N°. 10491. Maandag 7 Mei. A". 1894 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Hükeriki. F1 euilleton. m BLOEI GEKNAKT. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afeondorlpko Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTTEN Yan 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere lettors naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit Hommer vorzonden No. 38 van Kikeriki. Leiden, 5 Mei. Yoor het front der 5de battery véld-artil lerie, alhier in garnizoen, is de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen en eeriyken dienst uitgereikt aan den wachtmeester Qwjjs, van gemeld corps, onder eene hartelyke toespraak van den battery commandant, den kapitein Yeeren, die hem tevens geluk wenschte met syne benoeming als adjudant, welke hem eerstdaags te wachten staat, Hedenmiddag ontvingen wy per Fransche mail de Bataviasche bladen van 4 6 April, alsmede de „Deli-Crt." alleen van 4 April. Uit het door Commissarissen der Ryn- landsche Stoomtramweg-Maatschappy op de jongstgehouden algemeene vergadering uitge bracht jaarverslag over 1893 blykt, dat de ontvangsten in dit jaar bedroegen ƒ59,080.506, zynde ƒ8071.08 hooger dan in 1892. De exploitatie-kosten waren 783.67s lager dan het vorige jaar. Het zuivere winstsaldo be droeg ƒ12,561.806, ten gevolge waarvan werd voorgesteld een dividend van 6 pet. op de aandeelen en van 10.686 per oprichtersbewys. Aan de beurt van aftreding was de heer D. De GraefF, die zich niet herkiesbaar had ge steld, doch staande de vergadering bericht zond, dat hy van meening veranderd was. De balans werd goedgekeurd, het dividend vastgesteld als bovenvermeld en tot commis saris gekozen de heer D. De GraefF met 105 9temmen tegen 100 stemmen, welke op den hoer dr. J. Timmer werden uitgebracht. Door een der aandeelhouders werd gevraagd om inlichting betreffende de oorzaak der hooge exploitatie kosten dezer lyn, die bedragen hebben: in 1890 ƒ11.31, in 1891 ƒ11.84, in 1892 ƒ11.08, in 1893 ƒ10.88 per dagkilo meter, terwyi die by andere Stoomtramweg- maatschappyen bedragen van 5 tot ƒ7. De uitgaven voor brandstoffen bedroegen by de Rynlandsche Tramweg-Maatschappyin 1890 ƒ10.31, in 1891 ƒ11.09, in 1892 ƒ8.69 per 100 treinkllometer, terwyi die by de N.-Z.-Holl St.-Tramw.-Mö. HaarlemLeiden bedroegen in 1890 4.66, in 1891 3.94, in 1892 ƒ8.67, in lb93 ƒ3. Nog werd opgemerkt dat de verdeeling der kosten per askilometer tusschen de Ryn landsche en Noordwyksche Tramwegmaat- schappyen waarochyniyk ten nadeele van de eerste Maatachappy was en op andere wyze berekend moest worden. De voorzitter verklaarde hierover geene inlichtingen te kunnen geven, doch dat com missarissen zich tot de Hollandsche IJzeren- Spoorweg Maatschappij, de exploitante der Rynlandsche Tramweg Maatschappy, zouden moeten wenden om inlichtingen. De 4do Mei 1894 was een merkwaardige datum in het kerkelyk leven der R. Katbolie kon van Aarlanderveen, wyi dien dag hunne nieuwgebouwde kerk, evenals de nieuwe daar aan grenzende pastorie, een sieraad van het dorp, plechtig werd ingowyd. Een hooge toren met uurwerk prykt op die kerk. De inschryving voor de Scbuttery moet plaats hobben tusschen den 15den on don 31sten Mei e. k. Hiervoor zal in de gemeente Voorschoten meer bepaaldeiyk zitting worden gehouden op Donderdag den 24sten Mei a. s. ter gemeente-secretarie, des voormiddags van 10 11 uren. De gewone jaarlyksche inspectie (of onderzoek) der verlofgangers van de militie te land zal voor de gemeenten Nieuwveen, Zevenhoven, Leimuiden, Ter-Aar, Rynsater- woude, Alkemade en "Woubrugge, uitmakende het 14de militie-kanton dezer provincie, bene vens voor de gemeente Nieuwkoop, plaats hebben te Woubrugge, op Vrydag 8 Juni a. s., des morgens te halfelf. De bevolking der gemeente Woubrugge bedroeg op 31 December 1893: 1964 zielen; 962 mannelyke en 1002 vrouwelyke, tegen: 1988; 988 mann. en 1000 vr. op 31 Dec. 1892; weshalve zy in den loop van 1893 is ver minderd met 24 zielen, daar zy verminderde met 26 m. en vermeerderde met 2 vr. Tot predikant by Ned.-Herv. gemeente van Woubrugge is beroepen ds. A. Ten Have, te Polsbroek. Het tweetal bestond uit den beroepene en ds. J. K. Klomp, te Lunteren. De heeren M. Schoenmaker, te Oude- Wetering, M W. Lemmers, te Roelof Arends veen, en C. Akerboom Jz., te Rypwetering, zyn voor het dienstjaar 1894/95 herbenoemd tot tegenschatters voor de personeele belasting in de gemeente Alkemade. Voor de inschryving voor de schuttery voor de mannelyke ingezetenen, geboren in het jaar 1P69, zal ter secretarie van Alkemade meer bepaaldelyk worden gevaceerd op Woensdag 23 dezer, van des voorm. 10 tot '8 nam. 1 uur. Van de 16 paarden, deze week te Alfen door de Rykskeuringscommi6sie gekeurd, werden slechts 4 paarden ongeschikt bevonden. Als een bewys, dat er in de gemeente Aar landerveen niet veel goede paarden aanwezig zyn, kan gelden, dat by de ook in deze week aldaar gehouden Rykskeuring slechts éón van de 12 geschikt werd bevonden. Ridder De Struve, gezant van het Rus sische Ryk by ons Hof, is uit Weenen in de residentie teruggekeerd. De kerkeraad der Nederl.-lsraël. gemeente te 's Gravenhage heeft besloteD, de aanstaande re8sortale vergadering te adviseeren om, bin nen den wettelyken termyn, over te gaan tot benoeming van een opperrabbyn, wien eene wedde van ƒ3800 zou worden verzekerd, be halve de eventueele bydrage der gemeente in de premie voor eene levensverzekering. De heer mr. J. G. Gleichman, oud- voorzitter van de Tweede Kamer, is met zyne familie naar Baden-Baden vertrokken. Het hoofdbestuur van den „Veenkolo nialen Landbouwbond" heeft besloten zich tot de Regeering te wenden per adres, waarin wordt aangedrongen op vryen invoer van kunstmeststoffen. Voor het examen tot toelating als air.l- bor8t voor den zeedienst aan het Koninkiyk Instituut voor de Marine te Willemsoord, zyn 86 jongelieden aangegeven. Het getal openge stelde plaatsen bedraagt 18. De luit.-kolonel W. J. Von Loschen, pro* vinciaal-adjudant in Friesland, zal eerstdaags met pensioen den dienst verlaten. Door den Senaat van het Utrechtsch Studentencorps is aan den heer C. J. G. Repelius, firma J. De Kruyff, boekhandelaar en uitgever te Utrecht, vergunning verleend tot het voeren van het Utrechtsch Studenten- wapen. De voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Van Naamen, is gisteren uit de residentie naar Zwolle vertrokken. De Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. C Fock, die thans met verlof iü het buitenland aanwezig is, wordt den 7den dezer te 's-Gravenhage terugverwacht. Het ongunstig bericht omtrent de 2iekte van prof. Spanjaard, te Delft, opgenomen in de „Ind. Tolk", wordt tegengesproken. Naar men uit de beste bron verneemt, is sedert eenige dagen in den toestand vai den hoogleeraar-directeur der Indische Instelling eene belangryke verbetering geko neii en wordt door zyne geneesheeren binnen korten tyd volkomen herstel te gemoet gezien. Op de daartoe strekkende vraag van den minister van koloniën heeft dr. Spanjaard zich reeds bereid verklaard het secretariaat en het lidmaatschap der commissie voor het afnemen van het groot-ambtenaars examen op zich te nemen. Het uitvoerend comité van de dezer dagen in het „Paleis voor Volksvlyt" te Amsterdam te openen internationale bakkery-tentoonstelling heeft de besturen van „Arti et Amicitiae", „Architec.tura et Amicitia" en „Pulchri Studio" uitgenoodigd elk een lid aan te wyzen om zitting te nemen ïn de commissie tot het uitschry ven eener prysvraag voor het diploma, toe te kennen aan de bekroonde inzenders; en om tevens deel uit te maken van de jury ter beoor deeling van de in te komen ontwerpen. Een bedrag van ƒ350 is beschikbaar ge steld voor pryzen voor de in te zenden ont werpen. Aangezien het verkregen van een staats examen voor heil gymnastiek nog wol lang op zich zal doen wachten, is in eene ver gaderlng van 't „Genootschap ter beoefening van heil gymnastiek in Nederland" (gehouden te Utrecht) besloten, moe te gaan met eene desbetreffende commissie, en vanwege het Genootschap in te stellen een examen, dat door geneeskundigen zal worden afgenomen. In eene volgende vergadering komt het pro gramma in behandeling. Het „U. D." meldt dat de heer J. N. Bastert, oud-minister van waterstaat, handel en nyverheid, en vroeger afgevaardigde van Utrecht, op veler aandrang verklaard heeft, althans voorloopig, niet onvoorwaardelyk eene eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district Utrecht te weigeren. In de algemeene vergadering der „Ver- eeniging tot bevordering van Tuin- en Land bouw" in Limburg (eere-voorzitter de oud minister Ruys) is besloten eene dit jaar te Maastricht te houden tentoonstelling van bloe men, planten, enz. afhankeiyk te stellen van het bezoek der beide Koninginnen aan Limburg, w nrvan d9 mogeiykheid, ondanks de voor eenige maanden door de pers gebrachte tegen spraak, nog niet is uitgesloten. Gisteren is aan het ministerie van water staat, onder presidium van mr. G. De Vries Az., byeengekomen de Staatscommissie ten einde de regeering van advies te dienen omtrent de wettelyke regels, die ten aanzien van het waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld Leden dier commissie zyn, zooals men weet, de heeren mr. G. De Vries Az., voorzitter, G. Van Diesen, A. Déking Dura, mr. H. H. Huber, W. F. Koster, mr. J. Oppenheim, H. O. Van Os, mr. J. A. Vaillant, mr. J. A. F. Verheyen van Essveld en mr. F. H. J. Tavenraat, tevens secretaris. Het „Leger des Heils" zal in de laatste helft van Juli zyn jaariykschen nationalen velddag houden op het buitengoed „Nimmerdor" van baron Van Boetselaer, by Amersfoort. Op de door Gedeputeerde. Staten van Groningen uitgeschreven prysvraag over de golfstilling by stormen zyn 55 antwoorden ingekomen. Uit het buitenland zyn behalve schriftelyke antwoorden ook toestellen inge zonden. De heer William Quinby, gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika by ons hof, zal in den loop der volgende week in de residentie terugkeeren. Aan mevr. Le Grand Goudschaal, com mies der telegraphie op non activiteit te Breda, aan wie aanvankelyk de eiscb was gesteld tegen 1 Mei ontslag te vragen, i6 verlenging van verlof toeges'aan tot 31 Juli a. s. Op de weesinrichting „Neerbosch" ver zamelde zich Donderdag een aantal oud- verpleegden uit verschillende oorden des lands, om aan den directeur en de directrice hunne standvastige hulde en hunne dankbaarheid te betuigen. Aan den directeur werd een zilveren inktst6l ter herinnering aangeboden. Van weerszyden werden hartelyke toespra ken gehouden. Tot kapelmeester by het lste reg. infan terie te Leeuwarden is benoemd de heer F. Bicknese, orkest-directeur te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken hoeft, uit overweging: lo. dat jhr. mr. J. Röell, verkozen lid der Tweede Kamer in de hoofd kiesdistricten Utrecht en Haarlem, heeft verklaard de be noeming voor het district Utrecht aan te nemen; en 2o. dat mr. W. H. De Beaufort, verkozen lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdis trict Utrecht, heeft verklaard de benoeming voor dit district niet aan te nemen; bepaalddat de verkiezing in de hoofdkies districten Haarlem en Utrecht zal plaats heb ben op Dinsdag 15 Mei a. s.en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Mei d. a. v. Meermalen werd de aandacht gevestigd op de wen8cheiykheid om de keuringen en de herkeuringen voor den kolonialen dienst te Harderwyk niet enkel door officieren van gezondheid van het leger hier te lande te doen geschieden, maar ook door officieren van gezondheid van het Indische leger, die practisch beter bekend zyn met de lichamelyke eischen, waaraan een soldaat in de tropen moet vol doen. In dezen toestand is thans verandering gekomen, en wel doordien by koninkiyk be sluit bepaald is dat de formatie van het Koloniaal Werfdepot van en met 1 Juni 1894 verminderd wordt met een officier van gezond heid der 2de klasse, terwyi op dien datum by dat depot gedetacheerd wordt een officier van gezondheid van het Indisch leger, thans met verlof hier te lande vertoevende, ten einde aldaar werkzaam te zyn onder de bevelen van den chef van het militair hospitaal te Harderwyk. De minister van koloniën heeft ter ken nis van belanghebbenden gebracht dat de standmodellen voor de nieuwe uniform van de officieren van het leger in Nederlandsch* Indië tot en met den 22sten Mei, van 9 uren v. m. tot 3 uren n. m., uitgezonderd op Zon en feestdagen, kunnen worden bezichtigd in het Koloniaal Etablissement te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, in 1893/94 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 26 December 1878 (Staatsblad nr. 222), zal zitting houden op Zaterdag 12 Mei e. k. en volgende dagen te Groningen. Tegen de helft van September dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leer lingen aan de Rykskweekscholen voor vroed- rouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli a. s. schrifteiyk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad van den dienstkring, waarin zy hare woon plaats hebben: voor Limburg en Oosteiyk Noord-Brabant, dr. E. Wintgens, te Maastricht; voor Zeeland en Westelyk Noord Brabant, dr. A. Van der Loeff, te Breda; voor Gelderland en Utrecht, H. L. Verspyck, te Utrecht;voor Zuid-Holland, J. Menno Huizinga, te 's Graven- hage; voor Noord Holland, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam; voor Friesland en Groningen, dr. Oh. H. Ali Oohen, te Groningen; voor Overfisel en Drente, dr. D. Lubach, te Kampen. Men zie verder de Staatscourant van 5 dezer. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Winschoten, ter stand plaats de gemeente Zuidbroek, P. Drenth, thans notaris te Waalre. Vergund: aan den heer G. J. Guichard, gep. olficier van adm. 2de kl., leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Gorkum, het aannemen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevryder, en aan den luit. ter zee lste kl. H. Backer, het aannemon der versier selen van ridder 3de kl. dier orde. Verleend: aan den eervol ontslagen eluiB- knecht J. Visser, te IJmuiden, een jaarlyksch pensioen van ƒ117. 67) Schryf my eens spoedig, lieve, en vrees niet uw hart aan my uit to storten. Vele kussen gaan in de gedachte hierby van Uwe U liefhebbende Emma." „Te laat!" snikte Laura, „te laatl"Zyhad den tyd voorby laten gaan, 3n nu was alles verloren l Zy weende lang en deed zich bittere zelf er wy ten; maar hoe kon zy teruggaan op het pad, dat zy betreden had? De laatste stralen der ondergaande zon wierpen hun schynsel in Laura's boudoir. L'y begreep dat hare tegenwoordigheid by hare gaston >erci8cht word, maar wilde, alvorens onder de ujgen van dezen te komen, 9ene poging aanwenden, om Von Sehnwitz te spreken. Naar zyne vertrekken gaan wilde zy niet, maar hem na het lezen van Emma's brief in tegenwoordigheid van anderen onder de oogen treden, dat kon zy niet. Men zou immers op haar gelaat de sporen yan aandoening en zelfverwyt lezen, en ach, zt) had immers, wat haarzelve betrof, reeds lang geheime wenschen gekoesterd, om zich met haren echtgenoot te verzoenen 1 Op de pendule ziende, bemerkte zy dat zy twee uren tyd had, voordat de bel, die den avond maaltijd aankondigde, zou luiden. Zy wilde Ven Sehnwitz een briefje schrfiven, om hem te verzoeken by haar te komen. Zy schelde Gretcnen om de lichten aan te steken, nam papier en pen en zette zich neder om haar voornemen ten uitvoer te brengen. Haar hart klopte onrustig. Zy ving tien maal met den brief aan, om het geschrevene even zooveel malen te verscheuren. Neen, het was haar onmogeiyk hare gedachten op het papier uit te drukken I Zy belde Gretchen en gat haar bevel naar de vertrekken van Von Sehnwitz te gaan en te vernemen of deze zich daar bevond. Nadat het kamer meisje daarop toestemmend geantwoord had, wilde zy haar laten vragen of haar echtgenoot haar bezoeken wilde. Maar toen Gretchen de kamer verliet, om aan dit bevel te voldoen, riep hare meesteres baar weer terug en zoide: „Wacht eens even; ik wil u liever een briefje medegeven"en zy schreef met bevende hand: „Ik wenschte u te spreken; kom my in mfin boudoir bezoeken! Laura." In hevige spanning wachtte zy het ant woord af. Wat duurde het langt Zy beefde aan al hare leden. Daar meende zy iets te hoorenja, daar kwam iemand aan. Haastig zette zy zich neder; niemand mocht immers hare aan doening bemerken. Ach, hoe verlangde zy hem in de armen te vallen en hem te zeggen, dat zy niet zonder hem leven kon, en dat zy hem vergiffenis schenken wilde Maar de voetstappen gingen hare deur voorby en alles was stil als voorheen. Zy drukte hare hand op het hevig kloppend hart en hervatte hare wandeling door het boudoir. „Ach, Emmal Waarom hebt ge my niet eerder dien brief toegezonden?" mompelde zy, terwyi zy haar kloppend hoofd in hare handen v. rborg. Maar daar weerklonk weder het geluid van voetstappen op den corridor en nu werd er werkeiyk aan de dear van hot boudoir geklopt. „Binnen t" nep zy met bevendo stem. Zy had den rug naar de deur gekeerd en toen zy een mannenstap op het parket hoorde loopen, dacht zy niet anders of Von Sehnwitz naderde haar om haar in zyne armen te drukken. Zy durfde het hoofd niet omwenden en toen zy eene onderdanige stem hoorde zeggen „Mevrouw, Zyne Hoogheid kan tot zyn leedwezen onmogeiyk aan uw verzoek voldoen, maar heeft my opgedragen u dit briefje te overhandigen", en Antoine voor zich zag staan; ach, toen had zy het wel willen uit schreeuwen van smart. Zy trachtte echter met alle macht hare ontroeriDg te bedwingen en zeide: „Het ia goed, Antoine." Deze verliet daarop het boudoir en Laura opende met bevende hand den brief. Maar het was alsof hare oogen met een floers over- togen waren. De letters dansten alle door elkaar. Zy streek zich met de hand over de oogen en las het volgende: „Mevrouw t Hoet laat gy my tot u roepên; gy, die my weken lang met verwyten overladen hebt; die my dagen achtereen als een hond op den drempel van uwe kamer hebt laten liggen en my tevergeefs het smeeken binnen- gelaton te worden? Maar, ik verdiende het; ik was schuldig. Ik heb loon naar werk; maar toch had ik gehoopt van u een woord van verzoening te vernemen, toen ik, zoo diep bedroefd over het voorgevallene, voor u trad, met die vraag, en de belofte om mfin leven te beteren. Ik had my gevleid dat ge eenmaal den berouw vollen zondaar in genade aangenomen zoudt hebben, maar uwe koude verwyten hebben myn gevoel verstikt en myn hart versteend. Ik wist het: van de koele, trotsche Laura had ik geene vergiffenis of toenadering te wachten. Ge hebt my daardoor zelve den weg gewezen, dien ik te gaan had. Ik had behoefte aan woorden van steunende liefde gy schonkt my haat. Ik smachtte naar verzoening gy waart onverzoeniyk. Ik werd geroepen door eene, die my lief had ik werd verstooten door eene, die ik liefhad. Waarom, o, Laura 1 hebt ge my niet eenige weken vroeger tot u geroepen? Maar nu is het te laat mevrouw, begrypt ge wat dat zeggen wil?" Ludwig Graaf Von Sehnwitz." Na het lezen van dezen brief bleef Laura als versteend zitten. Zy wilde telkens iets an der 8 tusschen de regels lezen dan hetgeen de inhoud toch zoo vreeseiyk duideiyk ver meldde. Maar ach, het was ook zoo verschrik- kelyk I Daar weerklonk de bel voor het souper. Zy sprong op, wieach zich de oogen uit, schikte hare kleeding wat terecht en begaf zich naar de eetzaal. Zy had reeds geleerd te huichelen en nu ook kon slechts een zeer opmerkzaam beschouwer eenige byzondere aandoening aan haar bemerken. Toen Von Sehnwitz binnentrad, was hare aandoening haar een oogenblik byna te mach tig; maar toch had zy geestkracht genoeg, hare kalmte, ten minste uiteriyk, niet geheel te verliezen. Von Sehnwitz deed geene moeite haren blik te ontmoeten. Hy bad zyn deel gekozen I Of uit die kous niets dan ellende en treurigheid zouden voort spruiten, vroeg hy zichzelven niet af. Toen eenige dagen later de vorsteiyke familie met gevolg vertrok, werd er besloten, dat, niet zooals eerst het plan was, Laura den winter op het landgoed zou biyven, maar dat zy mede naar de stad zou gaan. Zy wilde dit gaarne, want een verbiyf op het land in den winter, met geen ander ge zelschap dan haar echtgenoot, was geen aan- lokkelyk vooruitzicht. Zy bleef echter na het vertrek der vorste- ïyke familie op het slot, om de toebereidselen voor bet hare te maken, en toen de eerste drukte voorby was, nam zy dien kalmentyd waar, om aan hare vriendin in Holland te schryven. (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1