, werd hy in 1869 adjunct intendant, in 1873 kapitein-kwartiermeester, terwyl by in 1875 den rang van onder-intendant 2de klasse ver kreeg. In 1881 werd majoor Reisig tot inten dant bevorderd en in 1883 op verzoek eervol met toekenning van pensioen ontslagen. De overledene nam deel aan de expeditie van Boni en aan de expedition naar do Zuid- Oostkust van Borneo, waarvoor hem het eere- teeken voor belangryke krygsbedryven werd toegekend, terwyi hy wegens het deelnemen aan den Atjeh-oorlog in 1874 de Atjeh-medaille verwierf. Het comité van de a. s. bakkery-tentoon stelling te Amsterdam heeft tot voorzitter der jury benoemd den heer J. C. v. Marken Jr., te Delft; tot onder-voorzitter mr. Th. Stuart en tot secretaris mr. A. H. Wertheim, beiden aldaar. In de plaats van wyien den heer S. W. Siemons werd in de laatste comité-vergadering de heer H. C. Funke, tot dusverre onder-voor zitter, benoemd tot voorzitter. Ter vervulling der daardoor ontstane vacature van vice-voor- zitter werd als zoodanig benoemd de heer J. W. F. Scheffer Jr., te Weesp. HH. MM. do Koningin en de Koningin- Regentes hebben ieder eene gift van 250 geschonken aan het Consorvatorium der af- deeling Amsterdam van de My. ter Bevordering der Toonkunst. By koninklyk besluit is ingetrokken de vrijstelling van port, verleend voor de verzen ding van de aangiften wegens de vermogens belasting door do bolasting-schuldigen aan den ontvangor der successierechten of aan den inspecteur der registratie. Deze port en het aanteekenrecht behoeft echter niet door de belasting plichtigen te worden betaald, maar wordt verrekond tusschen de departementen van waterstaat, handel od nyverheid en financiën. Voor de verzending van alle stukken, de vermogens-belasting be treffende, door belasting-schuldigen, moet port betaald worden. Door mr. L. Udo De Haes, raadsheer van hot gerechtshof te Arnhem, is tegen 1 October a. s. een eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. De Staatscommissie, belast met het af nemen van het examen, bedoeld by art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittin gen houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Zwartoweg No. 7, te 's-Gra venhage, op Maandag 2 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 10 uren. Hun, die wenschen tot het examen te worden toegelaten, wordt herinnerd dat zy zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daar van schriftelyk moeten aanmelden by den voorzitter der commissie, met opgaaf of zy zich aan het geheele examen dan wel slechts aan één of meer gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen en onder overlegging van hunne geboorte-akte. De verzoekschriften moeten op zegel gesteld zyn. Van de ontvangst zal aan de belang hebbenden vóór den aanvang der zittingen worden kennis gegeven. Tot loden van het hoofdbestuur der Ver- eeniging voor christelyk nationaal school- onderwys zyn gekozen: in de vacature- Keuchenius de heer F. W. C. P. Graaf Van Bylandt met 18 stemmen; op den heer C. M. E. Van Löben Seis werden 13 stemmen en op den heer H. W. Van Marle 4 stemmen uitgebracht; in de vacature Byleveld werd herkozen de heer H. Byleveld met 32 stem men; op den hoer dr. Fischer werd 1 stem en op den heer P. Le Grand ook 1 stem uitgebracht. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren ds. C. J. G. Van Hoogstraten met algemeene stemmen; en J. M. Voorhoeve, te Kralingen met 18 stemmen; by deze laatste stemming kreeg de heer J. G. Van Schaarden burg 4 stemmen en dr. H. Bavinck 13 stemmen. De nieuwe minister van oorlog heeft, naar men verneemt, als bepaalden eisch by zijn optreden gesteld, dat het leger zal be wapend worden met de nieuwe geweren van minimaal kaliber, waarvan de kosten des noods uit eene buitengewone leening zullen moeten worden gevonden. Naar het „Hbl." verneemt, is in het waarborgfonds van ƒ50,000, benoodigd voor het tot stand komen eener overdekte bad en zweminrichting op den Heiligenweg te Amsterdam, tot dusverre slechts voor een bedrag van 29,000 geteekend. Te Amsterdam is geopend de 83ste openbare lagere school der late klasse in de Jan-Steen-straat by de Ruysdaelkade. Aan het hoofd dezer school is geplaatst de heer R. Batenburg. Naar wy uit de beste bron vernemen, zal mr. Walter de hem voor Alkmaar aange boden candidatuur voor de Tweede Kamer niet aannemen. (Tijd.) Gisteren kwam per extratrein de groot hertogin van Saksen met een talryk gevolg te Baarn aan. De aanwezige hoeren werden door de Koningin-Regentes aan H. K. H. voorgesteld, zoo ook de burgemeester van Baarn, jhr. De Beaufort. In gesloten hof- rytuigen werd dadelyk de weg naar Soestdyk ingeslagen. De groothertogin zag er goed uit. Koningin Wilhelmina was niet by de ont vangst tegenwoordig. Een talryk pubhek be vond zich aan het station. Gisterochtend te halfzeven rukten de oude manschappen van het 5de reg. infanterie, te Amersfoort, tot oen bataljon vereenigd, uit in de richting van Baarn, tot het houden van een militairen marsch. Toen de troop, onder commando van majoor Campbell, ter hoogte van het paleis Soestdyk gekomen was, verschenen de Koninginnen op het balkon, waarop do regiments-commandant, kolonel Benschop, die met zyn adjudant de oefening meemaakte, het commando overnam en het bataljon voor de Koninginnen liet delileeren en de stafmuziek tegenover het paleis deed plaats nemen. Nadat de troepen waren voorbygerukt en de muziek het „Wilhelmus" in de oude toon zetting had aangeheven, werd de marsch in de richting Baarn voortgezet. Het „H. Dagblad" kan ten stelligste mededeelen dat van hot m sómmige bladen aan buitenlandsche couranten ontleend bericht, als zou keizer Wilhelm zich voorstellen in Juni een bezoek te brengen aan ons Hof, hier te lande niets hoegenaamd bekend is en buiten twijfel onjuist moet zyn. Het klinkt ook ten eenenmale onwaar- scbynlyk, daar HH. MM. reeds den 31sten dezer naar het buitenland vertrekken en eerst omstreeks half Juli op het Koninklyk Lustslot „Soestdyk" terugkeeren. Hot blad heeft overigens allen grond om met de meeste stelligheid te melden, dat, behoudens zeer onvoorziene omstandigheden, ln het vastgestelde reisplan van HH. MM. geene wyziging zal worden gebracht. Don 16den Juni zal te Oude Pekela het monument worden onthuld op het graf van Hendrik Wester, den bekenden paedagoog uit het begin dezer eeuw. By die gelegen heid zal jhr. W. A. Alberda van Ekenstein, districts-8choolopziener, in de Ned.-Herv. Kerk eene rede houden. Het monument is geleverd door de heeren G. Van der Laan Zn., te Winschoten. By Koninklyk besluit is de kapitein D. Vinkhuyzen, van het regiment grenadiers en jagers, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1300 'sjaars. Met ingang van 16 dezer: a. bevorderd tot commies der posteryen van de eerste klasse, A. C. P. T. Hollingerus Pypers, thans commies der posteryen van de tweede klasse, en b. benoemd tot commies der posteryen van de vierde klasse, N. C. A. Hakbyl, thans surnu merair der posteryen. Praatjes over Kunst. Vlokken. XXVIII. „Een Vreeselyke Geschiedenis" (stel, lezer, u gerust) is de titel van een zoo pas ver schenen aardig kinderboekje, door P. C. De Moor, te Rotterdam, samengesteld. Het was wel te verwachten dat de vervaardiger van de serie teekeningen „Het Sprookje van de List", de knappe fantastisch artistieke maker van de aquarel „de Wandelende Jood", (Haagsche Kunstkring) er eens toe zou komen eene „proeve" in druk „uit te geven". En nu, door den uiterst biliyken prys van één kwart-gulden, een ieder in de gelegenheid wordt gesteld zich voor „de kleinen" een boekje aan te schaffen, dat, evenals „Moeder de Gans'" sprookjes, van woorden inhoud tooverachtig, door handige illustraties, vol expressie, thans zoo degelyk werd verhoogd, acht ik het gewenscht er hier de aandacht op te vestigen. Eene opmerking echter; waarom de nu vermiljoen roode zinco's niet donkerbruin ge drukt? De proef is wellicht nog gemakkeiyk te nemen. In den geest van do Engelsche Dial uitgave (waarin o. a. Ricketts en Shannon zulke puike bydragen leverden) zal als uit breiding van het Zuid Nederlandsche tydschrift Van Nu en Straks" hier te lande een inter nationaal orgaan verschynen onder leiding van den kunstschilder Jan Toorop. Voor Holland zullen K. Alberdingk Thy in, (van Deyssel) Ary Prins en André Jolles als redacteu ren voor letterkunde optreden, voor België: Gust. Vermoylen en Emile Verhaeren, voor Frankryk: Francis Vielë-Griffin en Malarmé, voor Duitsch- land: Hauptmann (schryver van „Hannele") en Bierbaum, terwyl in Engeland Charles Ricketts voor de „Verluchtingskunst" zorg zal dragen, (de literaire redactie aldaar is nog niet bekend) Een kunstvriend uit Dordrecht heeft, zoo ik verneem, reeds 2000 gulden voor het tot stand brengen der eerste aflevering toe- Tweemaal per jaar zal dit tydschift uit komen. Nu op de onlangs hier ter stede gehouden Kunstbeschouwing de uit de hand bewerkte lederwerken van de firma Joz. Merckelbagh te Utrecht zoozeer de aandacht trokken, acht ik het niet ondienstig te vermelden dat in de laatste aflevering van het door my hier meermalen aangehaalde tydschrift: „The Studio," een artikel voorkomt, getiteld „Leather embossing as an artistic handicraft." Hoe oppervlakkig het byschrift ook zy, kennismaking met de reproducties naar de lederwerken van mr. Jacobsen blyft voor belangstellenden ge wenscht. Door F. Kruekl wordt de tekst onderteekend. Onder het hoofd „Memorabilia" schryft P. Tideraan, met de opdracht „aan de Artiesten na '80": „De schilderweroid, die één kon geweest zijn, waar allen zooveel verwantschap hebben op het materieel© plan, ze is een veel-armige polyp van zoekenden (allen zonder onder scheid zoeken daar) en wiens buik, een groep jongeren, onder aanvoering van Jan Veth, alleen als hoofd kan dienen, wanneer men het beest omkeert." „Derkinderen is misschien de eenige, die voor zichzelf rust vindt (tydelyk) in wat by verkeerdelyk Gemeenschapskunst heeft be- naamd, in eene schilderkunst, die uiting is van het laat weer opbloeiend katholicisme maar ook voor hem, die spreekt in formulen alleen, vol en gansch verstaanbaar voor hen, wier jeugd en gevoel groeide en nog bloeit in het katholieke religieuze sentiment, hoe hun weten veranderd zy en voor die zich moeiden in kristeiyke filozofiek, maar die wil leven voor de Gemeenschap geldt al op andere wyze dan voor vongen: dat hy zoekende is." In „Letterkundige Tydgenooten" schryft dezelfde redacteur van de „Nieuwe Gids' (Ti- deman): „En zoo moest het gaan, Holland was niets meer, komt ook niet nu eerst weder op, de wel doorvoelde en ryp overdachte liefde voor wat Holland was twee eeuwen geleden? Holland w&s leeg, maar boven zich voelde het de begenadiging en is het of zoo een gansch werelddeel schatting langde om hier te bewaren om ons te verryken, tot oindeiyk do waarachtig vaderlandsche poëzie, waar henen Yerwey heeft gegrepen zonder te be reiken, als eene zonnebloem in dezen tuin ontlook in de eerste puur Hollandsche Dich teres, van wie wy maar schynbaar luttel kennen, Henriette Van der Schalk, inderdaad het kracht beginsel, van wat nu en voortaan klinken zal binnen do ommuring dezer grenzen. De regeneratie van do Hollandsche nieuwe letterkunde zal altyd weten wat de zomer van 't jaar '93 voor haar is geweest." Grasset en Carloz Schwabe zyn de prach tige verluchters van eene kranige herdenkings uitgave aan het 4de eouwfeest van Amerika's ontdekking. En even fraai als die byna sobere omslag door Grasset, zyn de heraldische attributen zoo wonderwel begrepen, overal door hem streng doorgevoerd. En weldadig doet het aan, zoo opeens voor een winkelraam te worden getroffen door de uiting van een zuiver artist, die zulk een kenmerkend individueel edel cachet bezit als Grasset. Door den heer Junius is onlangs een werk over „Heraldiek" verschenen, waarop ik hier nader terug denk te komen. Dat het van degelyke studie getuigt, kan reeds nu worden gezegd, en eveneens geconstateerd, dat er interessante, leerryke afbeeldingen in voor komen. Niets nieuws meer onder de zonl De heer mr J. N. Van Hall, redacteur van De Gids", heeft bij de firuia P. N. Van Kampen en Zoon een bundel gedichten 't licht doen zien van Jacques Perk, Couperus, Pol De Mont, Hélène Swarth, Emants, Verwey, Gorter, Van Eeden, Marie Boddaert, J. Winkler Prins, Coens, Fiore della Neve, Hemkes, Brom, Koster en Van Nouhuys. (Tydperk '82 '94). Ook van Willem Kloos had de heer Van Hall een aantal verzen willen plaatson. Hy schrijft hieromtrent; „De heer Willem Kloos, van wien ik een negental gedichten had willen opnemen, bleef op de brieven, waarin om zyne toestemming gevraagd werd, het antwoord schuldig, een zwygen, dat in dit geval niet als toestemming mocht worden beschouwd." Zou men dengene, die zes jaren geloden voorspeld had, dat een „Gids"-redacteur zoo iets 8tout6 als dit stuk zou durven bestaan, niet vreemd hebben aangekeken, en zullen velen nog niet hun oog wapenen, wanneer zy de volgende ontboezeming des heeren Van Hall te lezen krygen: „De besten der dichters en dichteressen van het laatste twaalftal jaren hebben hunne innigste aandoeningen in beeld weten te bren gen met een rykdom van klank- en kleur- schakeering, van rythmus, waartoe, wie het niet van Vondel wist, onze taal niet in staat zou hebben gerekend. C. V. Geneeskundige Raad voor Z.-lü. De vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland werd gisteren te 's Gravenhage gehouden aan het departement van binnenland3cbe zaken en gepresideerd door don heer J Menno Huizinga, inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid Holland. De voorzitter deelde mede dat de beer Tim merman, wegens vestiging van zyne woon plaats buiten de provincie, zyn eervol ontslag als lid van den Geneeskundigen Raad heeft aangevraagd en sprak daarby een woord van dank uit voor zyne medewerking. Verder herdacht hy ook de diensten door wylen dr. A. B J. Lulofs, te Hardingsveld, als correa* pondeerend lid aan den Raad bewezon. Naar aanleiding van het besprokene in do vorige vergadering omtrent de wettigheid der vaccinatie-bewyzen, had het rechtsgeleerd lid, mr. Boot, een schriftelyk advies ingezonden, waaruit bleek dat eene verklaring van inenting zonder succes geacht moet worden te zyn van nu) en geener waarde. Overeenkomstig het voorstel des voorzitters zal de Raad zich later nog mot dit punt bezighouden, in verband met een onderzoek naar de wenschelykheid om aan te dringen op wyziging van het model, opdat het meer in overeenstemming worde gebracht met do woorden van de wet en de eischen van de praktyk. De voorzitter legde over een volledig ver slag, houdende mededeelingen betreffende de handelingen van het Geneeskundig Staatstoe zicht over 1893 en van den laatsten tyd. Eeno belangrijke plaats nam daarby in de pokken epidemie, waaromtrent hy goeno gunstige mededeelingen kon doea in zoover de epidemie nog niet verminderd is In het oerste kwar taal was het aantal ziektegevallen gestegen tot 1004, met 238 sterfgevallen. Meerendeelfl werd de besmetting overgebracht door het verkeer met personen en goederon, waardoor het nemen van maatregelen van isolement en desinfectie zeer bemoeilykt werd. Op vele plaatsen werd veel gev.icuneera, maar daarop valt niet al te veel te vertrou wen. Vandaar dat uit de cyfers omtrent het al of niet aangetast zyn moeilyk resultaten zyn te trekken. Genoeg wordt er echter nog niet gerevaccineerd en meerendeels worden de resultaten vervalscht door de personen, die zich daaraan hebben onderworpen. De resultaten zyn ook moeilyk te constateeren met het oog op de onvolledige berichten der gemeenten. Thans is de pokken-epidemie nog in grooto mate verspreid en in de laatste dagen zyn de gevallen weer toegenomen. Deze mededeeling gaf aanleiding tot eenige vragen, waaruit bleek dat do leiddraad voor ontsmetting in vele gevallen met goed gevolg was toegepast, doch dat vaak behoefte be stond aan de hulp van hospitaal soldaten, dio met altoos kon verstrekt worden. In vele buitengemeenten is door hospitaal soldaten ontsmet. Het Departement van Oorlog en de militaire geneeskundige dienst verleenden bo- reidwillig den gevraagden bystand en zeer (e roemen zyn de tact en de yver van hetroiit- taire ontsmettingspersoneel. De inspecteur deelde mede grond te hebben om aan to

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7