N°. 104# ponderdag Maart A". 1894. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 Maart. Feuilleton. IN BLOEI GEKNAKT. mi* LEIDSCH DAG-BLAB. PRIJS DEZER OOURAIÏTÏ Voor Leiden per 8 maanden. J. 1.10. Franco per post-~a 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DER AD VERTEN TJLÜN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0-17 j* Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Naar aanleiding der in verschillende bladen voorkomende mededeeling, uit Den Haag afkomstig, dat door den heer H. J. Bool zou te kennen gegeven zyn dat hy by de verkie zing voor de Tweede Kamer niet meer in aanmerking wenschte te komen, kunnen wy berichten dat wy thans beter ingelicht zyn en dat de heer Bool integendeel schrifteiyk heeft medegedeeld aan het bestuur der „Vry- «innige Kiesvereeniging" alhier dat hy be reid is opnieuw zitting te nemen, indien de Leidsche kiezers hem mochten afvaardigen. Gisteravond vergaderden de groepen der Yryzinnige Kiesvereeniging te Leiden. Naar de „N. R. Ct." verneemt, hebben een vol doend aantal stemmen behaald om op de voorloopige candidateniyst te worden geplaatst de heeren H. J. Bool, prof. mr. H. L. Drucker en mr. W. Van der Kaay. De overgangsexamens der leerlingen van het Genootschap: „Mathesis Scientiarum Genitrix", in het gebouw der Hoogere Burger school op de Pieterskerkgracht, van den wintercursus 1893 1894, zullen plaats hob- ben als volgt: Maandag 2 Aprilte 7 uren 's avonds: lste kl. A. en B. Cyferkunde van 7 7l/a uren. lste kl. B. en 2de kl. B. Geschiedenis van 7 l/a8 uren. 2de kl. A. en B. Taalkunde van 88Va uren. 3de kl. A. en B. Natuurkunde van 8y2 9 uren. Dinsdag 3 Aprilte 7 uren 's avonds: 3de kl. A. en B. Stel- en Meetkunde van 7 7uren. éde kl. A. en B. Natuur-, Schei- en Werktuigk. van 7 Va 8 uren. 4de kl. A. en B. en 5de kl. Beschr. Meetk. en Perspectief van 8 8!/a uren. 5de, 6de en Voortgez. kl. Ornamentleer van 8Va-9 uren- De mondelinge eind-examens zullen worden afgenomen Dinsdag 10 en Woensdag 11 April. Men schryft ons uit Leiderdorp, dd. 27 dezer Gisteravond hield de afdeeling „Leiderdorp en omliggende gemeenten" van de Nat. Chr. Geh.-Onth.-vereeniging alhier in het gezellige en goed verlichte catechisatielokaal wederom eene openbare vergadering, waarin de heer J. G. Den Tonkelaar, uit Leiden, daartoe door de afdeeling aangezocht, als spreker optrad. Na opening der vergadering met gebed, psalmvers en het lezen van 1 Cor. 13, hield spr. eene zeer boeiende en van studie ge tuigende lezing, welke hy in de drie volgende punten verdeelde: lo. Is het volgens Gods Woord geoorloofd sterken drank te gebruiken? 2o. Wat zyn de gevolgen voor hen, die hem gebruiken 3o. Welke middelen kunnen worden aan gewend om dit kwaad tegen te gaan? Belangryk was het om te hooren, hoe by de uitwerking van elk punt, hy de geheel onthouding, niet alleen in het licht van de wetenschap, maar allereerst in d a t van de Heilige Schrift stelde en vooral de aandachtige toehoorders bepaalde by de daarin vele voor komende plaatsen, alwaar van „reinen en onreinen wyn" gesproken wordt en verder op het groote verschil wees tusschen de sterke dranken van toen en van heden. Eerstgenoemde van de vrucht van den dadelpalm (appelwyn) gemaakt en laatstge noemde uit het koren, aardappelen, enz. door de distilleerkunst, omstreeks 700 a 800 jaren na Chr. door den Arabier Geber uitgevonden, verkregen. By het einde van zyne rede gaf spr. ge legenheid tot gedachtenwisseling, waartoe niemand biykbaar aanleiding vond. Alleen vroeg de heer S. het woord om slechts wegens het vergevorderde uur een drietal ervaringen uit zyn leven mede te deelen, welke hy in zyne betrekking, waardoor hy veel met de lagere volksklasse in aanraking kwam, had opgedaan en waaruit de vruchten van de geheel-onthouding ten duideiykste aan het licht kwamen en als het ware het zegel drukten op het woord van don geachten spreker, die daarop de byeenkomst met dankgobed sloot. In plaats van wyien den heer G. Sloot weg is te Benthuizen tot zotter by 's Ryks belastingen benoemd de heer R. Paul. De yk der maten en gewichten zal aldaar plaats hebben op Maandag den 16den April, des voormiddags van 9 tot 12 uren in het raadhuis. In eene gisteravond gehouden vergade ring der kiesvereeniging „Burgerplicht", te Bodegrave, werd met 17 van de 19 stemmen voorloopig candidaat gesteld voor de a. s. Kamerverkiezing de heer R. L. Martens, bur gemeester dier gemeente. Hare Majesteiten zullen morgen, Don derdag, des namiddags te halftwee, een be zoek brengen aan de fabriek „Plettery", directeur de hoer Enthoven, te's-Gravenhage, welk bezoek voornameiyk zal gelden het in de fabriek der firma Enthoven vervaardigde droogdok voor Tandjong-Priok. Koningin Wilhelmina heeft op tweeden Paaschdag kinderen by zich ten bezoek ont vangen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Zuid- Beierland c. a., ds. G. H. Wagonaar, te Aalsmeer. Gistermiddag te twee uren hebben de Kathoüeke leden van de Eerste Kamer en die van de laatsteiyk ontbonden Tweede Kamer der Staten-Generaal in het „Hotel de Twee Steden" te 's Gravenhage de aange kondigde samenkomst gehouden ter bespreking van de gedragsiyn der Katholieke staatsparty by de aanstaande verkiezingen. De vergadering was niet publiek en ook niet toegankeiyk voor de pers. Eventueele besluiten zullen in do Katholieke persorganen worden bekend gemaakt. Het „Vad." weet nog mee te deelon, $at dr. Schaepman afwezig was en dat staande de bye^nkomst een manifest aan de kiezers is geredigeerd, dat, door allen onderteekend, het standpunt der Katholieke Staatslieden omtrent het kiesrecht-vraagstuk zal uiteen zetten. Uit Groningen meldt men dat „Burger plicht", eene toongevende kiesvereeniging, den Groningschen afgevaardigde Yan Houten heeft laten vallen, en mr. Yeegens (aftredend), evenals prof. Drucker, te Leiden, voorloopig voor de Twoode Kamer heeft gecandidcord. Zondag 25 Maart werd te 's-Gravenhage eene ressortale vergadering gehouden van kerkbesturen in het ressort 's-Gravenhage, waarby vertegenwoordigd waren: Den Haag, Leiden, Delft en Maassluis. In die vergadering werd eene commissie benoemd tot het vaststellen van de instructiën voor een te benoemen opperrabbyn. Leden dier commissie zyn de heerenmr. D. Polak Daniëls, mr. E. L. Yan Emden, J. N. Lans berg, L. Limburg en B. Blok. Eene nominatie van candidaten voor den zetel van het opperrabbinaat is nog niet ge schied. Men hoeft zich daarmede trouwens niet te haasten, omdat na het overiyden van den vorigen opperrabbyn, Dec. A°. P0., de heer dr. Ritter, opperrabbyn te Rotterdam, voor den tyd van één jaar is benoemd als intérimair opperrabbyn van het ressort 's Gravenhage. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Gravenhage is voor den aankoop van gronden ten behoeve van de aan te leggen kanaal- en havenwerken tusschen de Laak en de spoorbrug weer ruim f 40,000 beschikbaar gesteld. B. en Ws. stelden voor, tot uitvoering van een vroeger Raadsbesluit, eenige grachten o. a. de Turfmarkt te dempen met rioleering op de tot dusver gevolgde wyzo en zoodra, ook in verband met den bevolen aanleg van het Laakkanaal, in de behoefte aan losplaatsen voor de schepen elders zou zyn voorzien. Na breedvoerige discussie werd dit voorstel aan genomen. Voor de internationale tentoonstelling tot bevordering der photographie, welke zal wor den gehouden te Groningen van 210 Juni a. s., zyn door de Koningin Regentes beschik baar gesteld twee zilveren medailles, de eene met de beeltenis van de Koningin, de andere met die van de Koningin-Regentes. De president van den Hoogen Raad, mr. J. G. Kist, biedt heden te 's-Gravenhage den vice-president, verschillenden ledon van en by het college, zoomede aan andere genoodigden uit de rechterlyke en de wetgevende macht, een diner aan. Te Groningen is plotseling overleden de heer H. F. W. Grottendieck, predikant by de Evang.-Luth. gemeente aldaar. Op den 25sten dezer is de heer Alma, consul der Nederlanden te Marseille, overleden. Gedurende de Paaschdagen zfin door de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappy van en naar Den Haag 16 a 17,000 reizigers ver voerd. Door de stoomtram Scheveningen- Staatsspoor alleen werden 2600 personen vervoerd. Door de rechtbank te Leeuwatden is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Bergum, opgemaakt de navolgende alphabe- ti8che lyst van aanbevelingmr. J. K. Hummel, ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten te Leeuwarden, Berlikum, Dokkum en Bergum; mr. E. Schaafma en mr. T. Sybenga, griffiers by de kantongerechten te Dokkum en Beetsterzwaag. By koninkiyk besluit is de heer J. A. Th. Krol, predikant by de Hervormde gemeente Beetsterzwaag, benoemd tot predikant by de Protestantsche gemeente in Nederlandsch Indië. In de op 24 dezer te Amsterdam ge houden vergadering is tot liquidatie der naam- looze vennootschap „Artis-Schouwburg" aldaar besloten. Yan den militairen geneeskundigen dienst by de landmacht zullen het geneeskundig congres te Rome by wonen J. Binnendyk, diri- georend off. van gez. der 2de kl.; dr. F. Daniëls en L. Yan Lier, beiden off. van ge zondheid der lste klasse. De keizer van Oostenryk heeft den heer Sterk, stationschef Staatsspoor te 's-Graven hage, het Gouden Kruis van Verdiensten met de Kroon van Oostenryk verleend. In den ouderdom van ruim 75 jaren is to Haarlem overleden de geneeskundige J. R. De Brouwer, aan de gevolgen van bloedver giftiging by eene operatie in de vorige week. Do overledene werd in 1884 als dirigeerend officier van gezondheid der 3de klasse gepen- sionneerd. Volgens officieel bericht uit Caracas is de heer Jac. Bosch benoemd tot vice consul van de Vereenigde Staten van Venezuela voor Amsterdam. De directeur-generaal dor posteryen en telegraphic maakt bekend dat de directie van het telegraafkantoor te Arnhem met 1 Juli a. s. vacant komt. Jaarwedde f 2900. De directeur is verplicht de aan het kantoor ver bonden woonlokalen in gebruik te nemen en daaTvoor eene jaarlyksche vergoeding te be talen van f 300. Sollicitatiën naar de gemelde betrekking moeten vóór 16 April a. s. zyn ingediend. Do gemeente Arnhem heeft het over iyden te betreuren van twee bejaarde inge zetenen: jbr. J. M. Baud en W. Frowein, de eerste regeorend meester der loge „de Gelder - sche Boederschap", de laatste voorzitter der Kamer van Koophandel. Te Ellekom is op 82-jarigen leeftyd over leden mr. W. Woldringh, oud-griffier by de arrondissements rechtbank te Winschoten. Te 's Hertogeubosch is in 82 jarigen ouder dom overleden de heer J. F. J. Yan Ryckevorsel, hoofd der bankiers-firma wed. Joh. F. Van Ryckevorsel 8c Zn. Op 67-jarigen leeftyd is te Sliedrecht overleden de heer K. Van Wyugaarden IJz., heemraad van den Alexander-poldor en vroeger een der meest en best bekende aannemers. In de jongste raadsvergadering van Op- sterland (Fr.) moest een onderwfizor benoemd worden in de school te Tynje. Er was slechts één sollicitant, nl. J. Schippers, te Juitega. De sollicitatiestükken werdeu voorgelezen en het bleek, dat op het certificaat van goed ge drag het feit stond vermeld, waarvoor J. s. in Februari 1898 tot twee maanden gevan genisstraf was veroordeeld. Schippers was, na zyne straf ondergaan te hebben, in functie geweest als tydelyk onderwyzer te Korte* zwaag (Opsterland), waartoe hy door B. en Ws., onder goedkeuring van den arrondisse- ments-schoolopziener, was benoemd. Door den districtsschoolopziener werd echter beweerd, dat deze benoeming onwet tig was, omdat J. S. niet in 't bozit was van 't getuigschrift van goed gedrag gedu rende de twee laatste jaren, voorgeschreven by de wet, met welk gevoelen de minister van B. Z. zich voreenigde, (zoodat J. S. de school moest verlaten. De benoeming van TyDje was evenwel vast, waarvoor hetzelfde bewys van goed gedrag wordt gevorderd. Er was nu wel een zoodanig bewys door den sollicitant overgelegd, maar daarop werd Let vonnis geconstateerd. De arrondissements- schoolopziener had ook geen bezwaar tegen deze vaste benoeming, waarop J. S. met algo meene stemmen werd benoemd tot onder wyzer te Tynje. By koninkiyk besluit zyn, met ingang van 1 April a. s., by den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten benoemd tot tydelyk adjunct-ingenieur de heer N. C. Kist, te Amsterdam, en tot tydelyk opzichter-teekenaar de heer G. H. Koning, te Lochem. By koninkiyk besluit van 14 dezer (opgenomen in de Staatscourant van 28 dezer) wordt op de voordracht van den ministei van buitenlandsche zaken ingetrokken de goedkeuring, biykens het koninkiyk besluit van 10 Febr. 1869 door wyien Z. M. den Koning verleend op de additioneele artikelen, den 20sten October 1868 te Geriève geteekend tot herziening der overeenkomst van 22 Aug. 1864, ter verbetering van het lot der gewonden by de legers te velde in oorlogstyd. Hot stoomschip „Dubbeldam," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 27 Maart Bevezier( gepasseerd; de „Prinses Amalia," van Am-' sterdam naar Batavia, vertrok 27 Maart van Southampton; de „Anchises," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Maart te Gi braltar; de „Bundesrath," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 26 Maart te Aden; de „Deucalion," van Java naar Amsterdam en Liverpool, vertrok 24 Maart van Penang; de „Stentor," van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 26 Maart Prawlepoint. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 29 en die van den minister van binnenlandsche zaken op 31 dezer zullen niet gehouden worden. By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Leiden, mr. C. A. Cau, thans griffier by het kantongerecht te Gouda. Verleend een pensioen van f 183 aan E. De Vries, gewezen commies 2de kl. by 's Ryke bel., en een pensioen van f 23 aan D. Romeyn. weduwe van den gewezen brievengaarder A. Van Dalen. Met ingang van 1 Mei a. s. in zyn rang overgeplaatst by het wapen der genie, de kapitein M. Onnen, van den generalen staf. 5) Hulda zag met verbazing hare tante aan. Zóó had zy de anders zoo kalme vrouw nog nooit gezien. Met rood gekleurd gelaat zatzy daar, aan de hevigste ontroering ten prooi. Er heerschte eene benauwende stilte in het groote, sombere vertrek. Emdelyk had de gravin hare drift in zoo verre beheerscht, dat zy wel is waar met bevende stem, maar toch op vry kalmen toon kon spreken. „Hulda," zeide zy, „vertel my eens, in welk kostuum zal Laura op het gemaskerd bal verschynen?" „Ik weet het niet, tante; men is op dit punt zoo geheimzinnig. De vorst heeft be volen, dat den geheelen avond het strengste incognito zal moeten bewaard blyven. 't Is waariyk een groot genoegen tot laat in den nacht met een masker voor te moeten dansen," vervolgde Hulda op spotachtigen toon. „Vooral voor een mooi jong meisje, niet waar Hulda? De oogen missen veel van hunne uitdrukking, wanneer zy door de openingen van een masker heen gluren. Zy zyn dan echter minder gevaarlyk voor de licht ont vlambare mannenharten," zeide de gravin lachend. „Wat zult gy voorstellen?" vroeg zy vervolgens. „Ik zal als eene Tyrolienne op het bal verschynen." „Beet, en graaf Kiehl?" „Natuuriyk heeft Heinrich, de kamerdienaar van den graaf, het geheim aan Lieschen medegedeeld. Dio twee zyn verloofd, dus u begrypt: wat de een weet, weet de ander ook. Graaf Kiehl gaat ook als Tyroler." „Zou hy niet eene geschikte party voor je zyn, nu ge Von Sehnwitz toch niet krygen kunt?" „Graaf Kiehl? Ach, tante, die is doodeiyk verliefd op Laura," zeide Hulda. Er ontstond een oogenblik van stilzwfigen. De gravin zat in gedachten verzonken. Opeens sprong zy op. „Eurèkal" riep zy opgowonden. „Hulda, zou je niet te weten kunnen komen, wat het toilet van Laura zal zyn? Alles is my er aan gelegen dit te vernemen. Koop desnoods de kamenier of den kamer dienaar van een van beiden om. Ik zal je de onkosten vergoeden,ofwie is Laura's tailleu8e?" „Madame Duverdin." „Nu, zoudt ge die niet kunnen bepraten het je te zeggen?" „Lieschen vertelde my zooeven, dat Antoine, de kamerdienaar van Yon Sehnwitz, met den postwagen uit Beriyn gekomen is. Hy had eene massa doozen en pakken medegebracht. Het kamermeisje van Laura was aan den wagen om hem te helpen dragen. Heinrich heeft zyn best gedaan om een paar doozen te bemachtigen, natuuriyk op aandrang van Lieschen, maar het plan viel ifi duigen. Nu ben ik nog even wya als te voren." „Maar, zou er niets op te vinden zyn?" vroeg de gravin. „Ik weet er niets op te bedenken," ant woordde Hulda zuchtend, „maar „la nuit porte con8eil"; misschien is u of my morgen iets ingevallen." Nu werd over dit onderwerp niet meer gesproken. Even daarna werd de komst der koets van freule Von Hohenstein aangekon digd. Zy omhelsde hare tante en verliet het vertrek. Toen zy heengegaan was, zonk de gravin achter in haren stoel terug en barstte in snikken los. „Ach, hoe geheel anders is myn lot, als ik het gedroomd had. Hoe heeriyk scheen de toekomst my toe, toen ik als eene ster aan het hof verscheen l Ik werd gevierd en wanneer Von Stenwerck niet zulk een wreed spel met my gespeeld had, wellicht zou ik een van myne andere aanbidders myne hand gereikt hebben. Ik had echter myn geheole fortuin op éóne kaart gezet. De speculatie mislukte en ik had alles verloren. My restte niets dan de wraak; maar het uur der ver gelding z a 1 slaan. De draad, waaraan het zwaard van Damocles bevestigd is, z a 1 breken eD het zal hem verpletteren. Langzaam stond zy van hare zitplaats op, met het doel haar kamermeisje te bellen. Toen zy echter in het voorbygaan een blik in den spiegel wierp, ontstelde zy van hare eigen beeltenis, en geen wonder, de trekken der anders schoone vrouw waren door boozen hartstocht geheel verwrongen. Hare oogen stonden woest en eene vervloeking zweefde haar op de lippen. „Neen, zoo mag Betty mj| niet zien. Ik zal wachteu totdat ik wat kalmer ben," mompelde zy, schonk zich een beker wyn in, ledigde dien met éóne teug en sloot daarna de oogen. Eenige oogenblikken later had zy hare kalmte herkregen, liet hare kamenier komen en begaf zich ter ruste. III. De vorstin van L. wa9 dien avond in haar weelderig ingericht boudoir gezeten. Zy was eeno statige vrouw van middelbaren leeftyd met een heerschzuchtigen trek op haar gelaat. Zy vormde een groot contrast met haren doorluchtigen gemaal, een klein, dik mannetje, dat aan de tafel gezeten was. Deze bezag mot den yver, eene betore zaak waardig, eenige modeplaten, die voor hem lagen „My dunkt, Maria, dat dit blauw-fluwoelen overkleed fraai zal klouren by den geel-satynen onderrok, en die vederenbos op hot hoofd, zooals die op de plaat staat, zal u zeer good coiffeeren. Maar, laat vooral den sleep lang maken; dat behoort by het kostuum. Hebt ge de doos met kanten al ontvangen? Ja, o, dan kunnen wy metéén uitzoekenik ben nu toch hier." „Do doos staat op den gerridon," antwoordde de vorstin op achteloozen toon, terwyj zy, zonder zich van de rustbank, waarop zy neerlag, te vorheffen, met de hand naar de aangeduide plaats wees. De vorst stond op, kroeg de doos, opende dezen nam er één voor één de verschillende soorten van kant uit. Hy ging er mede onder de kroon staan en beschouwde ze met kennersblik. „Zie eens, Maria, deze soort schynt my toe uitmuntend voor het doel geschikt te zyn," zeide hy opgewekt. „Dan zullen wy daarvan nemen," ant woordde do vorstin, zonder zelfs de gekozen kant een blik waardig te keuren. De vorst legde de kant op de tafel en zeide „Nu, Maria, ik ga naar Von Sehnwitzmyn toilet moet ook in orde zyn. Het uwe biyft dus zooals wy het afgesproken hebben, niet waar, chérie? My dunkt, ge zult eene fraaie Madame De Pompadour voorstellen, ten minste als Mme Duverdin hot kostuum goed maakt Denk er vooral om, Maria, dat zy de taille niet te kort en de mouwen niet te lang knipt. Ge hebt veel te mooie armen, om die met kant te bedekken." Een spotachtig lachje gleed over de lippen der vorstin. Haar gelaat werd echter spoedig weer ernstig, toen zy zeide: .Hebt ge liet r-quest van het gemeentebestuur van P. al ingezien?' „Ach, lieve, ik heb wel wat anders te doen. Als ik my niet met alles wat het bal betreft bomooi, dan komt er niets van terecht. Ik woet waarlijk niet hoe ik klaar kom. Maar nu moet ik weg. Von Sehnwitz zal niet weten waar ik biyf. Adieu, chérie, adioul" En met eene sieriyke buiging verliet hy het boudoir dér vorstin. „Wo du nicht bist, Herr Organist, Da schweigen alle Flöten, zuchtte de vorstin. „Het is waariyk alsof hy denkt dat het welslagen van het feest van hom alleen zal afhingen. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1