stemming overgegaan, werden uitgebracht 63 stemmen, waarvan 2 blanco en de overige op den heer P. R. Mees, zoodat deze de can- didaat der Yereeniging is. Het is haast zeker, dat de heer De Beau fort voor Delft niet zal opteeren. Het gerucht loopt, dat door eene commissie van eenige liberale heeren de candidatuur voor Delft aan geboden is aan den heer Beelaerts van Blok land. Te Haarlem wordt door het comité en in gezetenen, die by de jongste verkiezing de candidatuur-Röell stelden, thans aanbevolen mr. Yan Kamebeek, oud-lid der Kamer en oud-minister. De afdeelingen van „Vooruitgang" te Haar lem vergaderen nog heden. De beide katho lieke vereenigingen komen Dinsdag bijeen deze steunen vermoedelijk ook de candidatuur- Van Karnebeek. Gemengd Nieuws. De heer Den H., aan de Heeren- gracht, redde heden uit het water dier gracht het zoontje van Van Z., mede een Heeren gracht bewoner. Het ventje was spelende tegenover de Katpenfabriek in het water en gedeeltelijk reeds onder een vaartuig geraakt, hetgeen door een schipper was gezien, die onverwijld voor het noodige alarm zorgde. Hedenmorgen is alhieruithet water van het Levendaal gehaald het lijk van den behanger B., die sedert jl. Zondag-avond verdwenen was. Het is gebleken dat hij dien avond uit de tapperij van v. N., aan het Levendaal, is gekomen, waarna hij te omstreeks halftwaalf is gezien, staande aan het Leven- daal voor de St.-Jorissteeg en in gesprek met twee manspersonen. Bedoelden personen wordt nu door den commissaris van politie verzocht tot het geven van inlichtingen aan het politie bureau te komen of hunne namen aldaar kenbaar te maken. Men schrijft ods uit Alfen: Met groot genoegen kunnen wij constateeren, dat het met onze kaasmarkt beter gaat dan ooit te voren. Bijna twee jaar achtereen was èn in den aanvoer èn in den handel geen merkbare vooruitgang te bespeuren, maar sedert zich hier eene commissie heeft gevormd, welke zich ten doel stelt den bloei van de Alfensche kaasmarkt te bevorderen, is de aan voer van kaas per week reeds nu tot by de 80 wagens geklommen, terwyi op goede gron den wordt vorwacbt, dat dat aantal spoedig tot ver over de 100 zal stygen. ,/at ons het grootste genoegen deed, was, dat vooral vele kooplieden den vooruitgang der kaasmarkt met vrengde begroeten. Ds qualiteit der aangevoerde kaas is over het algemeen zeer goed te noemen, en dat de kooplieden er eveneens zoo over denken, bewyst wel de groote ambitie, welke er by hen bestaat om tegen behoorlyke pryzen al het aangevoerde te koopen. Van vakmannen vernamen wy, dat er te Alfen en omliggende plaatsen prima qualiteit kaas wordt gemaakt en dat die ook ter markt alhier aangevoerd wordt. De landbouwers kun nen flinke pryzen bedingen en vinden gretige koopers voor hunno waar. Vele kooplieden en kaasproducenten zyn het hierover eens, dat, wanneer de goede kaas makers blyven aanvoeren, de tyd niet verre is, dat alle kaasbandelaron van Noord en Zuid naar bier zullen komen, om hunne pakhuizen te vullen. De betrokken commissie, die stoeds yverig is voor den bloei van de Alfensche kaasmarkt, zal zeker alles in het werk stellen om dit te bereiken. Ongetwyfeld zullen spoedig ook de mars kramers en andere kleine kooplieden hunne tentjes, enz. opslaan, om door hun geroep en lawaai bet eigenaardig drukke eener markt ook op onze kaasmarkt over te brengen. Gistermiddag, omstreeks halfdrie, is plotseling de hoofdverpleegster van het mannenverband in het Binnengasthuis te Am sterdam overleden. De daad van een krankzinnige. Uit Oldeboorn wordt gemeld: Een diep tra gisch feit heeft hier plaats gehad. Een geacht ingezetene ging Zondag jl. met twee zyner zoontjes van 10 a 12 jaar in den vroegen morgen uit, om, naar hy zyn jongens voor spiegelde, eieren te zoeken. |Een eindweegs in het land gegaan zynde, gelastte hy den jongsten knaap om op de plek te blyven, en by gaf hem als speelgoed zyn horloge en beurs. Daarna verwyderde hy zich mot den anderen knaap, totdat hy by eene diepe sloot kwam, waar hy den jongen moet hebben ge grepen en met het hoofd onder water gedom peld, althans volgens het verhaal van den knaap, wien het gelukt was zich los te wor stelen, op het droge te komen en te ont vluchten, zyn vader, die onder de worsteling gedeolteiyk in het water was geraakt, achter- lat endo. In vliegende vaart liep daarop de verschrikte druipnatte knaap naar het dorp om hulp te roepen. Toen men op do plaats kwam, vond men den dader liggendo met de beenen in het water, maar met het boveniyf op den wal. Do burgemeester heeft onmiddeliyk een onderzoek ingesteld en den officier van justitio kennis gegeven van het gebeurde. Men verdiept zich in allerlei gissingen, daar men alleen op de verklaringen van den doode- lyk ontstelden knaap moet afgaan. Intusschen schynt de man, blykens eene in zynenabyheia gevonden leege brandewynflesch, zeer abnor maal geweest te zfin, daar ur»nkzuchfc hem steed6 geheel vreemd was. Donderdag werd bij onder .-.de der politie naar Heerenveen vervoerd, waar na een onder zoek van 's morgens 9 uren tot 's namiddags halfdrie by hem geconstateerd werd versto ring van geestvermogens, ten gevolge waarvan hy gisteren is gebracht naar het krankzinnigen gesticht te Medemblik. Te Maar8sen had Hemelvaarts dag een droevig ongeluk plaats. Een rytuig, waarin vyf personen waren gezeten, die aldaar een bloedverwant wilden bezoeken, liep, even voorby de klapbrug aan de sluizen door dien het lemoen brak van den steilen kant af het Merwede-kanaal in. Yier van de drenke lingen werden spoedig gered. De vyfde, een meisje van 10 jareD, kwam oerst na tien minuten boven, doch alle pogiDgen om de levensgeesten weer op te wekken, waren tevergeefs. Een der leden van het gezelschap vertrok dadeiyk, om de ouders van het ver dronken meisje met de verschrikkeiyke ge beurtenis in kennis te stellen. Men meldt uit Werkendam aan de „N. R. C.": Ook in deze gemeente heer- schen de pokken. Reeds zyn 10 gevallen geconstateerd, waarvan 5 met doodeiyken afloop. Onder de overledenen waren 3 niet gevaccineerd en 2 nooit gerevaccineerd. Yan overheidswege doet men alles om de ver spreiding zooveel mogeiyk tegen te gaan. Het beddegoed der overledenen is onteigend en verbrand. Revaccinatie wordt in tal van ge zinnen op alle leden toegepast. Te Maastricht heeft op Hemel vaartsdag eene poging tot moord en tot zelfmoord plaats gehad. Een zekere Tellings kwam in den namiddag by de huisvrouw Lindauer, die hy by haren handel op de weekmarkt behulpzaam is, om geld vragen. Toen deze hem dit weigerde, haalde hy een dolkmes te voorschyn en bracht haar daarmede eene diepe wonde in den rug toe, waarna hy het wapen tegen zichzelven koorde en zich op drie plaatsen verwondde. Beiden zyn naar het gesticht Calvariönberg vervoerd, waar hun de sacramenten der stervenden zfin toegediend. De huisvrouw Lindauer is niet buiten levens gevaar. Het dolkmes is door den rug in de borstholte doorgedrongen. De verwondingen van den dader Tellings zyn minder gevaariyk dan men aanvankeiyk vermoedde. Te Rozendaal is het driejarig dochtertje van den heer C. De Bot in eene sloot achter de woning verdronken. Te Lemiers-Vaals (L.) ontstond brand in de wolwasschery van de heeren Schlam en Go. De geheelo machinekamer en de werktuigen worden vernield. De brand spuiten der gemeente Vaals bewezen goede diensten. Gelukkig zyn geeno menschenlevens te betreuren; de materiöele schade is groot. Een 40 tal werklieden zal ten gevolge van dezen brand buiten werk geraken. Te Schagen is eene dochter van de wed. B., die aan toevallen leed, te water geraakt en verdronken. TeIJ8elstein werd gisteren op oen perceel land aan den IJseldyk een toM\ff-er onbekend man gevonden, die daar, blyacns den treurigen toestand, waarin hy word aan getroffen, lang gelegen had. Geheel buiten kennis is hy door de zorg van de ryksveldwacht per as naar de stad ter verpleging overgebracht. Twee broeders van 12 en 14 jaren, zoons van M. L., te Muntendam, kregen by bet avondeten twist om eene vork. Do oudste, daardoor in woede ontstoken, bracht zyn broer met een mes, volgens dr. Oohen, eene lovensgevaariyke wonde toe in den buik. Tegen den driftkop is proces-verbaal opge maakt. Donderdag-avond te halfacht had de wisselwachter J. M., dienstdoende aan het station te Zutfen, het ongeluk onder oon trein te geraken. Door zyne tegenwoor digheid van geest, liet hy den geheelen trein over zich heengaan, wat mogelyk was doordat hy juist tusschen de rails terechtkwam. Nu bepaalde zich het ongeluk tot het verlies van een teen en een gedeelte van zyn schoen. Te Franeker is een 12-jarige knaap op treurige wyze om het leven gekomen. De helft van het zware yzeren hek, dat toe gang geeft tot hot Sternse slotland, was defect en daarom met touwen bevestigd aan de wederhelft. Door eenige knapen losgemaakt, viel het en verpletterde den bedoelden knaap, die terstond een lyk was. De politie te Harderwyk heoft de hand gelegd op den soldaat van het koloniaal werfdepot G. I., een Luxemburger, wegens het dien6tnemen als soldaat by het leger in Oost Indiö onder overlegging van een valsch bewys van goed gedrag, en op N. G., oen gegageerd O.-I. fuselier, die op dat stuk den stempelafdruk had geteekend en de handtee- kening had nagemaakt. Men schryft uit Tessel van 4 Mei: Alhier zyn zeer gunstige berichten uit de Zuiderzee ontvangen. De vangst van ansjovis bedraagt 15,000 a 30,000 stuks per span. De eerste nieuwe Hollandsche haring is gisteravond aan H. M. de Koningin- Regentes op Soestdyk verzonden door den heer C. Saur Hzn., te Amsterdam. Gisteren zyn te 's-Hortogenbosch op bevel van de justitie in vryheia gesteld de schoenmaker M. v. Delft en diens zwager Wol tering, uit Gorkum, beiden verdacht van be- driegiyke bankbreuk. Eerstgenoemde moet, naar men mededeelt, gedurende zyne gevan- genisschap krankzinnig zyn geworden. Het Russische departementvan binnenlanasche zaken is weer begonnen oho- lerabulletin6 uit te geven, daar de ziekte opüieuw in de Poolsche grensdistricten versohenen ie. In verschillende provinoiön zyn van 18 Maart tot 1 April 170 gevallen voorgekomen, waar van 91 met doodeiyken afloop, en van 10 tot 25 April ongeveer 70. Te Lissabon waren gisteren 85 cholera- patiënten in behandeling en werden 8 nieuwe govallen aangegeven; sterfgevallen kwamen echter niet voor. Het aantal sterfgevallen biyft dan ook gering, maar het aantal der aangegeven ziektegevallen is zeer aanzieniyk. Tot dusver evenwel heeft de epidemie zich nog niet buiten de stad vertoond. Valsche Bankbiljetten. Mr. L. W. Yan Gigh heeft de uitnoodiging van den beklaagde R. R. Thömm, om zich te belasten met de verdediging zyner zaak, niet aangenomen. De aan Frey toegevoegde verdediger Mr. J. E. Henny beeft Mr. J. M. Jolles verzocht deze taak van hem over te nemen, aan welk verzoek Mr. Jolles gehoor heeft gegeven. Ook de heeren Mrs. Leesberg en Rinkel, reep. toegevoegde verdedigers van Thümm en Van Liemt, zullen plaatsvervangers stellen. Droogmaking Zuiderzee. Het Enquête-rapport der Staatscommissie tot onderzoek naar de mogelykheid van droog making der Zuiderzee is verschenen. Het is 178 bladzfiden groot en heeft 26 byiagen. Het eerste gedeelte behandelt den afsluitdyk. De commissie beveelt aan de door de Zuiderzee- vereeniging voorgestelde plaats van Wieringen naar Pixum, wegens de rechte strekking en omdat ze meer in overeenstemming is met de militaire defensiebelangen, met sluizen aan do Oostpunt van Wieringen, uitvoerbaar in 9 jaar. De afsluitdyk zal geen nadeeligen invloed hebben op de haven van Nieuwediep, op de vaarwaters in de Zuiderzee benoorden den afsluitdyk en den toestand der haven van Harlingen en van het vaarwater Harlingen- Ameland onveranderd laten. De Friesche zee- dyk zal moeten worden verhoogd. De belangen van den IJsel zyn voldoende gewaarborgd. By het voor het IJselmeer aangenomen peil, zullen de uitwateringsbelangen der omliggende provinciën door de afsluiting belangryk gebaat worden. Uit de afsluiting behoevon geen nadeelen voort te vloeien voor de waterver- versching van Amsterdamin ruime mate kan in de behoeften der waterverversching van Friesland en Noord-Holland worden voorzien. Zeer ernstig heeft de commissie nagegaan de belangen der Zuiderzee visschery. De afslui ting maakt reeds tydens den aanleg van den afsluitdyk aan de zeovisschery als groote industrie een einde. De droogmaking ontneemt geen paaiplaats van Noordzeevisch van eenige beteekenis. De visschery zal moeten worden schadeloos ge steld door het verschaffen van geschikte vaartuigen om op de Noordzee te visschen aan de tegenwoordige Zuiderzeevisechers van verzekering tegen ongelukken van alle Zuiderzeevi8schers, ook aan hen, die de kust- visschery op de Noordzee uitoefenen; door verzekering van een weekgeld voor de oude visschers; door vrystelling van havengeld voor vaartuigon van alle tegenwoordige Zui derzeevisechers. Een ander onderzoek door eene afzonderiyke deskundige commissie zal de juiste toepassing dezer maatregelen moeten aanwyzen. De commissie meent dat kort na de totstandkoming van de afsluiting, het water geschikt zal worden voor de boezemverver- sching van Friesland en Noord Holland en om door mensch en vee gedronken te worden. Het rapport geeft aan de veranderingen, noodig in den vorm van de inpolderingen, wen8cheiyk mot 't oog op de defensiebelangen, de waarde van den droog te maken grond, de uitwatering8- en scheepvaartbelangen. Uit een militair oogpunt zal de stelling van Amsterdam van Edam tot Monnikendam moe ten worden doorgetrokken, zullen viernieuwe posten noodig zyn en zullen de levende stryd- krachten voor de verdediging van Noord- Holland moeten worden uitgebreid. De scheepvaartbelangen der aan de Noord- westeiyke inpoldering grenzende landstreken acht de commissie door de Zuiderzee-vereeni- ging goed geregeld, maar zy acht de aflossing van het vraagstuk van de belangen der aan grenzende strook in den Noordoosteiyken polder aan ernstige bedenkingen onderhevig, geiyk mede de verlenging van het Zwolsche Diep mot 17 kilometer. Zy wenscht aan 't Zwolsche Diep eene meer gebogen richting te geven. Het toekomstig polderpeil zal 1 Meter be neden het definitieve maaiveld der inpolderin gen gesteld moeten worden of 2 M. onder den bovenkant der laagste terreinen. Yoor de sluizen in de toegangen tot de inpolderingen en in de scheidingskaden is eene wydte 6 M., eene schutkolklengte 40 M. en eene slagdrempeldiepte 2.10 beneden polder- peil noodig. Oügetwyfold zal het werk der omwoeling van don moerassigen bodem malaria kunnen doen ontstaan, maar de kans van uitbreiding daarvan buiten de broedplaats aoht de com missie uiterst gering. Doelmatige uitvoering van 't werk kan het malaria-gevaar nog meer doen verminderen, al zal aanvankeiyk de hygiënische toestand van de bewoners van de Zuiderzeepolders tenzy byzondere voor zorgsmaatregelen, genomen worden, minder gunstig zyn. De voornaamste afwykingen van de ont werpen der Zuiderzeevereeniging zfinlo. ver breeding van den waterweg van Amsterdam naar het IJselmeer vau 1500 tot 6000 meters; 2o. de verkleining der zuidwestelyke inpolde ring van 67000 hectaren tot 31520; 3o. de vergrooting van de zuidoostelyke inpoldering met 4760 hectaren; 4o. eene aanmerkeiyke vormverandering van de noordoostelyke inpol dering; 6o. wyziging van het ontwerp tot verlenging van het Zwolsche Diep; 6o. eene ontworpen doorgaande ringvaart van Muider- berg tot den IJsel7o. vergrooting van de oppervlakte van het IJselmeer tot 145000 hectaren; 8o. aanmerkeiyke vergrooting van het vermogen der stoomgemalen9o. verzwa ring van het dwarsprofiel van de meerdyken; lOo. uitbreiding van 't verkavelingsplan. Wordt vervolgd.) KOLONIËN. BATAVIA, 4-6 April. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, is het hier onderstaand officiéél ontslag uit zyne betrek king van den assistent-resident van Lingga A. J. Haaxman te wyten aan onregelmatig heden in de vendu-administratie, welke op zyne vorige standplaats Lahat zyn ontdekt. Naar wy vernemen, schryft het „Soer. Hand.", is eene hoogst ernstige beschuldiging ingebracht tegen een vry hoog geplaatsten ambtenaar. Biykt de boschuldiging gegiond te zyn, dan zal zich weder een der gelukkig hier hoogst zeldzame gevallen voordoen van rechtspraak in strafzaken in eersten aanleg door het Hoog gerechtshof. Te goeder tyd komt het blad op deze zaak terug en zal dan ook do personen noemen, die er in betrokken zyn. Naar men verneemt, heeft mr. K. A.De Jongb, president van den Raad van Justitie te Makassar (Gelebes en Onderhoorigheden), het voornemen binnenkort 's lands dienst met pensioon te verlaten. De hoer C. M. A. De Ryk heeft intrek king verzocht van de aan hem verleende ver gunning tot het doen van mynbouwkundige opsporingen te Malang. Naar de „Deli-Crt." uit goede bron ver neemt, bestaat er alle reden om te geloven, dat het te Medan loopende gerucht, als zou de heer W. Michielsen, resident der Oostkust van Sumatra, in het laatst van Mei of begin van Juni Deli gaan verlaten om eene andere betrekking te aanvaarden, op goeden grond berust. Naar wy vernemen, keert de heerJ. A. Kruit, consul-generaal der Nederlanden tePe- nang, met verlof in Europa, een maand later, dus eind April, naar zyn post terug, daarhy door de regeering is belast met de opdracht om haar op de vergaderingen van de Saniteits- conferentie te Parys te vertegenwoordigen. Deli-Ort Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zgn de volgende beaohikklngon genomen: Civiel Dopartement. Ontslagen: Uit zijne be trekking, in nfwaohting van wat later omtrent bem zal worden beslist, do assistent-resident van Lingga (Rionw en Onderhoorigheden) A. J. Haaxmanop verzoek eervol uit 's lands dienst, do gewezen oudor- wfozer 2do kl. O. Van Duuren. Benoemd: Tot assistent-resident van Lingga de ambtenaar op non-activiteit dr. D. W. Horst, laatst assistent-resident van Sambas (Wosterafdeeling van Borneo). Verplaatst: Van do ros. Semarang naar de res. Bagolcn do benoomde controleur 2de kl. B. L. Van Byievelt; van de res. Westurafdecling van Borneo naar de ros. Semarang, de benoemde adspirant- controleur F. O. Toung. Geplaatst: In de controlc-afdeelirg Toeban, de waarnemend controleur 2do kl. P. Wyera. Verplaatst: van de onderafdeeling Linton eu Boea (afdeeliDg Tauih-D&t&r) naar do onderafdeeling Alabau Pandjaug (afdeellng IS on 9 kota's) de con troleur der 2do kl. Tb. Ader; van de onderaf deeling PaDgkalan Kota-Baroe en 12 Kota-Hampar (afd.: 50 kota's) naar de onderafd. Lintou en Boea de contr. 2de kl. P. Van Tabergen. V e r 1 e o n d: een Jaar verlof naar Enropa, wegens langdurigon dienst, met ingaDg van den dag, waarop hij het boheer van zijn kantoor aao zgn oprolger zal hebben overgedragen, aan don kaütoorchtf 2do kl. bjj den Post- en Telegraafdienst W. L. Schroger drie maanden verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, aan den contr. 2de kl. bij bet Binnenl. Bestuur op de Bezitt. buiten Java en Madoera, H. P. Wagner. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'e lande dienst, Mr. H. Matthes. tydelgk gesteld ter beschik king van den president van den Raad van Justitie te Makusser, om te worden belast met grifflorewerk- zaamheden bij die reobtbank. Benoemd: tot advocaat en procureur to Sema rang Mr. H. Matthes voornoemd. Vorloond: Twee jaren verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ondorwyzer 2de kl. F. J. Egeenburger en aan den molonbaas, tevens machinist by den dienst van hot baggormateriöel te Tegal, G. Hagenzieker; een jaar vorlof naar Europa, wegeLS langdangen dienst, aan den onderwijzer 2de kl. L. Valk. Een Jaar verlof naar Europa, wogeus langdurigon dienet, aan den onderwijzer 2de kl. O. Van do Velde. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'e lands dienet, met ingang vaB IC Mei 1891, do ace. res. van Kondal (Semarang) G. L. Sohultz en van Tonorogo (Madioon) E. Pino. Benoemd: Bg do Weeskamer tot lid H. F. O. Oosthoek, thans tijdelijk lid dier kamer; tot tijdelgk lid de ambtenaar op non-aot. H. C. A. Desporonx, ambtenaar op non-activiteit, laatst referendaris bij bet departement van Binnenlandsob Beatunr. Verleend: Een jaar verlof, wegens langdurigon dienst, aan den onderwijzer 2do kl. S. HermaDidee. Benoemd: Tot secretaris van het gouv. Celebes en Onderhoorigheden, met iDgaDg van 5 April 1894, de controleur lste kl. bij het Binnen!. Bestuur buiten J&va en Madoera, H. J. Coenen. Departement van Oorlog. Verleend: Eon jaar verlof naar Europa, wegene laDgdungen dienst, aan den lsten luit. der inf. W. O. Kimmg-er. Overgeplaatst: Bij hot plaatselijk comman- dement te Batavia, de luit. kolonel bij het 5de bataljon A. H. W. Scbouer. Ingetrokken: Zijno plaatsing bij hot Mllltair- Oommandement der Wester afd. van Borneo en over geplaatst bij het subsiBteDten-kader te Batavia, de lste luit. der inf E. M. Uhleobeck. Verleend: Een Jaar verlof naar Europa, wegens langdorigen dienst, aan den luit.-kolonel van den generalen staf W. C. Nionwonhuijzcu. Overgeplaatst: Bij het hoofdbureel van den geneeek. dienet te Batavia (dept. v. O. Vide afd.1, de dirig. off. van gez. lsto kL to Soerabaia, G. B. Lowe; by den geweetelgken en plaatoel. genees kundigen dienst der Zuider-en Ooster-afd. van Borneo to Barabei, do off. van gez. 2de kl te Wil'.em I, W. LoeDdertz;bfj den gewest, on plaatsel. geneeek. dieDet in do 2de milt. afd. op Java te Willem I, de off. vau gez. 2de kl. te Barabei, O. H. L.B*sldo; bg dSD gewest, en plaateel. geneeek. dienst van Rionw te Tandjong-Pinang, de off. van gez. 2de kL te Ngawi, M. J. Kleijer. Verleend: E.no maand vorlof naar 6oekaboemi en Garoet, wegene ziekte, aan den off. van gez. lete kl. L. P. Van der Spil. Departement van Marine. Bepaald: Dat het aan den onderhavenmeeete tevenu loodecommieearie bij de haven te Tandjong Priok (Batavia) J. O. H. Hencko met ingang van 3 April 1394 wo"en9 lang- durigen dienst verleend verlof naar Europa, wordt besohouwd ale te zgn verleend voor twee Jaar wegena ziekte. Verleend: Een jaar verlof naar Nederland wegens langdorigen dienst, mot ingang van 15 April 1894 aan den machinist der dokken by het mur'ne- etablissement te Soerabaia G. L. Marijt. Tentoonstelling te AnlveTpen. De wereldtentoonstelling van Antwerpen werd heden, 6 Mei, geopend. Te halftw66 zouden aankomen: de kon'ng, de koningin, de graaf en de gravin van Ylaanderen, prins Albert en de prinsessen Clementine, Josephine en Hendrika van België. Zy zouden ontvangen worden in het station door den gouverneur baron Ed. Osy van Zeg waart en den burge meester J. Yan Ry8wyk. Te 2 uren plechtige opening der tentoonstelling. Daarna zou de kuning zich naar de feestzaal begeven, waar de openingscantate werd uitgevoerd: „De Genius des Vaderlands", onder leiding van Peter Benoit. Na de uitvoering der cantate bezoek aan de verschillende afdeelingen der oxpositie. Waarschyniyk halfvyf aankomst in oud-Antwerpenwanneer de koninklyke stoet i6 binnengetreden, wordt onmiddeliyk de val brug opgetrokken, zoodat alleen zy, die vóór den Koning binnen zyn, het schouwspel in oud-Antwerpen zullen bywonen. Over het luchtkasteel op deze tentoonstel ling schrijft het „Handelsbl. van Antw." aldus: Ongeloovige Thomassen zyn er altyd, dit is vooral het geval in zake der wereldtentoon stelling, waar zoo eindeloos veel beloofd is, dat voor ons nog geheel vreemd was Zagen wy niet schokschouderen by de aank ndiging van den bestuurbaren ballon, die den menschen gelegenheid geeft, eene pleizierreis te doon door de wolken? Nu, dat men binnen dc stad zelf, nameiyk in de Vrijheidstraat, Terninck- straat, op het Mechelscheplein, enz., de groote toestellen ziet, waarlangs de electrieke gelei ding den ballon de noodige beweegkracht moet geven, begint men er min of meer a*«n te gelooven, doch met de opmerking: „Ik wil het toch eerst zieD Evenzoo met het luuit- kasteel, dat den bezoeker gelegenheid zal geven uit eene hoogte, driemaal greater dan die van O.-L.-V. toren, op zyne med6menscher; neer te zien. Hier was men nog ruim zoo ongeloovig: immers, men zag nog geen begin maken van de installaties, welke achter de hoofdgalerij op de Zuiderplaats en zelfr op het terrein der zuiderstatie moesten woruon aangebracht. Doch, geduld 1Geduld is zulk eene schoone zaakenz. Men is eindelek begonnen. Aan het einde der hoofdgalerij ziet men op eenige meters hoogte reeds eene opening in den achterwand boven eene trap, die naar de brug leidt, welke op de Zuider plaats den ryweg moet openlaten. Klim dio trap op en gy ziet de brug reeds zoo gort als afgewerkt en verbonden met eeno tweede trap, welke u naar het terrein van het lucht kasteel leidt. Dit terrein is nu geLeol mat planken afgeslagen en beslaat eene opper vlakte, die wy zonder vrees 1/3 grooter dan de Groenplaats kunnen schatten. En hier ie 't dat het reuzenwerk zal verricht worden, welk geroepen is om met zooveel anderen, de ver bazing van alle bezoekers op te wekken. Nog eene kleine maand en het werk is in oice. Eerst moeten al de treinen, die langs daar de koopwaren binnen brengen, het tei'«4n passeeren, en dan eerst kan men met do be paaldo oprichting der installatiën beginnen. "Wy lezen nog in bet „Handelsblad van Aut." het volgende omtrent de Noderlandsche ?f- deeling op deze tentoonstelling: „Indien er eene afdeellng is, die zich in het bezit van eene voortreffeiyko plaats mag verheugen, is het voorzeker die onzer Noorde- lyke taai-broeders. „Deze bevindt zich nameiyk aan bat uit einde der Nyverheidshalleu, juist aan de groote trap, welke naar de machinegalery leidt, dus eene plaats, die het meest van alle door bet publiek zal bezocht worden. „Zy beslaat eene aanzienlyke oppervlakte weerszyden deze trap. De werken van uit pakking en installatie gaan er flink vooruit en beloven voor de opening geheel voltooid te zfin. Zy bevatten belangryke inzendingen van groote Hollandsche nyveren en tevens ook van H. M. de Koningin-Regentes. „De decoratie dezer afdeeling is, zonder artistiek te zyn, zeer fraai. De friezun der groote galery bestaan niet, zooals elders, uil allegorische afbeeldingen, maar eenvoudig uitreclamen, geschilderd op een geda- masseerden grond. De wapenschilden, die zich er tusschen vertoonen, zyn slechts by zaak. „Altyd practisch, die Hollanders!" Reeds gisteravond ontving het Bolgisch perscomité de vertegenwoordigers der buiten- landsche pers in het „Grand Hotel". Daarna werd receptie gehouden ten stad- huize, waar door den burgemeester eene toe spraak werd gehouden. Hy richtte het woord tot de Fran8chen, Engelschen, Duitschers en Nederlanders, telkens zich bedienende van de taal van het land, tot hetwelk de toegespro- kenen behoorden. Zeor vleiende woorden sprak het hoofd der gemeente tot de Nederlanders, terwyi hy zoowel ons volk als onze pers huldigde. Yan de opening van heden meldt men onr nader het volgende: De inhuldiging van de wereldtentoonstelling door den Koning heeft met luister plaat$ gehad. Yan 's morgens reeds had de stad een fees- telyk aanzien gekregen; de huizen on open bare- gebouwen zyn bovlagd en do talry^

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8