K°. 10483. Donderdag 26 April. A0. 1894. feze (Courant wordt-dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noimner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 25 April. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. 1EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post 1.40. Afzondoriyke 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—'6 regols f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. De heer H. J. Couvée, cand. tot den H. Dienst te Leiden, is beroepen by den Ned- Herv. gemeente te Kerkwerve (Zeeland.) De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 27 Maart kan hedenavond alhier worden verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.80 bezorgd zyn. De w\jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Maandag-avond hield de heer J. H. Donner, uit Leiden, te Zoetermeer eene poli tieke lezing by M. Poot. De belangstelling was zoowel van daar als elders zóó groot, dat de zaal de personen niet kon bevatten en verscheidenen voor de deur stonden ge posteerd. De heeren Waldeck, van Loosduinen, Van der Kun, van 's-Gravenhage, en Geerligs, van Zegwaard, maakten gebruik van de ge legenheid tot debat. D. Dam en D. Ligthart, schippers, de eerste te Zoeterwoude wonende, belast met het vervoer van planken van de houtzaag- fabriek aan de Miening, toebehoorende aan den heer Van Deventer, te Schiedam, onder vinden moeilykheden by het vervoer en wel van de ondiepten in de Meerburgerwatering en Vrouwenvaart onder Zoeterwoude, en hebben zich met gezegeld verzoekschrift gewend tot Gedeputeerde Staten van Zuid Holland om de bevoegde macht te verzoeken in dien toe stand verbetering te brengen. Men schryft ons uit Hillegom: Een genotvollen avond verschafte ons Maandag de Hiilegomsche Zangvereeniging, welke onder leiding van den heer K. F. Van Maas Jr. hare 21ste uitvoering gaf in de zaal van 't Hotel Koning. Daartoe verleenden hunne welwillende medewerking mejuffrouw F. Van Maas, piano, die op uitstekende wyze den zang begeleidde, en de heer G. J. Oort, piano, ond-leerling van het Blinden Instituut te Amsterdam, die met den heer Van Maas, viool, de sonate in F-majeur voor piano en viool ten gehoore brachten. Ook viel zeer in den smaak „Wer bis an das Ende beharrt", van Mendelssohn Bartholdy, hetgeen èn als dubbel-quartet èn als koor werd gezongen, zoomede „Zigeuner- leben" van Schumann. Na de pauze werden wy o. m. vergast op „Ave Maria", van Arcadelt, en „Hymne", welke ook goed voldeden. Den wakkeren directeur, die met deze ver- eeniging, nadat ze een viertal jaren werkeloos geweest was, op deze wyze optrad, komt een woord van lof ten volle toe. Wy spreken den wensch uit in een volgend seizoen deze vereeniging spoedig weder te zien optreden. Voor het examen voor onderwyzer is geslaagd de heer J. B. Jansen van Ryssen, uit Hazerswoude. Volgens de thans gesloten lysten is het getal kiezers in do gemeente Rynsaterwoude: voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal 47, voor de Provinciale Staten 47 en voor den Gemeenteraad 46. De verkiezing van twee leden voor het bestuur van don Veender- en Lyker-polder buiten de bedyking, onder Alkemade en Woubrugge, wegens gewone aftreding van de heeren N. Kuiper en H. Bakker, zal plaats hebben in het lokaal Wagenaar te Roelof- Arendsveen, op Dinsdag 8 Mei a. s., 's voor- middags te 10 uren. De brandweeriysten te Woubrugge zullen Woensdag 2 Mei a. s., 's voormiddags te 11 uren, ten Raadhuize aldaar, door Burgemeester en Wethouders, met de hoofd-brandmeesters en hoofdmannen der brandwacht, worden herzien. De dienstplichtigen, die den leeftyd van 60 jaren hebben bereikt, zullen desverlangd van hunne function worden ontheven. De gisteren door den voorzitter van den gemeenteraad van Aarlanderveen gesloten kiezersiysten bevatten 279 kiezers voorleden van den gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Twoede Kamer. Beroepen is naar Hoenderloo ds. P. N. Gysman, te Beekborgen, vroeger te Zoeter woude. De Indische poppen-tentoonstelling in de Gothlsche zaal te 's-Gravenhage werd gisteren weder druk bezocht, o. a door den oud- gouverneur generaal Pynacker Hordyk en den minister van koloniön. De tentoonstelling zal tot en met Zondag 29 April duren en Vrijdag en Zondag tegen 25 ets. en Donderdag en Zaterdag tegen 50 ets. entrée toegankeiyk zyn. Op verlangen der Koningin-Regentes zullen de weezen a. s. Vrijdag de tentoonstelling mogen bezichtigen en Zaterdag de kinderen der kostelooze scholen toegang hebben. De tentoonstelling zal op die twee dagen eerst om 1 uur voor het publiek geopend worden. By de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in bet district Haarlemmermeer tusschen de hoeren Reekers en 't Hooft, z(jn in de gemeente Alkemade, die 373 kiezers telt, uitgebracht 328 stemmen, d. i. 30 stemmen meer dan by de eerste verkiezing, waaronder van 3 grijsaards van 84 jaren. Te Hillegom was de opkomst ook talryker dan by de eerste stemming. Van de 360 kiezers in die gemeente kwamen er 308 ter stembus. In de gemeente Zoetermeer hebben van de 97 kiezers 78 hun stem uitgebracht en in de gemeente Zegwaard van de 127 kiezers 105. Te Aarlanderveen hebben 87 kiezers van de Lage zyde van hunne bevoegdheid gebruik gemaakt, tegen 107 op 10 April j.l., terwyi er in het geheel 170 kiezers zyn. Te Benthuizen hebben van de 57 stemge rechtigde leden dier gemeente 40 hun kies plicht vervuld. Te Alkmaar werd van de 1361 kiesge rechtigden door 1261 hunne stem uitgebracht. Te Heiloo van de 203 (154); Heer-Hugowaard van de 313 (183); Koedyk van de 131 (101) stemmen. In het district Bodegrave waren te Woerden 336 van de 385 kiezers opgekomen. Te Riet veld, woonplaats van den heer Knyff, hebben 52 van de 55 kiezers hunne stem uitgebracht. Te Amsterdam zyn uitgebracht 9911 van de 23,112 stommen, tegen 8447 stemmen op 10 April jl. In het onderkiesdistrict Nieuwer-Amstel werden uitgebracht 874 stemmen. Er werd den geheelen dag aldaar veel moeite gedaan om onverschillige kiezers ter stembus te krygen. Vigilanten reden aan do bureaux af en aan; enkele er van droegen op de kap groote schilden, waarop de can- didaten werden aanbevolen. In enkele bureaux zag men bejaarde heeren door vrouw of dochters ondersteund aan de stembus. Overeenkomstig het voorstel van de commissie van fabricage, op den grondslag van het rapport van den directeur der ge meentewerken, heeft de gemeenteraad van Den Haag gisteren zonder hoofdeiyke stemming besloten dat zal worden overgegaan tot ver betering van de rioleering te Scheveningen en daarvoor f 250,000 toegestaan, te vinden uit geluleening. Tevens werd de verordening voor de open bare lagere scholen gewyzigd in den zin van toevoeging eener voorbereidende klasse aan de tu88chenscbool te Scheveningen en uitbrei ding van de gelegenheid voor de verstgevor- derde leerlingen om het onderwys een jaar langer te biyven volgen. Het door dr. E. S. Stein gevraagd eervol ontslag als gemeente geneeskundige werd hem op eervolle wyze verleend, onder dank betuiging voor de meer dan veertig jaren aan do gemeente bewezen diensten. Zaterdag werd den kolonel Alma, by zyn definitief vertrek uit Zwolle, namens de zes en twintig officieren, die onder hem als directeur der artillerie-schietschool gediend hebben, een sierlijk album aangeboden, bevat tende de portretten van die officieren en voor zien van eene zeer artistiek bewerkte opdracht aan hunnen hooggeachten chef. Reuter seint nader uit Lissabon, dat de regeering nog geen besluit heeft genomen betreffende de wyzigingen in den diploma- tieken dienst, waarvan gisteren melding is gemaakt. Dit geldt o. a. de mededeeliug, dat graaf Silva tot vertegenwoordiger der Portu- geesche regeering te 's Gravenhage zou be noemd worden. Naar wy vernemen, heeft de minister van financiën, de heer Pierson, alles in gereed heid gebracht om by de nieuwe Kamer een wetsvoorstel in te dienen tot conversie onzer 3!/i pcts.-Werkelyke Schuld in 3-pcts.-certi ficaten. AmstCrt.) Naar wy vernemen heeft adjudant Duits Wesseling, de bekende chef van het maat schappelijk werk, de rangen van het „Leger des Heils" verlaten. Tel.) De 2de luit. der inf. O -I. leger J. D. F. Was wordt 1 Mei ontheven van zyne deta cheering by het kol werfdepot teHarderwyk en weder in het genót van verlof gesteld. De lste luit. J. A. De Bruyn, van bet 2de reg. veld-art. te 's Gravenhage, wordt met 1 October voor den tyd van een jaar werkzaam gesteld onder de bovolon van den luit.-gene- raal, chef van den generalen staf. Door de gehuwde onderofficieren van de landmacht wordt eene beweging op het getouw gezet om Rykspensioen voor hunne weduwen te verkrygen. De minister van oorlog heeft bepaald dat ook gedurende de maanden Mei en Juni in de verschillende garnizoenen gelegenheid zal worden gegeven tot vrywillige oefeningen in den wapenhandel voor jongelieden, die voor het reservekader wenschen te worden opgeleid. Naar de „N. R C." verneemt, bestaat by de directie der Zeeuwsche Stoomvaartmaat- schappy het voornemen, hare twee stoomschepen voortaan niet meer van Vlissingen, maar van Rotterdam naar Hul) v.v. te laten varen. In de gisteren gehouden zitting van den Raad der gemeento Opsterland is afgewezen het verzoek om overplaatsing naar Lange- zwaag van het hoofd der school Hartmans, te Luxwolde, met 8 tegen 6 stemmen, en toegestaan het verzoek om overplaatsing als zoodanig naar Langezwaag van G. Nawyn, hoofd der school te Beets, met 8 tegen 6 stemmen, 't Was eene zuivere party stemming sociaal tegen liberaal. Het lid De Haan tee kende protest aan tegen deze stemming, omdat dit punt niet op den beschryvings- brief stond. De districts schoolopziener had zich tegen overplaatsing verklaard en wenschte een vergeiykend onderzoek. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Kampen heeft een adres gericht aan den Raad dier gemeente, met het verzoek, om het trakte ment voor de vacature ds. A. G. Van Anrooy te biyven uitbetalen. Zooals men weet, is aan ds. v. A., op diens verzoek, tegen 1 Mei a. s. eervol emeritaat verleend en zal de Ned. Herv. gem. met dien datum maar 2 in plaats van 4 predikanten hebben. Door tusschenkomst van ds. W. Doorn te 's-Gravenhage is ontvangen ten behoeve van de Theol. School te Kampen van mevr. de douairière Elout van Soeterwoude volgens begeerte van wyien haren echtgenoot jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, eene 4-pcts.- Russ. obl.-goudleening, groot ƒ1196. Ds. L. Adriaanse, te Zeist, is door depu- taten van de Synode der Gereformeerde Kerken benoemd tot zendeling-leeraar, om nog in dit jaar naar Java te vertrekken. Met het stoomschip „Drente", dat Vrydag 27 April a. 8. van Rotterdam vertrekken zal, zullen brieven en andere stukken naar Atjeh en Padang en pakketpostgoederen naar Padang worden verzonden. Men meldt aan het „Vad." uit de beste bron, dat het bericht betreffende de pension- neering van drie hoofdofficieren en de be noeming van kolonel Rooseboom tot chef van het 5de reg. inf., onjuist was. De luit.-kol. C. F. H. Putman Cramer, van het 5de rog. inf., heeft aanvrage gedaan om op pensioen gesteld te worden De majoor G. J. Couvée, van het lRte reg. inf., eerst sedert Juli van het vorig jaar in zyn tegen- woordigen rang werkzaam, zal, wegens ziekte, den dienst met pensioen verlaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het tydvak van heden tot en met 31 Dec. a. s. benoemd tot assistent voor do scheikunde aan de Ryks universiteit te Utrecht, A. Smits. De minister van marine heeft: lo. den lsten luit. der mariniers C. P. Van Borselen, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, ter beschikking gesteld van den commandant van het corps; 2o. den luit. ter zee lstekl. F. M. Van Gelsdorp met 1 Mei a. s. gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam; 3o. den luit. ter zee 2de kl. G. A Van Vloten, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld4o. den adjunct-adm. P. Gaade, dienende aan boord van Hr. Ms. fregat „Atjeh", met 26 April a. s. op non-activi teit gesteld, De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 28 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 23 April teMirseille; de „Antenor" arriveerde 23 April van Am sterdam via Liverpool te Batavia; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 April van Marseille; de „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 24 April van Southampton. By koninkiyk besluit is pensioen verleend aan: F. M. Bosschart, commies-ontvanger van '8 Ryks bel., 520; J. Ooithuys, commies by het dep. van fiuanciën, ƒ981. De by het leger hier te lande gedetacheerdo lste luit. jhr. A. W. Van Holthe, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, op zyn verzoek ontheven van die dotacheering, met dien verstande, dat hy in de eersto helft der maand Aug. a. 8. naar Indië behoort terug te keeren. De eerste luit. G. J. A. baron Van Harden- broek van Ammerstol. van het lste reg. huzaren, voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by het wapen der cavalerie van het leger in Ned.- Indië. Gemengd Nieuws. Op 7, 8, 9 en 10 Mei a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren, zal er in een der lokalen achter het hotel „do Vergulde Wagen", te Aarlanderveen, gelegenheid zyn tot heryk der maten en gewichten. Gisteravond reed H. R., van Benthuizen, over den Schenkel te Zegwaard, toen het paard door het rollen van een olie vat schrikte en met rytuig en voerman te water geraakte. Het zoontje was er nog bytyds uitgesprongen. Een en andor werd met groote moeite gered. De heer Osseman, groentekoop- man, Brouwersgracht 2a, in Den Haag, hoeft gisteren de eerste doperwten aangeboden aan Hare Majesteit. 61) „Ik a vergeten 1" riep graaf Kiehl verwij tend, maar toen hy zag dat Laura gejaagd en zenuwachtig was, vervolgde hy„Het spyt my dat Von Sehnwitz niet thuis is; ik wilde hem gaarne spreken." „U kunt zyne komst echter hier afwachten, wanneor u dat wenscht," zeide Laura, die in haar hart vurig verlangde alleen te zyn. „Gaarne, mevrouw," was het antwoord. Het gesprek vlotte bitter slecht. De graaf, die nog altyd Laura innig liefhad, was daardoor be schroomd en verlegen. Hy vreesde steeds iets te zeggen, dat haar onaangenaam zou aan doen, en Laura was te veel met hare eigen gedachten bezig, om op de gezegden van den graaf veel te antwoorden of zelve een discours uit te lokken. „Mevrouw," zeide hy, meer om toch iets te zeggen dan met de eene of andere bedoe ling; „vindt u niet dat de vorst uw echtge noot edelmoedig behandelt, door hem des avonds meestal vroegtydig vry te geven?" Laura verbleekte. Zou dit eene strikvraag zijn? Wist de graaf er misschien meer van? Zy gevoelde dat hy haar strak aanstaarde, en toen zy de oogen naar hem opsloeg, trof haar uit de zyne een ernstige, meewarige blik. Zy was er nu van overtuigd, dat hy niet alleen alles vermoedde of misschien reeds wist, maar ook dat zy in hem een deelnemenden vriend zou vinden. Laura kon met antwoorden; het was alsof alle geluid op hare lippen bestierf. Zy drukte de lippen krampachtig samen en de opgekropte tranen zochten een uitweg. Graaf Kiehl ontstelde hevig. Het zien van het lyden der zoo innig geliefde vrouw deed hem pyn en hy besefte volkomen zyne onmacht om iets tot leniging aan te brengen. Toen hy Laura's lichaam door hevige schokken zag beven, trad hy op haar toe, legde zyne hand op haren schouder en trachtte haar in de oogen te zien. Tevergeefs, zy scheen zyne nabyheid niet eens op te merken. „GeliefdeI" riep hy, buiten zichzelven van smart. Laura hief het hoofd op. Zy had dat woord verstaan en het gaf haar in hare droefheid eemgen troost, dat iemand met haar medeleed. De graaf kreeg moed om verder te gaan. Hy sloeg zachtkens zyn arm om haar middel en trachtte haar hoofdje tegen zich aan te viyenmaar het oogenblik van zwakheid had slechts kort geduurd. Haar plicht als gehuwde vrouw riep haar tot bezinning. Zy rukte zich uit de omarming van den graaf los en zeide op strengen toon: „Mynheer, wie geeft u het recht te doen als gy, en my ten tweeden male te beleedigen Zy trad daarop naar de tafel, nam de zil veren tafelbel, deed de deur open en schelde. Daarop keerde zy in de kamer terug en zeide „Ik zal myn jongen eens hier laten komen, graaf Kiehlu moet eens zien welk een flink kereltje dat is." Met rechtmatig moederiyken trots toonde zy den flinken kerel van eene maand aan den graaf, die stilzwygend alles aanhoorde wat het jonge moedertje hem verhaalde van het kleine ventje. Graaf Kiehl oordeelde het na het voorge vallene beter de terugkomst van den heer des huizes niet af te wachten en Laura deed geene moeite hem langer op te houden. Toen Von Sehnwitz kort na het vertrek van graaf Kiehl thuiskwam, sprak Laura mets over hetgeen haar inwendig pynigde. Als hy zoo weinig prysstelde op haar ge zelschap, dan wfido zy hem niet door middel van kleingeestige opmerkingen tot zich trek ken. Maar het was haar onmogeiyk om even hartelyk als anders tegenover hem te zyn. Eene zekere strakke koelheid was op haar gelaat te lezen en hoewel zy zeer goed be merkte, dat Von Sehnwitz haar herhaaldelyk met bevreemding gadesloeg, wilde zy hem toch de reden van hare teruggetrokkenheid niet mededeelen. Nu herinnerde zy zich opeens talryke by- zonderbeden, waarop zy vroeger niet gelet had. Zy dacht aan de ernstige blikken van haren vader en gevoelde zich diep ongelukkig. Toen zy dien avond op het feest ten hove verscheen en Hulda haar vnendeiyk lachend te gemoet trad, moest zy zich geweld aandoen om de haar toegestoken hand aan te nemen. Zy hield den ganschen avond haren echt genoot in het oog, maar zy bemerkte niets van eenige verstandhouding met Hulda. Hy danste slechts éénmaal met haar en lette het verdere gedeelte van den avond niet meer op Hulda. Voor Laura had hy Integen deel alle mogeiyke oplettendheden en ach. men gelooft zoo gaarne wat men hoopt zy begon waariyk weer te twyfelen aan zyne schuld. En men bracht dien eersten avond van het nieuwe jaar mot vrooiyk dansen door, alsof er niets dan vreugde op aarde was; maar toen het bal een einde genomen had, verlieten allen de balzaal; ieder nam zyn pakje mede en van sommigen was dat pakje zóó zwaar, dat het baast niet te torsen was. XXV. De eerste maanden van het jaar gingen voorby. Hoewel Laura altyd genoodzaakt was ge weest veel In de wereld te verkeeren en de maanden Januari en Februari voor haar steeds eene aaneenschakeling van feesten opleverden, zoo had zy altyd met tegenzin dien tyd zien naderen. Nu zy haren zoon had, trok haar het uit gaan nog minder aan, en zy nam dus zelden deel aan de feestelykheden, die aan het hof of elders gegeven werden. Hoewel zy met scherpen blik trachtte uit te vorschen, of het waar was dat Von Sehn witz haar bedroog, zoo was het haar onmogeiyk zekerheid daaromtrent te verkrygen. Haar echtgenoot was hartelyk voor haar; behalve, wanneer zyne tegenwoordigheid aan het hof vereischt werd, ging hy zelden uit; maar toch was het alsof er oen scheidsmuur tus schen haar en Von Sehnwitz gekomen was. Zy wilde echter niet toegeven aan die achterdocht- hy mocht die niet bemerken. want zy wist het wel: dan zou haar geluk voor immer verloren zyn. Als zy soms oogenblikken van droefgeestig heid had, dan liet zy den kleinen Adelbert komen en zong hem voor. Haar lievelings lied was het „Wiegelied" van Weber, en als dan de woorden „Schlaf, Herzens-Söhnchen, moin Lioblirg blat do, Thae die bl&uen Ouokaagelein sal A les ist ruhig nnd still wio im Gr&b; 8cblaf nur, ich wehre die Fliegen dir ab," fnz. door haar gezongen werden, dan dacbt zy wel eens aan die aandoeniyko woorden uit het derde couplet, die zooveel waaiheid be vatten, en dan rolde er wel eens een traan haar langs de wangen, maar zy droogde dezen spoedig af en kuste haren lieveling met oen dankbaar hart. Het was in het eind van Maart. Eene donkere lucht hing over de stad L Ook op het vorsteiyk slot he art ca te dien dag eene sombere stemming. Wat de oorzaak daarvan was, wist mon niet, maar wol be merkte iedereen duideiyk, dat de vorstin iets had, hetwelk haar hinderde. Aan tafel durfde niemand iets zeggen en de vorst, dien de heerschende stilte drukte, vertelde eenige anekdoten, maar toen dit niet hielp om eene aangenamer stemming teweeg te brer.gen, gaf hy het op. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1