uitstekend spelen. Toch begryp ik niet waarom hem nu juist gisteravond een fraaie krans werd aangeboden, dan heeft hy dezen winter wel rollen vervuld, waarin meer aanleiding tot een dergelijk huldeblijk te vinden was. Boven dien was het oogenblik van de aanbieding al zeer ongelukkig gekozen, jai6t na het bedrijf, dat uitsluitend door Tartaud gespeeld is. Tegen over dien artist moet het, al was de bedoeling natuurlijk heel goed, oen pijnlijken indruk gemaakt hebben en dat had Tartaud niet ver diend. Waarom niet gewacht tot het einde van het stuk? Een bijzonder sympathiek tweotal vormden Rosier Faasson en Van Eysden. Eerstgenoemde gaf eene uitstekende typeering van den ouden, achterdochtigen ijzervreter, die later zoo tam wordt als een geschoren lammetje. Hij bracht nog wat aardigheid en wat levendigheid in hbt stuk teweeg. Zijn optreden behoorde tot de aan genaamsto oogenblikkon van den avond. Boi tengowoon gelukkig was de heer Van Eysden in de rol van den notaris Frossard. Ik heb het wel gezegd: Hy gaat met den dag vooruit Zjjn spel was los, gemakkelijk en ongedwon gen, handig en beschaafd. Eene kleine opmerking ten slotte: Het hoeft mij bepaald gehinderd dat allen do hoofd persoon by voortduring op zijn Engelsch Serah betitelden, in plaats van Sarab Waarom dat? Waartoo moet dat dienen? Dat is, dunkt mij, eene te ver doorgevoerde finesse. Het is nu eenmaal een Fransch stuk, uit een Franscli boek, en daarover sprekende zal niemand het ooit in zfine hersens krijgen om te ge wagon van la Comtesse Serah, maar gewoon van Sarah, met eene duidelijke, gewone a, zooals er trouwens ook geschreven of gedrukt staat. Doch, zooals ik zeg, het i6 eene kleinigheid, die aan de overheorschend gunstigen indruk, dien ook deze uitvoering weer heeft achter gelaten, geen afbreuk zal doen. Laat ons nu maar hopen dat de Rottordammers niet dik wijl6 hunne schoono krachten aan stukken als „Gravin Sarah" zullen verspillen! v. B. Gemengd Nieuws. De op den 8sten Februari 1894 in de Ringvaart van Haarlemmermeer ver dronken Aaltje Scbouton, vrouw van D. Vreeken, is den 18den Maart j. 1. gevonden bijna terzelfdor plaatse. Eon varken, gemest door den landbouwor G. H. Loogc, onder Stomp wijk, en bestemd voor den spekslager A. Loos, tu 's Graven liage, werd aldaar gistermorgen aan de Gemeentewaag bevonden een gewicht van 384 kilo te hebben. Omtrent oon treurig geval van vergiftigde soep te Zaandam wordt hot vol gende medegedeeld: Toon Zaterdag jl. de commensaal van den uitdrager Pieter Melk te Zaandam thuis kwam, vond hü het gezin, dat hij gezond en wel ver laten had, in een allertrourigsten toestand. Do man, zijno vrouw en elf kinderen waren hoogst ongosteld en verkeerden in een staat van krankzinnigheid. Zy waren aan hevige stuiptrekkingen onderhevig, hadden benauwd heid in de keel en hoofdpijn. Hunne oogen stonden verwilderd, sommigen konden niet loopen, enkelen konden niet spreken of spraken onzin en wartaal. Dank z\j de spoedig inge roepen hulp van do doctoren Van Rooyen en Rebel, waren gisteren de meosto leden van het huisgezin nagenoeg gehoel hersteld. Zondag kwam mr. Van Outeren, substi- tuutrolficier van justitie te Haarlem, in Zaan dam. Uit oen ingesteld onderzoek is gebleken, dat door voornoemden Molk Vrijdag jl. bij de woning van zekeren Blees, vrij dicht nab\j do Burgerschool, een zakje gevonden is, dat met kruiden gevuld was. Do uitdrager, die het gevonden had, heeft vermoedelijk gemeend dat die kruidon soepgroenten waren, en gaf die aan zijno vrouw. Deze heeft ze in de soep gedaan, maar ver moedelijk bestond do inhoud uit dolle kervel. Een gedeelte van de soep is in beslag genomen en naar Haarlem getransporteerd. Eene talrijke menigte was op de been nabfi de woning van Melk, toen de politie, welke zeer spoedig aldaar verscheen, een onderzoek instelde. Naar do „Tel." verneemt, zijn do man en een zoon nog bedlegerig en kunnen zij moeilfik loopen, terwijl zij gisteren ook nog koortsachtig walen. Door den Hoogen Raad werd verworpen de cassatie voorziening van een Amsterdamsch koopman, door het Hof te Amsterdam met gedeeltelijke bevestiging en gedeeltelijke vernietiging van een vonnis der rechtbank aldaar veroordeeld tot 5 jaar ge ▼angenisstraf wegens verduistering van een hoorenkostuum ten nadeel© der firma Peek en Cloppenburg on diefstal van een horlogu. Do Senaat van het Amsterdam- sche Studentencorps heeft oene circulaire ge richt aan do leden, mededeelende dat do politie den Senaat opgemerkt had, dat herhaalde malen ernstige klachten bij haai" waren inge komen over nachtelijk rumoer, door leden van het Amsterdamsche Studentencorps geploegd bij het verlaten dor sociëteit. Na onderzoek z[jn deze klachten gegrond bevondon en het schoen den Senaat noodzakelijk too er den leden van het Amsterdamsche Studentencorps op te wyzen, dat herhaling doz-1 klachten tot ernstige onaangenaamheden ou schade voor het corps zoude kunnen leiden. De Senaat dringt er derhalve ten sterkste by de leden van het Amsterdamsche Studentencorps op aan, om zich voortaan in den on middellijken omtrek der sociëteit van nachteiyk rumoer to onthouden. In den laatsten tyd kwamen te Oosterhout vejpcheidono gevallen van honds dolheid voor. Gisteren is door den districts-veearts Montens te Breda weder een geval geconstateerd. Door den burgemeester is het bevel van muilkorven opnieuw uitgevaardigd. Het bestuur van een zieken fonds te Amstordam plaatste onlangs eene advertentie, waarin een bediende voor kantoor werk gevraagd werd op een salaris van f 700. Hierop kwamen niet minder dan zeshonderd vgf en tachtig sollicitatién in. Sommige solli citanten zonden zelfs een telegram met betaald antwoord. Aanrandingen te Amsterdam.— Verleden week werd de heer V., zyne sociëteit verlatende, door een persoon achtervolgd. In do Gasthuismolensteeg passeerde cieze persoon hem zonder een woord te spreken. Op den hoek der Prinsengracht by de Reestraat hoorde V. een fluitje en zag zich eensklaps door vier personen omringd. Do heor V. gaf een dier personen een vuist slag in 't gezicht, een tweeden een stokslag, toen hy een trap in de lendenen kreeg en zyn loop met versnelden pas vervolgde. Hy kon echter den vervolgers niet ontloopen. Zich tegen eene kar posteerende, was hy in den rug gevrywaard en bracht nu een der personen een slag toe, die hem in de Prin sengracht deed tuimelen. De kerel werd door zyne makkors op het droge gebracht, waarna de vier mannen, op het geroep van „weg, weg", in allerijl het hazenpad kozen. By de Ruysdaelkade werd des avonds kwart over 10 eene dienstbode aangegrepen door een straatroover, die hare portemonnaie eischte en zyne hand voor haren mond hield, om haar het schreeuwen te beletten. Zy had de kordaatheid do portemonnaie niet te geven en den kerel door schoppen en slaan met hare parapluie zoolang bezig te houden tot hy, meenende iemand te zien aankomen, losliet, onder een vloed van scheldwoorden. Al worstelende waren zy intusschen den waterkant gena derd. (N. v. N.) Uit Utrecht wordt aan de „N. R. C." gemeld Zondagavond werd in een der drukste straten van de stad een jongeling van goeden huize, pas tot eene eervolle positie benoemd, door twee agenten van politie aangehouden en ge last mede naar het hoofdbureel van politie te gaan. Daar hy begreep dat verzet niet baten zou, ging hy gewillig mede, doch ver zocht zich niets bewust, dat de agenten een eind weegs achter hem zouden blyven. Dit werd hem echter niet toegestaan en meteen agent naast hem en een anderen achter hem word de jongeling door de Choorstraat naar de Ganzenmarkt gebracht. Daar werd hy ge fouilleerd en bleek al spoedig zyne identiteit, waarop hy met vele verontschuldigingen na een kwartier werd losgelaten, onder mede- deeling dat zyne arrestatie had plaats ge vonden op grond der aan wyzing eener oudo vrouw, die aan zyne lichte demisaison den „heer" had meenen te herkennen, die aan haren zoon een valsch bankbiljet van f 100 had in betaling gegeven. Te Velden is uit de Maas hot ïyk opgevischt van een onbekend manspersoon, dat reeds in vorgevorderden staat van ontbindiDg verkeerde en vele wonden vertoonde. Een jongen te Nieuwvliet, die eene portefeuille met 160 aan bankpapier vond en aan den rechtmatigen eigenaar teruggaf, kreeg als belooning voor zyne eerlykheid 10 centen. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een persoon, die uit een perceel op het Leidscheplein een bedrag van /"1000 aan bankpapier en f 22.60 aan ryks- daalders had gestolen. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 1637 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 140 tot f 1000, de veulens van f 100 tot ƒ300. Er worden pogingen in het werk gesteld om ook te Hilversum eene wielerbaan te krygen. Wegens volslagen gebrek aan werk vertrokken, zooals we reeds vroeger mededeelden, eenige arbeiders uit Frieslands Zuidoostkust naar bleeswyk Holstein, om te werken aan het kanaal, dat de Noord- met de Oostzee zal verbinden. Van hen zy'n twee teruggekomen. Zy konden gemiddeld f 1.60 per dag verdienen en moesten per week f 6 kostgeld betalen, daaronder begrepen de wekeiyksche bydrago aan 't ziekenhuis, om by ziokto daarin te kunnen worden opge nomen. Ze konden, na aftrek der onvermyde- ïyko uitgaven, ongeveer f 3.40 per week aan de achtergelaten huishouding oversturen. De barakkeu, waarin zy gehuisvest waren, beant woorden vry goed aan do behoefte, 't Werk was or zwaar. Zy stonden dagelyks in drassig leem te werken. Eene treurige geschiedenis. Do volgende treurige geschiedenis houdt te Hengeloo op 't oogenblik de algemeene aan dacht bezig. Van twee by elkaar slapende kinderen van deu koffiehuishouder H. O. aldaar verliet het eene, een jongetje, Vry dag morgen op den gewonen tyd het bed om naar school te gaanhet andere, een meisje van 7 jaar, stond niet op, hetgeen echter niet werd opgemerkt. Toen het jongetje om 12 uren thuis kwam, werd eerst de afwezigheid van het moisje op gemerkt en bleek dit, toen men ging kyken, dood in bed te liggen. De wangen waren gedeelteiyk ontvleesd, zoodat op enkele plaatsen het been te zieu was; bloedsporen werden echter niet opgemerkt, zoodat de be wering, als zouden de ratten het vleesch er af geknaagd hebben, onwaarschyniyk moet genoemd worden, te meer. omdat dit dan niet 's nachts, maar 's morgens vóór 12 uren ge schied moest zy'n, daar anders het zoontje het toch bomerkt zou hebben. H. O. werd Zaterdag in verhoor genomen, doch weder vrygelaten. Zyne vrouw, eene Duitsche, is de stiefmoeder van het meisje men beweert dat zy het kind vaak erg mis handeld heeft; zy heeft zich inmiddels naar Salzbergen begeven, waar hare zuster woont, doch zal by hare eventueele terugkomst natuur ïyk onmiddeliyk in verhoor genomen worden. Door de heeren Köller en Maas, artsen te Hengeloo, is van 11 tot circa 3 uren do lyk- schouwing verricht, welke het bewys schynt gegeven te hebben dat de dood niet het gevolg is der ontvleeziDgen aan de wangende inhoud van de maag moet natuuriyk nog onderzocht worden. By het onderzoek waren tegenwoordig de heeren mrs. Ten Bruggencate, rechtercommissaris, Jannink, griffier, en Moddermaü, offic. van justitie, allen by de rechtbank te Almeloo. Het Jykje is gekist, naar het ïykonhuisje der roomsch katholieke begraafplaats gebracht en zou hedon begraven worden. De man,diegepasseerdeZondag te Utrecht by de veestallen een slag van een paard heeft gekregen, ib Zondagnacht te halféón in het Ziekenhuis overleden. Do man, die Zondag in de Koestraat is gevallen, is hedennacht overleden. Mon meldt uit Terheiden van 17 jl.Hedennacht woedde een hevige brand by den landbouwer Van Ginmken onder Slikgat. Naar men verneemt, zyn 14 prachtige run deren en 6 paarden in den brand gebleven. Te Epe is de 6 0-j a r i g e L. K., t e n gevolge van een plotselingen schok, van eene hoogbeladen kar met dennen govajlen, met het ongelukkig gevolg, dat hy op de plaats dood is gebleven. Te S p r u n d e 1, g e m e e n t e Ru^fen (N.-B.), was Zondag het driejarig zoontje van den heer J. De Br. alleen thuis gelaten. Toen de ouders uit de kerk terugkwamen, vonden zy hun kind zoo met brandwonden overdekt, dat het een paar uur later overleed. De kleine had met lucifers gespeeld. Te Gent zou eenige dagen ge loden „Lohengrin" worden gegeven, maar de leden van het orkest weigerden te spelen en de artisten besloten de Opera nu maar voor goed te sluiten. Graaf Orlof Davidof, te Sint- Petorsburg, heeft een pry6 van f 12,000 uit geloofd voor een afdoend middel tot bestrijding of voorkoming van do vee-ziekte (runderpest), een middel, dat op geiyke lyn moet staan met die tegen pokken, miltvuur, enz. Alle landen kunnen naar den prys «bngon. De inzending der antwoorden met volledige beschryving moet vóór 1 Januari 1897 geschieden by den curator van het Keizorlyk Instituut voor ex perimenteele geneeskunst to St. Petersburg. De beslissing heeft op 1 Januari 1899 plaats als geen antwoord voldoet, wordt de beslissing tot 1 Januari 1902 verdaagd. Edward Reed heeft, volgens de Temps", in naam der Maatschappy van den tunnel spoorweg onder het Kanaal, zich gewend tot den Franschen minister van openbare werken met het verzoek om con cessie voor den aanleg van zulk een spoor weg tusschen Kaap Gris Nez en een punt aan de Engelsche kust, gelegen tusschen Dover en Folkestone. Tusschen Montenegrynen en Al ca- neezen is de bloedwraak nog aan de orde van den dag. Ten einde den dood van een Monteno gryn te wreken, deden dezor dagen de Mon tenegrynen een aanval op eenige Albaneezen. Van weerszyden vielen vele dooden. Biykens berichten uit Breelau hebben in Sileziö hevige sneeuwstormen ge woed. Te Freiburg, Sprottau en Görlitz viel zooveel sneeuw, dat het spoorwegverkeer groote vertraging ondervond en op sommige plaatsen zelfs geheel gestaakt moest worden. Ook in Moravië en Bohemen kwamen in de laatste dagen herhaaldelyk sneeuwstormen voor. Aan de Saksische grens ligt de sneeuw in eenige streken 2 meter hoog. INGEZONDEN. "Mynheer de Redacteur l Voorzeker is by vele lezers van uw veel gelezen blad zyne verschyning 's avonds, evenals by my, een welkome gast, die, be halve om de buiten- en binneulandsche mede- deelingen op staatkundig terrein en om niet te vergeten het persoverzicht, bovendien nog weet te vertellen, wat er zoo op maatschap- pelyk, kerkeiyk en philanthropisch gebied, in en buiten Leiden, plaats vindt. En op grond daarvan meen ik niet te veel te zeggen, wan neer ik bekennen moet, dat uw blad als locaal blad in eene ware behoefte voorziet, en het daarom met recht mag aanspraak maken op een steeds toenemend getal abon- nenten. Dit nu neer te schrfiven is voldoening to geven aan eene by my reeds dikwerf opge komen gedachte, welke gewis door velen met my gedeeld zal moeten worden. Doch nu ter zake: Waarom ik u thans beleefd verzoek om eenige plaatsruimte, vindt zyne oorzaak in de twee ingezonden stukjes, voorkomende in het blad van 19 dezer. By het lezen van het eerste, onderteekend het Bestuur, werd ik aangenaam gestemd en was ik recht ver heugd, dat het zeer geachte Bestuur van het Volkskoffiehuis met dankbaarheid en blijd schap kon mededeelen, dat de inventaris „geheel" uit liefdegaven samengesteld ie en de overige ontvangen gelden nu voor de loouende uitgaven gebruikt kunnen worden. Ik verblyd my zeer dat er aan eene reed6 lang bestaande behoefte in de stad Leiden is voorzien en wil daarom volgaarne de tolk wezen, wanneer ik uit naam van zoovelen, die, om welke oorzaak ook, een eigen haard of tehuis missende, of tot het gebruiken van een kop koffie, enz., genoodzaakt werden, om tegen hunnen zin de plaats van vergunning daarvoor te moeten kiezen, liet zeer geachte Bestuur, waaronder ook damos behooren, die het initiatief daartoe hebben genomen, harte- lyk dank zeg voor de reeds gedane moeite en zorg, en by toeneming in ruime mate Gods zegen op hun streven, beoogende het heil des volks, toewensch. En wat nu het tweede stukje, door O. onderteekend, betreft: onmo- geiyk kan toch de schryver het gemeend hebben, al6 hy schryft, dat hy de bedoeling schoon vindt, nu men, door het oprichten van een volkskoffiehuis, eeno gelegenheid heeft geopend om volgens zyn zeggen den kroegen afbreuk te doen. Immers, dan zou hy de gebreken, die ook daar weder niet kunnen uitblijven, aan het licht komen en natuuriyk hersteld zullen worden, niet wereldbekend maken, maar door de liefde en sympathie zich hebben gedrongen gevoeld om dat slechts alleen ter plaatse, waar zulks behoort, nl. by het Bestuur, te doen. Dit nu meen ik is de geordende weg en geeft daardoor dan ook alleen het bewys, dat men in waarheid niet voor de kroeg, maar voor het volkskoffiehuis is en alzoo een bestryder van de eerste en een stryder voor hot laalsto kan genoemd worden. Want heusch! ik kan toch niet gelooven, dat O. reeds zyne op- of aanmerkingen tevergeefs by het Bestuur gebracht heeft, waar zy feite- ïyk behoorden geweest to zyn. U by voorbaat, M. de R., myn dank be tuigende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Leiderdorp, UEd. Dien., 19 Maart 1894. P. Van Rhun. 17 Maart 1894. Het was een prachtige avond Den zeventienden Maart, En 't maantje schoot heur stralen Zoo ruimschoots over d' aard. En ieder kwam naar buiten Maar 't was niet om het weer, Neen, 't had een andre reden: Eon Ovatie dezen keer. Een nieuwen Burgemeester, Wie had dat nu gedacht, Werd hier een Serenade Met fakkellicht gebracht, Waarby Wilhelmustonen En 't lang loven van pas Onder vuurwerk vroolyk klonken Voor Burgemeester Was. Al nader kwam de optocht Langs Aalmarkt, Waag en Plein En over Korenbeurs Tot aan den Nieuwen Ryn. Eu ook de drom van menschen, Wel duizenden by een, Want ryk en arm en oud en jong, 't Was alles op de been. Maar door 't gedrang van velen, En daar het langs den Ryn Niet zulke breede straten Als 'd overige zyn, Zoo werd 't gedrang al erger Voor '8 Burgemeesters huis, En was het daar één oogenblik In lange na niet pluis. En werd aan deze zyde 't „Lang leve Wasl" gehoord, Aan de andere zyde klonk het Uit veler mond: „help! moord!" De dienaars der Politie, Ze hadden de handen vol, Ze kweten zich van hun taak zeer goed Maar 't volk was als dol. En ieder beschermde de zynen, Er vielen er ook op den grond, De moeders zorgden voor de kleinen En de ruiters maakteD front. En ieder in gezelschap, Zooals dat dan ook gaat, Aan fantaisie ontbreekt Het dan ook niet op straat. Een zwager met zyn liove zus Werden haast plat gedrukt, Maar hy, een flinke sterke knul, Heeft zich gauw losgerukt. Dan had 'n heer met 'n ander zyn Het beter overlegd, [meisje, Zy wandelden heel netjes En kwamen niet in 't gedrang terecht, En 'k weet niet hoe het kwam Maar Piet van den poelier Kwam onder 'n paard terecht Wel met een meisje of vier. En 't alledaagsch gezegde, Wat wel een wonder zy, Was hier ook weder nu van pas: Ze kwamen met den schrik nog vry. Terwyl de optocht daar Wat aan den Ryn bleef staan, Yond ik het maai" het wyste Om zachtjes heen te gaan En met den wensch in 't hart Heb 'k my naar huis begeven: Dat 't Was gegund moog zyn Om lang te zullen leven! En is 't myn Burgemeester niet, 'k Hoop dat hy 't eens mag worden, Als de Annexatie plaats gehad heeft Dan is de zaak in orde. Dus Lang leve de Burgemeester II AB. [Slechts by uitzondering verleenen wy aan bovenstaande eigenaardige dichterlijke ont boezeming eene .plaats. RbdJ Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Geboren: Gordiua, I). va^ J. Sohreuders en C. Van Groningen. Adriana, D. van K. Kluijt en VVan Weatenbrngge. Anthonie, Z. van J. Van Koutepón fee O. Spanjaart. Maartja, D. van O. Eolie en M. Boldioven. Gezica Henirika, D. van g. Willemse en W. H. Kees. Maria Petrocella, D. van C. P. Eoyken en P. Vau Rrjn. Tiruotbeua Bernardus Andreas, Z. van P. Vao Kaateron en H. M. Van Miltenburg. Gerard, Z. van P. Verkaikea J. Lewis. Cornells, Z. van M. v. d. Horst en A Van Huizon. Baldeno, Z. van W. Pors en D. Koog. Cojuolia Maria, D. van W. Van Dgk en A. H. Van Doynhoven. Ondertrouwd: H. Mekus wed. en M. 0verkle6ft wed. J. Do Fouw en H. M. Brands. G. Burghout en J. Moelaart. Gehuwd: J. B. Grevenstuk met G. Keijaer. D. De Boer met M. Pasmooij. J. Yan Eiter met C. Schouten. Overleden: Gerardus G w., Z. van C. Luyten en J. LoeuwaDgb. Johanna 7 d., D. van O. A. Flipphi en A. Jansen. Adriana 4 m., D. van M. W. Vink en G. Vos. Johanna 7 wD. van M. Immink o J. Bruijn. Maria Adriana Verploegli 52 j., gehnwd met J. Koog. Johanna 3 j., D. vau S. Van Grootvold en D. Klootwijk. Tryntje Kooiman 80 j., wed van J. Klapwijk. Petrus Bouwman 71 j., wed. van G. Verwei). - Hendrik 11 m., Z. van G. Wilderom en M. Verweij. Cornelia 13 d., Z. van J. Visser en W. Mock. Aaltje Schorren 24 j., geh. met D. Yreoken. Simon Goudriaan 29 j., gehnwd met L. Louwerse. Heijntje Van de Logt 82 j., wed. van A. Biama. Bastiaan 5 m., Z. van B. Vervloed en M. Van Klaveren. Adrianua 8 w., Z. van J. Kofoed en C. W. Geertzema. BUITENLAND. Frankrijk» Een groot aantal senatoren woonden d6 zitting van gisteren van den Senaat by. Dadeiyk na de opening besteeg de minister-president de tribune, dankte eerst den voorzitter voor het bijeenroepen dezer vergadering, en ver klaarde daarop in welke verlegenheid het ministerie gedurende het Paaschreces zou ge weest zyn, als de Senaat geene beslissing had genomen in zake het departement van koloniën. Eenige sprekers verlangden van de regee ring waarborgen betreffende het indeelen van de afdeelingen oorlog, eeredienst, enz. van het departement van koloniën by de verschillende ministeriën. In antwoord daarop verklaarde de minister president dat de regeering daarmede rekening zal houden en een voorstel tot inrichting van het nieuwe ministerie zal indienen. Het door de Kamer reeds gevoteerde wets ontwerp werd nu aangenomen met 225 tegen 32 stemmen, en het krediet van 160,000 fr., dat noodig is voor d6 oprichting van het ministerie van koloniën, goedgekeurd met 21C tegen 31 stemmen. Het gevaar voor eene minister crisis is dus in FrankryTt gelukkig geweken. Italië. Thans wordt uit goede bron verzekerd dat de commissie der Kamer zich met de begin selen van hot fiuantiëel programma der regeering heeft vereemgd, maar het tekon en de verhooging der belastingen mot 40 millioen lire heeft verminderd. De commissie acht grootere bezuinigingen mogelyk. Hieruit is niet op te maken welke posten de commissie wil verlagen om 40 millioen te bezuinigen; evenmin, welke belastingen zy overbodig vindt. Misschien is zy zelve het over het laatste nog niet eens. België. Te Brussel zullen met 1 October naast de bestaande universiteit twee faculteiten, een voor de phüo3ophie en een 7oor de rechtsge leerdheid, van radicale zyde worden geopend. De vorige week is daartoe op eene vergadering onder leiding van den heer Janson besloten, onder medewerking van voorstanders der „viye wetenschap" en eenige hoogleeraren der uni versiteit. Als de by een te brengen fondsen hut veroorloven, zal men trachten eeno volle dige nieuwe universiteit te stichten. Aan de hogere handelsschool te Ant werpen wordt I October een derde leer jaar toegevoego i^t opleiding van consulaire ambtenaren. Volgens „La Nation" zyn onder handelingen gaande tusschen het gemeente bestuur en de regeering om die boogere handelsschool tot eene Staatsinstelling te maken onder den naam van handelsfaculteit. Met het oog op de aanhangige politieke crisis in België, spreekt men te Brussel alge meen over de afwezigheid van koning Leopold. Biykens een telegram uit Genève kwam koning Leopold daar Zondag jl. aan en zette na een kort oponthoud zyne reis naar Italic voort. Naar het heet, leed de koning sedert eenigen tyd aan slapeloosheid De geneesheeren gaven hem toon den raad voor een paar weken op reis to gaan. Niet vermoedende dat het kiesrecht-voorstel van den heer Beemaert zou worden verworpen en daardoor eene poli tieke crisis zou kunnen ontstaan, verliet de koning in het geheim het kasteel Ciergnon en ging overeenkomstig het advies der ge neesheeren op reis. De „Indépendance beige" is nu echter in staat de vraag te beantwoorden: waar be vindt zich de koning? Koning Leopold, die den Zondag te Genève doorbracht, is van daar '6 avonds doorgereisd naar Aix-les-Bains en daar Maandag ochtei*! aai gekomen. Eerst daar heeft de koning de telegrammen gevonden, waarin de minister Beernaert hem den uitslag der stemming o ver het kiesrecht voorstel mededeelde. Vermoede Ïyk zal de koning nu zoo spoedig mogelyk naar Brussel terugkeeren, maar vóór Din ag- avond of Woensdag-ochtend kan h. .atn niet verwacht worden. Vandaar dat de mededeeling van het bo» sluit der ministers, welke in de Kamer-zi:ti;wg van Dinsdag zou plaats hebben, is ui.tges- «li

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2