mr. J. A. Van Oilse, terwyl de samenkomst geleid werd door mr. A. Kerdyk. Besloten is beide candidaturen te handhaven, doch uit- drukkelyk to verklaren, dat beide candidaturen dienen tot bestrijding van de candid atuur-mr. "W. v. d. Kaay. Ruim vijftig christelijke kiezers te Amster dam hebben een manifest gericht aan „de kiezers in den lande", waarin zij allen, die met hen de christelijk historische beginselen huldigen, oproepen tot een krachtig verzet tegen het tegenwoordige streven der z.g. anti-revolutionnaire party. Zy raden den kiezers te Dokkum, Sneek, Kampen, Steenwyk, Zwolle, Wageningen, Apeldoorn en Hilversum aan de oud-afge vaardigden, die door „De Standaard" worden bestreden, te herkiezen, terwyi zy voor de 9 opengevallen plaatsen te Amsterdam de zes volgende heeren aanbevelen: Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, A. baron Van Dedem, mr. H. H. Huber, mr. A. E. baron Mackay en mr. Th. baron Mackay. Do R. K. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage nam in hare gisteravond gehouden en goed bezochte vergadering by acclamatie deze motie aan: „De vergadering gelezen het manifest der Katholieke Kamerleden en, in overeenstemming daarmede, van oordeel dat eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht in het algemeen belang niet kan achterwege biyven, dat deze uitbreiding, in tegenstelling met het ingetrokken wetsontwerp van den minister Tak van Poortvliet, behoort te geschieden krachtens eene eeriyko en loyale uitlegging van artikel 80 der Grondwet, besluit: alleen die candidaten te steunen, die ge zind zyn tot dergeiyke uitbreiding mede te werken." In dezelfde vergadering werd het manifest van do Katholieke Kamerleden in druk aan ds leden der vereeniging rondgedeeld. Door B. en Ws. van Den Haag is bepaald dat de verkiezing voor de Tweede Kamer aldaar zal plaats hebben volgens do dezer dagen gesloten kiezerslysten voor 1894. Te Leiden en Zoeterwoude heeft de ver kiezing plaats nog volgens de vorige lysten, welke op 30 Maart 1893 werden gesloten. Uit vertrouwbare bron wordt ons medege deeld dat gisteravond na afloop van de ver gadering der Loidscho „Vryzinnige Kiesver eeniging" vele lodou zich hebben vereenigd om den in de kiesvereeniging gevallen canaidnat voor de nieuwe Tweede Kamer, prof. mr. H. L. Drucker, te handhaven. Zy vergaderen Yrydag-avond. (Zie achterstaande advertentie). Naar men uit Wassenaar verneemt, heeft D. baron Van Pallandt voor z|jne candidatuur als lid van de Tweede Kamer in het district Katwyk bedankt voor mr. O. I. H. graaf Van Limburg Stirum, die door de gematigde liberalen als candidaat werd gekozen en even eons tegen de voorgestelde kieswet is. Zooals hiorvoren wordt gemeld, hebben hem ook de godelegeerden der Katholieken gecandideerd. Gemengd Nieuws. De hulpbrug, welke dienst moet doen tydons de werkzaamheden voor de vaartverbetering aan de Haven en den Ouden Singel alhier, is gereed en heden in gebruik genomen. Omstreeks vyf uren viel gister namiddag een uogenjarig meisje, genaamd Van Vliet, in het Levendaal by het Plantsoen, doordien het kind op de aanwezige balken aan het spelen was. Het zou gewis verdronken zyn, zoo zekere Izak Selier, smid, wonende in do Kraaierstraat, hoek Bolwerkstraat, van oeno karwei huiswaarts keerende, geaarzeld had er b|j te springen en hot kind aldus van een wissen dood te redden. Men meldt ons dat gisternamid- dag zekere V. onder Wassenaar word over reden door een wagen met verhuisgoed, waardoor hy gewond en naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd werd. Hedenochtend omstreeks negen oren werd de brandweer te Amstordam ge alarmeerd voor oen brand in de Haarlemmer Houttuinen, welke, ware by in den nacht uitgebroken, hoogstwaarschyniyk een ernstig karakter zou hebben gekregen, doch nu goed afliep. Perceel 139a in genoemde straat is een groot pakhuis, toebehooronde aan den heer Kardoes, waarvan de beide bovenste verdie pingen in gebruik zyn genomen door den hoer J. Van Elk Jr., meubelmaker op don Haarlemmerdyk, dio er eene groote hoeveel beid meubelen in voorraad heeft. De kachel op de eerste verdieping werd ter wille van de meubelen hard gestookt, waar- schyniyk dezen morgen wat te hard, waar door do pyp gloeiend werd en het houtwerk boven in brand geraakte. De aanwezige knecht merkte spoedig wat er gaande was en waar Behuwde de brandweer, die met een paar stralen op de Vocht waterleiding don brand in den aanvang stuitte. De schade is gering, slechts een paar tafels en stoelen verbrandden jf verschroeiden. Het gerechtshof te Amsterdam leed gisteren in hooger beroep uitspraak in lo zaak Van Emmenes en bevestigde het vry- iprokend vonnis der rechtbank, waarvan het M. in appèl was gekomen. Geiyk men weet, fruut, was Van Emmenes beschuldigd, in do vergadering van „Maison Stroucken" opruiende taal gesproken te hebben. Gisternacht is de boerderij met 18 8tuk6 vee en de inboedel van C. De Vries, te Langezwaag, afgebrand. Oorzaak onbekend. Te Sneek is de 17-jarige zoon van den schipper Beuzenkamp, uit Rotterdam, door de kruk van eene losspringende lier getroffen en gedood. Aan een overweg by het station Halfweg is Dinsdagavond het 9-jarig zoontje van don landbouwer S. door de machine van trein 39 overreden en vreeselyk verminkt onmiddellyk gedood. Dit is het tweede kind uit dat, gezin dat op deze wyze het leven verliest. De Rotterdam8che bakkersge zellen hebben het bestuur der patroonsver- eeniging aldaar verzocht te willen bewerken dat voortaan worde vastgesteldlo. een werk dag van hoogstens twaalf uur; 2o. afschaffing van nachtarbeid voor jeugdige personen en 3o. geheele afschaifing van Zondagsarboid. Te Zuidland is jongstleden Maan dag-ochtend gevonden in de schuur van eene bouwhoeve, dicht by het dorp, het lyk van een reizend muzikant, genaamd J. K. H., uit Amsterdam. Naar men verneemt, zou misbruik van sterken drank de oorzaak van dit sterf geval zyn. De notaris K. Th., te Roermond, togen wion eene gevangenisstraf van 6 maan den was geêischt ter zake van verduistering, is Dinsdag door de rechtbank te Roermond vrygesproken. Een drama naby de grenzen. Te Oldenburg, botrekkeiyk dus naby onze grenzen, heeft Vrydag een verschrikkeiyk feit plaats gehad, waarvan de „Oldenburger Nach- richten" het volgende mededeelt: Hedenvoor middag verspreidde zich door onze stad het bericht van een schokkend voorval, van een voorval, zoo tragisch in zyne byzonderheden en zoo verschrikkeiyk in zyn omvang, dat men aanvankelyk onwillekeurig aarzelt, aan de waarheid er van te gelooven. Van morgen heeft geheel onverwacht de procuratiehouder der Oldenburgsche Landesbank, de heer Grover - mann, zyn drie kinderen en daarna zichzelven doodgeschoten. Omtrent de byzonderheden vernemen wy het volgende: De heer Grovermann zat van morgen om 9 uren met zyne familie (zyne vrouw en drie kinderen) aan de ontbyttafel. Toen de vrouw naar het sousterrain van het huis was gegaan, grendelde de man de deuren en schoot zyne drie kinderen en daarna zichzelven dood. De vrouw, die alarm en de schoten hoorde, snelde naar boven, maar vond de deuren gegrendeld. In haren angst riep zy de buren te hulp, die zich toegang tot de kamer verschaften. De aanblik, die hun geboden werd, was verschrik keiyk. Naast het ledikant lag de man, van de kinderen (twee knapen van 9 en 12 jaren en een meisje van 6 jaar), lag de eene jongen in de kamer, de andere in het slaapvertrek, waarheen hy waarschyniyk gevlucht was, terwyl het meisje nog by de tafel zat. Des vaders hand had goed getroffen, alle vier waren dood, behalve de negenjarige knaap, die nog zwakke teekenen van leven gaf, maar kort daarna eveneens den geest gaf. De verschrikkeiyke daad schyntin een plot- selingen aanval van krankzinnigheid geschied te zyn. Naar wy hoeren was de heer Grover- mai.n, die door de bank als een zeer nauw gezet en getrouw beambte hoog geschat werd, sedert eenigen tyd eenigszins lydend en had hy reeds voor veertien dagen van zyne directie verlof gekregen, om zich voor herstel van gezondheid naar eene koud water-inrichting te begeven. Hy verkeerde in goeden doen en zyne vooruitzichten voor de toekomst waren uitstekend. De noodlottige, blykbaar in eene plotselinge vlaag van krankzinnigheid vol voerde daad wekt diepe deernis en innig medelyden met den ongelukkige en zyne be klagenswaardige vrouw. Te Os zyn in hechtenis genomen en naar 's Hertogenbosch overgebracht Jan en Piet De Bie, neven van de Gebr6. De Bie, die onlangs door het Hof in de zaak van den wachtmeester G. Hoekman tot 15 jaar ge vangenisstraf zyn veroordeeld. Zy worden be schuldigd van valsche getuigenis in deze zaak voor het Hof te hebben afgelegd. De een was dezer dagen wegens diefstal veroordeeld en de andere herhaaldelyk veroordoeld, zooals by het getuigenverhoor door een der raadsheeren en don advocaat-generaal was opgemerkt. Te Koon is de schuur van den paardonslachter Heesse eene prooi der vlammen geworden; drie kalveren, één paard en één os zyn omgekomen. Als verdacht den brand te hebben gesticht is een kostganger van Heesse in arrest genomen. (N. v. d. D.) In de maand Januari j 1. wekte groot opzien een brutale diefstal, in de villa „Schoonoord", te Kralingen, gepleegd tenna- deele van den heer A. P. W. Van der Lugt, te Rotterdam. Daarvoor stonden gisteren voor de arrond.- rechtbank te Rotterdam terecht J. B. A.Fens en W. Vrouwenfelder, beiden uit 's-Graven hage, en J. Bloemendaal, uit Rotterdam, be klaagd van diefstal te zamen en in vereeni ging te hebben gepleegd. 23 getuigen werden in deze zaak gehoord, welke bykans de geheele zitting in beslag nam. De eerste twee beklaagden bekenden den diefstal gepleegd te hebben van al die goede ren, welke bykans een geheel magazyn vormden, en deze aan den derden beklaagde verkocht te hebben, hetgeen ook door dezen laatste bevestigd werd, ofschoon hy ontkent geweten te hebben dat het gestolen goed was. De beklaagden brachten verder 7 a 8 nachten in de villa, welke niet bewoond was, door. Het Openbaar Ministerie eischte voor Fens en Vrouwenfelder ieder 6 en voor Bloemen daal 3 jaar gevangenisstraf. De advocaat der beide eersten, mr. I. M. D. Schenkenberg van Mierop, refereerde zich aan het oordeel dor rechtbank; doch mr. Jos. Van Raalte, die voor den opkooper pleitte, vroeg vryspraak, subs, eene veel lichtere straf. Eene boerin te 's-Hertogenbosch verkocht het loof van radys voor spinazie! De gemeente-veld wachter te Veldhoven kwam Zaterdagochtend tot de onaangename ontdekking, dat men het drink water van zyn put door het ingieten van petroleum onbruikbaar had gemaakt. De zaak wordt streng onderzocht. Het volgende vermakolyke geval moet zich onlangs te 's-Bosch hebben voor gedaan. Een schildwacht, op post staande voor de woning van een ambtenaar, ziet dat iemand die woning wilde binnengaan. Hy, getrouw aan zyn plicht, vraagt hem het „woord", doch deze weet het niet; en of de bedoelde persoon nu ook al beweerde de ambtenaar in eigen persoon te zyn, het hielp hem niemendal en hy mocht er buiten blyven. Te Bordeaux is een steiger voor den schouwburg, waarop aoht schilders aan het werk waren, ingezakt. Zeven der werk lieden werden gewond, twee van dezen over leden reeds aan de bekomen wonden en twee anderen liggen op sterven. Een der schilders wist zich te redden door een venster in te springen, toen hy voelde, dat de steiger zou invallen. Een neger met name Jackson en een blanke, genaamd Grant, beiden in hech tenis wegens moord, werden, toen men hen Vrydagnacht onder gewapend geleide naar de gevangenis te Montgomery (Alabama) over bracht, door een twaalftal gemaskerde mannen aangevallen, wier doel het blykbaar was de moordenaars mede te voeren. Twee mannen der wet, die tegenstand boden, werden neer geschoten, maar de wacht slaagde er in de twee gevangenen vast te houden. De aanslag van den anarchist Pauwels in de Madeleine-kerk te Parys heeft nog een slachtoffer gemaakt. De pastoor Le Rebours, wiens gezondheid reeds wankelende was, is door den aanslag zóó geschokt, dat hy bedlegerig werd en gisteren gestorven is. De N i e u w-Y orksche bladen mel den dat de afgezette koningin der Sandwich eilanden aan delirium tremens ïydt, zoodat van de voorgenomen rondreis door de Vereenigde Staten tot het houden van lezingen wel niets zal komen. Koude In Amerika. Volgens berichten van den 30sten Maart uit Jackson heeft een zware hagelstorm aan den oogst in den Staat Mississippi groote schade toe gebracht. De thermometer wees vier graden onder nul aan. Ook uit Texas komen dergelyke berichten. Het ys was op de meeste plaatsen een halven duim dik en er is voor millioenen dollars schade aan boom- en veldvruchten toegebracht. Eene vrouw gelyncht. Te Ecchio (Texas) heeft het gepeupel dezer dagen eene negerm gelyncht, verdacht een blank kind vermoord te hebben. Zy bleef volhouden dat zy onschuldig was. Desniettegenstaande werd zy naar een open plek gebracht, welke te dier plaatse in eene helling overging van een kwart myi lengte. Fluks werd een ton aangedragen, met groote spykers met de punten naar binnen toe beslagen en hierin werd het ongelukkige slachtoffer ingesloten en de helling afgerold. Stervende werd zy daarop uit de ton gesleurd, aan een boom gehangen en met kogels af gemaakt. Er bestaat reden om te gelooven, dat zy inderdaad geheel onschuldig was. INGEZONDEN. Stof en Asch! Nu wy sedert eenige weken aanhoudend zonneschyn en droogte hebben, laat zich de behoefte aan straatbesproeiing, inzonderheid op de Plantage en hare omgeving, opnieuw gevoelen. Intusschen schittert onze gemeente- sproeiwagen steeds door zyne afwezigheid, terwyl in andere gemeenten van ons vader land de straatbesproeiing in vollen gang is. By het feit, dat onze straat dagelyks drie- a viermaal soms wordt geveegd en daardoor, wel is waar, het vuil wordt verwyderd, maar tevens wolken van stof worden verplaatst en opgejaagd, ondervinden de bewoners van ge zegde wyk het ongerief van nauweiyks hunne vensters te kunnen openzetten. Ook de asch- en vuilniskarren leveren hun dagelyksch contingent tot vermeerdering van stof; in weerwil dat de aannemer zich een nieuw model van gesloten wagens heeft aan geschaft, blyken deze niet doelmatig, zoolang de mannen van het gild de kleppen aan beide zyden, voor het gemak, openzetten. Door welwillende opneming dezer regelen, verplicht UEdgeachte Heer Redacteur 4 April '94. Een bevoner van de Plantage. Moord te Arasterdam. Het lyk van den op den eersten Paaschdag vermoorden Schut wordt Donderdag-morgen begraven. Gisteren zyn weder vyf getuigen verhoord, onder wie de moeder, broeder en zus ter van den verslagene, terwyl in den namid dag nog een der getuigen by het lyk is ge bracht. Opmerkelyk is by deze treurige geschiedenis nog het volgende feit. Toen de moord gebeurd was, ging een neef van Schut naar de kerk om SchuFs moeder af te halen en haar langzaam op den dood van haren zoon voor te bereiden. Toen zy thuiskwam, merkte zy echter reeds dat er iets byzonders gaande was en infor meerde onmiddellyk naar haren zoon. „Hoe weet u", werd gevraagd, „dat het hem geldt?" „Zeg 't me maar", was haar antwoord, „hy is vermoord." Op de vraag hoe zy daaraan kwam, kreeg men ten antwoord: „dat zy dit voor vier weken gedroomd had". Burgerlijke Stand van Leiden, van 30 Maart tot en met 4 ApriL BEVALLENH. J. Spyker gob. v. Wijngaarden Z. O. v. Berkel geb. Jargons Z. M. Wagemane geb. Eggink D. 8. M. v. d. Nouland geb. v. d. Klaauw I). F. J. De Vos geb. De Keyzer D. M. Verver geb. v. Zuijlen Z. M. W. H. v. d. Werf geb. Spaan derman D. A. H. G. Dekhuyzen geb. Peter Z. J. A. Brookhuizen geb. v. d. Wilk Z. J. W. v. Leeuwen geb. Kok Z. G. Du'obelaar geb. Telong D. O. v. d. Voorst geb. NagtegaalZ. T. Lohmann geb. v. Weeren D. A. A. B;eebaartgeb. Den Houter D. A. Planje geb. Duiverman Z. M A. Bosman geb. v. Kooten D. O. O. Kalkhoven geb. Wassenaar Z. E. Stalfeleu geb. Boon D. M. v. Holst geb. v. d. Aar D. M. Bernard geb. Den Os D. A. v. Bossen geb. Dnllemond Z. E. Copier geb. v. Driel D. H. v. d. Lucht geb. Buitenbeek Z. OVERLEDEN: O. W. Meyers W. 86 J. P. Later- veor Z. 13 m. N. O. Spijker Z. 1 d. P. I. De Fremory W. 84 j. A. Prins Z. 6 w. O. v. d. Burg Z. 6 m. O. Muh emeyer gob. Pflugstaedt V. 63 j. C. Lepelaar D. 6 w. M. Verhaar geb. v. d. Spek Z. levonl. G. Weseelma.i geb. PetriV. 48 j. S. Roman Z. 9 m. J. v. Bijn Z. 4 w. P. Goetbals Z. 70 j. J. v. BoBaen Z. x/4 unr. A. Kooreman geb. y. Sohaik W. 80 j. GEHUWD: P. P. v. Zyp wednr., mot A. C. Copier jd. J. Nieuwenburg jm. met J. De Bolster j<L J. J. Uitordijk jm. met O. H. y. d. Krogt jd. F. Juffermans jm. met M. A. Brommer jd. HAARLEMMERMEER. Geboren: Jaoob, Z. van B. Troost en L. Eveleens. Arendje, D. van H. Bakker en K. Kuporus. Elisabeth Rosalia, D. van P. Van Poeoke en H. Pothonzen. Gerrit, Z. van P. Roos en K. v. d. Linden. Barend, Z. van A. L. Deogenaars on M. T. Wilderom. Alida Maria, D. van T. Bon en W. Van Egmond. OorneliB, Z. van J. De RJjke en 8. Broekhuizen. Pieternella, D. van D. Van Oostende en A. P. Gonloozo. Annetje, D. van J. Bos on A. Van Eikenhorst. Trijntje Jannigjo, D. van G. Bras en 8. Jansen. Johanc'-*, Z. van P. Elzakkers en J. Mattheasen. Cornelia, D. van J. Bamakers en M. Van Woerkom. Daniël Hendrik, Z. van E. Kerkhoven on T. Kuiper. Maria Cornelia, D. van J. Van Kalmthout en A. Rijnart. Adriaan, Z. van J. Griekepoor en G.Van Groningen. JohanDes, Z. van D. Klein en D. Strooama. Mar.a Petronella, D. van K. J. Koelman en A. Van Zanten. Maria Alida, D. van P. H. Gerritsen en E. Kooyman. Gerrit, Z. van W. De Koter on A. 0. Van Maasdam. Adriaantje D. Van W. Groenveld en F. W. Oudt. Jannetje D. van W. J. Louweree en E. Looebroek. Baatiaau, Z. van C. M. Dol on J. Luchten burg. Ondertrouwd: D. Donker en O. Van Keulen. li. Hekman en J. O. Schönhage. O. Sassen en G. Grooteman. Gehuwd: H. Mokus wedr. met M. Overkleeft wed. J. Do Fouw met H. M. Brands. Overleden: Teuntjo 6 m., D. van J. Magcbielao en W. Oldonbnrg. Krijntjo Hnrinck 39 j., gehuwd mot T. Boellaard. Klaas Cornolis 1 m., Z. van C. Bakker en M. Do Geus. Catbariua Johanna 18 j., D. van E. Breed en T. B. Huijts. Cornelia 7 J., D. van K. Avis on E. Horstman. Maria Adrians 7 m., D. van H. Van Vunren en O. J. Immlnk. Johanna en Maria 2 m.. Dochten van M. Oomen en W. B. De Bruin. Geintje 5 m., D. ran J. Van Tol en M. Do Vries. Bloa Johanna Schoonewille 76 j., weduwe van W. Marsman. BUITENLAND. Frankrijk. De algemeen bekende Fransche physioloog Brown Sequard, lid van de Parysche Acade mie van Wetenschappen, ridder van hetLegioen van Eer, is gisteren te Parys aan eene beroerte overleden. Brown-Sequard is op het eiland Sint- Mauritius geboren in 1817 en studeerde te Parys, waar hy in 1840 promoveerde. Hy legde zich toe op physiologische onderzoekingen betreffende de samenstelling van het bloed, de dierlyke warmte, de ziekten van het rugge- merg, de zenuwen en de zenuwknoopen. In 1864 verhuisde hy naar Amerika en werd daar benoemd tot hoogleeraar aan de hooge- school van Harvard. In 1873 richtte by te Nieuw-York de archieven van de wetenschappe- lyke en de practische geneeskunde op. In Frankrijk teruggekeerd, werd hy geroepen om Claude Bernard op te volgen aan het Collége de France, waar deze les gaf in de proef- ondervindelyke geneeskunde. Brown-Sequard heeft zyne talryke onder zoekingen beschreven in „mémoires", welke hem menigen prys der academie verschaft hebben. In zyne laatste levensjaren heeft hy zich bekend gemaakt door zyne ontdekking van een veijongings- en versterkingskuur door middel van onderhuidsche inspuitingen van organische vloeistoffen. De heer Charles De Lesseps heeft vol gens de „Indópendance" het bericht ontvangen dat hy van de lyst van het Legioen van Eer - hy was officier geschrapt is. Omtrent zyn vader was niets vermeld, de heer Ferdi nand De Lesseps biyft dus grootkruis der Orde. Dili tsohland. Geheel Duit6chland heeft, geiyk men weet, Zondag Von Bismarcks 79sten verjaardag ge vierd en ook de keizer zond zegenwensch en geschenk, doch 's vorsten orgaan, de „Ham burger Nachrichten", acht het noodlg nogmaals te verzekeren, dat de verzoening van den keizer met Von Bismarck alleen eene persoon- ïyke, geene politieke beteekenis heeft. Ongetwyfeld, zegt het genoemde blad, is door de bekende gebeurtenissen veel uit den weg geruimd, dat door vele Duitsche pa triotten smarteiyk werd gevoeld. Dat is in ieder geval een voordeel, maar uit een politiek oogpunt is daardoor nauweiyks iets veranderd en de politiek van den nieuwen koers is daar door niet beter geworden. Wel is de vorst door de keizeriyke gunstbewijzen in eene positie gebracht, dat hy van zyn kant niet goed kan aanvallen, zonder zich aan het verwyt bloot te stellen, dat met hem geen vrede te houden is. Maar dit heeft toch alleen betrekking op het persooniyk gebied, niet op het recht van den vorst, vry zyne meening te uiten, byv. over het caprivismus, en wy gelooven ook niet dat hy er de man naar is, om zich van de uitoefening van dit recht, dat voor hem een plicht is jegens het vaderland, te laten afhouden, omdat men „onverzoeniykheid" verwyt, waar hy alleen het belang des lands beoogt. Ook uit de laatste reden van den ouden kanselier kan niet worden opgemaakt wat het besluit van zulk eene abdicatie zou kunnen doen vermoeden. Aan de „Köln. Ztg." wordt uit St.-Pe- tereburg bericht, dat tydens het vorsteiyk huweiyk te Coburg, de verloving bekend zal worden gemaakt van den Czarewitch die de bruiloft zal by wonen met prinses Alice van Hessen. Het huweiyk van grootvorstin Xenia met grootvorst Alexander Michailovitch zou dan uitgesteld worden, opdat beide brui loften te geiyk kunnen plaats hebben. Keizer Wilhelm zal den I3den April te Weenen aankomen en den volgenden dag de reis naar Coburg voortzetten, waar by by het huweiyk van den groothertog van Hessen met prinses Victoria van Saksen-Coburg tegen woordig zal zyn. Belsrlë. De gemeenteraad van Luik heeft tesloten dat de nieuwe kiezers kunnen deelnemen aan een cursus, deu 8sten April door den advocaat Servais te openen over de algeme n; trekken der inrichting van het staats- en gemeente bestuur. Deze cursus, die 8 lessen omvat, wordt kosteloos gegeven. De minister president Beernaert krygt van zyn ex collega's cadeau een plaat, waarop al hunne portretten voorkomen, met dat van Beernaert in het midden. Tot hiertoe is reeds voor byna 1 millioen fr. verhuurd van de gebouwen der Antwerpsche tentoonstelling. In 1885 was dat cyfer slechts 225,000 fr. De nieuwe Belgische minister-president, de heer De Burlet, heeft gisteren by de samenkomst der Kamer de plannen van zyn kabinet medegedeeld. De heer De Burlet las nl. eene ministeriëele verklaring voor, waarin werd medegedeeld dat de regeering het ontwerp betreffende de regeling der evenredige vertegenwoordiging intrekt, nu toch volgens de grondwet in November a. s. de verkiezingen voor eene nieuwe Kamer moesten worden gehouden. Voorts deed de minister een beroep op de toewyding der afgevaardigden, opdat ten minste de vele zaken, welke nog op het program staan, zouden kunnen worden afgedaan, want de tegenwoordige Kamerzitting moet in Juni worden gesloten. Voorts deelde de heer De Burlet mede, dat de regeering het wetsontwerp intrekt betref fende de havenrechten op de Schelde, alsmede dat zy een ontwerp zal indienen tot regeling van de graanrechten. „Wy zullen", zeide de minister, „de belangen van nyverheid en landbouw beschermen." Wat betreft de regeling van het kiesrecht heeft men dus niets te verwachten van dit ministerie, dat uitsluitend is opgetreden ten einde de algemeene Kamer-verkiezingen, welke in het najaar moeten worden gehouden, voor te bereiden. In dit opzicht geeft het kabinet-De Burlet niets meer dan de heer Beernaert kon doen, maar wel kenmerkt het nieuwe ministerie zich door een meer beslist protectionistisch karakter. Nu toch reeds deelde de heer De Burlet mede, dat het ministerie voornemens is eene wyziging van de graanrechten voor te stellen. In welken geest deze voorstellen zullen uitvallen, is niet twyfelachtig, daar de heer De Burlet bekend staat als een protectio nist by uitnemendheid. Denemarken. Het Folkething weigerde gisteren met 57 tegen 15 stemmen de voorloopige wetten goed te keuren, welke de regeering by het begin van den stryd tusschen het kabinet- Estrup en de liberale meerderheid in het Folkething had uitgevaardigd betreffende de oprichting van het gendarmerie-corps, de bui tengewone politie maatregelen en de uitbrei ding der perswetten. Deze wetteD, welke tot dusver uitsluitend door het Landsthing (de Eerste Kamer) waren goedgekeurd, kunnen nu ten gevolge van de verwerping door het Fol kething als opgeheven beschouwd worden. De tienjarige constitutioneele stryd in Dene marken is dus geëindigd met de zegepraal van het ministerie. Afgemat en ontmoedigd heeft de volksvertegenwoordiging het hoofd gebogen na langen, hardnekkigen tegenstand. Het is een zware nederlaag van het liberalisme. De koning van Denemarken heeft vol gens bericht aan de „Frankf. Ztg." keizer Wilhelm en den czaar uitgenoodigd ter zil veren bruiloft van den kroonprins. Spanje. Ofschoon de regeering het zoo weinig mo gelijk bekend wenscht, is het zeker dat de inlandsche Maleische bevolking op de Philip- pyn6che eilanden in opstand is. Een paar weken geleden hoorde men van eene ernstige botsing tusschen Spanjaarden en Maleiers op Mindanao, een der voornaamste eilanden van den Philippynschen Archipel, en dezer dagen heeft de mailboot van Manilla bericht gebracht van andere vyandeiykheden van de zyde der inboorlingen. Ongeveer 400 goed gewapende Maleiers hebben onder aanvoering van een Sultan het Spaansche militaire station Lopanto op Mindanao bestormd en geplunderd. De inlanders hebben ook de redoute bestormd, de plaats geplunderd en de kerk ontwyd door het kruisbeeld stuk te werpen en het altaar te verbranden. De kapitein en de luitenant van het station werden met 12 anderen ge-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2