De Practisehe Ambachtsschool woonde plaats aal dr. Kieuwenhuis ook gelegen heid hebben om ethnographische en antropo logische waarnemingen te doen en aich met de studie van inlandsche ziekten bezig te houden. Het hoofdstation, tot nu toe te Smitau, zou dan na ons vertrek van hier overgebracht worden naar den politiepost te Poetoes Sibau, welke plaats altyd per stoom boot bereikbaar is en die later, na afloop dar expeditie in het Mandai-stroomgebied, ais uitgangspunt voor den grooten tocht naar de Boengan-rivier zal dienen. Ook van Nanga Baoen is Poetoes Sibau vry gemakkelijk te bereiken door de rivier af te zakken tot Nanga Goeni, aan den voet van den berg Tiloeng, en van daar drie uren gaans over land naar Bra aan de Eapoeas, waarop men deze rivier gemakkelijk tot Poetoes Sibau kan afvaren, samen eene reis, die in een enkelen dag af gelegd zou kuDnen worden. De heer Tromp betreurde zeer dat prof. Molengraaf!, die tegen einde Januari te Pon- tianak verwacht werd, niet gekomen was en nu aan onze conferentie niet kon deelnemen ook dr. Nieuwenhuis was nog niet aange komen, werd oohter elk oogenblik met den gouvernementaat. „Djambi" hier verwacht. Dr. Hallier is nog te Sintang, waar hy een nabty deze plaats gelegen berg, de Or. Klam, exploreert. Een dag na vertrek van don resi dent naar Pootoes Sibau kwam de Djambi" met dr. Nieuwenhuis aan boord, die in ons station zyn intrek nam. Ik ben zeer verheugd over z^ne komst, vooral ook omdat hij ook in het zoölogisch onderzoek veel belang stelt en niet zal nalaten, buiten zyne plichten als medicus zioh ook met het bijeenbrengen van zoölogica bezig te houden. Hij heeft ook een phot toestel medegebracht en zal niet nalaten, dit ook voor de ethnographie en anthropologic dienstbaar te maken. Na de terugkomst van den resident uit P. Sébau werd tot spoedige uitvoering van het bovenvermelde plan besloten en zal de heer Van Yelthuysen met zijne stoombarkas „Poe- nan" dr. Nieuwenhuis, dr. Hallier, die eerst daags van Smitau terugverwacht wordt, mij, met gevolg, bagage en de noodige provisie voor 2 maanden, naar Nanga Kalis brengen en ons van daar op onze reis per sampans naar Nanga Baoen vergezellen, eene sampan- reis van, naar ik meen, 5 dagen, en gedurende welke talrijke riams te passeeren zijn. Aangezien wij niet op de hoogte zyn van de zienswijze en de plannen van prof. Molen- graaff, laat zich op dit oogenblik moeilijk zeggen, of hij aan dezen tocht in het Mandai-gebied al of niet zal deelnemen. Het is licht mogelijk, dat hij na zijne komst te Pontianak eerst lager aan de Kapoeas eenige punten wil be zoeken, en kunnen wfj dus in geen geval op zijne komst wachten, vooral ook omdat wij niet weten, wanneer deze zal plaats hebben. Mijn volgend bericht kunt u waarschijnlijk uit N. Raoen verwachten. Binnen eenige dagen zal ik met het verpakken der verzamelingen en dor benoodigdheden voor de nieuwe reis gereed zijn, en omtrent den 20sten dezer denken wij den tocht te kunnen aanvaarden. Met de dezer dagen aangekomen boot „Djambi" zyn ook de door res. Tromp in Nederland bestelde pro vielen aangekomen, zoodat wy in dit opzioht op deze reis geen gebrek zullen lijden. Omtrent de door mt) tot nu toe bijeenge brachte zoölogische verzamelingen, die eerst daags naar het museum te Leiden zullen verzonden worden, laat zich voorshands weinig vertollen, dat van algemeen belang zou kunnen ■fln. Meer speciaal op ornithologisch gebied voor de expeditie voorbereid, kan ik niet zeggen of de colleotiee al dan niet nieuwe soorten be vatten. Onder de talrijke vogels zijn verscheiden soorten, die mij onbekend zijn, wat mij echter geen recht geeft om deze als nieuw te be schouwen, zoolang ik van materiaal en de noodige literatuur voor vergelijkende studie verstoken ben. Aan zeer interessante vormen, wier vangst mij zeer verheugde, is echter geen gebrek, dank zi) de moeite, om veel kleine, eenvoudig gekleurde, weinig in het oog loopende vormen machtig te worden. Dat de collectie zoogdieren veel interessante soor ten zal bevatten, is niet aan te nemen, hoewel lk mij ook in dit opzicht groote moeite ge geven hebook van de visschen kan hetzelfde gezegd worden, omdat ik by den hoogen waterstand der rivier gedurende mijn verbiyf te Poetoes Sibau geene goede gelegenheid tot verzamelen op groote schaal had, en aan de Renepai geene visschen te vinden zyn. Ryker en belangrijker is de verzameling van reptiliën en amphibieën, minder die van schelpdieren, Crustacea en wormen. Insecten werden in vry groot aantal verzameld, vooral vele kleine nachtvlinders. Het aantal zoogdieren en schedels bedraagt 114 stuks, die iets over de dertig soorten vertegenwoordigenvogels, meestal als huiden geprepareerd, 616 stuks met 140 soorten, 106 rept. en amph., grootendeels in spiritus, waarvan ik het soortgetal op dit oogenblik moeilyk kan bepalen, maar hetwelk ik taxeer op 40 soorten; 52 visschen op spiritus, behoorende tot 22 soorten, waaronder eenige zeer interessant; 70 slakken, enkele regen wormen, waaronder ook eenige reusachtige exemplaren, enkele krabben, etc. Wat de insecten betreft, waag ik voorshands geen getal te noemen. Yan den heer Van Veltbuysen ontving ik zooeven 4 schedels (gesneld) van Dajaks, meer speciaal Boekats, in Sarawak genoemd Oekits, van de Boven-Mendalem-rivier, een rechter- zytak der Kapoea6, afkomstig van een snel- tocht, gehouden in Mei 1893. Deze schedels zyn by de zoölogica verpakt en bestemd voor 's R'jks E'.'nogr. Museum te Leiden. M\jne gezondheid laat sedert Nieuwjaar niets te wenschen over, en ook van myne reisgenooten mag hetzelfde gezegd worden. Dr. Hallier heeft verlenging van verlof ge kregen en zal nu vermoedelijk de geheele expeditie medemaken. hield gisteravond, nu in haar eigen gebouw, de algemeene ledenvergadering tot het uit brengen van het Jaariyksch verslag, alsmede tot uitreiking der diploma's en geschenken aan de leerlingen, die den cursus met goed gevolg hebben doorloopen. De groote, ofschoon niet zeer helder met gas verlichte zaal der meubelmakersleerlingen was daartoe ontruimd en van zitplaatsen voorzien. De plechtigheid werd, behalve door be stuurders, ook bygewoond door den burge meester, mr. F. Was, on den wethouder van fabricage, den heer A. L. De Sturler, alsmede door ouders of voogden van leerlingen. De voorzitter, dr. P. J. Kaiser, wees er op dat dit de eerste maal was dat ook de leer lingen by het voorlezen van het verslag aan wezig waren, zoomede op het nuttige, dat daaraan is verbonden, want op die wyze worden ook zy dadeiyk in kennis gesteld met de pogingen, welke or in het belang der school worden aangewend, en met de resul taten, welke zy afwerpt. Het afgeloopen jaar was voor de Ambachts school vooral In twee opzichten zeer belangryk. Men is vry wat gevorderd met het afwerken van het gebouw, daar eDkele lokalen reeds hunne voltooiing naderen. De jongens hebben daaraan steeds met yver en toewijding ge werkt. In de tweede plaats, omdat na de voorbereidende werkzaamheden op het einde van den vorigen cursus, dit jaar een aanvang gemaakt is met hot onderwijs, zoowel theore tisch als practisch naar de eischen van het nieuwe programma te geven. Een heugiyke dag voor de school was Maandag de 3de Juli, de herdenkingsdag van het tienjarig bestaan der Yereeniging, (de opening had 2 Juli 1883 plaats), welke tevens de aangewezen dag voor de officiöele opening der nieuwe school was, waaromtrent het een en ander in het verslag werd in herinnering gebraoht, dat onzen lezers uit vroegere mededeelingen reeds bekend is. In September kregen bestuurderen van de Provinciale Staten de mededeeling, dat het subsidie ingevolge hunne aanvraag met/" 1000 was verhoogd, onder voorwaarde echter dat het onderwijs in het machine bankwerken zou wordon uitgebreid door het geven van onderwys in de stoomwerktuigkunde. Om daaraan te kunnen voldoen, moesten bestuurderen opnieuw uitzien naar middelen tot aankoop van eene stoommachine met het noodige drijfwerk en tot het maken van een machinelokaal. Hierin zyn bestuurderen geslaagd door het aangaan eener geld leening groot f 6000 a 4 pot af te lossen in 15 jaar, voor welke leening in de laatstgehouden algemeene vergadering da goedkeuring werd gevraagd en verkregen. Weldra zal men dus kunnen overgaan tot den bouw van dat lokaal en het maken der verschillende inrichtingen. Reeds zyn bostuurderen, door voordeehgen aankoop, eige naar geworden van eene goede machine, ter- wyi de Kon. Ned. Grofsmederij op zeer voor deel ige voorwaarden een stoomketel voor de school zal maken. Vervolgens werd in het verslag stilgestaan by de den 18don April 1898 onder leiding van dr. P. J. Kaiser gehouden tweede Algemeene Vergadering, welke volgens de nieuwe Sta tuten art. 11 uitsluitend gewyd was aan de voorlezing van het jaarverslag en de uitrei king der diploma'8, alsmede by de den 16den Februari 1894 gehouden eerste Algemeene Vergadering in dit jaar, waarin door den voorzitter met eenige harteiyke woorden hulde werd gebracht aan wyien onzen hoog- geachten burgemeester L. M. De Laat de Kanter, die niet alleen als hoofd der gemeente, maar ook pereooniyk zooveel belangstelling toonde in den bloei der vereeniging en aan wien de school sedert hare vestiging zooveel te danken had. Ook wat er verder op die vergadering werd verhandeld, hebben wy indertyd reeds gemeld. Het volgende is echter nieuw In het jaar 1898 werden door overladen, door het verlaten der stad of door bedanken 16 leden en 5 begunstigers verloren, terwyi 22 leden en 6 begunstigers zyn toegetreden. Het onderwijzend personeel onderging dit jaar geene verandering; de onderwyzere en leeraars Catin, Parmentier, Veretraaten, Lafe- ber, Wassink, Janssen en Fontein vervulden hunne taak tot bijzondere tevredenheid van het bestuur, evenzoo de onderwyzer Dusaswa, wien het onderwijs in het draaien gedurende enkele uren is opgedragen. Aan den directeur, den heer Adr. J. Van Achterberg, betuigen bestuurderen gaarne hun besten dank voor den yver en de nauwgezet heid, waarmede hy zyne betrekking gedurende het afgeloopen jaar wederom vervulde. In het afgeloopen jaar hebben 126 leerlin gen aan het onderwys deelgenomen, verdeeld als volgt36 voor het timmeren, 16 voor het meubelmaken, 47 voor het smeden, 27 voor het schilderen. Op den lsten April 1894 verlieten 21 leer lingen de school, waarvan 18 met diploma, zy zyn: de tlmmerleerlingenC. H. Van IJlden, P. P. Vreeken, J. Piket, J. O. Bolster, J. Van der Waals, J. W. Van der Steen en H. O. M. Vorst; de meubelmakereleerlingen: J. P.Lancelen A. P. P. Donkere; de smidsleerUngenO. J. J. Pfeiffer, J. Coafcer en J. O. O. Strukk; de schildersleerlingenG. J. Verhoeven, F. J. H. Van Noordfc, J. P. M. Biegelaar, O. Van der Windt, J. A. Jacobs en L. L. Fontein. Onder de leerlingen, die de school in het afgeloopen jaar besocht hebben, zyn er 42 uit de buitengemeenten en van het geheele aantal, dat de school bezocht, zyn: 78 zoons van ambachtslieden, 18 van winkeliers-kooplieden, 2 van bouwkundigen, 12 van ambtenaren of militairen en 21 van werkbazen of opzichters. In het afgeloopen jaar hebben 11 leerlingen de sohool verlaten waarvan: 1 om geld te gaan verdienen8 op raad van den directeur 8 wegens verandering van ambacht; 2 wegens verandering van woonplaats; 1 om zyn vader te helpen, en 1 omdat hy te ver moest loopen. Voor 2 leerlingen werd het schoolgeld door leden of particulieren betaald, de Maatschappy van Weldadigheid had 1 leerling voor hare rekening op sohool, terwyl de Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek 14 leerlingen de school deed bezoeken, en het voormalig Sfc.-Josephs- of Timmermans- en Metselaarsgild 4 leerlingen. Het leerjaar 1893 -1894 eindigde alzoo met 94 leerlingen; voor het nieuwe leerjaar 1894 1896 hebben sich 45 leerlingen aange meld, welk getal met de inschryving in Sep tember a. 8. zal verhoogd worden, zoodat een aantal bereikt wordt, dat verre overtreft het aantal leerlingen, dat bestuurderen in verband met hunne flnanciön berekend hadden. Het gedrag der leerlingen heeft, met eene enkele uitzondering, geene reden tot teleur stelling gegeven. Ook dit jaar heeft bet met aan biyken van belangstelling ontbroken. De school werd meermalen door verschillende personen be zocht en dikwyis mochten het bestuur en de directeur de verzekering hooren, dat het onder wys aan de school gewaardeerd wordt en de resultaten zoodanig zyn, dat bestuurderen met gerustheid op den ingeslagen weg kunnen voortgaan. Door de Leidsche Katoenmaatschappy werd een stoffeiyk biyk van belangstelling gegeven door het schenken van eene draaibank voor hout- en metaalbewerking, terwyl een ander belangstellende den groDd legde voor een fonds tot belooning van zeer bekwame leer lingen. Het bestuur denkt er steeds aan het ambacht8onderwy8 meer en meer in alge- meenen zin nuttig werkzaam te doen zyn, door niet alleen de bouwvakken, maar ook aanverwante en andere vakken te doen onder- wyzen, hetzy practisch en theoretisch of enkel theoretisoh; maar er behoort veel geld toe om dat alles uit te voeren, welk geld alleen door vermeerdering van subsidièn en particuliere bydragen kan verkregen worden. Met nadruk wordt er dan ook bovendien in het verslag op gewezen dat bestuurderen ook aan den geldeiyken steun der tegenwoor dige leden groote behoefte hebbende meening, dat de school voortaan dien steun gedeelteiyk zou kunnen missen, is zeer onjuist, daar hare flnanoiön zeer beperkt biy ven en bestuurderen de minste ontvangsten niet kunnen ontberen, zooals uit het nadeelig slot der rekening van het afgeloopen jaar biykt. Op het verslag volgde een luid applaus van de zyde der leerlingen, waarna de voorzitter een woord van dank richtte tot den burge meester, den heer Was, voor diens zeer ge waardeerde tegenwoordigheid en de school in zyne goede gezindheid aanbevelend, overtuigd dat deze inrichting niet minder dan by diens diep betreurden voorganger zyne sympathie heeft, waarvan hy vroeger reeds menig biyk had gegeven. Ook den wethouder den heer De Sturler zeide hy dank voor diens komst te dezer plaatse en. ook hem beval hy de sohool in zyne belangstelling aan. De leerlingen werden eveneens toegesproken door hen op te wekken steed6 een goed en trouw gebruik van het onderwys te maken, opdat zy bekwame en nuttige leden der maat schappy zouden worden. Vervolgens werden de getuigschriften uit gereikt aan de 18 leerlingen, die met 1 April 11. de school met diploma hadden verlaten. Die diploma's gingen, behalve van de oude, tevens vergezeld van een stel nieuwe ge reedschappen of een spaarbankboekje, waarin reeds een zeker bedrag was ingeschreven. Een der leerlingen, Van Ulden genaamd, was daarop de tolk van zyne mede-leerlingen, die de school verlieten, in het brengen van hun dank aan het bestuur, den directeur en de onderwyzere voor de aan hen bestede zorgen en het genoten onderwys. Zyn „lang bloeie de Ambachtsschool 1" werd luide toege juicht. De voorzitter richtte toen nog een kort woord tot de tegenwoordige leerlingen om een voorbeeld aan de oudere, die thans ver trekken, te nemen, en verder tot den directeur en de onderwyzere om met yver hunne taak te biyven vervullen. Verder bracht hy in herinnering dat de gemeenteraad tot bestuurder, uit het door de vorige algemeene vergadering opgemaakte dubbeltal, gekozen had den heer W. Kok, zoomede dat de heer J. J. Hasselbach, dien men, volgens rooster, als penningmeester met leedwezen heeft zien aftreden, eerst nog met de Leidsche Bankvereeniging eene overeen komst heeft gesloten, welke in de toekomst voor de financiën zeker heilzame vruchten zal afwerpen. Eene vroeger gebruikelyke tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werk stukken kon heden wederom nog niet ge houden worden, omdat op de leerlingen nog. eene andere taak ru8t.nl. het verder afwerken van het gebouw zelf. Alleen zyn er thans de teekenlngen lange de wanden ter bezichti ging gesteld (hetgeen trouwens reeds gister avond ln de vergaderzaal het geval was), waar toe heden en verder ook morgen voor belang stellenden alsnog de gelegenheid wordt ge boden. Onder die teekeningen zyn er waarlyk heel kranige, fraai afgewerkte, welke wel waard zyn er eens een kykje te gaan nemen. Mot een woord van dank door den voorzitter voor de opkomst, werd de vergadering gesloten. De leerlingen zyn nu ingedeeld als volgt: 8de leerjaar: J. Koudys, H. Brouwer, Chr. Reizevoort, J. H. Teeuwen, P. Jardin, W. P. Jftgel, C. L. Verpoorte, J. Goddyn, P. O. Spierenburg, H. A. Niereman, K. F. Kantebeen, J. Van Wyk, J. Van Tongeren, A. K. De Cler, J. D. Van Bemmel, A. Man in 't Veld, H. Zaalberg. Voorwaardeiyk: J. N. Van der Mark, A. J. Kret, H. E. Dietrich en L. Van Duyn. 2de leerjaar: P. A. Bol, A. C. M. J. Van Noordt, P. Van Wyk, J. P. Ohr. Wennekes, W. Pottum, F. A. Peet, L. J. E. Otterepoor, P. J. Marks, C. Van Dyk, B. Ten Hoed, A. A. Hasselbach, H. Middelkoop, A. Tegelaar, A. A. Wynnobel, J. Van Laren, C. Van der Byl, A. Van der Klauw, H. M. Keereweer, P. Wildschut, A. Van der Valk, J. Mulder, J. Wassenaar, A. P. H. Schwinkels, O. Caspar, J. Zwart, F. A. Kahlman, P. B. Plasmeyer, P. W. Den Dopper, C. Schaap, P. Ph. Jansen, O. O. Briejer, C. P. Van der Voort, A. J. Slootweg, J. C. Van der Hoeven, W. H. Den Dopper, J. P. M. Biegelaar, W. Mark, Th. Groeneveld, J. A. P. Tukker, J. H. Heus, A. Blansjaar, P. J. Teske. Voorwaardeiyk H. Vlasveld, M. Burger en W. F. Van Goe- vorden. lste leerjaar: K. Th. Bonte, F. J. d'Hereigny, O. C. Van der Voorn, W. Van der Spek, M. De Vries, D. Jollie, J. Visser, P. D. B. Carton, J. O. Kooy, J. M. A. Gubbi, C. Arnoldus, P. Van Exter, C. F. Juffermans, J. Meiman, A. Buis, A. A. Sleeuw, O. Van der Zaal, L. Umbreit, P. Goddyn, J. J. Van Dobben, P. Van Iterson, H. Vyibrief, C. H. Tiemeyer, O. H. J. J. Lindeman, A. J. Dirkse, "W. H. De Groot, J. Van Heusden, Tukker, J. De Wekker, O. Huisman, M. Kok, L. Kleyn, P. Eduard, J. A. Giesen, J. H. Van de Brande, Simoni8, H. V. Schaap, D. Blansjaar, G. I. Timmer, J. Van der Swaag, W. A. Laverman, P. Verboog, A. L. C. Meyerink, C. Van Brero, J. Delfos, A. J. Vermey, P. Smit, C. Fles, O. Van der Veer, A. J. Horréé, W. Van Zoomer, H. J. Daalmeyer, A. Burger, C. Van Leeuwen, F. H. Spanjer, W. J. Van Rooyen, W. H. Pieters, J. Dirkse, Van der Biy, J. Van Duyker, C. Van Duivenvoorde en J. N. Brittyn. Gemengd Nieuws. Het kind uit de Mirakelsteeg, dat eergisteren in eene kuip met heet water viel en daarom naar het academisch zieken huis werd overgebracht, is, na een smarteiyk ïyden, aan de bekomen brandwonden overleden. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Januari 1894Reizi gereaantal 24,066; opbrengst f 3,147.85; goe deren en diversen f 566.11. Totaal f 3,713.96. Per dagkilometer bedraagt dit f 18.81. De vorige watermolen in den Achthovenerpolder onder Leiderdorp is den 22sten Sept. 1898 afgebrand. Naar de plannen en onder toezicht van den heer Goldberg, te Hazerswoude, werd toen een nieuwe molen goplaatst. De heer H. Van der Wal was daar van aannemer. Den 8sten Februari 11. werd de molen opgeleverd. De werking er van ia uitstekend. De moord op Paaschmorgen. De gewezen vleeschhouwer M., op wien ver moedens waren gevallen in zake den moord op den slachter Schut, te Amsterdam, heeft zyn alibi kunnen bewyzen. Het iB nl. gebleken dat hy den nacht voor den eereten Paaschdag heeft doorgebracht in de Toevlucht voor On behuisden in de Zwanenburgerstraat, en dat hy dit gebouw eerst heeft verlaten, nadat de moord was gepleegd. Gered tegen wil en dank. Er was gisteravond te ruim 10 uren heel wat drukte op den Singel te Amsterdam. Een man, yiings vluchtende en achtervolgd door een aantal menschen, die riepen„Houdt hem I" Plotseling, toen men den vluchteling by na had, springt hy in het water. Teleurstelling by de achtervolgere. Ontzetting by de nieuwsgierigen. De menigte groeide aan. Er kwam politie. Maar men durfde zioh niet te water begeven, wegens de duisternis. Daarom werden de dreggen te hulp genomen. Beet! De drenkeling werd even boven het water gelicht. Maar dat was tegen zyn bedoeling. Fluks haalt hy een mes uit den zak en snydt het touw door. Opnieuw duikt de geheimzinnige onder. Eene andere dreg wordt gebruikt, en ten tweedenmale slaagt men er in de haken in de kleeren van den zonderling te doen grypen. Maar hy had nog het mes in de hand en poef 1 daar valt by weer. Elndeiyk mocht men er in slagen hem op het droge te breDgen. Toen zyn mes geen dienst meer kon doen om de touwen door te snyden, keerde hy het tegen zichzelf. Tweemaal drong het staal in het vlee6ch van den moed willigen eigenaar. Toen viel hy neer. Per brancard werd de ongelukkige naar het gasthuis gebracht. En niemand wist eigeniy* wat van dit kleine drama de oorzaak was. (Tel.) Gisteravondheeftte Amsterdam een jonkman, die verkeering had met de dienstbode van den apotheker Z. aan <u Oostenburgergracht, op dat meisje een pistool. J schot gelost, evenwel zonder haar te treffen, Op het schot kwam de zoon van den apotheker fe naar bulten, die den booswicht het wapen wist te ontwringen, waarna hy aan de politie -n werd overgeleverd. Het schijnt dat de verstandhouding van het minnend paar in den laatsten tyd te i< wenschen overliet. Ten minste, dit wordt v opgegeven als motief voor de krankzinnige e daad, welke gelukkig geene ernstige gevolgen i voor het meisje heeft gehad. Men meldt uit Halfweg Haarlem; y Gisternacht heeft het dermate gevroren, dat de slooten in den vroegen morgen met (ja waren bedekt. Aan de heeren Ribbink, Van Bork Co. te Amsterdam is door het gemeente bestuur van Teteringen concessie verleend tot aanleg en exploitatie eener telephoonleiding in die gemeente. By eenevechtpartynaby Roermond, onder Melick, is zekere C. T. met een mes levens- gevaarlyk aan het hoofd verwond door zeke ren B., die door de marechaussees in hechtenis genomen is. Door den minister van binnen- landsche zaken is eene gratificatie van ƒ50 toegekend aan C. D. Den Hartog, schipper van de reddingboot te Vlieland. Te Winschoten is gevankeiyk binnengebracht en ter beschikking van den officior van justitie gesteld de 18-jarige boeren knecht S. Bos, van Noordbroek, verdacht van poging tot moord op den 22-jarigen schipper H. Buitenkamp, wien hy met een stuk degen eene levensgevaariyke wonde toebracht in het onderiyf. De broeder van den verdachte had eene weinig beteekenende ruzie gehad met den vermoorde. Op Zondag 29 a. 8. zal te Zutfen op de Varkensweide eene meeting worden go houden ten gunste van den normalen ar beidsdag. Het voormalige kerkgebouw der Doleerenden op do Heide, gem. Velzen aat gedeelteiyk bewoond werd do^r den op- kooper Schaap, is eene prooi der vlammen geworden. Te Onderden dam (Gr.)isdeby. na nog nieuwe en kapitale boerenplaats van mej. wed. H. L. Vos totaal afgebrand. Inboo- del, voe en alles, tot zelfs de goud- cn zil verwerken, werden eene prooi der vlammen. By het stoeientusschenachool jongens te Arnhem kreeg een knaap een stoot met een duim m de miltstreek. Toen hy thuis was gekomen, begon genoemde plek op te zwellen; 's avonds was de jongen dood. De geheimzinnige vergiftiging geschiedenis, welke sedert eenigen tyi dc Belgische pers bezighoudt en waarovei wy onlangs een en ander hebben medegedeeld, is eene nieuwe phase ingetreden. Dinsdag avond is, op bevel van den rechter van in? structie, te Antwerpen in hechtenis genomon mevrouw Joniaux, echtgenoote van den hoofd ingenieur van den waterstaat in de provincie Antwerpen. Zy staat onder verdenking, drie harer familieleden, eene zuster, een brooder ea den oom van haren man, vergiftigd te hebben, om zich te bevoordeclen met de sommen, waarvoor deze personen verzekerd waren. De beschuldigde, mevrouw Joniaux, is eene dochter van wyien den cavalerie generaal Julce Ablay, wiens beide broeders Omer en Nar- cisse ook generaal zyn. Zy is 52 jaar ouduit haar eerste huweiyk had zy eene dochter, haar huweiyk met den heer Joniaux bloef kincerloos. Behalve om de kooge pos'tie van haren echtgenoot en hare deftige relatien, was zy algemeen geacht als eene buitengewoon schrandere vrouw, die eene merkwaardige, byna hypnotiseerende macht over hare om geving bezat. De familieleden, die zy beachuldiga word* te hebben vergiftigd, zijn Léonie Ablay, Alfred Ablay en Jacques Van den Kerchove, com mandant der schuttery te Gent. Het eerste slachtoffer, Léonie Ablay, stierf 24 Februari 1892, terwyl zy by mevrouw Joniaux logeerde. De plotselinge dood werd aan influenza en longontsteking toegeschreven, maar toen er allerlei geruchten over de oor zaken van haar sterven begonnen te loopen, gaf de justitie bevel het ïyk op te graven. Dit geschiedde 20 Maart 1L; twee scheikun digen werden belast met het onderzoek. De kolonel Jacques Van den Kerchove, de broeder van mevrouw Joniaux, moeder, wa£ een der rykste industriëelen van Gent er. aldaar zeer gezien. Tot zyn 60ste jaar wat hy ongehuwd gebleven; omstreeks een jaar vóór zyn dood had hy echter zyn voornemen te kennen gegeven in het huweiyk te tredeö met eene dame, die hy reeds van vroege? wegens vertrouwelyken omgang goed kendè. In Maart van het vorige jaar wer i hy op een familiefeest genoodigd by zyn neef Joniaux, die toen pas promotie had gemaakt. Kort na het diner werd hy ongesteld, en den volgen den morgen, 17 Maart 1893, blies by den laatsten adem uit; de geneeskundige verkla ring gaf als oorzaak van den dood op: bloed uitstorting in de hersenen. Zyn lyk werd de vorige maand op last der justitie opgegraven, ten einde een scheikundig onderzoek te kun nen instellen. Het derde slachtoffer, Alfred Ablay, was 54 jaren en weduwnaar. Na een zeer storm achtig leven en vele omzwervingen, nam hy zyn intrek by zyne zuster te Antwerpen. Enkele weken later, 6 Maart 1894, stierf hy na eene kortstondige ziekte ten haren huizei naar het heette aan eene hartkwaal. Z! i plot seling overlyden wekte echter de achterdocht der justitie, die den 15den Maart 11. lyk liet opgraven.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2