N°. 10477. Donderdag TO April. A0. 1894 (geze <iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. J Tweede Blad. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40- Aftonderlyke Nommers PRIJS DER ADVERTENTDËN': Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j. Grootar» lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad •wordt f 0.06 berekend. Gemengd Nieuws. Mot de thans zoo lieve lente, waarin alles in de natuur zoo prachtig ont luikt, doen zich ook de kraaien andermaal geducht gelden. Op sommige grachten, met name den Nieuwen Ryn, hebben zij zich in de toppen der boomen reeds verbazend ge nesteld, hier en daar zelfs tot ongeiief van de bewoners dier straten. Het zou daarom niet te verwonderen zijn als er weer maat regelen genomen werden om aan hunne onge rechtigheden een einde te maken, liefst zoo epoedig mogelijk, opdat niet het feit geschiede, dat men de jongen op de straat werpt! In de Mirakeletoeg is gister namiddag een kind in eene kuip met kokend water gevallen. Toen bet er uit gehaald werd, had het reeds hevige brandwonden, zoodat het dadelijk naar het academisch ziekenhuis moest worden gebracht. Hedenmorgen te zeven uren is in de Morschstraat alhier een man van een steiger gevallen, zoodat hy naar het acade misch ziekenhuis moest worden gebraoht. In het dorp Woubruggehebben sloh twee gevallen van pokken (variololdes) bij kinderen uit éón gezin voorgedaan. Gisteravond te tien uren ont stond brand in een pakhuis aan het Oostvest- plein te Rotterdam. Daar waren opgeslagen kruidenierswaren, chloor, bleekpoeder en andere licht brandbare stoffen, zoodat het pakhuis spoedig in lichterlaaie stond. Het beneden gedeelte van dat pakhuis, niet groot van om vang, is in gebruik bij oen kruidenier, op den Haringvliet woonachig, terwyi het boven gedeelte door den heer W. A. Booy, op den hoek van den Goudschenweg en Oostvestplein woonachtig, als sigarenmakerswerkplaats is ingericht; kruidenierswaren, vuurmakers en aanverwante artikelen waren in het beneden gedeelte geborgen. Door de werking van drie spulten gelukte het den brand in een goed uur te blusschen. Hij bepaalde zich tot het gedeelte, waar hy ontstond. Te halftien gisteravond ontstond op den Schiedam8chendyk te Rotterdam eene hevige vechtparty, waarby een Duitscher een anderen man met een mes in het achterhoofd verwondde. Een talryk publiek, eerst toeschou wer, geraakte hierdoor in opwinding en keerde zich tegen den Duitscher, die aangegrepen, geslagen en getrapt werd en ten laatste blyde was te kunnen vluchten in het bierhuis van de weduwe Gunther aan den Schiedamschen- dyk. De verwonde en het publiek, dat eene dreigende houding aannam, verzamelden zich voor dat bierhuis tot de komst van twee politie agenten, dio door een jongen op de Leuvehaven te hulp goroepen werden. De Duitscher werd naar het politiebureel in de Pauwen steeg gebracht. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren don Duitschen ingenieur Weibel vrygesproken, die de vorige week terechtetond wegens poging tot doodslag. Hy had nl. in een bierhuis in de Hoofdsteeg eenige revolver schoten gelost, waardoor de kastelein Scblicker in het onderiyf werd getroffen, maar hy ver klaarde slechts geschoten te hebben om de aandacht van buiten te trekken, daar men hem afzette en by weigering van betaling te ïyf wilde. De tweede nationale worstel wedstrijd om het kampioenschap van Amster dam, uitgeschreven door het weekblad „De Clown", en welke wedstryd in het „Paleis voor Yolksviyt" te Amsterdam werd gehouden, was zeer geanimeerd, werd door een zeer talryk publiek bygewoond en door Coenen's orkest opgoluisterd. In de eerste afdeeling (seniores) waren deelnemers D. J. Van den Berg, Speyer, Joosten, van Amsterdam, en Snoek, Van Dyk en Dicke, van Rotterdam. De eerste prys (de sjerp, teeken van den besten kampioen) werd be haald door Van den Borg, de tweede prys door Van Dyk, de derde door Dicke. Aan den wedstryd voor juniores, die nooit een prys in een concours gewonnen hebben, namen 16 kloeke mannen deel. De eerste prys (verguld zilveren medaille) werd behaald door den 17-jarigen Pieter Bras, van Rotter dam, de tweede (zilveren) door J. H. Velder, van Amsterdam, en de derde (bronzeD) door B. H. Lagrand, van Rotterdam. Even na middernacht werden de pryzen met eene korte toespraak door den heer Dudok De Wit aan de overwinnaars uitgereikt. Gisteren stond voor de 4de kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht v. d. G., oud 37 jaar, vroeger als boekhouder geömployeerd by de Vereeniging „Amsterdam". In den loop der jaren 1892 en 1893 had hy verschillende gelden, tot een gezamenlyk bedrag van circa 11,000 gulden, by debiteuren der Maatschappy geïnd, op quitanties, valsche- ïyk door hem met de namen der directeuren, de heeren J. Muller en V. E. Gans, onder teekend, en deze golden ten eigen bate aan gewend. Zucht tot speculatie was de aanlei ding tot het mi8dryf. Het O. M. requireerde tegen bekl. eene gevangenisstraf van 2 jaren. De toegevoegde verdediger, mr. Goudsmit, pleitte verzachtende omstandigheden. Uitspraak over 8 dagen. Onder leiding van don luitenant der genie Forbes, te Utrecht, is het restant van de geladen dynamiet-patronen, welke door de politie in de smedery van de Bergingmaat- schappy te Maassluis in beslag werden genomen, onschadeiyk gemaakt. Op den spoorweg tusschen Vucht en Bokstel is gisteren een manspersoon over reden en onmiddeliyk gedood. DeLente. Uit deBetuweschryft men: De regens der laatste dagen hebben aan de ontwikkeling van boom- en plantengroei ongemeen veel goeds gedaan. Ouden van dagen herinneren zich niet, dat de natuur zóó vroeg in den lentedos prykte als dit voorjaar. Wan neer men van de kruin van Waal- of Maasdyk de blikken landwaarts richt, geniet men een heeriyk panorama. Als een reusachtige mo zaïekvloer in allerlei kleuren en tinten ontrolt het landschap zich aan uwe voeten. Het gelykt één grooten bouquet, waarin de warme toon van den appelbloesem heeriyk contrasteert met het maagdeiyke wit van de kers en het sappige, levendige groen van kruiden en ge wassen. Als geen nachtvorsten storend op de vruchtzetting inwerken, belooft de kersen- en ooftoogst een beschot, zoo overvloedig als ooit te voren. Een te 's-Hertogenbosch als har- monika-speler zeer bekende figuur, „Jean", kreeg daar gisteren twist met een sigaren maker, welke twist zoo hoog liep, dat hy zyn sarrende tegenparty met een mes zoodanig verwondde, dat deze in het gasthuis moest worden opgenomen en niet buiten gevaar is. De politie behoefde „Jean" niet in te rekenen hy meldde zich vrywillig aan. Arme JeanI By het korte, doch hevige on- weder, dat in den omtrek van Tietjerk woedde, werd de groote watermolen van den heer J. S. Hoekstra door het hemelvuur getroffen en letteriyk uit elkander geslagen, zonder dat zulks brand veroorzaakte. De slag was zóó hevig, dat op 200 meter afstands van den molen stukken hout in den grond waren gedrongen. Dat een molen door den bliksem dermate kan vernield worden, zonder eenig spoor van vuur na te laten, is een opmerkeiyk feit, dat zeer zeker slechts zelden zal voorkomen. Voor de arrond.-rechtbank te Maastricht stond Maandag terecht H. B., drukker aldaar, beschuldigd van omstreeks 1 Aug. 1893 te hebben gedrukt eene ver kiezingscirculaire van strafbaren aard, waarvan de persoon, op wiens last ze is gedrukt, noch bekend is, noch op de eerste aanmaning na den rechtsingang is bekend gemaakt. De vervolging geschiedde op klachte van den heer Eug. Regout, die, hoewel in die circulaire niet genoemd, zich daarin toch ziet aangeduid door de benaming „wolf in het Wykerveld" en voorgesteld als iemand, die „bedriegt en misleidt". De beklaagde verklaarde niet met zekerheid te weten, wie hem het stuk te drukken heeft gegeven, hoewel hy in een eerste verhoor voor den rechter-commissaris de namen van twee personen, do heeren Thissen en Timmer mans, heeft genoemd, die het hem zouden kunnen overhandigd hebben. Door hot O. M. is tegen bekl. eene boete van f 25, subsidiair 5 dagen hechtenis, gerequireerd. De verdediger, mr. Sassen, concludeerde tot vryspraak, op grond dat de bedoeling om te beleedigen niet aanwezig was en by een ver- kiezing88tryd niet altyd do woorden gewikt en gewogen worden. Uitspraak over 14 dagen. Te A arl e-R ikst el (N.-Br.) viel een 8 jarige knaap, die een eksternest uit wilde halen, van eene vry aanzienlyke hoogte uit den boom en verwondde zich daarby zóó hevig, dat hy binnen een paar uren een lfifc was. Te Baelen-Wesel, op den Grand- Central-belge, tusschen Roermond en Ant werpen, is de spoorwegwachter J. K. door een goederentrein overreden. Te Noordbroek heeft Zondag- avond, waarschyniyk uit minnenyd, een 17- jarige boerenknecht met een dolkmes een 22 jarigen jongeling zoodanig verwond, dat hy den volgenden dag overleed. De dader is in hechtenis. Door A. J. Weekhout, tuinier te Krimpen a/d. IJsel, zyn op Maandag 16 dezer de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden aan H. M. de Koningin- Regentes. G i s t e r n a m i d d a g te halftwee geraakte te Leerdam al spelende het vierjarig jongetje van den fabrieksarbeider Diteweg naby de woning in eene pas gegraven sloot. Hoewel het ongeluk spoedig opgemerkt en het kind op het droge gebracht werd, waren de levensgeesten toch reeds geweken. De boschbaas van Middachten heeft zich reeds sedert jaren tot taak gesteld om den eersten groenen tak uit do Middach- ter allóe aan gravin Bentinck aan te bieden. Dit jaar kon hy dit reeds den 3den April doen, iets wat hem gedurende 30 jaren nooit zoo vroeg mocht ten deel vallen. In de bosschen van het schoone Oranjewoud (Fr.) laat zich reeds de nachte gaal hooren. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat op een land onder het Friesche dorp Luxwolde door een ingezetene van dat dorp, met name Jan Brouwer, een nest is ge vonden met drie jonge leeuweriken. Door het gemeentebestuur te Hengeloo (O.) is aan de afd. van den Soc.- Dem. Bond en aan de Soc.-Dem. Jongelings- Vereeniging aldaar vergunning verleend tot het houden van een optocht met ontplooide banieren, muziek, enz. op Zondag 29 April. Op dien datum zullen in het gebouw „Ver lichtingsoord" verschillende personen als spre kers optreden, en het is te verwachten dat velen uit omliggende plaatsen (Enschedee, Almeloo, enz.) aan de meoting zullen deel nemen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zfin een vyftal goederenwagens, die op het stationsterrein te Heyenoord (Arnhem) stonden, opengemaakt, waartoe van een drie tal het Rykszegel moest verbroken worden. Hoewel, voor zoover te constateeren viel, niet veel vermist wordt, zyn door baldadige handen een groot aantal colli's door messneden ver nield. Door de politie wordt een streng onder zoek ingesteld. AC.) Gisteravond te ongeveer tien uren brak er een hevige brand uit op hot ViS8chertje te Dubbeldam in de boerenstelling, bewoond door J. Van Krimpen. Binnen korten tyd stond alles in lichterlaaie. Een varken en eenige kippen* kwamen in de vlammen om. Van den inboedel is niets gered. Naar men zegt, is de brand ontstaan in de schuur, tydons de afwezigheid van den bewoner. Alles was verzekerd. Te Krimpen a/d. Lek werd dezer dagen door een beer uit Rotterdam aan W. M. Den Ouden en zyne vrouw aldaar, het zeldzame aanbod ge laan om afstand van hun kind te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer l1/, jaar. Niettegenstaande huil f 13,000 werd aan geboden en de menscben tot de arme workende klasse behooren, besloten zy toch het knaapje niet af te staan. Gistermiddag werd te Vlissingen aangebracht de Belgische zeeloods V., die, terwyi hy in zee van eene stoomboot was af gehaald, met de roeiboot van den Belgischen loodsschoener no. 7, ten gevolge van eene aan varing met genoemden loodsschoener, zoo ernstig gekwetst werd, dat hy per brancard naar zyne woning moest vervoerd worden. Zyn toestand is bedenkelyk. By de aanvaring moet, volgens gerucht, ook een matroos verdronken zyn (Af G.) Wegons den lagen waterstand op den Ryn kan de passagiersboot „de Batau- wer", varendetusschen Arnhem en Wageningen, aan onderscheidene veerhoofden niet meer aan leggen en heeft dit thans o. a. te Heteren aan eene krib plaats Op verschoidene plaatsen schuurt de boot by 't varen reeds over het zand. Te Avenhorn is een tiengulden- stuk in beslag genomen, dat onecht is. In Amerika d o e t m e n d e z a k e n by voorkeur in 't groot. Dit heeft de bekende Nederlandsche chocolade-firma Blooker tot hare schade ondervonden. Zy had, zooals men zich herinneren zal, een molen op do ware grootte op de tentoonstelling te Chicago op gericht en deze is, zooals haar agent nu be richt, gestolenl Deze vernam het van een be lastingbeambte, die kwam vragen waar de molen was. Hy was verdwenen en dus ver moedde hy dat hy door de firma verkocht was, zoodat er rechten voor verschuldigd waren. De vertegenwoordiger ontkende dit en spoedde zich daarop naar het tentoonstel lingsterrein, doch vond geen spoor van het gebouw terug. Men vermoedt dat de diefstal gepleegd is met behulp van eenigen der ten toonstellingsbeambten. In het dorp Quesnay-sur-Deüle naby Rysel is Maandagavond een aanslag ge pleegd op den vrederechter Damiens. Eene fiesch, gevuld met jachtkruit, steentjes en spykers, en voorzien van eene brandende lont, was in het venster zyner woning geplaatst. Een bediende zag gelukkig in de duisternis de lont smeulen en haastte zich haar uit te dooven, zoodat eene ontploffing voorkomen werd. De dader van dezen aanslag is voorals nog onbekend. By Sllverbrook, een der stations van de Pennsylvania-iyn, reden twee treinen, een goederentrein en een personentrein, tegen elkaar, doordat de machinist van den goede rentrein het onveiligheids signaal niet had gezien. In den passagierstrein bevonden zich ongeveer honderd reizigers Hoevolen by dit ongeval gedood en gewond werden, is nog niet met zekerheid bekend. Te Rome heeft de politie weer eene goede vangst gedaan door de inhechtenis neming van 14 anarchisten, die eene ver gadering hielden in een koffiehuis, biykbaar met geeno goede bedoelingen. Tot de gevatte anarchisten behoort ook een zekere Arie, een welbekend anarchist, die bevriend was met den persoon, die onlangs in he htenis verd genomen, terwyl by eene bom by zich had. 40) Toen de vorst hem verlof gegeven had zich te verwyderen, begaf hy zich naar zfine kamer en schreef aan Hulda een briefje, dat zy hem niet op het slot Hohenstein zou zien verschynen. Toen Hulda het scbryven ontving, dat haar zulk eene groote teleurstelling bracht, balde zy de vuisten. Zy wreekte zich op het onschuldige papier en knarste woedend op de tanden. De woorden, die zy las, waren dan ook niet geschikt om haar te bevredigen: „Huidal Ik heb den ganschen nacht over het tusschen ons voorgevallene nagedacht en ben tot het besluit gekomen, dat, al mogen de dichters de vrouw als eene engel, door God afgezonden, bezingen, velen van haar, naar myn oordeel, als afgevaardigden van den duivel diens plaats op aarde vervullen. Na deze ontboezeming zal het u niet bevreemden, te vernemen, dat ge my tevergeefs morgen avond op het slot Hohenstein zult wachten. Ludwig, graaf v. 8." „By den Hemel 1" riep zy buiten zlchzelve van drift, „zal hy my dan weder ontkomen," en zy viel weenend op eene rustbank neer. Haar kamermeisje had het dien dag zwaar te verantwoorden, ja, Hulda ontzag zich niet, haar, wegens een klein verzuim, eene lichame- ïyke tuchtiging te doen ondergaan. De arme Lieschen onderwierp zich slaafs aan deze behandeling. Zy was nu eenmaal ondergeschikt en moest dus do lasten, haar opgelegd, gewillig dragen. Daarenboven duurde de kwade luim harer meesteres nooit lang en zy wist dat haar de ondergane beleediging wel weer met een mooi geschenk zou ver goed worden. Von Sehnwitz nam zich vast voor, Huida's blikken te ontwyken, en toen hy eenigszins kreupel de eetzaal binnentrad, en hy Huida's zilveren lach hoorde, moest hy zich geweld aandoen, om zyne inwendige aandoening niet te laten blyken. Hulda verstond de kunst van comedie-spelen uitermate goed. Niemand, die haar in stralende schoonheid aan tafel zag nederzitten, zou ver moed hebben, dat een oogonblik te voren de hevigste wanhoopskreten haren geprangden boezem ontsnapt warenzy schertste en lachte, alsof daarbinnen de volkomenste rust heerschte. Toen het diner afgeloopen was, werd Von Sehnwitz een brief gebracht. Hy ging haastig naar zyne kamer en brak den brief open, waarin het volgende te lezen stond: „Lieveling I Een paar woorden om u te melden, hoe het my gaat. Ik schryfu, omdat ik begryp dat ge gaarne wilt vernemen, hoe het vereerend bezoek van den vorst afgeloopen is. Maar, wat ik u bidden mag: verscheur dezen brief terstond, nadat ge hem gelezen hebt, want ik zou niet gaarne willen, dat iemand anders dan myn beste man dezen in handen krygt. Ik was gisteren in myn boudoir gezeten, toen ik paardgetrappel hoorde, en even daarna reed de vorst het voorplein op. Ik hoopte tevergeefs dat gy hem vergezellen zoudt. De vorst liet zich daarop aandienen en toen hy binnentrad, vond ik dat hy er verhit en geagiteerd uitzag. Natuuriyk was hy als altyd zeer voor komend en vriendeiykhy deelde my de reden van zyne komst mede, juist, alsof ik die niet terstond begrepen had. Hy verhaalde my, dat hy u tevergeefs ge vraagd had, hem te willen vergezellen, maar dat een soiréetje, hetwelk de vorstin geven zou, u meer scheen aan te trekken. „Mais, moi je remercie", zeide hy lachend „ik geef de voorkeur aan uw gezelschap. Chacun son choix." Ge moet niet denken, beste man, dat ik iets van het verhaal van den vorst geloofde. Nu, ik ging spoedig naar mfine kamer om myn blauw-fiuweelen kleed aan te trekken, en toen ik terugkwam, zette ik my neder. De vorst trad op my toe en gaf myn hoofd en handen de gewenschte pose. Maar dit duurde veel langer dan anders. Ik had, vreezende iets onaangenaams van den vorst te zullen ondervinden, Gretchen bevel gegeven, in de kamer daarnaast te gaan. Dit gaf my rust, maar ik besloot niet dan in het uiterste geval haar te roepen. Toen de vorst myns inziens veel te lang talmde, voordat hy aan het schilderen ging, maakte ik eene ongeduldige beweging. Hy greep nu echter nogmaals myn arm en overdekte myne hand met kussen; vervolgens sloeg hy zyn arm om myn middel en drukte my vast tegen zioh aan. Ik was buiten my- zelve van ontstel ter. is, maar schaamde my te veel, om Gretchm te roepen. Tevergeefs trachtte ik my los te rukken en toen ik my door hem ook op myn gelaat voelde kussen, werd ik zóó wanhopig, dat ik, zonder op dat oogenblik te weten wat ik deed, hem met eene haarnaald in de hand stak. Kreunend van pfin liet hy my los. Ik sDelde heen en heb hem niet weergezien. Ik heb diep medeiyden met de vorstin, dat zy zulk een man haren echtgenoot noemt. Wanneer ik zoo iets van u zou moeten hooren, ach, ik overleefde het nietl Ik ben druk bezig met het gereedmaken van kleertjes voor onzen jongen. Wanneer hy dan over een halfjaar zyne intrede doet, dan vindt hy alles voor zich klaar. Ach, Lu, ik droom alle nachten van iemand, die op zyne beurt zeker vurig naar zyn vrouwtje verlangt. Is het niet zoo? Spreek tegen nie mand over hetgeen ik je schreef. In gedachte veel kussen van uwe Laura 1" Toen Von Sehnwitz dezen brief doorgelezen had, trilde het papier hem in de handen. Ach, wanneer zy had geweten hoe hy zyn tyd had doorgebracht op den dag, dat zy zoo heldhaftig voor hare eer streed! Met een gevoel van woede dacht hy aaD de lage behandeling van den vorst. Hy ge voelde zyne onmacht om zich, wegens de zyne vrouw aangedane beleediging, te wreken. De vorst behoefde immers aan niemand rekenschap van zyne daden te gevenIn ongenade te vallen aan het hof zou het eenige zyn, dat hem te wachten stond. Hy peinsde er lang over na, wat hem te doen stond, en het eindbesluit was, dat hy den vorst om een onderhoud verzocht. Toen dit hem was toegestaan en hy bevend van drift de zitkamer van den vorst binnen trad, wachtte deze hem, met een sarcastisch glimlachje op het gelaat, af. „Ga zitten, myn vriend," zeide hy„wat hebt ge my te zeggen? Wildet ge my wellicht vertrouweiyke mededeelingen doen aangaande uw tèteA-tóte met freule Von Hohenstein?" Von Sehnwitz beet zich op de lippen. Welk recht had hy den vorst iets te verwyten; wat zou hy kunnen zeggen? De vorst had hem immers met die enkele woorden alle wapens uit de hand geslagen? Maar hy kon toch niet blyven zwygen? „Uwe Doorluchtigheid," zeide by, „ik ont ving zooeven een brief van myne vrouw, waarin zy zich beklaagt over de minder aan gename behandeling, die zy gisteren van Uwe Doorluchtigheid ondervonden heeft." „Ha, ha, heeft zy uit de school geklapt?" riep de vorst, verlegen met zyne eigen hou ding. „Is het mevrouw Von Sehnwitz bekend, dat éón woord van my haar en haren echt genoot zeer kan benadeelen? Die ingebrachte klacht is niet zeer diplomatisch van haar. En behalve dat, wilde ik u vragen of gy haar, evenals zy u, ook bericht gezonden hebt van uw téteA-lète mot Hulda Von Hohenstein? Hebt gy dat gedaan?" vervolgde de vorst, Von Sehnwitz scherp aanziende. Deze sloeg de oogen neer. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5