Burgerlijke Stand. VSCJ3S kreet. Eene moeder, dio op oen nabijgelegen veld werkte, hield .haar kind van 8 maanden bloedend in do armen. De kleine was aan den slaap doolclyk getroffen. De soldaat, die het noodlottige schot heeft gelost, trekt zich dit zoozeer aan, dat men voor zijne geestvermogens vreest. Eenige wekon geleden, toen een boer in do buurt van SainbBrieuc (Frankrijk) bezig was met heggen to snoeien, bemerkte hij een touw, waarvan het eene einde in een bosch was bevestigd, terwijl het andere in den grond verdween. Nadat de boer de spade tor hand genomen had, stiet hy al spoedig achtereenvolgens op 3 kisten, waarvan de eerste met 5-frank stukken en de beide an dere met 20-frank-stukken gevuld waren. De boer ging beladen met zijn schat naar huis. Eenige dagen later, toen de gelukkige vinder door zljno veranderde levonswijze de aandacht zijner buren begon te trekken, werd er onder zoek ingesteld en al spoedig was het raadsel opgelost. Eene aldaar wonende dam9 had den grond tot haro brandkast gemaakt. Toen zij merkte dat het geld weg was, wendde zij zich tot de politie. De boer moest niet alleen het geld aan de eigenares teruggeven, maar tevens voor do rechtbank wegens zijne daad terechtstaan. Betreffende den jongsten Par ij- schen dynamiet-aanslag in de Madeleine kerk wordt het onderzoek voortgezet. Een derdrio personen, die wogens vermoeden van mede plichtigheid aan den aanslag in hechtenis waren genomen, is reeds weer op vrije voeten gesteld. In hoever de beide anderen onschul dig zijn, is nog niet uitgemaakt. De politio gaat voort met haren veldtocht tegen de anarchisten. Zaterdag zijn weer twaalf bekende leden dezer party in hech tenis genomen, maar daardoor komt men niet veel verder. Men beweerde dat het der politio was gelukt de verblyfplaats op te sporen van don bekenden anarchist Paul Reclus en hem In hechtenis te nemen, maar tot dusver is ie juistheid van dit bericht nog niet bevestigd. )e politie houdt het er voor dat hy te Barcelona It; -ie „Matin" weet te melden, dat de justitie V ;n den gouvernour dier stad reeds zyne uit levering heeft gevraagd. Inmiddels is Zaterdag de gewone godsdienst oefening in de Madeleino kerk hervat, zonder d?t da ar by iets byzonders voorviel. Dat do Belg Pauwels, die den aanslag wilde plegen, dezelfdo persoon is, die de bommen in de Ruo St.-Jacques en den faubourg St.-Murtin plaatste, is nog niet bewezen. Zaterdagmiddag waren in de Morgue te Parys vele getuigen byeen, die moesten uit maken of do anarchist Pauwels dezelfde persoon was als de beruchte Rabardy. Mejuffrouw Guibourg, de eigenares van het hotel „Renaissance", zou, naar men zegt, aan •en der redacteurs van de „Agence Nationale" hobben verklaard, dat zy zeer goed Rabardy in Pauwels herkende, maar dat zy dit in het eerst niet had willen zoggen uit vrees voor eene wraakneming van de anarchisten. Er wordt verzekerd dat de anarchisten eene polis van 100,000 gesloten hadden op het levon van Vaillant by eene Er.gelsche maat- ^chappy. Onmogeiyk is het niet, omdat sommige Engelsche maatschappyen hot ver zekerde bedrag ook uitkeeren als de verzekerde door zelfmoord of door beulshanden om het loven komt; maar Let klinkt niettemin zeer onwaarscLynftk. Te Marseille is onder byzondere omstandig heden een verdacht individu in hechtenis ge nomen. By aankomst van .'en sneltrein uit Nice dienden twee reizigers by den stations chef hun beklag in over grove boleedigingen, die zy van een medereiziger hadden onder vonden. Een commissaris van politie begaf zich toen naar den bedoelden persoon; deze behandelde hem zeer uit de hoogte, zich uit gevende voor geheim-attaché van het minis terie van oorlog en uitvinder van eene nieuwe soort buskruit. De commissaris, wien dit alles verdacht voorkwam, liet den man fouilleeren hy werd in het bezit gevonden van eene ge laden revolver, en zyn valies bevatte een aantal ontplofbare bommen, geheJ gereed om te gebruiken. Do man weigerde zyn naam op te geven. Tegen de „Revue Libertaire", die den aanslag in de Madeleine verhoerlykt heeft, zal eene gerechteiyke vervolging worden ingesteld. Het „Mómorial Diplomatique" meldt, dat de Engelsche autoriteiten zich met de vertegen woordigers der vreemde mogendheden hebben verstaan over de maatregelen, tegen de buiten - landsche anarchisten te nemen. De geheime politie van Scotland Yard bracht dezer dagen een bezoek aan de anar chisten van de „International Toilet Club," die in de onmiddellyke nabyheid \an de thans gesloten „Autonomy Club" te Londen i6 ge legen. Een twaalftal anarchisten werd ge fouilleerd en een 26-jarig Franschman werd in hechtenis genomen. Behalve oen aantal anarchistische geschriften schynt er niets van beteeker.is te zyn gevonden. In het dorp Bogorodskoe in de nabyheid van Moskou is in do woning van een boer eone geheime anarchistische drukkory ontdekt. Over de 10,000 geschriften werden in beslag genomen. In een koffiehuis te Buda Postl. d Zater dag jl. eene bom gevonden. By one jk bleek d»t zy gevuld was met kruit t'. ynamiet en groote verwoesting had kunnen aan richton. De stad Brussel zelve heeft den hoogster» pry6 van 160,000 fr. gewonnen by de laatste trokking der leening van 1886. De „Gazette" hoopt dat de stad dit geld zal beste den aan net geven van feesten en uitdeelingen aan de armen. De inulnhnt c ea ieccp.de van onzen Hargemeestcr. Omtrent de plaats gehad hebbende instal latie en receptie van den heer mr. F. Was als burgemeester dezer gemeente is nog het volgende mede te deelen: Na de toespraak van den heer Tieleman ter receptie verklaarde de heer Was diep getroffen te z(jn door de hem namens de burgory gebrachte ovatie en zeide hy den heer Tieleman als haar tolk dank voor de door hein gesproken hartelyko woorden. De heer Was deelde verder mede dat hy lang had geaarzeld alvorens de benoeming tot burgemeester aan te nemen, want hy moest daartoe een groot offer brengen. Nu hy echter zoo ondubbelzinnig ziet met welk een genoegen zyne benoeming door de bur- gery is ontvangen, vindt hy daarin reeds eenig loon voor het gebrachte offor. Hy waar deerde ten zeerste den schoonen optocht, be val zich by allen aan en verzocht den heeren der commissie (waartoe ook de heer Kouw behoorde) zyn harteiyken dark aan de bur- gery te willen overbrengen. Terwyl zich binnen bravo's deden hooren, klonken van buiten fanfares, waarop verschil len Je handdrukken werden gewisseld. De heer Was begaf zich toon uit de receptie zaal naar het hoogo bordes van het Raadhuis aan do Breestraat. Zoodra hy zich daar ver toonde, ging er uit de aldaar verzamelde menigte een luid hoezee op, de muziek speelde het „lang zal hy leven 1" waarmede de menigte algemeen instemde, en de banieren wuifden den nieuwbenoemde toe. Dat was, van het bordes gezien, een waariyk treffend, indruk wekkend oogenblik. Na eenigen tyd voor het Raadhuis vertoefd te hebben, terwyl de beide muziekcorpsen allerlei vaderlandsche en andero liederen uit voerden, zette de stoet zyn weg voort. By het passeeren langs het bordes werden voort durend wederkeerig groeten gewisseld. Overal op den weg-word de optocht door eeno talryke menigte vergezeld of opgewacht en voortdurend door prachtig weder begunstigd. Enkele banieren worden to paard gedragen, o. a. vooraan dio met bet Nederlandsche wapen en cie van het Leidsch Studenten corps, welks Collegium medo deel uitmaakte van den stoet, welke besloten werd door do sportwereld, vertegenwoordigd door eenige op hunne ma chines gezeten wieiryders. Aan do Stadszaal werd de optocht, na de wandeling, weer ontbonden. Inmiddels werd do receptie ten Raadhuize, waaraan een tulryk bezoek ten deel viel, voortgezet. Het gaat natuurlyk niet aan hier allen op te noemen, door wie ze werd be zocht. We noemen daarom slechts enkelen. De Academische Senaat werd vertegenwoordigd door den rector-magnificus prof. Fockoma Andre®, die hot woord voerde, en den secre taris prof. Van der Lith; de Kamer van Koophandel on Fabrieken door haren president, den heer Driossen, die nogmaals zyno geluk- wenschen aanbood, en haren secretaris mr. J. H. Goudsmit; verder de heer d'Aumerie, kantonrechter, die den heer Was, plaatsvor vangend kantonrechter, namens de rechterlyke macht toesprak en vergezeld was van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, den heer Ledeboer, en den waarnemenden griffier, den heer M. P. Sipkes. Vervolgens werd de heer Was nog toegespro ken door den president van het Collegium van het Leidsch Studentencorps; door den gamizoens-commandant, kolonel Langguth, die met zyn staf aanwezig was on do officieren der infanterie aan don burgemeester voor stelde, terwyl majoor Bierman dit deed wat de officieren der artillerie en ritmeester Slot boom wat die der cavalerie betreftbovendien door den directeur der Kweekschool voor Zeevaart, alsmede door den heer Van Ketwich namens de commissie van oppertoezicht en beheer dier instelling; door den hoer Punt, by ongesteldheid van den rector van het gymnasium, namens het hooger, door den heer De Loos, directeur der hoogere burger school voor jongens, namens het middelbaar onderwy6, terwyl ook alle docenten en leeraren daarvan aanwezig waren, evenals de heeren Japikse, Van Wyk, Van der Harst en Wuyster, als vertegenwoordigende het lager onderwys. Al de toespraken werden door den heer Was beantwoord. Hunne opwachting maakten ook de majoor commandant der dd. scbuttery en diens kapi teinadjudant, de heeren Van Kaathoven en Rollandet, de besturen van onderscheide kerk genootschappen, van het Hervormd, Roomsch- Kathohek en Centraal-Israëlietisch Weeshuis, van de anti-rovolutionnaire kiesvereenigmg, de directie der Leidsche Bankvereeniging, vertegenwoordigd door de beide heeren Ger- lings, enz., enz. Te vyf uren was de receptie, waarop den bezoekers bouillon, sherry en port werd ge presenteerd en reeds dadeiyk na de installatie namens den heer M. Cahen den burgemeester een fraaie bouquet werd vereerd, terwyl an dere kostbare bloemstukken ook aan diens woning als zoovele huldebewyzen waren be zorgd, afgeloopen. Des avonds te negen uren werd den heer Was aan diens woning op den Nieuwen Hy» door de officieren der dd. schuttery met de muziek daarvan en begeleid door artillerie eene serenade met fakkellicht gebracht, welke ontzagiyk veel drukte veroorzaakte. Hier en daar werd, waar de kleine stoet voorbytrok, evenals in den stoet zeiven, bengaalsch vuur ontstoken, niet het minst in den omtrek der woning van den burgemeester, by wien het natuurlyk wederom, nadat de officieren waren binnengelaten, niet onlbrak aan woorden van hoogachting en waardeorlng. Na afloop der serenade, tydens welke er verschillende nommers werden uitgevoerd, bleef het nog lang levendig op straat, waartoe de Zaterdag avond natuurlyk niet weinig mede werkte. KOLONIËN. BATAVIA, 14-15 Februari. (Engelsche mail.) (Delir Courant van 17 Februari). Van Buitenzorg bericht men aan de „Java- bode", dat de gouverneur-generaal van de kort geleden ingediende oorlogsbegrooting voor 1895 de voor generaal-majoors van de genie en artillerie opgebrachte gelden heeft geschrapt. Ook onder het tegenwoordige bestuur schynen dus de kolonels-chefs niet veel kans te hebben om opperofficier te worden. De boven de formatie in activiteit herstelde overste der infanterie Van Vliet is werkzaam gesteld als chef van de commissie tot exarni- natie van het ballestisch vermogen van de dezer dagen ter beproeving uitgezonden cavalerie-repeteerkarabyn. Uit de laatste „Loc." zien wy dat de heer Mullemeister in de residentiën Banjoemas en Semarang in tegenwoordigheid der resi denten en assistent-residenten met de suiker fabrikanten heeft geconfereerd over het concept van huur en verhuur van gronden. De gouvemements veearts te Batavia D. P. F. Driessen heeft wegens ziekte 2 jaren verlof naar Europa aangevraagd. Aan het „Bat. Hbld." wordt van 12 Febr. uit Kotta Radja geseind dat de lste luit. der iDfanterie P. Van dor Molen, uit Nederland gedetacheerd, by Melaboeh in eene hinderlaag is gevallen en vyf klewanghouwen heeft ge kregen, terwyl de vyand zes dooden in onze handen liet. Naar de „Deli Ct." uit betrouwbare bron vernam, is 7 Febr. de afkomende wacht van de Rocmbia-hoogte te Edi, sterk 6 man, door Atjehers aangevallen, met het noodlottig ge volg, dat 3 der onzen gewond werden on 3 geweren verloren gingen. Uit Kotta Radja van 15 Februari wordt aan de „Java-Bode" geseind: De verbinding met Ateuh is verbroken. Twee compagnieën infanterie en artillerie zyn uitgerukt om de verbinding te herstellen. Het blad teekent hierby aanAteuh ligt in do XXII Moekim8 en staat metLambaroe in verbinding. Het is een onzer vroegere posten en werd na de inneming van Kaloet opnieuw bezet. De troebelen in Tamiang. - Er viel den laatsten tyd in dio afdeeling niet veel byzon ders voor. Den 2don Februari was, volgens zeggen van de sampangvoerders, hun vaartuig door Atjehers aangevallen en door hen omgetrok ken, maar by onderzoek bleek dat door het scheefliggen van de prauw de zak met brood er uit was gevallen en dat de kerels toen uit vrees voor de gevolgen hunne geworen af schoten en terugkeerden. Den lSdou arriveerde to Seroeway eene ge wapende stoombarkas van Hr. Ms. „Sindoro", onder bevel van den adelborst lste kl. jhr. BouriciU8 en bemand met 23 koppen, die daar beschikbaar blyft voor den transport dienst over water en de communicatie met Kwala Simpang, daar de Gouvemements stoomjachten te diep gaan om tusschen Seroe way en dien post te varen. Den 13den rukten twee patrouilles uit, eene van Seroeway onder bevel van den laten luit. der infanterie Heidens, en eene van Kwala Simpang, onder kapitein Pieters Graafland, die vereenigd naar Paja Tampah, ten Noorden van Oepah, trokken. Van dezen tocht valt niet anders te vermelden dan dat eenige huizen werden verbrand. Nu de droge tyd is aangebroken en de pajas rondom Seroeway zyn opgedroogd, komen daar nogal gevallen van ziekte voor; voornameiyk koorteen. Ook zyn de pokken er uitgebroken. Deli-Ct Door deu Gouverneur-Generaal van Ned.-ln<hé zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Bonoemd: Tot resident der Znider- on Ooeterafdeeling van Borneo, met ingang van 23 April 1S94, do aas.-res.dent van Bindjermaain en ommehDdeu J. Boere; tot retsidont der afdeeliog XIII en IX Kota'a, (ree. PadangBoho Bovenlanden, gouver nement Sumatra's Wo&tkust) tevens veDdomeeeter aldaar deass.-resident van Painan(Padangecho Seneden- landen, gouvernement Sumatra's Westkust) W. M. H. Yan Sobmid; van Palnan, tevens vendumeester aldaar, de controleur lste kl. by het Binnonl. Bestuur op de be/.ittingen buiten Java en Madoera J. B. Neumann. By het Binnenlaudsoh Bestuur op Java en Madoera in de residentie Baojoemas. Geplaatst: In de contrólo-afdeoling Earangkobar afdeeling Bandj&rnegara, de benoemde controleur der 2do kl. J. P. Dom; in de afdeeling Poerwokerto, do adspirant-controlenr E. Q. Abole. Op de bozittingen buiten Java en Madoera in de residentie Oostkust van Sumatra. Geplaatst: Te Medan eu toegevoegd aan den controleur dier afdeeliug, de ambtenaar voor den burgeriyken dienst J. H. Nieuwenhnys. Verleend: twee Jaren verlof naar Europawegens ziekte aan den inspecteur van ancien H. W. Kloos een jaar verlof naar Europa, w gons laugdurigeu dienst, reepoctieveiyk met ingang van 4 Marten 16 April, eau den adjunct in-peotonr vjn financiën F. W. L. Van Daalen Meyer en aan den onderwyzer 2de kl. J. P Vau Ekris. Bij het Boecbwezen op Java en Madoera. Ontslagen: nit zyne otrekking de opziener 2de kl. L. J. N. Gentil, met bepaling, dat nader zal worden beslist of dit ontslag al dan niet eervol zal zyn. By het Binneulaudeoh Bestuur op Java en Madoera in de reeidentio Pekalongan. Toegevoegd: aan den oontroleur to Pekalongan de ambtenaar voor den burgerlijken dienst i'. J. A. A. Oremer. Op de bezittingeu buiten Java en Madoera in de residentie Westerafdeoling van Borneo. Gesteld tor beschikking vau den controle ur dor onderafdeeling Melawi (afdeeling Sintang) metNaaSa Pinoh als standplaats, de ambtenaar voor don bur geriyken dienst H. Yiruly. Departement van Oorlog. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don 2den luit. der inf. C. F. H. Dumont. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, met fDgang van 6 Maart 1894, wegens volbrachten diensttyd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. H. O. Vormers Van dei Loefl'. Overgeplaatst: Als administrateur van het militair hospitaal te Weltevreden, de kapiteio kwartmr. van het intendance-bureau te Batavia J. Sneep; als behoL-rder van het garnzs.-kleediugmagazyu aldaar, de lste luit.-kwartmr. rt n het sub.-kader te Soorabaia J. A. Wilkens; als kwartmr. van het eub.-kader aldaar, de lste luit.-kwartm. beheerder van heb garnze.-kleedingmagazyn te Soerabaia P. J. A. A. Blokzeylby den gewest, en plaatse!, geneeek. dienst van Pclembang te Lali&t, do ofi'. van gez. 2de kl. to SemaraDg H. Huizinga, by den gewest, eu plaateel. genecsk. dienst van Atjel» cd Ondarh. do off. van gez. 2de kl. te Lahat H. O. Mees. Goplaatst: Te Batavia, ter beschikking vau den gowest. intendant, de kipitein-kwarimr. te Ba tavia J. O. Dj Baad. V e r 1 e o n dTwee maanden verlof naar Sin- danglhija, wagons dringeade btl&ugec, aan den kapitein der artillerie F. W. H. ItubDtwee maanden verlof wegODS ziekto naar Sotkaboerai aan don lsten luit. der inf. J G. Bpandaw. Geveilde poroeelen. Gehouden Verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 17 Maart 1894, ten overstaan van lo. L. J. C. A. Gordon, notaris te Leiden. Twee huizen met tuinen, onder Oegstgeest, in de Aloëlaan, 19 en 18, kooper J. W. P. Licht q.q., voor ƒ10,210. 2o. J. F. Meiners, notaris te Leiden. Het heerenhuis Heerengracht 7, niet verkocht; het pakhuis Hoogewoerd 64, kooper de heer A. Verhoog Jzn. q.q., voor 4900; het huis Hoogewoerd 77, kooper de heer L. Van Duuren voor 2500; het pakhuis Vrouwe- steeg 4, kooper de heer J. Van Uldcn q.q., voor ƒ885; het huis Ceciliastraat 39, kooper de hëer C. C. Van Ingen q.q., voor ƒ1600. LIS8E. Geboren: Cornelia, D. vau P. Pbilipso on A. Mooijokind. Ondertrouwd: Jan Nieuwenbovon jm. 28 j., en Maria Bekkers jd. 24 j. Overleden: Jacobus Martens, echtg. vau M. Hoogervorsi 7-1 j. AntbODj Spoor, f-ebtg. van L Arraohart 53 J. NOOBDWIJK. Ge boron: Wilholmns Adrianoa, Z. van G. 8tcenvoorden cu M. Brederode. A-'rianus, Z. van L Brekolmans m C. Vreeburg. Jan, Z. van L. Hazeroot cn T. Plug. Overlodon Dirkje Van der Kloow 9 J. ZOETEUWOUDE. Geboren: Wilholmma. D. van N. Van dor Krogt en M. Vieacber. Quiriua Maria, D. van J. Ammerlaan en C. Tyeson. Elisabeth Petronella, D. van P. J. F. Mootauus en M. fl. Hooge- veld. - Johannes Francieons, Z. van J. H. Harnann en P. Zirkzee. Overleden: N. J. Marlijn 3 j. BUITENLAND. FranUrijU. De Senaat heeft, in zyne haast om uiteen te gaan, geweigerd het voorstel te behandelen dor regeering tot het instellen van een af zonderiyk ministerie van koloniën, ofschoon de minister president Casimir Périer uitdruk- kelyk verlangde, dat de Senaat deze zaak nog vóór Paschen zou afdoen. Trouwens, de Kamer had reeds het krediet van 150,000 fr., dat de regeering tot dat doel aanvroeg, goed gekeurd. De heer Pórier dreigde toen, dat hy zyn ontslag zou nemen, indien de Senaat niet uitdrukkeiyk verklaarde door dit uitstellen der behandeling in stryd met zyn wensch geeno vyandige bedoeling tegen het ministerie to beoogen. Ten einde daarover te beslissen, zal de Senaat heden weer byeenkomen. Naar alle waarschynlykheid zullen de Sena toren zich dan wel haasten den heer Pórier tevreden te stellen, want natuurlyk kan het niet in de bedoeling liggen van den Senaat om het ministerie in moeilykheden te brengen. Intusschen schynt de heer Casimier Pórier het besluit van den Senaat ernstiger te heb ben opgevat dan in de bedoeling der Senatoren heeft gelegen. Gistermiddag begaf de beer Pórier zich naar het Elysée, ten einde president Carnot verslag te geven, en daarna werd een ministerraad gehouden tot het vaststellen van de verklaring, welke de minister-president in de zitting van heden namens de regeering zal afleggen. De heer Périer zal dan het eerst het woord voeren, ten einde uiteen te zetten, op welke gronden het ministerie moest verlangen, dat de Senaat nog eene vergadering hield. De voorzitter van den Senaat, de heer Challemel-Lacour, bezocht gisteren den heer Pórier en deelde hem mede dat overeen komstig zyn verlangen alle senatoren door een afzonderiyk convocatie-biljet voor de ver gadering van heden zyn opgeroepen. Aan de orde zal dan weer gesteld worden het voor stel der regeering tot het instellen van een afzonderiyk ministerie van koloniën. De keizer van Oostenrijk heeft, by het verlaten van Üfet Fransche grondgebied, het volgende telegram gezonden aan den heer Carnot: Alvorens Kaap Martin te verlaten, verzeker ik u, mynheer de president, dat ik deaange naamste herinnering aan myn verbiyf in dit schoone land medeneem, en verzoek ik u, met de betuiging van myne gevoelens van oprechte vriendschap, myn levendigen dank te aanvaarden voor de beminnelyke gastvrij heid en de goede zorgen, waarmede ik in Frankryk omringd werd. De heer Carnot heeft daarop het volgende geantwoord Diep getroffen door de gevoelens, die Uwe Majesteit my by het verlaten van Kaap Martin te kennen geeft, dank ik haar voor de gra- cieuse bewoordingen, waarin zy my de aan gename herinnering mededeelt, welke zy van haar verbiyf in Frankryk medeneemt, en vol gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik, om haar myne oprechte vriendschap te betuigen. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft den heor Timirjazoff, den voorzitter der Russische commissie, welke de onderhandelingen leidde betreffende het Duitsch-Russische handelstracta.it, als bl^k. van waardeering voor zyne bemoeiingen, zelf het ridderkruis der kroonorde overhandigd. Het bestuur der Beurs to Bremen zond kanselier Caprivi een telegram, waarin den kanselier dank werd gezegd voor zyne be moeiingen betreffende het sluiten van het handelstractaat met Rusland. Te Lübock en te Danzig werd de tyding, dat het tractaat door den Ryksdag was aan genomen, insgelyks met groote vreugde ver nomen. Ter eere van de aanneming van het tractaat werden in vele huizen de vlaggen uitgestoken. Eindeiyk is uitspraak gedaan in het proces tegen Plack c. s., terechtstaande wegon3 beleediging van graaf Caprivi en den minister Miquel. Plack werd veroordeeld tot gevange nisstraf van 1 jaar en 9 maanden, Dewald tot 3 maanden, Schweinhagen tot een jaar gevangenisstraf. Yoor Plack zoowel als voor Schweinhagen wordt de straf met 6 maanden verminderd wegens de voorloopige hechtenis. Keizer Wilhelm woonde Zaterdag te Berlyn het feestmaal by, dat door den Rus sischen gezant, graaf Schuwaloff, werdgogeven. De Russische gozant stelde ten dronk in op de gezondheid van den Duitschon keizer, die dezen dronk beantwoordde met de volgende, in het Russisch uitgesproken, woerden: „Ik drink op het welzyn van myn geliefden vriend, keizer Alexandor." Uelfjië. De Belgische ministerraad heeft nog geen beslissing genomen naar aanleiding van de verwerping van het kiesrecht-voorstel van den heer Beernaert door de Kamer-afdee lingen. „Waar is de koning? vraagt de „Indó- penöance beige". Koning Leopold is plotseling van het kasteel Ciergnon vertrokken naar Montreux, waar hy, reizende onder den naam graaf Ravenstein, volgens het „Journal de Geuève", Donderdagavond is aangekomen. Vrydag-ochtend, nadat de stemming ha i plaats gehad, zond de heer Beernaert den koning een telegram, maar toen het telegram te Montreux aankwam, was koning Leopold reeda van daar vertrokken, naar het heette, naar Aix l©s-Bains in Savoye. De heer Beernaert moest toen een tweede telegram zenden, waardoor de oplossing der crisis werd ver traagd. Volgens het „Journal de Bruxelles" wordt koning Leopold heden te Bruss.l terugver wacht. Do ministerraad zal dan, nadat de heer Beernaert met den koning heeft over legd, een besluit nemen en dat in de Kamer zitting van Dinsdag mededeelon. Groo t-I3 ri til u n 5 Lord Rosebery heeft zyne aangekondigde rede te Edinburg gehouden. De eerste minister gaf als zyne meening te kenneD, dat de oppositie tegen Home-Rule b(j de aanstaande vorkiezingen veel verminderd zal &yn. Het Huis der Lords i6 tegenwoor dig een groot gevaar voor het land, maar de regeering verwacht den steun van het volk en zal dan handelen. Wat de vermeerdering der marine betreft, zy heeft volstrekt geen agressief karakter, maar moet beschouwd worden als de beate waarborg voor don Europeeschen vrede. De betooging, welke door de werklieden- party gisteren in het Hydepark te Londen is gehouden, ten einde te protesteeren tegen de houding van het Hoogerhuis, is in volmaakte orde afgeloopen. De sociaal-democraat Burns was de meest bekende der sprekers, die het woord voerden. De by*enkomst eindigde met de aanneming eener resolutie, waarby de af schaffing van het Hoogerhuis wordt gevraagd. Telegrammen. NIEUW-YORK, 18 Maart. De uitvoer van specie naar Europa in de afgeloopen week bedroeg: aan goud 1,856,818 dollars, aan zilver 579,179 dollars. MADRID, 18 Maart. In den ministeiraad gaf de minister van buitenlandsche zaken Moret verslag van de onderhandelingen, welke tusschen de Spaansche regeering en den .Sultan van Marokko zyn gevoerd. De minister las levens het tractaat voor, dat op 5 Maart door den sultan is geteekend. Do ministerraad keurde het tractaat goed en besloot het ter ratificatie aan de koningin- regentes aan te bieden. BELGRADO, 18 Maart. De bladen deelen een besluit mede der synode, waarby de echt scheiding, welke is uitgesproken tusschen koning Milan en koningin Nathalie, vernietigd wordt. Tegen Paschen zal koningin Nathalie ook naar Belgrado terugkeeren. Academie-nieuws. Leiden: Hedon is aan de universiteit alhier de heer F. Haverschmidt Jr., geboren te Schiedam, bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld: „Artikel 134 van het Wetboek van Burgerlyke Rechtsvordering." Tot idem de heer P. Droogleever Fortuyn, geboren te Rotterdam, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„Eenige beschouwingen over het vermogen der Firma." Het doctoraal-examen in de Nederlanasche letterkunde is met goed gevolg afgelegd door den heer A. Opprel.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2