„In Bloei geknakt," N°. 10456. Zaterdag 24 Maart. A0. 1894, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiiiiiicr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Feuilleton. Leiden, 22 Maart. v - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.06. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Weldra zal een aanvang gemaakt worden met een zeer boelend Feuilleton, getiteld oorspronkelijke roman door VERA. Bl\jkens achterstaande aankondiging zal vanwege de hier gevestigde afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond eone vergadering worden belegd in de groote zaal van het Nutsgebouw op Zaterdag 24 Maart, des avonds te halfnegen, waar als spreker zal optreden mr. A. Kerdyk, van '6-Gravenhago. Aan 's R\jks kleedermagazijn te Amster dam is gisteren aanbesteed de levering van 600 wollen dekens; minsto inschrijver de heer J. Scheltema, te Leiden, 4.79, alles twee mans en per stukalsmode 4000 kampements dekens, minste inschrijver de heer J. C. Zaal berg, te Leiden, 1 perceel a f3 91l/s en 1 perceel a ƒ3.99. Hedenmiddag ontvingen wij per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 16 tot 20 Februari. Men schrijft ons uit Hillegom: Gister avond werden door de Hillegomsche Zangschool, onder leiding van den onderwijzer den heer J. J. A. Van der Starre, een 25-tal liederen ten gehoore gobracht, in de zaal van den heer J. Koning. Alle liederen werden op uitstekende wijze gezongen, waaronder voorzeker do nummers 2, 10 en 16, welke bijzonder in den smaak vielen. Ook de kleine soliste verdient een woord van dank, zoomede de bariton solist. De heer Van der Starre heeft eer van zijn werk gehad en getoond dat hij een uitstekend leider is van kinderkoren. Een woord van dank, zoo ten volle verdiend, werd hem dan ook niet door het bestuur der Zangschool onthouden, terwijl door een daverend applaus het talrijke publiek zijne instemming betuigde. Ook van den heer G. C. Weeren mag gezegd worden, dat hij goeden tact bezit den zang te bogelfaiden. Hij hoopte dat hot hem gegeven mocht zijn een volgenden keer zijn steun er weder toe te kunnen bijdragen, doch beschouwde zich- zelven hierin als de franjes en de Zangschool als het kleed, en uitte den wensch, dat menig ouder er toe zou overgaan om zijne kinderen aan de leiding van den heer Van der Starre toe te vertrouwen. Wy zullen daarom zeker de tolk van velen zijn, als wij hem en deze jeugdige vereemging een tot weerziens" toe roepen. Op het tweetal ter beroeping van een predikant by de Ned. Herv. gemeente van Woubrugge zijn geplaatst: ds. A. Ten Have, te Polsbroek, en ds. J. C. Klomp, te Lunteren. Do heer H. J. Augustijn, die, na circa 30 jaren aan het hoofd der-gemeente Zoeter- meer te hebben gestaan, op verzoek eervol werd ontslagen met ingang van 22 dezer, en eerlang naar 's-Gravenhage zal vertrekken, nam afscheid van den Raad. Als aandenken aan die gemeente, werden hem door de leden van den Raad en den secretaris twee in lijst gevatte photographische gezichten op Zoeter- meer aangeboden, welke met groote erkente lykheid werden aanvaard. Eene commissie uit de ingezetenen bood den heer Augustijn en familie tevens oen prachtig album met daarbij behoorend tafeltje aan, welk album, behalve een keurig uitge- voerden afscheidsgroet, de handteekeDingen van de inwoners der gemeente bevat. De Alfensche „Rijnbode" bevestigt het bericht, dat de heer S. Van Velzen, te Alfen, zich niet weder voor eene caudidatuur voor de Tweede Kamer beschikbaar zal stellen. Op de algemeene begraafplaats te 's Gra- venhage werd gisteren, onder vele blijken van belangstelling, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. kolonel C. G. C. F. Ising. Behalve de talrijke wapenbroeders, die rond de groeve geschaard stonden, o. a. schout-bij nacht Van Gennep, de gepension- neerde kolonels Usener, Vygh, Sluiter en de kolonel-militie-commissaris Romswinkel, werd daar ook opgemerkt eene deputatie van de afdeeling zee- en landmacht van de vereeniging „Eigen Hulp", van welke afdeeling de over ledene het secretariaat waarnam. Door deze deputatie, bestaande uit de heeren H. J. S. Van der Sloot, voorzitter kolonel Clockener Brousson, vice-voorzitter, en de heer S. J. Coovorden, directeur van de afdeeling land- en zeemacht, werd een fraaie krans op het graf neergelegd. Een der familieleden dankte de aanwezigen voor de betoonde be langstelling. Het stoffelijk overschot van den hoer R. A. Van Slooten, in leven gepens. O.-I. hoofd ambtenaar, den 19den dezer te 's-Hago over leden, zou hedon, Donderdagochtend, te half- zes vervoerd worden naar Gotha, om aldaar het crematie-proces te ondergaan. De zorgen en begeleiding daarvan zijn aan den heer L. W. Hansen, van do 's Gravenhaagsche Be grafenisonderneming, opgedragen. Bij gelegenheid der a. s. Paaschdagen zal de Staatsspoorweg-Maatschappij ruim 100 goederentreinen niet laten loopen, om zoo doende het personeel zooveel mogelijk rust te schenken met deze dagen. Hot studentencorps te Delft heeft voor zes weken rouw aangenomen, wegens het overlijden van den heer Schaly, secretaris van den Senaat. Jhr. Van der Hoeven, de nieuwbenoemde gezant te Weonen, is gistermiddag bij H M. do Regentes ten gehoore ontvangen. Nog steeds worden door verschillende kiesvereenigingen moties aangenomen, waarin hulde wordt gebracht aan minister Tak en ingenomenheid wordt betuigd met het besluit tot Kamerontbinding. Voor zoover wij weten, is er in de kies vereenigingen slechts éóne enkele stem opge gaan van afkeuring, nl. te Gorkum, waar in eene vergadering der liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang" mr. Visser intrekking der kiesrechtontwerpen en de Kamerontbinding niet gerechtvaardigd achtte. Hot dient echter gezegd, dat bij het debat de mcening van dezen spreker krachtig werd bestreden door de heeren Kuipers en Noorduyn. De liberale kiesvereeniging „Wieringen" heefc als hare meening uitgesproken, dat de afgevaardigde uit het district, de heer Land, bij de stemming over het amend.-De Meyier het vertrouwen niet heeft beschaamd, dat deze kiesvereoniging in hem heeft gesteld. Hulde brengende aan haren afgevaardigde, stelde de vereeniging hem reeds weder in deze vergadering bij acclamatie tot haren candidaat. De heer "W. J. Geertsema, te Amsterdam, lid der Tweede Kamer voor het district Enschedoo, heeft om gezondheidsredenen zich voor de a. s. verkiezing voor een lid dier Kamer niet weder verkiesbaar gesteld. Ter bespreking van den tegenwoordigen politieken toestand dos lands had het bestuur der kiesvereeniging „Burgerplicht", te Am sterdam, ingevolge art. 13 harer statuten, hetwelk voorschrijft dat het bestuur ingeval van Kamer-ontbinding zoo spoedig mogelijk eene vergadering der leden moet uitschrijven, de leden gisteravond bijeengeroepen tot eene vergadering in hot Gebouw van den „Wer kenden Stand". Bij het publiek bestond eenige twijfel over de houding, die door „Burgerplicht" zou worden aangonomen. De voorzitter hoeft even wel dien twijfel niet lang laten bostaan. Met grooten nadruk heeft de heer A. C. Wertheim voor den aanvang van het debat namens het bestuur aan de vergadering de volgende motie voorgesteld „De kiesvereeniging „Burgerplicht;" „van oordeel dat 's lands belang vereischt dat de aanstaande Tweede Kamer zoo spoedig mogelijk een kieswet-ontwerp op denzolfden breeden grondslag als het door de Regeering ingetrokken ontwerp behandele en aanneme, „besluit bij do aanstaando verkiezing voor do Tweede Kamer, slechts candidaten te zullen stellen, die, onder instemming met hot program der kiesvereeniging, die zienswijze zijn toegedaan." Deze motie werd na eenig debat van niet zeer breeden omvang met zitten on opstaan met overgroote meerderheid onder daverend gejuich der aanwezigen aangonomen. Tegen stemden slechts 17 personen. Do voorzitter zeido verder dat het bestuur onder deze omstandigheden meende te mogen afwijken van de gewoonte om geene candidaten te noemen. Het bestuur heeft zich gewend tot den minister Tak van Poortvliet en hem gevraagd of hij eene eventueele candidatuur voor do Kamer zou aanvaarden, waarop de minister het volgende heeft geantwoord: „Ik verlang geene candidatuur en geene bo noerair.g, maar als eene candidatuur wordt aangeboden door deze kiesvereeniging on deze wordt bezegeld door het votum der Araster- damsche kiezers, dan ben ik bereid het man daat te aanvaarden." (Daverend en langdurig applaus.) De voorzitter deelde nader mede dat de afdeelingen Zaterdagavond zullen vergaderen en dat de vergadering tot het definitief stellen van candidaten zal worden gehouden op Don derdagavond 29 dezer. Daarna werd de vergadering, welke door 331 personen werd bijgewoond, gesloten. De kol.-commandant van het reg. gren. en jagers heeft bepaald dat aan allo militairen, uitgezonderd die der lichting 1894, een verlof van 4 dagen verleend kan worden om het Paaschfeest thuis te kunnen gaan vieren. Voor de betrekking van hoofd der lagere school te Wijk aan Zee en Duin, jaarwedde ƒ900 en vrij wonen, meldden zich tot heden aan 109 sollicitanten. De heer J. Van Someren Brand, kolonel commandant van het regiment dienstdoende schutterij te Amsterdam, heeft, om redenon van gezondheid, zijn eervol ontslag aangevraagd. De officieren van de bataljons infanterie en artillerie van het regiment, reeds sinds eenigen tijd bekend met het voornemen van don heer Van Somoren Brand om af te treden, hebben gemeend hun gewaardoerden bevelhebber by het neerleggen van het commando een bewijs van hoogachting en van erkenning der vele door hem aan het regiment bewezen diensten te moeten vereeren. Het huldebewys bestaat in een gouden beker, vervaardigd in de fabriek van de heeren Van Kempen Zonen, te Voorschoten. Reeds is medegedeeld dat aan het hoofd van het te Velp te openen krankzinnigengesticht zal komen te staan dr. Jelgersma, thans 3de geneesheer te Meerenberg. Als administrateur treedt op de hoer Joseph Borret, thans te Coudewater. Behalve de aandeelhouders zal er een bestuur bestaan van wetenschappelyke mannen, waartoe prof. C. Winkler, te Utrecht, voor de psyebiatrio, bereids zijne medewerking heeft toegezegd. Met i Juli wordt het gesticht voor zenuw lijders geopend on wel merkwaardig is het te noemen, dat aandeelhouders, vroeger vurige aanhangers en voorstanders van Coudewater, hunne aandeelen hebben verkocht en in de nieuwe combinatie zijn getreden. De directeur der weesinrichting te Neer bosch ontving door tusschenkomst van den heer Luyks, te Rotterdam, van eene weezen- vriendin aldaar eeno gift, groot ƒ900, als: ƒ300 voor de verbotering der weeshuizen, 300 voor de voltooiing van het ziekenhuis en 300 voor het onderhoud der weezen. Ook uit Amsterdam ontving hy van een onbekende 300 voor genoemd gesticht. De gemeenteraad te Amsterdam be noemde tot leeraar in de Hoogduitsche en de Nederlandsche taal en letterkunde aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen W. Moerdyk, leeraar aan de hoogere burgerschool te Apeldoorntot leeraar in het handteekonen aan de 4de hoogere burger school met 3-jangon cursus W. Zwier G.Hzn. tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool R. M. Roemer, beiden te Amster dam. Tot hoofden van openbare scholen 1ste kl.: I. Heyting en I. A. Feij, eerste onder wijzers aan openbare lagere scholen te Amster dam. Tot onderwijzers aan openbare lagero scholen 1ste kl. I. Van Eikeren, te Rotterdam, H. Kingma, te Wirdum; L. J. Kunst, te Hille gom; tot onderwijzeres: mej. C. E. A. H. Van Thiel, te N. Amstel. De Vereeniging „Het Buitenland" heeft haar zesde jaarverslag hot licht doon zien en daarin wordt verklaard dat mot voldoening op de werkzaamheden van het jaar 1893 mag worden teruggezien. Van do adspirant candi daten hebben weder twee hunne bestemming bereikt en onderscheidene personen zyn door medewerking van de Vereeniging in het bui tenland geplaatst. In het geheel was begin Januari van dit jaar aan 28 candidaten eene definitieve plaatsing bezorgd. De stand der geldmiddelen maakt het nood wendig, dat men in het nu ingetreden jaar zich ten zeerste zal moeten beperken in het verleenen van nieuwe toelagen. Slechts één middel is er om dit te voorkomen, nl. dat in ruime mate allen wie in Nederland er belang b(J hebben of er hart voor hebben, dat de handel met overzeesche gewesten zich uit breidt en aldaar nieuwe débouchés worden geopend voor de nationale nyverheid, door toetreding als leden of begunstigers der Ver eeniging zich beyveren om het bestuur over ruimer middelen beschikking te geven. Tot nu toe werden de van den aanvang af geworven contribuanten nagenoeg allen be houden, en het bestuur had ook het voorrecht nu en dan, soms geheel spontaan, nieuwe leden of begunstigers te winnen. Maar het is noodig, dat niouwe contribuanten in groote getalen zyne werkzaamheid komen schragen en daartoo doet het een beroep op alle belang hebbenden en belangstellenden. Op de bestuursvergadering der „Neder landsche brood-, koek- en banketbakkersbond" is eene commissie benoemd om pogingen aan te wenden tot het verkrygen van een standaard- meel voor Nederlandsche en buitenlandsche fabriekon, bestaande uit de heeren: A. F. Rennes, te Utrecht; A. W. Zwanoveld en J. v. Muyden Jr., te Arasterdam, en H. J. Gantvoort, te Deventer. Mr. Van Houten heeft gemeend op zyn besluit te moeten terugkomen en nog een korten brief aan het tiental zyner Staatkun dige Brieven te moeten toevoegen. Do ontbinding der Tweede Kamer is z. i. geen derde wegzy is slechts een uitstel van oxecutie. De minister zal in de nieuwe Kamer voor hetzelfde dilemma staan. Anti-revolution- nairen, katholieken en aanhangers van het stelsel-Van der Kaay c. s. zullen ook dan de meerderheid vormen. Mr. Van Houten gelooft zelfs te mogen aannemen dat het kabinet slechts tot ontbinding geadviseerd heeft om daarna heen te gaan. Met den wensch, dat de liberale party niet zoo diep als in 1879 in Tak's val worde medegesleept en dat hare twoe groepen elkaar eoo min mogeiyk onderling mogen verscheuren, zet mr. Van Houten nogmaals de strekking van het amendement-Van der Kaay c. s. uiteen en drukt daartoe artikel 4 van de Regeering met do door de heeren Van der Kaay c. s. daarvoor in de plaats gedachte artikelen af. Naar aanleiding van een den 19den dezer in de afdeeling Dokkum en Omstreken van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" gehouden referaat, is door het bestuur dezer afdeeling de wenschelykheid uitgesproken, dat allerwegen in den lande oen bidstond worde gei)0uden voor land en volk. Zooals wy reeds vóór een drietal weken meedeelden, is te Pretoria dr. P. W. Burgers, waarnemend staatsprocureur, plotseling over leden. De nu ontvangen Zuid Afrikaansche bladen wydon alle hoogst waardeerende artikelen aan den ontslapene. Een aanval van beroerte heeft een einde gemaakt aan dit workzune leven. By de begrafenis bleek, hoe taliyk de vrien den van dr. Burgers waren. Nog zelden heeft Pretoria zulk eene uitvaart aanschouwd. Als 8hppendragers fungeerden o. a. do hoofd- rechter Kotzé, do rechters Ameshoff en De Korte, de waarnomeiiue staatssecretaris Boe schoten, de commandant-generaal Joubort, de spoorweg-commissaris Smit, de superintendent van onderwys dr. Mansoelt en tal van andere autoriteiten. Aan het graf werd een treffend woord ge sproken door ds. Bosman, die het verlies schetste, dat door stad, land en volk was geleden door het heengaan van den scherp- zinnigen ambtenaar, wiens nagedachtenis zal voortleven by allen, die eenmaal met hem in aanraking kwamen. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 21 Maart van Rotterdam naar Nieuw-York en was des namiddags te 3 u. 25 m. in zee; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 21 Maart to Port Said; de „Zaan dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 21 Maart Lizardde „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok 21 Maart van Marseille; de „Berenice" vertrok 21 Maart van Cuxhaven naar Amsterdamdo „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart te Genua; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart te Padang. By koninkiyk besluit is benoemd S. Ber man tot burg. van Scbagen (met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Kwa- dyk, Middelie en Warder); C. A. Hiebendaal tot burg. van Horsen, en W. Maas tot burg. van Serooskerke (Walcheren). Bevorderd met 1 April a. s. tot kapitein- luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. D. Stolp; tot luit. ter zeo lste kl., de luits. terzee2do kl. A. Gelderman en F. W. Planten, en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. J. F. Obbes en C. E. H. Van Heyoingen. In verband met de vermindering van het aantal hulponderwyzors by de Pupillenschool, aan den hulponderwyzer by die school S. De Groot, een eervol ontslag uit zyne betrekking verleend. Met ingang van 1 April a. 8. benoemd tot klerken lste kl. by de directie van de Ryks- postspaarbank, C. J. B. Nierstrasz van Tien hoven en W. H. A. Tollus, th.ms klorken 2de kl. Gemengd Nieuws, Onze stadgenoot Th. Dolkemade bood heden onzen burgemeester een mooi kievitsei aan, door hem gevonden in den Broekpolder, onder de gemeente Oegstgeest. Door de politierecherche alhier is ondor de gemeante Zoeterwoude een 23- jarige schuitenjager aangehouden, die ver dacht werd ten nadeele zyns vader3, te Gouda woonachtig, een paard verduisterd to hebben, welk dier bleek verkocht te zyn by een alhier wonenden paardenslachter en door de politie in beslag genomen i3. Hy is naar Goud* ge transporteerd, alwaar hy ter beschikking der politie is gesteld, terwyi het verduisterde paard in bewarende hand van den eigenaar teruggegeven is. Verder is proces-verbaal opgemaakt tegen den bekenden jongen F. Van der M., tegen wien herhaaldelyk proces-verbaal werd opge maakt. Hy is dan ook reeds een paar malen veroordeeld. Hy is nu weder verdacht van diefstal en van mishandeling op een t» ïrger, die rustig langs den weg liep. By vonnis van de arr on d.recht bank te 's Gravenhage werd heden do groen- tenboer aldaar, die zyne vrouw, tervvyl zy sliep, eenige messteken toebracht, veroordoeló tot zes maanden gevangenisstraf. De kantonrechtor te 's-Graven hage heeft ook heden nog geene uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen hospitaal soldaat en schoenmaker G. A. P. Hofmans, die vóór 14 dagen terechtstond wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Do zaak zal eerst nog opnieuw behandeld worden. Uit goede bron wordt thans bo- ve3tigd, dat het O. M. by de arrondissements rechtbank te Amsterdam appöl heeft aange- teekend tegen het vonnis, waarbij Schaaf en Geel zyn vrygesproken van het hun ten laste gelegde verzet tegen de politie op den Tweeden Kerstdag. De „Noord en ZuidHo11 andsche Iledding-Maatschappy" (opgericht in 1824) heeft haar verslag ovor 1893 in het licht gegeven. Do reddingen verdoelen zich over do verschillende stations als volgt: 9 Februari te Nieuwediep 21 man van do „Condor," 1 Maart te Nieuwediep 8 man van de „Lucy March," 18 November to Noord wyk aan Zee 4 man van de „Transet", 20 November te Nieuwediep 6 man van de „Express," 1 Decem ber te Ameland (Hollum) 6 man van de „D ie Gezusters," 7 December to Nieuwediep 23 man van de „Wandle," te zamen 68 man. Totaal sedert de oprichting 3593 man. Een draagbaar rj) wiel. Een jong officier van het Belgische leger, de heer Decamp, heeft een draagbaar rywiel uitgevonden, dat men toeslaan en gemakkeiyk op den rug dragon kan; men gelooft dat doze uitvinding eene groote toekomst zal hebben in verband met het gebruik van het rywiel tot militaire doeleinden. In vele plaatsen van Serviezyn aardbevingen gevoeld. Do schokken gingon vergezeld van oen dof gerommel. In de Oostenrjjksche, dicht bij de Beiersche grenzen gelegen strafgevangenis Suben hebben twee gevangenen Zondag jl. oen opzichter aangevallen en vermoord en een anderen opzichter, die te hulp snelde, do kaak verbryzeld. Zy openden met de buitgemaakte sleutels de poort en sprongen in de rivier de Inn om naar Beieren te vluchten. Een schildwacht schoot een der vluchtelingen dood en de andere nam de wyk in een boom, waar hy spoedig gevonden en weder in hech tenis genomen werd. De influenza hoeft volgens hot bulletin van het „Kais. Gesundheitsamt" te Berlyn op het einde van het vorige jaar in het groothertogdom Hessen met buitengewone hevigheid gewoed. In October kwamen daar slechts 9 sterfgevallen door influenza voor maar in November reeds 222 en in December 352. De sterfte bedroeg in de maanden Novem ber en December van het vorige jaar in hot groothertogdom 1614 meer dan in dezelfde maanden van het jaar 1892. Schoenmaker: Het is voor de laatste maal, dat ik nu met myne rekening kom! Heer: Man, 't doet me genoegen dat te vernemenwant je begon my mooi te vervolen t KOLONIËN, BATAVIA, 16-20 Februari. Uit Soerabaia is aan de Java-Bode" geseind In de strafzaak van don heer Eyssell, redacteur der „Soerabaia-Courant", is door hot openbaar ministerie een maand gevangenisstraf gecischt. Den 22sten Februari zal het vonnis worden verwezen. Uit Kotta-Radja seinde men 15 Februari aan de „Loc." Toekoe Ateuh is met 250 gewoerdragende volgelingen naar den vyand overgeloopen. Naar men verneemt, zal de luit. kol. dor inf. B. C. Van de Sande. thans ülaatselük

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1