Dit blykt opnieuw uit de volgende mededeeling: Volgens berekening zouden er door het amendement-De Meyier alleen in de gemeente Weststellingwerf, met ruim 15000 inwoners, 400 kiezers minder komen dan er nu reeds zyn, en zou het getal dus tot der tegen woordige kiezers dalen. Gemengd Nieuws. Het Paaschfeest viel dit jaar te vroeg om een „groone Paasch" te mogen verwachten, maar toch heeft de natuur haar best gedaan om het lentefeest naar wensch te doen slagen. Het weer was zeldzaam fraai voor dezen tyd van het jaar; in do zon en buiten den wind was het reeds zóó warm, alsof wy eene maand verder waren. De gewone Paaschdrukte gaf eeno bijzon dere levendigheid aan de stad en de omstreken. Het fraaie weder had een toevloed van per sonen naar hier en eene menigte Leidenaars naar buiten gelokt, ook naar Katwijk en Noordwyk, getuige de volle stoomtrams. Aan de tulpenvelden was nog niet veel te zien, omdat de meeste bloemen nog op doorbreken staan. De volgende week zal dit, als we zulk weer als thans houden, beter zyn. Aan het station heerschte veel drukte. Een visscher, die Maandag-och- tend in den Witten Singel zijn bedrijf aan het uitoefenen was, verloor, doordat het viscbje, dat bij ving, zich niet vlug genoeg pakken liet, het evenwicht, en viel daardoor te water. Gelukkig was het op die plek niet bijzonder diep, zoodat hy zich, zonder hulp van anderen, kon redden. Gedurende de beide Paaschdagen werden aan het station alhier afgegeven 1296 plaatskaarten in do richting naar Amsterdam en 2785 in dienaar Rotterdam, tezamen 4081. Behalve de gewone treinen, passeerden albier 20 extra-treinen. Met de Staatsspoor vertrokken alhier op beide dagen 650 personen. Het aantal afgegeven perronkaarten be draagt 2380. Het Stedeiyk Museum indeLaken- hal alhier is gedurende beide Paaschdagen bezocht der 664 personen. De tweede Momus-avond met bal der L. W.-V. „AU Right" zal plaats hebben op Zaterdag 81 Maart. Hedenmorgen omstreeks zes uren geraakte in de Oude Vest een schipper te water, doordat hy van het gladde dek afgleed. Een tweede schipper, die hem wilde helpen, volgde hem en zou waarschyniyk ver dronken zyn, als niet een man met eene schuit hem geholpen had. Gelukkig werden zy nu beiden spoedig op het droge gebracht. By den landbouwer P. Do Breuk aan den Slotorweg te Haarlemmermeer is onder het rundvee mond- en klauwzeer uit gebroken. Al de runderen zyn onteigend en afgemaakt. Het vleosch als geschikt voor de con sumptie zal worden verkocht. Het lykvan den man, die Zater dag-ochtend op het Alexandersveld in Den Haag stervende werd gevonden on die ver moed wordt een gewelddadigen dood te zyn gestorven, is naar het academisch ziekenhuis te Leiden vorvoerd om to worden geschouwd. Gisteren werd de internationale kegelwedstryd, door de Haarlemsche club „Hard gaat ie" op de banen in het café „Brinkmann" uitgeschreven, voortgezet en geëindigd. 18 clubs waren ingeschrevendoor twee, nl. „Anti-Poedel" van Schiedam, en „Kampioen" van Amsterdam, werd niet aan het concours deelgenomen. Over het algemeen werd veel beter gespoeld dan op de eerste dagen van den wedstryd, vele belangstellenden bewogen zich by de banen. Door de deelnemende vereenigingen werd het volgende aantal houten geworpen1. „Recht naar 't doel", te Rotterdam, 241; 2. „Ewaldi", te Amsterdam, 220; 3. „Harmonie", te Alkmaar, 208; 4. „De vaste hand", te Amsterdam, 204; 5. „Hard gaat ie", te Dor drecht, 193; 6. „Oranje Kegelclub", te Am sterdam, 184; 7. „Hout of fout", Dordrecht, 176; 8. „Sport staalt rpieren", te Amsterdam, 168; 9. „Onder ons", te 's-Hage, 160; 10. „Argus", te Amsterdam, 151; 11. „Amster dam", te id., 148; 12. „Onder ons", te id., 146; 18. „Vriendschap", te id., 188; 14. „T. O. G. I. D. O.", te id., 138; 15. „Alc maria Victrix", te Alkmaar, 116; 16. „Vrien denkring", to Eeverwyk, 107. De uitslag van den driedaagschen wedstryd is als volgtlate prys, groote massief gouden medaille, „Recht naar 'tdoel" te Rotterdam mot 211 p.; 2de prys, massief gouden med., „Ewaldi" te Amsterdam, met 220 p.3de pr., verg. zilv. med., „Koningsmoorders" te Leiden, met 219 p.; 4de pr., verg. zilv. med., „Har monie" te Alkmaar, met 208 p.; 5de pr., zilv. med., „Vriendschap" te Dordrecht, met 205 punten; 6de prys, zilveren medaille, „Do vaste hand" te Amsterdam, met 204 punten; 7de pr. bronzen medaille B. A. L. te Alkmaar met 208 punten; 8ste pr. bronzen medaille „La Force" te Leiden, met 194 punten. De door de kogelclub „Do Phoenix" vriend- schappeiyk aangeboden zilveren medaille voor de club, die de meeste negens wierp, is be haald door „De Kennemers" te Alkmaar, die 6 negens hadden geworpen. Elk der afgevaardigden dezer club ontving eene zilveren draagmedaille, n.l. de heeren Li88ono, Schryver, J. Lind, J. Van der Horst en D. Opaoomer. Door den heer J. J. H. Fischer van .Ewaldi". te Amsterdam, werd een persoonlyke prys verworven voor het werpen van 60 houten. Er is diefstal gepleegd in de R. K. kerk „De Duif," te Amsterdam. Alle offerbussen zyn opengebroken; den inhoud schatte men op circa f 200. Donderdagmiddag werd te Gel- dermal8en een meisje van 14 a 15 jaar door eene der wieken van den in vollen gang zynden korenmolen getroffen en vreeseiyk aan het hoofd verwond. Na 2 dagen in be- wusteloozen toestand te hebben doorgebracht, is het meisjo Zaterdag middag overleden. De 70-jarige A. M., te Apeldoorn, is, door de duisternis misleid, te water ge raakt en verdronken. Te Brielle heeft zich eene com missie gevormd tot het houden van eene tentoonstelling van pluimvee in den loop der maand Juni aanstaande. De jaarlyksche wedrennon op tweeden Paaschdag te Breda werden door prachtig voorjaarsweder begunstigd. Er was een talryk publiek, niet alleen gelokt door de vele inschryvingen, welke een interessanten stryd voorspelden, maar ook door devriende- ïyke zon, welke vrooiyk lachte over de ren baan en een verbiyf in de open lucht verre deed verkiezen boven het zitten thuis. Op waardige wyze zyn hier te lande de hip pische feesten geopend. En evenals vorige jaren was het ook thans weer Breda, dat den toon aangaf. Tegen halftwee kwamen de deelnemers aan den starter waren verschillende nieuwe lingen by. Met voldoening zullen velen op dezen dag terugzien en niet minder de wedstryd gevende vereeniging, die ongotwyfeld eeno goede recette gemaakt heeft. Inden Boktselschon gemeenteraad maakte een der leden de opmerking, dat de politie beter toezicht diende te houden op de naleving vhn art. 90 der plaatselyke Politie verordening: het reinigen der straten. De veldwachter, die onder het publiek aanwezig was tot het bewaren der orde, riep dat lid toe: „dan kan ik by uw broer wel aanhoudend proces-verbaal maken." De vergadering werd, als ware er niets voorgevallen, voortgezet! Aan de papier fabriek van den heer H. Schut, te Loenon, werd door eene weduwe, die oud papier sorteerde, een bankbiljet van f 40 gevonden, dat zy aan haren patroon over handigde. Van dezen ontving zy het geheele bedrag als belooning. Te Leksmond is gisternacht eene hofstede geheel afgebrand. De menschen zyn gered. Vier stuks vee zyn omgekomen. Aangaande een vermoedelyk geval van vergiftiging, dat te Pernis zou zyn voorgekomen, wordt van daar aan de „D. C." gemeld, dat in een gezin, waar do verhouding tusschen de echtgenooten, ofschoon eerst sedert vier jaren getrouwd, nogal te wenschen schoen over te laten, de man Donderdag van zyne werkzaamheden thuiskwam om te eten. Al spoedig bespeurde hy aan zyn maal een zonder lingen smaak en toen hy kort daarop onpasseiy k werd en begon te braken, rees by hem het vermoeden, dat men hom door vergif uit den weg had willen ruimen. Terstond deed hy daarvan aangifte by de bevoegde autoriteit, die het overschot van het eten in beslag nam, ten einde dat scheikundig te doen onderzoeken, terwyi zy de Dordtsche justitie met het geval in kennis stelde. Naar aanleiding daarvan begaf deze zich naar Pernis en kouneiyk heeft zy voldoende gronden voor haar vermoeden gevon den om de vrouw gevankeiyk naar Dordrecht te doen brengen. Te Diekirch is een zelfde geval van vergiftiging voorgekomen als dezer dagen uit Zaandam word gemeld. Het geheele gezin van een herbergier werd zwaar ziek, doordat men by vergissing, in plaats van peterselie, bladeren van de gevlokte scheerling by het eten had gedaan. De zieken heeft men echter allen in het leven kunnen behouden. Bfoord te Amsterdam. Op den hoek van Ceintuurbaan No. 354, de Van-der Helst-straat en Sarphati-park, in het huis, waar J. J. Schut sedert vier maanden zyne 8lachtery gevestigd heeft, is in don ochtend van Eersten Paaschdag een vreeselyk drama afgespeeld. Om halfnegen ongeveer kwam een van de slagersbedienden aan den winkel, doch werd ook na aanhoudend schellen niet opengedaan. Hy legde de hand op den deurknop, de deur bleek open te zyn, doch toen de jonge man don winkel oen paar schreden was binnengegaan, schrikte hy terug vaneen vreeselyk schouwspel. Onder den uitroep „moord, moord" snelde hy de straat weer op. Onmiddeliyk begaven een paar politie agenten en een der buren zich naar den winkel. Daar wachtte hun een verschrikkeiyk schouwspel Achter het slachtblok lag de eigenaar der zaak, de jonge J. J. Schut, doodeiyk verwond in een ontzettenden bloedplas. In half zittende houding, mot het hoofd tegen het blok geleund, zyne blauwe slagersjas op de borst openge scheurd, lag hy daar vermoord. Hy had eene zware wonde op het voorhoofd en eene nog diepere 6nede in den hals. Naast 't blok lag eene met bloed bevlekte byi, waarmee de misdaad waarschyniyk gepleegd was. Met groot geweld moet de doodelyke slag in den hals zyn toegebracht. De halsader was doorge sneden, het bloed was met kracht uit de wond gespoten en had tot zelfs de aanrechtbank rood gekleurd. Deze slag alleen reeds was voldoende geweest om den krachtigen jongen man te dooden. Eene kleine wonde aan de hand doet vermoeden, dat hy don eersten slag zag aan komen en zich heeft willen weren. Toen is hy waarschyniyk bewusteloos ineen gezakt en daarna heeft de moordenaar hem de doodelyke wonde aan den hals toegebracht. Het bed op de slaapkamer vertoonde nog eenige sporen van warmte. Schut, die alleen in het huis woonde, was dus nog niet lang op en had zich eerst kort aan zyn werk begeven. Hy was op 't oogenblik, dat de daad geschiedde, bezig aan het snyden van een runderhaas, die op het blok lag. Wat kon de reden voor zulk een misdaad zijn Een spoor van bloed, veroorzaakt door hot af- druppelen van eene bijl, was te volgen tot aan de slaapkamer. Daar lag eene byl naast eene opengebroken kist en het vermoeden, dat dadelyk opkwam, was natuuriyk dat van diefstal. Toch is het niet geheel zeker of er diefstal gepleegd is. De familie meende, dat do ver- slagene in een groen broodtrommeltje in die kist geld bewaarde. Het trommeltje werd gevonden leeg. Het kan dus zyn dat er geld uit genomen is. Ook geloofden de be dienden, dat er ongeveer f 30 in de toonbank lade moest liggen, terwyl er geen geld meer in aanwezig was. Verder wisten zy dat hun baas den vorigen avond een bankje van f 40 had ontvangen. Dit werd echter in do portemonnaie van het slachtoiFer gevonden. Hot is dus nog niet uitgomaakt of werkelijk diefstal de aanleiding tot het vreeselyk feit is geweest. Wat dan? Men weet het niet. De verslagene, een jong, krachtig man van een jaar of dertig, had eerst kort zyne vleesch- houwery in bedoeld huis gevestigd. Het zaakje, dat hy had overgenomen van den heer M. Van So veren, begon vry aardig to gaan. Een poosje geleden had hy een knecht moeten ontslaan om zyne uitgaven te beperken. De verstandhouding tot dien knecht was echter uitmuntend; vaak slachtten ze samen. Thans had hy een jongen en een bediende in dienst. Met het oog op de Paschen had hy een paar prachtige dieren op het abattoir laten slachten en vandaar dan ook zyne bezig heden op dien vroegen Zondagmorgen. Tot nu toe heeft men van den dader geen spoor kunnen ontdekken, geen vermoeden steekhoudend bevonden. De verslagene was geacht en bemind bij allen, die hem kenden, en had om zoo te zeggon geene vyanden. Binnenkort zou hy, naar inon vernam, gaan trouwen met de dochter van een behanger uit de Albert Cuypstraatdeze week zou hy zelfs aanteekenen. Zaterdag-avond had zyn meisje met hare moeder hem een bezoek gebracht. Daarna was om 4 uren de winkel gedweild on was Schut nog even uitgegaan om in het café van Triebeis een glas bier te drinken. Tegen half twee zou hy volgens de buren thuis ge komen zyn. Het geval heeft natuuriyk groote sensatie gemaakt. De familie van den verslagene zoo wel als van het meisje is diep getroffen door hot gebeurde en in de buurt is de deolneming groot. Den geheelen dag tot 'a avonds laat stonden groepjos menschen voor de deur en bespraken fluisterend al wat er van bekend was geworden. De justitie was natuuriyk ook spoedig ter plaatse. Toen de politie het lyk vond, werd dadelyk het was toen ongeveer negon uren geworden - om dr. Pynappel van de Stad houderskade gezonden, die echter niet anders dan den dood kon constateeren. Tegen halfelf waren ook de officier van justitie, de griffier, de rechter van instructie en de hoer Batelt, hoofd van de recherche, aanwezig, om de zaak te onderzooken en de noodige personen te hooren. Het eerste getuigenverhoor had plaats in den winkel van den hoer Reig aan de overzy daar werden 's middags om halfvyf het meisje van den verslagene en haar broer gehoord, terwyl zy later in tegenwoordigheid van den doode gebracht werd. Door een witten doek aan liet oog onttrokken, werd het lyk voor- loopig in den winkel gelegd, van waar het '8 nachts naar de schouwkamer op den Wete ringschans werd vervoerd. Tot 's avonds kwart over tienen werd het justitiëel onderzoek voortgezet in het kamertje, dat zich achter den winkel bevindt en waar ook de slaapkamer is. Allerlei geruchten doen natuuriyk de ronde. Eene juffrouw in de buurt heeft 's morgens om halfacht een man uit den winkel zien gaan, die eene groetende beweging maakte. Anderen zoeken verband tusschen deze mis daad en het feit, dat in den nacht van Zater dag op Zondag een agent in politiek door eenige kerels is aangevallen en mishandeld. Ook werd verteld, dat er goud en zilver uit het huis gestolen was. Iets zekers is hieromtrent echter nog niet bekend. Wellicht dat het ontzettende bloedbad ook den dader niet onbevlekt heeft gelaten en dat hy zich daardoor misschien nog zal verraden. (Tel.) Bovenstaande mededeelingen ban de „Tel." in een volgend nummer met nog eenige details aanvullen. Het is intusschen zekerheid, dat tot op dit oogenblik de justitie weinig of geen aanwyzing heeft, die tot de ontdekking van den moordenaar kan leiden. De slagery van Schut ligt op het meest stille gedeelte der Ceintuurbaan. Getuigen zyn er niet geweest. Er bestaat helaas vrees, dat deze zaak voor- loopig in het dnister bleven zal. Gistermiddag werd onmiddeliyk de volgende oproeping. seDlakt Oproepingl In den vroegen morgen van 25 Maart 1894 is te Arasterdam in perceel 354 aan de Ceintuur baan hoek 2de Yan-der-Helst-straat gevonden het lyk van den vleeschhouwer J. J. Schut, aldaar alléén wonende. Genoemde persoon is een gewelddadigen dood gestorven, terwyl tevens blykt, dat vóór of wel na den doodslag in gemeld perceel diefstal is gepleegd gewor den, althans pogingen daartoe zyn aangewend. De officier van justitie te Amsterdam ver zoekt dringend allen, die in staat zyn eenige inlichtingen van welken aard ook te verschaf fen, die tot ontdekking van den dader of van de daders van bovenaangeduid misdryf zouden kunnen leiden, om zich ten spoedigste by hem te vervoegen aan zyn Parket, Paleis van Justitie, Prinsengracht, alhier. A. N. PÉLERIN, Amsterdam26 Maart 1894. Substituut. En dientengevolge hebben zich reeds ver schillende personen, hoofdzakeiyk aan het betrokken bureau van de Ferdinand Bolstraat, aangemeld, zonder dat hunne vage aanduidin gen waarschyniyk meer fantasie dan werke- lykheid tot eonig positief resultaat hebben geleid. De geheele buurt is in volle ontsteltenis. Groepjes menschen blyven voortdurend angstig voor het huis staan. Ze stonden er gisteravond elf uren nog, kykend naar de verlichte vensters van de slagery, waar de justitie tot zelfs op dit late uur nog aan het onderzoeken was. Een zeer treurigen indruk maakte het ver voer van het lyk. Te ruim halfnegen kwam een wagen voor, geëscorteerd door politie. De ongelukkige jonge man, zoo plotseling weg gerukt uit zyn werkzaam leven en van zyne jonge bruid, werd op de baar gelegd en onder diep en eerbiedig stilzwijgen van de talryke omstanders ging het voort naar het politie- bureel aan het oude gymnasium, waarheden de gorechtelyke schouwing plaats had. Op order der justitie waren in den morgen reeds photo- graphieën genomen van den vermoorde, in don toestand zooals hy gevonden werd, welke by het gerechtelyk dossier gevoegd worden. Verdere onderzoekingen van de „Tel." kun nen zich samenvatten iö het volgende. Men vermoedt dat Schut overvallen werd door den persoon (of de personen), voor wie hy op ver zoek een kalf-fricandeau gereed maakte, daar op het blok oen stuk vleesch lag, terwyl toch volgens verklaring der knechts den vorigen avond alle vleeschwaren aan de haken hingen. Hierby doet zich echter het vreemde voor, dat by den vermoorde geon mes gevonden werd, zoodat de daad wel moet gebeurd zyn onmiddeliyk nadat Schut het vleesch afge haakt had. De verslagone was gekleed in boezeroen en broek en had pantoffels aan. Op zyn versch beslapen bed lag zyne jas, waarin mesje en kleine snuisteryen. Het is niet onmogelyk dat hy Zaterdag avond in het café Triobeis een glas bier ge dronken heeft. Tot halftwaalf waren zyn meisje en zyno moeder by hem op bezoek en ruimden den winkel op. Andere avonden bracht Schut steeds het meisje thuis. De Paasch-drukte was ditmaal eene verhindering. Te twaalf uren waren de lichten gedoofd, volgens verklaring van den overbuurman Deig. De vrouw van den caféhouder Triebeis ver moedt, dat Schut in het café een glas ge dronken heeft, maar weet dit niet met zeker heid, daar zy hem slechts eens gezien had. Er zyn thans enkele vermoedens. Een zekere K., zeer ongunstig by do politie aangeschreven, wordt in het oog gehouden. Men dacht dat hy te Utrecht was, maar gis teravond hebben verschillende getuigen hem in de buurt der slagery gezien. Hy schrikte, toen iemand hem herkende, en verwyderde zich haastig. Deze man is vroeger paarden- slachter geweest en de wyze, waarop Schut vermoord is, doet veronderstellen, dat de moordenaar niet vreemd is aan hethanteeren van de byl. Ook op zekeren C. wordt gelet. Er zyn nog vermoedens op eene verdachte bende in de Govert-Flinck-straat. Gisteravond bevond zich een politiepost in die straat, welke een der huizen voortdurend bewaakte. Ook waren er verscheidene rechercheurs aan wezig. Men ondervroeg een der getuigen: „Hebt u Schut gekend?" „Zeker, hy was een door en door fatsoeniyk jonge man, leefde regelmatig. We hielden allemaal van hem." „Had hy vyanden?" „Neen. Hy sprak alleen ongeveer veertien dagen geleden met zyn meisje over een kleinen twist met een vroegeren kameraad. Het hin derde hem dat deze hem zoo kwaad had aan gekeken. „Kan er jaloezie in het spel zy'n?" „Dat geloof ik niet. Het meisje was vier jaar geleden geëngageerd. Zy heeft echter na het verbreken van dit engagement den ander nooit teruggezien. Deze woont nu te Sloterayk, is kort geleden verhuisd en intusschen ook weder verloofd." De justitie gaat voort met haar onderzoek. De yverige hoofdinspecteur van recherche, de heer Batelt, is druk in de weer, bygestaan door zyne flinke rechercheurs Panhorst en Verbeek. Burgerlijke Stand van Leiden. E ere to huwelijksafkondiging van 25 Maart. O. L. De Vriee w. 98 j. en A. P. HoDdine j<L 38 J. P. P. Van 2(jp w. 40 j. en A. O. Copier Jd 80 j. J. Nieuwenbur* jm- 20 J. en J. De Bolster jd 22 J. T. Jnffermaoe jm. 28 j. en M. A. Bremmer jd. 23 J* 1. J. Uiterdijk Jm. 22 j, en dj. H. Van der Krogt Jd. 22 j. H. Poet Jm. 90 J- en Q. Hovtog Jd. 24 J. B. Boppener jm. SO j. en D. A. Rouword jd 29 j. HAARLEMMERMEER. Geboren. Maarije, D. van R. Schutte en D. Van Gieebergen. Petronolla, D. van A. Janeen en J. Gonlooze. Wilhc-lmina Jacoba, D. van H. Bino en H. W. Raadgeep. Cornelia Maria, D. van J. de die le Olercq en T. Sueok. Theodo ras Johannee, Z. vaD T. C. Do Vlieger en P. M. Stratbof. Bertha Adriana, D. van G. Van Twnijver c-n A. Lewie. Gerrit, Z. van J. W. Onkeuhout en J. Snel. Hendrikns Nicolaas, Z. van J. Wiliomse en M. Van Bragge. Panlina, D. van J. Rooclzant en G. Van der Pol. Ane G.-rrit, Z. van G. Jonker en D. Stolk. Dirk, Z. van H. Noordgk en B. A. Kroon. Maria Cornelia, D. van P. Tol en A. Van Niel. Pietje D. van T. v. d. Logt cn E. v. d. Borg. Ondertrouwd: J. A. Van Veizen en C' P. Spioringe. P. J. Samson on O. Janezc-n. J. O. Petri eu M. G. Van Beinum. Gehuwd: Harmen Van Es, wedr., met M. Koppe naal, wed. O verleden: Peter Van Koijck oud 72 j. gehuwd met J. Van Bg'swyk. Jan oud 5 j., Z. van B. Baartas en O. v. d. Spruit. Cornelia ond 17 j., D. van A. Jonker on M. C. Mesman, overl. Willem oud 18 j., Z. van J. Kooy en M. A. Vórploegb, overl. Willem Pieter Malipaard ond 46 j„ gehuwd met C. De Wilde. Hendrika Van Lirupt oud 42 jr., ongehuwd. LISSE. Ondertrouwd: Augnetiuus Wilhelmus Remmerswaa), wedr. van M. F. Beijersbergon, oud 50 j., wonende to Waesonaar, en Anna Elizabeth Lefober, jd. oud 35 j. Nicola.ts Kora, wed. van H. C. Sanders, oud 37 j., en Johanna T.slen jd. oad 32 j., wonende te Haarlommermeor. Gehuwd: Jan Weseel en Geertje Loowen. Geboren: Heudrik, Z. v. A. De Brnyn c-n vanJ. Van Elk. Cornells Jan, Z. v. J. De Wilde on van M. Kort. NOORDWIJK. Geboren: Petrus Adxianue, Zt v. J. Groenewoud on J. Van den Berg. Overleden: O. Van der Sluys, 10 j., schippers knecht, wonende te Koudekerk. ZOETERWOUDE. Geboren: Catharine Fran, oina, D. van F. J. Hondrikaen en S. M. Dozy. Anna Dina Gesina, D. van J. J. H. Roozeboom en D. D. J. Van Ouwerherk. O verleden: Frenolaous Slingerland, Z. bijna 3 jaren. INGEZONDEN. Aan den Gemeenteraad der stad Leiden. Lridjsn, 23 Maart 1894. De Commissie voor Geschied- en Oudheid* kunde vanwege de Maatschappy der Neder* landsche Letterkunde albier neemt de vryheid-, by den Gemeenteraad hare meening kenbaar te maken ter zake van het voormalig kruit huis aan den Vestwal, over welks lot door den Raad in zyne eerstvolgende zitting zal worden beslist. De Commissie verklaart, niet vermoed te hebben, dat het bestaan van dit in meer daij één opzicht zoo merkwaardig gebouwtje door het verzoek om slooping in wezeniyk gevaar verkeerde, vooral niet, nadat Burgemeester en Wethouders by advies van 6 dezer op zulke degelyke gronden hadden aangeraden^ op het gedaan verzoek afwyzend te beschikken. In de jongste Gemeenteraadszitting is echter gebleken, dat het gevaar niet zoo gering was. Gelukkig hebben de stemmen gestaakt en zoo is Leiden alsnog bewaard gebleven voor een besluit, dat de eer der stad by de vrienden van geschiedenis en oudheidkunde geenszins zou hebben verhoogd. Want inderdaad, dat sohynbaar 200 eenvoudig* kruithuisje is een stuk geschiedenis en eei} stuk oudheidkunde. Het is het eenig over gebleven gedeelte van de vestingmuren, waar;» achter de Leidenaars van 1574 het wereld» beroemd beleg hebben doorstaan. Het ver» togenweordigt mitsdien dat beleg en daarmede een der belangrykste en meest bekende feiten in de geschiedenis. Landgenoot en vreemdeling hebben slechts noodig, er door reisgidsen op* merkzaam op te worden gemaakt, om er voedsel voor hunne verbeelding te gaan onfc, vangen. Zulk een gedenkteeken moet niet worden afgebroken, maar zorgvuldig voor allo tyden bewaard. En te meer, omdat het tevens een stuk oudheidkunde is. Met voordacht zeggen wty niet een stuk oudheid, maar oudheidkunde. Dat rood* steenen halfrond met het spitstoeloopend leien dak is, zoover de Commissie weet, het eenig nog bestaande voorbeeld van zulke vestingtorentjes in ons vaderland. Wie er met een weten- schappeiyk of kunstlievend doel een wenscht te zien, moet daartoe naar Leiden komen. Wordt dit ééne vernietigd, dan zal men zich nog slechts kunnen behelpen met het ge brekkig middel, dat oude platen en platte gronden aanbieden. Nogmaals, sulk een gedenk teeken moet niet worden afgebroken, maar zorgvuldig voor alle tyden bewaard. Een derde punt, dat de Commissie nog zou wenschen te behandelen, zal zy slechts even aanduiden, omdat zy weet, dat niet allo oogen de dingen op dezelfde wyze zien. De een acht het gebouwtje van de zyde der Koepoorts- brug langs den Singel, vooral des zomors tegen den groenen achtergrond, zeer schilder achtig gelegen; op den ander maakt het dien indruk minder of niet. Daarom laat de Commissie dit punt hier buiten bespreking. Zy pleit voor het behoud van het voormalig kruithuisje alleen in het belang der geschie denis en oudheidkunde. Zoo noodig, vraagt zy den Gemeenteraad gaarne verschooning voor hare vrymoedigheid. Doch aan zichzelve-, aan de twee takken van wetenschap, die z$ vertegenwoordigt, bovenal aan de eer van Leiden, die haar ter harte gaat, acht zy zich verplicht, eene poging te doen tot behoud van het gebouwtje, dat niemand tot last en menigeen tot genoegen is, en dat slechts op het wegbikken van eene cementlaag aan de voorzyde en het aanbrengen van eenig plant soen aan weerskanten wacht, om tevens een sieraad voor de stad te zyn en te blyven. De Commissie voor Geschied- cn Oudheid kimde vanwege de Maatschappij} der Nederkmdsche Letterkunde: J. G. R. Acquoï, VoorBÜter. P. L. Mulleb, Waarnemend Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2