IK 10497. feze fCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit YIER Bladen. Leiden, 12 Mei. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. TMnadag X& Mei. A°. 1894. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTLEN; Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootoro letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. De Engelsche mail met berichten uit Indië wordt morgenochtend alhier verwacht. De onlangs ontbonden Haagscbe Zang- vereeniging „Melosophia" zal herleven onder de leiding van den heer Gottfried Mann. Van de 55 kiezers te Valkenburg hebben gisteren 50 deelgenomen aan de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer. Op 10 April jl. kwamen er 51 op. Te Ocgstgecst zijn gisteren ingeleverd: van de 148 kiezers aan het stembureel aan het Raadhuis 130 stembiljetten, en van de 205 kiezers san het stembureel aan den Stationsweg 155 stembiljetten; dus hebben er in het geheel van de 353 kiezers '285 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Bij de vorige verkiezing, 10 April jl., toen volgens de oude kiezerslijsten werd gestemd, hadden er van de 333 kiezers 258 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Van die 258 kiezers leverden er toen van de 143 kiezers aan het stembureel aan het Raadhuis 115 stembiljetten en van de 190 kiezers aan het stembureel aan den Stationsweg 143 stembiljetten in. Dus zijn er gisteren 27 stembiljetten meer ingoleverd dan bij de vorige stemming. Te Warmond zjjn van do 165 stenige- rechtigden 130 ter stembus opgekomen. Te Sassenheim hebben van de 142 kiezers 119 gestomd.' Te Zoeterwoude zjjn opgekomen aan hot stembureel in de Heorenstraat van de 390 kiezers 253 en aan bet stembuieel aan het Raadhuis van de 228 kiezers 213. Op het allerlaatste oogenblik van den ver kiezingsstrijd heeft „hot comité van christelijk historische kiezers" iri Ilut-hoofdkiesdistriet Kalicijk nog een vierden candidaat- gesteld mr. J. O. E. baron Van Wassenaer van Catwijck. Hot gerucht, als zou genoemde heer voor eene candidatuur hebben bedankt, werd weersproken door de verzekering, dat als „onze baron" gekozon werd, bij de benoe ming zou aannemen. Baron Van Wassenaer werd o. a. aanbevolen als de man, die zich in zake de kieswet tegen Tak verklaard heeft. Te 's-Qravcnhage zjjn gisteren uitgebracht 5077 stemmen; op 10 April werden B080 biljetten ingeleverd. Het aantal kiezers be draagt 8494. Van de 8354 kiezers, welke Rotterdam mot de bjjdiBtricten telt, hebben gisteren, met uit zondering van Charlois, 3896 van hun recht gebruik gemaakt. Don vorigen keer (op 10 April) was dit cijfer in z(jn geheel 5007. By de te Sneek gehouden stemming brach ten 590 van de 741 kiezers hunne stem uit, d. j. 16 minder dan 24 April jl. In Wyrabntseradeel (onderkiesdistrict Sneek) 301 van de 429, of 27 meer dan de vorige maand. De „Zoological Society" te Londen heeft professor Hubrecht, te Utrecht, tot een harer vyf en twintig ouitenlandscbe leden benoemd. By de te Koudekerk gehouden verkiezing van een lid der gemeenteraad werden uitge bracht op de heeren B. De Jong 37, C. M. Oppelaar 34, A. Goemans 20, F. Reyneveld 9, Ph. Qualm 4 stemmen, terwyl noch verschil lende personen ieder één stem bekwamen zoodat eene herstemming tusscben de heeren B. De Jong en C. M. Oppelaar noodig is. Gisteren zyn te Utrecht tot arts bevor derd de heeren K. P. Van Deinze en L. Hertz berger. Tot seml-arts werd bevorderd dr. M. J. Van Erp Taalman Kip. De te Groningen tot arts bevorderdo cand.-art6 R. Oostengh is bestemd voor off. van gez. 2de kl. by het Oost-Indisch leger. Do heer mr. A. Polak, hoofdredacteur van het Amsterdamsche „Handelsblad", her dacht dezer dagen in stilte den dag, waarop hy voor 25 jaren als redacteur aan dat blad verbonden werd. In het byzonder behandelde de heer Polak in zyn blad binnenlandsche politiek. Zoowel van de directie als van de redactieleden en administratie, ontving de jubilaris vele bewyzen van waardeering. De „Vereeniging van Handelaren" te Groningen heeft eene prysvraag uitgeschreven met bet oog op den optocht, daar te houden by de viering der Reductie in September van dit jaar. De „Vereeniging van Handelaren' wenscht nl. eene allegorische voorstelling te geven jvan een zeer belangrijk deel van Gro- ningens handel voor vier eeuwen. Het bestuur van de „Vereeniging tot zuivelbereiding in Friesland" heeft uit de 11 sollicitanten tot directeur van de zuivelschool te Bolsward benoemd den heer S Westra, directeur van de coöperatieve zuivelfabriek te Dokkumer Nieuwezyien. De datum van het Christelyk Zangers feest, dat op het buitengoed „Velzerbeek", naby Yelzen, zal worden gehouden, is bepaald op 26 Juli. Te Deventer is opgericht eene onderlinge verzokering-maatschappy voor werklieden tegen ongelukkon, verkregen in en door hot werk Het aanvankelyk ledental bedraagt 51, vor- zekorde 360 werklieden. De deelnemers moeten zyn leden van de Bouwkundige vereeniging aldaar Het bostuur bestaat uit de heeren H H. Beltman, president, W Korteling Gz., secret. G. I. Ackerstaf, penningmeester ,L. Van der Ven en G. Peteri Gz. Voor de betrekking van gemeente secretaris te Beerta, 22 sollicitanten, heeft een vorgolykend onderzoek plaats gehad. Het voorschrift op het aanhouden der stamboeken van de militairen, dienende be neden den rang van officier is ook van toe passing verklaard op militaire wielryders. Het stoomschip Ardjoeno," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 9 Mei te Aden; de „Zaandam" vertrok 12 Mei van Rotterdam naar Nieuw York en was des voormiddags 9 u. 30 m. in zee; de Kaiser," van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, vertrok 9 Mei van Napels; de „Kanzier," van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 9 Mei van Lissabon; de Veendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Mei Prawlepomt Aanvullings-verkiczingeu voor de Tweede Kamer. Er moeten nog negen aanvullingsverkie zingen plaats hebben. Zeven ten gevolge van dubbele keuzenmr. Gleichman bedankte voor Rotterdam en Den Haag, mr. De Beaufort voor Utrecht en Delft, mr. Röell voor Haar lem, mr. Goeman Borgesius voor Sneek en de heer Van Limburg Stirum voor Katwyk. Twee (te Utrecht en Alkmaar) door het op treden der heeren Röell en Van der Kaay als ministers. Van de zeven eerstbedoelde hebben giste ren, Vrpdag, vier verkiezingen plaats gehad; te 's-Gravenhage, Snoek, Katwyk en Rotter dam; terwyl nog zullen plaats hebben: twee op Dinsdag 15 Mei: te Utrecht en Haarlem, en één op Vrydag 18 Mei: te Delft. De datum voor do verkiezing ter voorzie ning in de twee overige vacatures van de heeren Röell en Van der Kaay is bepaald op 6 Juni. Voor de verkiezingen van gisteren, waarvan de uitslag heden bekend werd, waren door de verschillende partyen de volgende candi- daton gesteld: 's-Gravenhage. J. M. Pynacker Hordyk (v. T.), oud lid der Tweode Kamer, gesteld door liberalen en anti- revolutionnairen. Mr. J. A. W. Van Royen (t. T.), gesteld door liberalen. Mr. J. G. S. Bevers (t. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door katholieken en conservatieven. gneek. Mr. J. A. Van Gilse (v. T.), gesteld door liberalen. Mr Th. Heemskerk (v. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door anti-revolution- nairen. Mr. U. H Huber (t. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door anti revolutlonnairen. J. F. H Bekhuis (t. T.j, gesteld door katholieken. KatwUk. Mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, burgemeester van Leiderdorp, (v. T.j, gesteld door liberalen. J. H Donner (v. T.j, oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door anti revolutionnairen. Mr. F. J M. A. Reekers (t. T.j, oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door katholieken. Rotterdam. P. R Mees (v. T.), gesteld door liberalen. J M Voorhoeve (v. T.), gesteld door anti- revolutionnairen. Mr J. Van Gennep (t. T.), geBteld door liberalen en katholieken. De uitslag daarvan is als volgt: 's-Gravenhage: Uitgebracht 5033 geldige stemmen Volstrekte meerderheid 2517 Hebben verkregen Bevers 2192, Pynacker Hordyk 1700 en Van Royen 1159 stemmen. Herstemming dus tusscben de heeren Bevers en Pynacker Hordyk. Katwj)k: Ingeleverd 3394 biljetten. Van onwaarde 6. Uitgebracht dus 3388 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 1695. Hebben verkregen: Mr. A. D. Van Assen delft de Coningh 251, J. H. Donner 1160, Mr. F. J. M. A. Reekers 1518 en Mr. J. O. E. baron Van Wassenaer van Catwyck 448 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren Reekers en Donner. RotterdamUitgebracht 4027 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2014. Hebben verkregen: P. R. Mees 821, J. M. Voorhoeve 322, Mr. J. Van Gennep 2864 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Gennep. Bneek: Uitgebracht 2444 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 1223. Hebben verkregen: Mr. J. A. Van Gilse 857, mr. Th. Heemskerk 717, mr. U. H. Huber 626, J. F. H. Bekhuis 240 stommen. Herstemming dus tusschen de heeren Van Gilse en Heemskerk. Gemengd Nieuws. Door het gerechtshof te Amster dam is failliet verklaard de „Deli-Assahan tabak-maatschappy." Rechter-commissaris mr. J. H. Van Goor, curator mr. W. H. K. Mouthaan. Een treurig ongovai had gisteren te Kampen plaats. Het zoontje van den stationschef den heer P. J. Mey, een aanvallig knaapje van zeven jaren, kwam Donderdag avond niet thuis. Den ganschen nacht bleet men zoeken en zond men bericht naar om liggende plaatsentot Vrpdag morgen bleef alles vruchteloos. Zyn speelkameraadje, by herhaling gepolst, viel eindelijk door de mand en deelde mede, dat het knaapje by het station van don stoombootsteiger in den IJsel go- vallen en hy zonder iets te zeggen naar de stad geloopen was. Het lykje werd dadeiyk door de politie opgevischt De secretaris der naamlooze vennootschap „De Arnhemsche Wielerbaan" doet mededeeling, dat wegens gebrek aan voldoende inschryvingen de wedatrydon te Arnhem op 20 Mei a. s. niet kunnen doorgaan. Toen do gemeente-po1 i t i o te Roermond Donderdag drie dronken scharen- siypers, uit Bergen (L.), in arrost wilde nemen, trokken zy het mes, sloegen den scharen slyperswagen uit elkaar en vielen met de stukken de politie aan. De marechaussees, ter assistentie geroepen, worden eveneens aangevallen, doch trokken de sabels, verwond den een der woestelingen en brachten met behulp der gemeente-politie twee scharen- siypers in arrest. Te Heerlen zyn wegens het heer- schen van de diphtheritis de openbare en byzondere scholen gesloten. In den Hortus Botanicus te Utrecht bloeit thans eene orchidee met 254 prachtige bloemen. Door den timmerman Weelden- burg, aan de Delftschevaart te Rotterdam, en den boekbinder D. Kagenaar, aan den Meont aldaar, zyn brandbrieven ontvangen, inhou dende dat indien zy nalatig bly ven den schry ver daarvan zoodra mogeiyk ton postkantore f 100 te bezorgen, hunne woningen met dynamiet- aanslagen worden bedreigd. Ten gevoige daar van is de hulp dor politie in de Lange Toren straat ingeroepen en worden do bedreigde perceelen voortdurend bewaakt door agenten, aan wie de middelen zyn verstrekt, om ovon- tueele gevaren af te wendon. Ook aan het politie-bureel in de Mcermans- straat is eene dergelijke aangifte gedaan door een bewoner dier afdeeling. Ook daar zyn dezelfde maatregelen gonomen. In do 1 a atste dagon is to Os één en zyn te 's Hertogenbosch 7 gevallen van pokken voorgekomen. Naar beide gemeenten is de ziekte overge bracht uit Rotterdam. Al de lyders zun opgenomen in de isoleer inrichtingen voor besmettelyko ziekten. De bruidscoupé houdt stil. De bruigom stapt uit. Hy reikt den rechter zyne bruid, straks zyne vrouw. Hy wacht. Hy reikt. Hy vraagt. Hij smeekt. Hy smacht. De bruid bly ft zitten. Uit de volgkoetsen Btappen do wederzydsche ouders. Kom toch. Neen. Niets baat De bruid blijft zitten. Alléén rijdt de bruid huiswaarts Zy deinsde terug voor den grooten stap. En alléén wandelde de jongeling, na een hoeraatje van de omstanders, naar zyne woning. Zoo gebeurde eergistermorgen in de goede stad Amsterdam. Eene andere „sjöne!' Een paartje uit do Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam zou eergisteren dooi don echt verbonden worden. „Zy" met hare fonkelnieuwe trouwjapon aan, „hy" den hoogen hoed op, en achter beiden de feesteiyk gestemde bloedverwanten, waarvan de vrouwelyko gewikkeld in haren besten omslagdoek, zéé zou men, nageoogd door de spraakmakende gemoonte uit de buurt, optrekken naar het raadhuis Alios was ge reed, maar de bruid niet. Tot grooto ont steltenis van al de aanwezige bloedverwanten verklaarde zy „geen zin" te hebben Onbo- schryflyke consternatie I Rodeneeringen, jam merklachten, smeekboden om toch geen „sjèno" te makon, alles tevergeefs I Den bruidegom bleef niets anders over dan met teleurstelling in het hart naar huis terug te koeren en zich ïydeiyk de onbarmhartige spotzucht te laten welgevallen van de Intusschen steeds aan groeiende menigte van Goudsbloemdwars- straters. Morgcnp In Juli zal het eiland Walcheren bezocht worden door een groot aantai Franscho toeristen, vergezeld van oen harmomegevel- schap van 125 exécutanten, hetwelk te Middel burg en te Vlissingen concerten zal geven. Te Linteloo by Aalten kwam gisteren by den landbouwer te G. oen persoor., die voorgaf veekooper te zyn en vee te willen koopen. De dochter alleen thuis zyndo, kon aan zyn verzoek niot voldoen, waarna hy wat to drinken vroeg Toen het meisje zich verwydorde om wat voor hem to halen, maaklo hy van do gelegenheid gebruik alles -vog te 81) Toen Von Sehnwitz even daarna binnentrad, zag hy haar met gesloten oogen, doodeiyk vermoeid ter neder liggen. Zy had dien dag haar bed niet verlaten. Toen zy hem hoorde naderen, sloeg zy even de oogen op en reikte hem de hand. „Beste man," fluisterden hare lippen. Von Sehnwitz leed inwendig zulk eene hevige smart, dat hy geene woorden wist te vinden, om op kalmen toon zyn medogevoel met haar lyden te uiton. „Lu," zeide zij, „Eline en Otto zullen u ter zyde staan in de fnoeilyke uren, die voor u komen zullen." «Ach, Laura, spreek zoo nietl" steunde Von Sehnwitz wanhopig. Maar Laura had de oogen alweder gesloten en scheen hem niet meer te hooren. Hy bleef den goheelen nacht by haar, maar steeds, als hy op de teenen naar hét ledikant sloop, waarin zy lag, scheen zy te sluimeren. Lene doodolyke bleekheid had haar gelaat overtogen en hare ademhaling ging onrustig en gejaagd. Den volgenden morgen vroeg zy niet als naar gewoonte naar de kinderen. Zy scheen ongevoelig voor hare omgeving te zynalleen wanneer zij buiten op den weg of het voor plein het ryden van karren hoorde, dan luisterde zy oplettend. Eens, toen zy meende dat een rytuig over de valbrug roed, zeide zy met eene zachte stem: „Komt vader?" „Ja, lieveling, aanstonds," zeide Von Sehn witz, die dadelyk daarop een zyner bedienden bevel gaf een paard to zadelen en in alleryi naar de stad te ryden, om den graaf Von Stenwerck te bewegen mede te gaan. Laura keerde het hoofd weer naar den muur en sluimerde zachtkens in. Toen Von Sehnwitz niet lang daarna weder voor haar bed stond, lag zy met geopende oogen naar boven te staren, en toon zy hem bemerkte, lachte zy hem vriendeiyk toe Opeens was het alsof hare oogen iets boven aardscb aanschouwden; oen liefiyke glimlach overtoog haar gelaat en hare lippen mom pelden eenige onverstaanbare woorden Die vredige kalmte bleef, maar hare oogen verloren langzamerhand allen glans Het was alsof haar geest het lichaam reeds ontvloden was. Men zou haar reeds voor gestorven kunnen houden, ware het niet, dat een zenuw achtig plukken aan de dekens het bewys was, dat de levensvonk nog niet uitgedoofd was. Een kwartier daarna lag zy roerloos ter neder, oen korte snik en alles was gedaan. Haar heengaan was kalm en vredig geweest, maar in de borst van den armen man, die radeloos aan de stervenssponde van zyne vrouw nederzat, stormde het des te heviger. Hy sloeg zich in wanhoop voor het hoofd, riep luide haren naam en kuste haar her- haaldeiyk. Ach, zoo lang eene geliefde nog op het ziekbed ter neder ligt, heeft men altyd eenige hoop al is die ook nog zoo ge ing dat alles ton beste zal ge c ikt worden Maar als het ziekbed een sterfbed geworden is, en men hem of haar, die men zoo gaarne had behouden, als een levenloos voorwerp ziet nederliggen, dan eerst beseft men wat het zeggen wileen dierbaar wezen voor immer te hebben verloren. Dan komt een gevoel van wanhoop ons hart binnensluipen en wy zouden niets liever willen, dan onzen geliefden doode te volgen, daar, waar geen terugkeeren mogeiyk is. Maar wy moeten terug naar onzen post. De woorden van Alfred De Vigny. „F&ie ouorgiquement ta. longue et lourde tache, Dane la voie oü lo aort a voulu t'appoler," moeten ook door ons in beoefening gebracht worden. De lieve doode hoort onze klachten niot en wy moeten verdor voort op onzen weg, die vaak zoo hobbelig is en zoo steil. XLHI. Hoe lang Von Sehnwitz op de knieën by het stoffeiyk o verschot van zyne vrouw ge legen had, wist hy niet te zeggen. Hy was zóó overstelpt door smart en deed zichzelven zulke hevige ver wy ten, dat hy in zyne droef heid niet bemerkte, dat de deur was geopend geworden, om den graaf Von Stenwerck binnen te laten. Toen Von Sehnwitz zyne betraande oogen opsloeg en de hooge gestalte van zyn schoon vader, die hem met een blik vol minachting gadesloeg, bemerkte, hield hy bevend de handen voor de oogen. Vader l" riep Von Sehnwitz, „o, waarom kwaamt ge niet eerder? Het is nu te laatl De graaf Von Stenwerck antwoordde niet. Met een vertwyfelenden kreet viel hy by het ïyk van zyne dochter neer en barstte in snikken los. „Vader 1" riep Von Sehnwitz, „hebt ge dan geen medoiyden met my?" „Ik! medoiyden met u?" antwoordde de graaf op snydenden toon; „medelyden met den moordenaar van myn kind!" „Graaf!" riep Von Sehnwitz opstaande, bevend van drift maar hy bedacht zich hy wilde by het ïyk zyner vrouw haren vader niet beleedigen. Dat zou te erg zyn! „Ga heenl" zeide graaf Von Stenwerck op kouden toon; „ik begeer alleen te zyn met het ïyk myner dochter. Gy hebt geen recht bier tegelykertyd met my te wezen!" Von Sehnwitz verliet wankelend het vertrek. Hy sloot zich op in de bibliotheek en nie mand durfde hem daar storen. Toen de zon ter kimme neigde en de be dienden nog niets van hun meester vernomen hadden, waagde de rentmeester het aan do deur der bibliotheek te kloppen, en toen Von Sehnwitz den grendel wegschoof, ontstelde Ritter van de verandering, welke het gelaat van zyn heer in dien enkelen dag ondergaan had. Von Sehnwitz nam de betuigingen van deelneming van zyne bedienden zwygendaan en droeg Ritter op voor alles te zorgen, wat de ter aarde bestelling en de verdere formaliteiten, die in acht genomen moesten worden, betrof. Hy zag zyn schoonvader niet weder. Deze was dienzelfden avond naar L. ver trokken, maar had tegen Ritter gezegd, dat hy met de begrafenis zou terugkeeren. Von Sehnwitz hoopte vurig d;\' de dood hem ook zou opeischen, want do door hem te dragen smart scheen hem onduldbaar; maar het hart kan veel foltering verdragen voordat het lichaam er onder bezwykt. De begrafenis-plechtigheid word door do vorsteiyke familie bygewoond. Ieder beklaagde den jongen weduwnaar; slechts weinigen wisten, welke wroeging, be halve het verlies zyner vrouw, zyn deel was. Het bevreemdde allen eerst, dat graaf Von Stenwerck niet aan zyne belofie gestand bad gedaan, om op de begrafenis van zyne dochter te verschynen, maar eene door hem voor gewende ongesteldheid werd door de meeston als de ware reden beschouwd. Toen-na afloop van de treurige plechtigheid do gasten vertrokken waren en Von Sehnwitz met zyne hem pynigende gedachten alleen was gebleven, acb, toen besefte hy ten volle wat het woord „verlaten" beteekent. Hy dwaalde des daags, als in een droom verzonken, door de bosschen en langs de velden, die nu in vollen zomerdos prykten. Als, te midden van de korenvelden, de gouden, goed gevulde aren hem toewuifden, of de zilveren boekweitvelden hem de milddadigheid van den Schepper verkondigden, dan wendde hy den blik mistroostig af on staarde naar de donkore dennenwouden, waar slechts zelden een zonne straal doordronghy liep daar uren aebtoroen tusschen het zware geboomte, zich een pad banend door hot woud, en keerde.niet huis waarts voordat de bel voor den avondm»altyd luidde. (Wordt vervolgd .L..U - - l*41 - DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 11