De nieuwe Tweede Kamer. Nu de uitslag der herstemmingen in het geheele land bekend is, kan men het slagveld overzien. Gevallen zyn de volgende oud-leden der ont bonden Tweede Kamer: Yan de voorstanders: Farncombe Sanders (Haarlem), Donner (Katwijk), Van Beunin- gen (Utrecht), Pynacker Hordijk (Den Haag), v. d. Velde (Delft), v. d. Borch (Schiedam), Van Löben Seis (Ede), Valette (Gouda), Heemskerk (Harlingen), Vrolik en Levy (Amsterdam). Van de tegenstanders: Van Houten (Gro ningen), Bevers (Doetinchon), G. v. Dedem (Eist), Kielstra (Lochem), De Meijier (Zaan dam), Brantsen v. d. Zijp (Sueekj, Huber (Dokkum), Beelaerts (Steonwyk), Reekers (Haarlemmermeer), en Walter (Hontenisse). In hot geheel zijn dus 21 oud-leden niet herkozen. Bovendien zullen in de nieuwe Kamer niet meer verschijnen de oud-Kamerleden: Geertsema (Enschedee), De Geer (Sliedrecht), Van V elzen (Bodegrave), Van Karnebeek "(Rotterdam) en v. d. Feltz (Assen), die niet in aanmerking wenschten te komen; Scbim- melpenninck v. d. Oye (Amersfoort), die tot lid der Eerste Kamer werd benoemd; en Clercx (Weert), die overleden is. Als nieuwe leden zullen in de Kamer zit ting nemen: By de tegenstanders: graaf Schimmelpen- ninck (Amersfoort), graaf Van Limburg Stirum (Katwijk en Schiedam), Jan Truyen (Weert), Pijnappel (Amsterdam), Van Borssele (Ede), Vos de Wael (Enschedee) en Van Bylandt (Gouda). Bi) de voorstanders: Willinge (Assen), Hes- selink van Suchtelen, (Doetinchem), Drucki-r (Groningen), De Boer (Zaandam), Tak van Poortvliet (Amsterdam), Lely (Lochem), KnyfF (Bodegrave), De Meester (Eist), 't Hooft (Haarlemmermeer), Bouman (Harlingen), dr. Kuyper (Sliedrecht), Meesters (Steenwijk), en Van Doinse (Hontenisse). In het geheel dus 20 nieuwe leden. Het schijnbare verschil tusschen het aantal dei- niet herkozen oud-leden en dat der gekozen nieuwe, wordt veroorzaakt door de dubbele verkiezing van één nieuw lid en vier oud leden. De uitslag in de drie districten, waar de bussen gisteren geopend zijn, is dat te Goes werd herkozen do anti-revolutionnaire tegen stander De Savornin Lobman; te Hontenisse maakt de katholieke tegenstander Walter (aftr.) plaats voor den liberalen voorstander Van Deinse, terwijl to Dokkum de liberale voorstander Schaafsma werd gekozen. Het eind-resultaat der verkiezingen is dus dat Z(jn gekozen: 56 togenstanders tegen 44 voorstanders, naar de staatkundige richting verdeeld als volgt: Voorstand. Tegenstand. Totaal. Liberalen 35 25 60 Katholieken 1 23 24 Anti-revolut. 5 6 11 Radicalen 3 3 Conservatieven - 2 2 Totaal 44 56 100 De liberalen wonnen dus acht zetels, de conservatieven drie en de radicalen één; de katholieken verloren er twee en de anti- revolutionnairen zeven. Naar men aan het „Hbl." meldt, is togen de verkiezing van den heer De Meester, in het district Eist, die, by gelijkheid van stem men, als oudste in jaren gekozen werd ver klaard, protest aangeteekend, daar volgens sommige kiezers een der stembriefjes, op den heer De Meester uitgebracht, getee- kend was. Het stembureel had dit biljet voor geldig verklaard, daar het z. i. twee namen bevatte, in welk geval alleen de eerste in aanmerking komt. De „Maasbodo" maakt ook van dit geval melding en deelt verder mede, dat, behalve don naam E. D. De Meestor, het biljet tevens de onderteekening bevatte: S. J. Van Gelder. Er bestaat in het district een kiezer van dezen naam. De burgemeester, voorzitter van het stembureel, weigerde inzage van het briefje te geven en verklaarde dat het protest door de reclamanten niet onderteekend behoefde te worden. Graaf O. J. K. Van Limburg Stirum, die in twee districten werd gekozen, zal, naar men meent te woten, voor Schiedam zitting nemen. In het district Katwijk zou dan, volgens do .Tel.", van katholieke z\jde de heer Reekers, die in Haarlemmermeer is ge vallen, candidaat worden gesteld. Naar do „Tyd" echter verneemt, zal voor het district Katwijk thans hoogstwaarschijnlijk jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, oud lid der Tweede Kamer, candidaat gesteld worden. Gemengd Nieuws. Den SOston April a. s. zullen by het 4de reg. inf. de oefeningen aanvangen voorde jongelieden, die een getuigschrift wonschen te ontvangen tot opleiding voor het reservekader. Deze oefeningen zullen driemaal 's weeks (Maandag, Dinsdag en Woensdag) plaats hebben, terwijl do 1 -to ltiit. Mulder, van het 4de reg. inT., leiding der oefeningen wordt belast. Even over zovenen gisteravond tuimelde or nog oen jongen, B. genaamd, in den Vliet alhier. Zekeren S., die den knaap nasprong, mocht het gelukken den drenkeling behoudon aan wal te brengen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis dor rechtbank aldaar, waarby een 60-jarige schoonmaker te Leiden wegens diefstal van een paar dameslaarzen veroordeeld werd tot 9 maanden gevangenis straf. Men schrijft ons uit Warmond: Meldt men uit andere plaatsen dat de bloem bollen bij de veilingen weinig opbrengen, uit Warmond daarentegen kan men melden dat de veiling, daar op gisteren gehouden, uit stekend geslaagd is, vooral wat narcissen be treft. Sommige gewilde soorten brachten zelfs buitengewoon hooge prijzen op. De verkoopers waren dan ook zeer tevreden. Ook tulpen gingen goed van de hand, maar dat, (zoowel hier als elders) wat niet goed was of slecht te veld stond, bracht weinig op. Men schrijft ons uit Alfenaan den RijnNaar aanleiding van een ook door verschillende bladen overgenomen bericht uit „De Amsterdammer", als zoude, volgens haren correspondent, door den eigenaar eener hoeve alhier gebruik zijn gemaakt van de brandspuit, om daarmede de bewoners te dwingen de hoeve te verlaten, hetgeen zij hadden gewei gerd, ook nadat de huur was verstreken, diene het volgende: Niet alleen dat het verhaal van de brand spuit overdreven is, maar het geheele feit is verkeerd voorgesteld, in een kwaad daglicht geplaatst. De ware toedracht der hoogst een voudige zaak is deze: Do nieuwe eigenaar dor hoeve wenschte, zooals men dat pleegt te zeggen, „den buitenboel" schoon te maken, zooals zjjn dak, muren, enz., om dan zijne nieuwe woning te betrekken, en daar nu voor deze bezigheid eene massa water werd ver- eischt, vond hij in de brandspuit een goed middel, om het werk spoedig en goed ten einde te brengen. De bewoners der boerderij, meenende dat het om hen te doen was, verzochten den eigenaar niet te spuiten, maar beloofden de boerderij te zullen verlaten. Dit nu geschiedde na nog lang dralen en de eigenaar, die door het vertrek der bewoners zijne handen vol kreeg met ander werk, liet de brandspuit voorloopig rusten en deze is wat later weer teruggebracht zonder te zijn gebruikt. De correspondent van „De Amsterdammer" heeft alzoo gefantaseerd en overdreven. Mocht men in het allerongunstigste geval met de brandspuit hebbon gedreigd, wat ik meen dat niet is geschied, dan toch was het gemeentebestuur althans daarvan geheel on wetend. By het afrijden van den dijk nabij het fort de Liede, te Haarlemmermeer, met een boerenwagen met hout, geraakte het paard van den voorman v. M. door het ver schuiven van het hout, op hol. M. liet zich achterovervallen en sprong achter van den wagen, maar de vrouw van Hoogmoed, die medereed, werd er afgeslin gerd en bekwam wonden aan het hoofd en do beenen, van ernstigen aard, zoodat onmid- Ueliyk genees- en heelkundige hulp werd ingeroepen. Aan hetstrand onder de gemeente Wassenaar is "Woensdagnamiddag gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, oud circa 40 jaren, welke persoon dien middag omstreeks 3 uren nog is gezien, terw(jl hy langs het strand liep. In een zijner zakken vond men een stuk van een paspoort, ten name van H. J. Hofstee. Do Haagsche arrond.-rechtbank veroordeelde gisteren den verver te Hazers- wuude, die zich schuldig had gemaakt aan het „fleuren" in met ijs bedekt water tot f 2 boete of 1 dag. (Ten aanzien van hetvi6- schen in water, aan een ander toebehoorende, werd het vonnis van den kantonrechter te Alfen vernietigd). De hoofdcommissaris van politie to 's-Gravonhage waarschuwt dat men op zijne hoede zij, bij het aangaan van handels betrekkingen met Cornells Wilhelmus Vis, kellner, wonende aldaar Hekkelaan 5c, en met GÜ8bert Zalm, houthandelaar, wonende te 's-Gravenhage, Korte Groenewegje 82. JanGeylvoet, deberuchtestrooper en dief uit de Haarlemmermeer, heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis van de Haar- lemsche rechtbank, waarbij hy» wegens diefstal van kippon, werd veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Aan do agenten van politie te Rotterdam is, op order van den hoofdcommis saris, aangezegd, dat hun goen traktement zal worden uitbetaald indien bij het uitbreken van pokken in hun gezin mocht blijken dat de aangetaste niet gevaccineerd is. Doet zich in het gezin van een politie beambte een geval van pokken voor, dan wordt hij buiten dienst gesteld. Naar hot „Hb 1." v e r n e e mt, i s d e instructie in do zaak der valsche bankbiljetten, Krauso c. s., gesloten en zal de zaak in de volgende maand, waarschijnlijk Maandag 14 Mei, voor de vierde kamer dor arrond. rechtbank te Amsterdam in behandeling komen. Do behan deling wordt berekend niet minder dan eene week te zullen duren. Tot dusverre is niet met zekerheid bepaald wie als verdedigers zullen optreden. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde heden tot verwer ping van hot cassatieberoep van de „Imperial Coninental Gas-Association" te Londen, tegen den burgemeester van Amsterdam, betreffende de bekende vordering tot het gebruiken van zekeren gasbrander. - Uitspraak 1 Juni. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren K., die in Februari jl. den looper van het „Nieuws van den Dag" een brief met geldswaarde ontroofde, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Gistermorgen is een der cemen ten versierselen, die op den gevel van het café restaurant „Palais Royal" te Amsterdam aan de paleiszijde prijken, plotseling naar be neden gekomen. De zware bal, die nog iets grooter is dan eene groote pompoen, viel rakelings langs het balkon op de straat en sloeg een gat in de klinkers. Gelukkig werden geeno voorbijgangers getroffen. Gisternacht is aldaar een agent van politie van de post Leidscheplein by zjjne ronde in het Vondelpark gestruikeld en in een der vjjvers gevallen. Hij scharrelde nog op den wal en werd gevonden door een der parkwachters, die hem per brancard naar het Buiten-Gasthuis bracht. De man is daar des nachts aan de gevolgen overleden. Hij laat eene vrouw en een kind na. Aan den heer Oscar Carré werden gisteren, by gelegenheid van zyn 25-jarig directeurschap, kostbare geschenken aangebo den. Mr. Van der Breggen bood namens vele vrienden de teekeningen aan van de paarden- groepen op den Are de Triomphe, te Parys, die door de Compagnie de bronzes worden gegoten en welke beelden op marmeren voet stukken in de vestibule van den circus zullen worden geplaatst; dit is een geschenk van /"1600. Van het stalpersoneel ontving Carré een tuig voor een vierspan; van de suppoos ten 2 beelden, enz. Uit alle deelen van het land en van het buitenland kwamen voorts biyken van belang stelling. Het gebouw aan den Binnen-Amstel was feesteiyk versierd en de gevel prykte met groen en vlaggen. Des avonds had in een stampvol gebouw eene eere-voorstelling voor den directeur plaats. Dat het den directeur daarby aan luid en algemeen huldebetoon ook in den vorm van kransen niet ontbrak, behoeft niet gezegd. Woensdag-middag ia degroote boerdery, behoorende aan en bewoond door Jan Krol, te Bergum, in vlammen opgegaan. De geheele veestapel, 21 koeien, ging verloren. Naar men verzekert, is de brand ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers by een hooirook, die zich op hot heem bevond. Het hof te Arnhem veroordeelde gisteren Methöfer, wegens beleediging van een naburig vorst, tot drie maanden gevange nis8traf. Verkiezing8-ongeregeldheden. - Te Dordrecht hebben in de laatste dagen betoogingen plaats gehad tegen de anti- Takkianen. Reeds was op den vooravond der verkiezing van 10 April eene meeting gehouden ten gunste van het ontwerp-Tak. Na afloop daarvan trok een troep naar de woning van den heer Van Gyn, den anti-Takkiaanschen candidaat, terwyi men socialistische liederen zong en vóór de woning enkele beleedigende uitroepen tegen den heer v. G. deed hooren. Daarby bleef het toen. Maandagavond, na de lezing van dr. Lamping, stond opnieuw een troep opgeschoten jongens by den ingang van het lokaal en riep: „Weg met Van Gyn!" Later werd op dienzelfden avond eene serenade gebracht aan den heer Bas Veth, voorzitter van „Burgerplicht". Woensdag-avond werd, met het oog op den afloop der verkiezingen, eene herhaling ver wacht. En inderdaad, dezelfde betoogers trok ken, gevolgd door een zeer groot aantal nieuws gierigen, zingende door de stad en opnieuw naar de woning van den heer Van Gyn. De politie, versterkt door ryks-veldwachters, wist echter de menigte, hoewel die eene zeer uitdagende houding aannam, op een afstand te houden, en slechts een paar malen, toen men wilde opdringen, werd van den stok gebruik gemaakt. Omstreeks 11 uren trokken de betoogers de stad weer in en verbryzelden in de Vriezenstraat enkele ruiten. In de Voorstraat ging men eindelyk uiteen. Tegen eenige belhamels is proces-verbaal opgemaaktmen verwacht een spoedige onder drukking by herhaling van de ongeregeldheden. Ook te Zwyndrecht trachtte men opstootjes te maken, waartoe het echter niet is ge komen. Niettemin werd de politie met ryks veldwacht versterkt en werden de pontonniers in Dordrecht geconsigneerd om zoo noodig naar Zwyndrecht te vertrekken. Woensdag avond om 9 u. 4 9 m. stapten te Delden in den trein naar Hengeloo een heer en eene dame. Toen men te Hengeloo kwam, bleek dat beiden zich vergiftigd hadden. De heer leefde by aankomst nog even, doch gaf spoedig den geest. Omtrent dit ontzettend geval wordt nader het volgende gemeld; De heer Geluk, arts te Hengeloo, bevond zich in den trein en verleende de eerste ge neeskundige hulp. Deze was echter doelloos, daar de man byna onmiddellyk den geest gaf en de vrouw zeer spoedig daarna overleed; de lyken werden vervolgens naar het zieken huis voor besmettelyke zieken overgebracht. Volgens ingewonnen information zyn beide personen Woensdag morgen te Hengeloo uit Bentheim gearriveerdzy zyn om 7. u. 6. m. des avonds naar Delden vertrokken en hebben vervolgens, geiyk hierboven gemeld, in den trein van 9 u. 49. m. naar Hengeloo plaats genomen. Omtrent nationaliteit, naam, her komst der ongelukkigen en aangaande de aan leiding lot de wanhopige daad is niets bekend opmerking verdient echter, dat alle kleederen ongemerkt zyn en enkele merkteekenen van het ondovgoed, te oordeelen naar eenige over gebleven sporen, vermoedeiyk eerst vóór korten tyd verwijderd zyn, zoodat men wel moet aannemen, dat beide personen, die naar schatting tusschen 30 en 40 jaren oud zyn, onbekend hebben willen biyveh. Behalve een paar kiel jigheden hadden de overledenen slechts een bedrag van 11 ets. aan geld by zich. Te Hilversum is de tapytwever W. JS- iegt zestig jaren onafgebroken werkzaam op de tapytfabriek van de firma Muller. Hy werkte er achtereenvolgens voor vier patroons en weeft er nu nog dapper op los. Op den lsten Mei a. s. hoopt de heer F. Slyper, assistent aan het postkantoor te Zaandam, den dag te herdenken zyner 40- jarige ambtsvervulling. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland bezocht gisteren te twee uren de doorbraak in den dyk van het Merwede- kanaal en de overstrooming van den Over- diemenschen Polder. Gistermorgen hebben 26 sigaren makers in de fabriek van den heer Broere, te Zutfen, het werk gestaakt. De twist is ontstaan over het „tabaksstrippen". De siga renmakers wilden dit strippen niet meer op Zaterdag-raiddag doen. De heer Broere is aan het verbouwen en had in uitzicht gesteld, dat binnen drie maanden, dit i6 als de verbouwing gereed was, deze zaak tot wederzydsch ge noegen zou geregeld worden. Werkstaking in de Venen. - Gisteren vertrokken uit den Eksloèr- en Weerdingermond een honderdtal veenarbeiders weer naar Friesland. Zy wilden gaarne wer ken, doch durfden niet uit vrees voor de werk stakers. Velen, die gehoopt hadden daar een spaarduitje te verdienen, waren blykbaar zeer teleurgesteld. Ook in het Onstwedder Altoveer eischten de arbeiders hooger loon. Zy klopten daarom aan by de verveners, doch tevergeefs. Daarop gingen ze rustig huiswaarts. De politie is versterkt, de arbeiders houden zich kalm. Twee landbouwers te Stadskanaal zyn niet bereid tot loonsverhooging over te gaan, de overige wel. Op onderscheidene plaatsen in Friesland veroorzaakt de rups groote schade aan de graslanden. In 'tdorp Lippenhuizen is een grasland daardoor zwart van kleur. De rupsen dringen een halven dM. in den grond en beginnen dan aan den wortel te knagen. De eerste snede dier lauden is reeds geheel verloren. In de heide by het Friesche dorp Twyzel, waar eene ruwe bevolking woont, is erg huis gehouden. Allerlei baldadigheden zyn gepleegd, o. a. is eene schuur in brand gestoken, en het gevolg was, dat zy geheel verbrandde. Een der voornaamste woestelingen is reeds achter deur en grendel gezet. De rechtbank te Groningen ver oordeelde gisteren de sociaal-democraten A. Rot, Sam. Coltof en C. Cornelissen ter zake van deelneming aan eene by de wet verboden vereeniging tot f 50 boete ieder of tien dagen hechtenis. Te Venloo schrikte een paard voor eene kar. De voerman raakte tusschen een muur en de boomen der kar bekneld en werd gedood. Het kind, dat dezer dagen te Zwolle te vondeling werd gelegd, is door toe doen van de politie weder by de moeder gebracht. De tweede boekhouder der stede- ïyke gasfabriek te Zwolle is, verdacht van verduistering ten nadeele dier gasfabriek, ge arresteerd. De deurwaarder Dessent, te Charleroi, die door verschillende schuldeischers belast is met het in ontvangst nemen of beslag leggen op het loon van een aantal werklieden, was Zondag avond byna het slachtoffer van een dynamietaanslag. Eene patroon ontplofte op zyn venster en verbryzelde de ruiten en het houtwerk. De zoon van den deurwaarder kwam buiten en kon de lont van eene tweede bom uitdooven. Een waarschyniyk eenig geval van kindermoord heeft te Berlicum (N.-B.) plaats gehad. Daar vermoordde de vader, met medeweten der moeder, het kind, tot nog toe het eenigte dat zy bezaten, van ongeveer eene maand oud, door het de keel dicht te knypen. Volgens het zeggen zou de kleine voor de ontaarde ouders, die natuuriyk in hechtenis zyn genomen, een beletsel zyn geweest in hunne werkzaamheden, en ddarom door hen zyn van kant gemaakt.. Dinsdag-avond is op de grens- scheiding van Pekela en Stadskanaal een dronken scheepsjager door de stoomtram overreden. Zwaar gewond werd de man opge nomen en des anderen daags naar het acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Te Hoogeveen is bericht ont vangen, dat schipper P. Stryker, uit Hoogeveen, op een der Hollandsche kanalen van boord gegleden en verdronken is. Wel sprong zyn broeder onmiddellyk in de boot en roeide naar den drenkeling, en gelukte het hem nog de vingers van den drenkeling te grypen, maar deze ontglipte hom, en hy zag zyn broeder naar de diepte 7inken, zonder hem te kunnen redden. Het bericht omtrent het neer leggen van eene bom in de gang der H. B. school te Nymegen biykt by onderzoek zeer vergroot, ofschoon de uitgehaalde grap zeer af te keuren is. Voor eenige dagen heeft een leerling der derde klasse in een stuk van een bamboe-stok eenig buskruit gestampt, dat hy daarna in den corridor deed ontploffen, hetgeen een flinken knal gaf. Van schade is geen sprake, terwyi de schuldige voor straf gedurende 14 dagen de lessen niet mag by- wonen. Amst. Ct.) De vergiftigingszaak te Ant werpen. Mevrouw Joniaux is onder geleide van twee onderofficieren der gendarmerie in burgerkleeding van Antwerpen naar Brussel vervoerd, waar zy Woensdag wegens haar hooger beroep tegen hare gevangenhouding voor de raadkamer van het hof moest ver schijnen. De debatten duurden niet lang. Haar ver dediger, mr. Hendrickx, vroeg hare invry- heidstelling, maar het hof heeft het mandaat van aanhouding bekrachtigd. De verdachte verliet met een glimlach op het gelaat de zaal en werd onmiddellyk naar de gevangenis der „Kleine Karmelieten" teruggebracht. Van daar ging zy in een gesloten rytuig met de beide gendarmen naar het station en maakte de terugreis naar Antwerpen in een gereser- veerden coupé eerste klasse, waarvan de gordyntjee zorgvuldig gesloten waren. Het is zeker dat er morphine is gevonden in de overblyfselen van Alfred Ablay, die den 6den Maart 11. ten huize van zyne zuster, de verdachte, overleed. Het scheikundig onder zoek der overblyfselen van Jacques Van den Kerchoven, die 17 Maart 1893, na eene ongesteldheid van enkele uren, stierf, mede ten huize van verdachte, is nog niet geëin digd; het schynt echter uitgomaakt dat de ryke Gentsche industriëel niet bezweken is aan eene bloedstorting in de hersenen, zooals de akte van overiyden aangaf. Te Leipzig is een dorgeiyk ver- giftigingsproces aan de orde, als dat, waarin mevrouw Joniaux, te Antwerpen, is betrokken. Een grondeigenaar te Grimma is in hechtenis genomen wegens de beschuldiging, dat hy zyne vrouw en zyn zoon door vergif om het leven heeft gebracht, ten einde zich in het bezit te stellen van 75,000 Mark, het bedrag der levensverzekering, welke zyne vrouw had ge sloten, en van een vry aanzieniyk vermogen, waarover zyn zoon kon beschikken. 1J1( de Rechtzaal. Vervolg der brandstichting te Woubrugge.) Zie vorig nommer Betrekkelyk het aanwezig zyn van geld, waaromtrent door bekl. verschillende opgaven werden gedaan, die vermoed werden te hoog te zyn, verschafte het getuigenverhoor geene nadere opheldering. De burgemeester van Woubrugge bevestigdo dat by het binnenkomen der woning de indruk werd verkregen, dat het een arm boeltje was. Volgens sommige getuigen was door het hanteeren van het bed door de spuitgasten kapok op den vloer ge komen. De lamp zou op de plaats, waar ze gevonden werd, kunnen zyn gevallen door het spuiten. Door een getuige werd nog opgemerkt, dat do verschillende over den vloer verspreide brand- plekken geen gemeenschap met elkander had den, maar ieder op zichzelve stonden. Desgevraagd erkende bekl. nog, dat zy op 3 Oct. 20 dagen vóór den brand haro beste kleederen by hare ouders had gebracht dat de inboedel voor ƒ1500 en de sigaren, enz. voor ƒ1000 waren verzekerd; dat nie mand op den bewusten avond by bekl. in do woning is geweest en dat geene andere deur tot de woning toegang geeft dan die, welko door bekl. by haar vertrek werd afgesloten. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door advocaat-generaal mr. Telders, requireerde, na eene uitvoerige uiteenzetting der feiten, ver nietiging van het vonnis des eersten rechters, schuldigverklaring van bekl. aan opzettelyko brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor goederen te duchten was, en veroordeeling tot drie jaren gevangenisstraf. Mr. E. C. Wiersma, uit Leiden, meende dat de reden, waarom het Openbaar Ministerie tegen het vrysprekend vonnis in hooger be roep is gekomen, niet kan zyn geweest op grond van de verwachting, dat by oen nieuw onderzoek meerder bewysmateriaal zou kunnen worden geleverd, en nu was z. i. door de rechtbank met juistheid beslist dat by het bestaand bewysmateriaal geene veroordeeling kan volgen. Pleiter betwistte voorts, op grond van de verklaring van twee getuigen, dat bekl. na den brand onnatuurlyk kalm zou zyn geweest, zooals door het O. M. als verzwarende omstan digheid was bygebracht, achtte in de groote verzekeringssom geen bezwaar, omdat in elk geval door de verzekeringsmaatschappyen alleen wordt uitgekeerd naarmate er schade is geleden, en concludeerde tot bevestiging van het vonnis der rechtbank. Ten slotte be streed hy nog subsidiair de mate van de door het O. M. geöischte straf. Uitspraak over 14 dagen. BUITENLAND. Frankrijk. De Parysche politie beweert weer eene goede vangst te hebben gedaan door de in hechtenisneming van den anarchist Maths, die sedert de ontploffing in het Café Terminus tevergeefs werd gezocht. Matha was voorheen redacteur van het blad „En dehors" en verhuisde voor eenigen tyd naar Londen. Eenige dagen, voordat de aanslag in het Cafo Terminus plaatB had, keerde hy naar Parys terug, doch nu eerst gelukte het der politie zyne verbiyfplaats op to sporen. Hy werd in hechtenis genomen ten huize van een zyner vrienden in de „Rue Tour d'Auvergne, waar hy zich schuilhield. By het verhoor, dat hy terstond moest onder gaan, ontkende Matha evenwel alle mede plichtigheid aan den aanslag in het Café Terminus. Later heeft de Parysche politie nog een anarchist in hechtenis genomen, waarover groote beweging wordt gemaakt. Zyne schuld bleek uit de papieren, welke gevonden wer den ten huize van den anarchist Matha, die eergisteren werd gevat. De byzondere beteekenis, welke aan deze inhechtenisneming wordt gehecht, is hoofd- zakeiyk het gevolg van het feit, dat de man werkzaam wap by het ministerie van oorlog.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2