verrassing, van een misverstand, als men niet wil zeggen van de hoogst zonder linge houding des Ministers van binnenlandsche zaken, die nagelaten heeft der Kamer klaren wyn te schenken. Dat is een zeer bijzondere toestand, welke ©ene oplossing der crisis niet gemakkelijk maakt. Jammer dat de parlementaire adat in zulke gevallen schijnt te verbieden, te doen wat gewone menschen in dergelijko gevallen doen: als een misverstand gebleken is, het gebeurde zooveel mogelijk goed maken, door de onderhandelingen te hervatten en nu beter ingelicht - tot een goed einde te brengen. Kon dit geschieden, kon de Kamer den draad weder opnemen, zooals die Vrijdag morgen nog vasthing, binnen korten tijd zou de kieswet vermoedelijk weder vlot zijn en met de lezing Sanders of Van der Peltz in veilige haven gebracht worden. Maar de parlementaire adat schijnt te ver bieden, dat het debat over eene formeel inge trokken wet wordt hervat, ook als het blijkt dat er misverstand heeft geheerscht. Wat ook niet gebruikelijk is, maar door den heer Schaepman te recht toch is gedaan, dat is het afleggen van eene verklaring door de Kamerleden zeiven, die „er in zijn geloopen". Voor de moreele beteekenis van het gebeurde ware het van groot belang, dat die leden, die evenals dr. Schaepman door vóór het amen dement-De Meyier te stemmen do wet meenden te redden, maar bij intrekking zich voor het amendement-Sanders of Van der Feltz zouden verklaard hebben, dit openlijk verklaren. In de onderstelling, dat de crisis op Kamer ontbinding zal uitloopen, achten sommigen het nu reeds geraden, hot parool voor die ontbinding uit te roepen. Het zal zijn moeten, zoo zegt meDVóór of tegen Tak'8 kieswet. ïs dit raadzaam? vraagt „De Standaard „Alvast zou men dan moeten weten: voor Tak I of Tak II? Al zien we toch in de ge wijzigde editie geen verschil in beginsel met de eerste, ze schelen toch. „Maar ook, zal het dan zijn met de schrijf proef, en met de aanvrage? Het is toch dui delijk, dat die schrijfproef, en ten deole ook die aanvrage, het finale karakter aan dezo kiesrechtuitbreiding op bedenkelijke wijze ont neemt. Doel van kiesrechtuitbreiding is toch niet, om mogelijke kiezers op het papier, maar kiezers in levenden lijve aan de stembus te brengen. „Blijkt nu al meer, naar luid van de van overal inkomende berichten, dat do schrijf proef duizenden en nogmaals duizenden van kiesrecht ontbloot zal laten, omdat ze niet past op den toestand, druisebt dan de schrijf proef niet tegen het beginsel van Tak's wet in? „Ja, doet dit ook niet de aanvrage „Of is het niet kiezers werenais er straks, wanneer de stombus opengaat, duizenden zullen zijn, die konden en willen stemmon, maar nu niet mogen, omdat ze maanden ge leden, toen nog allo opgewektheid ontbrak, verzuimden hun stemrecht aan te vragen? „Een parool moot juist en scherp gefor muleerd zijn, en het hiorin gegeven parool zou tegen doen kiezen, wie in beginsel aan Tak gelijk gaf." Landbouw-credlct. Naar men verneemt, is door de directie van het Zuid Hollandsch Landbouwcrediot te 'b Gravenhago aan de Hoofdbesturen van de Holland6che Maatschappij van Landbouw en van de Voreeniging „Wesfcland" een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van de pogingen tot het verkrijgen van goedkoop landbouw-crediet in den geest van het Duitsche stolsel, waarop ook uwe maatschappij hare aandacht gevestigd heeft, hebben wij do eer u mede te doelen, dat ook wij gaarne bereid zijn, indien eene deugdelijke organisatie tot stand kan komen, mede te werken om den landbouw op goed- koope en gerieflijke wijze gold to verschaften. „Wft zouden nl. bij den tegenwoordigen rento voet geneigd zftn aan coöperatieve land- bouwkassen voorschotten to verstrekken tot eene rente l'/j pCt. boven de disconto rente dor Nederlandsche Bank(dus by eventueel wegvallen van het verschil tusschen wissel en promesso-disconto thans tegen 4 pCt., anders tegen 4'/a pCt.). By eene belangrijke verhooging van den rente standaard zou de verhouding tusschen het baük-disconto en onze berekening nog gunstiger kunnen zyn en by v. slochts 1 pCt. kunnen bedragen." Gemengd Nieuws. Door de politie te 's-G ra venhage werd gisteren aan de politie te Leidon de opsporing en aanhouding vorzocht van een jongmonsch, dat als geagroöerd klerk ten kantore van den ontvanger der belastingen te Delft in betrekking was en verdacht werd oene som van f 1000 to bobben verduisterd. By onderzoek bleok dat Ly den afgeloopen nacht b(j zyne moeder, onder Oogstgeest wonende, had doorgebracht, en dat hy weder per trein vertrokken was, vermoedelyb naar eon te 's Gravenhago wonenden zwager. Dit word onraiddoliyk naar 's Gravenhage over geseind, waarop do aanhouding van den delinquent aldaar volgde. By zyn verhoor verklaarde hy een bedrag van ruim f500 by zyne moeder thuis to heb- bon verborgen in eene hoedendoos op den zolder, naar aanleiding waarvan per telegraaf het verzoek aan de politie tc Leiden werd gedaan, om dat geld in beslag te nemen, doch in- tusschen was de moeder, ongerust over het lot haars zoons, naar 's-Gravenhago gegaan. De rechercheur der Leidsche politie Vom Hofe wachtte daarom den laatsten trein uit 's-Gravenhage af en toen zy daarmede niet kwam, den eerst aankomenden hedenmorgen. Met dien trein verscheen de moeder en alstoen kon de huiszoeking plaats vinden. Op den zolder, achter en onder eenigen ouden rommel, werd een pakje, in courantenpapier gewikkeld, gevonden, waarin eene blikken doos en daarin eene portefeuille met naamkaartjes van den aangehoudene en een bedrag van f 600 aan bankpapier. Een en ander werd in beslag genomen en ter beschikking der Haagsche justitie gesteld. De tweede tentoonstellingsdag van de „Holl. Mpy. van Landbouw", afd. Rot terdam, Schiedam en Omstreken, was bestemd voor niet gemest, melk-, drachtig- en aanfok-vee. Er was niet veel ingezonden, te zaraen 142 nummers, en ook de tentoonstelling, die weder om op de Doeleplaats werd gehouden, werd niet zoo druk bezocht als den vorigen dag By kenners trok byzonder het aanfok-vee de aandacht, hetwelk trouwens ook door het buitenland zeer gezocht is. Opnieuw werd een aantal bekroningen toe gekend. De afdeeling aanfok-vee bevatte guste vaarzen, pinkkuiskalveren, rystieren, weide- schapen, springrammen, beeren en zeugen. Hiervoor kregen o. a. onderscheidingen de heeren L. Kaptein, te Zoeterwoude, en D. v. d. Akker, te Aifen aan den Rftn, beiden een eersten prys. Zekere wed. K., te Gouda, sedert eenigen tyd aan zwaarmoedigheid lydende, heeft zich van het leven beroofd. In het Westland ontwikkelen de tulpen zeer voordeelig. De vroege due- soorten gaan reeds bloeien. Het gewas is even krachtig als vroeg. Het door de rechtbank te Haar lem bevolen verhoor op vraagpunten in de zaak-Buddenborg is gisteren niet doorgegaan, omdat de gedaagde Buddenborg van dit von nis, waarby dit verhoor is gelast, in hooger beroep is gekomen. Te Woerden wordt niet later dan tot des avonds elf uren gas geleverd. Wie dan nog licht wil hebben, moet het met eene petroleumlamp of een kaarsje doen. Te Alkmaar kwam Maandag ochtend een boer aan het loterykantoor van den heer P. en kocht een heel lot. Een half uur later kwam er een telegram uit Den Haag dat op zyn nommer de f 20,000 was gevallen. Uit Rotterdam wordt aan het „TJ. D." geschreven: Het bericht, dat de personen, die door middel van het blad „De Vlinders" chantage plegen, meerendeels jongelieden van goeden huize zftn, die aan lager wal zyn geraakt, is niet uit de lucht gegrepen. Alleen maar moet daaruit niet worden opgemaakt, dat bedoeld zyn jon gelieden, die tot de voornaamste families van de stad behooren, want dat ligt in de uit drukking „van goeden huize" niet bepaald opgesloten. Gistermorgen had te Amster dam een man in de Von-Zesen-straat, terwftl hy bezig was de goot schoon te maken, het ongeluk, zyn evenwicht te verliezen en van het dak te vallen. De ongelukkige was onmid deliyk dood. Hy werd opgenomen en naar het gasthuis overgebracht. Toen gisteravond in een der logementen aldaar in de St.-Nicolaasstraat de waardin by een harer logés op zyne kamer kwam, vond zy den man dood op zyn bed liggen. Onmiddeliyk werd hiervan kennis gegeven aan de politie. De moord Hoekman werd gisteren voor bet Hof te 's-Hertogenbosch behandeld: De ruime publieke tribune van de rechts zaal, waar het Hof zitting houdt, was overvol en do gereserveerde plaatsen waren zelfs door een 16 tal dames plus een aantal belang- stollenden ipgenqmen, toen de deurwaarder de komst 4rtr\ „het Hof" aankondigde, dat samengesteld werd uit de heeren mrs. Bondam, voorzitter, Tilman, Verheyen, Casius, Sassen en Van Schaick, raadsheeren, laatstgenoemde rapporteur, en Ingen Housz, griffier, terwftl het O. M. werd waargenomen door mr. Reitsma, adv. gen. Het uitvoerige getuigenverhoor leverde be- trekkoiyk weinig byzonders en bestond voor- naraeiyk in eene beknopte herhaling van dat gene, wat reeds voor de rechtbank verklaard was. Uit den aard der zaak kwam ook nu weer do figuur Van Galen, in den lande bekend, wyi hy de zeker niet-alledaagsche metamor phose onderging van beklaagde tot hoofd getuige. Geiyk te verwachten was, werd alles wat thans ook weer door dien getuige word be weerd van het bestaan van een komplot. om den wachtmeester te dooden en van don moord en hoe die was beraamd en uitgevoerd, door de beklaagden, wier gewozen medestander hy verklaarde to zyn, ten stelligste voor leugen uitgekreten. Door de De Bie's kon echter niet even stellig worden ontkend dat zy op den avond van den 26sten Maart niet met Van Galen in gezelschap waren geweest; zy konden er zich echter niets van herinneren. Op de vraag van den voorzitter aan de ver dedigers of zy aan getuige nog iets hadden te vragen, werd voor dezen getuige ontken nend geantwoord en het moet dan ook gezegd worden dat getuige Van Galen in die qualiteit een weinig minder ellendige figuur slaat dan indortyd, toon hy ala medeplichtige en vol gens hemzelven terecht te boek stond. Getuige Helena Van Vaght, h. v. G. De Vos, bevestigt hare verklaring, voor de rechtbank afgelegd, toen zy mededeelde hoe zy, met den gevangenwagen vervoerd wordende, gele genheid vond om van Van Berkum te hooren, dat Van Gelderen den wachtmeester had doodgeschoten, en daarby hoe eenige dagen daarna diens graf geschonden was geworden zaken, die deze getuige, die in gevangenschap verkeerde, moeiiyk op andere wyze had kunnen te weten komen. Te kwartier voor vfiven was het getuigen verhoor afgeloopen en werd de vergadering geschorst tot heden, als wanneer het O. M. aan het woord is, indien althans dan eerst nog niet wordt gehoord zekere Zwiers uit Rotterdam en dit wel op verzoek van mr. Van Gigh. Het classicaal bestuur van Har- lingen heeft in zyne buitengewone vergadering van gisteren den in hechtenis zynden predi kant J. B. provisioneel geschorst in zyne bediening. Do Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft een detachement van 25 militairen aangevraagd, ten einde te Mogen te waken tegen het kwaadwillig doorsteken van den Groenendyk aldaar. Uit Heerenveen en Joure is Rykspolitie naar Balk vertrokken, met 'toog op samenscholingen van werkloozen aldaar. Het is er echter thans weder rustig geworden. De burgemeester heeft opnieuw werk verschaft. Reeds sedert dertien jaren diende K. v. G. als meesterknecht op de stoomolie- slagery van de firma Posthuma en Koopmans to Gorredyk en genoot aldaar eon volkomen ver trouwen. Eerst dezer dagen bleek het, dat dit misplaatst was. Het is toch gebleken dat hy zich gedurende geruimen tyd schuldig maakte aan oplichtery. Belast met de uitbetaling van h6t maalloon aan de overige knechten, be taalde hy steeds minder uit, dan op de briefjes, die aan de firma ter hand gesteld worden, stond genoteerd. De zaak is in handen der justitie. De verdachte is gehuwd en vader van 5 kinderen. Hy verdiende een vry hoog loon. Een vrouw of meisje, hetwelk in eene zaak, gisteren by de rechtbank te Assen behandeld, getuigenis der waarheid had afgelegd, was later zóó beschonken, dat do politie het noodig oordeelde haar eene poos „op te bergen." Eenigen tyd vóór dat dit geschiedde, lag zy by eene herberg op den grond. Haar vader, die haar wilde helpen opstaan, bleek hiervoor niet in staat, mede door het veelvuldig gebruik van „Schiedam." Hy rolde althans over haar heen en kwam zoodanig met het hoofd tegen eene pomp, dat het inroepen van heelkundige hulp nood- zakeiyk bleek. De persoon J. H. W. v. d. G., gisteren als passagier mot. het. stoomschip „Schiedam" van Nieuw-York binnengekomen, werd te IJmuiden door de ryks- en gemeente-politio op last van de justitie in arrest genomen, verdacht van oplichting gepleegd te hebben. Een gevaarlyk inbreker, de met selaar H. B., uit Bergen, is te Venloo gevat, na zich in Pruisen, o. a. te Weezo, aan ver schillende diefstallen te hebben schuldig ge maakt. Hy is naar Roermond overgebracht. De inhechtenisneming van het lid van het burgeriyk armbestuur in Opster land, P. Bosker, te Langezwaag, heeft daar vry wat opschudding veroorzaakt. Trouwens, ruim oene week lang verwachtte men het. Wellicht is hot vermoeden, dat de verdachte, oen welvarende boer met vrouw en zes kin deren, zyn vee had verkocht en naar Amerika de wyk wilde nemen, de reden, dat de justitie thans niet langer gedraald heeft de hand op hem te leggen. De klachten van een paar der bedeelden over te geringe bedeeling, by den wethouder Van Zinderen Bakker ingebracht, zyn de aan leiding geweest tot de onthulling. Laatstge noemde ging na het vernemen van de klachten naar den boekhouder van de armvoogdy te Gorredyk om te vernemen of zy gegrond waren en zag toen, dat voor de bedoelde armen meer geboekt stond dan zy ontvangen hadden. Hierop werd ook van andere bedeelden nagegaan wat Bosker voor hen had opgegeven en wat zy inderdaad hadden gekregen, en bleek er heelwat verschil te bestaan. Daar geen quitanties voor de bedeeling worden afgegeven, was dit bedrog heel ge- makkeiyk, vooral nu de tweede armvoogd te Langezwaag (er zyn in elk dorp twee arm voogden) zoo het schynt alles maar aan zyn collega overliet en zelfs de lysten van uitge reikte bedeeling niet meeteekende. Intusschen moet de verdachte ook tegen andere soort van bedrog niet hebben opgezien. Er zftn quitanties van leveranciers van turf en andere waren tot een hooger bedrag dan waarvoor zy hebben geleverd, en deze leveran ciers verklaren, dat de daarop voorkomende handteekening niet van hen afkomstig is. B. i6 jaron lang armvoogd geweest en het bedrag, dat hy verduisterd kan hebben, zou over dui zenden kunnen loepen. Elk jaar ging van de 40 a 50 duizend gulden, die het burgeriyk armbestuur in Opsterland uitdeelt, ongeveer een tiende deel door zyne handen. De recht bank te Heerenveen zal een en ander moeten ophelderen. Jaap Eden is uit Noorwegen teruggekeerd. Hy Is voornemens vooreerst in Haarlem of Arnhem te blyven. By Ter home (Fr.) sloeg een zeil bootje om, waarin de gebroeders L waren gezeten. Het bootje viel zóó om, dat beide personen onder het zeil geraakten en één hunner met de voeten in het touw van het want verward was. De viescher Zigtema zag uit de verte het ongeval, hy spoedde zich met zyne boot derwaarts en bracht met groote moeite de twee personen op het droge. Was die hulp niet komen opdagen, dan waren beide broeders verdronken, want op de plaats des onheils stond veel water. Als curiositeit verdient wel ver melding dat L. Pincoffs, wiens naam onaf- scheideiyk aan de geschiedenis van Rotterdam verbonden is, thans ook te Chicago, waar hy verbiyf hield, is gefailleerd. De passiva over treffen de activa met 65,000 dollars. Volgens een telegram uit Kingston (Jamaica) is het jacht „Nathalie", geladen met oorlogsbehoeften voor de opstandelingen op Haïti, door een Haïtaansch oorlogsschip by de Bahama-eilanden genomen. Het schip is in eene haven van Haïti opgebracht en de be manning is op bevel van president Hippolyte dadeiyk doodgeschoten. Over do Jood6che landbouw koloniën in Amerika, vooral in Argentinië, is een uitvoerig rapport verschenen. Met vele moeiiykhedon heeft de onderneming te wor stelen gehad, maar zy is in vele opzichten geslaagd. Vier koloniën zyn in Argentinië ge vestigd: Mozesville in de provincie Santa-Fe, Mauricio in Buenos-Ay res, Clara en San- Antonio in Entrorios. In de eerste, oudste nederzetting zyn van 10,000 hectaren onge veer 1800 in cultuur; 80 gezinnen verbouwen graan en maïs; ieder heeft 50 hectaren be bouwbaar land, een huisje, een moestuin en alle noodige landbouwgereedschap. Te Mauricio zftn 224 familiën onder dezelfde voorwaarden gevestigd Hier zyn ook eene synagoge, twee scholen en een bestuursgebouw. De kolonie Clara telt 230, in acht groepen verdeelde ge zinnen; iedere groep bestaat uit 24 -45 ge zinnen. Er zyne een school, een bedehuis en een ziekenhuis. Te San-Antonio zyn 46 ge zinnen gevestigd, die 800 hectaren bebou wen. Een groote last waren de onbruikbare kolonisten. De administratie poogt hen naar andere landen, meest naar de Vereenigde Staten, te zenden. In het geheel zyn ongeveer 500 personen verwijderd. In het voorjaar hoopt men nog 4000 menschen in Argen tinië te kunnen vestigen. In het geheel zyn 160,000 hectaren beschikbaar. De administra tie bad een half millioen pd. st. uit te geven; daarvan is voor aankoop van land besteed 215,000 pd. st. Van het overige moet de helft als geheel verloren worden beschouwd. Burgerlijke Stand. BODEGRAVE. B o a 11 e u P. M. Domburg geb. Regelmeger Z. A. F. Dokken» geb. Van Hartinge- veldt Z. B. H. IJdo geb. Van der Plas D. M. Va i Muiswinkel geb. Batelaan Z. J. Hoogcn- d(jk geb. Weneveen D. L. C. Gorriteen geb. Van Eeuwen Z. Overleden: J. Van Kleeff 2 m. - P. De Jong 9 ni. E. Dekkore 20 J. B08K00P. Bevallen: C. E. Knepper geb. v. d. Willik Z. W. Ede-laar geb. v. d. Berg D. Overleden- M. Boer geb. Scboemaker 60 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. Metselaar g'.b. De Lange D. Overledon: H. Schrender 56 J. B. Turken burg. eobtg. van J. Van Ommeriog 60 J. L. Groen D. 13 m. Gehuwd: J. B. De Groot jm. 21 j. en J. Van El wtjk Jd. 19 j. A. Froncken jm. 21 J. en 8. Van BtomoI jd. 22 j. LEIDERDORP. Bevallen: C. Van de Laar geb. Westhuift Z. M. Marbne geb. Ver hora t D. - E. O. Van den Heuvel geb. Verra D. J. Van der torn geb. Nentoboom Z. N. G. Jansaon geb. Vermazen Z. Overleden: W. Tijeaen D. 5 J. Gehuwd: C. Van Hemert 27 j en J. Stroobel 26 J. OUD8HOORN. Bevallen: M. Van Poelgeest geb. Heen Z. E. v. Lieshout geb. Mejjvoge' Z. Gobuwd; M. Meyer Jm. 20 j. en D. Spijker Jd. 18 j. REEUWIJK. Bevallen: A. Groenendijk geb. A. Krook Z. F. A. Verk'.oy geb. Mourits Z. L. JongODeel geb Bak D. O v e r 1 e den 0. Van Rtju, cohtgen. van A. Damman 60 J. W. v. d. Wolf, eobtgen. van J. Schouten 88 j. A. Hey 12 d. TER-AAR. B o v a 11 e d M. o. Janeeen geb. Kranen burg D. A. Kelder geb. De BoerZ. Th. Hogen- boom gob. Van der Hoorn Z. A. Van den Berg v. 6teeubergen Z. Ovorleden: Levenloos aangegeven Z. van J. Bogto en M. Piekan. WOUBRUGGE. Bevallen: W. Van Klaveren gob. Gnldemond Z. (wonendo te Koudekerk). R. Janeze geb. Kwakernaak D. Overleden: G. De Ruyter, echtgen. van A. Vieeer 59 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: E. Van Vliet geb. Zumbrinok Z. A. Gründman geb. Rootert D. 345ste STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE. VIXRDB LIJST. Trekking van Donderdag 15 Haart. No. 4173 ƒ21100. No. 3277 ƒ1500. No. 20184 ƒ100. Pry zen van 20. 4 2121 4746 6610 85GI 11677 13370 16303 18403 94 68 63 97 8761 84 136-6 78 18'88 203 2358 4912 6790 9363 11818 13»61 1665 3 18808 31 71 6411 689) 044H 17261 13989 16634 19170 441 2105 6746 7130 9tOJ 12373 142 3 90 19 39 618 2610 60 i 5 7248 60 87 143*5 1C706 11372 760 2740 G134 63 9918 12421 1476S 3G 76 1396 3672 U 7676 10331 127 9 14907 1G978 20050 1617 8958 642 1 87 10512 128-7 14327 17507 201G6 1847 4607 70 7829 8# 13278 15483 1*616 20650 2113 61 6575 7933 11094 13336 16293 BUITENLAND. Frankrfjk. Voor zoover reeds de inhoud bekend is van het begrootings-ontwerp, dat de regeering weldra by de Kamer zal indienen, wordt ver zekerd dat de begrooting een tekort aanwyst van 140,000,000 fr. Dit tekort zal gedekt worden door de baten van de conversie der buitenlandsche schuld, ten bedrage van 08,000,000 fr., en door het invoeren van nieuwe belastingen, waarvan de opbrengst wordt geschat op 72,000,000 fr. Het grootste gedeelte dezer som zal worden gevonden door eene inkomsten belasting, welke zal berusten op den grondslag van de huurwaarde der woningen. Duf tschland. De Ryksdag eindigde gisteren de tweede behandeling der begrooting. De raming van de opbrengst der suiker-belasting werd 5,000,000 Mark hooger gesteld dan oorspronkeiyk was vastgesteld. Hetgeen op de begrooting was uitgetrok ken voor de oprichting van een monument voor keizer "Wilhelm I, werd goedgekeurd overeenkomstig het voorstel der commissie. Derhalve werd een krediet toegestaan van 4,000,000 Mark tot het oprichten van een ruiterstandbeeld. De eerste tormyn dezer som, ten bedrage van 1,100,000 Mark, werd uitge trokken op de begrooting voor 1895. Tegen het verleenen van dit krediet stemden alleen de sociaal-democraten, de Duitsch-vryzinnigo fracties en de Zuid-Duitsche volksparty. Het voorstel der regeering om een advies jacht te bouwen, tot vervanging van de „Falk", werd met 157 tegen 127 stemmen verworpen. Het voorstel der regeering tot opheffing van het tot dusver vereischte bewys van herkomst by den in- en uitvoer van granen (Indentitats nachweiss) werd aangenomen, evenwel met de wfiziging, welke werd voor gesteld door den nationaal-liberalen afgevaar digde Von Bennigsen, dat de Bondsraad moet beslissen over het gebruiken der be- wfizen van invoer, als bewyzen voor betaalde invoerrechten. Keizer Wilhelm woonde gisteren het diner by, dat de minister van financiën Mlquel alstoen heeft gegeven. De keizer betuigde by deze gelegenheid zyne groote ingenomenheid over de aanneming van het handelstractaat met Rusland door den Ryksdag. De protectionistische groote „Wirtli6chaft- licho Yereinigung" uit den Ryksdag stelde voorloopig het maken van een ontwerp van wet betreffende de belasting op margarine ei! andere vervangingsmiddelen van boter uit, om eerst nog nieuwe documenten aangaande deze zaak byeen te brengen. Oostenrljk-Hong.-Monarchie. Het Oostenryksche Heerenhuis en de Hon- gaarsche Eerste Kamer hebben gisteren hunne goedkeuring gehecht aan de voorloopige handels-conventie, welke de regeering van Oostenryk Hongarye met Rusland wil sluiten en die reeds door het Oostenryksche en het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden is goed gekeurd. Uit Turyn bericht men dat eene ope ratie by den Hongaarschen oud-dictator Kossuth bloedvergiftiging ten gevolge gehad heeft, zoodat men thans ieder oogenblik den noodlottigen afloop tegemoetziet. C* i-uoi-ïïi tw m Een opperhoofd der Matabelen heeft als oog getuige nog eenige belangwekkende byzonder- heden medegedeeld omtrent den Jaatsten wan- hopigen tegenstand, dien majoor Wilson en zyne manschappen aan den vyand boden, die hen ton getale van 2500 tot 3000 omringde. In den beginne onderhielden zy een snel ge weervuur, dat eerst verflauwde, toen velen hunner gewond waren en de ammunitie begon op te raken. Het gevecht duurde ongeveer 3 uren. Majoor Wilson stond, op verscheidene plaatsen gewond en bedekt met bloed, voort durend geweren af te schieten, welke ge laden en hem overhandigd werden door andere gewonden aan zyne zyde. Op het laatste oogenblik gingen allen, die nog konden, schouder aan schouder staan, onblootten het hoofd en zongen, voor zoover biykt uit de mededeelingen van het opperhoofd, het Engel- sche Volkslied, en zoo bleven zy staan zingen, tot de laatste dier dapperen bezweken was onder de assegaaien des vyands. Men deelt mede dat de heer Gladstone zyne vertaling van Horatius' „Oden" in het Engelsch ten einde bracht op den dag, dat zyn ontslag werd verleend. Brazilië. Toen admiraal Da Gama ook na tie tweede opeisching van president Peixoto bleef wei geren zich over te geven, openden de forten het vuur, terwyl tevens de schepen van pre sident Peixoto de baai van Rio instoomden om Da Gama's eskader aan te tasten. Den admiraal bleef toen geene andere keus over dan zich over te geven. Zonder zelfs te be proeven tegenstand te bieden, gaven de sche pen on de beide forten, welke zich in handen van president Peixofco's tegenstanders bevon den, zich onvoorwaardeiyk over. Aldus is eindeiyk de langdurige stryd be slist. Den 5den Sept. van het vorige jaar begon de burgeroorlog, doordat de minister van marine, admiraal De Mello, met behulp van de marine oponlyk in verzet kwam tegen de regeering van president Peixoto. Eenige maanden later sloot admiraal Da Gama, de leider der monarchisten, zich by den opstand aan, in do hoop, dat aldus wellicht herstel der monarchie mogeiyk zon worden. Zoolang president Peixoto geene oorlogsschepen tezyner beschikking had, moest de hoofdstad zich den last getroosten, dien de blokkade van de haven door de vloot veroorzaakte. De president liot toen te Nieuw-York een eskader uitrusten, dat nu eindeiyk voor Rio is aangekomen en den stryd heeft beslist. De opstandelingen en hun admiraal Da Gama hebben zich op genade en ongenade overgegeven. De haven van Rio-de-Janeiro is nu weer geheel vry. De beide schepen, welke admiraal DeMtllo nog te zyner beschikking heeft, de „Aquid ib.ui en de „Republica," bevinden zich te Iliia Grande, een Braziliaansch eiland in de b.:.ii van Angra. Vermoedeiyk zullen ook dezj schepen zich aan president Peixoto overgeven. UILOTINGEN. 5 pCt. Rassische aand. van 1866 A ZR. 100. trekking van 1/13 .Maart 1894, betaalbaar 13 Juni 1894. Serie 2916 no. 49 200,000 Rb.8.17628 n. 25 75,000 Rb.; 8. 14339 n. 33 40,000 Rb.; 8.652 n. 33 25,000 Rb.; e. 4981 n. 12, e. 18707 b. 43 en 8. 14065 d. 46 elk 10,000 Rb e. 12981 n. 48, 8.19583 n. 13, e. 3328 n. 37. e. 13422 n. 49 on 8. 4065 n. 43 elk 8000 Rb.; 8. 56 n. 6, 6037 n. 18, 8.2616 n. 50, e. 8284 n. 28 8. 10150 n. 32, 8.15260 n. 50, e. 16191 n. 30, 8. 15649 n. 10 elk 5000 Rb.; e. 1411 n. 40, 8. 12625 n. 1, e. 15345 n. 13, e. 10848 n. 45. e. 12254 D. 24, e. 12125 n. 12, e. 17824 n. 44, 8. 1549 n. 6, e. 5518 n, 3, 8. 13885 n. 45. e. 317 a. 25, e. 18112 n. 20, e. 10446 n. 9, 8. 19995 n. 23, 8. 1734 n. 43, e. 12257 n. 19, e. 1328 n. 81, 8- 15868 n. 6, b. 14241 n. 7, 18620 n. 50 elk 1000 Rb.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2