UK 10445. Zaterdag ÏO Maart. A0. 1894, §eze Gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Maart. LEIDSCH DAItRT.AT) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maandeni i f 1.10. Franco por post1-10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels 1.05. Iodere regel meor 0.17 Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Oniciëelc Keuuiaigeyiugen. Merhallngsonderwijs. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art, 3 der verordening van den 12ien Januari 1882, tot regeling \an het Herhalingeondciwijs m de gemeente Leiden (Gemeenteblad no. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inach ijving van leerlingen voor het Herhalings- ond erwtje zal plaats hebben van den l2don tot en met den 17den Maart a. s. voor meisjos in hot schoollokaal in do Van-der-Werf-straat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage dos namiddags van z o v e n tot acht uren. Tot kot herhflliogp-ooderwije kunnen worden toe- gc-laten: i°. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klaese, die verkregen bobben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der verordeüiDg van 11 November 1880 (Gemeenteblad no. 4 van 1881 j 2°. zij, die bjj oen af te leggen esamen blijken geven aan de daarvoor gesteldo voreischten te kunnen voldoen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Welbr., waarn. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Maart 1894. Heden had te Waddingsveen de plechtige ter-aardo-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wjjlen onzen stadgenoot den heer J. Yan der Breggen Az., in leven lid van den gemeenteraad en de Eerste Kamer, alsmedo dijkgraaf van Rynlanö. Daartoe werd reeds lieden in den vroegen morgen, te v\jf uren, aan het sterfhuis, in de Plantage, de kist in den lijkwagen geplaatst, waarna zeer langzaam, nl. stapvoets, in den grootsten eenvoud, naar de plaats van be stemming werd gereden. Achter den lijkwagen ging eene volgkoets, waarin alleen was gezeten des overledenen koetsier, die te Waddingsveon de plaats van zijn Leidschen collega zou innemen, om aldus zijn raeoster naar diens laatste rustplaats to brengen. Een afzonderlijk, tweede rijtuig was bestemd voor het groot aantal kransen, welke den overledene als zoovele bewijzen van hulde en waardeoring waren gewijd. Te acht uren daarna vertrok van hot sterf huis weer een rijtuig met familieleden, terwijl om kwart voor negenen bovendien twee rij tuigen van het Rynlandshuis vertrokken. Te Waddingsveon zouden zich vorder nog vier rijtuigen uit Gouda bij don lijkstoet aan sluiten, terwijl verwacht werd dat ook de Commissaris der Koningin zich per spoor over Gouda daarheen zou begeven. De plechtigheid had tusschen elf en twaalf uren plaats. Het stoffelijk overschot van wijlen mr. F. G. Van Binsbergen, in leven grifhor bij het kantongerecht alhier, werd hedenmorgen van het sterfhuis, aan het Rapenburg, in een lijkwagen, gevolgd door twee volgkoetsen, naar den Staatsspoorweg aan den Haagweg alhier, overgebracht, waar het in een waggon werd geplaatst, waarna de familie weer per rijtuig naar het station vertrok, om daar plaats te nemen in den trein, waarmede het lyk naar Utrecht werd vervoerd. Aldaar zou hedennamiidag te óón uur de begrafenis, waar do lijkstoet uit vier volgrijtuigen zou bestaan, plaats hebben. Bij koninklijk besluit is de majoor J. N. Hardeman, van bet 4de regiment infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1700 per jaar. Gedurende de 2de helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: wed. Hermans, Amsterdam; J. DoNys,Delft; N. Van der Heul, L. M. Van E k, P. Van der Zeeuw, H. Sirsma, 's-Gravenhage; Brummen, Kralingen; Vreeburg, R. Pos, Leiden; Ever wijn, Zwammerdam. - Briefkaart: Peltser, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar België: H. Visser, Antwerpen; O. F. Casteren van Cattenburgb, Brussel; - naar Zuid-Afrika: L. Klesser Honing, Pretoria. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mejuffrouw C. C. Fontein, te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 9.40 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Den lOden Miart, morgen, Zaterdag, wordt eene vergadering gehouden van de af- deeling „Leiden en Omstreken" van de Ver- eeniging voor Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen. Op de agenda komen voor: I. School en catechisatie; inleider de heer L. W. Van Giessen, Leiderdorp. II. Eischon eener nationale opvoeding; in leider de heer F. Kalsbeek, Woerden. III. Onze plichten; inleider do heer A. J. De Lange, Leiden. Men schrijft ons uit Noordwijk-Binnen, dd. 8 Maart: In den krachtvollen leeftijd van ruim 56 jaren is heden alhier overleden de heer P. E. A. Kleinpenning, eigenaar van do petroleum-gas- fabriek en directeur der Noordwyksche Stoom boot-maatschappij. In do laatste jaren bestond schier geene corporatie, eenigszins in verband staande met het openbare leven in ons dorp, of zy telde den overledene onder hare bestuurs leden. Ongeveer 20 jaren was de heer Klein penning in deze gemeente woonachtig en bijna even zooveel jaren bekleedde by de betrekking van penningmeester der Werkinrichting; en wie in de gelegenheid was zich daaromtrent op de hoogte te stellen, kon zich overtuigen van do groote nauwkeurigheid on den yver, waarmode hQ deze taak vervulde; hij was de ziel, de spil der schoone instelling; de eere zuil van wijlen den, helaas, te vroeg ontslapen edelen burgemeester Pickó. Als voorzitter van de Plaatselijke Commissie van toezicht op hot lager onderwijs, was hij steeds met ijver cn opgewektheid werkzaam, en als dan de tyd van de prysuitdeeling op de scholen aanbrak, dan was de kindervriend in zijn element, alles moest door hem geregeld en geschikt worden, over alles ging zijn bestier. De Teekenschool opgericht door do afd. Noordwijk van de Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid was zy'ne schopping, z(jn troetelkind; haar bloei lag hem na aan T liarto. Voor zaken van algemeen belang wist by steeds tijd te vindon er. immor was hy gereed waar men zyne hulp of medewerking vroeg voor cenig goed werk. 't Is waai, nieuiflud is onmisbaar, en ongetwijfeld zal ook in de betrekkingen, door den geachlen overledene vervuld, worden voorzien, maar i.i plaatsen van den omvang als dien dezer gemeente, treft men toch wei nig menseden aan, van wio zoo in alle op zichten kan gezegd worden dat hy was de man, die geheel en al paste voor de betrek kingen, welke hy bekleeddo. 't Gelde dan ook niet als eene gemeenplaats, wanneer het hier luidtNoordwyk heeft in Kleinpenning een man van veel vordienste verloren, wiens nage dachtenis nog lang na zyn verscheiden door zeer velen zal worden gezegend. Doncierdag-morgen om halfelf had te Roelof-Arondsvoen do aanbesteding plaats van eene nieuwe sluis voor den Veendor- on Ly her- polder buiten de bedyking onder Alkemade en Woubrugga, naar de teekening en plannen vah den heer Goldberg, te Hazerswoude. Ingeschrovc-n was door de hoeren: L. Van Essen, Halfweg, ƒ13,687. B. J. Christiaanso, Zoelerwoudo, „12;800. H. Do Jong, "Waarder, 11,573. W. Van Verre, Capellea.d.IJsol, 11,100. J. J. Dum, Gouda, 10,900. J. V. v. Lokhorst, Alfen a. d. Ryn, 10,775. G. Bodegraven, Nieuwkoop, 10,600. P. Van Lyn, Aarl ander veen, „10,473. H. Hortensius, Hazerswoude, „10,463. H. De Graaf, Koudekerk, 10,300. J. Dekker, Hizorswoude, 10,200. C. Boers, Hazerswoudo, 10,170. D. Roos, Haailoinmermoer, 10,135. A. G. v. Dombrugge, Leidei dorp, 10,050. H. Van de Wal, Leiderdorp, 10,000. G. Boot, Lelmuiden, 9,900. W. Strookman, Wou brugge, 9,600. G. Van de Wal, Oudshoorn, 9,531. Verby en Colyr., Hoogmade, 9,480. M. Jansen, P.ijpwetering, 9,320. P. Vryburg, Oul-AJe, 9,290. C. Van Tilburg, Nootdorp, 8,400 J. Boot, Amsterdam, 8,373. Voor het verschil tusschen den hoogsten en den laagston inschrijver zou nog wel een niet onaardig sluisje kunnen worden gebouwd Het polderbestuur heeft zich de gunning nog eenigen tyd voorbehouden. Er i3 nog eeuig verschil onder de ingelanden over de soort en grootto der sluis, hetgeen in eene vergadering over veertien dagen zal moeten worden uit gemaakt. Men schryft ons: De uitvoering der zangvereeniging „Zanglust" te Woubrugge, van 11. Woensdag, kan als welgeslaagd beschouwd worden. Hoewel de zaal niet zoo gevuld was als gewoonlyk, was er toch een matig, bel uig- stellend auditorium aanwezig. De 12 nummers, 6 vóór- en 6 na de pauze, werden vry goed gezongen. Om van de overige niet te gewagen, werden zeer toegejuicht de sopraan solo's „Lieflyke Parel" en „Vergeet my niet", gezon gen door de dames L. O vervliet en M. Bruning, en de bas solo „Ons Vaderland", welken de geachte directeur, de heer A. J. Markx, ten beste gaf. Ook de koren „Gondoliera" en „Hymne" lokten veel applaus uit. Mej. Markx kweet zich als gewoonlyk flink van hare taak voor de piano begeleiding. Na afloop gaf de vice president der vereeniging, deneer J. Stigter, nog twee voordrachten te hooien, die hier en daar een gullen lach mossten teweegbrengen. Om elf uren keerde men huiswaarts. In eene buitengewone algemeene leden vergadering van de Coöperatieve Winkel voreeni- ging van „Eigen Hulp" te 's-Gravenhage is Woensdag-avond besloten tot wijziging van art. 52 der Statuten, ten einde niet verplicht te worden over 1893 behalve de reeds betaalde patentbelasting ook nog te betalen bedryfs belasting over de winst van hetzelfde jaar. Ton gevolge van oen verkuim by de bohan- deling der bedrijfsbelasting, is op die moeilijk heid niet gelet. De meesto coüper. vereeni- gingen stellen het winstcyfer n& 1 Mei vast, terwijl dan reeds de bedryfsbelasting geldt. Door eene kleine verandering in de Statuten zal het nu mogelyk worden reeds vóór 1 Mei van dit jaar het dividend uit te koeren, zoo dat dubbele belasting zal worden voorkomen. Van do vorige vergadering was aangehouden oen voorstel van 14 leden, betreffende ver laging van de verkoopprijzen, met het doel om aan de bedryfsbelasting te ontkomen. Ook nu bleven de voorstellers in gebTekehet toe to lichten en nadat een der leden het voorstel had bestreden als in stryd met de belangen der vereeniging en met de billijk heid, constateerde het bestuur het voorstel noch gedaan, noch gesteund le hebben en werd dit by acclamatie verworpen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van het bestuur tot verbouwing van het aangekochte perceel in de Oude Molstraat. De uitbreiding, die hot debiet voortdurend neemt, maakt het zoo lichtte do voorzitter, de heer mr. A. E. Elias/'hut voorstel too noodzakelijk om do localiteit, verleden jaar aangekocht, dienstbaar te maken aan de zaak, daar nu reeds dadelyk meer ruimte nooriig is en voordat do bouw zal zyn voltooid, dat een volstrekt vereischlo zal zyn. Volgens het plan zal oene breedo passage gemaakt worden van het huis Molenstraat naar de Nobelstraat, voor het doorrijden der wagens, die binnen dien doorgang zullen, worden gelaten. De winkels zullen daardoor geheel vry komen en daarin zal de verzending niot me8r be- hooven plaats te hebben. Verder zullen boven groote ruimten beschikbaar komen. De bouw kosten, mot inbegrip van woning voor een boambte, zyn goraamd op 47,000. By acclamatie word dit voorstel tot ver bouwing aangenomen en de vroeger verleende machtiging, om 30,000 eventueel op to nemen, verlengd. De coöperatie vo winkel vereeniging van „Eigen Hulp te 's-Graverihago telt thans 4283 leden, terwyl de omzet in Januari ge klommen is tot 96,724, tegen ƒ91,189 in Januari van bet vorige jaar. Over het wetsontwerp tot goedkeuring van den afstand aan do gemeente 's-Graven- hago van een gedbelte van den tuin v.-n het koninklyk paleis aldaar en van do sloot tusschen dien tuin en den Prinsessewal heeft de minister van financiën aan de Tweede Kamer eene nota naar aanleiding van het verslag ingezonden. Het voortbostaan van do sloot kan uit een hygiënisch oogpunt zeer zeker niet worden verdedigd. Evenmin als er klachten by den minister zijn ingekomen over onvoldoende afwatering van den Pi insessetuin, na de demping der slooten langs dien tuin aan de zyde van den Hoogen Wal en van do erven langs hot Koordeinde, is die onvoldoende afwatering te vreezen na de demping van de af te stano sloot. Het is de bedoeling van B. en Ws. van 'a Gravenhage, don weg over do gobeele breedte to brengen onder een gelykmatig on voor het vork O'r doelmatig profiel. Het werk behoort te worden uitgevoerd in dio maanden van het jaar, waarin het Hof geen verblyf houdt in do residentie. Voor do uit voering moet do gemeente do voor grond- en metselwerk geschikte maanden kunnen nuttigen. Op grond hiervan is de termyn van uitvoering, als zy den lsten April a. s. met het weik kan beginnen, gesteld op z©3 maanden en, als haar daarvoor eerst later, byv. in den herfst, gelegenheid kan worden gegeven, op een jaar. De directeur generaal der posteryen en telegraphie maakt bekend: lo. dat de directie van het postkantoor te Kollum 1 April a. s, vacant komt. Jaarwedde 1300 en vrije woning. Sollicitatiën moeten uiterlyk 21 Maart a. s. zfin ingediend; 2o. dat do directie van het postkantoor te Middelburg 1 Mei a. s. vacant komt. Jaarwedde f 2500 en vrye woning. Sol- licitatiën moeten uiterlyk 20 Maart a. s. zyn ingediend. Volgens de „Pali Mall Gazette" is lord Reay (onze vroegere landgenoot baron Mackay van Ophemert) tot Britsch onderminister voor Indié benoemd. Naar wy uit goede bron vernemen, worden door de Rogeering onderhandelingen gevoerd over de naasting van de spoorwegen. (Fad.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenykundig examon, vermeld in art. 12 der wot van 8 Juli 1874, ter verkrijging van hot diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zy, die tot dit oxamen wenschen to worden toegelaten, moeten daar van vóór 1 April a. s. schriftelijke opgave doen, mits portvrij, aan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 'sRyks Veeart seny school to Utrecht, en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit blykt, dat zy het natuurkundig examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed gevolg hebben afgelegd. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 7 Maart van Suez; de „Prins Maurits", van West-Indië naar Amsterdam, vertrok 7 Maart van H&vre; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Araster dam, passeerde 8 Maart Kaap Rocca; de „Prins Willem I" is 7 Maart van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; de „Prins Willem III" arriveerde 8 Maart van Amsterdam te Paramaribo; do „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 8 Maart van Bou- logne-sur Mer; de „Zaandam" vertrok S Maart van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Prins Frederik Hendrik" vertrok 8 Maart van Am sterdam naar Suriname; de „Anchises", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Maart Perim; de „Bundosrath", van Hamburg naar Afrika, passeeide 7 Maart Finistore. By koninklyk besluit is benoemd by het wapen der infanterie, by den staf van het wapen, tot generaal majoor, de kolonel F. C. C. Bloem, van dien staf, commandant der tweede divisie infanterie. Benoemd tot notaris binnen het arr. Dor drecht, ter standplaats de gem. Dordrecht, W. H. Van Bilderbeek, cand.-notaris aldaar. Met ingang van 1 April a. s. aan C. A. L. baron Van Hugenpoth tot Aerdt, op zijn verzoek, oer vol ontslag verleend als burge meester van Bcrgh, met dankbetuiging voor do door hem langdurig bewezen diensten. De minister van binnenl. zaken heeft W. P. H. Van den Driessen Mareeuw voor het tyd vak van heden tot en met 31 Dec. 1894 benoemd tot tweeden assistent by de pharmacio aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zesde lezing in „Pniël". De zesde lezing, de laatste der reeks, werd gisteravond in „Pniël" gehouden door prof. dr. J. H. Gunning, ovor: „Het moedgevende in onzen tyd." Onze tyd kan het veiligst genoemd worden een „overgangstyd"zyn karakter steekt scherp af by het proza der achttiende eeuw; wy leven in eene haast, eene worsteling, een dringen en zwoegen; oreral is in onzen tyd ontwikkeling; ja, ontwikkeling juist is het grootste woord van onzen tyd. De menscb, hot individu streeft er naar zich overal geldend te maken, )n stryd met de sociale beweging, welke het goede van do massa verwacht. Napoleon kwam voort uit do revolutie, hy heer6chlo en viel, maar na zyn val vroegen de vorsten en volkeren, door hem vernederd en onderdrukt, zich niet ernstig genoeg af: „Wat heeft de Heerc God ons te zoggen gehad door al deze tuchtigingen?" Wel vroegen velen zich dit af cn liet het zoogenaamde róveil zegen achter, maar tot eene algemeene ernstige bekooriug, tot een algemeenen terug keer tot den levenden God kwam het niet. Het gevolg daarvan was het telkens op doemen der revolutie, evenals in een ziekelyk lichaam telkens de ziektestof zich vertoom welke meor en meer schynt te wyzen naar een volkoraon, algeheelen ommekeer. Do vraag: „Wat is er in onzen tyd moed gevend?" schynt dan ook op weinig antwoord te kunnen rekenen. En toch, al schynt dit, het is in de werkelykhoid zoo niot: er is integendeel veel moedgevends! Wie toch gelooft aan de Opstanding van Jezus Christus, d. i. der Verlieerlykte Wereld, kan niet wanhopen. Zullen we, wyzende op hot moodgevendo, eono balans gaan opmaken tusschen goed en kwaad? Noen, want op zoo iets reusachtigs is geen zuivor antwoord te geven. Wie toch dringt bij eene beoordeeling verder door dan de schors; wat is goed, wat is kwaad? Het geen in do oogen van dezen goed is, vinden genen kwaad, en omgekeerd. Het is daarom beter voor te houden dat het moedgevende is gelegen daarin, dat het kwaad aan alle kanten uitbreekt; dat hot Evangelie aan alle kanten werktin den moed en de volharding tot de bestrijding van het kwaadin de belofte ten slotte van eene vol komen overwinning. Het kwaad, by het individu zijn kwaad, ia de bron van het goede. De Heiland zelfheeft gezegd: „Uwe droefheid zal tot blydschap worden." De droefheid zelve dus, niet eeno vervanging van deze. Onze tyd in vogelvlucht beschouwende, komen we allereerst tot do vraag: „Wat is dan het groote euvel?" Antwoord: Het gevolg van het ongeloof jegens den geopenbaarden God. Uit dat ongeloof spruit voort al d6 ellende, gevolg van een verkeerd denkbeeld van vryhoid. Alle maatschappelijke grondslagen zyn gegrond op don levenden God. Wankelt het geloof in dien God, dan wankelen ook die grondslagen. Tot bewijs van het verzwakken van het algemeen rechtsgevoel dienen: schromelyk lichtzinnig vryspreken door jury's, ook wel b(J rechtscolleges ten onzent (Jeanno Lorette); verontschuldiging der misdaad door krankzin nigheid voorwenden (Lombroso en zyne school) het lynchen; al do bowegingen tot verkrijging van persooniyk of individueel recht, door dynamietaanslagen door menschendie do consequentio trekken uit de socialistische on communistische leer; talryke werkstakingen oproor; weerspannigheid; ongehoorzaamheid der kinderen bij zwakke tucht der ouders; misdaden van jonge monschon („Paris qui souffre"); ochtscheidingenafwijkingen op geestelijk gobied samengaande met afd walingon op zedelyk gebied (spiritisme); schandalen op groote schaal (Panama); faillieten; hazard spelen. Dit alles hangt met elkander samen. Onze tyd heefc veel overeenkomst met dien der gezonken Romeinsche republiek. Evenals toen ook nu: zucht naar een ongebonden, vry leven. Men wil de zorgen des levens niet dragen, men bedwelmt zich daartoe, zy het dan ook op verfijnde manier, als met opium, morphine, cocaïne, enz. Het gebruik van be dwelmende middelon is in den laatslen tyd 50 pet. toegenomen. De haat der armen togen de ryken neemt toe. Er wordt een hevigo stryd gestreden, waarin de zwakke voor den sterke moet bukken. Krankzinnigheid, zelfmoord en ver fijning van walgelyke zinnelykheid, ze nemen meer en meer too; een deel der pers en der journalistiek workt daartoe, helaas, in onzo dagen mee. En voorts, om dit tafereel to kronen: de onrust, de spanning worden grooter; de politieke spanning niet het minst, welko met zich brengt eene wapening tot de tanden Lord Palmerston sprak van de vyf quaesties, welke Europa in vlam zouden kunnen zotten door slechts óone vonk; door de genade Gods alleen is deze vlam nog niet uitgeslagen. Het Evangelie toch werkt met kracht. Jezus Christus is niet meer te loochenen. Het Woord Gods drijft het kwaad naar de oppervlakte. Denk aan de gelykenis van het onkruid onder do tarwe; het goede en hot kwade groeien: het zaad en het onkruid. Gruwelykbeden aan don eenon kant, ijver van de belijders van Christus, de liefde van Christus door menschen aan de andere zyde. We leven in een tyd van gerechtigheid. Het Christendom moot teruggeven wat het gestolen heeft. Iïetgoen gonoomd wordt met het woord „afval" is veelal gerechtigheid, het aannemen dor juiste gestalte. En velen zyn in onze dagen „afvalligen". In het ontzaglijk vele, dat gedaan wordt voor gevallenen, gevangenen, volksonderwys, alles pogingen tot massale zedelyke revolutie, ligt voor ieder onzer, dio het goede wil, eeno aansporing tot moed en volharding. De wetenschap is geene vyandin van bot geloof; de wetenschap zelve (ook de natuur wetenschap) is niot tegen het geloof, al kan het ongeloof ook de wetenschap al* zoovool anders tot voorwendsel nomen tegen het go- loof. Ds echto wetenschap i3 in onzo dagen niet aanmatigend, meel' dan ooit bescheiden; zij bekent have grenzen. Ook do beiydera van Christus houden dit in het oog! We hebben thans te doen met twee legers, waartusschcn het slagveld zal komen te liggen. Het eene leger, dat van het kwade, wordt wel sterker door overloopers uit het andere, dat van het geloof, maar het laatsto wordt daardoor meer en meer eene keui o'-ndo. De wereld is het eigendom des Houron, niet des Satans; hierin ligt eene belofte van volkomen overwinning. We zien eono toebo* reiding er toekomst, niet echter eener toe komst van de andere wereld, want als christen mooten we deze wereld noemen: de best mogelyke. Het Evangelie toch leert ons deze* wereld en de toekomende als één te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1