woond, waarvan uit Amsterdam circa 300. Reeds tegen 12 uren kwamen de betoogers, voor een groot deel opgeschoten jongens, aaneenge sloten het dorp binnen. Bij de nadering der politie werden de ontplooide vlaggen en vaandels op gerold en werd het zingen gestaakt. Intusschen werd het weer steeds ongun stiger; een honderdtal vertrokken vóór den aanvang weder naar Amsterdam en Haarlem anderen bestormden de herbergen, terwijl de bakkers weldra uitverkocht waren. Omstreeks 2 uren klaarde het weer op en do mare „Nieuwenhuis is gekomen", deed allen naar het weiland buiten het dorp snellen. „"Wat willen do socialisten?" waren de woorden naar aanleiding waarvan N. do aan wezigen op de bekende wyzo circa drie kwar tier toesprak. Na 10 minuten pauze, in welke de zangver- eeniging „Voorwaarts" zich deed hooren, traden op: Reindorp (anarchist) en Reons, die, evenals Nleuwenhuis, de aanwezigen aanspoorden tot vereeniging en deelneming aan den stryd tegen kapitaal en bezit. Na nog in geregelde orde op het 6cbaars van vlaggen en wimpels voorzion terrein eene omwandeling te hebben gemaakt, trok men te 4 uren weder naar Amsterdam onder nog ongunstiger weder dan waarmede men 's mor gens gekomen was. De politie, 16 man sterk, was op ver schillende plaatsen en op het terrein opge steld; de burgemeester van Haarlemmerliede c. a. was den goheelen dag aanwezig. Toen hedenmorgon vóór vyf uren do landbouwer en melkboer J. V. zich met paard en brik uit Leiden had begeven, om te Zooterwoude te gaan melken, werd hy, ofschoon hij gonoeg uithaalde, door een ander rijtuig, dat naar do Leidsche markt ging, aangereden, waardoor de veeren van het voer tuig van genoemden V. braken. Het govolg hiervan was dat de beide wielen van onder de brik geraakten! Verdere ongolukkon wer den or echter niet door veroorzaakt. Op Hemol vaartsdag werd to Rotterdam cf eigoniyk to Overschie eene socialistische monstormeeting gehouden, nl. op oen land, behoorende tot het grondgebied van Overschie, grenzende aan Rotterdam. Er waren een duizendtal monschen opge komen, voor een groot doel nieuwsgierigen, doch de voorzitter, Van Helsdingen, zeide in z\]n openingswoord, dat hy zich daarin niette min verheugde, omdat de nieuwsgierigheid juist het begin is, waaruit iets groots kan geboren worden. Een dichte motregen, welke den geheelen middag duurde, maakte het verbiyf op dat land zoo onaangenaam mogelyk. Een muziek corps, dat de vrijheidsliederen spoelde, trachtte daarvoor eenige vergoeding te gevon. Er zouden zes sprekers optreden, doch slechts vier waren gekomen, nl. A. H. Gerhard, uit Amsterdam, D. Troelstra, uit Utrecht, J. K. Van der Veer, uit Middelburg, en W. A. Vliegen, uit Maastricht. P. M. Verdorst en F. W. Gebing, beiden uit Amsterdam, waren thuisgebleven. De vier sprekers, dio twee aan twee op ver schillende spretkgestoolten optraden, behandel den allen hetzelfde onderwerp, nl. „do werkdag van acht uren", op do w(jze als men dit van socialistiïcho z(jde gewoon is. To drie uren bedankte de president de aan- wezigon voor de betoonde belangstelling en noo- digde hen uit ordeiyk het terrein te verlaten, waaraan ook govolg werd gegeven. Enkelen hieven by het verlaten van het terrein de vrijheidsliederen aan, doch werden weldra overstomd door do voorhoede, welke Oranje liederen zong. Zoo toog men naar het vergader lokaal in de Dolftschestraat. Torwijl do socialisten daar binnen gingen, hield de politie do volksmenigte in beweging. De troep, welke Oranjeliederon zong, trok daarop af, doch kwam eenige oogenblikken later terug met de nationale vlag. HU trok naar de Dolftschestraat, doch word door do politie teruggedreven, waarna by langzamer hand ontbond en de rust wederkeerde. De schoonmaker Samiljan, uit de Nieuwe Korkstraat te Amsterdam, diens vrouw en oen aantal andere getuigen, zyn weer tot tweemalen too door den rechter commissaris gehoord. Deze vond het na afloop van het verhoor geradon Samiljan in voorloopige hechtenis to houden als verdacht van brandstichting, ten gevolge waarvan vier kinderen en oene oude vrouw het leven verloreD. De verdachte staat thans te boek als Samiljan, oud 26 jaar, geboren te Lohnik, in Rusland. By do Associatie-Cassa te Amster dam is een chóque van fl. 3300 ter betaling aangeboden door een jongmenscb, in betrek king by de Koninklyko Waskaarsenfabriek. By onderzoek bleek dit stuk eene valscho onderteekening te dragen, hetgeen aanleiding gaf tot zyne arrestatie. Hy verklaarde plan gohad to hebben naar Antwerpen te gaan. De schipper van don Urker botter U. K. 269, van de visschery in de Noordzee te Nieuwediep binnengekomen, rapporteert dat een by hem aan boord varende jongen, do 14-jarigo Cornelis Klaver, op de hoogte van Petten by het opvieron van de zeilschoot in zee geslingerd 'en verdronken is. Hy zonk byna terstond in de diepte weg, waardoor pogingen tot redding niet mochten baten. Omtrent de personen, die te Hengeloo vergiftigd in den trein zyn gevonden, verneemt de „Tel.'' nog het volgende: Gerendina Ten Cate werd geboren 1 Nov. 1847 en was ongehuwd. Taco Ten Cate werd geboren te Leeuwarden 13 Jtini 1866, was ongehuwd en student. Beiden woonden laatsteiyk in de 3de Wete ringdwarsstraat 21a, Amsterdam. Het „Hbl." verneemt dat Ten Cate voor paardenarts studeerde, maar het scheen hem met zyne studie niet voor den wind te gaan. Toen het laatste geld was uitgegeven, werd al het huisraad verkocht, en toen ook deze bron opgehouden had, schenen beiden ten einde raad. Omtrent hen wordt aan hetzelfde blad nog nader gemeld, dat beidon te Leeuwarden een, van hunnen vader verkrogen, winkel in kruide nierswaren in de St.-Jacobsslraat aldaar ge dreven hebben, doch wegens achteruitgang in zaken die plaats moesten verlaten. De laatste drie weken hebben zy gewoond te Amsterdam, van waar zy zich hebben begeven naar Bentheira, waar zy eenige dagen verbleven. Een aldaar posto restante ontvan gen brief, welke biykbaar groote teleurstelling baarde, schynt den laatsten stoot aan het voornemen tot zelfmoord te hebben gegeten. In het to Oldenzaal achtergelaten koffertje werden eenige geheel nieuwe voorwerpen ge vonden, welke het vermoeden wettigen, dat tot den noodlottigen stap niet iang te voren was besloten. By de inwendigo lykschouwing der omge komen personen is nog gebleken, dat de vrouw een valsch gobit en eene valscho haarvlecht droeg. Na afloop der lykschouwing zyn de beide lyken op de algemeene begraafplaats te Hengeloo ter aarde besteld. Men schryft uit Biervliet aan de „Middelb. Crt." Zekere E. W., van Bouchouto, die wegens stroopery op ons grondgebied reeds straf te ondergaan heeft en deswege in het politieblad voorkomt, werd dezer dagen door den jacht opziener De Graalï gearresteerd, torwyi hy wederom op Zeeuwschen bodem zyn verboden handwerk uitoefende. Die kloeke daad op een eenzaam terrein had tot gevolg, dat beiden te water geraakten en eeDe worsteling in de modder ontstond. De forsche Belg, steeds genoemd Reus Roos, was nog een oogenblik in het bezit van de geladen revolver van Do Graaft; hy wierp het wapen in het water en ontvluchtte. Over do grenzen wemelt het van jagers en visschers, die op eigen grondgebied niet durven overtreden, maar vrijwel straffeloos onze streken bezoeken. Meerdere politie langs de grenzen, o. a. ook te Biervliot, ware zeer wenscheiyk ter voor koming van ernstige misdrUven. Omtrent den vormoedeljjkon moord te Ruinen verneemt men nog, dat de vorslagene de zoon is van mej. de wod. N., cn dat men een ingezetene houdt voor den dader, ofschoon dienaangaande niets met zeker heid to berichten is. De politie en justitie zyn yverig met de zaak bezig en aan twee genees- hoeren uit Asson is de ïykschouw opge dragen. Te 's-Gravenzande kwamen in de laatste dagen weer 13 nieuwo gevallen van pokken voor. Ook te Alkmaar komen eenige gevallen van pokkon voor zoowol in het gasthuis als in de strafgevangenis. Het droogmalon van het over- stroomde gedeelte in den Overdiomerpolder is nog niet gegund. De kosten gingen de raming ver te boven. Do hoogsto inschryver was do Berging-MaatschappU, te Dordrecht, voor ruim 16,000, do laagste do heer Ter Windt, te Nieuwer Amstel, voor f 7800. De burgomeestor van Onstweddo heeft, naar men uit Winschoten seint, een verbod op samenscholingen afgekondigd. Niet meer dan vyf personen mogen byeen zyn op openbare wegon en terreinen. Een groote brand heeft te Steen bergen jl. Woensdag het manufactuurmagazyn en woonhuis van den heer P. Moonen, in de Kaaistraat, totaal in de asch gelegd. Het vuur woedde met verbazende snelheid en spoodig sloegen de vlammen over op het huis van don heer T. A. Rovers, waarnaast de gemeente scholen gelegen zyn. Golukkig slaagde do brandweer or in, dit pand godeelteiyk te be houden. De schade is echter aanzienlyk, daar honderden mantels en een goed gevuld maga zijn met manufacturen, benevens de inboedel, geheel verbrand zyn. De oorzaak is onbekend. De janden en inboedel waren verzekerd. De aardbeving in Griekenland.— Woensdag avond omstreeks negen uren zyn weer drie aardschokken gevoeld. Op vele plaatsen ontsprongen dientengevolge nieuwo mineraio bronnen op Euboea. De inwoners der dorpen vluchtton in groote ontsteltenis naar de bergen. De koning en de koningin begaven zich naar de geteisterde plaatsen. De Canadeescho stad St.-Anne is door do rivier van dienzelfden naam over stroomd. Ongeveer 20 inwoners benevens honderden paarden en runderen verdronken. De rechtbank to Barcelona heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de nogen anarchisten, die betrokken waren in den aan slag tegen maarschalk Martinez Campos. Vyf der beschuldigden zyn ter dood veroordeeld, do overigen tot levenslangen dwangarbeid. Uit Hongarije komen onrust- wekkende berichten over de socialistische be weging onder de boeren. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in het Alsöld- district maatregelen waren beraamd voor een gewapenden opstand op 1 Mei. De burgemeester en de militaire commandant van Vasarhely ontvingen brieven, waarin zy met moord be dreigd werden. De ParUsche bladen bevatten uitvoerige berichten over een hevigen brand, waardoor het arsenaal-Mourillon te Toulon is vernield. Ondanks de spoedige hulp, welke de mariniers vorleonden, werd de gebeele in houd van het arsenaal, dat alle benoodigd- heden voor de marine artillerie bevatte, eene prooi der vlammen. De schade, door dezen brand veroorzaakt, wordt op 5,000,G00 franken geschat. Tentoonstelling van Schilderijen, Teeke ningen, Etsen, enz, in „Pulchri Studio," to VGravenliage, van do firma E. J. Van Wisselingh en Co. (LondenAmsterdam 3 O April 2 O Wel. Nauwely ks is do laatste der „Groepen-tontoon- stellingen" gesloten, of opnieuw stelt„Pulchri's" bestuur zyne zaal beschikbaar tot huisvesting eener verzameling kunstwerken, van zóó superieur gehalte, dat, indien de Catalogus niet uitdrukkolyk vermeldde dat men hier met de collectie eens kunstkoopers te doen had, deze, reeds by een vluchtig bezoek, voor eene invitatie- of keuze-expositie zou kunnon worden gehouden. Immers, zy bezit er al de charme, naast het hoogst voorname cachet van, die genoemde tentoonstellingen, zoo gunstig van de schilderyen-„bazaars" onderscheiden, van die driejaar! yksch on," waar de „gave en vergulde lijsten" helaas nog immer ver plichtend zyn gesteld. Maar er is meerDe indruk, die oene reeks schilderyen als geheel op ons maakt, is voor een niet te onderschatten deel te danken aan het rangschikken, het „hangen." En de groote moeiiykheden, hieraan verbonden, wegen by een nauwgezet en oordeelkundig persoon zeer zwaar, terwyi er voorbeelden bekend zyn, dat vele commission „en bloc" er zich (om 't gemeenzaam uit te drukken) dikwyis met een Jantje van Leiden af maakten. En wat parten spelen de omstan digheden der commissie dan al niet, die op het laatste oogenblik, wanneer de gaatjes moeten worden gevuld, meer naar het formaat van de lysten gaat zien dan op de werken zeiven te letton, die er in vervat zyn. Zoo herin ner ik my daarvan een voorbeeld, dat kenschet send is. Hetzelfde mooie schilderytje toch van Ed. Karson, eene Vaart, „regenachtig weder" (ook van eene der kunstbeschouwingen hier bokend) is al zeer goed in „Pulchri" te zien; 't hangt h la cimaise. Te Arnhem was dit intieme stukje in een hoek, half achter een pilaar verstopt, verdwaald, misschien wel om dat er een brokje verf uit de gryze lucht ge- stooten was; een ander van dien artist werd boven oene groote uiterst middelmatige Apol geplaatst. En, in tegenstelling van dergeiyke fouteo, valt nu hier een zeer harmonisch geheel te waardeeren. Vele schildoryen zyn reeds goede bekenden van de ten vorigen jare gehouden tentoonstel ling in het Genootschap „Arti et Amicitia" te Amsterdam, terwyl kunstminnende atad- genooten er een paar wei ken zullen herkennen van do bier ter stede gehouden kunstbeschou wingen. Zoo byv. Jozef Israels' „Wachtende", Vollon's „Visschen", Bauer's teekening „Moskee; intérieur", Breitner's „Schuiten by avond", Daubigny's „Stormweer", W. Maris' „Slootkant", enz. Maar, onder de meer dan honderd 6tuks, is ook zeer veel nieuws. Aller eerst wil ik dan wyzen op een byzonder mooien en rypen Anton Mauve, „Ploegende Ossen", welke, in eigendom toobehoorend aan den heer J. Staats Forbes, te Londen, door dezen verzamelaar van den waren stempel met nog een Corot, een Daubigny, oen Jozef Israels en eon Rousseau welwillend in bruik leen werd afgestaanook do heer Percy West- macott te Newcastle-on-Tyne zond eeneheer- lyke teekening, eene witgesluierde gestalte, „figuur" getiteld, van Matthys Maris. Alle overige werken zyn het eigendom van den kunsthandel van Van Wisselingh Co., to Amsterdam, die onlangs ook een filiaal te Londen opende. Van onze artisten zyn ver tegenwoordigd: Bastert met een landschap „Aan do Vecht"; Bauer, „Ruiters"; Blommers, „Kersenetend kindje"; Th. De Bock, oen „Strandgezicht", (echter volgens my te veel op Maris geïnspireerd); Bosboom met oen „Kerk te Haarlem"; Breitner, „Avond op den Dam" (een drietal groote trampaardenkoppen op den voorgrondbekend van een der „Groe pen" tentoonstellingen, doch dat geheel schynt overgeschilderd te zyn); Gabriël „Woning te Heore" en „Violen"; Jozef Israëls met 5 stukken, waaronder „Werken en Zwoegen" en „De Koster" (uit de collectie van den heer Staats Forbes); een „Maneschijn" van den overleden Jongkind; een „tuintje" van W. Karsen, en diens reeds genoemd „regenachtig weder"; „Kinderkopje" van M. v. d. Maarel; een zestal van Jaap Maris, waaronder hot reeds op de Invitatie tentoonstelling te Leidon (1890) aanwezige „Maneschyn" en enkele be kenden van de Maris-tentoonstelling in den Haagschen Kunstkring; een zeer interessant „Landschap" van Matthys Maris en de „figuur" zooeven genoemd; een „Kippenstal te Calmpt- hout" (op eene der kunstbeschouwingen hier gezien)„Ploegen", van A. Mauve; een „Zomer avond" en een „Maneschyn" van Mesdag; „Vruchten" van Mevr. Mesdag Van Houten; een kapitale Albert Neuhuys, „Moeder mot kind"; eene „zittende vrouw", vanJanVeth; „Oudejaarsdag in Londen", van W. Witsen, en een „Stilleven", van W. De Zwart. Van de buitenlanders treffen wy aan: Bonvin, Corot (7), Courbet (2), Couture, Daubigny (3), Daumier (een grillig uitziend doek, Don Quichotte en Sancho Panza), Eug. Delacroix, Diaz (3), Hervier, Holloway (2), Jacque, Max Liebermann, (spelende kinderen in de Champs Elysées), G. Michel, Monticelli (2), (waarvan „landschap met figuren" m. i. in eene wat te druk-geornamenteerde omlijsting is geplaatst), Muhrman (2), Peppercorn, Ribot („meisjeskop", nog belangryker dan de studie jongensportret uit de collectie-Tiele, te Rotter dam), Edw. Stott (2), Arthur, Tomson (drie kattenstudies), een stilleven „asperges" van Ph. Rousseau, en twee uitmuntende Th. Rous seau's „Baders" en „de zoom van het woud" (collectie Staats-Forbes), Troyon (ezelstudie) en Volion (met 4 werken, waaronder „Aan de kust", wat „faire" betreft my het belangrykste toeschynt). Van do aquarellen en teekeningen noem ik als byzonder mooieen vlotgedano Bosboom (Kerk to Maasland), Dysselhof „Karpers" (vast getee kend en wondorgoed het langzaam bewegen dier karakteristiek zwemmende visschen gevend), William Estall „Herfst", (Schapen uit troggen etend), J. Maris' „Jaagpad" en „Omstreken van Den Haag", Matthys Maris' „Wandeling", het reeds meer geëxposeerde gracefijke prinsje en prinsesje, wandelend hand aan hand, en de sober-ornstige potloodteekening „Naar School", W. Maris' „Slootkant" en „Eenden" en A. Mauve's „Koeherder". Voorts nog aqua rellen of etsen van Bauer, Breitner, Corot, (potloodteekening), Daubigny („Stormweer"), en Holloway. Een paar fraaie bronzen van C. Meunier „Glasblazer", en „Lo Grisou", (de leeuw en de leeuwin van Barye bevallen my minder), naast eenige Japansche pullen en aardewerk, verboogen het hoogst belangryke, dat hier te zien is. Tot 20 Mei a. s. blyft deze uitgezochte ver zameling ter bezichtiging. Met den wensch, dat de kunstlievende Sleutelstadbewoners niet door afwezigheid zullen schitteren, besluit ik deze korte aan- teekeningen. Zoo zelden gebeurt het toch, dat be zoekers in de gelegenheid worden gesteld (en zy, die zich „leeken" noemen, dienen dit vooral te apprecieeren), eene tentoonstelling te be treden, waar zooals hier, geen onkel „cróute" aanwezig is, dat zulk eene keur-collectio door hen wel niet ongezien dient te worden ge laten, integendeel wel ter dege behoort te worden gewaardeerd. En juist hierdoor gaat m. i. van zulk oene goede expositie een op voedende kracht uit, voor de ontwikkeling van den goeden smaak van het „publiek". Maar tevens behoor ik hierby te voegen, dat de „verouderden", zwerend (om een voor beeld te noemen) by Schelfhout, en nog wat lateren c. a., en hier in „Pulchri" voor een „fait accompli" geplaatst wordend, waaruit zy weinig wys kunnen worden, zeer wy6 zullen doen, door niet op to gaan naar deze ten toonstelling, omdat ook ik allerminst op my mag doen terugvallen de onverdiende ver wyten en de bespotting, die aan het adres dier complete artisten zouden kunnen worden geslingerd, al zullen deze hun echter weinig deren, ook, wyl ik „verouderden" goene teleur stelling kon wenschen te bezorgen, en ik evenmin als de voor hen overkomelijke reis- en entree kosten voor deze tentoonstelling, ook de van hunnentwege onoverkomeiyko hindernissen dor nieuwere School op myno rekening zou willen tn mogen laden.Want het moet mynerzyds gezegd, de aansporing tot bezoek is zeker allerminst als reclame voor deze tentoonstelling bedoeld, noch ook voor de daar geëxposeerde kunst, maar wel dient zy te worden beschouwd als eene op- wokking tot belangstellend bozoek van sym pathieken, onpartydigen vooral, en voor niet al te „verouderde" liefhebbers van „Kunst", die met het beste wat de Barbizon'sche- School heeft voortgebracht, konnis willen maken. Sommigen zullen ero. a. kunnen „smullen" aan techniek, b. v. by Vollon, en anderen weer behoeven zich hier niet te ergeren aan „symbolistische of mystieke spokeryen," wanthet door denzelfden veelzydigen Yan Wisselingh voor dezelfde verzameling aangekochte stuk „de drie bruiden" van Jan Toorop b. v. heeft deze fijngevoelende kunstkooper al zeer terecht ter completeering afgestaan ten dienste van de gelyktydig gehouden tentoonstelling in den „Haagschen Kunstkring", van werken van dien meester, al zou 't voor aankoopers een zeer eigenaardig, doch eeriyk licht geworpen hebben op het oprechte mooi-vinden van den door hen te raadplegen kunstkooper, indien dit stuk bier in „Pulchri" ook ware geëxposeerd geweest. Zeer stellig komt aan de firma E. J. Van Wisselingh en Co. een woord van oprechten dank toe voor het initiatief dezer tentoonstel ling, omdat er bovendien overtuigend uit blykt, dat zy, ofschoon Den Haag vaarwel gezegd hebbend, en te Londen en te Amsterdam zeker beter „zaken" makend, toch nog de Hofstad in herinnering wenscht blyven te behouden. En de artistieke betuiging van sympathie aan het vorstelyk 's-Gravenbage, van harent wege gebracht, is als een diamant van het allerzuiverste wator. L., 3 Mei '94. C. Y. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Maart tot 3 April. Uit Makassar is, dd. 31 Maart, aan de „Locomotief" getelegrapbeerd, dat de gewezen resident van Ternate, de heer Bensbach, de benoemde assistent-resident van Banda, de heer Stormer, en de resident van Amboina door den gouverneur-generaal naar Buitenzorg zyn opgeroepen, de laatste ter bespreking der quaestie van de uitbreiding van ons bestuur op Ceram. Verder dat de behandeling der tweede strafzaak Abbema wegens ziekte van den be klaagde wordt uitgesteld. ^Volgens het „Bat. Nbl." gaat de gouver neur van Sumatra's Westkust, de heer O. H. De Munnick, in Mei a. s. met verlof naar Europa. Door den gouvorneur-genoraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingon genomen: Civiel Departement. Goedgekeurd: Dat door do ripat te Padang-PadjaDg (Sumatra's Westkust.) ia benoemd tot buitengewoon enbetitunt-grif/ier buiton bezwaar van don Lande bij die rechtbank, Th. J. H. Yan Drieaacbo; dat door den landraad te Pat itan (Madioen) is ontslagen, wegens vertrek, eervol, als buitengewoon subBtitout griffier bulten bezwaar van den Lande bij die r< ohtbank, 8. M. Scipio. Benoemd: Tot onderwijzeres 2de kl. mej. B. 8. A. Gaetmann. onderwijzeres op non-activiteit, laatstelijk die betrokkiog bekleed hebbende; tot ouderwijzer lsto kl. A. M. Overeyoder. ouderwijzer op non-activiteit die betrekking bekleed hebbende. Overgoplaatst: Van do 2de school te Koita- Radja (Atjoh cd Ondorhoorigheden) naar de lste eohool aldaar, als hoofdonderwijzer, do onderwijzer lste kl. F. J. IlaDjoel. Geplaatst: Aan do meisjesschool te Togal, als hoofdouderwijzores, de herbenoemde onderwijzeres 2de kl. B. 8. A. Gaetmann; aan de 2de school te Kotta-Radja (Atjch en OnderboorighcdeD), als hoofdonderwijzer, do herbenoemde onderwijzer lsto kl. A. M. Ovorerjnder. Benoemd: Tot assistent resident van Buiten zorg. met iDgang van 6 April 1891, do assistent- resident van Ambarawa (Semarang) P. M. L. De Brnijn Prince. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd, de gew<zen lste klerk op het aesistent-residentie-kantoor te Ngandjoek (Kedine) F. O. E. Mensinga en do klerk ter grime van de landraden to Mr.-Oornelie en Tangerang (Batavia) 8. Yan der Tas, laatetge- nuomde op verzoek. B o n o e m dTot raadsheor in net Hooggerechts hof van N.-I. de secretaris van het departement van Onderwijs, Eeredienat en Nijverheid Mr. J. H. Abendanon; tot tijdelijk vervangend notaris to Kotta-Radja, gedurende bet verlof van den notaris A. W. Tb. Th. Mens Fiers Smeding, de candidaat- notaris H. G. Van Os; tot assistent-resident van Koetoardjo (Bagelen) de assistent-resident van Wono- giri (Soorak&xta) G. Arntzenius; van Wonogiri, de controleur lste kl. by het BinDonlandsch Bestuur op Java en Madoera R. A. Maurenbreoher; van Magetan (Madioen), met ingang van 8 April 1894, do aesiatenfc-resident van Bandjamegara (BaDjoem&e) J. Collard; van Bandjamegara, met ingang van 8 April 1894, de controleur lste kl. bij het Binnen- landsoh Bestnur op Java en Madoera J. O. Van Es; tot voorzitter van de landraden te Cheribon, Madjalengka en Koeningan (Oheribon) de voorzitter van do landraden te Magolang en TemaDgoeig (Kedoe) Mr. J. H. Tobias. Geplaatst: In do contróle-afdeelingPloemboD, ter bcscbikkiug van den controlour aldacr, de bur gerlijk ambtenaar L. W. H. De Munnïok; io de contróle-afdeeling l otta-Bezoeki, de controleur 2de kl. D. De Boer. Bij den aaDleg van Staatsspoorwegen op Java Overgeplaatst: Van de lijn Preanger-Tjilatjap naar de lijn MalaDg-Blitar de tijdelijk O-deropzichter 3de kl. J. Patiwael van Westerloo. Ontslagen: Op verzoek, eorvol uit zijuo be trekking, de tijdelijk onderopzichter lste kl. O. A. Gowaij. Benoemd: Tot tijdelijk onderopziohter lste kl, de tijdelijk onderopzichter 2de kl. W. P. Roael. Lijn Probolinggo-Panaroekan: Eervol ontheven: Van het beheer der 6de Seotio de tijdelijk ingenieur lste kl. J. W. Post. Opgedragen Tijdelijk, aan den tydeljjken iDgenieur lste kl., chef dor 7do sectie, P. Richter, het beheer der 6de Sectie. V erleend: Twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van 2 April 1894, aan den assistent resident voor de politie to SemaraDg Q. J. P. Valette; een jaar verlof naar Europa wegens langdnrigen dienst mot ingang van 6 April aan do onderwijzores lste kl. A. H. Jansen. Benoemd: Tot voorzitter van landraden te Makas- eor, Maros, Pangkadjeno, 8o„on on Tjamba (Oelobes en OnderhoorighedeD) met ingang van 10 April lb94, do buitODgewoon voorzitter van don landraad te DJombaag (Soerabaia) Mr. V. A. Van den Boseobe tet lid in den Raad van Justitie te Makasaer, do ambtenaar op non-activitoit Mr. W. J. H. De Visser,laatstvoor- ziitor van de landraden te oerwakarta en Bekaai tot controleur 2de kl. bij het BiDnenlandech Bestuur op Java ea Madoera do adspirant-controleur B. L. Van Brjlevelt; tot adspirant-controleur, do bur gerlijk ambtenaar, ter bosohikkmg van den directeur van BinDenlandechBeetuur, P. G. Young; tot onder wijzeres lste kl. brj het Openbaar Lager Onderwijs, mot ingang van 6 April 1894, de onderwijzeres 2de kl. O. G. Van Thielen. Geplaatst. In de on-lerafdeeliDg Rawas (Teblng- Tinggi) de controlenr 2de kl. Th. A. L. HeytiBg. Overgeplaatst: Van do ondorafdeeling Rawas naar de hoofdplaats Tebing Tinggi, ter beschikking van den assistent-resident aldaar, de adspirant-contro leur A. E. Holle. Departement van Oorlog. Bevorderd: Totlst-on luitenant by het wapen der inf& terie, de 2do luito- nants O. G. A. O. Krohne, A. Fliers on J. De Geldor. Geplaatst: By aankomst bij het 2do depot.- bataljon de lste luit. der iDf. van verlof uit Nederland terugverwaoht, 8. A. Riesink; by aankomst bij hot 8sto bataljon de 2de luit. der inf., bestemd voor den dionst h. t. 1., N. W. Van Gelder;bij aankomst bjj hot G. B. van Palombang de 2de luit. der inf., bestemd voor don dienst h. 1.1. B. B. Vissoher; bij aankomst by het 9de bataljon de lsto luit. der inf. van verlof uit Nederland torugverwacht J. G. Gerritsen. Overgeplaatst: Bij do garu.-comp. van Banka do lste luit. der inf. by het 18de bataljon O. Noltenius van Elsbroek; bij bet 7do batAljou da kapitein der inf. by het 11de bataljon O. H. J. Van den Boseohe by het 9de bataljon do 2de luit. der inf. by het 10de bataljon T. Kalff. Verleend: Eeno maand verlof naar DJokdjakarta, wegens ziekte, de kapitoin der inf. J. Franken. Van Atjeh worden afgelost: Do kapltoios der inf. A. Berends en J. P. 8ohoemaker; do lste Inits. inf. G. W. Honigh en J. W. H. VanEede; de kapi tein der artillerie O. W. Van Hoogstratendelete luit. art. A. Vau der Plank en de kapitein der genie E. Tielenius Krnijthoff. Genoemde officieren za len de bestemmi g volgen, die han door han dienstchef zal worden aangewezen. CORRESPONDENTIE. - P. stelt er prys op dat door middel van ons blad het gemoento bestuur van Zoeterwoude wordt ter kennis gebracht dat gister-, Donderdagavond, toep by vóór tienen eene woning aan de Haagscht Trekvaart verliet, langs die vaart geene enkele lantaarn brandde, terwyl dit gelukkig niet het geval was in andere deelen der gemeente Zoeterwoud9. Hy wyst er in zyn scbryven tevens op dat de duisternis aldaar schrikbarend was en hoopt dat, ter voorkoming van ongelukken op dien by duisternis zoo hoogst gevaarlyken weg, met eene brug zonder leuning aan de vaart- zyde, voortaan de lantaarns op een uur, dat nog menigeen dien weg moet passeeren, haai: licht zullen verspreiden. Een paar ingezonden stukken moesten tot een volgend nummer blyven liggen. BUITENLAN X>. Frankryk. De drie dagen, welke volgens de wet deiï anarchist Henry waren gegund om in beroep te komen tegen het doodvonnis, zyn verstre ken, zonder dat de veroordeelde daarvan ger bruik heeft gemaakt. De anarchist, die ook in

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2