Het lot van de Kieswet. Burgerlijke Stand. Al de ellende i& het voortgaand sterven der wereld, dus het moedgevende in, niet naast deze wereld. Do oude wereld verrot; zinkt weg in de diepte; zóó ook wy, indien we tot die oude wereld behooren, maar niet, zoo we weten dat daar is een Kruis, Op standing en oen Eeuwig Leven. "We moeten ons laten kruisigen. En als Qod voor ons is, dan kan niets tegen ons zyn; dan gaan we hoopvol verder. Ziehier slechts den gedachtenloop van den geachteu spreker! Met groote aandacht werd zyne voordracht, ryk aan schoono oh leerryke gedachton, door de aanwezigen onder wie vele studenten gevolgd. In het dankgebed, waarmede dezo laatste lezing door den eerbiedwaardigen hooggoleerde werd gesloten, werd o. m. 's Heeren zegen afgesmeekt over „Pniël" en wat er zal ver richt worden, alsmede, wat de burgerlijke gemeente betreft, over den nieuwbenoemden burgemeester van Leidon. Geheel afgescheiden van de lezing nog deze opmerking: Die twee kloeke teksten aan de wanden der benedenzaal van „Pniël", welke we gisteren daar voor het eerst zagen, geven de zaal een gezellig, aangenaam aanzienMen ga, ofschoon niet al te kwistig, op deze wijze voort waar zich nog eene te gïoote kale witte vlakte in het gebouw aan het oog vertoont! De Tweede Kamer heeft heden bij de verdere behandeling der wet op het kiesrecht het amendement- De Meyier aangenomen met 57 tegen 41 stemmen, waarop de minister Tak namens de Regeering het geheele wetsontwerp heeft in getrokken, omdat de wet nu haar karakter had verloren. Onmiddellijk na deze Regeerings- verklaring zijn de Ministers in rade vergaderd. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks half negen ontstond er in een perceel in de Jan vossensteeg, bewoond door de weduwe A., een begin van brand,, door hot in brand vliegen van eene in den wiDkel haugende petroleumlamp. Door spoedig aangebrachte hulp gelukte hel don brand in den verderen voortgang te stuiten. Woensdag-namiddag ontstond een begin van brand b^j-den broodbakker Kooy, te Nieuwe Wetering, hetwelk evenwel dooi krachtig en spoedig handelen weldra ge- bluscht was. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandsohen Stoomtram weg gedurende de maand Deo. 1893: Reizi gersaantal 25,151; opbrengst 3245.84; goe deren en diversen f 515.17. Totaal 3,761.01. Van 1 Januari tot ultimo Dec. 1893Reizi gersaantal 360,849; opbrengst ƒ51,987.245; goederen en div. ƒ7093.26. Totaal 59,080.50* Per dagkilometer bedraagt dit f 17.98. Voor het kantongerecht te 's Gra- venhage had zich gisteren te verantwoorden do gewezen hospitaalsoldaat en schoenmaker G. A. P. Hofmans, zich noemende Dr. G. A. Hofmans, arts, ter zake: lo. dat hy in do maand Februari jl., zonder daartoe gerechtigd of bevoogd te zyn, de geneeskunde heeft uitgeoefend door personen onder zyne behan deling te nemen en hun raad te verschaftenui 2o. wegens het in het openbaar aankon digen in het „Haagsch Dagblad" van de volgende annonce: „Dr. O. A. Hofmans, arts, massage, ortho paedist, geelt by deze te kennen, dat hy zich te 's-Hage gevestigd heeft. Hotel Passage. Spreekuur van 103. Zyn leerstelsel is, ieder huisgezin te vry waren niet alleen voor gewone, maar ook voor alle besmettelijke ziekten. Her stolling voor enkele onherstelbaar verklaar,ie ziekten. Consult f 5." Door den inspecteur van hot Geneeskundig Staatstoezicht was do aandacht der politie op Hofmans gevestigd, onder overlegging tevens van eene vei klaring, dat de naam van dezen persoon niet voorkwam onder de namen van hen, bevoegd Lot het uitoefenen van do genoeskunde hier te lande. Een inspectour van politie had zich daarop tot den z.g. doktor in dion6 hotel begeven, eene ziekto voorgewend, en „de dokter" had hem van raad gediendo. a. had hy gezegd dat de stem van den patient niet uit diens borst, maar uit don rug kwam; maar dit kon hy spoedig verhelpen. Een rechercheur was met een gozonu kind don „dokter" komen raadplegen. Hofmans had hot kind doen uit- kleeden, overal betast en gezegd dat het kind er slecht aan toe was, en dat het hoogstens nog slochts een paar jaar had kunnen leven, indien men niet by hom was gekomen, aan gezien de verschyuselen van tering zich reeds by de kleine voordeden. Hy nam aan het kind dageiyks te komen bezoeken. Ieder bezoek kostte het bagatel van 5 gulden. Tegenover de vinnige aanmerkingen van den bekl. op hot gedrag der beide politie mannen, den een noomdo by een uitstekend komiek, den ander een goed kindermeisje werd door den ambtenaar van het O. M. hulde gebracht aan do politie voor haar optreden in dozo zaak. waardoor goedgeloovige mensohen niet de dupe waren geworden van de ver keerde handelwyze van beklaagde. Hy wees op het ernstige van de door bekl. opgelegde feiten en vorderde diens veroor deeling tot 2 geldboeten, ieder van f 200 subsidair, iedere geldboete te vervangen door 40 dagen hechtenis. De beklaagde had op den eisch tot zyno veroordeeling heelwat aan te merken. Hy stelt zich o. a. voor de persoon te zyn, die geroepen is de wereld van alle ziekten te bevryden en dit moet doen. Hy was ook z. i. de man, aan wien doctoren hun diploma moesten vragen, en volgons zyn zeggen waren alle doctoren „anarchisten", omdat zy aan hem geen raad vroegen. Niemand toch was knapper in de geneeskunde dan hy. Meer dergelyke praatjes voerde beklaagde tot zyne verdedi ging aan. By het verlaten van de zaal, welke geheel gevuld was met toehoorders die vaak moeite hadden hun lachen te weerhouden riep hy theatraal uit: „Hofmans, Hofmans, de groot ste, beroemdste man ter wereld, wat is er van geworden? Is dit de eer, door Nederland U toebedacht?" De beklaagde is 52 jaren oud en gaat als lieer gekleed. De uitspraak is bepaald op 15 Maart a. s. Omtrent het drama te Harlingen \yordt nader gemeld: Mej. M., de 22 jarige dochter van den heer O. L. M., handelaar in parfumerieën op de Voorstraat te Harlingen, was reeds eenigo jaren naaister ten huize van genoemden predi kant, doch er echynt ©enige wekon geleden, by eene huwelyksparty, welke ten huize van haren vader gevierd werd, iets to hebben plaats gegrepen, waardoor verkoeling of wrok ontstond en het meisje niet meer ten huize van den predikant verscheen. Dinsdag-avond, omstreeks 10 uren, ging mej. M. in gezelschap van mevr. B. eene brief kaart op de post brengen en bracht mevr. daarna thuis. Onverhoeds sloot toen B. zyno vrouw in de voorkamer en schoot met eene revolver mej. M. dwars door het hoofd, waarop onmiddellijk de dood moet gevolgd zyn. Hy ging daarna naar het politiebureel, waar hy zich met de nog geladen revolver als do moordenaar aangaf. Mevr. B. vloog door het raam, dat zy ver- bryzelde, waardoor zy aan hare handen ge wond werd, bloedende haren man na. De moordenaar, 40 jaar oud, die reeds geen al te gunstig verleden had en zeer driftig was, moot 's nachts heel kalm in de provoost nog eenige couranten hebben zitten lezen. De verslagenheid in beide famillën is zeer groot. Aldus luidt het eene bericht. Van andere zyde wordt aan de „N. R. C." het volgende gemeld Omtrent voorvallen, die de algemeene attentie trekken, wordt men zelfs in plaatsen van gejringen omvang als de onze, in het begin óf verkeerd, èf onvolkomen ingeücbt. Zoo ook in zake van den moord, hier gepleegd. By het vefhoor voor den rechter-commissaris heeft ds; B. volkomen mededeeling gedaan van alles wat in betrekking staat tot dezo treurige zaak. Daaruit is gebleken, dat hy zyne vrouw over- hasalde, om het meisje, aan hetwelk de omgang met en verkeering in het huis van den predikant door de familie strong was verboden, voor een ladtste onderhoud by hem in huis te brengen. Dit geschiedde, en eenmaal in de stuurdeer- kamer, deed B. het meisje met sterken aan drang het voorstel om op intiemen voet met elkander om te gaan. Het meisje wees dit af en wilde het ver trok verlaten, doch nu wist B. haar in een hoek te houden, met elke hand oene revolver to, grypen, en meedoogenloos loste hy zeven scfaoten op zyn weerloos, offer, zelfs met zoo grbote kwaadaardigheid, dat toen het meisje na hot eerste schot om hulp schreeuwde, hy haar een kogel in den mond schoot. Beide revolvers had de misdadiger te Am- dterdam gekocht, toen hy daar vier dagen had vertoefd, omdat er in de familie van het meisje een huweiyksfeest werd gevierd, waarby hy goedschiks niet kon tegenwoordig zyn en waarby by anders toch wel behoorde. De beschuldigde is van eene kort aange bonden, kwaadaardige natuur Als een staaltje vah zyne schaamteloosheid kan gelden, dat toen schryver dezes zich eergisteren aan het politie bureau vervoegde om den commissaris te spreken, en by daar den moordenaar onder bewaking zag zitten, deze na zyn heengaan tot de agenten van politie zeide: „O, die komt zeker nieuws voor zyne bladen halen." Onder verdenking van een kind, een 3 jarig knaapje, van de vrouw, by wie hy inwoondo, opzetteiyk omdat hot zich be vuild had, zoodanig te hebben getrapt, dat men den kleine naar het ziekenhuis heeft moeten vervoeren, is door de politie de hand gelegd op oen bewoner van de Voldersgracht te 's-Gravenhage. Deze persoon, een jonge man, moet nog eene gevangenisstraf ondergaan. By den heer L. Kooy, grondeige 11 afar te Gouda, vroeger woonachtig te Krimpen aan den IJsel, zyn in de laatste dagen weder twee brandbrieven bezorgd. Te Harlingen is in 87-jarigen ouderdom overleden Rinske Jans Minnema, weduwe Jan Prins, die den tiendaagscheti veldtocht in 1831 hoeft medegemaakt als waschvrouw en marketentster. Gedurende hare beide laatste levensjaren, doorgebracht in het diaconiehuis, was zy byna blind en zeer doof. Anarchistische aanslag te Rome. Gisternamiddag is op de Piazza di Monte Citorio vóór het gebouw der Kamer eene bom ontploft, waardoor de vensters verbryzeld wer den. De Kamerzitting werd dadeiyk opgeheven. Acht personen werden door de ontploffing gekwetst, drie hunner ernstig. Voor den dader van dezen aanslag houdt men zekeren Polidovi, metselaar van beroep; hy werd zelf licht gewond. BUITENLAND. Frankrjjk. In den Senaat deelde de minister Casimier Périer mede, dat de Portugeesche regeering besloten heeft een byzonderen gemachtigde te zenden naar Parys, ten einde te beproeven het geschil met Frankryk over de aanhan gige finantiëele quaesties bij te leggen. De heer Périer geloofde dat de Portugeesche regeering wel bereid zal wezen aan Frankryks eisch toe te geven. Gisteren zyn door de Parysche politie weer zeven anarchisten in hechtenis genomen. Tot de gevatte personen behoort ook Bourdin, do vader van den anarchist Martial Bourdin, die onlangs te Londen ten gevolge van de ontploffing in het park te Greenwich om het leven kwam. O ui csohland. ïn de gisteren gehouden byeenkomst der commissie uit den Rijksdag, welke rapport moet uitbrengen over het Duitsch-Russische handelstractaat, verklaarde de leider der Polen, Von Koscielski, dat zyne partygonooten ern stige bezwaren hadden tegen de aanneming van het tractaat. Nu evenwel de regeering had verklaard dat do Staffel-tarieven (de ver anderlijke spoorwegtarieven) zouden worden afgeschaft, was de houding der Polen ver- apderd. Evenwel zouden de Polen eerst eene beslissing nemen over hunne houding ton opzichto van het tractaat, zoodra de commissie- beraadslagingen waren afgeloopen. Het hoofdbestuur der socialistische party heeft eene oproeping uitgevaardigd over de viering van 1 Mei. Het herinnert aan het besluit der algemeene vergadering te Keulen, volgens hetwelk er naar moet worden gestreefd, den lsten Mei tot een rustdag dor werklieden to maken. Daar echter onder de tegenwoor dige economische omstandigheden de uitvoe ring van dat besluit onmogelyk is, meent het bestuur te moeten aanbevelen, dien dag tot een rustdag te maken alleon voor die werk lieden, welke zonder nadeel voor hunne be langen er aan kunnen deelnemen. O (ii-!3ri'.rui Jiic. In afwachting van het optreden van het nieuwe ministerie in Engeland spreken de bladen hun oordeel er over uit. De „Times" verwacht dat de nieuwe premier zijn best zal doen om zoo lang mogolyk alle lastige quaesties uit te stellen en dus ook die der Iersche home-rule. De „Standard", over de rede van den hertog van Devonshire sprekend, zegt: Het is moge ïyjr, dat lord Rosebery persoonlyk tegen de wetgevende onafhankelijkheid van Ierland is, maar hy staat aan het hoofd van een kabinet, dat daartoe is verbonden en welks politiek bejstaan afhaDgt van de anti-parnollisten. De „Daily News" gelooft dat de conserva tieven en de afgescheiden liberalen een nieuwen vejdtocht zullen beginnen voor de versterking va,n de vloot. In de „Truth" verklaart Labouchère dat do radicalen hadden gehoopt in de sluitingsredo eepe verklaring te hooren tegen hot obstruc tionism© van het Hoogerhuis. Lord Rosebery's bepoeming tot eersten miuister is volgens Labourchère eene concessie aan de behoefte, die de Engelschen gevoelen, om zich aan de voeten te werpen van personen met titels, een geyoel, dat Thackeray in zyn „Book of snobs" aldus uitdruktIeder Engelschman, die op reis gapt, neemt in zyn valies een bybel en een jaarboek van deu adel mede. Diet bericht, dat Herbert Gladstone het ambt van minister van openbare werken heeft aapgenomen, was eergisteren nog voorbarig, maar werd gisteravond bevestigd. pe heer Marjoribanks, nu Lord Tweedmouth, is benoemd tot Lord Zegelbewaarder, met een zefel in het kabinet. Minister Gardner behoudt de portefeuille van landbouw. De leiders der Pamollistische party te Dub lin hebben een manifest uitgegeven, waarin zy verklaren geen vertrouwen te hebben in lord Rosebery. Verder wordt daarin gezegd dajt nu alle hoop voor het Iersche volk ver vlogen is, omdat het aftreden van Gladstone het gevolg was van zyn voornemen om het home rule-ontwerp te laten varen. Telegram mc n, PARIJS, 8 Maart. By de beraadslaging over de verzoekschriften, ingekomen van Fransche houders van aandeelen der Koninklyke Por tugeescho Spoorwegmaatschappy, heeft de Senaat met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarby de Senaat verklaart te rekenen op den goeden wil der regeering om krachtig op to treden tot verdediging van de belangen der Fransche aandeelhouders, die benadeeld zyn door de staking van botaling der genoemde spoorwegmaatschappy. LONDEN, 8 Maart. Het departement van landbouw heeft eene commissie benoemd tot onderzoek van de vraag, of, en zoo ja, welke wyzigingen met voordeel kunnen aangebracht worden in de tegenwoordige bepalingen op het vervoer te water en het inschepen en lossen van het langs de kust vervoerde vee. ROME, 9 Maart. De Senaat heeft de Latyn- sche muntconventie met 81 tegen 15 stem men goedgekeurd, nadat de rapporteur, de minister van financiën en de minister van buitenlandsche zaken, de leden hadden aan gespoord, het ontwerp voor de raunto vereen- komst aan te nemen als zynde goede politiek, vooral jegens Frankryk. Omtrent den aanslag op de Piazza del Monte Citorio te Rome kan nog gemeld wor den dat een der gewonden stervende en de vermoedeiyke dader, de metselaar Polidovi, aangehouden is. TIVEËOJE HA91EH. Voortzetting der behandeling van de Kieswet. De heer De Meyier wyzigde zyn amendement, zoodat vervallen de woorden„waarvan wordt geheven personeele belasting", en dewoning- eisch zal bestaan uit „woning met twee ver trekken of een vertrek met keuken en achter huis, dienende voor huiseiyk gebruik." De heer Lieftinck bestreed sterk het amen dement-De Meyier. De heer Mackay wyzigde zyn araendement op alinea 2. De heer Reekers zou voor het amendement- Do Meyier stemmen, maar tegen art. 4. De minister Tak ontried de aanneming van het amendement-De Meyier, omdat de eiscl? van twee vertrekken voor woningbegrip niet was gerechtvaardigd. Om de beteekenis der wyziging, die het amendement De Meyier beoogt, te doen uit komen, laten wy ter vergelyking hier nog maals volgen al. 2 van het regeeringsontwerp en het amendement, zooals het thans luidt. Art. 4, 2de lid, van het regeeringsontwerp houdt het volgende in: „gedurende de drie laatstverloopen maan den in eene zelfde woning is gehuisvest ge weest, of, gedurende het laatstverloopen bur- g'erlyk jaar, hoogstens eenmaal van woning is veranderd." Het amendement-De Meyier strekt om art. 4, 2de lid, van het regeeringsontwerp te lezen als volgt: „gedurende de laatst verloopen of aan zyne laatste verhuizing voorafgegane maanden, krachtens persconlyk of zakelyk recht, ter bewoning in afzonderlyk gebruik heeft gehad eene zelfde woning bestaande: „voor zoover betreft hoofden van huisge zinnen, uit ten minste twee afgesloten ver trekken, of wel uit Oen zoodanig vertrek en eene keuken of een achterhuis geheel of ten deele voor huishoudelyk gebruik bestemd; „voor zoover betreft afzondeilyk levende ol| by anderen inwonende personen, uit ten minste één afgesloten vertrek met haardstede; „wordende schepen van ten minsto 25 ton inhoud ten opzicjüte van den schipper, als woningen aan bovenvermelde voreischten vol doende aangemerkt; tervryl verwisseling van woning in een en hetzelfde gebouw, of wel ten gevolge van eigensdoms overgang, van het geheel of ton deele te niet gaan van een gebouwd eigendom, of van verplaatsing wegens ambt of bediening niet als verhuizing wordt beschouwd". Zitting van heden. Per telegraaf.) Heden te halftwaalf is de stemming be gonnen over de amendementen op art. 4 (kenteekenen van welstand) in de volgorde en met den uitslag hieronder vermeld: 1. Amend.-Haffmans (verband met art. 3). Verworpen met 66 tegen 32. 2. Sub-amend.-Smeenge (schepenlaadruimte 20 M3). Aangenomen met 52 tegen 46. 3. Amend.-De Meyier (hoogere woningeisch). Aangenomen met 57 tegen 41. Vóór stemden de heeren: Van Gyn, Van Houten, Geertsema, S. v. d. Oye, d'Ausem bourg, Guyot, A. v. Dedem, Van Alphen, Bevers, Everts, De Ras, v. d. Bercb, Conrad, v. d. Schrieck, T. Mackay, De Ram, Roëll, Walter, v. d. Kun, G. v. Dedem, Kielstra, Miphiels, De Goer, Harte, Lambrechts, Hintzen, Heemskerk, S. v. Oyen, Dobbelman, De Bqaufort (Wtfk), Reekers, Vermeulen, v. Del- dep, Royaards, Kolkman, Mutsaers, Travag- lipo, Van Loben Seis, De Beaufort (Amst.), De Meyier, Lobman, v. Velzen, Huber, v.Viymen, v. d. Kaay, Borret, Mees, Brantsen, Bool, v. Berckel, Viruly, v. d. Borch, A. Mackay, v. Bylandt, Plate, Schaepman en de Voorzitter. Tegen de heerenDonner, Van Karnebeek, Gerritsen, E. Smit, Beelaerts, Haffmans, v. Benningen, Lucassen,Rutgers, Bahlmann, Rink, v.d. Feltz, Hartogh, Houwing, Pyttersen, Ferf, Veegens, De Kanter, Smeenge, Kerdyk, Seret, Levy, Tydeman Vrolik, Zyp, Zylma, Valette, Borgesius, Cremer, v. d. Velde, Schepel, Hordyk, Sanders, Hennequin, Heldt, A. Smit, Land, Tydens, Lieftinck, Roessingh en Van Kerkwyk. De Minister van Binnenlandsche Zakende hoer Tak, vraagt het woord en zegt: Door het zooeven in stryd met het advies der Regeering aangenomen amendement, wor den de strekking en de beteekenis van het wetsontwerp tot regeling der kiesbevoegdheid geheel gewyzigd. Daardoor gaat het karakter der door de Rëgeenng voorgestelde kiesrechthervorming verloren en kan het doel daarvan niet meer worden verwezenlykt. Dientengevolge wensch ik de verantwoorde lijkheid der verdediging niet verder op my te nemen en heb ik de eer, daartoe door de Koningin Weduwe Regentes, gemachtigd, de wetsontwerpen tot regeling van Kiesrecht in te trekken. (Luide en aanhoudende bravo's in Kamer en op tribunes). De Voorzitter schorst de vergadering tot één uur. (Alle ministers, behalve die van koloniën, waren tydens de stemming in de zaal.) Ns. heropening der zitting deed de Voorzitter meofedeehug dat de Regeering op zyne vraag verklaard heeft geen ontwerpen te kennen#' waarvan de behandeling in het openbaar of in de afdeelingen noodzakelijk is. De Kamer is hierna tot nadere bjjeenroe- ping gescheiden. LEIOEN, 9 Maart. Zaterdag 17 Maart zal de installatie plaats hebben van den heer mr. F. Was als burgemeester alhier. Omtrent de begrafenis van wylen onzen stadgenoot den heer J. Van der Bro'gen te Waddingsveen seint men ons van i boden- namiddag nog het volgende: Onder een grooten toevloed van belang stellenden werd het lyk van den heer Van der Breggen ter aarde besteld. De heeren Cock en Bultman spraken hoogstwaardeerende wooiv den en herdachten den edelen doode in zyne energie en uitstekende bekwaamheden. Diepen indruk maakten deze zeer wel sprekende en uit het volle hart voortkomende toespraken. Nadat namens het volk, dat zooveel aan den overledene verplicht was, dank was toe gebracht door een der aanwezigen, liet men de kist, welke met de prachtigste kransen was overdekt, in de groeve neder. In eene der jongste Kamervergaderingen is door de commissie voor de verzoekschriften verslag uitgebracht over bet adres van hoog- lèeraren te Leiden, geabonneerden op de Han delingen [der Staten-Generaal met de Bijlagen, houdende klachten over de zeer groote ver traging, welke de toezending der stukken aan 'die geabonneerden ondervindt. Z(j wjjzen er op hoe menigmaal dé stukken eerst in handen der geabonneerden komen, nadat de betrekkelijke 'ontwerpen reeds aller wegen in dagbladen en tijdschriften zyn ba stróken, ja somtijds nadat zo door de Tweede Kamer of door de beide Kamers in openbar© vergadering zyn behandeld, of zelfs reeds tot wet zyn verheven. (jDe commissie stelde voor uit overweging, dat het voor hen, die, zooals adressanten, de „Handelingen" der Staten-Generaal met da bijlagen willen lezen en raadplegen ten eindo dagelijks op de hoogte te zyn van den stand der wetgeving en der voorbereiding der wetten, vén het meeste gewicht is die stukken spoedig të ontvangen, het adres te verzenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken met verzoek om inlichtingen. De Kamer heeft zich met de voorgestelde conclusie vereenigd. Omtrent ds. J. B. te Harlingen (zie ge mengd nieuws) verneemt de „Standaard", dat hy te Amsterdam het gymnasium bezocht en te Utrecht 3tudeerde. Reeds als jonkman was hy geëxalteerd van geest, meer in de fantasie dan in de werkelijkheid levende. Eén vurig bewonderaar van Ten Kate, gaf hij zelf reeds als student een bundel gedich ten uit. Hy huwde, reeds eer hy predikant was, oen meisje, dat als naaister aan zijns vaders huis verkeerde, welk huwelijk al spoe dig tot zoo ernstige onaangenaamheden leidde, da't hy zyno pastorie ontvluchten moest en zyne bediening in 1882 nederlegde. Zelfs door ad'vertentiën achtervolgde zyne vrouw hem; Later werd hy predikant te Lettelbert (ia 1^84), vertrok in 1885 naar Gams werd en kwam in 1888 te Harlingen, waar tbahs h?t ontzettend drama is afgespeeld. Acade mie-nieuws. Leiden: Voor het arts-examen (1ste ge deelte) is geslaagd de heer F. Dozy en voor; het candidaats-examen in dé rechten de heer C. G. Schattenkerk. CORRESPONDENTIE. Aan eenige abon- né*sHet verspreiden van belangryke tele grammen van ons blad geschiedt niet aan allo abonnó's en dit is ook onmogelyk, omdat het grbot getal loopers, die alleen alle abonné's wéten te wonen, niet op elk oogenbllk overdag présent kan zyn. Wy deelden dit reeds menig maal mede. Getracht wordt om door eene zoo uit gebreid mogelyke verspreiding en rekenende op! het bekende: „Zegt het voort!" de inge zetenen binnen den kortst mo^eiyken tyd van belangryke gebeurtenissen in kennis te stellen. 'Aan ons Bureel zyn steeds gratis bulletins voorhanden. ALKEMADE. Geboren: Martinne, Z. v. Adrionus Borst on Gijsberta Do .Tong. Wijr&Dd Frederik, Z. v. Evert Van Amt-rongen en Mensina Maiia Mme, Overleden: Joseph Groen in 't Wond 88 wedn. van Matje Turk, eohtg. van Hendrica l'Ami. Johannes Van Gerven, 8 m., Z. v. Johannes en Anna Hoogenboom. Ma rktboricliteu. Leiden, 9 Maart. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 7 stuks f 61 a ƒ110. Kalf- en Melkkoeien 13(5 stuks ƒ112.— a 255.-. Varekoeion 97 e'.uks 82 a ƒ190.—. Vette Ossen en Koeion 125 stuks ƒ115.a 261.Gras- kalveren stuks a f Kalveren (vette) 38 stuks ƒ47.— a ƒ9?.—Kalveren (magere) 132 stuks y 4.- a ƒ12.—Hamels (vette) et uktr a Hamels (magere) etuks a Schapen (vette; 30 stuks ƒ16.a 22. Schapen (weid-) 234 stuk* ƒ11.— a 21.Lam meren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stnks a f Varkens (magere) 12') stuks ƒ16.a ƒ41.— Varken3 (vette) stuks a Vr.rkens (biggen) 261 stake ƒ6.— a ƒ13.Paarden stuks a Veulens Btnks a Ter markt aangevoerd; 365 runderen, 170 kalveren, 314 schapen lammeren, 120 varkens, 284 biggen, paarden en veulens. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 12 partijen. Besteed word voor Goudache Kaas (2de qcal.) v&c 18 tot 23.—: Derby-kaas van tot Leidache kaas de 150 KG. tot Edammer kaaa (2de qual.) tot .Van dc Stadswaag gewogen 10 parttjen, 420 atuk» kaas, wegende 2235 EG.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2