eigendom ie van het Gaathui6 aldaar; op dien grond wordt dan ook besloten het be stuur van de bewaarschool te Noordwyk aan Zee, met zyn verzoek om dat gebouwtje te koopon, naar Gasthuismeesters te verwijzen. Nadat zich de heer v. d. Weydon geïnfor meerd heeft omtrent de voornemens betref- fonde bewoning van de ziekenbarak, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Greinengd Nieuws. De heer A. F. H. Van der Stok neeft met zijn magazijn in rijwielen, gevestigd in de Vrouwosteeg alhier, 6ucces. Hij heeft het geluk benoemd te zijn tot officiéél leverancier en reparateur van de studenten-vélocipède-club „do Raddraaier". Daartoe heeft hij ook thans eene inrichting tot het repareeren van alle soorten lucht banden. Een bezoek aan zijn magazijn kunnen wij zeer aanbevelen. Persoonlijk verklaarde hy ons niet deel te nemen aan den wey wedstrijd tussehen de verschillende rijwielhandelaren. Te Haarlemmermeer ia in den stal van den veehouder G. Krubbe miltvuur geconstateerd. Naar men verneemt, moet eene zong van den landbouwer M. L., te Nieuwe "Wetering, in den loop dezer week, hoewel niet allen lovend, 20 biggen ter wereld hebben gebracht; voorzeker oene zeldzaamheid. Poging tot doodslag. Het oude spreekwoord „waar twee kijven, hebben twee schuld" bloek gisteren weer op overtuigende wijze in de zitbng van de arrond. rechtbank te '8 Gravenhage, waar een jongeman, een groentenboer uit de Sumatraetraat aldaar, zich had to verantwoorden, beklaagd eene poging tot doodslag beproefd te hebben op zijne jeugdigo vrouw, door haar met een mos ver wondingen toe te brengen aan hoofd, rug en linkerarm, gelukkig van niet zeer ernstigen aard. 't Bloek dat ook vóór de daad de verhouding tussehen de echtelieden nogal te wenschen overliet. De man dronk een borrel en was dan lastig; de vrouw was daar dan boos over en ook lastig on dan vielen er van weerskanten dikwijls zeer leelijko woorden en klappen. De man was daarby van een zeer zenuwachtig gestel en al eens eene maand in het krank zinnigen gesticht verpleegd. Op den léden Febr. was het weer mis. De man was dien dag zeer vreemd, de vrouw had hom iets geweigerd en was naar boei gegaan, en terwijl zy daar rustig lag te sla pen, nam de man een aardappelmesje en bracht de hierboven omschreven verwondingen toe, die, als door een wonder, niet doodeiyk waren, hoewel een der stooten met zóóveel kracht was toegebr cht, dat de punt van het. mes m oene der woDden was gebleven, tvrwyl het mes in splinters vloog. De man bt-kcu u zyne vrouw met een mes gestoken to hebó ju, doch ontkende hot dool gehad te hebben zr;i vrouw het leven te benemen. Hy was vóór zyn huwelijk een oppassende jongen ou nad oprecht berouw over het voorgevallene. Hot bleek overigens, dat de vrouw geen poes was en haren man niets toegaf, wanneer het op schelden en klappen-uitdeelen aankwam. Meermalen bad de man dan ook gezegd,, dat hy liever in het „spinhuis zat", dan langer zulk een leven te hebben. Ook verdacht hy zjjne vrouw van ontrouw en moest al eens gezegd hebben, dat hy er twintig jaren aan waagde, wanneer by baar snapte. Subat.-off. van justitie mr. Pleyte releveerde het treurige van deze goschiedenis, en wees er op, dat de vrouw hier zeker niet zonder schuld is, al is de daad van den beklaagde diep treurig en onvorantwoordeiyk. Voorts wees ZEd.Achtb. op do verpleging van den bekl. in een gesticht wegens delirium tremms- Dienteugevolge was bekl. zeer prikkelbaar, hetgeen nog toenam door achteruitgang van zaken en vermeende ontrouw van zyne vrouw. Dat hier aan praomeditatie moet gedacht worden, geloofde ZEd.Achtb. niet, al heeft beklaagde zich zeer bezwarend uitgelaten. Niettemin is de mishandeling van zeer ern stigen aard, al zyn de wonden gelukkig niet zoo zwaar geweest, als men aanvaukeiyk vreesde. Met het oog op hot gedrag dor vrouw, dat zeker veel heeft by gedragen om don maf. in woede te doen ontsteken, wilde hot O. Al. niet de zwaro straf vragen, welke het anders zou gedaan hebben, en vorderde wegens mis handeling van zyne vrouw do veroordooling van den bekl. tot 9 maanden gevangenisstraf Uitspraak over 8 dagen. Eene door de kiesvereeniging „Amsterdam" uitgeschreven opsnbaro verga- .i-rinif werd gisteravond in „Stroucken" ge houden Een strooibiljet was gisteravond door Amsterdam verspreid, met het opschrift: „De Kamer weg", waarin „ieder, die de cordate houding van minister Tak goedkeurt" werd uitgenoodigd, 's avonds om 7 uren op het Leidscheploin te komen, ten einde op te trek kon naar de moeting in „Stroucvkon". Dit biljet ging biykbaar niet uit van sociaal democratische zfjdo, het was op veel beter papier gedrukt dan gewooniyk met dergelyke strooibiljetten het geval is, tnrwyi wy in den druk en den lettervorm dien meenden te her kennen, wolken men dagelyks in twee hier verschijnende bladen kan waarnemen. Echter, toen wy, zegt het „Hbh", om 7 uren op het Leidscheplein kwamen, was er niets van eene vóórmeeting te zien. Om 8 uren was nog steeds dezelfde ledigheid merkbaar en om halfnegen begon zich wel de zaal in „Stroucken" te vullen, maar niet hot Leidscboplein. Vóór de komst dor leiders van de vergade ring vermaakte men zich met het zingen van het stembuslied, met begeleiding van piano spel en het gezang van vele aanwezigen. Ook toen het bestuur van „Amsterdam" met eenige ledon van „Amstels Burgery", „Unie" en „Burgerrecht" aan de bestuurstafel bad plaats genomen, word hetzelfde nog eens beproefd, maar de voorzitter, de heer C. H Den Hertog, stuitte dit. Het was en bleef ook vervolgens eene ver bazend rumoerige en opgewonden vergadering, waarby de sprekers door allerlei uitroepen telkens in de rede werden gevallen. Van orde was ternauwernood sprake. De voorzitter stolde ten slotte de volgende motie voor „De openbare vergadering, gehouden op 15 Maart in „Maison Stroucken", betuigt hare volle sympathie aan den minister van binnen- landscbe zaken wegens zyno houding in zake de Kieswet en overtuigd, dat de groote meer derheid des volks in deze aan de zyde des Ministers staat; „spreekt de verwachting uit dat de kiezers in staat gesteld zullen worden van hunne meaning te doen blyken". Terstond na het voorlezen dezer motie, sprongen drie sociaal democraten op het po dium, om te cischen dat aan Samson nog het woord zou worden gegeven. De vergadering geraakte geheel in de war en onder een groot rumoer deed de Voorzitter do motie by zitten en opstaan (hetgeen zeer onduidelyk was) aannemen, ondor veel applaus en go juich en de protesten van onkelen. Plotseling ontstond er in de zaal een twist, men geraakte handgemeen, enkele stokslagen vielen en ondor veel geschreeuw en geroep, waartusschen het Vrijheidslied konk, drong men naar buiten. Juist by het uitgaan kwam eene sterke afdoeling politie en voorkwam een relletje, dat men trachtte te vormen. De bovenstaande motie zou nog gisteravond aan de Koningin-Regentes worden verzonden. De kantonrechter te 's-Graven- hage heeft de op gisteren bepaalde uitspraak in de zaak van den gewezen hospitaal soldaat en schoenmaker G. A. P. Hofmans, die zich verloden week te verantwoorden had wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, acht dagen uitgesteld. Valsche bankbiljetten. Gis tor- morgen werd in het pakhuis „De Tyger" op do Kromboomsloot te Amsterdam de inboedel van het atelier van Krausse verkocht. Zooals te verwachten was, waren er op de verkoo- ping meer nieuwsgierigen dan koopeis. Toch schynt do opbrengst van den verkoop niet te zi n tegengevallen. Gisteren ontving een ingezetene aan het postkantoor te Rotterdam een aangeteekenden brief, uit Franeker, verzonden, inhoudende een valscli bankbiljet van ƒ100. De politie is er van verwittigd. Te Utrecht is in den vroegon morgen aan de Dambrug uit het water op gehaald het lyk van een wachtmeester, die sedert zeven weken vermist werd. De rangeerder Van de Pol, te Hilversum, kreeg, toen hy bezig was perso non wagens af te haken, eensklaps eene hoevoel- heid stoom in zyn gezicht, waardoor hij hevige brandwonden bekwam. Zyne oogen zyn zeer ernstig beleedigd, doch men heeft hoop, dat do man zijn gezicht zal behouden. Door den hoogen waterstand zyn de la go landen tussehen de Frlesche dorpen Oud'.schoot en Wolvega ten oosten en westen van den spoorweg oene zeegeiyk. Ingelyfd wegens verzuim. Te Deventer heeft een loteling van de lichting 1894 (eenige zoon) van gegoede ouders ver zuimd voor den militieraad te vorschynen en reien van vrijstelling op te geven. Hy werd onmiddellyk ingelyfd. Een Haagsch milicien - een man op kruk ken die vergoten had om by den militieraad vrystelling van dienst aan te vragen, is by do grenadiors ingedeeld en onmiddellyk te's-Gra- venhage naar het hospitaal gezonden. De moordHoekman voor het go- rechtshof te 's-Hertogenboscb. De eisch luidt voor Van Gelderen levenslange gevange nisstraf, voor Van Berkum en de beide De Bie's 15 jaar, alsmede voor allen ontzetting uit hunne burgeriyke rechten, do drie laat sten voor 20 jaar. De vordeiigers drongen in hun pleidooi op vryspraak aan. Uitspraak 28 Maart. Derechtbank to Heerenveon heeft den postbode te Uretorp veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens valsche onder- teekening van een postwissel. Te Praag staan terecht Dragoun en Dolezai, die op den vooravond van het Kerstfeest hun makker Mrva in de woning zyner ploegouders vermoordden, omdat zy hem verdachten een geheim politie agent te zyn, die de vereeniging „Omladina" had ver raden. Met hen hebben zich voor de rechtbank te vorantwoorden: Anton Cizek, secretaris der club van Jong Czechische afgevaardigden, beschuldigd aan de aangeklaagden vóór of na den moord geld te hebben verschaft, Kriz en zyne vrouw, die de moordenaars tot het uit voeren hunner euveldaad hebben aangespoord, en de kolendrager Bojtech. Allen, met uit zondering van do vrouw van Kriz, zyn ook beschuldigd van aansporing tot haat tegen het opperhoofd van den Staat, het staatsbestuur en den regeeringsvorm, en Kriz, Dragoun en Dolezai nog bovendien van overtreding der wet op de ontplofbare stoffen. De wyzo, waarop de moord geschiedde, is destyds uitvoerig medegedeeld. Uit de akte van beschuldiging blykt dat Dolezai het eerst de misdaad heeft bekend. Hy en Dragoun waren, naar het sehiint door een geheim gonoot8chap tot het plegen der daad aange wezen. Kriz trachtte hen te overtuigen dat de misdaad een goed werk was, waardoor vehn voor gevangenis werden behoed, en gaf bun ook een mes. Hy zou hun later ook ont plofbare stoffen geven, waarmede men in de allereerste plaats het commissariaat van politie wilde doen springen. Na den moord vluchtten zy naar Kriz, die hunne ctead.prees. Zij begaven zich daarop naar Cizek, die te voren niets van de misdaad had goweten, maar wren zy vroeger al eens eenige stukken hadden overgeleverd. Zy vertelden hem, dat zy Mrva hadden vermoord on by hun vertrek gaf hy hun 12 fl. In een notitie boekje van Cizek vond men ook nog de vol gende verdachte mededeelingen: „Mrva Dole zai, Riegersgasse 489" (de woning van Dolezai). Op eene andere plaats least men de aantce- koning: „Er zal bloed vloeien." Verder wordt bewezen, dat Cizek o. a. als redacteur van de „Neoavislost" lid der Omladina is en Kriz tot een harer leiders behoort. De laatste maakte ook bommen en ontplofbare stoffen. Do laatst aangeklaagde Bojtech schynt to voren geweten te hebben, dat men demisdaad zou plegen. Ook hy is lid der Omladina. To Frankfort a/d. M. heeft zich een vreemdeling in eene badkamer van een hotel met een dolk van 't leven beroofd. By 't lyk vond men twee briefjes; één daarvan was van den volgenden inhoud„Tracht myne herkomst niet uit to vorschenmyneidontiteit is niet vast te stellen. Begraaf rayn lyk en gy hebt uw plicht gedaan. XX est! Vivat, floreat, crescat mundus!" Het andere briefje behelsde dezo variatie op Lohengrin's woorden: „Nie solist Du danach fragon, noch Wissens Serge tragon, woher ich kam der Fahrt, noch wie-mein Nam- und Art. Bestatte meinen Leiehnain! Nurdas ist deine' Pflichtl" De publieke opinie in Engeland heeft eindelyk lord Oxenbrudge genoodzaakt, zyn ontslag te nemen als opperstalmeester der koningin, eene betrekking, die met 30,000 wordt bezoldigd. Deze lord was eere voorzitter van de bouwmaatschappy „Libera tor", eene der grootste zwendolaryen van den laatsten tyd, die honderden tót den bedelstaf heeft gebracht. De directeur, Jaboz Spencer Balfour, was Daar Argentinië gevlucht, maar zal waarsehyniyk naar Engeland worden teruggebracht; In eene deftige wijk van Nieuw- York is oen Iersch werkman, John Kelly genaamd, gevat, terwyl hy negen dynamiet- patronen en drie bommen by zich had. Te Parys zag m en dezer dagen in do sport-wereld met belangstelling den uitslag tegemoet van den wedstryd tussehen den heer Paillard en den bekenden voetganger Rainogó. Naar mtn weet, zyn beiden Zondag ochtend uit Parys vertrokken, do eerste in een rytuig en do twoede te voet, ten einde naar Havre to gaan en van daar over Rouaan naar Parys terug to keeren. Maandag-avond om halfacht was Ramogó nog niet aangekomen tc Yvetot, waar bfj om zeven uren had moeten wezen. Eerst om half tien kwam hy daar aan. De geheole bevolking was op de been en ontving hem met byzondero eerbetuigingen. Na een uur gerust te hebben, zette Ramogé zyn marsch voort. Hy was opgehouden door den slechten toestand der wegen, maar hoopte zyne schade wel te kunnen inhalen. De heer Paillard, die hem vóór was, was toen reeds te Rouaan, Dinsdag-ochtend be reikte by Pont do l'Arclie, maar daar liet hy zyn rytuig achter en zotte den tocht to.paard voort. Ramogó had hem toon reeds byna ingehaald en bereikte Pont- de-P Arch e een half uur, nadat zyn mededinger was vertrokken. De afstand van Pont-de-l'Arche naar Parys bedraagt 108 kilometers. Paillard is Woensdag-morgen to 2.36 met zyne merrie „Mervoilleuse" te Parys aange komen aan den Are de Triomphe, het eind doel van den wedstryd. Ondanks het late uur werd hy opgewacht door oene talryke menigte, die hem met groote geestdrift be groette. Zyne merrie, die de match glansryk gewonnen heeft, scheen geen binder gehad te hebben van den ge for _-r ien rit. De wandelaar Ramogó daarentegen was geheel uitgeput onderweg blyven steken. Woensdag-morgen om 10 uren verliet hy, na geruimen tyd rust genomen te hebben, do stad Mantes, welko negen uren van Parys ligt. Hy werd dus eerst togen den avond te Parys verwacht. De ontploffing In de Nfadelefne-kerk te Pavljs. Eon telegram meldt dat gisteren een anar chistische aanslag is gepleegd in de Made leine kork te Parys en dat do dader zelf daarvan het slachtoffer is geworden. Het is dus een dergeiyk geval als dat van Martial Bourdin, te Greenwich, die ook door zyne eigen bom werd gedood. Er zou om 4 uren een druk bezochte dienst zyn in do Madeleine kerk, waar du Domiuicaner geestelyke Gardé zou optreden in ueno der godsdienstoefeningen, welke gehouden worden als voorbereiuiug voor het Paaschfeest. Tegen 2 uren zagen de kerkknechten tweepersonen heen en weer loopen, wier houding hun ver dacht voorkwam. Daar hun werk hen elders riep, konden zy niet verder op de onbekenden letten. Om 2.35 had er dicht by de buitendeur, in het voorportaal, eene geweldige ontploffing plaats. Men snelde toe en vond daar het lyk van een man, in wiens handen de bom ge sprongen was. Onmiddellyk na de ontploffing werd de kerk gesloten. Eene afdeeling Dolitie-asrenten verscheen weldra en hield de talryke menigte, welko zich voor de deur verdrong, op een afstand. De abt Gardé had zyne preek nog niet begonnen. Blykbaar was het doel, de bom te werpen zoodra de godsdienstoefening een aan vang zou hebben genomen. Tussehen 3 en 4 uren kwamen tal van rijtuigen, meerendeels équipages, voor de kerk, welke de bezoekers aanbrachten, die de rede van den bekenden Dominicaner geestelyke wilden hooren. Daar de kerk reeds was ge sloten, moesten allen natuuriyk terugkeoren, hetgeen de drukte en de verwarring op het plein nog vermeerderde. Een ooggetuige deelde mede, dat de ontplof fing oen dichten rook veroorzaakte. De man, die de bom by zich had, werd letteriyk uit eengeslagen. Hij had de bom waarsehyniyk togen het lyf gehouden, althans het onderiyf lag geheel open; de ingewanden waren tegen de deur geslingerd, de hersenen waien in het rond op den vloer gespat, zyn onderkaak was byna geheel weggerukt, en het overige van het lichaam was afgiijselyk verkoold. Voor zoover men er nog over oordeelen kan, scheen de doode iemand van 30 jaar te zyn. Hy droeg een demi-saison van blauw laken, eene grijze broek met, ruiten en een paar half versleten bottines. Zyne kleederen waren geheel aan flarden gescheurd. In de nabyheid van hc-t lyk vond men een zakboekje, wamin een portret vanRavachol. Da ontploffing had overigens niemand ge wond, en de materiüele schade, had niet veel te beteekenen. De kerk werd dadely.k geslo ten en do autoriteiten kregen bericht van het voorgevallene. De minister van justitie en do prefect van politie waren weldra ter plaatse. Al spoedig stond voor de Madeleine eene talryke menigte, welke voortdurend aangroeide door de komst van de kerkgangers, die den dienst van 4 uren wilden by wonen. In de Kamer werd het nieuws bekend ge maakt door de afgevaardigden Gotteron en Saint-Germain, die zich in de nabyheid be vonden en het verminkte lyk hadden gezien. De Kamer was juist bezig met de behandeling der voorstellen lot grondwets-herziening. Zooals zich denken laat, veroorzaakte de tyding op schudding en werd de minister van justitie by zijne komst in de couloirs van hot Palais Bourbon met vragen overstelpt. De minister verklaarde dat alles cr op wees, dat het slacht offer de dader zelf van den aanslag was. Door oenige rechercheurs werd het lyk van het slacht offer hurkend als dat van een „anarchist van de daad" dien zy slechts onder zyn bynaam „Nez pointu" kenden. Zyn vreese- lyk verminkt lyk werd voorloopig in de kerk bewaard, in afwachting van den uitslag van het gerechtelijk onderzoek. De prefect van politie acht het niet onmo goiyk dat de gedoode man de anarchist is, die voor een paar weken in de hotels rue Saint-Jacques on boulevard. Saint-Martin de bommen plaatst?. Zooals men zich herinnert, ontplofte toen alleen de bom in hot eerst genoemde hotel, met het noodlottig gevolg, dat de logementhoudstor Mme Calabrési ge dood werd; de andere bom hebben de ambte naren van het stedelijk laboratorium op do plaats zelve doen springen. De Parysche correspondent van het „Hbl." seint voorts nog: Het slachtoffer is een bekend anarchist, Déairó Joseph Pauwels, Belg, geboren te Cour celles in 1864; door de ambtenaren van den anthropometriscbon dienst werd zyn identiteit vastgesteld. Hy is het eenige slachtoffer. Men veronderstelt dat Panwels zyne bom had willen werpen wanneer de kerk gevuld was. Misschien duurde het hem te lang en is, toen by de kerk wilde verlaten, de tochtdeur van het voorportaal, welke door een krachtige veer gesloten wordt, hem tegen het lyf ge slagen en door den schok de bom ontploft. Op het oogenblik der ontploffing was de kerk byna leeg. De kapellaan Jossinet was juist bezig aan het altaar, toen hy den slag hoorae. De pastoor der Madaleine-kerk Le Rebours bevond zich ook in de kerk. Een jonge blonde man, die in alleryl de vlucht nam en daardoor de aandacht van de voorbygangers trok, werd op het plein vóór de Madeleine gegrepen. De politie had groote moeite om hem tegen de woede van liet volk te beschermen. De politie vermoedt dat hy de man is, metwien Pauwols vóór de ontploffing in de kerk was gezien. Er liep een gerucht, dat de heer Le Rebours, pastoor van de Madeleine, eenige dagen te voren een dreigbrief hai ontvaDgcn; dit is echter louter een verzinsel. De pastoor, wiens gezondheid den laatsten tyd veel te wenschen liet, is door den schrik ernstig ongesteld ge worden. De verontwaardiging in de stad is alge meen De avondbladen eischen dat de regeering met verdubbelde strengheid tegen de anarchis ten zal optreden. Biykens de spy kers en de stukjes gekapt lood, welke men in de nabyheid van het lyk heeft gevonden, was het voorwerp, waarmede de man den aanslag wilde plegen, op dezelfde wyze vervaardigd als de bommen, welko te voren werden gebruikt. De sporen der pro jectielen, waarmede het voorwerp was ge vuld, waren duideiyk zichtbaar op de deur, maar overigens werd door de ontploffing geen schade aangericht. Geveilde perceeleu. Gehouden Verkooping aan den Burg alhier op Vrydag 16 Maart 1894, ten overstaan van W. F. Kaiser, notaris to Leiden. De pannen-, potten- en tegelfabriek, ge naamd -De Nii verheid," onder Hazerswoude, rzrj—-nrr-fit i ursr r koopers do Uuoren J. W. Clanfc c. s., voor 5000; het perceel tuingrond, gelegen ale-i voren, kooper de heer M. v. d. Valk, tq Zoeter woude, voor 700; het Hoerenhuis met tuin en tien arbeiderswoningen geL^an als voren, kooper de heer J. G. Griiiidoniannq,^' voor ƒ9900. Kcrkeljjke Boricliteii. Zoeterwoudo: Ned.-Horv. Kerk. Zondag namiddag te 2 uren, ds. Nierstraa», pred. ty Leiderdorp. Doopsbediening. Benthuizen: Zondagmiddag te 8 uretfy ds. Kalkman, van Alfen. Hoogmade: Zondag 18 Maart, des na middags te twee uren, de. H. J. Van Nouhuyg^ predikant te Oudshoom. Vrydag 23 Maart, dos voormidd.- e tien uren, ds. J. Nieistras», predikant teil rdorp. Oude e-n Nieuwe-Weterlng voormiddag te tien uren, ds. F. O imail,) predikant te Leidon. Woubrugge: Zondag-vo iialf-' tien, ds. A. Keer6, van Hazeisu... i Burgerlijke Stuud. ALKEMADE. Geboren: Cornell: - 7u, van Johannea Van dor Hulat en Alida Corndia Van. dor Meer. Jacobne Martinne, Z. van P;c-:er Van Dam en Ahda Van der Blom. Petroneila, D. van Jacobus De Jong on fiillogouda- Splinter. Overleden: Cornelia RtttelJand 69 j,, wonembv te Lo:mu den, wed. van Jozef Lamrcerse. Alid* V&n Tol 13 m., overleden te Lisse, D. van ArieVatt Tol on Maar. je Viseer overleden. Johannes Jseo-ma Hoogcnboom 2 nr., Z. van Willem en Akerboom. Hondrika Klazina Maria Verturar D. van Arle en Theodora Zoet. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer werd gisteren de beraad slaging over het voorstel tot grondwots- herzienig voortgezet. De minister president Casimir Périer ver klaarde dat het land geene grondwetsher ziening verlangt, het vraagt hervormingen van meer dringenden aard. Wat den stryd tegen, den Senaat betreft, herinnerde de minister er aan, dat by de meeste conflicten tusechea1 Kamer en Senaat de Kamer het laatste woord had gehad. In het algemeen noemde de miniat-.- het oogenblik nu weinig geschikt om grondwet te veranderen. Dui tsohland. De anarchisten hebben te Berlyn tege 18 Maart een op rood papier gedrukt faesti, im mer van „Der Socialist" gereed geuuiakt. maar de geheele oplaag is gisteren reeds in beslag genomen en ook de redacteur is in gerekend. Heden zal de regeering de overeenkomst openbaar maken, welke tussehen dePuitsch® en Fransche regeeringen is gesloten betref fende de grensregeling tussehen Fransch-Congo en de Duitscte bezittingen in dat doel van West Afrika. Volgens deze overeenkomst zullen vor- scheidene factoryen der Nederlandsclie-Afri- kaansche handel-maatschappy a3n den Sanga, welke tot dusver onder Fransche bescherming stonden, voortaan onder Duitsch protoctoraat komen. Het gebied, waarop doze faetory*a zyn gevestigd, zal nameiyk aan Duitschland worden toegewezen. Groot-Brltunnië. De regeering van Engeland heeft. beslo'.oD de aanneming van Labouchère's amondcmeai tot afschaffing van het veto der Lcrd.*T als een aanval op het Hoogorhuis, niet op haar- zelve te beschouwen. Het amendement, laat ingediend, toen reeua vele leden afwezig waren, i6 met slechts twee stemmen meer derheid als by verrassing aangenomen, omdat de Ieren, ontevreden over het uitstel van home rule, met de radicalen stemden. De conser vatieve oppositie kan natuuriyk niet instemmen met Labouchère, die in de toelichting van zyn amendement zeide, dat hy zelf \oor de geheele afschaffing van het Hoogerhuis was, maar dat onder de tegenwoordige omstandig heden het misschien het best zou zyn, 500 nieuwe peers te benoemen „ora het Hooger huis in zyn eigen vet te smoren." De „Morning Post" zegt dat het votum van hot Huis andere tegenspoeden voor do regee ring doet voorzien. Het ministerie-Rosebery schijnt een moeilyk en kort bestaan: -alten hebben. De „Standard" constateert dat het gouverr* ment is verzwakthet was geene gevaarlek® gebeurtenis, maar een slecht voorteoken. Het zou gewaagd zyn, voortaan te beweren dat de guheele liberale party trouw is aan Iom Ro9Gbery en gehoorzaam aan Harcourt. De „Times" ziet in de aanneming van be* amendement ontbinding der combinatie Rc-se- bery-Harcourt, die alleen de regeering djr liberalen inogeiyk maakt. Het ministerie heoO een slag gekregen, die het geheel van zyi: prestige heeft beroofd. De muitery der radi calen en Ieren heeft zyne positio zoo geschokt, dat eeno spoedige ontbinding onvermydolyk is geworden. De „Daily Chronicle" stelt de vraag of La bouchère's triumf den liberalen in hun stryd tegen het Hoogerhuis zal ten goede komen. Is het verstandig, ten eene voor de radicalen gunstige beu te verwokkon, den eersten radicalen in verlegenheid te brengen? Had Labouchère wel het Hoo gerhuis op het oog, of wel de benoeming van lord Rosebery tot eersten minister? Niu mand zal gelooven, dat het vertrouwen, fi de party aan het nieuwe kabinet heeft g schonken, door Labouchère is geschokt ge worden. Maar home rule heeft gevaar gelo: - pen. Weinig heeft het gescheeld, of het kabinet was gevallen en daarmede niet alleen

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2