Burgerlyke Stand. en de Vereenigde Staten, mannen van weten schap zich aan het staatkundig leven ont trokken en dit overlieten aan de politicians van beroep?" Ook protesteert prof. De Louter, in naam der waarheid, tegen Van Hout en's voorstel ling, alsof de genoemde hoogleeraren zich uitsluitend door politieke meeningen hadden laten vervoeren, daarby herinnerend aan het feit, dat zijne interpretatie ontleend is aan die van Buys en Röell, wier politieke aspira- tiën toen niet strookten met de verkondigde leer; terwijl daarentegen geen enkel jurist als bestrijder dozer interpretatie is opgetreden, zoolang geene politieke beweegredenen hem prikkelden. De schrijver koestert de vaste overtuiging, dat de tyd niet verre is, dat niemand meer het ontwerp der regeering van grondwet- schennis in den waren zin des woords zal beschuldigen, evenmin als de 80 voorstem mers van art. 3. Droogmaking Zuiderzee. Vervolg.) Uitvoerig staat het rapport stil bij do sociaal- economische zijde der drooglegging. De uit voering moet geschieden door den Staat en niet door particulieren. De commissie kwam geleidelijk tot die overtuiging. Het Staats belang zal dan het best behartigd worden. De drooglegging zal geen noemenswaardig gevolg hebben voor den tegenwoordigen toe stand der arbeidskrachten, maar het in exploi tatie brengen der drooggemaakte gronden zal grooten invloed hebben op de veldarbeidere en de overtollige arbeidskrachten in de steden. Tal van takken van nijverheid en verschil lende cultures zullon door de drooglegging worden bevorderd, wat gunstig zal werken op den economischen toestand van 't land en voor de arbeiders, daarbij betrokken. Ook voor landbouwers in 't algemeen zal de drooglegging gunstig zijn. Alleen in som mige zandstroken zullen de stijgende loonen de landbouwers drukken. De grondwaarde in sommige streken des lands zal aanvankelijk misschien iets dalen. Op de waarde der pro ducten zal de droogmaking geen invloed van eenige beteekenis hebben. Evenmin op de gelijktijdige uitvoering van latere werken in Nederland. De door inpoldering te verkrijgen gronden zullen zoo uitstekend zijn, dat daarvoor droog making gewettigd kan worden beschouwd. De commissie wenscht Staatstusschenkomst by den woningbouw, door voorschot te geven aan den verkrijger van minstens 20 hectaren, 7an hoogstens 70 pet. der werkelijke bouw kosten van woning en stalling. Verder reserve van f 6 per hectare voor gebouwen van pu bliek nut, en reserve van óén percent droog- gemaakten grond af te staan aan gemeenten van 25000 hectaren. De Staat dient de gronden, zoodra z\j uit handen van den aannemer komen uit te geven, of vruchtdragend te maken door tijdelijke uit gifte in huur. Dooreengenomen wordt do opbrengst van den grond in de nieuwe polders geschat op f 60 per hectare. De oppervlakte der nieuwe Zuiderzee-poldero wordt geraamd op 190,000 hectaren. De totale opbrengst der vier polders is 11,400,000, gekapitaliseerd a 3'/a pet., vertegenwoordigende 326 millioen gulden aan grondbezit, dat de Staat verkrijgen zal voor 315 millioen (rente op rente berekend) als de afsluitdijk gemaakt wordt, voor 293 millioen zonder afsluiting, welke sommen veranderen in 189 en 213 millioen, indien geene rente in rekening wordt gebracht. In elk geval acht de commissie het zeker, dat tegenover de uitgaven oene veel grootere waarde aan grond wordt teruggekregen. En zelfs aannemendo dat de Staat door gronduitgiften niet volkomen in geld zal terugkrijgen wat bij voor de droogmaking heeft uitgegeven, zullen de indirecte voordeel en zoo groot zijn, dat de nazaten van het tegenwoordig geslacht zeer stellig dankbaar zullen zijn. Do slotsom van hot onderzoek is dus: lo. 21 van de 27 loden meonen de droogmaking dor Zuidorzee op de wijze als door de Zuider- zee-commissie is voorgesteld in 's lands belang behoort te worden ondernomen, met aange geven wijzigingen. De heeren Mees, Van Nlerop, Rahusen, Veegens, Welcker en Wellan bestrijden die meening hoofdzakelijk wegens de groote finantiöele verplichtingen, die de uitvoering zal medobrongen, en de onzekerheid der economische uitkomsten. 2o. Alle leden achten bij uitvoering Staals- uitvoering noodig. KOLONIËN. BATAVLA, 4 6 April. Een van den resident van Togal ontvangen rapport, gedagteekend 31 Maart jl., meldt dat in het district Boemidjawa der afdeeling Brebes verscheidene koffleboomen door lievige winden zijn beschadigd, terwijl in het district Boomia- joe derzelfde afdeeling in den weg van Band- jarardjo naar Salem de brug Tjipatamben door eene overatrooming geheel is weggeslagen, de brug Tjüeuwing belangrijk is beschadigd en de stroombrekers van de brug Tjibarek gehoel zyn ▼erniold. De controleur der 1ste klasse te Medan, L. F. L. J. Van Eelders, heeft wegens ziekte twee jaren verlof naar Europa aangevraagd. Naar de „Loc." verneemt, is de heer W. P. H. De Bruyn Kops met ingang dezer maand definitief tot voorzitter van bet comité van bestuur der Nederlandsch-Indische Spoorweg maatschappij benoemd. Aan den secretaris van Madioen H. A. Hijmans van Anrooy, is wegens ziekte eene maand verlof verleend naar Tosari. De „Deli Crt." bevat het volgende oogst en weerbericht over Maart: Over het algemeen was het weder gedu rende de verslagmaand zeer droog en daarom wordt op vele ondernemingen, vooral in den omtrek van Medan, hard naar regen verlangd. Daar, waar van tijd tot tijd regen viel, het geen voornamelijk op de hooger gelegen estates het geval was, was dit zeer aangenaam voor degenen, die vroeg met planton waren. De velden zijn overal plantklaar en hier en daar is reeds met planten begonnen. Op de bovenondernemingen is men daar natuurlijk reeds flink mee opgeschoten, zoodat op eene daarvan de tabak reeds getopt wordt. Het nieuwe gewas ziet er over 't algemeen goed uit; de jonge plantjes staan er frisch b\j en beloven veel. Op vele ondernemingen komt de bibit-ziekte voor, doch mot uitzondering van ééne estate in Benedeu-Deli, waar nagenoeg al hetplant- materiaal verloren ging, niet op verontrus tende wijze, zoodat men deze calamiteit wel zal kunnen verdragen, indien zy niet ernstiger gaat optreden. Ook nu is weder gebleken dat op zware regens wel eens een uitbreken van de bibitziekte volgde. Over 't algemeen schoten de werkzaam heden goed op en is men verder dan verloden jaar. De gezondheidstoestand, vooral onder de Europeanen, was niet overal even gunstig. Er kwamen vele gevallen van koorts voor en onder de koehes enkele gevallen van pokken. Onder het vee werd hier en daar mond en klauwzeer geconstateerd, echter van eene goedaardig soort. By drie maatschappen is de '93-oogst reeds geheel verzonden; bij de anderen voor het grootste godeelte. Yolgens te Medan ontvangen telegra- phisch bericht, moet de toestand van den ass. resident Van de Steenstraten nogal ern stig zijn. Men verneemt dat mr. P. Brooshooft, hoofd redacteur van „De Locomotief" te Semarang, met 1 Januari a. s. als zoodanig zal aftreden en vervangen worden door den heer J. F. Scheltema, oud-hoofdredacteur van dat blad. In zijn Mail-Overzicht zegt de „Java- Bode" Ten aanzien van de landrenteproef in de Proanger schijnt het begin van het einde daar te z\jn, nu de hoofden van drie opnemings secties, de controleurs Eindhovon, Keiler van Hoorn en Tollenaar, met buitenlandsch verlof gaan en niet vervangen worden. Deze proef neming, om tot betere gegevens voor den aan slag in de landrente te geraken, heeft nu reeds v\jf jaren geduurd en jaarlijks drie a vier ton gekost, tot groote ergernis van die ambtenaren van het binnonlandsch bestuur, in do Preanger werkzaam, die er geen nuttig resultaat van voorzagen on in andere opzichten tot vaak kleingeestige zuinigheid werden ge dwongen. Zeker zou men nog v\jf jaar noodig hebben voordat men met de geheele residentie klaar zou zijn, en intusschen zou weer veel veranderd wezen, zoodat van voren af aan zou moeten worden begonnen, daar de gedane opnemingen niet worden bijgehouden. Het advies van sommige autoriteiten, om de proef te voleindigen, daar het anders jammer zou zijn van de reeds uitgegeven twee millioen, vindt dan ook geene algemeene instemming. Er zijn er, die meenen dat het ook bierbij beter is ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald en dat men bij den bestaanden twijfel aan een goed resultaat niet nog eens een paar millioen mag wagen, nu de noodzakelijkheid van bezuiniging zoozeer op den voorgrond wordt gesteld. Er is ook eigenlijk geene reden om do proef juist in eene geheele residentie te nemen en zich niet tevreden te stellen met een paar afdeelingen of eenige districten, waar voor men de noodige gegevens reeds heeft, die dan door de plaatselijke ambtenaren voor den aanslag kunnen worden gebruikt. Het zal dan spoedig blyken of zy gelijk hebben, die meenon dat hot verzamelde materiaal niet veel deugdelijker zal blijken dan de vroegere gegevens, dat men wel van de uitgestrektheid der gronden beter op de hoogte is, doch niet van de productiviteit, van de verdeeling der sawahs in soorten, van de gegevens, noodig voor den aanslag der tegalans, erven en tuinen. Is werkelijk de proefneming, onder bekwame leiding gedaan, zoo weinig geslaagd, dan zal men den toestand maar moeten laten gelijk die is of liever moeten trachten langs minder kostbaren weg tot een juisteren aanslag in de landrente te geraken. IJlt Atjel.. De volgende particuliere correspondentie ontvangt, de „Deli-Crt." uit Kotta-Radja, dd. 25 Maart: Na een hevig vuur uit ons berggeschut werd door het legioen vaQ Toekoe Djohan een aanval op Montassik gedaan, en na twee dagen vele patronen op de kwaadwilligen te hebben verschoten, verliet de vijand zijne versterkingen en trok de zegevierende Panglima Prang de hoofdstad der V Moekims (Montassik) binnen. B(j die affaire hebben w(j drie licht ge wonden gekregen, één genie-soldaat en twee infanteristen. Montassik wordt thans door Djohan's troepen bezet. Dat onze vriend Toekoe Bait niet te vertrouwen Is, werd laatst wederom bewezen. Eene paff ouille onder kapitein Willink Ketjen werd by -'blokhuis Lampaleuh door eene bende beschoten en geattaqueerd. Een paar salvo's en een dSlarop gevolgde aanval deden den vijand met verlies van verscheidene dooden terugdeinzen. Onder die gesneuvelden vond men de lijken van Toekoe Bait's volgelingen, als zoodanig door Toekoe Djohan herkend. Aan onze zijde waren geene verliozen te betreuren. Van de Noordkust valt alleen te vermelden, dat op Segli een fanatieke Atjeher, met een rent jong in de hand, een Europeeschen sergeant nazette tot bij de benting, waar hij door twee infanteristen werd afgemaakt Melaboe's toestand is nog niet wat hij wezen moet. Een hevig kanonvuur teisterde kampong Roendlng, voornamelijk de versterkingen van Toekoe Batoe Toengal. Volgens de Atjehers zou die benting door dat hoofd verlaten zijn, maar onze hulp troepen verkozen niet vooruit te gaan, omdat zy voor d&t vechten geene betaling kregen! Gisteravond is een der Gouvernement#- stoomers met nog meer geschut en een detachement infanterie derwaarts vertrokken en heden zullen nog meer troepen onder den kapitein Holland derwaarts worden gedirigeerd. Den uitslag van deze excursie zal ik later melden. Gemengd Nieuws. Uit den omtrek van Leiden ont vingen we nog meer klachten over de Egyp tische duisternis, waarin de aangrenzende ge deelten vanZoeterwoude tegenwoordig 'savonds verkeeren. Ook wat dit betreft, schijnt met 1 Mei de zomerdienst te zijn ingetreden, niet rekenende op de nog heerschende donkere avonden. Sommige bewoners van den Hoogen Rijndijk moeten zich zelfs van kleinejlantaarntjes hebben voorzien, welke zij met zich dragen om hun weg te verlichten. Een vreemd avontuur heeftde groentenkoopman Mulder op de Gouwe onder Waddings veen gehad. Hij geraakte in aan varing met de „Volharding" en is met bootje en al onder de stoomboot geraakt, om aan de andere zijde weer boven te komen. Eene kleine imitatie dus van kapitein Nemo's „Nautilus", den held uit een van Verne's verhalen. De oefening met de manschappen van de brandspuiten 1 en 2 in het dorp Woubrugge zal plaats hebben Dinsdag 15 dezer, des avonds te 6 uren, terwijl die te Hoogmade met brandspuit 3 zal gehouden worden op Dinsdag 22 Mei d. a. v., des avonds te 7 uren. Op de internationale honden- tentoonstelling te Amsterdam behaalden o. a. prijzen in de afdeeling „poedels"(klasse 219, teven), lste prijs Laura van Siepman v. d. Berg, Soestdykz. e. v. Mora II van Leiden van E. Hoogstraaten, Leiden. In den afgeloopen nacht zijn door eene sterke politiepatrouille in de Lage Nieuwstraat te 's-Gravenhage gearresteerd drie in de hofstad beruchte personen, twee man nen en eene vrouw, verdacht een heer in of nabij het Haagsche Bosch te hebben gelokt en hom aldaar te hebben beroofd van geld en have. In zako de valsche bankbiljetten verneemt het „Hbl." met zekerheid dat de beklaagde J. Frey als zijn verdediger gekozen heeft mr. Th. Hoemskerk, terwyi op verzoek van den toegevoegden verdediger mr. L. Rinkel, de beklaagde Fr. Van Liemt zal worden ver dedigd door mr. Joh. M. Jolles. Met het oog op de Pinkster- drukte, zullen op het traject RotterdamDen HaagAmsterdam van de H. IJ. S.-M. extra- treinen loopen. De 2-daagsche retourbiljetten zullen verlengd worden. Ook op de stoomtramlijn Den HaagSche- veningen van de Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij zal met de Pinksterdagen vol ledige zomerdienst worden ingevoerd, nog aangevuld met eenige extra-treinen. De Vereeniging tot aanmoedi ging der Paardenfokkerij in Nederland heeft besloten, met het oog op de onvoldoende finantiöele medewerking, welke zij voor haar plan gevonden heeft, de Paardententoonstel- ling dezen zomer te Scheveningen niet te houden. Doordien do in het werk gestelde pogingen om den vijfden Nationalen Schiet wedstrijd der Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters dit jaar in de nabijheid van Utrecht te doen plaats hebben, mislukt zjjn en de omvangrijke voorbereiding te veel t\jd vereischt om er nog in dezen zomer mede te kunnen gereed komen, heeft het bestuur zich verplicht gezien dien wedstrijd tot het volgende jaar te moeten uitstellen. Het administratief deskundig onderzoek van de boeken van den gemeente ontvanger te Schiedam is afgeloopen en daarbij is gebleken dat het tekort in zijne kas ruim f 82,000 bedraagt en dat het successievelijk tot dat bedrag is aangegroeid. Het gerechtelijk onderzoek duurt echter nog voort. Te Knechsel (N.- Br.) woedde den 29sten Maart jl. een brand, waarbij een meisje zóó ernstige brandwonden kreeg, dat zij toen niet in verhoor kon genomen worden. Nu zij hersteld is, heeft zy bekend den brand opzettelijk gesticht te hebben. Zy is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch. Gedurende de afgeloopen week hebben zich te Rotterdam 56 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. Van half Maart tot heden kwamen te Wou- drichem voor 22 gevallen, waarvan 5 met doodelijken afloop. Van vaccinatie en revacci- natie werd in den laatsten t(jd een druk gebruik gemaakt. De goederen, welke na et de lijders in aanraking zijn geweest, worden onteigend en vorbrand. Een hospitaal-soldaat uit Den Haag doet dienst als desinfecteur. Te Poortugaal zijn in een tijdsverloop van ruim éóne week meer dan 600 personen, dus meer dan de helft der bevolking, gevaccineerd of gerevaccineerd. Door denhevigen storm en zwaren golfslag is de pas gelegde dijk van den polder Het Hongerland, onder de gemeente Spijke- nisso, doorgebroken en de polder geheel onder- geloopen. De schade aan den dyk en aan te velde staande gewassen is groot. Te Zwaagwesteinde (Fr.) heeft eene vrouw in eene vlaag van waanzin haar 4 jarig kind, dat nog te bed lag, met een broodmes het rechterhandje bijna geheel afge sneden. Het kind is op advies van een genees kundige onmiddellijk naar Groningen vervoerd. Mede heeft zich aldaar een huisvader ver dronken, omdat hij op 12 Mei a. s. geene woning had. Zijne drie kinderen waren tijdens het noojlottig geval afwezig. Te Bergen-op-Zoom is de 14-jarige knaap, die met een touw om het lijf door eene hollende koe werd medegesleurd, aan de gevolgen overleden. Het droogmalen van den Over- diemerpolder is aangenomen door den heer Van Boven voor de som van f 3000. Het maken van den kanaaldijk vordert goedmen denkt deze week met de bemaling een aan vang te kunnen nemen. De cholera blijft te Lissabon aan de orde, maar toch schijnt do epidemie, welke trouwens niet bijzonder gevaarlijk is, af te nemen. Volgens de laatste berichten deden zich in zeer korten tjjd 32 nieuwe ziektegevallen voor, terwijl 38 lijders als her steld uit het hospitaal werden ontslagen. Sterfgevallen werden niet aangegeven. In het geheel zijn nu nog 125 lijders aan deze ziekte in behandeling. Het plan om te Rome in 1895 eene tentoonstelling te houden is voorgoed opge geven, wegens de finantiöele crisis, waarin het land verkeert. De heer S. Vooraanger (1428 Ellis- street, San-Francisco), lid der „Californian Society for the Prevention of Cruelty Children", verzoekt ons te waarschuwen tegen personen, die, voorgevende dat zjj oene betrekking in een koffiehuis kunnen bezorgen, meisjes trach ten over te halen zich naar San-Francisco te begeven. Gelukt hun dit, dan brengen zy, in plaats van hunne belofte na te komen, hunne slachtoffers op den slechten weg. De heer Voorsanger deelt mede dat zes meisjes onlangs op die wyze zijn misleid; bovengenoemde vereeniging doet thans haar best dit zestal weder naar het vaderland terug te doen keeren. De aardschokken in Griekenland hebben zich niet herhaald. Niettemin biyft onder de inwoners der geteisterde plaatsen groote ontsteltenis heerschen, zoodafc zy er nog steeds de voorkeur aan geven in de open lucht te kampeeren. Te Athene heerschte Vrydag weer eene ware paniek, omdat dr. Falb te Weenen hevige aardschokken had voorspeld tegen den nacht van 4 op 5 Mei. Vele menschen verlieten de stad, anderen overnachtten opnieuw in de open lucht of zochten eene toevlucht op de schepen in de haven. De voorspelling werd echter niet vervuld. Eenige geologen, die naar het zoo zwaar geteisterde Atalanti zyn gezonden, meenen op grond van hunne waarnemingen te kunnen zeggen, dat de seisische verschynselen voor eerst geëindigd zyn. De Grieksche regeering heeft met het oog op de vele personen, die zonder woning zyn geraakt, ten gevolge der aardbeving, te Triëst een groote bestelling gedaan van hout voor barakken. In Engeland wordt eene inzameling gehouden voor de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland. Ook in "Wales heeft zich Zaterdag een vry hevige aardschok doen gevoelen. Te Pontpyridd was de schok zoo hevig, dat de mynwerkers hun arbeid in den steek lieten en zoo spoedig mogeiyk de mynen verlieten. Ernstige schade of ongevallen zyn echter door dezen aardschok daar niet veroorzaakt. Een blad, dat als het orgaan van den "Weener graanhandel geldt, heeft uitge rekend, dat by de toenemende bevolking der Vereenigde Staten de uitvoer van tarwe daar in 1900 byna geheel zal ophouden. Dit moge misschien overdreven zyn, zeker is, dat die uitvoer, na in korten tyd snel te zyn gestegen, weder moet afnemen. Dit zou natuuriyk eene ryzing der graanpryzen ten gevolge hebben, tenzy in andere landen de graanproductie aanzieniyk vermeerderde. Dit zou mogeiyk zyn in Zuid Amerika, in Argentinië, Brazilië, Chili, enz. In eerstgenoemd land breidt de productie van graan en daarmede de uitvoer zich uit, maar behalve dat in Zuid-Amerika de energie en de ondernemingsgeest van het Noorden ontbreken, maken ook de onophoude- ïyke politieke omwentelingen het onmogeiyk, op eene vaste productie te rekenen. Daaren boven ontbreekt het vooreerst nog aan kapitaal om spoorwegen, elevators, havens, enz. binnen korten tyd aan te leggen. In de „Münchener Neueste Nachrichten" wordt er op gewezen dat twintig jaar geleden Beieren nog vele graansoorten in groote hoeveelheid uitvoerde, maar thans op verre na in zyne eigen behoefte niet kan voorzien en datHon- garye's uitvoer in de laatste jaren zeer sterk is achteruitgegaan. De pogingen tot het redden van 7 leden van het „Verein für HohlenforBchung," welke in de grot van Luegloch, by Gr&tz, levend zün begraven, worden voortgezet. Het wSOT blijft echter ongunstig, daar do regen aan houdt. Niettemin zotten de genie-troepen hunne pogingen voort om in het hol door te dringen, tot dusver echter zonder gevolg. Of de onder zoekers nog uit hun deerniswaardigen toe stand gered kunnen worden, biyft derhalve zeer twyfelachtig. Het is heden reeds de negende dag, welken de toeristen, die slechts weinig levensmiddelen by zich hadden, in de grot doorbrengen. Nadat de pogingen der duikers om tot in de grot door te dringen zyn mislukt, is men bezig het water af te dammen. Dit werk gaat echter met zoo groote moeilykhedon gepaard, dat de genie soldaten daarmede niet meer bytyds gereed kunnen wezen. De toestand der zeven heeren wordt daarom als hopeloos beschouwd. Eene majoors-weduwe, wier zoon tot de ingeslotenen behoort, heeft zich tot koizer Frans Jozef gewend, met verzoek tot hulp te willen aansporen. De keizer heeft bevolen, dat eene Amerikaansche reuzenboor aangewend zal worden. Op eene interpellatie in den Landdag betreffende de ingeslotenen beeft de minister Bacquehem geantwoord, dat de over heid al wat mogelijk was, gedaan had en nog deed tot redding der ongel uk kigen. ALFEN. Bevallen: G. J. Kwakemaak geb,Van Leeuwen Z. O. Lelieveld geb. Balvert Z. W. Van Hemabergon geb. 7au ilijk D. BODEGRAVE. B oval Ion: A. Balten geb. Zwa nenberg Z. Overleden: I. Van Dam, ochtg. van P. O. De Moijere, 56 J. L. Do Groot 11 J. Gehuwd: A. A. Vbd dor Zaal jm. 27 j. en E. Van Bchaik Jd. 82 j. BOSKOOP. Bevallen: E. Raateland geb. Van den Berg Z. J. Mei vogel geb. v. d. Snoek Z. Overleden: J. C. Hoogeveen 11 m. G. De Boog 10 m. HAZER8WOÜDE. Bevallen: J. Oppelaar geb. Slierondregt D. 31. E. Van Domburg geb. Buiteweg 8 D. J. H. Stadhouder ?*b. Kortekaas D. Gehuwd: A. Van Mullom jm. 26 j. en A. Van Gorkum jd. 26 j. D. Vau Gorkum jm. 31 J. on M. Van Beeknm Jd 88 j. KOUDEKERK. Bevallen: F. Boret geb. GoerlofZ. Overleden: S. De Jong, eohtg. van J. Zwartjes, 67 j. G. Verg on et, wed. 7an H. Van Winkel, 77 j. Gehuwd: A. Kranenburg jm. on J. Vie jd. LIS8E. Ondertrouwd: Johannes Zandvliet jm. 29 j., wonende te Voorhout, en Adriana Van dei Linden jd. 24 J. Martinne Van Duin, Jm. 26 j., wonende te Bloemendaal, en Anna Hoogkamer jd. 25 j. Adrianue lJTouwer jm. 28 j., wonende te Haarlemmermeer, on Maartje Van Scliooten jd. 28 j. Geboren: Quirina, D. van J. Rotteveel en O. Vordegaal. Cornelia Maria, D. van A. W. Van der Meer en P. Barnhoorn. Overleden: Maria Hoogkamer, wed. van H. Sterrenburg, 68 j. Theodorub Van den Berg 1 j. LEIDERDORP. Bevallen: J. M. Kwaadgras geb. Moene D. A. Maartense geb. Lemstra D. Gehuwd: P. Tulp 81 J. en N. Moraal 25 j. A. J. Brau8ting, wednr. van T. L. Viseer, 51j.enT. K. Ba'.ker, wed. ran D. IJ. De Boer, 48 j. NIEUWKOOP. Bevallen: M. Opetalgeb.Groenon- djjk Z. D. Schouten geb. v. Vliet D. J. Rietveld geb. Vaa Haastrecht D. Overleden: L.Th. Kroesmeger D. 80 j. Gohuwd: J. Van Leeuwen jm. 88 j. en D. Van Harten jd. 26 j. NOOBDWIJK. Gob or en: Jacob, Z. van J. Ver loop on A. Plug. Wilhelm Oórnelis, Z. van A. Bal kenende on K UiÜonbogaard. Anna, D. van J. Vink on O. Warmonhoven. Johannes Frederikus, Z. van A. N. Bierman en M. De Groot. Elisabeth, D. van G. Van der Niet en W. Boezaard. Overleden: K B. Oramer 4 m. J.CJ.Wasse naar 30 j. OUDSHOORN. Bovallon: R. Rozeetraten geb. Huijbrechta Z. M. Vonk geb. Penraum D. Overleden: A. M. Buis Z. 2 m. REEUWIJK. Bevallen: J. v. d. Heijden gob. Wildaohut D. T. Hagen geb. NoordegraafD.P. Schouten geb. Van Kempen D. Overleden: A. Joogeneel 69 J. D. Don Houdijker 2 J. Gehuwd: J. Schouten, wednr. van W. Van dei Wolf, on M. Vorhoef, wed. van A. Schouten. TER-AAR. B e v a 11 o nA. Fransen geb. v. Tol D. J. Hoogervorst geb. Mank D. Overleden: W. Van don Bosch, wed. van G. Hasael, 84 j. WOUBRUGGE. Bo vallen' W. Regngoud geb. De Bock Z. M. W. Van der Klauw geb. Doolaege Z. P. M. Hoogeveen geb. Van der Salm levenLZ. Gehuwd: J. Roos Jm. 25 j. en T. Laro3 jd. 25 j. H. W. Versteegen, wednr. van M. Zwotsloot, 37 en M. Van Leeuwen jd. 23 J. J. Van dor Geest jm. 80 j- en A. G. Van Wicringon jd. 24 J. De aanslag te Luik, Het onderzoek naar den dynamietaanslag te Luik heeft nog niet tot de ontdekking van den dader geleid. Alle personen, die als anarchis ten bekend staan, zyn voor den commissaris van politie gebracht; de meesten konden vol doende hun alibi bewijzen en mochten dadelijk weer vertrekken; een vyftal heeft men voor- loopig in verzekerde bewaring gehouden. De toestand der gekwetsten is hoogst treu rig. Dr. Renson heeft zyne beide oogen ver loren; zyn gelaat is op afschuwelijke wyze verbrand, zyn linkerbeen is op twee plaatsen gebroken en moest afgezet worden. De onge lukkige is by zyn volle bewustzyn en ïydt ondraaglyke pynen; hy reikhalst naar den dood, om hem uit zyn ïyden te verlossen. Mevrouw Renson heeft ook hevige smarten te verduren. De glasscherven en stukken blik, welke in haar lichaam waren gedrongen, zyn onder chloroform-narcose verwyderd. Zy verkeert echter met in levensgevaar zooals haar echtgenoot. De toestand van den derden gewonde, dr. Bodart, is bevredigend; zyne wonden zyn meer pyniyk dan gevaariyk. De „Kölnische Zeitung" zegt dat volgens de jongste ontdekkingen deze dynamietaaDslag het werk van een Franschen anarchist schijnt te zyn. Deze moet onmiddellyk na het be- dryven van den aanslag naar het station zyn gevlucht en de stad hebben verlaten. De politie heeft een bezoek gebracht aan eene anar chistische club, die den fraai klinkenden naam heeft van Vereeniging der humanisten. Vele leden deze club zyn in hechtenis genomen. De anarchisten te Londen. De houding van Farnara, een der anarchisten, die te Londen zyn veroordeeld, is zeer brutaal geweest. Hy was geen oogenblik uit het veld geslagen en lachte zelfs vergenoegd, toen hy zyn vonnis hoorde: 20 jaren dwangarbeid. Hy riep uit: „Leve de anarchie 1" onverklaarde den rechter Hawkins: „Vandaag maakt gy

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2