N°. 10451. Zaterdag 17 Maart. A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTENTEEN Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.17 J. Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Officiöelo Kennisgevingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethoudera der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kenDie, dat door WILLEM BARTHOLOMEUS UITENHOUT Jr., TTonendo alhier, 06n verzoekschrift is ingediend om verguuning voor den kleinhandel in aterken drank iü het perceel Turfmarkt 12. Burgemeester en Wethoudera voornoemd. EL C. JUTA, Welbr., waarn. Burgemeester. E. KIST, Secretarie. Leiden, 14 Maart 1894. Burgemeester en Wethouders van Leidon herin neren bij deze den belanghebbenden, dat ingovolge de Verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeente blad No. 1) do Beestenmarkt en doKaaa- markt, in plaats van op Vrgdag den 23sten M a a r t a. s. zullon worden gehouden op Woensdag den 21ston te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Wothr., waarn. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1894. De plechtige installatie van onzen nieuwen burgemeester, den heer mr. F. Was, zal morgenmiddag te halfdrie in oone buiten gewone gemeenteraadszitting plaats hebben. Onmiddellijk na afkoop daarvan zal bü op bet Raadhuis receptie houden. Vorder zal hem aldaar eeno ovatie worden gebracht, waarvan men verwacht dat deze het karakter zal hebben van eene hulde der gansclic burgerij. De optocht zal precies te vier uren de Stads- zaal verlaten, om rechtstreeks naar het Stad huis te gaan, waar de Commissie namens de Burgerij den Burgemeester zal complimen- i teeren. Van daar zal de optocht gaan langs Breestraat, Steenschuur, Rapenburg, Bree- straat en aan de Stadszaal ontbonden worden. Er wordt natuurlijk vcroadersteld dat Zaterdag «Iedereen *al vlaggen. Het aantal bezoekers van de tentoonstelling- Toorop alhier is tot over de 5000 gestegen. Tot en met Zondag 18 Maart a. s. blijft deze expositie nog geopend. Woensdag 21 Maart a. 8. zal do verzameling van onzen stadgonoot den kunstschilder G. J. Bos reeds ter bezichtiging kunnen worden gesteld. Een achttiental schilderden en vele belangrijke studies worden verwacht. In do gisternamiddag gehouden gemeente raadszitting alhier waren nog ingekomen de volgende stukken: Eene missive van den neer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 9 Maart, ten geleide van het afschrift van het koninklijk besluit van 6 Maart te voren, houdende benoeming van den heer mr. F. Was tot burgemeester van Leiden. Eene missive van de Ged. Staten van Zuid-Holland, houdende mededeeling dat zy hunne beslissing verdagen omtrent de tor goedkeuring ingezonden verordening betref fende de regeling van het lager onderwijs in deze gemeente. Eene dispositie van de Ged. Staten dezer provincie ten geleide van het goedgekeurd Raadsbesluit van 22 Februari jl. tot voldoening van een bedrag van 656.01 uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1893 (vol doening der declaratie van do deskundigen in zake het onderzoek naar den bouw der Gehoorzaal). Een adres van den heer J. C. Vieweg, houdende verzoek om wijziging te brengen in de Politie-verordening wat betreft bet des nachts buiten de woning houden van honden, wanneer de nachtrust daardoor wordt verstoord. Het verslag omtrent den toestand van het Middelbaar Onderwijs over 1893. Een verzoek van den directeur der Leidsche Melkinrichting tot het leggen van eene afvoer buis door den RijnsburgersiDgel naar de gracht en het maken van eene schoeiing voor de inrichting aan den Singel. Een verzoek van don heer P. Werkman om palen te doen slaan in den Witten Singel over de Eerste Straat van „Vreewijk" voor het leggen van oen roeischuitje. E3n verzoek van den heer V. Van Doveren om eervol ontslag uit zijne betrekking van 2den onderwijzer aan de school 3de klasse No. 1. Een adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmans woningen, houdende verzoek om do rente te waarborgen van de uitgegeven aanlooien ad 8 pCt. voor hoogstens f 60,000 en voor de obligation ad 3'/a pCt. tot een bedrag van hoogstens ƒ200,000. Bezwaarschriften van A. Reith en M. D. Molenaar tegen hunnen aanslag in de plaat selijke dir. belasting dienst 1893, by suppletoir kohier. Een verzoek van A. Mynlieff, te Katwyk, om vermindering of afschrijving van plaat selyke dir. belasting wegens woonplaatsver- andering. De missive, waarmede de heer Was ontslag neemt als Raadslid, luidt aldus: „Ik heb de eer U te berichten dat ik naar aanleiding van myne benoeming tot burge meester dezer gemeente mijn ontslag neem als lid van den Gemeenteraad alhier. ,Voor de groote welwillendheid, die ik, als raadslid, gedurende ruim 10 jaren van mijne medeleden, van het Dageiyksch Bestuur en van den heer Secretaris mocht ondervinden, betuig ik hierbij m\Jn oprechten dank. Luiden, 13 Maart 1894. F. WAS." Door de anti revolutionnaire kiesvoreeni- gmg „Nederland en OraDje" alhier is tot candidaat voor do Prov. Staten gestold do heer A. E. Van Kempen, lid van den gemeenteraad alhier. In de nuttige handwerken werden gis teren te 's-Gravenhago geëxamineerd 10'can didates waarvan er 3 slaagden, o. a. mej. A. C. H. Lovius, van Leiden. Er wordt ons op gewezen dat by de uitvoering der Kinder-cantate in do achtsto Volksbyeenkomst de piano begeleiding werd vervuld door den heer J. Henri Berkeljon, alhier, die door zyn uitstekend spel op het schoone instrument uit zyn raagazyn krachtig medewerkte tot het welslagen der uitvoering. De Ryksbydrago in de jaarwedden der onderwyzers over het jaar 1892 voor de ge meente Sassenheira bedraagt ƒ833.3272- In de algemeene politie-veford'ening voor die gemeente, is eene alinea bijgevoegd, waarin verboden wordt, dat schepen met meer inhoud dan 72 ton, de „Oude losplaats" mogen binnen varen. Nader wordt ons uit Zwammerdam ge meld, dat eenige sollicitatiën op gisteren zyn ingekomen naar do betrekkiug van onder wijzer aan de openbare school No. 1 (dorp) te Zwammerdam (jaarwedde ƒ600). Volgens do opnieuw vastgestelde lysfen bedraagt bet aantal kiezers te Haarlemmer meer: voor de Tweede Kamer 1006; voorde Provinciale Staten 1006 en voor den Gemeen teraad 1005. Zij, die voor het seizoen 1894/95 zich wenschon te voorzien van jacht- of visch- akten, enz., kunnen, voor zooveel Woubrugge betreft, ter secretarie aldaar, bekomen de gewone formulieren tot aanvrage daarvan, zoomede die, houdende aanvrage van kosto- looze vergunning tot uitoefening der visschery met één vischtuig, of van buitengewone mach tiging tot het verdryvon van schadelyk ge vogelte door middol van pistoolschoten, enz. In de Raadsvergadering to Woerden is het kohier van den hoofdelyken omslag over 1894 vastgesteld op ƒ8034. Mede werd behandeld eene aanvrage van den heer Van der Ploeg, civiel-ingenieur te 's Gravenhage, om rente waarborg voor het aanleggen eener waterleiding van Vloerden over Bodegrave en Zwammerdam naarAlfen, Aarlanderveen, Oudshoorn, en tevens om blidrage in de kosten voor het maken der plannen daarvan. De prise d'eau zou te Bodegrave zjjn uit den Ryn. Met het oog op ingewonnen advies werd echter besloten, dit verzoek van de hand te wijzen, daar men niet zeker was uit den Ryn zuiver drinkwater te krygen. Na de behandeling der agenda kwam de reeds lang durende gas quaestie weer aan de orde, daar, hoewel er eene nieuwe gascom- missie is, de fabriek toch lang niet in orde sebynt te zyn. Velen klagen over de hoedanig heid van het gas, en vele gebruikers gaan weer tot hot gebruik van potroleum over. De vergadering werd gesloten, zonder dat men tot eenig besluit kwam. Onderscheidene der onlangs by bet wapen der artillerie bevorderde hoofd- en andere officieren zyn gisteren by den minister van oorlog op audiëntie geweest. Tot predikant by de Nod.-Herv. gemeente te '8 Gravenhage is beroepen dr. A. J. Th. Jonker, te Dordrecht Te Rotterdam is eone byeenkomst ge houden door de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, ter bespre king van het wenschelyke om de intercom munale telephoonlynen onder het beheer van den Staat te brengen. Het uitvloeisel dier besprekingen is geweest, dat het wenscheiyk werd geoordeeld, dat door do besturen der vier gemeenten een adres zal worden gericht aan den minister van waterstaat. De minister van marine heeft den officier van adm. 2de kl. J. Van Ryn van Alkeraade, uit Oost Indiê in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De minister van binnenl. zaken heeft by de werken voor het bacteriologisch laboratorium te Delft, ten einde werkzaam te zyn onder toezicht van dr. M. W. Beyerinck, aldaar, benoemdtot tydeiyk opzichter, H. Van Hillen, thans te Utrecht; tot tydeiyk teekenaar by genoemde werken, L. C. Dumont, bouwkundig ingenieur te Delft. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blykens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van hoornvee en schapen uit Neder land in Belgie langs het douanekantoor Hamont (station) met het oog op de veemarkten, in de stille week te houden, by uitzondering wordt toegestaan op Maandag 19 Maart a. s., op het uur, waarop de eerste ochtendtrein passeert. Evenals vorige jaren, zal de Exploitatie- maatschappy ook thans weder by gelegenheid van het a. s. PaaschfeeSt" oen groot aantal goe leren treinen laten uitvallen, ten einde machinisten on conducteurs zooveel mogelijk vryaf te kunnen geven. Men meldt uit Arnhem: Door Provinciale Staten is besloten aan de regeering aan te bieden eene bydrage van 100,600 uit de provinciale fondsen, in de kosten van de in richting der te bouwen spoorwegbrug te Wes tervoort voor gewoon verkeer. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande by de directie der marine te Helle- voetsluis een vergelykend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling dor tweede klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vyftien bepalen. De vader, de moeder-voogdes of d9 voogd, die verlangt dat hun of haar zoen of pupil tot voorschreven examen worde toegelaten, behoort vóór den löden April aanstaande aan het Departement van Marine een verzoekschrift in te dienen, dat niet op zegel behoeft gescbre ven te zyn en waarin zullen moeten vermeld 2yn de naam, voornaam, het beroep, do woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Nadero byzondorheden in „Sts.-Ct." No. 63. Hot stoomschip „Castor", van Amsterdam naar Oran, passeerde 15 Maart Dungeness; de Iris", van Amsterdam naar Lissabon, pas seerde 15 Maart Dungeness; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 13 Maart te Mozambique; de „Mor curius", van Amsterdam naar Bordeaux, ver trok 15 Maart van Portland; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Maart van Suez; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 14 Maart van Boulogne-sur-Mer en passeerde 15 Maart Prawlepoint; de „Saturnus" arriveerde 14 Maart van Amsterdam te Kopenhagende „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 Maart van Perimde „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Maart van Marseille; de „Prometheus", van Amster dam via Liverpool naar Java, arriveerde 14 Maart te Singapore; de „Soerabala" arriveerde 16 Maart van Rotterdam te Batavia. By koninkiyk bosluit van 8 dezer is agreatle verleend: lo aan de onderlinge opklimming van de commandeurs der ridderlyke Duitscho orde Balye van Utrecht R. J. C. baron Van Pallandt van Rosendael, A. baron Sloet van Oldruiten- borgh, E. J. baron Van Pallandt, A. E. L. C. baron Von Bodelschwingh PlettonDergh, J. A. Z. graaf Van Recliteren Limpurg, F. baron Van Pallandt van Hagen, F. L. baron Van Heeckeren van Braudsenburg, R. baron Van Heeckeren van Brandsenburg en A. baron Schimmelpenninck Van der Oye van de Poll en Nyenbeek; 2o. aan de opklimming van den eersten Kaplttol ridder H. A Z. baron Van Knobels- dorff van Nyenliuis tot jougsten commandeur; 3o. aan de opklimming van den tweeden Kapittel-ridder C. J. E. graaf Van Bylandt, tot eersten Kapittel-ridder, en 4o. aan de admissie van den oudsten ridder- expectant G. W. graaf Van Rechteren van Appeltern, tot tweeden Kapittel ridder. By koninkiyk besluit is bevorderd tot administrateur by het hoofdbestuur der pos- toryen en telegrapiiie de heer M. G. De Bloeme, thans referendaris ty het ministerie van waterstaat, handel en nyverheid. Benoemd tot notaris binnen hot arr. Win schoten, J. J. Offerhau8, candidaat notaris te Amsterdam; tot rechter-plaatsvervanger inde arrond.-rechtbank te Rotterdam, mr. C. E. Ha velaar, advocaat en procureur aldaar; tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter stand plaats Hoorn, F. L. Booy, candidaat-notaris te Uithoorn. Met ingang van 21 dezer benoemd, mr. G. J. Van Heyst, te Druten, tot schoolopziener in het arr. Zalt-Boramel. De eerste luit. G. L. J. Gerritsen, van het 4de reg. inf., op zyne aanvrage op non-acti viteit gesteld. Opcabarc Raadsvergadering te Alkemade. Woensdag morgen, te tien uren, vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den heer F. H. Van Wichen, Burgemeester. Afwezig was de heer Jac. Van der Voort. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en vastgesteld. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. Kennisgeving van Mej. D. Krol, te Lisse, dat zq de in do vorige vergadering op haar uitgebrachte- benoeming als onderwyzeres.jtc Ryp-Wetering aanneemt. 2. DiWiicJiotMglng van Gr-Van Béyeren^ïe Oude-Wetering, voor de verhooging zynerbe looning als brugophaler aldaar. 3. Id. van de Wed. T. Van Veen, voor de haar toegekende gratificatie al3 nachtwakers weduwe te Roelofarendsveen. 4. Eene beschikking van den Min. van B. Z., waarby de Ryksbydrage in de kosten van het Lager Onderwys in deze gemeente over 1894 wordt bepaald op 2450. 5. Het verslag van do Plaatselyke School commissie omtrent den toestand van het onderwys in deze gemeente over 1893. 6. Dat op de door Burg. en Weth. herziene kiezersiysten 374 kiezers voorkomen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten en 37,3 voor den Gemeente raad. 7. Eene door B. on Ws. herziene lyst der in de gemeente aanwezige instellingen van Weldadigheid. Deze mededetlingen worden allo voor kennis geving aangenomen. Do Voorzitter deelt namens Burg. cn Weths. mede, dat eerhtng oonigo behoefte zal kunnen ontstaan aan kasgeld ter tydelyko uitbetaling der vorderingen ten laste der gemeente, aan gezien de ontvangsten op den loopenden dienst veel later zullen inkomen, dan de uitgaven te doen zullen zyn, waarom machtiging wordt gevraagd tot eone tydelyko voorziening daarin, door middel oener leening van hoogstens ƒ5000 a 5 pet. tot uiteriyk 3L December 1894; na eenigo toelichting: wordt hiertoe mot algemeene stemmen besloten, en het dosbe- troffend ontwerp-besluit vastgesteld. Verder komon in bohandoling: 1. De rekeningen van de Algemeene Burger lijke Armbesturen over 1893, welke door B. en Ws. ter goedkeuring den Raad worden aangeboden, zyndo: het Algemeeno Burgeriyk Armbestuur van Alkemade, ontvangsten 50.685 uitgaven3.026 batig saldo47.665 het Bestuur der Gemeene Armen van Ryp-Wetering, ontvangsten 2838.24 uitgaven1588.38 batig saldo1249.86 het Algemeen Burgeriyk Arm bestuur van Vryc- en Lage Boek horst, ontvangsten741.43 uitgaven369.26 batig saldo372 17 welke rekeningen na onderzoek met algemeeno stommen worden goedgekeurd en vastgesteld. 2. De staat der verdeoling der batige saldo's van de vastgestelde rekeningen van genoemde Burgorlqke Armbesturen, tusschen do daaronder ressorteerendo Byzondere Arm besturen, naar evenredigheid van ieders aantal bedeeldeD, als: aan het R.-K. Par. Armbestuur van Ryp- Wetering mot 117 bedeolden 913.96aan het R. K. Par. Armbestuur van Oud Ade met 33 bedeolden f 257.78; aan hot Diaconie- bestuur der Ilerv. Gomeente van Hoogmade en Ryp Wotering met 10 bedeelden ƒ78.12, welke staat na onderzoek met algemeene stemmen wordt vastgesteld, 3. Het adres van de wed. L. Van Leeuwen, te Niouwe-Wetering, om nogmaals oene gra tifleatie als veldwachters weduwe, tot leniging haror behoeften; op advies van B. en Ws. wordt baar na eenige bespreking, met algo- meene stemmen, 50 voor 1894 toegekend 4. Eene voordracht van B. en Ws. tot regeling der jaarwedden van onderwyzers en onder- wyzoressen, werkzaam tot bystand van de hoofden Cer O. L. Scholen in deze gemeente, en wel zoo, dat de jaarwedde ad 500, telkens nadat de onderwyzer twee jaren aan eene school in de gemeente werkzaam is geweest met f 25 zal worden verhoogd tot aan een maximum van 600, waartoe na verdere be spreking, toelichting en lezing van het hierby overgelegd ontwerp-besluit, eenparig wordt besloten, om dit aldus aan do goedkeuring van Ged. Staten to onderwerpen. 5. Wordt voor kennisgeving aangenomen een schryven van den heer J. Kimmel, t* Oude-Wetering, inhoudende een9 ktechtteg-au A. Oosterbroek, nachtwaker, aldaar, als zood* deze zyn nachtelyk ambt niet goed waarnemen; uit andere, nader ingekomen stukken en rap porten van verscheidene ingezetenen ven Oude-Wetering blykt echter, dat Ooste.broek zyne betrekking nauwgezet vervult en dus deza klacht ongegrond is t6 achten, welk gevoelen eveneens door den Raad wordt gedeeld. 6. Op eene aanvraag van hot Parochiaal Armbestuur van Rypwetering aan Ged. Staten tot verkoop van de afbraak der aschschuur aldaar, die in bouwvalligon toestand verkeert, wordt algemeen goedgevonden hierop gunstig .te aüviseeren. 7. Worden benoemd tot leden der schutterij- commissie de heeren H. Bakker en C. Van Rijzen en tot hunne plaatsvervangers de hoeren E. J. Los en F. Elstgeest, die allen verklaren deze benoeming aan te nemen. Ten slotte wordt eenparig goedgevonden dat B. en Ws. overgaan tot het planten van iepoboomen langs den gemeenteweg van Oud-Ade tot do Weosbrug. Waarna, niets meer te behandelen zijnde on geen der leden meer het woord verlangende, de vergadering wordt gesloten. 9pcnS»ftre vergadering van «ten Raad der gemeente Noord wijk, op Donderdag 15 Maart. Tegenwoordig alle leden. De vergadering wordt op do gebruikeiyfce wyze geopend en de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en vastgesteld. Eon paar ingekomen stukken worden voor kennis geving aangonomen, en besloten het door de Plaatselyke Commissie van Toezicht op hei, lager onderwys uitgobracht verslag nop:ns don toestand van het lager onderwys over 1893, rond te zenden by het gomeenteverslag, dat irt April door B. en Ws. wordt ingediend. Door B. en Ws. was voorgesteld om, in veroand met het door het bestuur dor afd. Noordwyk en Omstreken van do Hollandsche Maatschappy van Landbouw daartoe ingediend adres, een subsidie van 50 toe te kennen voor do in September a. 8. alhier te boudvn afdeelingstentoonstolling. Wie nu dacht dat deze voordracht goen bezwaar zou ontmoeten, had zich deerlyk ver gist. Slechts met oone meerderheid van éóue slem werd ze aangenomen. (Tegen stemden de heoren C. en A. W. Alkomade, Smit Amraeraal en Hoogeveen.) De Voorzitter, aan de ordo stellende de be noeming van oen lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwys wydt een woord van dankbare hulde aan de nagedach tenis van den heer P. E. A. Kleinponning, die tal van jaren als voorzitter dier Commissie zulk eon belaDgryk aandool heeft gehad in de werkzaamheden dier Commissie en met allo kracht .do belangen van hot lager onder wys behartigde en wiens heengaan door allon wordt botrourd. In de plaats van den overledene wordt de heer W. H. Van Konynenburg met 8 stemmen tot lid dier Commissie benoemd, torwyi 2 stommen op den lieer F. J, Parlevllet en 1 stem op den hoer F. N. Do Wilt waven uitgebracht. Onze Voorzitter dacht blykbaar ook aan de mogelykheid eener Kamer-ontbinding toea op zijn voorstel besloten werd hem op te dragen zoo noodig leden van stembureaux te kiezen voor de verkiezingen in 1894. De heer C. Alkemado bracht vervolgens rapport uit namens de in de vorige vergade ring benoemde commissie, die een onderzoek instelde omtrent den toestand van den Duinweg. Nu, de commissie was nogal tevreden over dier» weg, ja, men vond zelfs dat er goene reden tot klagen bestond; als de Wethouder, die met het toezicht op dezen weg belast is (en wien we onze felicitatie aanbieden met den uitslag van het onderzoek), er [een beetje meer werkvolk op zet, de wielslagen wat laat dicht maken, dan is de wog in zeer goeden staat van onderhoud. Eenige leden gaven nog deskundige be schouwingen ten beste omtrent de kunst van wegen-onderhoud, waarna zonder hoofdelijke stemming besloten wordt aan de adressanten te kennen te geven, dat de financién der gemeente geene verbetering van den weg in bunnen geest gedoogen, maar het Dag. Bestuur by voortduring zyne aandacht blyft vestigen op een behoorlyk onderhoud van den weg. De naam van een persoon, die in 1893 van een der Diaconieön onderstand genoot, werd van de lyst der kiezers voor leden van de Tweede Kamer, enz., afgevoerd. B. en Ws. hebben de overtuiging, dat het oude brandspuithuieje te Noordwyk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1