Zaterdagavond 40 Cents. Het stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 9 Mei te Napels; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Mei Ouessant; de „Botterdam" arriveerde 10 Mei te Nieuw-York; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 dezer van Port- Said; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Mei Wight; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Mei van Suez; de „Spaamdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 9 Mei Bevezier; de „Anchises", van Amster dam en Liverpool naar Java, is 10 Mei Gibraltar gepasseerd; de „Soembing", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 10 Mei van Marseille. By koninklijk besluit is aan den ontvanger der directe belast., invoerr. en acc. J. Abeleven, te Zutfen, op zyn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de trouwe diensten, aan den lande bewezen. Aan mr. F. Pleyte, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Almeloo, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en benoemd: tot voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Almeloo, mr. A. Van Laer, lid van het college; tot lid van meergemeld college van regenten mr. A. A. Pelerin, officier van justitie by de arr.-recht- bank te Ameloo. Benoemd tot lid van het college van re genten over de Rykswerkinrichtingen te Veen- huizen, J. F. L. Neeteson, oud hoofddirecteur van die inrichtingen, wonende te Assen. Toegekend aan den plaatsvervangenden dis- trictsvoeart8 E. A. Kok, te Rotterdam, de titel van gouvernements-keurmeester van vee, en hem als zoodanig belast met de visitatie van vee te Rotterdam (gedeelte ten zuiden van de rivier de Maas) vóór de inlading in een schip, naar het buitenland bestemd. Goedgekeurd dat A. P. W. Noordink, bur gemeester van Blokzijl, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Benoemd en aangesteld, by het wapen der cavalerie, by het 3de reg. huzaren, tot eersten lult., de tweede luit. D. R. Buma, van het lste regiment huzaren. Met ingang van 1 Juni 1894, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hasselt, J. W. L. Van Hengelaar, thans commies der telegraphie van de derdo klasse. Herinnering aan Hugo De Groot. Te Hamburg werd kort geleden het oudste huis, hetwelk aldaar nog aanwezig is, ge restaureerd. Het draagt het nommer 3 aan de Pferdemarkt. Naar men zegt, heeft zich hier Hugo De Groot een tydlang schuil ge houden, toen hy wegens zyne deelneming aan de betoogingen der Romonstranten tot levens lange gevangenschap was veroordeeld. Een beeld, dat aan de voorzydo van het huis is bevestigd en thans na de restauratie weer goed te voorschyn komt, stelt den staatsman Hugo De Groot voor. (Hamburger Fremdenblatt No. 103. 4 Mei 1894.) Vergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Door tusschenkomst van den heer P. M. J. Van Oerle was uit do bibliotheek der St. Jozefgezollen-vereeniging voor de Kunstbe schouwing afgestaan het plaatwerk „Muster- ornamente", dat met belangstelling door de aanwezige leden werd bezichtigd. Na de goedkeuring der notulen gaf de heer J. Van Dam eenige beschouwingen over het panorama, welke door teekeningen op papier en glas werden toegelicht. In het byzonder werd er op gewezen en duideiyk gomaakt hoe de werkelijk rechte lyn in do perspectief by het panorama, naar gelang van den afstand, zoowel in horizontale als in verticale projectie, eene meer of minder gebogen richting aanneemt. Ook werd aangeloond dat de voorwerpen op betrekkelijk kleine afstanden zich wer- keiyk kleiner aan het oog voordoen, niet tegenstaande de aanschouwer veronderstelt die voorwerpen op hunne ware grootten te zien, omdat hy zich bewust is van do workeiyke grootte. Om duideiyk te maken wat men met óén oog ziet, als men dat eene oog op een vast punt richt, toonde hy oene lyn, waarop twee punten zyn aangegeven. Als men nu één oog gesloten houdt en het andere richt naar óón punt, zal men wel de geheele lyn, maarniet het andere punt op die lyn zien, niettegen staande dat door eene zwarte stip is aange geven. Voor de verklaring van stereoscoopplaten had spreker op twee glasruiten dezelfde teeke- ning gomaakt, en in verband met de be schouwing dor boide oogen, porspectivisch voorgesteld. Door de ruiten op elkander te schuiven, kon men zich een denkbeeld maken van het verschil der beelden aan de linker- on rechterzyde van oene stereoscoopplaat. Als slot van zyne beschouwingen noodigde de heer Van Dam do leden uit, een ln de zaal opgesteld, door hem onlangs geschilderd panorama te bezichtingen, dat op allen een verrassenden indruk maakte. Het panorama is genomen staande voor den ingang van het cafó „Franciskaner Brau" aan den hoek van de Paardensteeg en het Qalgewater. De uit voering is kranig en geeft biyk van de groote teohnische bekwaamheid van dezen Leidschen artist. Nadat omtrent deze beschouwingen nQg enkele vragen waren gedaan, vroeg de heer Verster den heer J. Van Dam toestemming dit kunstwerk ter expositie af te staan in de Kunstzaal van het Stedeiyk Museum, wanneer de commissie van dit museum daaraan hare goedkeuring hechtte. Dit voorstel werd met applaus ontvangen. De heer Van Dam zal het verzoek in overweging nemen. Na dankzegging van den voorzitter aan spreker voor zyne belangryke bydrage, werd de inzending van kunstgraniet en kunst zandsteen van den fabrikant C. W. Finke, te Leeuwarden, vertegenwoordigd door den heer E. Broekhuis, handelsagent alhier, met een enkel woord besproken naar aanleiding van een begeleidend schry ven van genoemden agent. Het fabrikaat, vooral het kunstgraniet, maakte een goeden indruk en hoewel geen der aanwezigen ondervinding van dit fabrikaat had opgedaan, meende de heer Jesse, die een paar jaar geleden kunstgraniettegels go- bruikt had, het gebruik daarvan wel te kunnen aanbevelen. Door den voorzitter was, door tusschenkomst van den handelsagent J. P. Cattel, te 's-Gra- venhage, ingezonden een model deurscharnier en dranger, dat door vorm en constructie als bouwartikel aanbeveling verdient. Als afgevaardigde naar de aanst. Meiver gadering der Maatschappy werd benoemd de heer G. Van Driel, als plaatsvervanger de heer J. Roem; voor de September-verga dering de heer W. Kok en als plaatsvervan ger de heer H. J. Jesse. De voorzitter herinnert den gewonen leden der Maatschappy aan de inzending der stem briefjes voor de vacatures in het bestuur. Voor het wetenschappeiyk uitstapje wordt een bezoek aan Delft aanbevolen en door de leden goedgekeurd. De Polytechnische School en de talryke beroemde industriëelo inrichtin gen te dier plaatse zullen zeker eene aanbe veling voor de leden zyn, aan dat uitstapje deel te nemen. De commissie, in eene der vorige vergade ringen benoemd, naar aanleiding eener vraag uit de bus, om pogingen aan te wenden, by de voorgestelde restauratie der Kunstzaal in het Stedeiyk Museum, het natuurlyk karakter van de houten betimmering der zaal te be houden, deelt mede dat, na bespreking met den gemeente-architect en de commissie van fabricage, gebleken is, dat op gezag van auto riteiten op het gebied der schilderkunst, een rood behangsel voor de zaal gekozen is, dus ook in harmonie met dat behangsel het hout werk moet geverfd worden. Daar dit laatste een axioma is, maakt het zeker weinig uit of door verven of bytsen het natuurlyk karak ter van het hout verloren raakt. Naar aan leiding daarvan is het nemen van proeven met byts of andere middelen, waarvoor de commissie toestemming had willen vragen, overbodig geworden. De heer Mulder deelt mede dat van de friesversieringen van het koorhek uit de Pieters kerk onder toezicht van den directeur van het Kunstnijverheid museum te Haarlem, de heer Von Saher, afgietsels worden gemaakt, welke later onder nadere goedkeuring van de gemeente commissie in de afdeeling zullon worden tentoongesteld. In de vragenbus was de volgende vraag gevonden: „Verdient het aanbeveling voor groote bouwwerken met het oog op de spoedige voltooiing voor raam- en deurkozynen, droog buitenlandsch vurenhout in plaats van incourant grenenhout te gebruiken?" De heeren Jesse en De Zwart zullen daar over in eeno der volgende vergaderingen hun oordeel uitspreken. Na rondvraag wordt door den voorzitter met eenige waardeerende woorden deze 200ste vergadering gesloten. v. D. „De Aijchers." Do regeering heeft den verkoop van dr. Snouck Hurgronja's „De Atjehers" lste deel en de uitgave van het 2de deel gestaakt. Dit is waarscbyniyk geschied op last van het opperbestuur en wel om dezelfde redenen, die het den heer Van Kesteren in de Mïiart afle vering van de „Indische Gids" doen afkeuren dat het boek op last der regeering werd uit gegeven. Die redenen zyn dat door de op zichzelf juiste beschouwingen van den schry- ver over het verloop van den Atjeh-oorlog hot fiasco, dat Nederland in Noord-Sumatra heeft gemaakt, zóó onbetwistbaar wordt; dat de sultan, met wien de regeering vriend- schappeiyke aanraking tracht te verkrygen, in het boek op de kaak wordt gezet als een nietswaardig en verachtoiyk individu; en dat de heeren mr. T. H. Der Kinderen en mr. L. W. C. Van den Berg, personen, die op de meest eervolle wyze den Staat hebben gediend, door den echryver ten toon worden gesteld tot bespotting en minachting. De heer Van Kesteren acht het incorrect, dat op last der regeering en voor rekening van den lande een boek wordt verspreid, waarin zulke dingen voorkomt*, en eindigt zyn stuk aldus: „wy hopen dat de regeering biyk zal geven in dozen door den heer Snouck misverstaan te zyn, omdat wy moenen dat men haar anders zeer gecompromitteerd zou moeten achten." Ecnc stem uit den vreemde. De „N. Y. Herald" (Parysche editie) ge waagt onder zyn politiek overzicht ook van het nieuwe ministerie in Nederland. De premier (die by vergissing Bruch wordt genoemd) wordt beschreven als „een voorzichtig en ge matigd man, die het vertrouwen van wyien den Koning genoot." Verder heet het: „Wie echter mocht denken, dat de Hollanders zich druk maken over het nieuwe ministerie, be wijst daarmede, dat hll hun karakter niet kent. Eene veel belangryker aangelegenheid houdt hen nu bezig. De Koningin heeft pas de eerste haringen, welke dit jaar gevangen zyn, cadeau gekregen. Dit is voor do Hollan ders een veel belangryker onderwerp dan een minister meer of minder." Alle loopers binnen de stad en Agenten van het „Leidsch Dagblad" in de Omstreken bezorgen op verzoek een Dagblad ad S'/5 Cent aan huis. Per post wordt het belanghebben den gedurende 13 weken toegezonden bij toezending van een bedrag van Gemengd Nieuws. Ouders van jongelui en voorts alle zwemliefhebbers maken wy opmerkzaam dat „Rbynzigt" wederom wordt geopend. Het nut van het zwemmen behoeven we niet nader toe te lichten, iedereen is van het goede daarvan overtuigd 1 Men worde dus lid van „Rhynzigt" en ga zwemmen I De korporaal der mariniers, wien gisteren aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier de bronzen medaille voor 12 jarigen eeriyken en trouwen dienst werd uitgereikt, heet P. H. Ferwerda. De brugwachter D. Van Leeuwen, te Nieuwe Wetering, geraakte in den nacht van 9 op 10 dezer, na het verrichten van eenige werkzaamheden, aan zyn ambt verbon den, van de loopplank in het Haarlemmermeer- kanaal te water. De man kon door toege schoten hulp weer behouden aan wal worden gebracht. Van de 35 paarden, welke to Wad dingsveen ten behoeve der militie gekeurd moesten worden, zyn er tien, die aan de eischen hebben voldaan. Tegen iemand, die verzuimd had het paard aan dat onderzoek te doen onderwerpen, is proces-verbaal op gemaakt. Voor de beide vacatures aan de openbare school B te Waddingsveen heeft zich slechts óón onderwyzer als sollicitant aangemeld. Door de politie te 's-Gravenhage is eene dienstbode aangehouden, die zich ten nadeele harer meesteres schuldig maakte aan diefstal en valschheid in geschrifte. Zy onder- teekende nl. valscheiyk rekeningen, die zy moest voldoen. De aangehoudene, die bekend heeft en naar het huis van bewaring is overgebracht, eigende zich op die wyze een aardig sommetje toe. In de Molenstraat te 's-Gravenhage werden gisteren, ten huize van den heer Saakes, goud- en zilversmid, by het verwyderen van het behang in de binnenkamer goboliDS van belangryke grootte ontdekt. Wegens de dikke stoflaag, waarmede ze bedekt zyn, is het nog moeiiyk te bepalen wat ze voorstellen. Men herinnert zich dat eenige jaren geleden in die buurt eene dergeiyke vondst is gedaan. Op den Ouden Scheveningschon Weg ging gisterochtend het paard van een wagen vol oude Scheveningsche vischvrouwen op hol. De oudjes zetten geweldige kelen op, waardoor hot paard hoe langer hoe harder ging hollen. Gelukkig kreeg het in zyn hoofd by do Promenade den hoogen weg op te gaan, waarby het struikelde on viel. Daardoor kwa men de vrouwen met den schrik vry. Een matroos van het in de R y n- haven te Rotterdam liggende vaartuig „Wil liam Stores" viel uit den mast op het dek en was onmiddellyk dood. Wy vernemen dat thans te Sche- veningon ernstige onderhandelingen worden gevoerd over den aankoop van terrein, gelegen tegenover het Electrisch Depót van de Haag- sche Tram aan den Hartshoekschenweg, tot inrichting voor wielerbaan. Slagen deze onder handelingen, dan vervalt het bezwaar, tegen de oude wielerbaan bestaande, dat zy te ver van de badplaats was gelegen, want thans zou zy in de onmiddellyke nabybeid komen. Een werkman in do stoo mbrandery van de firma Th. C. Melchers, te Schiedam, heeft in die fabriek gisternacht te 2 uren, ten gevolge van eene verstopping in de zooge naamde spoelingkolom, het onderste gedeelte van zyn lichaam en zyne armen deeriyk aan kokende spoeling gebrand. Per brancard is hy door de politic naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy reeds gisternamiddag te vyf uren is overleden. Hy laat eene vrouw en drie kinderen achter. Een driejarig kind van v. d. W. had te Bolnes het ongeluk in een wel- of zakput te vallen. Een 8 jarig jongetje, Jan Huizor genaamd, sprong er dadelyk by, en haalde het kind behouden van den bodem op. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde gisteren, by breed gemotiveerd vonnis, den twaalfjarigen straatdief A. Baay tot éón jaar gevangenisstraf. Wegens valschheid in geschrifte eischte de officier van justitie te Heeren veen gisteren tegen den gedetineerden armvoogd Boschker, te Langezwaag, eene gevangenis straf van vier jaar. Aan „Wielernieuws" wordt gemeld dat de bekende schaatsenryder Marten Kingma zich op wedstryden met het wiel gaat toe leggen hy denkt voor hot oerst uit te komen in den plaats tot-plaatsrid Leeuwarden-Groningen. Tegen den armvoogd B., te Lange zwaag, is, wegens oneerlyke handelingen, vier jaren geóischt. Omtrent den Dinsdagavond aan de Lunetten te Utrecht gewoed hebbenden brand verneemt men nog, dat deze is ont staan doordien een 12-jarige jongen een vogelnestje, dat zich in eene opening aan de achterzyde der loods bevond, heeft in brand gestoken. De schade moet eenige duizenden bedragen. D© lieve Meimaand. Uit St.- Andreasberg (Hannover) werd van Zaterdag gemeld dat het daar sterk sneeuwde en de temperatuur zeer laag was. De sneeuwstorm hield Vry dagnacht voortdurend aan, zoodat 'smorgen8 de velden met eene 3 dM. dikke sneeuwlaag bedekt waren. Te Rostock (l1/, graad Noordeiyker dan Amsterdam) is het Zaterdag eveneens zeer koud geweest; 's morgens begon het hart te sneeuwen en daarna te hagelen. De tempe ratuur daalde tot onder het vriespunt. Te Rome is de dader van den dynamiet-aanslag tegen het paleis van prins Odaleschi gevat. De politie vond het bewys zyner schuld in een zakdoek, waarin de bom, welke de ontploffing veroorzaakte, was gewikkeld. In zyne woniDg namelyk werden zakdoeken opge spoord, volkomen gelykend op dien, welke by het projectiel werd gevonden. De man heet Romolini en hield eene herberg. Groote schade werd, naar men weet, door deze ontploffing niet aangericht. Drie personen werden daardoor gewond, maar geen der gekwetsten verkeert in levensgevaar. Den 7den Mei is te Klausenburg het proces van hoogverraad begonnen tegen de Rumeensche patriotten, die verleden jaar naar Weenen gingen om aan den keizer hunne grieven tegen de Magyaren bloot te leggen. De beschuldigden zyn Zondag naar Klausen burg overgebracht. Aan alle stations was de bevolking samengestroomd om de vervolgde patriotten te begroeten. Overal jaagden de gendarmen de betoogers weg. Eene kroon, door de Rumeensche vrouwen aan dr. Ratzin aangeboden, werd door de gendarmen onder de voeten vertrapt. Te Klausenburg werden de gevangenen met levendige toejuichingen ontvangen. De boeron van den omtrek werden door militairen uit de stad gehouden, om hen te beletten de patriotten te komen begroeten. Naar uit Bucharest gemeld wordt, hebben daar en te Jassy betoogingen plaats gehad ter gelegenheid van het proces te Klausenburg. Er zyn in meer dan 300 kerken openbare gebeden gedaan voor den triomf der Rumeen sche zaak. Op eene groote meeting, die in den namiddag te Bucharest plaats had, hebben redenaars van alle politieke partyen, waar onder Urechia, senator en oud-minister, kracht dadig geprotesteerd tegen de onrechtvaardig heden, die de Rumeensche broeders in Transsylvanïè te verduren hebben. Eene motie, een beroep doende op den koning van Rumeniö en op de openbare meening van Europa, werd by toejuiching aangenomen. Meer dan 8000 personen woonden die vaderlandsche byeenkomst. by. BUITENLAND. Frankrijk. De graaf van Parys heefit weder van zich laten hooren. De koningsgezinde jongeling schap had hem een adres gezonden en by heeft geantwoord. Hy schryft o. a.: Gy kunt verzekerd zijn dat ik met de grootste oplet tendheid uwe werkzaamheden en pogiDgen naga. Myne raadgevingen en rayne leiding zullen u nooit ontbreken. Zy, die reeds eene bedevaart gedaan hebben naar de plaats myner ballingschap, weten het by ervaring. De vast beradenheid, met welke gy uwe staatkundige overtuiging verkondigt, is het beste antwoord aan hen, die durven beweren dat de monarchale geest in Frankryk dood is. De jeugd hecht zich niet aan hetgeen dood is, want zy' vertegen woordigt het leven en de toekomst. Het is de toekomst, welke gy voorbereidt, en by den veldtocht, dien gy ondernomen hebt, weetgy aan bet weloverwogen inzicht omtrent de nieuwe behoeften der maatschappy den yver en de voortvarendheid te voegen, die het voor recht zyn van uwen leeftyd. Vervolgens geeft de pretendent zyne goedkeuring te kennen over het besluit der jongelingschap, om deel te nemen aan de feesten, ter viering van de eerste handeling betreffende de heiligverkla ring van Jeanne d'Arc. De voorloopige invryheidsstelling der heeren De Talleyrand-Pórigord en Woestyn heeft nog altyd niet plaats gehad. De experts hebben een rapport uitgebracht, dat voor de aangeklaagden gunstig luidt; de zaak der valsche wissels is nog niet zoo ver opgehelderd, dat de rechter van instructie, de heer Dopffer, eene beslissing nemen kaD. De beschuldiger, de heer Lebaudy, is door de instructie weder gehoord. Eeno zeer gewichtige gebeurtenis heeft ondertusschen plaats gehad. De heer Max Lebaudy, die alle schade door de familie van graaf Elio Do Talleyrand vergoed gekre gen heeft, heeft zyne aanklacht van oplichting en misbruik van vertrouwen ingetrokken. De vryiating hangt dus nu slechts van den heer Dopffer af. Het ministerie van Frankryk verkreeg eergisteren in de Kamer eene aanzienlyke meerderheid, bestaande uit 222 republikeinen, 25 geralliëerden en 34 monarchalen, terwyl aan de andere zyde hebben gestemd 190 radi calen en socialisten, 5 geralliëerden en 10 monarchalen. De gematigd republikeinsche bladen zyn over den uitslag zeer tevreden, maar de radi calen zyn woedend en sporen hunne heftigste afgevaardigden aan, den werkstakers opnieuvtf- den bystand hunner woorden te bieden. D^ „Petite Rópublique" schryft: „Ons lsdestry<V op leven en dood verklaard. Men roept oi>£ toe: waagt het I Goed, wy zullen het Wages.1}, Duitsoh 1 ftn<L Te Beriyn is Dinsdag een groot procea begonnen tegen neg6n redacteuren van libera^ en radicale bladen, beschuldigd van belern£ ging der politie. Toen in Januari eono groote vergadering van werkloozen plaats voc^ werd deze door de politie ontbonden; op dö uiteengaande menschenmassa werd door een aantal politie-agenten zoo barbaarsch inger hakt, dat de Beriynsche pers er schande van sprak. De politie achtte zich daardoor beleedig-2 en diende eene aanklacht in tegen de redacties van negen bladen, die krachtig hunne afkeu> ring hadden uitgesproken. Een veertigtal getuigen |werd in deze zatb gehoord, onder wie de eerste luitenant Von Egidy, die ten gunste der aangeklaagde journalisten als ooggetuige de buitensporig] heden der politie bevestigde; eveneens de verslaggevers der niet aangeklaagde conser vatieve bladen. De reporters van de „Post" g$ de „Kreuzzeitung" verzekerden dat er geene aanleiding had bestaan om de menschenmasa^ uiteen te dryven, en dat de charge der politió hbllisch forech was gewee-t. Het getuige*» verhoor werd gisteren voortgezet en geëindigd.' Door het O. M. waren tegen de beklaagden geëischt verschillende gevangenisstraffen vaa 14 dagen, 3 maanden tot een jaar. Het hield het standpunt vol, dat de politie slechts haren plicht deed tot bescherming der maatschappy, terwyi verscheidene onbevangen getuigen tot verlichting der beklaagden beweerden, dat de politie by het schoonvegen der straten met sabel en wapenstok tegen eene zich rustig gedragende menigte bepaald van het goede te veel deed. Het gerechtshof was milder dan het O. M.,' doch legde toch nog recht gestrenge straffes op. Terwyl het drie der beklaagden veroor deelde tot geldboeten tot bedragen van 150 tot 600 Mark, wees het aan de overige aan wezige 5 beklaagden gevangenisstraffen toe van two© tot zes maanden. De negende be klaagde, de socialistische dagbladschryver Schmidt, was reeds vóórdat het proces begon naar het buitenland gevlucht, daar hy oot nog aan andere perszonden schuldig stond. Binnenkort gaat eene aanzienlyke Duifc^ sche troepenmacht naar Zuidwest-Afrika en zal aldaar enkele stations bezetten, om een einde te maken aan de invallen van heft opperhoofd Hendrik Witbooi. "Weldra zal weer eene gerechtelyke ver volging worden ingesteld tegen den bekenden leider der anti semieten Ahlwardt, nu dcor den minister van financiën Miquel, die op» nieuw door Ahlwardt is beleedigd. De bekende partygenoot van Ahlwardt, Joachim Gehlser^ deelt mede, dat hy weldra eene brochure zul uitgeven, waarin onthullingen worden gedaan betreffende de aanleiding tot het ontslag vao prins Von Bismarck als rykskanselior Oostenrijk-Honff.-Moini reJiio. Dj beslissing ovei het wetsontwerp be treffende de invoering van het burgeriy£ huweiyk in de Hongaarsche Magnaten Kamer is ten nadeele van het ministerie uitgevallen# Met eene meerderheid van 21 stemmen werdea de voorstellen der regeering verworpen. Gelyk verwacht werd, heeft het ministerie niet terstond ontslag genomen. Het ontweit» zal nu eerst weer by het Huis van Afge* vaardigden wordon ingediend. Natuurlyk zal de Tweede Kamer, waar de liberalen dq meerderheid hebbeu, het ontwerp onmid dellyk ten tweeden male aannemen. Daarna zal het weer by de Eerste Kamer worden ingediend. Mochten dan de Magnaten nog blyven weigeren hunne goedkeuring te hech ten aan de hervormingen, welke het minis-' terie wil invoeren, dan eerst komt voor den heer Weckerló de tyd om zyn ontslag te nemen en eeno dergeiyke politieke crisis uit te lokken, gelyk nu reeds in Engeland bestaat. Het zal dan de vraag zyn cf de Eerste Kamer zal bukken voor don algemeoneu volkswensch, dan wel of het ministerie ei toe zal overgaan eene hervorming van hel Magnaten Huis voor te stellen, in dier voege, dat de anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer verhinderd worde de invoering tegen te houden van hervormingen, welke door de meerderheid des volks worden verlangu. Ia elk geval is dan eene politieke crisis te wach ten, welke voor de verdere ontwikkeling van Hongarye van groot gewicht is. Do zitting, welke voorafging aan diej waarin de stemming werd gehoudeD, w^a zeer rumoerig. De Protestantsche bisschop Szasz verdedigde het ontwerp, terwyl kardi naal Schlauch en de Rumeensche metropol litaan Miron Roman zich daartegen verklaar den. De anti-liberale graaf Khuen verklaarde dat hy voor hot ontwerp zou stemmen, oft schoon hy daarvan groote moeilykheden verwachtte. De minister van Justitie Szilagyi weerlegde de bezwaren, welke door de anti liberalen tegen het ontwerp waren ingebracht^ en na hem zouden nog eenige sprekers het woord voeren, doch het rumoer in de KameP was zoo groot, dat de voorzitter genoodzaakt was de vergadering te sluiten. Ook buiten het gebouw was het zeep rumoerig. Eene talryke volksmenigte wachtte de Kamerleden op en ontving de tegenstan ders van het ontwerp met allerlei ttokenea, van afkeuring. Daar men wist, dat een® dergeiyke betooging werd voorbereid, was eene byxonder talryke politiemacht voor het Kamer-gebouw byeen. Yandaar. dat do be-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2