Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Het biljartconcours, gehouden in het café „Die Porte von Cleve," Breestraat, alhier, aangevangen 24 Maart, is gisteren geëindigd. Niet minder dan 1000 partyen werden in dion korten tyd afgespeeld; wel een bewijs, dat er in onze Sleutelstad veel liefhebberij voor het biljartspel bestaat. Do uitslag van dit concours heeft bewezen dat Leiden kranige biljartspelers bezit. Immer6, de uitgeloofde prijzen werden respectievelijk behaald met 65, 64 en 60 punten in 25 stooten. Den ondernemer, die getoond heeft met den tijd mede te gaan en veel heeft bijgedragen tot het welslagen van dit concours, dat tot aller genoegen is afgeloopen, is geluk te won- schen met het behaald succes, en het valt niet te betwijfelen of menig biljart-lief hebber zal Donderdag-avond eon kijkje gaan nemen in „Die Porte von Cleve", waar, zooals uit achterstaande advertentie blykt, een heeten strjjd zal gestreden worden tusschen de twintig spelers, die bi) bovengenoemd concours de meeste punten hebben behaald. In de i n f a n terie-kazerne te Haarlem is oen ernstige diefstal gepleegd. Dit eene schrijftafel van den kapitein Mensing, lirecteur der Militaire School, is eene som 7an f 670 ontvreemd, gedeeltelijk het eigendom van kapt. Mensing zelvon, deels toebehoorende aan het Rijk. Toch was er geen braak aan het meubelstuk te ontdekken en men meent om die reden dat de dader niet ver te zooken is. De politie heeft een vermoeden, dat, naar zij hoopt, weldra tot zekerheid zal geworden zijn. Het groote concours door „Hard gaat ie" te Haarlem uitgeschreven, is afge loopen. De prijzen werden behaald als volgt: Personeele wedstrijd, lsto pr., goud. med., Van Abeolen, Rotterdam, 70; 2e pr., verg. zilv. med., C. v. Velsen, Haarlem, 62;3epr, verg. zilv. med., Kievit, Leiden, 62; 4e pr., zilv. med., F. Van Eysden, Dordrecht, 61 5e pr., zilv. med., Van Hengst, (adres onbe kend), 60; consolatie, zilv. med., J C. v. d. Horst, Dordrecht, 50 houten. Te Haarlem had gisteravond te 6 uren oen ongeluk plaats. By het sloopenvan de adminiatratiokamer in de sociëteit „Ver- oeniging" zakte plotseling het plafond in. Allo werklieden wisten zich te bergen, behalve de opperman P. Van Staveren, dio er onder kwam, den scherpen kant van het plafond op de keel kreeg en terstond dood bleof. De man laat een gezin met 8 kinderen na. De bekende Hendrik De Jong, die weldra terecht zal staan wegens oplich ting (en ook berucht is wegens de geheim zinnige verdwijning zijner twee vrouwen), heeft tot z(jn verdediger gekozen mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. Gistermorgen ontstond er brand inde nikkelfabriek van den heer G. D. Harmsen, te Heorenveen. Do petroleum-motor was, ver moedelijk ten gevolge van lekkage, in brand geraakt en toen breidde het vuur zich snel uit. De brandspuiten van Njjehaske en Heeren - veen (de vrijwilligo) bewezen belangryke diensten. De voorhnizon bleven door de krachtige werking gespaard. De schade is echter nogal belangrijk, vooral omdat do fabriek tijdelijk stil zal staan. De machine kamer is geheel uitgebrand. De vernikkel inrichting en de slijperij hebben groote schade geleden. Het dak van de fabriek is gedeelte lijk vernield. Alles is verzekerd bij De Jong Co., te Amsterdam. De heer Harry La More, die avond aan avond in de „Vereeniging" te Amsterdam op het slappe koord de meest verrassende toeren maakt, zelfs de „serpentine" op het ijzerdraad „danst," de onmogelijkste houdin gen aanneemt, zoodat het elk oogenblik den schyn heeft, dat hy zich niet staande kan houden, viel gisteravond plotseling op het tooneel. Men dacht dat het er b(j hoorde; do cigaret, welke h(j op het koord had op gestoken, dampte lustig voort, terwijl de eigenaar onbeweeglijk op den grond lag. Maar toen ijlings het gerokte factotum uit do coulissen te voorschijn snelde en het scherm daalde, begreep men dat het ernst was. Er ontstond een paniekje; men vreesde dat er een ongeluk was gebeurd. Een dokter werd gehaald. Dezo verbond den koorddanser, die, doordat hy met zyn hoofd vry onzacht op de planken was gevallen, eene wyle bewusteloos bleef. Maar spoedig kwam hy by. De voor stelling werd voortgezet. En toen de gevallene na de pauze zich weer aan het publiek ver toonde, bewees een luid applaus, dat men verheugd was, dat de val geene ernstiger ge volgen had gehad. (Td.) Gisternacht is op deCoolvest te Rotterdam een man door eenige personen aangevallen en met een stuk hout zoodanig geslagen, dat hy eene schedelbreuk bekwam. Daarna werd hy van f 20 en zyn horloge beroofd. De ongelukkige werd in bewus- teloozen toestand door de politie naar het Ziekenhuis gebracht. Men verkeert in ongerustheid over het lot van het Belgische stoomschip „Do Ruyter", van Amsterdam naar Nieuw- York, dat reeds den llden Maart uit eerst genoemde plaat6 vertrokken en nog niet op de plaats van zyne bestemming aangekomen is. De bevelhebber van het schip is een Neder lander, de heer Meyer, terwyl ook onder de bemanning zich landgenooten van ons bevinden. De eigenaar van de landgoede ren „Oorsprong en Wolfheze" onder Oosterbeek gelegen is evenals ten vorigen jare, genegen persooniyke en famibe-wandel-kaarten uit te reiken, op aanvrage met insluiting van 10 cents aan postzegels. Duideiyk dient hier vermelding, dat de uitspanning „het Paviljoen' genaamd, door iedereen kan bezocht worden, zonder in het bezit te zyn van een wandel- kaart. Het Paviljoen is open voor een ieder. Gistermiddag had te Wesel een ongeluk plaats. Even voor het station aldaar zou de stoker van een in vollen vaart 2ynde passagierstroin naar de signalen zien en kwam met zyn hoofd togen een der seinpalen, met het treurig gevolg dat zyn hoofd geheel werd verpletterd. Te Hees by Nymegen is gisteren het 15 jarig dochtertje van den landbouwer A. Janssen by het schommelen in het touw van den schommel, welke tusschen twee boo men hing, verward geraakt en daarin ver hangen, zoodat zy aldus een vreeseiyken dood heeft gevonden, eer men haar te hulp kon komen. Tydens het gebeurde waren de ouders afwezig naar de markt te Nymegen, zoodat zy aldaar het verschrikkelijke lot van hun kind vernamen. Eenige socialisten van Maas tricht, die Zondag een propaganda-tocht in Zuid-Limburg maakten, ondervonden daaroy zulke bejegening, dat twee hunner met be bloede hoofden huiswaarts keerden. Door de marechaussees te Heerlen is van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. Eene der oudste firma's te Enschedee, de firma Stroink Co., stoom- katoenwevery, heeft tegen 1 Mei a. 8. al haar werkvolk gedaan gegeven. Het dak van het aloude koor der Ned.-Herv. kerk te Hippolytushoef, op "Wie- ringen, dat reeds zeer beschadigd was, is gisteren by stil weder met hevig gekraak totaal ingestort, daarby muren scheurende, beschotten en banken brekende. Het geheel levert thans een treurigen aanblik op. Toch zal in het gunstigste geval eerst over eenige maanden tot de restauratie kunnen worden overgegaan, indien nameiyk op de aanvrage om subsidie aan de Synode gunstig beschikt mag worden. Uit Leuven wordt gemeld: Op 600 meters van het station van Herent was Zaterdag-avond een balk dwars over den spoorweg gelegd. De machinist van een aan komenden trein zag de hinderpaal en kon nog bytyds stoppenzonder dat waren er stellig ongelukken gebeurd. In de meisjesschool te Neusohl zakte, volgens oericht uit Pesth, een muur in. Vier meisjes werden gedood, negen zwaar gewond. De moordenaar van den 14-jari gen knaap te Hoppeneer (België) P. Emonds is slechts 17 j.»ren ouo. Maandag werd hy te Roer mond gevankelyk binnengebracht, na te Venraai te zyn gearresteerd. Hy verklaart met aeD verslagene, by wiens vader hy als schaapherder in dienst was, twist te hebben gekregen, hem daarop geslagen en gestoken te hebben met oen mes en hem toen in een beerput te hebben geworpen. Drie dagen heeft hy met de ouders en buren naar het lyk mede gezocht, doch toen de gendarmerie uit Maoseyck het mes vond, waar mede hy den moord gepleegd had, nam hy do vlucht en werd by zyne ouders aangehouden. Daar Emonds Nederlander is, zal hy niet uitgeleverd worden, doch voor de rechtbank te Roermond terecht moeten staan. Te Weenen zyn de werklieden by het bouwvak voornemens den arbeid te staken. Gisteren werden door de werklieden, tot de verschillende ambachten behoorende, vyf byeeDkomsten gehouden, ten einde hunne plannen te beramen. De oisch der werklieden is, dat de werkdag zal aanvangen 's ochtends om 7 uren, in plaats van om 6 uren, gelyk nu het geval is, terwyi tevens loonsverhooging wordt geöischt. Indien het voornemen van de leiders dezer werkstaking doorgaat, zou het gotal der werkstakers te Weenen 50,000 bedragen. Het is echter nog onzeker, of tusschen de metselaars en timmerlieden de vereischte overeenstemming zal worden ver- kregon. Betreffende de brand teMilwaukee worden nog eenige byzonderheden gemeld, waaruit blykt dat niet het hotel-Davidson, maar wel het daaraan grenzende theater is vernield. Trouwens, de brand ontstond wegens eene onbekende oorzaak in het theater en bedreigde spoedig ook het hotel. De reizigers, die daar verblyf hielden, ontvluchtten in de grootste verwarring, maar persooniyke ongevallen kwamen daarby niet voor. Evenwel werden, toen het dak van den brandenden schouwburg plotseling instortte, een aantal brandweer mannen onder het puin bedolven. Hoevelen nog gered werden, is nog niet bekend. De schade, aan den schouwburg en het hotel toe gebracht, wordt op 200,000 dollars geraamd. De politie te Beriyn weigert toestemming te geven tot de proefnemingen, welke de bekende kleermaker Do we daar wil doen met de kogel-vrye kleeding, die hy beweert te hebben uitgevonden. Niettemin bracht Dowe zyn voornemen tot uitvoering. Hy trok zelf de kogel vry e kleeding aan en liet met een magazyngeweer op zich schieten. De kogel deerde hem niet. Ten slotte werd de proef nog eens herhaald, doch ook toen bleef de kogel in het omhulsel steken. Te Konstantinopel heeft een hevige brand gewoed in het „Hotel d' Angle- terre". De weinige reizigers, die in dit naar de eischen des tyds ingerichte hotel ver toefden, ontkwamen zonder ongevallen. Het hotel werd echter geheel vernield. Aan de „Times" wordt uit Buenos- Ayres geseind, dat 200 Braztiiaansche opstan delingen aan wal ontkomen zyn, toen de Portugeesche oorlogeschepen het anker lichtten. Nog eens de schat van koning Theebaw. Weer wordt nu eene nieuwe theorie verkondigd omtrent den juweelen- schat van den afgezetten Birmaanschen koning Theebaw. Toen, zoo luidt dit nieuwe verhaal, later naar den schat gezocht werd, was hy verdwenen. De soldaten moeten gadegeslagen zyn, terwyl zy hem verborgen, en zoodra zy zich verwyderd hadden, zullen degenen, die hen beloerd hadden, waarschyniyk inlanders, den schat op eene andere plaats hebben be graven. Slechts één ding bielden zy achter, nameiyk het met juweelen bezette handvat van een waaier, en dit werd het eigendom van een Engelsch officier, die het voor een prikje kocht. De geheele buit moet zeer kostbaar geweest zyn, want hy bestond uit niets minder dan de komngsschat van het Birmaansche hof. Er moet een gouden zonnescherm, een gouden olifant en allerlei kostbaars by zyn, benevens de kroon. De eenige stad der Yereenigde Staten, die eene vrouw tot burgemeester heeft, is Pleasanton (Kansas). Mevrouw Austin werd onlangs, na een warmen verkiezingsstrijd, dien zyzelve geleid heeft, gekozen. De door haar verworven meer derheid bedroeg zes en twintig stemmen. Haar tegenstander, een winkelier in yzer- waren, werd door de handelslieden der stad gesteund en als eene byzonderheid mag ver meld worden, dat haar eigen echtgenoot tegen haar stemde. Zyzelve moet daaromtrent gezegd hebben: „In onze stad zyn er weinig vrouwen, die haren mannen mededeolen hoe zy stemmen by de gemeenteverkiezingen en wy hebben in hen daardoor des te betere echtgenooten. Myn man is omtrent geene enkele politieke quae8tie van dezelfde meening al6 ik hy heeft dan ook tegen my gestemd maar anders roeren wy deze zaken nooit in het hui8elyk leven aan." Mevrouw Austin is eene stevige vrouw. Zy is vier en veertig jaren en weegt niet minder dan 240 pond. Zy heeft in den gemeenteraad, die geheel uit mannen bestaat, een veldtocht geopend tegen alle koffie en speelhuizen en heeft ten krachtigste de onzedelykheid van het vorige 8tadsbewind in het licht gesteld, dat van deze inrichtingen eene belasting vorderde om de inkomsten te vermeerderen. Zy heeft gezegd dat de tyd gekomen was om veran dering te brengen in een staat van zaken, waarby de geldmiddelen der stad ten deele steunden op zedeloozo vergunningen. Haar eerste ambtsdaad was, de politie agenten te vervangen door vertrouwde man nen, die tot taak hadden ten strengste de wet tegen den verkoop van sterken dranken het spel te doen eerbiedigen. Als door een tooverslag werden kroegen en speelhuizen gesloten. De eigenaars en chefs dier inrich tingen hebben de stad verlaten. Ook de ver koop van cigaretten aan minderjarigen is verboden. Jongens en meisjes onder de zestien jaren, die na negen uren 's avonds op straat loopen, worden opgepakt; alle winkels en restaurants moeten te tien uren 's avonds gesloten worden. De oogkwaal, waaraan do heer Gladstone lydt, heeft de „New York Tribune" op de gedachte gebracht een staat op te maken omtrent den toestand der oogen, ooren, enz. van verschillende souvereinen en staat6 lieden in geheel Europa. Voor zooverre de staatslieden betreft, zy'n de oogen van den heer Crispi, den Italiaan- schon premier, in denzelfden toestand als die van den heer Gladstone; en die van sir W. Harcourt zyn byna even slecht, gelyk de heer Bick6-Beach om dezelfde reden als „chancellor of the Exchequer" aftrad. In Rusland verkeert de heer Wishnegradski, minister van financiën, in hetzelfde geval. En zoo volgen tal van voorbeeldenhet is vry verrassend te vernemen dat Europeesche ministers en staatslieden byna allen zonder uitzondering brillen, van den heer Goschen met zyne in hoorn gevatte glazen af tol graaf Kalnoky met zyn onaf6cheidelyk monocle toe. By vorsten schynt echter het oor het zwakste orgaan te zyn. Als doove vorstinnen worden genoemd de koningin van Denemarken, die stokdoof is, en de prinses van Wales, in mindere mate aan dezelfde kwaal ïydende. De overleden keizerin van Brazilië was eveneens doof; de hertogin van Genua kan nauwelyks den knal van een kanon hooren, dat naast haar wordt afgeschoten. Byna alle kinderen van koning Lodewyk Fllips van Frankrijk zyn buiten gewoon doof en tot de hardhoorendsten be- hooren de prins van Joinville, de hertogin van Chartres en prinses Clémentine van Saksen-Coburg. Nog een byzonder doove prins is de graaf van Vlaanderen, die de doofheid overgeërfd heeft van zyne moeder, wylen koningin Louise. Koning Frans van Assise, de kleine gemaal van koningin Isabella van Spanje, is ook doof; en eveneens vorst Fer dinand van Bulgarye en koningin Sophie van Zweden. Het gehoor van keizer Wilhelm wordt belemmerd door de watten, welke hy altyd in de ooren draagt. De Anarchisten te ParU** In den ministerraad, die gisteren te Parys is gehouden, heeft de minister van justitie Dubost zyne plannen ter tafel gebracht, waar door hy het drijven der anarchisten op meer krachtdadige wyze hoopt te kunnen bestrijden. Het is echter zeer te betwyfelen, of het ministerie zal besluiten tot het nemen van strengere maatregelen, want tot dusver heeft de wet, welke na VaiHants aanalsg in de Kamer werd aangenomen, nog weinig ge holpen. Inmiddels blijft de toestand vanden socialis- tischen letterkundige Tailhade, die by den aanslag in het café Foyot werd gewond, vry gunstig. Hy is nog steeds in het ziekenhuis, maar alle gevaar voor zyn leven en ook dat voor het behoud van zyn oog, is geheel ge weken. Ook de kellner Thomazo, die vry ernstig in het gelaat werd gewond, bevindt zich buiten gevaar. De anarchist Etnile Henry zal 28 April voor het hof van assises terechtstaan wegens den aanslag, welken hy in 1892 gepleegd heeft in de rue des Bons Enfants. De instructie heeft afgezien van verdere pogingen om zyne medeplichtigen op te sporen. Te gelyk met deze zaak zal zyn aanslag in het café „Terminus" berecht worden. De anar chist is zelf overtuigd dat by ter dood zal worden veroordeeld. De anarchist, die te Parys in hechtenis is genomen, onder verdenking, dat hy schuldig is aan den aanslag in het café Foyot, heet Le Bourgeois. De verklaringen, welke hy heeft afgelegd, zyn nog zoo onzeker en tegenstrij dig, dat de justitie nog niet weet, wat zy er van moet denken. In elk geval is de man voorloopig in hechtenis gehouden. INGEZONDEN. Aan de Redactie van hst Leidsch Dagblad alhier. Mag ik u beleefd eene plaats verzoeken voor het onderstaande? De heer J. W. Hoogenstraaten deelt in eene advertentie mede dat zyn naam zonderr zijne voorkennis onder de aanbeveling is geplaatst. In hoever dit juist is, kan het comité, dat zich gevormd heeft om de candidatuur van den heer Bool te doen slagen, niet beoordee- len; wel weet het dit, dat de naam onder de advertentie is geplaatst op verzoek van den heer N. Stadhouder-, dat de secretaris van het comité den heer S., toen deze hem verzocht de advertentie met eenige namen aan te vullen, uitdrukkelijk gevraagd heeft, of het de wensch was dier heeren mede te teekenen en dat, toen daarop een bevestigend antwoord ontvangen werd, de secretaris uit drukkelijk gezegd heeft de verantwoordelyk heid in geval van protest te zullen overdragen met naam en toenaam op dongene, van wien het verzoek was uitgegaan. Is er van de zyde van het comité door den naam van den heer J. W. Hoogenstraaten te plaatsen eene fout begaan, dan komt de verantwoordelyk- heid daarvan alleen ten laste van den heer N. Stadhouder, die het verzoek daartoe deed. De heeren Hoogenstraaten en Stadhouder vechten alzoo de quaestie te zamen uit; het comité meende zich van do blaam te moeten zuiveren, als zou het den naam van den heer J. W. Hoogenstraaten of van wien ook licht vaardig onder de advertentie geplaatst hebben U dankzeggend voor de my verleende plaats ruimte, Leiden, Namens het comité voornoemd, 10 April 1894. De Secretarie KOLONIËN. BATAVIA, 10-13 Maart. De „J.-B." verneemt dat de kapitein Van der Willigen in 't begin van de volgende maand naar Pontianak zal vertrekken tot het ondernemen van de groote reis dwars door Borneo. Men schat den duur der reis op min stens zes maanden. De Atjeher, die onlangs te Penang werd betrapt op de poging om eene revolver en munitie op clandestiene wyze naar Edi uit te voeren, is tot betaling eener boete van 250 dollars veroordeeld, en by wanbetaling tot drie maanden gevangenisstraf. Opgave van Passagiers, van Batavia naar Marseille en Nederland vertrokken per se. „8alak". De lste luitonaut-adjndant der infanterie G. K. JocheniB en echtgenoote, mevrouw W. O. Kooope, mevrouw de weduwe L. N. Blumo geb. Soeamau, mevr. Sckmalhausen en 2 kinieren, de heeren J. Th. F. Zeverijn met echtg. en kind, ingenieur 2de kl. A- H. Saltet met echtg. en 2 kinderen, jongej. Deval, gep. ing. 1ste kl. bjj hot mrjnw. 0. J. VaB Schelle, mej. E. Kam, luit. t/r. 2de kl. K. J. Karae- boom, luit.-magazgnmr. 3de kl. der art. H. W. Bashorn, 2de commies bij 's lande drukkerij O. La Gordt Dillié en echtg., J. Koniüg Jr., lete luit. dor mariniers C. P. Van Borselen, adjunct-chef 4de af- deeling der etaateepoorwegen C. J. Yermegs met echtg. en 2 kinderoD, J. R. Becker met echtg. en 6 kindoren, mej. A. Reijobardt, secretarie-boekhouder bp de staatsspoorwegen W. A. Kam, K- Th. Olt, lete etunrman bij de gouv.-marine H. Beeeeling, D. G. Van Hoecko met echtg. en 2 kinderen, mevr. Gajac, mevr. E. J. O. Giltjoe geb. Frank, H. Ggaels met echtg. 6n 4 kinderen, H. Van Rinenm de Mon- toban van Swijndreoht, C. D. Woutora, F. L. Gemmeken. A. B. Do Jonghe. opzichter 2de kl. by do B. O. W. K. Krees, H. Wienng, benevene Hr. Me. troepen en eohepolingen. NOOBDWIJK. Geboren: Cornelia Johannes, z. v. H. A. Van don Berg en A. Meilink. Klara, d. v. A. Slate en P. Minnéo. Gerardus, z. v. J. Nieuwcnhuizen en C. Veenewijk. Gehuwd: F. Hiep en A. Do Haae. A. Steen- voorden en A. J. A. Puii.broek. Overleden: Te Delft J. Vliet Vlieland, 38j. J. Dnundam, 63 j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cornelia Wil helmus, z. v. E. Bakker en A. M. Van der Veldt. Cornelia, d. v. E. Broekhof en M. Duivenvoorde. Willem, z. v. J. Waaning en A. J. Van der BchrieT. Cornelia AdriaDa, d. v. Th. Goemane en H. A. G. Tetteroo. Petros Cornelia, z. v. A. J. Van den Burg en A. Van der Voort. Alida, d. v. A. Van der Raad en A. Verbate. Gehuwd: H. Hoogeveen en M. O. Voe. O. Warmerdam en D. M. Cazander. Overleden: M. KempeBa&r, wed. v. A. Koudfis, 69 J. O. Van der Klugt, eohtg. v. H. Van der Elk, 67 j. M. Viveen, wed. EL KorUkaae, 78 j. G. Van der Slot, wed. v. L. Wegers, 75 J. N. S. Botger, wed. v. J. H. Timmers, 75 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: Teuntje, D. van H. De Rrjk en E. C. Burgersdgk. Grietje Cornelia, D. van K. Scha urm->n en A. B. Knaap. Leendert Johannes, Z. van Fredrik 8auer en 8. De Groot. Geurt, Z. ran W. Van Huis en A. Pol dervaart. Aagje, D. van Q. Admiraal en P. Bomar. Dionielns, Z. van G. Admiraal en P. Rom&r. Maria, D. Tan A. G. Middelkoop en M. J. Goudswaard. Johannee, Z. van A. Magchielee en A. Brouwer. -^3 Adnanus Cornelia, Z. van S. Sebregta en C. y™ Geel. Elisabeth, D. van P. Do Ridder ea n Janssen. Pieter, Z. van J. Smits en P Vereohoor! Ondertrouwd: J. De Berg en A. M. No.jj! man. G. v. Krimpon en H. E. Verhoeve. q RaveDbwaay en E. M. Hanedoee. G. G. Boa en K. Snel. Gehuwd: P. J. Sameon en Catli Janezen. J. O. Petri eu M. G. Van Boinum. G. Burghout en J. Moclaart. J. A. Van Velzc-n en O. P. Spiering Overleden: Maartje, 2 w., D. vaD R. 8ohutté en D. Gieebergon. Agaiha Hoogonboom, 55 j,,, weduwe van W. Droog. Antje Wegman, 50 gehuwd met M. Vorbeek. Eli-abeth, 7 w., D. vag A. Gieabergen en J. Smit. Adrianus, 1 m., 2, van M. Bakker on J. Verheul. Regina Be Koator, 58 j., gehuwd met J. Do Wille. Arend, 5 uj., Z. van J. Slinger en M. O. Van Wgk. Sophit, 6 j., D. van J. Wyfjee en J. O. D'haene, ovorl. BUITENLAND. Duitschland, By het huwelyk tusschen prinses Victoria van Coburg Gotha en den groothertog van Hessen zullen volgens de „Kol. Ztg." tegeit woordig zyn: de keizer van Duitschland, cfy koningin van Engeland, keizerin Frederik, do prins van "Wales, de hertog en de hertogin van Connaught, prins en prinses Heinrich van Pruisen, grootvorst en grootvorstin Wladimlr van Rusland, grootvorst en grootvorstin Ser« gius van Rusland, prinses Alix van Hessen, prins en prinses Ferdinand van Saksen- Coburg, prins Wilhelm van Hessen, de erfprins en de erfprinses van Saksen-Meiningen, prins en prins es Philip van Saksen-Coburg, prins en prinses Aribert van Anhalt, prinB en prinses Heinrich van Battenberg en prins en prinses Ludwig van Battenberg. Het heeft de aandacht getrokken, dat noch de koningen van Saksen en Wurtemberg, noch de grootvorst-troonopvolger van Rusland, die evenzeer verwacht werden, op de lyst ver meld zyn. Het voorstel der Duitsch-conservatieven, om den handel in buitenlandsche granen töè een staatsmonopolie te maken, wordt door niemand van de andere partyen als ernstig opgevat De vader van het voorstel, graaf Kanitz, bracht het by de beraadslaging ovei het handelstractaat met Uruguay in den Rykgj dag ter sprake en verdedigde het ten sterkst^ zoodat men het niet langer als eene nageko men camavalsgrap heeft te beschouwen, ze$ de „Köln. Ztg." Groote vroolykheid ontstond er, toen Rickert zich spottend verklaarde vooti eene zoo spoedig mogeiyke behandeling van het voorstal, en graaf Kanitz daaruit de ver^ keerde gevolgtrekking maakte, dat Rickert ook met het denkbeeld ingenomen was. De Duitsche Ryksdag heeft den arbeid hervat. De zegel-belasting werd aangenomeri^ maar vermoedelyk zal de regeering er ni<8 op aandringen, dat ook nog in dezo zitting de bekende wetsontwerpen betreffende (S wijn- en tabaks-belasting in behandeling zullen komen. Ten minste, de Berlynsche correspondent van de „Frankfurter Zeitung" beweert tè weten, dat, ondanks de tegenovergestelde ver klaringen der officieuze bladen, de heer Miquejl niet voornemens is zyne finantiëele plarmeft in deze zitting verder ter sprake te brengen, met het oog op de bekende meening dek meerderheid, welke zich reeds by de alge- meene beraadslagingen tegen de nieuwe be lastingen heeft verklaard. Op welke wyze echter de heer Miquel zal voorzien in hqfc tekort, dat veroorzaakt is door de verhoogd^ legeruitgaven, blyft nog steeds onzeker. Spanje. Over het finantiëel programma der regeering van Spanje verkeert men nog altyd in het onzekere. Toen de minister van financiën, Gamazo, nu byna eene maand geleden was afgetreden, verklaarde het kabinet, dat het aan zyne beginselen zou trouw blyven, maat zeer veel vertrouwen schynt die verklariDg niet te hebben gevonden. Eergisteren werdi^L de Cortes aan Gamazo de onbewimpelde vraajJ gesteld, waarom hy wa6 afgetreden, maar hj£ weigerde te antwoorden. Sommigen meenen te weten, dat Sagast%; oud en door den langen politieken stryd af? gemat, er aan denkt het politieke leven vaar* wel te zeggen en Gamazo tot opvolger wenscht.. Om dit plan te kunnen verwezenlyken, is het beter, dat Gamazo eenvoudig afgevaardigde iat dan dat hy als minister zyne kracht en zynd populariteit verbruikt. Hierby moet worden opgemerkt, dat dq Koningin Regentes in den laatsten tyd wedot van eenige toenadering tot de conservatiever! heeft blyk gegeven en eene verzoening van verschillende fraction dier party sehynt te bo* gunstigen. Ook ïr het niet onmogelyk, dat het liberale ministerie vroeger valt dan Sar! gasta verwacht, want de tegenstand tegen handelstractaten, vooral tegen het Duitsche, is in de Cortes zeer sterk. Te Madrid zyn nadere berichten ontvan* gen over het beraamde, maar nog bytyds ontdekte plan, tot het verwekken van een opstand op het eiland Cuba. Twee bekende leiders der CubaanschB Home-rule-party, Maximo Gomez en Mastj, die van het eiland verbannen zyn en zich in de Yereenigde Staten ophouden, hadden het plan beraamd. De Spaansehe regeering: heeft den gouverneur van Cuba last gegeven de noodige voorzorgsmaatregelen te nemaa en richtte tevens tot de regeering der Ver- eenigde Staten het verzoek om bet oog te houden op de Cubaansche uitgewekenen, di$ zich in de Vereenigde Staten bevinden. Zwitserland. De voorbereideade studiën voor de tend* radbaan van Interlaken naar den top van Jungfrau zyn afgeloopen, en in Juni zal eene aanvrage tot concessie voor deze lfin aan dei! Nationalen Raad gericht worden. De lyn wordt in vier sechén verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 6