N°. 10453. Dinsdag 20 Maart. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post s g s f s "a 1.40. Afzonderlijke Nommers V 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊNï Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 19 Maart. Voor do vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school te Lisse, op een traktement van 500, hebb6n zich twoe sollicitanten aangemeld. De christelijke Zangvereeniging van Bent huizen zal aan den avond van den 2den Paasch- dag, in het kerkgebouw van de Ned.-Hervormde gemeente, eene openbare uitvoering geven. Op verzoek van de directie dier vereeniging zal de heer I. H. Houbolt, hoofd der openbare school, evenals in vorige jaren, de leiding dier vergadering weder op zich nemen. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. A. P. Van der Pau- wert, van Haarlemmermeer. Aan de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, Dordrecht, Schiedam, LeideD, Middelburg, Vlissiugen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevor dering van nijverheid en handel is een exem plaar toegezondon van de „Accounts relating to trade and navigation of the United KiDgdom", nopens de maand Febr. 11. In verband met de Paaschvacantie, welke dit jaar reeds Zaterdag is aangevangen, vierde het Delftsche Studentencorps dien dag zijn Dies natalis. De feestelijkheden onderscheidden zich weinig van die van andere jaren. Om één uur werd op de Markt de stoet voor den optocht georganiseerd. Deze werd geopend door eene eerewacht, geformeerd uit leden der carrouselvereeniging, eon rijtuig met vierspan, waarin de Senaat was gezeten, een sierlijk op- gotooiden wagen motniet-spelende muzikanten en daarna verschillende groepen gekostumeer- den, hetzij te paard, of per rijtuitig. De meeste aandacht trok eeno schitterende cavalcade, voorstellende Napoleon I aan net hoofd zijner beroemde generaals. Daarop volgde eene aardige persiflage op „zekere bals", waar niettegenstaande het groots animo voor den dans toch nog „Muurbloemen" worden gevonden; een versierdo wagen, den dolenden Don Quicbotte met zijn trouwen Sancho Pancha voorstellende, gereed het rapier tegen een draaienden windmolen op te heffen; een speeltuineene baker met een zuigeling, enz. Eene joelende menigte omgaf den vrooljjken stoot, die in goede orde door verschillende stra ten trok en allerwegen luide werd toegejuicht. Namens de Koningin is door de Koningin- Regentes aan de Maatschappij van Weldadig heid ƒ500 geschonken. Het bericht, dat de Synode der Ned. Herv. Kerk aan de kerkeraden eene circulaire heöft gezonden, behelzende een vijftal vragen over de sociale quaestie, dient in dezer voege aan gevuld te worden. De circulaire is alleen gezonden aan de kerkeraden van die gomeen- ten, waar dit jaar de persoonlijke kerkvisitatie zal gehouden worden. In 1895 en '96 zal dezelfde circulaire weer worden gezonden aan de overige kerkeraden, telkens vóór do per soonlijke kerkvisitatie. Eerst over drie jaren kan dus het eindresultaat worden opgemaakt. Ds. P. Biesterveldt, predikant te Rotter dam bij de Geref. Kerk A, heeft het beroep als docent aan de Theologische Scbool te Kampen aangenomen. Uit de winst- en verliesrekening over 1893 der Nederlandsche Maatschappij „De Noordzee" tot uitoefening der zeevisschery, te Vlaardingen, blijkt, dat aan interest, na aftrek van het aandeel van het reservefonds, is ge kweekt voor 2198de reedery van vier schepen leverde eene winst op van ƒ4380; de waarde der effecten vermeerderde met netto ƒ532. Daartegen bedroegen de algemeene onkosten ƒ2226; de reederij van zes schepen bracht oen verlies van ƒ9488; voor waardeverminde ring van 8 schepen wordt 3450 afgeschreven, zoodat de rekening van het jaar sluit met een deficit van 8053. Het jaar 1893 heeft zich voor de haring- visschorij weder niet door gunstige omstandig heden gekenmerkt. De vangst was overvloedig, de qualiteit van de haring goed, doch de markt te laag; een verschijnsel dat zich bij alle voedingsmiddelen voordeed. Moge voor een deel de lage prijs aan de ruime vangst zyn toe te schrijven, de algemoen gedrukte toestand van handel en bedrijf heeft daaraan ook een ruim aandeel. Het stoomschip „Reichstag", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 16 Maart van Lissabon; do „Spaarndam" ver trok 17 Maart van Nieuw-York naar Rotterdam. Bij kon. besluit is benoemd S. G. Manger Cats tot burgemeester van Hof van Delft. Pensioon verleend aan: P. De Wit ƒ184, J. Prins ƒ100, L. Kaijen ƒ199 'sjaars. Aan den heer M. Gerstl, tijdelijk officier van gez. tweede kl. by de landmacht in West- Indié, vergunning verleend tot het aannemen van het ordoteeken derde klasso van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door het hoofd van het uitvoerend gezag in de Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Sin i li ng van de tegen woord igo zitting der Sta ten-Generaal. De Staatscourant van 18/19 dezer bevat het volgende: In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, by de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wy Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkryk; Op de voordracht van den Raad van Ministers van 17 Maart 1894, no. 62, Kabinet; Gelet op art. 103 der Grondwet; Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen Artikel 1. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Dinsdag 20 Maart 1894, des namiddags te drie uren. Artikel 2. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in artikel 1 vermelde tydstip te begeven naar de vergadering der Staton-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin to sluiten. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan ieder der Voorzitters van de Kamers der Staten Generaal, aan den Raad van Ministers en aan de Algemeene Rekenkamer. 's Gravenhage, don 17den Maart 1894. EMMA. De Minister van Binnenlandsche Zaken Tak Van Poortvliet. Hieruit volgt dus, dat, zooals te verwachten was, hot Kabinet machtiging tot Kamer-ont binding hoeft gekregen. Immers, gelyk men weet, gaat dergelijk besluit all yd aan de ontbinding vooraf. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen alweer moeten plaats hebben binnen veertig dagen na afkondiging van dit besluit, terwyl de nieuwgekozen leden binnen twee maanden voor hot eerst moeten samenkomen. Het besluit tot Kamerontbinding zal heden avond in de Staatscourant verschynen. Tegeiykertyd zal dan afgekondigd worden het besluit tot uitschryving der verkiezingen voor de nieuwe Kamer, welke, naar men mededeelt, vermoedeiyk op 10 April a. s. zullen plaats hebben. Vergadering van den Raad der gemeente Voorschoten. Tegenwoordig: de Voorzitter en alle leden. Nadat de notulen van de vorige vergadering zyn gelezen en goedgekeurd, doet de Voor zitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot voldoening van On voorziene Uitgaven dienst 1893. b. Missive van Ged. Staten, daarby mode- deelende de ryksvergoeding over 1892 in zake het Lager Onderwys. c. Brief van J. Jansen, daarby mededoelende dat zyne moeder El. Hazevoet, wed. J. Jansen, op 14 Dec. 1893 is overleden en dank betui gende voor het haar verleende jaargeld als weduwe van den gemoentebode. d. Verslag van den heer dr. J. W. Lely, ingevolge art. 101 der Wet op het Hooger Onderwys, betreffende de inrichting van voor bereidend H. O., gevestigd op den huize „Groot-Stadwyk," over 1893. e. 2 processen-verbaal van kas-opnoming, van 14 Dec. 1893 en 9 Maart 1894, waaruit blykt dat op genoemde tydstippen in kas aan wezig was resp. ƒ1977.78 en ƒ323 855. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is eene missive van het Comité in zake de M.-E. tydregeling, daarby ver zoekende de beweging te dier zake te willen steunen. Niemand hierover het woord verlangende, stelt de Voorzitter voor, deze missive voor kennisgeving aan te nemen, waartoo met alg. 8temmon wordt besloten. Met alg. stemmen wordt besloten uit den post voor O. Uitg. dienst 1893 te voldoen ƒ70.905, zynde kosten in zake bestryding van besmetteiyke ziekten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. De volgende voordracht ter benoeming van een lid in het College van Zetters wordt op gemaakt: 1. Jac. Hooymans; 2. Jac. Romeyn. Deze voordracht, ter voorziening in de vacature- J. Van der Zalm, zal den Commissaris der Koningin worden aangeboden. In de Commissie voor de schuttery voor 1894 worden benoemd de heeren J. Hooymans en J. Steeneveld. Met alg. stommen wordt een krediet van 25 toegestaan voor noodzakolyke verbetering van het Kadaster. De Voorzitter doelt mede dat B. en Ws. meteropneming hebben gevraagd van de kranen der duinwaterleiding aan den Ryndyk. Daarby is gebleken dat gedurende 4 maanden voor ƒ9.15 aan water was verbruikt. Daar dus van misbruik niets is gebleken, zouden B. en Ws. het gratis gebruik willen continueeren, waartoe met alg. stemmen wordt besloten. De kohieren voor den H O. en de Honden belasting dienst 1894 worden vastgesteld. Ten slotte komt aan de orde de stichting van oen gemeentehuis met post- en telegraaf kantoor. Het voorstel van B. en Ws. luidt: De Raad besluit in beginsel tot het stichten van een gemeentehuis met post- en telegraaf kantoor, en tot het aangaan van eene geld- leening ad 30,000 maximum tegen ten hoogste 3'/a pet., onder voorwaarde, dat blyke dat een en ander tot stand kan komen zonder dat de gemeentebelasting daarvoor zal moeten worden verhoogd. De Voorzitter verdedigt uitvoerig het voor stel van B. en Ws. Hy toont aan dat ver eeniging van een gemeentehuis met post- en telegraafkantoor voor de gemeente voordeelig is. Later zal de gemeente toch moeten over gaan tot het stichten van oen gemeentehuis on dan zal het veel geld kosten, terwyl de fiuantiëolo bezwaren voor de gemeente by een veroenigd gebouw uiterst gering zyn en niet tot verhooging van den H. O. behoeven te leiden. De huur van het postkantoor loopt met 1896 af. Nu heeft de Voorzitter den directeur gene raal der posteryen en telegraphie gevraagd hoe groot de huursoin is, die het Ryk aan de gemeente zou willen goven. In antwoord hierop boricht de directeur-generaal, dat do huurovereenkomst, behoudens goodkouring van het contract door den minister, zal worden aangegaan voor een tydvak van 10 jaren tegen een huurprys van hoogstens ƒ650 per jaar. Aau het gemeentehuis zal worden verbonden eeno woning voor den secretaris. Diens trak tement kan alsdan eeno vermindering met ziz 250 ondergaan. Vorder zal vervallen de ƒ100 huur, thans voor het lokaal der secretarie betaald wor dende. Deze sommen vormen te zamen eene in komst van ƒ1000 per jaar. De rente der leening bedraagt hoogstens 1050 jaarlyks, zoodat slochts een bedrag van ƒ50 ongedekt zou blyven. By aanneming van het voorstel van B. en Ws. zouden dezen den Rjad in overweging willen geven eene commissie te benoemen, ten einde de noodige plannen op te maken in overleg met een deskundige. Over het voorstel ontstaat eene breedvoerige discussie tusschen den hoer Schoor en don Voorzitter. De heer Schoor voert in hoofdzaak aan, dat niet is gerekend op een cyfer voor grond lasten, assurantie en onderhoud van het ge bouw en dat het wellicht mogelyk zal zyn eeno leening aan te gaan tegen eeno lagere rente dan 3!/2 pet., waarby hy betoogt dat wy waarschyniyk aan den vooravond staan van eene conversie van de S'/j pet. N. W. S., zoodat het hem voorkomt, dat do algemeene rentestandaard zal dalen. Verder vraagt hy wat de voorloopige kosten zullen zyn en of B. en Ws. ook reeds een terrein op het oog hebben. Wanneer er geen terrein is te ver- krygen, zou by het zonde vinden voorloopige kosten te maken. Op een en ander antwoordt de Voorzitter dat men niet moet vergeten, dat de leening afloopt, terwyl het onderhoud van een nieuw gebouw in den eersten tyd niet zoo byzonder hoog is. Langzamerhand zou het Ryk reeds belangryk in de aflossing gaan bydragen. Wanneer tegen eene lagere rente kan worden geleend, zal dit natuurlijk geschieden, maar de Voorzitter verwacht dit niet, omdat de schuldbrieven van eene kleine gemeente als Voorschoten niet verhandelbaar zyn. Er zullen voorloopige kosten zyn voor den bouwkundige, welke door den Voorzitter op 2 pet. van de geraamde som of hoogstens ƒ600 worden begroot. Het terrein kan eerst worden gezocht als de grootte van het gebouw is bepaald. Dit is dus het werk der commissie. Wanneer er geen terrein is te vinden, vervallen de kosten. De heer Schoor is tegen het maken van kosten. Hy wil dat. als de commissie grond heeft gevonden, de zaak eerst nader in den Raad zal worden gebracht alvorens er plannen worden gemaakt. De heer v. d. Hom kan zich met het voor stel van B. en Ws. vereenigen. Ook in de voorloopige kosten ziet hy geen bezwaar. De zaak moet eerst in den Raad komen als de plannen gereed zyn. Hy vindt, dat de gemeente tegenover den heer Van Kempen, de bloem- 'oollenkwoekers en de hoofden der kostscholen, die allen een telegraafkantoor verlangen en die in de gemoonteiyko lasten niet het minst betalen, verplicht is toeschieteiyk te zyn, nu do zaak tot stand kan komen zonder dat vermeerdering van lasten voor de ingezetenen daarvan het gevolg is. Hy zou het betreuren, deze gelegenheid om thans een gemeontebuis te stichten, te laten voorbygaan. Blykt het dat de berekening van het Dag. Bestuur faalt, dan blyft do Raad nog altyd vry. Eenige kosten moeten wy voor het goede do6l over hebben. Na nog eenige discussie worJt het voorstel van B. en Ws. met algemeene stemmen aan genomen en een krediet van hoogstens 600 toegestaan voor het maken van plannon. Tot leden der commissie worden door den Voorzitter benoemd de heeren Van Kempen, Steeneveld en Van Wissen met den burge meester als Voorzitter. Genoemde heeren nomen de benoeming aan, waarna de Voorzitter, niets meer aan de orde zynde, de vergadering sluit. Gemengd Nieuws. Wy ontvingen uit Haarlemmer meer het volgende landbouwbericht: Nu do spreeuwen zich weer op do daken vertoonon en de leeuwerik al zingend in do hoogte stygt, begint eigeniyk het nieuwe jaar voor den landbouwer. De wintercampagne gaf weinig drukte. De stallen waren minder bezet dan andere jaren. De hoeveelheid opgetaste granen was gering, het stoomdorschen kwam dan ook byna niet voor, waardoor voorat de loondorschers slechte zaken maakton. Nu de zon hooger ryst, is er op het land weer overvloedig werk. Over 't geheel is er in dezen polder weinig armoede geleden. De bedelaars komen moest uit de omlig gende steden; zy exploiteeren naar oen vast plan, zoodat ze byna even periodiek verschij nen als de derdendaagsche koorts. Maar het getal exploitanten neemt af, onderscheidene volkslogementen verdwynon. Behalve het gewone landwerk, eischen ook de geniewerken in Haarlemmermeer de arbeids kracht van honderdon. De landbouwers maak ten over 't geheel eene slechte rekening, de laatste oogst was zeer schraal en de markt- pryzen waren heel laag. Voor do fabrikanten van bietsuiker is dit een buitenkansjezy kunnen nu gemakkelyker het noodige land voor den bouw van bieten huren. De wintergewassen hebben de guurheid des winters best doorgestaan. De rogge- en tarwe-akkers beginnen reeds mooi te groenen, de karwy komt reods krachtig tot ontwikke ling. De hoop van den landman herleeft. De voorjaarswerkzaamheden zyn reeds druk aan den gang. Spoedig begint de zaai van erwten, boon6n en andere zomergewassen. Ook in de tuinen is de arbeid met kracht begonnen. Als byzonderheid mag gelden, dat na den overvloedigen oogst van ooft in het vorige jaar, de vruchtboomen er weer veelbelovend uitzien. Voor eene goede knopvorming heeft do zon dan ook in 1893 uitnemend gozorgd. De veestapel is vry gezond, maar eeno vroege grasontwikkeling is zeer gewonscht, daar het wintervoer byna ten einde is. De pryzen van het vee zyn tameiyk hoog; als het voorjaar mild is, worden nog hoogere pryzen verwacht, want veel vee is er by de landbouwers niet. Te Haarlemmermeer werden voor de inscbryving in hot paardenstamboek aan geboden 9 merriön en 3 hengsteningeschreven werden er 5 en 1. By de gehouden keuring van 3 jarige hengsten en daarboven worden er 12 aangeboden. De uitgeloofde premién werden toegekend voor „Victor", van I. Ran, en „Merovee", van de vereeniging; de aanhoudingspremie ad ƒ150 verwierf A. Coiyn voor den 2-jarigen hengst „Concurrent". Ter deelneming aan den gisteren voortgezetten kegelwedstryd, uitgeschreven door de club „Hard gaat-ie" op de banen van het café „Brinkmann" aan de Grooto Markt, te Haarlem, waren uitgenoodigd 17 kegelclubs. Slechts 11 clubs namen aan den wedstryd deel. Niet deelgenomen werd door de navol gende vereen i gin gen: „Zou er kans zyn?" „Neerlandia," „Nederland" en „Neptunus" uit Amsterdam, „'s-Gravenhage" uit Den Haag en „Vooruit" uit Alkmaar Werd de vorige week slecht geworpen, gisteren was het nog minder. Toen waren de aantallen hoogst geworpen houten resp. 219, 205, 203. Thans kon geene vereeniging het laagste dezer cyfers halen. Geworpen werd het volgend aantal houten 1. „La force" uit Leiden, 194; 2. „Houdt hem er op" uit Amsterdam, 1923. „Internos" uit Amsterdam, 189; 4. „Links indieGasse" uit Den Haag, 179; 5. „De krans" uit Dor drecht, 178; 6. „De Kennemers" uit Alkmaar, 175; 7. „Koekoek" uit Amsterdam, 164; 8. „Uitspanning door Inspanning" uit Leiden, 154; 9. „Nooit gedacht" uit Amsterdam, 152; 10. „Wis of mis" uit Amsterdam, en 11. „De Wind" uit Alkmaar, 138. De groote corpswedstryd wordt den 2den Paaschdag voortgezet en besloten. De clubs, die nog moeten gooien, hebben uitstekende kansen. Waar de feestgevende jonge vereeniging reeds eenmaal een 2den prys heeft behaald met meer dan 280 houten, zyn de thans geworpen hoogste cyfers van zeer weinig beteekenis. Den 27sten Mei zal wederom de gewone jaarlykscho wedstryd van den Neder- landschen Studenten-Roeibcnd op hetSpaarno by Haarlem plaats vinden. Hoewel de bond vóór vier jaren op eene zyner vergaderingen had besloten aldus scliryft de „N. S." den race, to beginnen met 1894, om de 4 jaren internationaal te doen zyn, heeft hy om finau- tiëolo redonen dat besluit toch niet kunnen volhouden, zoodat ook dit jaar de kamp alleen tusschen do ploegen der vier verbonden studon- ten-vereenigingen zal plaats vinden. Om even wel die jaar iets meer ten bate van de rooi- sport te doen, dan het geven van een wedstryd, beeft uo bond besloten dor Koninkiyko Noder- landsche Zeil- en Roei-veroeniging vóórharen wedstryd op den Amstel een „wandelprys" aan te bieden voor het nummer Outrigged IV seniores, op de baan van 2000 meter. De prys zal het oigenoom worden van die vereeniging, welke tweemalen achtereen of driemaal in het geheel zegevierende uit het strydperk treedt. Tevens brengt de bond daarby hulde aan het plan van de „Koninklyke", in het vervolg kalmer water voor hare wedstryden uit te kiezen. Men schryft aan de „Prov. Gr. Ct." uit Harlingen: Na3r wy vernemen, moet mevrouw Barger, die met voorbeeldelooze aan hankelijkheid haren man getrouw bleef, or cindciyk in toegestemd hebben, om echt scheiding aan te vragen. Trouwens ook buiten hot vreeseiyk tragisch voorval zou daarvoor nog wel reden zyn geweest. Voor en na komt het uit, welk een Quilp de deugniet voor zyn zachtaardig, goed vrouwtje is ge weest. Toen dit mengsel van zedelyke ver dorvenheid en huichelary door zyne echtgenoot by een laatste bezoek werd gevraagd: „Kan ik nog iets voor je doen?" moet zyn antwoord geweest zyn: „Ja, zorg dat ik myn nagel schuier kryg." Men zegt dat hy den agenten, die hom bewaakten, toen ze hun ontbyt gingen gebruiken, de vraag deed„En gaat dat hier zoo maar zonder bidden?" In allen gevalle is het waar, dat hy, zyn ontbyt aanvaardende, den morgen na den moord zich niet schaamde te bidden en na het gebruik te danken. De eigen vader van Barger moet hier gezegd hebben: „Ik heb altyd verdriet van hem be leefd, maar zóó iets had ik nooit verwacht." 't Is verwonderlyk hoe deze onmensch, zoo lang hy hier woonde, dat is byna 6 jaar, zich steeds zoo heeft weten te maskeerer.. To Groningen hebben de 82 en 80 jarige Bernardus Slettenaar en Jenne Rykholt, die beiden den Tiendaagschen Veld-' tocht medemaakten, hunne 55-jarige echtver bintenis gevierd. Do driekleur wapperde uit de woning en van onderscheidene zyden ontvingen de nog krasse oudjos bewyzen van belangstelling. Zatordag is op de Theems de jaarlijk8che roeiwodstryd gehouden tusschou de studenten der universiteiten to Oxford en te Cambridge. Eon bijzonder talrijk publiek was weer aanwezig, ten einde dezen wed stryd, die steeds met grooto belangstelling wordt gevolgd, by te wonen De studenten van Oxford wonnen den stryd met een voorsprong van drie bootslengton. Dezo wedstryd was de 46ste, die tusschen beide universiteiten is gehouden Oxford hoeft nu 27 en Cambridge 18 malen gewonnen, terwyl een der wedstryden onbeslist bleef. By de vier vorige wedstryden zyn ook de studenten van Oxford overwinnaars gebleven. Te Luik hield dezer dagen eene compagnie van het 10de regiment infanterie schietoefeningen. Plotseling weerklonk een

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1