HEDEN ONTVANGEN: groote bezendingen der thans gevraagde modellen, in Jacquets, Pelerines en Capes, zwart en gekleurd. DE ELECTRICITEIT, „Die Porte vod Cleve." J. M. N. KAPTEIJN. - Boekhandel. Boeken voor Hooger, Middelbaar en Lager Onderwijs. Friesch-Groningsche Hypotheekbank, Special teit in Rietgordijnen. In de Koffiebaal zuivere Preanger-Koffie, VERHOUW STOKUUYZEN, finale uitverkoop, wegens verplaatsing der zaak naar Nienwen Rijn 20. ga«r» D0SR1N6S Zeep met den Oil HARE VOORTBRENGING EN HARE TOEPASSING de industrie en het maatschappelijk verkeer, p. van cappelle, Te huur gevraagd, Uttel: 13 ti 14 Ajiil 1M bij E. J. BRILL, te Leiden. De Egyptologische, Oudheidkundige ei Letterkuudige Bibliotheek De Genees- en Heelkundige Bibliothcci en Instrumenten NIKKELEN H. F. HOOSMANS, Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. MANTELS H. Op morgen- (Donderdag avond te acht uren zullen door den ondergeteekende aan de 20 spe lers, die op het jongste Biljart-Concours de meeste punten behaalden, gratis worden uitgereikt drie fraaie Prijzen, waartoe die spelers tot een onderling CONCOURS zijn uitgenoodigd. 2497 12 H. Th. COSTER. Don 22sten April zullen de Lessen voor de examens Nuttige en Fraaie Hand werken weder een aanvang nemen. Het onderwas in het Teekenon en de Theorie voor de Fraaie Handwerken is opgedragen aanden Heer W. J. LAMPE, Loeraar Middelbaar Onder wijs alhier. Hun, die dezo Lessen willen volgen, wordt verzocht zich aan te melden vóór den 22ston April by: 2464 14 Mejuffrouw M. L. DIJHMtN, Leerares in de Nuttige en Fraaie Handwerken, Aalmarkt 6. Zaterdag 14 April 1894, 's avonds te lialf- acht, in het Notarishuis te Leiden, afslag, ten overstaan van J. A. VAN HAMEL, Notaris to Leiden, van: 1. Het BURGERWOONHUIS, No. 101, aan de Z.Z. van de Langebrug te Leiden, groot 1.76 are, in bod gesteld op 3000.—- 2. Het WOON- en WINKEL HUIS, No. 43, aan Z.Z. van de Langebrug te Leiden, groot 62 centjaren, in bod gebracht op 2400.— Terstond verhoogd met 600. Nader verhoogd met 200. 3. Het BUITENVERBLIJF, No. 252, aan het Schelpenpad, onder Zoeterwoude, groot 10.16 aren, in bod gesteld op3100. Terstond verhoogd met 200. Later verhoogd met 100. Ten kantore van voornoemden Notaris wor den tot en met a. s. Zaterdag van 10 tot 3 uren, verhoogingen aangenomen tegen genot van één v(|Me der verhoogsom. 2459 23 IIUEliJTK.liT HO. 1290 10 gevestigd te Groningen. De 3£- en A-pCf.-Panelforleven van bovengenoemde Maatschappij zyn verkrijgbaar ten kantore van den Heer M. M.8A8&E, in Effecten en Assurantiën, Rapenburg 9, bij wien tevens nadere inlichtingen zyn te bekomen. 6765 9 Togen voordeelige voorwaarden vraagt een voornaam Huis te Bordeaux SOLIDE AGENTEN voor don verkoop van Wijnen en Cognac. Aanbied, onder letters RB§PosteRestante, Bordeaux. 2280 6 Zes qualiteiten voorhanden op alle breedten, tot vier meter breed, van af ƒ2.56 por gordijn, geheel klaar. 2489 6 Burgslecg <ft. 11. B. VAN DIJK. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prys per 5 ons Cents. NIEUWE RIJN 47. Schoonmaakgercedschap, alsLuiwagens, Bezems, Borstels, Dweilen, Zeemleer, enz. geslepen en gewoon Glaswerk, Porselein, Serviezen, Aardewerk, als Vuilwateremmers, Dek schalen, gekleurae Melkkannen, Waschstellen, Bloempotten, Borden, Schalen, enz., Chineesche Theebladen, Presenteer-Trommels, Lepeldoosjes, enz., enz., alles wordt tegen elk aanne melijk bod UITVERKOCHT. 2500 20 J. J. v. LEEUWEN, Nieuwe Rijn 83. Mnprlprcl *n bet belang van uw Kinderen vergeet het toch niet: liüUuuul o» Volgens het oordeel der geneeskundigen is do be« te, zacht "ie en zuiverste Kinderzeep. Geen branden, geen spannen, geen huidaandoening. Prys slechts 25 Cents. DOERING8 Z^ep niet den Uil is overal verkrijgbaar. 426 16 Door A. W. SIJTHOFP, te Leiden, is uitgegeven en bij alle Boekhan delaars verkrijgbaar gesteld: in DOOR Electro-technisch Ingenieur. Inhoud: Inleiding. Het voortbrengen van den electrisóhon stroom. Het voort- leiden van den electriscben stroom. De toepassingen van den electrischen stroom. De electri8che verlicbtings installaties. De technische toepassingen van de warmtewerkiogen van den electrischen stroom. De electrische motoren en hunne toepassing. De galvano- techniek. Galvanoplastiek. Verdere toepassingen van de scheikundige werkingen van den stroom. De Telegraphie. De electrische schellen. Verschillende telegraphische toestellen. De Telephonie. De toepassingen van den electrischen stroom in de genees kunde. De electriciteit in de landbouwkunde. De electro-techniek in hare verdere betrek kingen. Een blik in de toekomst. Elk hoofdstuk is in meerdere onderdeelen verdeeld. „Het is den auteur gelukt in dit boek een zeer uitvoerig en voor leeken gemakkelijk begrijpelijk overzicht te geven van de menigvuldige toepassingen der electriciteit. Hoewel reeds meerdere dergelijke werken zijn verschenen, is de wijze van bewerking van boven vermeld boek eene zóó uitstekende, dat het verschijnen er van slechte met vreugde begroet kan worden. De auteur laat aan alle takken der electro-techniek evenveel recht wedervaren en daarom is het juist zoo uitnemend geschikt om ter algemeene oriönteering te dienen!" PHIJM GEBONDEN ƒ6.50. De schuldeischers in di nalatenschap van den Hee JACOBUS CATS, over leden te Zevenhoven, 29 December 1893, wor den by deze opgeroepen om op Zaterdag 21 April 1894, voorm. te 11 uren, te verschynt- ten kantore van den Notaris Mr C. VAN DEI LEE, te Aarlandorveen, om aan hem rekenïnj en verantwoording te doen en befalln; der schulden, voor zooverre het bedrag der nalatenschap toereikend zal zyn. 2502 11 in of by Leiden: een niet te groot HUIS rae, TUINTJE, voor 1 November a. s. Brieven franco No. I 818 aan KOOYKERS Central Advertentie-Bureau, Nieuwe Ryn 16. 2603 6 van wyien Dr, C. LEEMANS. Hoogst belangrijke verzameling. van wylen Dr. A. VAK H VMKI., waarbij belangrijke Boeken over Mathematisch! Wetenschappen en Natuurlijke Hietori» Varia, enz. 2498 li Koffiekannen, Tueepotjes, Melkkannen, Suiker potten, Bouilloire, Snelkokers, Theebladei m. nikkelen randen, Flesscben- en dlazen-bakjes worden mot garantie verkocht bij 2237 8 Breestraat 163. 27) Terwyi zy onrustig op hare legerstede woelde, kwamen haar opeens do woorden in de gedachte, die haar vader by het afscheid- nemen tot haar gezegd had: „Liove Laura, tracht steeds eene gezonde ziel in een gezond lichaam te behoudon, en ge zult gelukkig zyn. Daar ik vertrouw dat het tweede wel weer je deel zal worden, en do welvaart van het eerste van jezelve zal afbangen, koestor ik goede hoop, dat ge mot dezen raad je voordeel zult doen." By het herdenken dezer woorden werd zy kalmer. Spoedig sluimerde zy in, om niet te ont waken, voordat de vriendeiyke morgenzon in hare slaapkamer scheen. „Laura, myne beste, hoe hebt ge gesla pen?" vroeg Von Sehnwitz, die zich gevoelde als iemand, wien een berg van bezwaren van do schouders was genomen. „Als w\j ontboten hebben, dan zullen wy dadeiyk uitrydenjhet belooft een prachtige lentedag te worden." Laura wierp de vensters open on ademde met volle teugen den heerlyken dennegour id. Welk een verschil met den vorigen avond, toen alles haar beangstigde en verschrikte! De zon bescheen het woud zoo vriendeiyk met hare gouden stralen; een donzig waas lag over alles gespreid en enkele heesters, die op het slotplein geplant wareu, botten reeds uit. Toen Laura gekleed was, liep zy vlug de trappen af en trad met een vrooiyk lachje op do lippen do ontbytkamer binnen, alwaar Von Sehnwitz haai met ongeduld wachtte. „Wel, wel, bokooriyke fee," zeide by lachend, „dat is hier eene andore omgeving dan in onze goede stad L., waar wy reeds des morgens vroeg gewekt worden door het ryden van lompe karren over de ongelyke straatkeien. Ik twyfel niet of de rozen zullen spoedig weer op die bleeke wangen verschynen. Ik voor my heb een gevoel alsof de lento, die heden echynt aan te vangen, eeuwig duren zal." Laura zag hem met een liefdevollen blik aan. „O, Lu," zeide zy,- „als ge wist hoe geluk kig ik my gevoel, hier met je alleen te zyn. Ik wilde dat wy hier altyd konden blyven. Maar dat is nu eenmaal onmogelyk." „Do vorst heeft my verlof gegeven hier te blyven, totdat go geheel hersteld zult zyn," antwoordde Von Sehnwitz. „Dan vrees ik, dat dit verbiyf niet van langen duur zal wezen," zeide Laura lachend, „want het is ray alsof ik my nu reeds opge wekter en krachtiger gevoel." „Ik wist niet dat het slot Sehnwitz zooveel tooverkracht bezat, lieve, om in óóu nacht iemand van allerlei kwalen te genezen," ant woordde Von Sehnwitz. „Ge deukt toch niet dat ik eene „malade imaginaire" ben?" „Neen, lieve, dat niet, maar ik geloof dat de zenuwen en daaruit voortvloeiende inge beelde kwaaltjes u leelyke parten gespeeld hebben," zeide Von Sehnwitz ernstig. „Ik zal myn best doen dit alles te over winnen, hoor, bestel" hernam Laura opgeruimd. De dagen, die nu volgden, leverden niets dan onvermengd genot voor beiden op. Als het weer zacht genoeg was, reed men in een open rytuig uit, en als het regende, dan genoten thuis de jonggehuwden van elk anders byzyn. Zy ontvingen veel bezoek van do families uit de nabuurschap, maar daaronder waren weinigen, die Laura aantrokken. Toen op de maand Maart eene heeriyk zachte April maand volgde en Laura meestal den goheelon dag in de open lucht vertoefde, kwamen de rozen wear op bare wangen te voor8Cbyn. Zy dacht niet meer aan de achter docht, die zy gekoesterd, noch aan de span ning, waarin zy verkeerd had. Zonder vrees beklom zy met Von Sehn witz do rorena van het kasteel of daalde af in de donkere, gewelfde kelders, waar de verroeste, aan den muur geklonken yzeren boeien, de plaats aantoonden, waar vroeger de ongelukkige gevangenen geketend waren geweest. Als Laura mbt Von Sehnwitz in het park waudelde en de oogen naar den zoogenaamden spooktoren opsloeg, dan gevoelde zy, by het aanschouwen van die getraliede vensters, dik- wyls een aandrang by zich opkomen, om haren echtgenoot het door de gravin Von Hohen8tein verhaalde mede te deelen. Een zekere angst weerhield haar echter om dit besluit ten uitvoer te brengen. Geloofde hy zooals zeer waarscbyniyk het geval was niet aan die verschymng, dan zou hy haar natuuriyk uitlachen. In het om gekeerde geval was het nog veel erger, want. dan zoude zy immers geen kalm oogenblik meer hebben en was hare gemoedsrust voor immer verstoord l Eens, toen zy weder in den slottuin wan delden, zeide zy: „Lu, ik begryp my niet hoe de bewoners van het slot ooit rustig hebben kunnen leven en sterveD, by de gedachte, dat er in die kelders arme gevangenen smachtten van dorst en rilden van koude. My dunkt, als zy, aan hunne overdadig ryke maaltyden gezeteu, het gekreun hunner arme, van alles beroofde slachtoffers hoorden, dat hun de lust moest vergaan, om te drinken en te juichen?" „Ach, lieve, ge moot niet vergeten dat die ridders van jongsaf niet anders gewoon waren. Wanneer hun de smartkreten der gevangenen ter ooren kwamen, wel, dan kreeg de nar bevel wat luider te zingen en hooger te springen, opdat zyne bellen wat meer zouden rinkelen," zeide Von Sehnwitz. „Maar, kom, denk niet aan zulke treurige dingen," ver volgde hy opgeruimd. „Goddank, dat die bar- baarsche tyden voorby zyn!" „Denkt ge dat, nu de menschen, voor het uiteriyk beschaafder geworden zyn, hun hart ook beter geworden is?" vroeg Laura. „Wy zyn allen zondig," antwoordde Von Sehnwitz. By den een doen zich de booze hartstochten minder gelden dau by den ander dat is zeker. Maar wy hebben allen onzen 8tryd te stryden." Von Sohnwitz zucbtte; hy dacht aan den strik, die hem gespannen werd, en aan de gevaarlyke verleidster, die hem ontrouw aan Laura trachtte te maken. Toen Laura hem met bevreemding aan staarde, vervolgde hy: „Lieve, laten wy nimmer te spoedig oor deelen naar den schyn; ach, wy weten zoo weinig, wanneer wy iemand zien vallen, hoe veel stryd er is voorafgegaan." „Maar, Lu, my dunkt, wy hebben niets t< vreezen van den stryd, waarvan ge op zoc ernstigen toon spreekt 1" „Laura, Ovidius zeide immers reeds: „II zie de deugd en keur haar goed; nochtans sleept de ondeugd my mede. „Zoudt ge denken, dat bet menschelyk hart en de raenschelUk* begeerten dan zóó gewyzigd zouden zyn? B voor my wenschte het vurigI" „Voor anderen, nietwaar, Lu?" viel Laun hem in de rede. „Maar op ons zyn die woorden niet van toepassing; en ik hoop dat, zoolang wy leven, wy van dezen stryd verschoond zullen blyven. Gy hebt Ovidius aangehaald op^ een oogenblik, dat deze zich zwak tegenover de omstandigheden en het noodlot gevoelde, maar nu haal ik op myne beurt Horatius aan, als hy zegt: „Ik beproef alle dingen aan mï te onderwerpen en niet zelf onderworpen te worden 1 Naar myn inzien, is vastheid van karakter iets, dat iedereen zich eigen kac maken." „Ab, denkt myn kleine wtysgeer zóó? Nul ik moet zeggen, voor eene vrouw zyt g* bijzonder goed in de klassieken thuis. Hebtl ge die wysheid in Holland opgedaan?" vroJgl Von Sehnwitz lachend. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8