N°. 10466. A°. 1894. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 April. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. Yrydag 6 ^Ypril. LEIDSCH DAGBLAD. paus DEZER CO tra ANT: Voor Leidon per 3 maanden. Franco per poet Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PBIJS DEK ADVEBTENTOEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letterB naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Wy vestigen de aandaoht op de beleefde waarschuwing, in den vorm eener herinnering, voorkomende onder de advertentiën in dit blad, van don heer Formyne, ontvanger der registratie alhier, dat de laatste termyn der verschuldigde vermogensbelasting vóór of op den 12den April a. s. betaald moet worden. Benoemd is tot hoofd der gemeente- bewaarschool te Middelburg mej. Eikelen boom, te Leiden. Omtrent het buitengewoon concert, door de Leidsche Dubbel-Quartet-vereeniging te Hillegom gegeven, wordt ons nog gemeld dat by die gelegenheid ook welwillend medewerkte mej. Johauna Oudshoorn, uit Leiden. Deze jonge dame, leerlinge van den heer Ghristiaan Timmner, den uitnemenden violist, trad hier voor de eerste maal op en 't zy gezegd: met groot succes. Het adagio en allegro uit het 22ste Viool concert van I. B. Viotti werd zeer verdien- steiyk vertolkt, alsmede de Romance van Svendsen en l'Abeille van Franz Schubert, "waarvan het publiek eene herhaling verlangde, waaraan de soliste tot veler leedwezen niet voldeed. Mejuffrouw Johanna Oudshoorn geeft reeds veel en belooft voor de toekomst nog meer te zullen geven. Het concert werd o. a. bygewoond door de heeren Chr. Timmner en N. H. Andriessen. De uitvoering der beide composition voor dubbel quartet van den heer Andriessen, mocht de goedkeuring van den componist wegdragen, die verzekerde nog nooit eene zoo schoone vertolking zyner werken te hebben gehoord. Men schryftons uit Zoetermeer, dd. 4 April: Hedenavond had alhier in de zaal van den heer M. Poot de laatste vergadering in dit seizoen plaats van de vereeniging „Onderling genoegen". De zaal was flink bezet. Vóór de pauze werden door verschillende dames en heeren hunne bydragen geleverd. In het byzonder vielen in den smaak de schoone muziek en zang van mej. S., uit Gouda, met medewerking van mej. B., uit Zoetermeer. Levendig werd dan ook by het einde der stukken door dein de zaal aanwezigen geapplaudisseerd. Na de pauze brachten heeren dilettanten B JócrisBe de Vondeling" ten tooneele. De uit voering van dit stukje liep goed van stapel en droeg niet weinig tot de gezelligheid van den avond by. In zyno sluitingsrede bedankte de president allen, die hadden medegewerkt om ook weder dezen avond tot een recht gezelligen te maken. Verder sprak hy een woord tot afscheid aan den heer Augustyn, vice-voorzittor dezer vereeniging en oud burgemeester van Zoeter meer, die met zyne familie deze gemeente metterwoon gaat verlaten. Hy deelde tevens den leden mede, dat het bestuur gemeend had den heer Augustyn, wegens zyne groote ver diensten en zeer vele welwillendè medewerking betreffende deze vereeniging, het eore-lidmaat- schap daarvan te moeten aanbieden. In een sieriyk bewerkt album was dit besluit der vergadering vervat. Dat alle aanwezigen met dit bewys van hulde instemden, toonde het langdurig hoezee en applaudissement. Zichtbaar aangedaan nam de heer Augustyn dit eere-lidmaatschap aan; daarvoor het be stuur zyn dank betuigende, riep hy der ver eeniging „Onderling genoegen" geen afscheid, maar een „tot weerziens" toe. Voorzeker mag deze vergadering in dit seizoen van onze vereeniging eene onvergete- lyke worden genoemd. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Hervormde gemeente van Oude- en Nieuwe-Wetering, door ds. H. G. Van Endt, predikant te Woerden. Te Voorhout is in de gisteren (Woens dag) gehouden raadsvergadering tot wer/iou- der, in de plaats van den heer P. Warmerdam, benoemd de heer G. Th. Van der Hulst. Rytoer der Koninginnen. HH. MM. worden Zaterdagnamiddag ongeveer te halfdrie aan het station Vogelenzang verwacht, waar zy zullen ontvangen worden door den heer Immink, burgemeester van Bloemendaal. Van het station ryden HH. MM. naar Bennebroek, langs den Haagschen straatweg, den Zandvoortschen straatweg, door den Aardenhout, langs Els- wout, Overveen, Bloemendaalsche park, Saxen- burgerbosch, naar de duinen van baron Van Heemstra (het oude Zomerzorg), waar zal worden uitgestapt om het fraaie vergezicht van den hoogen duintop te genieten. De tocht gaat verder langs Meerenberg, station Sand- poort, Bloemendaalschen straatweg, Oveiveen, Zylweg naar de tuinen van den heer Krelage, waar de pronkbakken zullen worden bezichtigd. Van daar ryden HQ. MM. rechtstreeks naar het spoorwegstation te Haarlem, van waar te ongeveer 5 uren de terugreis naar 's-Graven- hage wordt aanvaard. De mogelykheid biyft bestaan, dat deze route om de eene of andere reden eene kleine verandering ondergaat. De eerste algemeene, vergadering der „Vereeniging tot vereenvoudiging onzer spel ling en verbuiging" werd gistermiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden. Dr. R. A. Kollewyn herinnerde aan de ver richtingen in het afgeloopen jaar. .De begin selen der vereeniging zyn in verschillende bladen en brochures verdedigd en men is er in geslaagd een officiéél orgaan te vinden. De penningmeester bracht daarna een kort verslag uit. De vereeniging telt 315 leden, terwyi met 59 leden was begonnen. Met eenige wyzigingen werden de statuten vast gesteld, waarna de vaststelling der vereenvou diging werd behandeld. De financiën zyn niet bepaald rooskleurig. De 2de luit. der inf. O.-I. leger J. V. F. Was is gedetacheerd voor eene maand by het kol. werfdepot te Harderwyk, ter ver vanging van den 2den luit. der inf. O.-I. leger C. A. E. Niermans, die weder in het genot van verlof is gestold. Men meldt uit Amsterdam dat aldaar eene coöperatieve vereeniging is gesticht om den directeur van bet Paleis voor Volksvlyt een orkest van 54 leden aan te bieden, onder leiding van den heer Wedemeyer en tegen betaling van ƒ80,000 per jaar, dat is 20,000 minder dan tegenwoordig voor het orkest wordt uitgegeven; dit alles onder voorwaarde, dat de leiding der paleis-concerten den heer Coenen ontnomen zal worden. Alle orkestleden traden toe en men heeft der directie bepaalde voorstellen gedaan. Daar echter de nieuwe vereeniging slechts voor drie concerten per week wil contracleeren en ver scheidene werkzaamheden afzonderiyk betaald wil zien, schynt de poging om den heer Coenen uit te stooten weinig kans van slagen te hebben. Te Nieuwkoop (Z. H.) is, in den ouder dom van 89 jaren, overleden de oud-stryder van 1880-1831 Dirk Groen in 't Woud, dra ger van het Metalen Kruis. Naar men verneemt, zullen de retour- biljetten der Staatsspoorwegen, afgegeven naar Antwerpen by gelegenheid der a. s. wereld tentoonstelling aldaar, ook langer geldig zyn dan gewooniyk, denkeiyk voor een tydvak van acht dagen, terwyi dan tevens reeds in werking zouden treden de vrachtpryzen, be paald in het nog in bewerking zynde tarief voor het Nederlandsch-Belgisch reizigers verkeer. By den Rotterdamschen gemeenteraad is door B. en Ws. ingediend een voorstel tot verbetering en uitbreiding der drink waterleiding. De koston zyn geraamd op ƒ530,000. In de gisteren in „Eensgezindheid" te Amsterdam gehouden vergadering van de „Vereeniging tot bevordering van de Neder- landsche visschery", somde de heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, de nadeelon op, die de Zuiderzee-visschery van de voorgestelde droogmaking der Zuiderzee zal ïyden. Spr. kwam tot de conclusie, dat, behalve het broodeloos maken van eene nyvere en talryke bevolking, do plannen der com missie jaariyks de rente van een kapitaal van 80 millioen gulden zouden doen ver loren gaan. De minister van financiën heeft door tus- schenkomst van de Commissarissen der Ko ningin aan de gemeentebesturen in herinnering gebracht, dat met 1 Mei a. s. de registratie rechten op aanstellingen en akten van beëedi- ging van ambtenaren zyn afgeschaft en tevens er de aandacht op gevestigd, dat die rechten nog moeten geheven worden op die stukken, opgemaakt vóór 1 Mei 1894. Tot leeraar in de wiskunde aan de Hoo- gere Burgerschool met 5 jarigen cursus is door den gemeenteraad te Haarlem benoemd de heer G. De Vries, thans leeraar aan de cadettenschool te Alkmaar. Na eene zitting met gesloten deuren werd tot deskundige voor de gemeentelyke water leiding benoemd de heer J. Schotel, te Rot terdam. Door den minister van koloniën zyn de heeren H. L. Milius, A. G. Ribbink, B. J. Visscher, L. Pons, W. Meyer, J. Jonkers, M. L. Kleynen, A. W. Geerling en O. Tissing gesteld tor beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indiè, om te worden be noemd tot onderwyzer der 3de klasse by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Ned.-Indië. Het stoomschip Conrad" vertrok 4 April van Batavia naar Amsterdam; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 3 April te Napels; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 4 April te Genua; de „Maasdam" ver trok 4 April van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Drente", van Java naar Rotterdam, is 4 April, gesleept wordende, Dungeness gepas seerd de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 April Perim; de „Soembing," van Java naar Rotterdam, is 4 April Eastbourne gepasseerd; de „Werkendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 April Lizard; de „Koningin Emma" vertrok 5 April van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Alexander" arrivoerde 4 April van Amsterdam te Batavia; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vei trok 5 April van Suez. By kon. besluit is bepaald dat de Rykskweekschool voor onderwyzers, met de daaraan verbonden leerschool, thans te 's-Her- togenbosch, met 1 Mei 1894 te Nymegen zal zyn gevestigd. Sts.-Ct Volgens ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal is de assistent-resident H. A. Van der Steenetraten, die voor enkele weken werd gewond, geheel buiten gevaar. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks negen uren zat er eene kat in een hoogen boom op den Nieuwen Ryn voor het huis van den beer Ouwerkerk. Een jongen had medeiyden met het arme beest en trachtte in den boom te klimmen, doch halverwege gekomen, viel hy uit den boom in het water. De heer Ouworkerk, eerst toeschouwer, sprong den jongen na en had bet genoegen den drenke ling te redden. Terwyi dit alles gebeurde, was de kat weer uit den boom geklauterd en verschrikt door de massa menscben, die stonden te kyken, op den loop gegaan I Wellicht had de jongëli er nu spyt van de kat niet int den boom „gekeken" te hebben. Het 'o>steiyk paviljoen aan de rechterzijde van het nieuwe Hollandsche sta tion te 's-Gravenhage is thans voltooid. Het bevat schatten van kunstindustriëelen arbeid. Langs de directiekamer, keurig gemeubi leerd in Amerikaansch wortelhout, komt men aan den „escalier d'honneur" in Italiaanschen styl, grootsch van opvatting en uitvoering. De treden zyn van Comblanchin-marmer, de wanden van rouge de Flandre en de open vakken met kunstig gesmeed yzerwerk aan gevuld, waarop een schoon licht valt door een groot boogvenster met gebrand glas (van Schouten, te Delft), evenals op den kostbaren Smyrna looper (uit de fabriek van Stevens, te Kralingen). Het keurige stukadoorwerk is door de Haagsche firma Van Viymen gemaakt. De zywanden der portalen en de plafonds werden beschilderd door den heer Hendrickx, te Amsterdam, die de salons reeds versierd hoeft. Het boogvenster bevat de wapens der pro vinciën en van de hoofdplaatsen, aan den Holland8chen Spoorweg gelegen. De architect D. A. N. Margadant heeft do ornamenten allen zelf ontworpen. Het salon bestaat uit drie ineenloopende vertrekken, mede in Italiaanschen renaissance- styi, uitgevoerd door de firma H. P. Mutters Zoon. De wanden zyn bespannen met groen damast; het meubilair is in renaissancestyl, van donker Cuba-mahonie ingelegd, met palm hout en bekleed met goudgeel zyden damast. Smyrna tapyten liggen op de parketvloeren, geleverd door de Haagsche firma Van Malsen. De schoorsteenmantels zyn van rood marmer, en de wanden dor schoorsteenen, waarin gas haarden zullen branden uit de fabriek van Braat, te Delft, zyn met tegels uit de fabriek „Rozenburg" belegd. Naast de salons zyn toiletkamers aan gebracht. Eindelyk is nog oen vertrek boven den hoofdingang gemaakt met een balkon, dat uitziet op het stationsplein. Uit het middensalon komt men langs een speciaal perron van 100 Meter, door '>en glazen en beschilderd zinken dak overdekt, aan de spoorlyn. De moord te 's-Gravenhage. De dader van den manslag, gepleegd op den persoon Rotteveel in het AlexanJerveld te 's-Gravenhage, is gevonden. Men verneemt daaromtrent het volgende De verslagens ontmoette Woensdag 21 Maart jl. des avonds een 17-jarigen veld artillerist Met dezen ging hy dien avond uit en maakte met hem tegen Vrydag daaraan volgende afspraak. Dien Vrydag kwam do artillerist een zijnor kameraden tegen, zekeren v. d. Goorberg, voerman aan de aschstaal. Togen dezen, een jongeling van 17 jaar, ver telde hy van zyne afspraak. V. d. G., twyfe- lende aan de goede bedoeling van Rotteveel, ging met zyn vriend mede naar de plaats van afspraak, een bierhuis aan het Wyd-Achterom. Van daar gingen de verslagens en de artille rist nog eenige bierhuizondien avond bezoe ken, steeds op de hielen gevolgd door Van de Goorberg. Omstreeks 9 uren gingen beide eerstge- noemden en ook v. d. G. in het Maastnchtsch bierhuis aan den Dennenweg en na etnigen tyd aldaar te hebben vertoefd, ging he' drie tal, op voorgeven van den soldaat, dat hy om tien uren thuis moest zyn, op weg naar do kazerne. Volgens verklaring van v. d. G. en den artillerist moet de verslagene den Jaitstge- noerr.de toen strafbare handelingen hebbea voorgesteld. V. d. G. ontstak hierover zoodanig in woede, dat hy Rotteveel eenige vuistslagen tegen den rochterslaap toebracht en hem daarna op de borst trapte. Na het plegen van die daad gingen beiden nog naar een koffiehuis, zich niet bekomme rende om den toestand van den mishandelde. 18) Hy wachtte niet op myne toestemming, maar kuste my daarop, echter niet bepaald op grootvaderiyke wyze. Ik vond dit voorval zoar onaangenaam, want ach, Emma, men wachte zich voor den schynl Ik rukte my los en werd vervolgens door de andere dames en heeren van het hof begroet. Ik las bewondering uit veler blikken en, nietwaar, Emma, wy zyn toch allen gevoelig voor huldebetoon? Ik gevoelde my op dit oogenblik gelukkig en trotsch op het bezit van schoonheid en van een echtgenoot als Lud wig. Ik weet zeker dat men ons een knap paartje vindt; maar ik dwaal weer af, |ik heb je nu al een langen brief geschreven ;en moet nog beginnen met het voornaamste.! Den tweeden avond na onze terugkomst werd er ter onzer eere een bal gegeven. Ik was gekleed in eene wit-satynen japon, met rose en witte camelia's gegarneerd, en toen wy binnentraden, waren allen leeds tegen woordig. In myne plaats aan het hof is eene aller liefste jonge dame gekomen; haar naam is Eline Von Schönhausen. Zy is, evenals Ik, eene blondine en zeer schoon. Ik heb u ver leden reeds geschreven, dat de vorstin altyd mooie meisjes in hare omgeving hebben wil, maar ik maak my zelve met dit gezegde een compliment en dat behoort toch niet. De schoonheid van Hulda Von Hohenatein is van een geheel andor genre als die van Eline. Zy is zeer donker van tint en heeftin de uitdrukking harer oogen iets zeer harts- tochteiyks. Ik weet dat Ludwig haar altyd gaarne mocht ïydenzy is veel geestiger dan ik. Somtyds verwonder ik er my over, dat hy myn onbeduidend persoontje verkozen heeft boven haar. Maar nu dwaal ik weer af en ik wil nu over niets anders dan over het bal schryven. Nu, ik opende het met den vorst 1 Zyn gedrag tegenover my stemt my soms onrustig. Maar wat kan er gebeuren zoolang mijn beste man in myne nabyheid is t Het verdere ge deelte van den avond ging prettig voorby. Ik danste, werd gevierd en ik voelde my innig gelukkig. Maar toch was er iets, dat my hinderde. Ik hoop niet, lieve Emma, dat ge my zult uitlachen, en ik zou het aan niemand anders willen schryven of zeggen, maar aan myne beste vriendin wil ik alles mededeelen. Nu, ik danste met graaf Kiehl, een mooien man en een vroegeren aanbidder van my. Terwyi wy na het dansen rondwandelden, vroeg hy my of ik gelukkig was. Ik staarde hem vol verbazing aan en ant woordde dat my die vraag ten hoogste be vreemdde. „Oppervlakkig schynt het u zoo toe, me vrouw," zeide de graaf; „maar is het u bekend dat gelukkige huweiyken aan dit hof tot de zeldzaamheden behooren?" „Het huweiyk van myn vader was toch zeer gelpkkig," zeide ik trotsch. „Geen regel zonder uitzondering, dat zeide ik reeds," antwoordde graaf Kiehl. „Ik geloof, mynheer, dat de woorden: „noblesse oblige" te diep in ons beider hart gegrift staan, om ooit te vergoten, dat de adel steeds een voorbeeld van reinen wandel aan den minderen man moet geven." „Jammer dat het woord „oblige" zoo dik- wyis in de practyk door het woord „permet" wordt vervangen, en waar dit het geval is, biyft er van uw stelregel niet voel over" Hy zweeg en toen ik onwillekeurig de richting van zyne oogen volgde, zag ik Ludwig in druk gesprek met Hulda Von Hohonstem. Graaf Kiehl bemerkte dat myn arm een weinig beefde. Juist bracht Ludwig zijne dame op hare plaats en daarna kwam hy op my toe. „Lieve, de wals begint en die hebt ge met my," zeide hy op vrooiyken toon. Al myne onrust verdween en ik zag dui- deiyk, dat graaf Kiehl zich op de lippen beet van drift. Hy maakte eene styve buiging en verwyderde zich. Ludwig heeft dien avond niet weer met Hulda gedanst en ik bemerkte zeer goed, dat zy dit niet aangenaam vond. Maar, foei, het is niet aardig van my, kwaad van myne vriendin te denken, en nog veel minder het te schryven. Maar, is liefde zonder jaloezie wel mogeiyk? Emma, ben je ook wel eens jaloersch? Ach, ge zyt zeker veel verstandiger dan ik 1 De feesten, die gegeven werden, waren alle prachtig, Wy hadden een fraai concert ten hove, waarvoor de vorst voorname artisten uit Berlfin had laten komen: eenige dagen later had de vorstin meer dan dertig damos op een „kaffeevisite" geïnviteerd. O, Emma, wat was dat een gebabbel I Do toiletten grensden aan het bespottelyke. Het was zulk een mengelmoes van klouren, dat men een aantal bonte vogels uit de tropen meende vereemgd te zien. Maar nu zyn al die feesten weder voorby en wy hebben een kalm leven, ten minste, voor zoover het hofleven kalm en rustig kan zyn Ludwig is natuuriyk veel uit. De vorst meent hem niet te kunnen missen. De vorstin heeft gaarne dat ik de avonden, wanneer er niets anders te doen is, by haar doorbreng, en dikwyis komen de heeren en dames te zamen en dan gaat het recht hui- seiyk en gezellig toe. Ach, als die akelige voorspelling my soms niet beangstigde, dan zou ik volmaakt gelukkig zynl Gy bespot my in uw laagten brief over myn bygeloof; maar, myne béste, ge moet niet vergeten dat wy den tyd, dat Cagliostro met zyne voorspellingen de halve wereld beheerschte, nog niet lang achter ons hebben en dat mei hier aan het hof over het algemeen byzondei bygeloovig is. Maar ik vergeet dat ik je in myn vorigen brief beloofd heb, je het slot Sehnwltz te beschryven. Het slot werd reeds in de dertiende eeuw gebouwd en is van torens met schietgaten voorzien. Vóór het slot is een ruim plein, dat den naam van buitenhof draagt; ver volgens komt men over eene valbrug naai een tweede plein, dat het binnenhof heet, en dan moet men nog over eene breede gracht. om bet kasteel te bereiken. Ge ziet dus dak wy Diet bang behoeven te zfln voor inbrekers. Wanneer wy do poort van het slot binnen getreden z(in, dan komt men in eene ruime zaal, die, met hare in lood gevatte kleine ruitjes, een somberen indruk maakt. Verder gaande, maakt die indruk plaats voor een gevoel van nieuwsgierigheid by het velo merkwaardige, dat men aanschouwt. De voor zaal ie zeer weinig gemeubileerd. De eiken houten deuren, de hooge vensterbanken en de groen-saaien gordynen maken dit ruime vertrek somber en ongezellig. Vandaar komt men, na eenige andere zalen doorgegaan te zyn, in de eetzaal. Deze ia licht on vroolflk, daar do vader van Ludwig het antieke meubilair voor een meer modern heeft laton plaats makon. Het fraaie, licht- geschilderde p'afond en de gobelins, aan de wanden opgehangen, herinneren echter aan voorgaande eeuwen. Het zou wat lang- duren als ik je allo vertrekken afzonderiyk wilde beschryven. Misschien komt ge later zelve wel eens een kykje nemen. De ridderzaal met de harnassen en wapenen maakte een somberen indruk op my, en de zaal, die daarop volgt, alwaar de portretten van Ludwigs voorouders aan den wand pryken, maakte my angstig. Ik durfde die nooit alleen betreden. Kinderachtig, vindt ge niet? Maar het is alsof die hoogadeliyke voorouders min achtend op my neerzien. Het geslacht der Von Sehnwitzen is zeer oud en reeds van voor vier eeuwen dateeren sommige conter- oitaels. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1