feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Iü°. 10460. Vrijdag; 30 MFfeart. rnümtm AWM. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Loiden por 3 maandenf 1.10. Franco per post. 1-40. Afzondcriyke Hommers0.06. PRIJS DER ADVERTÜN TIÜN t Yan 1 6 regel6 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het inoaaseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Leiden, 29 Maart. Op het drietal voor Dijkgraaf van Rijn land zyn geplaatst de heeren mr. Egbert De Vries, thans secretaris van dat hoogheem raadschap cn lid van don gemeenteraad; mr. C. Cock, hoogheemraad, thans waarn. dijk graaf en lid van den gemeenteraad en der Provinciale Staten, en T. P. Yiruly, hoog heemraad en lid der Eerste Kamer. Deze voordracht, waarop later de koninklijke benoeming volgt, is opgemaakt door de ver gadering van hoofdingelanden en hoofcinge landen plaatsvervangers van Rijnland. Voor de verbouwing van perceel Rapen burg No 68, architect de heer H. J. Jesse, warer ij de gehouden aanbesteding van de volgendf heeren de hieronder vermelde in- schry vir^en ingekomen: Timmerwerk: A. Van 't Riet 2942, P. J. Chri mse ƒ2900, A. Verboog ƒ2445 en W. v. Drift ƒ2370. Metselwerk: P. J. Christiaanse ƒ2300, A. Verhoog ƒ2145, A. Smittenaar ƒ2100, J. I. Planjer ƒ1848, B. Van Leeuwen ƒ1740 en W. v. d. Hoogt f 1720. SteenhouwwerkP. W. Loeber ƒ1028 en G. De Vink ƒ980. Smid8werk: M. Langezaal ƒ287, P. H. Van Eek ƒ269, S. Smit ƒ185 en G. B. Buiten dijk ƒ149. Lood- en zinkwerk: J. L. H. Van Erkel 235, H. De Kier ƒ225, J. Van der Heyden ƒ215 en W. Hoogenstraaten ƒ185. Gas en waterleiding: L. Van Es ƒ295. Stukadoorwerk: G. F. Bartcdsman ƒ317 en A. Boekwijt 300. Glas- en verfwerkL. W. J. Van dor Drift ƒ587 50, J. Meyer 554.75, P. Marks ƒ498, J. W. Jansen 488, B. L. Van Amerom 440 en L. S. Verhoeven 344. Behangwerk: Van Ewjjk Zn. 60 en Joh. Neutenboom 42.60. De afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de „Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur", onder bescherming van H. M. de Koningin Regentes, hield gisteravond voor de eerste maal eene buitengewone of feestelijke „winteri'-vergadering voor de leden met hunne dames in het café „Zomerlust", aan den Stationsweg. Velen waren naar do zaal van dat café, welke in de vier hoeken keurige plantengroepen te aanschouwen gaf, opgekomen, waaruit bleek dat men gaarne bij zoo'n gezellig samenzijn van de partij wilde wezen. De heer M, J. Van Laren heette die velen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat elkeen genoegen zou hebben en dat als uiting daarvan meermalen de zaal zou dreunen op hare grondvesten. Tevens wee6 hy op de tegenwoordigheid van het gouden echtpaar Mater, gedacht wat J. Mater Sr. was geweest en nog is voor den tuinbouw in den uitgebreid- sten zin en op welk een goeden voet by steeds stond met zyne vakbroeders, die hem dan ook allen oven gaarne mogen ïyden en voor hem warme vriendschap en genegenheid koes teren. Ook „Bloembollencultuur" acht hom hoog en noemt hem een vriend en om uiting te geven aan hare sympathie, overhandigde de Voorzitter der afdeeling hem het diploma als eere-lid des bestuurs, onder hot uitspreken ■van de hartelykste wenschen voor de beide gouden jubilarissen. Deze toespraak en over handiging werden gevolgd door fanfares der muziek en stormachtige byvalsbetuigingen '"an de aanwezigen. De heer Mater en zyne echtgenoot©, gezeten te midden van bloedver wanten en intiemen, drukten ten bewyze van innigen dank allen, die onder hun bereik weren, de hand. Den verder-af-zittenden wuif den zo toe. Hat moet iedereen goed gedaan hebben den man, die zoo ontzaglyk veel heeft gedaan op het gebied der kweekkunst, die velen met raad en daad tot op den huidigen dag bystaat, die by velen liefde heeft opgewekt voor Flora's kinderen en wien velen hunne eerste opleiding in het tuinbouwvak en de kweekkunst te danken hebben, zoo naar waarde door erken- telykheid geëerd en geacht te zien. Mater, we behoeven er hier niet meer breedvoerig by stil te staan, want het is bekend, is wel een eenvoudig, maar een zeer bekwaam man, die menigeen ten voorbeeld kan strekken. Het vry uitvoerig programma bood veel afwisseling aan en verschafte inderdaad veel genoegen. Alle voordragers werden met applaus beloond. De lichtbeelden, die wel iets scherper hadden kunnen zyn en waarby al waren het lichtbeelden door verklaring voor menigeen wel wat meer licht had mogen verspreid worden, vormden het slot van het gedeelte vóór de pauze, terwyi een tableau vivant, betrekking hebbende op den tuinbouw, met sierplanten en rood bengaalsch licht, als effectvol slot het veertiende nummc-r uitmaakte van het pro gramma, dat geen „bal" vermeldde, hoewel er toch, naar aankondiging van den voor zitter, gelegenheid tot dansen zou bestaan. Telkens weerklonken bravo's en een „lang zullen ze leven" voor het gouden echtpaar, vooral ook toen als lichtbeeld de portretten van don heer Mater en zyne gouden bruid op het doek verschenen. Daarby was geene uitlegging noodigmen zag dadelijk wie men voor zich had. De tyd vloog om, al trachtte de hardnekkig stilstaande klok in de zaal dat te weerspreken, en men amuseerde zich kostoiyk. Gelukkig had een klein, levenmakend incident het breken van eene ruit uit een ventilatie-raara en het neervallen van eene glasscherf geene gevolgen, welke nadeelig werkten op do feestvreugde. We zouden ons zeer bedriegen en het zou ons ten hoogste verwonderen, indien deze eerste gezellige winterbyeeDkomst tevens do laatste zou wezen. Deze eersteling© toch heeft uitmuntend voldaan en zal wel, door het behaalde succes, naar opvolgsters doen verlan gen, al is er dan ook geen achtbaar gouden tweetal aanwezig. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Edam", van Am sterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brioven, enz. uiteriyk Vrydag- avond om 10.30 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Voorgesteld zijn ter benoeming van een onderwyzer lete kl. aan do openb. burger school aan de Van-Merle-straat te 's-Graven- hage de heeren S. Westra, onderwyzer te LeidenJ. C. Nardten, id. te Loenen aan do Vecht; en W. Clason, id. te Groningen. Men 8chryft ons uit Wassenaar: Daar er op een der dagen, voor de voorgenomen bloemententoonstelling bestemd, eene bloem bollenveiling alhier plaats heeft, heeft het bestuur de te houden expositie eenige dagen vervroegd. Wyi de bloomen door het buiten gewoon schoone weder der laatste dagen zeer zyn vooruitgegaan en or vrees bestond dat oe eerst vermelde datum wel wat laat was, zal die verandering wat fraaiheid der bloemen betreft zeer doelmatig zyn. De tentoonstelling is nu officieel bepaald op Dinsdag en Woensdag 17 on 18 April. Het aantal kiezers in de gemeente Was senaar bedraagt, volgens de voorloopig vast gestelde ly'sten, voor de Tweede Kamer 319, voor de Provinciale Staten 319 en voor den Gemeenteraad 318. Blykens de nu gesloten kiezerslysten be draagt het aantal kiezers te Lisse voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad 267. Ter uitvoering van het koninklyk be sluit van 10 November 1892 (Staatsbl. No. 258) zullen in de provincie Zuid-Holland, te begin nen op 16 April a. s., op verschillende plaatsen van Rykswege keuringen plaats hebben van voor den krygsdienst geschikte paarden. Ingeschreven zyn 1882 rypaarden en 15,676 trekpaarden, terwyl het aantal dor te leveren paarden bedraagt 123 ry- en 723 trekpaarden. Voor de gemeenten Alkemade, Rynsaterwoude, Leimuiden en Ter Aar is deze keuring bepaald op 28 Mei, om 9 uren des voormiddags, en wel in de eerstgenoemde gemeente, alwaar op dien datum uit de opgenoemde gemeenten ter keuring aanwezig moeten zyn 16 ry- en 32 trekpaarden, waarvan eventueel 4 ry en 8 trekpaarden moeten geleverd worden, van welke laatste er minstens 2 voor battery- paard geschikt moeten zyn. Op dienzelfden datum zal de keuring ook geschieden te Nieuwveen en te Woubrugge, resp. om 1 en 31/, uur des namiddags. De samenstelling der keuringscommissie voor het Vde keuringsdistrict, uitmakende de prov. Zuid-Holland, deelden wy vroeger reeds mede. Te Woubrugge wordt op Maandag 2 April de gelegenheid opengesteld tot kosto- looze vaccinatie voor degenen, die zich 's Da- middags om één uur ten Raadhuize zullen aan melden, terwyl dezelfde kunstbewerking zal worden verricht in het openbaar schoollokaal te Hoogmade op Dinsdag 3 April, eveneens des namiddags te één uur. Betreffende de vergadering derjKatholieke leden van de Eerste Kamer en van de ont bonden Tweede Kamer, zegt „De Tyd": „Reeds nu weten eenige bladen te berichten dat op de vergadering een manifest werd vast gesteld, hetwelk, door allen onderteekend, zal worden publiek gemaakt. Wy voor ons aebten ons op dit oogenblik nog verplicht tot zwygen, maar meenen, zonder onbescheiden te zyn, te kunnen mededeelen dat, alvorens officieel iets omtrent den uitslag der vergade ring kan biyken, nog een paar dagen zullen voorbygaan, terwyl wy reden hebben om te vertrouwen, dat dit resultaat, wanneer het bekend zal zyn, door de Katholieken in Neder land met voldoening zal vernomen worden." De afdeeling „Woorden" der centrale kies- vereeniging „Burgerplicht" hooft tot voor- loopigen candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer A. Knyff Hz., lid der Provin ciale Staten van Zuid Holland en burgemeester van Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld. Te Aalsmeer heeft mr. H. Goeman Borgesius gisteravond eene rede gehouden over den politieken toestand van het oogenblik. Do liberale kiesvereeniging aldaar zal als candidaat voorstellen den heer J. H. M. Evelein, landbouwer te Haarlemmermeer, lid der Pro vinciale Staten en Raadslid. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in bet district Haarlemmermeer zal Zaterdag te Hoofddorp eene byeenkomst houden van de afdeelingen en de ledeD, ter bespreking van de a. s. verkiezing. Ook te Halfweg wordt nevens anderen de heer Evelein genoemd. De vereenigingen zyn voor eene kiesrecht regeling als het ontwerp-Tak. „Groningen", de kiesvereeniging van den handelsstand, plaatste op haar voorloopig candidatenlystje de heeren Veegens en prof. Drucker. Mr. Van Houten kreeg hier slechts 2 stemmen. Te Hoogezand is eene nieuwe kiesvereeniging opgericht, genaamd „Hoogezand Martenshoek". Tot voorloopige candidaten werden gekozen de heer mr. J. D. Veegens en voor de vaca ture-Van Houten, prof mr. H. L. Drucker en mr. H. Goeman Borgesius. De liberale kiesvereeniging „Zweeloo" heeft tot voorloopig candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het district Emmen met algemeene stemmen gekozen dr. P. H. Roessingh, te Leidon. Ook in de vergadering der liberale kiee- vereenigingen te Emmen, te Dalen en "te Odoorn is de heer Roessingh met algemeene stemmen tot voorloopig cmóidaat gesteld. De anti-revolutionnaire party in het district Emmen heeft tot heden nog geen candidaat gesteld en men verwacht dat zy de herkiezing van den heer Roessingh niet ernstig zal tegenwerken. De centrale anti-revolutionnaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje", voor het kies district Katwyk, stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer don heer J. H. Donner. De heer W. De Meyior, lid der ontbonden Tweede Kamer, gaat binnenkort op reis naar Zwitserland. Tot wethouder, in plaats van mr. Enschedé, die bedankt heeft, benoemde de gemeenteraad van Haarlem gisteren den heer J. De Breuk, fabrikant aldaar. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat de heer Deckers, bekend ohirurg, plotseling is overleden. Een by het departement van koloniën ontvaDgen telegram van den gouverneur- generaal van Neder). Indië, dd. 27 dezer, be vat het bericht, dat de assistent-resident der Noord Oostkust van Atjeh (H. A. v. d. Steen- straten), de 1st© luitenant der infanterie A. P. Van de Siepkamp en de controleur F. L. K. Storm van 's-Gravesande even buiten de benting te Telok Semawó (Oostkust van Atjeh), door twee Atjehors overvallen en ge wond zyn. (S*s. Ct.) B. en W8. van 's-Gravenhage hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld, de con cessie voor het bespelen van den Franschen schouwburg, gedurende de eerstvolgende drie jaren, weder aan den heer Mertens te verleenen. Hot stoomschip „Bromo" vertrok 28 Maart van Batavia naar Rotterdamde „Dubbeldam" arriveerde 28 Maart van Nieuw- York te Rotterdam; de „Kanzier" arriveerde 25 Maart van Hamburg en Amsterdam via Zanzibar to Durban; de „Merapi," van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 27 Maart te Marseille; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Maart Dunge- ness; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Maart te Suez; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Maart Gibraltar; de „Salak," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 28 Maart van Perim; de „Soembing," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Maart van Marseille; de „Spaarndam," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 28 Maart Wight gepasseerd; de „Veendam" vertrok 28 Maart van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 27 Maart van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem II" vertrok 28 Maart van Paramaribo naar Amsterdam; de „Semarang," van Rotterdam naar Java. vertrok 28 Maart van Aden. By koninklyk besluit is benoemd voor den tyd van drie jaren, met ingang van 1 April a. s., tot plaatsvervanger van den dis trictsveearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts J. W. H. Geerlings, te Purmerend. Aan den werktuigkundig ingenieur by de directie der artillerie-inrichtingen te Delft, J. J. R. De Wetstein Pfister, op zyn verzoek, met ingang van 1 April a. s., een eervol ont slag uit zyne betrekking verleend. Met ingang van 1 April a. s. aan mej. H. S. Stokvis, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als surnumerair der posteryen. De met verlof in Europa aanwezige ritmees ter der cavalerie van het leger in Nederlandsch- Indió A. Van Wolfskeel Reichenberg, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juni a. 8., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. VERORDENING betreffende het bewonen van gebouwenwelke als schadelijk voor de openbare gezond heid, voor bewoning ongeschikt zijn. De Commissie voor de Strafverordeningen heeft onderscheidene zittingen gewyd aan de herziening der Algemeeno Politie-Verordening voor deze gemeente, doch is tot de over tuiging gekomen, dat de bestaande verordening niet in één ontwerp aan eene algemeene her ziening behoort onderworpen te worden. De meeste bepalingen kunnen gehandhaafd biy ven, hoewel de redactie soms te wenschen over laat, enkele bepalingen daarom moeten worden gewyzigd of aangevuld en de geheele Ver ordening met het bestaande Strafwetboek in overeenstemming behoort te worden gebracht. Er zyn evenwel onderwerpen, welke dringend herziening vorderen, waartoe de bouwpolitie en de bepalingen tegen het bewonen van ge bouwen, welke, als schadeiyk voor de open bare gezondheid, voor de bewoning ongeschikt zyn, in de eerste plaats in aanmerking komen. Nu in de laatste jaren de woningquaestie meer en meer op den voorgrond treedt en algemeen erkend wordt dat ook in deze ge meente do woningen der onvermogenden veel te wenschen overlaten, behooren by de politie verordening regelen gesteld te worden, waar door voorkomen wordt dat voor de openbare gezondheid schadelyke en ter bewoning onge schikte gebouwen worden gesticht of blyven bestaan. De ervaring heeft geleerd, dat de bestaande bepalingen op dit stuk in onze politie verorde ning, de artikelen 218 238, hiertegen niet voldoende waken en te veel vryheid laten by het stichten of herstellen van woningen. Het elfde hoofdstuk der politie-verordening zal daarom eene groote wyziging dienen te ondergaan. Van nog meer dringenden aard komt aan de Commissie echter voor de wyziging van de 2de afdeeling van hoofdstuk VIII der Politie verordening, regelende het toezicht op de bestaande woningen. Nu in onze gemeente van particuliere zyde eene zeer toe te juichen beweging is ontstaan om den bouw van gezonde werkmanswoningen te bevorderen, is het dringend noodzakelyk, dat vanwege het gemeentebestuur meer dan tot biertoe geschiedde gebruik wordt gemaakt van zjjn recht om voor de bewoning onge schikte en voor de openbare gezondheid schadelyke gebouwen onbewoonbaar te ver klaren en het bewonen of ter bewoning in gebruik geven van zulke afgekeurde perceelen strafbaar te stellen. De desbetreffende bepalingen onzer politie verordening, artt. 157 169, die in de uitvoe ring tot bezwaren aanleiding geven, dienen gewyzigd te worden. Zoolang ter vervanging van de voor de openbare gezondheid schadelyke woningen geene andere bestonden, was het uit den aard der zaak moeilyk de verordening met al te groote gestrengheid toe te passen. Nu door den bouw van gezonde werkmans woningen in de behoefte kan worden voor zien, is het voor het gemeentebestuur plicht matig aan de Verordening stipt de hand te houden. De Commissie meende daarom in de eerste plaats dat onderwerp ter hand te moeten nemen. Het resultaat van haren arbeid biedt zy nu den gemeenteraad in een ontwerp aan. Binnenkort hoopt de Commissie den Raad te kunnen aanbieden een ontwerp ter herziening van de bepalingen op de bouwpolitie, waarna ook andere onderwerpen van de politie-ver ordening, welke aangevuld of gewyzigd moeten worden, aan het oordeel van den gemeenteraad zullen onderworpen worden. Op die wyze vertrouwt de Commissie, dat in den loop van het jaar 1894 de geheele politie-verordening zal zyn herzien. Zoodra dit zal zyn geschied, kan de vraag overwogen worden, of het wensoheiyk is alle onderwerpen, op de politie verordening be trekking hebbende, in ééne aaneengeschakelde Verordening samen te vatten, dan wel of het boter is, zooals byv. te Utrecht is gesohied, alle onderwerpen by afzonderiyke verorde ningen geregeld te houden. De Commissie meent dat voorloopig de versohillende onderwerpen in afzonderiyke Verordeningen behooren te worden vastgesteld, waarin dan tevens zal moeten worden bepaald» dat de bestaande voorschriften omtrent die onderwerpen worden afgesohaft. Tot toelichting van de den gemeenteraad aangeboden concept-verordening tegen het bewonen van gebouwen, welke, als sohadeiyk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongesohikt zyn, voert de Oommissie het vol gende aan: Het toezicht op de woningen en de regeling van de bevoegdheid der gemeentebesturen om woningen, welke voor de openbare go- zondheid ongeschikt zyn, onbewoonbaar te verklaren, behoort tot de meest ingewikkelde onderwerpen van politiezorg. Terwyl tooh aan den eenen kant ontegenzegiyk voor de gemeentebesturen de verplichting bestaat om alles te doen, wat binnen haar gebied be- vorderiyk kan zyn aan de openbare gezond heid, moet aan den anderen kant met bestaande toestanden rekening gehouden en niet uit het oog verloren worden, dat de onbewoonbaar verklaring van voor de gezondheid schadelyke woningen tegelykertyd ingrypt in het eigen domsrecht van ingezetenen, die zonder schade loosstelling van een deel van hun vermogen worden onteigend. Hoezeer de onbewoonbaarverklaring voor het algemeen belang tegenover de byzondere eigenaars gerechtvaardigd is, mag toch eerst in de uiterste noodzakelijkheid tot dien maat regel worden overgegaan, ten einde de particuliere belangen zoo min mogeiyk te scbaden. Daarom acht de Commissie het volstrekt noodzakelyk voor de eigenaars van zulke per ceelen de grootst mogeiyke waarborgen te stellen, dat niet lichtvaardig tot onbewoonbaar verklaring worde besloten. Tegen de voorgestelde regeling zal wellicht, evenals tegen de bestaande bepalingen, de grief worden opgeworpen, dat zy eenigszlns omslachtig is. De Commissie, dio de Verordeningen, in andere gemeenten op dit onderwerp bestaande, nauwkeurig heeft nagegaan, wil gaarne erken nen dat de door haar ontworpen regeling voel omslachtiger is dan die van vele andere gemeenten. In sommige gemeenten b. v. Haarlem en Kampen wordt alles overgelaten aan de beslissing van Burg. en Weths., in andere is de geheele regeling in één artikel vervat. De Commissie wenscht dien weg niet op to gaan, omdat zy van oordeel ia, dat, waar het geldt eene aanzienlyke beperking van het eigendomsrecht, tegenover de eigenaars de uiterste behoedzaamheid plichtmatig is. De formaliteiten en termynen, voor een volledig en onpartydig onderzoek vereischt, mogen daardoor eenigen tyd vorderen, dooh door dit oponthoud zal verkregen worden de waarborg, dat de eigenaar niet lichtvaardig van de uitoefening van zyn recht worde ver stoken en dat uitsluitend voor den dringenden eisch van het algemeene belang zyn byzondet belang moet wyken. In de concept-verordening is naar de meening der Commissie recht gedaan aan beide be langen, zoowel aan dat der gemeente de volksgezondheid als aan dat der eigenaars. De bestaande bepalingen onzer politie verordening zyn niet alleen al te omslachtig, doch geven bovendien voor eene richtige uitvoering weinig waarborg. De Commissie meent hierop niet breedvoerig te behoeven te wyzen; de eenvoudige ver- gelyking van de bestaande met de voorgestelde voorschriften zal hierop voldoende antwoord geven. In zoover is de regeling vereenvoudigd, dat de Commissie niet heeft overgenomen de bepaling van art. 162, waarby tot een nader onderzoek de gelegenheid werd geopend. Nu de Commissie voorstelt aan eene speciale Raadscommissie het onderzoek op te dragen, die, zoo mogeiyk, de belanghebbenden zal hooren, acht de Commissie by de voorgestelde waarborgen voor de belanghebbenden dat nader onderzoek overbodig. Bovendien is de Commissie van oordeel, dat de benoemde Raadscommissie, mocht zy in het aan Burg. en Weths. ingediend verslaar

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1