Een winkelier, wonende op den Nieuwendyk te Amsterdam, heeft de politie kennis gegeven, dat gisteravond te kwartier over zessen twee onbekende joDgens by hem een krentenbrood hebben gekocht en daarvoor een muntbiljet van ƒ10 ter inwisseling hebben gegeven. Toen de winkelier naar de herkomst van dat muntbiljet vroeg, gaven zy te kennen dat dit van een anderen jongen was, die buiten stond te wachten, wien zy roepen zouden. Geen hunner is teruggekeerd. Gisteravond is te Yenloo by het rangeeren de arbeider, dienstdoend wissel wachter, H. H. gestruikeld, waardoor hy onder een wagen kwam, met het gevolg, dat zyn linkerarm verbryzeld werd. Men meldt omtrent den brand te Winschoten (Oostereinde), dat de dienst meid van Doedens bekend heeft, den brand van Zondag gesticht te hebben. Zy is reeds naar het huis van bewaring overgebracht. Men meldt uit Nunspeet: Gister nacht, om circa twaalf uren, is het huis van den gemeentebode en buitengewoon veldwach ter J. Van Rhee te Elspeet totaal afgebrand,— ook de inboedel werd een prooi der vlammen, alleen twee stuks runderen konden worden gered. De brand is aan het achterhuis, toen de bewoners in diepe rust waren, ontstaan; ternauwernood konden zy zich, toen zy door het schreeuwen der koeien werden gewekt, met hunne kinderen, allen byoa naakt, redden. Terwyi de vrouw de kinderen in veiligheid bracht, mocht het den man gelukken de deur van den stal, waarin zich het vee bevond, open te krygen en met levensgevaar zyne twee koeien uit den stal te rukken. Het huis en de inboedel waren zeer laag verzekerd. Zonder twyfel heeft men hier weer te doen met een zeer lagen streek, eene wraakoefening op de politie, waarvan voor een paar maanden ook de brigadier alhier byna het slachtoffer is geworden. Men hoopt dat de Regeering door het detacheeren van eene brigade marechaussees aan de verregaande bandeloosheid van eenige slechte sujetten eeri einde zal weten te maken. Den 18den Januari 11. zat er '8 avonds in de herberg van Ruardi een ge zelschap ingezetenen van Parrega te redenee ren over den socialen toestand in het alge meen en den arbeider in het byzonder. Op eenlgen afstand zat J. A. T., 21 jaar, zonder beroep, aldaar, die opmerkte',,dat de arbeiders hier nogal ïydeiyk waren, dan durfden ze in Frankryk wat meer doen, daar gooiden ze er bommen in". Eenige oogenblikken later zei hy: „ik zal eerstdaags maar een moord doen", waarop de arbeider P. v. d. Wal die dicht by hem gezoton was en ook niet tot het gezelschap behoorde zei; „op my toch niet?" „Neen, jou niet", antwoordde hy, „maar de oude Zandstra zal er aan". Weer iets later zei hy „Ik moet even weg, maar kom dadeiyk terug". Hy ging toen naar den 74 jarigen 0. Zandstra, na onderwyi een tweeloopspistool met kruit en hagel geladen te hebben. Nadat hy tweemaal by Zandstra h&d aangebeld, deed de oude man zelf open om te zien wie nog zoo laat op den avond by hem belde, en zag toen op korten afstand een hem onbekend jonkman, die zei: „ik moet 25 hebben, anders ga je er aan". Zandstra antwoordde; „dat geef ik niet, want dat ben ik je niet schuldig"; hy meende echter te zien dat de jonge man eene be weging met zyne hand maakte, waarom hy haastig de deur sloot en naar zyne woonka mer terugkeerde. Vóórdat hy zyne gewone zitplaats by het raam weor ingenomen had, hoorde hy een sohot en rinkelden de glazen (later bleek dat er vier hagels in het binnenblad zaten). Zand stra liep de deur uit om hulp te roepen by zyn buurman. Terwyi hy daar aaanklopto, zei dezelfde jonge man tegen hem: „als je klopt, dan schiet ik je neer," en de daad by het woord voegende, schoot die persoon op hem en trof hem in het been. Hy kreeg ge lukkig maar één hagel in de linkerkuit, doch er waren in de broekspyp 4 on in de andere broekspyp 8 gaatjes, terwyi hy de hagels langs zyn been voelde. Voor die feiten heeft J. A. T. thans voor de rechtbank te Leeuwarden terechtgestaan. Hy werd door Zandstra als de dader herkend en bekende dan ook in hoofdzaak, maar be weerde dat een uit het gezelschap zeier moet maar geweld gebeuren, er moet een moord gebeuren." Daarop had hy gezegd: „ik zal een moord doen," en daarover nadenkende, zei hy: „de oude Zandstra dan maar." Zyn doel was slechts bangmakery geweest. De subst.-off. van justitie, mr. H. T. Westen berg, requireerde dat beklaagde wegens poging tot afpersing en poging tot moord zou ver oordeeld worden tot 6 jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. Van Loon gaf het bewys voor poging tot afpersing toe, maar bestreed de qualiflcatie van poging tot moord en wees op den slechten gezondheidstoestand van beklaagde, waardoor deze niet kan ver dienen en ontevreden met zyn lot, een mop peraar is. De uitspraak is bepaald op 17 dezer. Te Hollum is een reeds bejaard man, die bozig was mot snoeien, uit den boom gevallen en aan de gevolgen van den val overleden. In do woning van den burgemees ter van St. Quentin is eene flesch ontploft, gevuld met kruit. De dader van den aanslag is onbekend. In den Brusselse hen gemeente raad is gisteren het voorstel aangenomen, om een krediet van 50,000 fr. toe te staan aan het dagelyksch bestuur voor feesten ter ge legenheid van de tentoonstellingte Ant werpen. Blykens mededeeling van den schepen Andró bestaat het plan, den Muntschouwburg gedurende den geheelen zomer door verschil lende gezelschappen te laten bespelen. KOLONIE IV. BATAVIA, 31 Jan.—5 Febr. Blykens een van den resident van Madioen ontvangen rapport, heeft ter afdeelingshoofd- plaats Patjitan eene overstrooming van de Patjitan-rivier plaats gehad, waardoor byna de geheele kotta onder water werd gezet. De weg van Patjitan is tydeiyk voor voertuigen onbruikbaar geworden door de vernieling van twee duikers en belangryke aardschuivingen op zes plaatsen. De resident van Soerabaia deelt mede dat eene doorbraak by Malangbong naby den dam Kapoetran in de afdeelingSidoardjo heeft plaats gehad, waardoor een dessa en 1500 bouws sawah's onder water werden gezet. Ook van don resident van Rembang en van den resident van Banjoemas ontvangen rap porten melden dat ten gevolge van zware regens vele rivieren buiten hare oevers zyn getreden, waardoor eenige bruggen, enz. zyn weggeslagen, terwyi de heerendienstwegen op vele plaatsen zwaar werden beschadigd. Door het onstuimige weder op de reedo te Semarang zyn twee prauwen omgeslagen, beladen met ingevoerde ryst. Met die prauwen keerden ook 3 Chineesche en 12 inlandsche koelies van het gelost wordende Chineesche schip naar land terug. Al deze menschen zyn jammeriyk verdronken; alleen 4 prauwen voerders zyn door eene sloep van het veer gered. Tydens den hoogon waterstand Zaterdag is een Europeesch militair te water geraakt en verdronken. Tot heden heeft men tever geefs getracht het lyk te vinden. In het mail-overzicht van het „B. Hbl." lezen wy: Het komt ons voor, dat hetgeon in het offi ciéél verslag omtrent de voornaamste gebeur tenissen in Atjoh, loopende tot 15 Januari jl., voorkomt, alleszins geschikt is om niette optimistisch omtrent den sedert het optreden aan onze zyde van Toengkoe Oemar ingetreden toestand te denken. Onze post to Siroen in de geconcentreerde linie, zoomede vier andere tydeiyke posten, zyn weder verontrust. Een transport tusschen Lambarih en Anagaloeng werd beschoten, ten gevolge waarvan twee onderofficieren en een mindere, benevens twee dwangarbeiders, gewond werden. Een paar dagen kon een transport tusschen die twee posten ook niet ongemoeid voorbygaan. Deze feiten, voorgevallen in Groot Atjeh in eene tydruimte van 12 dagen, wfizen er op dat ook deze streek nog geenszins van vfianden is gezuiverd, zoodat de vraag ryst, of ter conso lidatie van den ingetreden toestand niet be hoort te worden ovorgegaan tot versterking der troepenmacht. Volgens tot oordeelen be voegde personen was dit reeds dadeiyk een gebiedende eisch, om, by de ongetwyfeld ge waagde politiek, door ons jegens het genoemde voormalige bendehoofd gevolgd, tegen alle gebeuriykheden bestand te zyn. Het is dan ook op grond van die door de omstandigheden geboden voorzichtigheid en behoedzaamheid, dat wy geen oogenblik ge loofd hebben aan het bericht, dat onze nieuwe bondgenoot zou zyn gemachtigd om naarKe- mala op te rukken. Te minder zin heeft dat bericht, sedert het na het door dr. Snouck Hurgronje ingestelde onderzoek als een paal boven water vaststaat, daar de Kemala party weinig meer is dan een naam en de persoon des jongen sultans in de verste verte niet in staat is éón enkelen staat te beheerschen en dezen tegen den zin der bevolking in eene andere richting te dwingen. De algemeene politieke toestand van het oogenblik in de bezette streken eischt de volle aandacht van den gouverneur. De feiten op zichzelven spreken zoo duideiyk, dat toelich ting overbodig wordt. Indien de verwachtingen, welke de gouverneur van het optreden van Toengkoe Oemar koestert, verwezeniykt wor den, dan zyn wy reeds een grooten stap voor uitgegaan. Het is daarom te hopen dat het denkbeeld om naar Kemala te gaan voorloopig op den achtergrond geraakt.' Naar wy uit goede bron vernemen, zyn de door den heer J. L. Huizer, gewezen hoofd ingenieur van het stoomwezen in Oost-Indié, geconstrueerde machines, ter verpakking van opium voor de regie in Indié, met zeer gunstig gevolg beproefd. De machines zyn alle goedgekeurd en reeds naar Java verzonden, om daar onder toezicht van den heer Linck, ingenieur by de staats spoorwegen op Java, te worden opgesteld en in werking gebraobt. (Fad.) Naar het „Bat. Nbl." verneemt, is dokter J. W. Hofman bezig pogingen tot de oprich ting eener krankzinnigen-koloDie aan te wen den, en vindt hy daarby den steun van vele autoriteiten, waaronder zoowel de minister van koloniën als de Gouverneur-Generaal. Daar, naar onlangs werd medegedeeld, de befitaande inrichtingen vol lyders zyn, en de statistiek ongetwyfeld moet leeren dat er op de vele millioenen inlanders van Java nog een groot aantal onverzorgde krankzinnigen zyn, zoo ban eene kolonie als bovenbedoeld nog feitelyk in eene bestaande behoefte voorzien. Voorgedragen is tot leoraar aan het Gymnasium Willem III in de Engelsche en Duitsche taal do heer M. Wiessing. Voor de aanstaande onderwyzersexamens hebben zich aangemeld: voor de hulpakte 4 mannelyke en 9 vrouwe- lyke, voor de hoofdakte 6 mannelyke, voor het Fransch 12 vrouwelyke, voor het Duitsch 1 vrouwelyke, voor het Engelsch 2 vrouwe lyke, voor het teekenen 1 mannelyke cand. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Twee jaar ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den veearts by den burgerlijken dieust W. J. Esaera en aan de hulp- onderwijzeres A. Immink. Benoemd: Tot opziobter 8de kL by den Water staat en 's lands Burg. Op. Werken, do tfldeiyke opzichter A. E. Van Ueeteren. Departement van Marine. Ovorgeplaatst: Van Hr. üls. fregat „Koningin Emma der Nederlanden" naar Hr. Ms. wachtsohip „Gedeh", de late lait. dor mariniers A. H. Bakker; van Hr. Me. wachtschip „Gedeh" naar Hr. Me. fregat „Koniogin Emma der Nederlanden", de lsto luit. dor mariniers J. W. Wy- nands, van Hr. Me. wachtschip „Gedeh" na»r Hr. Ma. fregat „De Ruyter", de oil", v. adm. lsto kl. 8. Hummelinok; van Hr. Ms. fregat „De Ruyter" naar Hr. Ms. flottielje-vaartuig „I'adang", do off. v. adtu. 2de kl. 13. F. baron Van Heerdt totEversberg; van Hr. Me. flottielje-vaartuig „Padang" naar nr. Ms. pantoersobip „Koningii Emma der Nederlanden", de adjunot-adm. F. Bezomer. Ingetrokken: Do vergunning tot repatriëeren van don luit. ter zee lste kl. A. M. P. O. Van de Laar, van Hr. Ms. wachtschip „Bromo". INGEZONDEN. Bier verkoopen om de Jeneverkroegen te bestrijden] Mijnheer de Redacteur I Mag ik 66D6 enkele opmerking maken naar aanleiding van de mededeeling in uw nommer van Zaterdag jl. in de rubriek: „Amsterd. brieven." De schryver van die brieven ver klaart dat in het Volkskoffiehuis te Amster dam een groot glas bier voor 4 cents verkocht wordt en zegt onmiddeliyk daarop n. b.„be dwelmende dranken worden er niet getapt." Alsof bier geen bedwelmende drank is! Vooral do tegenwoordig in den handel voorkomende zware bieren (waarvan sommige annonces zeer karakteristiek luiden: „drinktbier en gy b 1 y f t het drinken 11) zyn borrels in het groot Doch zwaar of licht bier, dit is zeker: het drinken van bier is voor velen de brug om te komen tot het drinken van sterken drank. Tegen een kwaad van zoo'n omvang als de drinkgewoonten zyn, helpen geene lap middelen. Van al de middelen en wegen, in het buitenland beproefd, (dat ons in den stryd tegen het alcoholisme vór vooruit is) is alleen geheel-onthouding proefhoudend gebleken. Tal van voorbeelden uit do ervaring in de Staten van Amerika, waar verbodswetten heerschen, bewyzen dit. Het kwaad moet in den wortel worden aangetast. Het baat weinig of niets om van den gif boom een enkelen zwaren tak te kappen. De boom moet in zyn geheel vallen. Met dankzegging voor de plaatsing in Uw veelgelezen blad, teekent zich Hoogachtend, UEd. Dw. Dn. K. BUITENLAND. Frankrijk. Den anarchisten wordt het erg lastig gemaakt. Er hebben weer verscheidene huiszoekingen plaats gehad en eenigen der anarchisten werden in verzekerde bewaring gesteld. De prefectuur van politie is voornemens om de anarchisten voortdurend op de hielen te zitten dat zy tot dusver met zooveel yvor is opge treden, heeft ten minste reeds dit uitgewerkt, dat vele verdachte personen te Saint-Denis, Saint-Ouen en Aubervilliers, waarvan de buren niets dan last en verdriet haddon, zich uit de voeten hebben gemaakt. Een merkwaardige me dedeeling doet ook de Temps" naar aanleiding van de talryke individu's, die in denlaatsten tyd zyn gearresteerd: er zyn er geen twee onder, die hunne middelen van bestaan kunnen aantoonen. Toch vond men by hen geld; by een hunner zelfs 30G fr. in goud, by de anderen 80, 40, 50 fr., in ieder geval zeer veel voor menschen, die geen beroep uitoefenen. Toen Sebastian Faure gearresteerd werd, stak hy even 500 fr. nog by zich, voor hy de politie volgde. Verder zyn byna alle gearresteerden zindeiyk gekleed, hunne handen zyn blank en zacht, terwyi zy toch beweren een handwerk te beoefenen. Onder de anarchisten, die gisteren, geiyk tegenwoordig eiken dag, weer gevangen zyn genomen, behoort de beruchte Frangois, ook Francis genaamd, die als verdacht van den aanslag tegen het café-Véry gedaan te hebben, door de Engelsche regeering uitgeleverd was, maar van wien de misdaad niet bewezen kon worden. Francis weerde zich, toen hy gevangen zou worden genomen, als een razende. De deur zyner woning moest opengebroken wor den en de politie moest hem letteriyk er uit sleepen. Twee als zeer gevaariyk bekende anarchis ton, Bourgeois en Claumann, die mon insgeiyks wilde vatten, zyn govlucht. Een anarchist, Edouard Marlo, te Roubaix, is gearresteerd, omdat hy zyn patroon heeft trachten te vermoorden. Aan den rechter van instructie, die hem naar de beweegredenen zyner misdaad govraagd had, hoeft hy geant woord: „Ik ben anarchist sedert een jaar; ik heb voor acht dagen mijne vrouw verlaten. Een compagnon heeft my voor vyf dagen by zich genomen. Ik heb een patroon willen dooden. Het toeval wilde dat bet Cbausies was. Ik had evengoed een ander, dezen of genen kunnen dooden." En daarna noemde hy de namen van verscheidene andere patroons. Verder zeide hy tot den rechter van instructie, die hem meer gevraagd had„Vraag my niets meer. Ik antwoord niet." Duf tschlaud. Gisteren werd te Berlyn de bekende anti semiet Ahlwardt, nadat zyne gevangenisstraf was geëindigd, op vrye voeten gesteld. Daar het niet bekend was, dat Ahlwardt uit de gevangenis zou worden ontslagen, waren slechts weinigen zyner aanhangers aanwezig om hem te ontvangen. In een naburig koffiehuis werd Ahlwardt door een aantal anti semieten verwelkomd. Toen trok men in optocht met vlaggen en banieren door de straten van het noordeiyk deel der stad naar het Germania lokaal, waar Ahlwardt eene redevoering hield en door zyne aanhangers met luide toejuichingen werd ontvangen. Uit Kiel wordt gemeld dat, by de gisteren plaats gehad hebbende geforceerde proefvaart van het nieuwe pantserschip „Sachsen" (een zusterschip van de „Brandenburg"), prinses Heinrich een uur lang in de machinekamer vertoefde. De prinses is patronesse van het ondersteuningsfonds voor de nagelatenen der onlangs op de „Brandenburg" verongelukten. Jhr. Van der Hoeven en gemalin begaven zich gisteren ter afscheids-audiëntie naar Wei- mar. Mevr. Van der Hoeven gaat van daar voor eenigen tyd naar Rome, terwyi de Neder- landsche gezant afscheidsbezoeken in Zuid- Duitschland gaat afleggen, om vervolgens, over 's-Gravenhage, zyn nieuwen post te Ween en te gaan aanvaarden. De commissie voor het Duitsch-Russi- sche handelsverdrag heeft met 15 tegen 10 stemmen het voorstel der conservatieven, dat het verdrag slechts voor een jaar zou gelden, met één jaar opzeggingstyd, verworpen. Daar entegen werd artikel 20, waarby de duur op tien jaren wordt bepaald, met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. Te Bochum hebben dezer dagen ver scheidene dynamiet-ontploffingen plaats gehad. De pleger dezer aanslagen heeft, toen men hem gevangengenomen had, bekend, dat hy het kantoor van den Landraad in de lucht had willen doen springen. Men heeft 37 gestolen dynamietpatronen gevonden. Groot-Britannlö. Lord Rosebery wordt als eerste minister ook door de conservatieven welwillend ont vangen. De „Times" noemt hem den aange wezen opvolger van Gladstone. Wie ook mi nister wordt van buitenlandsche zaken, de buitenlandsche politiek zal niet worden ver anderd; waarschyniyk zal aan de besluite loosheid ten opzichte van de vermeerdering der vloot een einde komen, maar de alge meene politiek zal op denzelfden voet voort gaan. De „Standard" zegt dat iedereen moet be treuren dat lord Rosebery de portefeuille van buitenlandsche zaken nederlegt. Lord Rosebery had gisteren eene audiëntie by koningin Victoria, welke ruim een uur duurde. Toen de nieuwe Premier het paleis verliet, werd hy met luide toejuichingen begroet door de talryke volksmenigte, die in de nabyheid van het paleis byeen was. Alge meen is men zeer tevreden over het optreden van lord Rosebery als minister president, met uitzondering van de radicale minderheid, die zich, hoewel met weinig hoop op succes, nog steeds tegen Gladstone's opvolger blyft verzetten. Betreffende Gladstone's gezondheid blyven de berichten vry gunstig. Weldra zal de af getreden Premier, naar men weet, voor eeni gen tyd naar Hawarden vertrekken. Zoodra de „grand old man" daar eenige weken rust heeft genoten, zal hy zich onderwerpen aan eene oogoperatie het lichten van de staar— welke operatie, naar men beweert, door een Duitsch geneesheer zal worden verricht. Of Gladstone later nog aan de beraadslagingen van het Lagerhuis zal deelnemen, zal natuuiiyk van de omstandigheden afhangen. Vooiloopig hoeft de bejaarde staatsman nog geen plan om zyn zetel in het Lagerhuis op te geven. Men wacht nu nog slechts op de aange kondigde vergadering der liberale afgevaar digden, in welke lord Rosebery het program, dat hy met zyne ministers denkt te volgen, zal mededeelen. De hertog van Devonshire, de leider der liberale unionisten, hield gisteravond te Yeovil, graafschap Somerset, eene politieke rede voering, waarin hy verklaarde dat zyne party slechts eene gematigde oppositie tegen lord Rosebery zal voeren, met uitzondering echter van de home-rule politiek, waartegen de liberale unionisten zich met alle kracht zullen blyven verzetten. By de uitvoering der finantiëele hervormingen en de versterking der marine zullen de liberale unionisten lord Rosebery steunen. De stryd tusschen de Engelsche en de troepen van den hoofdman Todih Silah aan de Gambia is begonnen. Na een hevigen stryd hebben de Engelsche soldaten het dorp Busamballa, dat by de eerste expeditie door hen moest ontruimd worden, weer bezet. Men verwacht nu spoedig den aanval op Gonjur, waar Todih Silah zich met zyne hoofdmacht in eene sterke stelling heeft verschanst. Tevens is te Londen nu de officiéél© be vestiging ontvangen van den dood van den Matabelen koning Lobeugula. Door al zyne volgelingen verlaten, overleed de onttroonde vorst den 23sten Jan. in zeer deerniswaardigen toestand in het Zambesi gebied, waar hy eene schuilplaats had gezocht. De expeditie tegen de Matabelen, welke trouwens na hunne onderwerping reeds vrywel overbodig was, zal nu worden gestaakt Uit Kaapstad wordt verder gemeld dat kapitein Dawson het gebeente van Wilsons vyfendertig mannen g vonden en begraven heeft. De geheele houjiug der Matabelen ken merkt zich thans door oene gedweeheid, die bewyst hoe terdege zy door de Maxim kanonnen kleingemaakt zjin. Italië. Niet zeer gunstig blyven steeds de kansen voor de finantiëele plannen van de Italiaan- sche ministers Crispi en Sonnino. De commissie uit de Kamer, welke rapport moet uitbrengen over de hervormings voor- stellen, koos gisteren den heer Bacchelli tot haar voorzitter. Deze keuze was niet over eenkomstig den wensch der regeering, omdafc de heer Bacchelli niet tot haar aanhangers behoort. Volgens de „Tribuna" is de meerder- heid der commissie bereid zoovele nieuwe belastingen toe te staan als noodig is om het tekort te dekken, doch is zy niet van zins alle voorstellen van den minister van financiën te bekrachtigen. Daarentegen heeft) de heer Sonnino verklaard, dat hy genoegen zal nemen met de belastingen, welke da commissie zal goedkeuren, ook indien de commissie eenige zyner voorstellen mocht verwerpen mit6 slechts het bedrag, dab; elke belasting moet opbrengen, niet worde verminderd. De „Times" verneemt uit Rome, dat de miui8teriëele meerderheid, gebleken by de stemming over de maatregelen genomen tob herstel van de orde op Sicilië, geene buiten gewone beteekenis heeft, daar de staat van zaken uiterst verward is gebleven en elke oplossing mogelyk achynt. Velen verwachten eene ontbinding van de Kamer. De regeering is voornemens den verjaar dag des koning8, 14 Maart, meer dan gewoon- ïyk te vieren. Men verzekert voorts dat dien dag een besluit zal verschynen betreffende het verleenen eener ruime amnestie voor de on lusten op Sicilië en in Massa Carrara, en dat er de staat van beleg zal opgeheven worden. Verder wordt gezegd dat er dien dag een brief van den koning aan den mmister-presi* dent verschynen zal, waarin hy verklaart vaa een gedeelte der civiele ïyst af te zien. Spanje. De onderhandelingen tusschen Spanje en Marokko hebben tot een resultaat geleid en Spanje's grootste generaal, maarschalk Mar tinez CJampos, heeft van den keizer de be lofte gekregen, dat eze 20 millioen peseta's aan Spanje zal betalen. De 28 andere generaals, die, aan het hoofd van enkele duizenden, met den maarschalk ten stryde zyn getogen en by Melilla veel hebben geledon van be* krompen woningen en andere ontberingen, kunnen nu welgemoed huiswaarts gaan. Do twist heeft weinig menschenbloed, maar beiden staten geld gekoBt. Spanje heeft het reeds uitgegeven en Marokko heeft nog slechts beloofd het te zullen doen. Doch ook als do keizer zyn woord houdt, zal het gehaspel aan Spanje millioenen hebben gekost, welko het zeer slecht kan missen. De Sultan Muley Hassan, van Marokko, zal echter van de 20,000,000 peseta's schade vergoeding slechts 5,000,000 terstond betalen. De overige 15,000,000 zullen later betaald worden by termynen, over eenige jaren verdeeld Maarschalk Martinez Campos keert nu terstond naar Madrid terug. Nu deze schik king is getroffen, zal ook de Cortez weer ge opend worden en wel op 26 Maart. Naar mea weet, achtte de regeering het niet raadzaam de volksvertegenwoordiging weer byeen te roepen, voordat het geschil met Marokko was byge- legd. Thans echter kunnen de gewone parle mentaire werkzaamheden weer een aanvang nemen. Servië. Het gerucht te Belgrado, dat er oneenig- heid zou zyn ontstaan tusschen koning Alexander en zyn vader Milan, is van alleD grond ontbloot. Heden is het twaalf jaar geleden, dat Servië tot een koninkryk werd geproclameerd. Volgens de „Frankf. Ztg." zou Milan, ter ge legenheil van dit feest, weder den generaals- rang in het Servische leger innemen en aan het hoofd der officieren koning Alexander de gelukwenschen van het leger aanbieden. Oostenryk-Hong.-Monarchie. In de Hongaarsche Kamer duurt de stryd over het burgorlyk huwelyk voort. Gisteren hield de oppositieleider Heóthy eene redevoering, waarin hy betoogde dat de groote betoogiug, welke Zondag jJ. te Pestb ten gunste van de invoering van het burger lyk huwelyk is gehouden, door do regeering was op het touw gezet. Met klem trad do minister van justitie Szilagyi tegen deze be wering op, onder daverende toejuichingen der liberalen, die steeds eendrachtig het voorstel der regeering blyven steunen. TWEEDE MAflEB. Voortzetting der behandeling van de Kieswet. De heer Hafftnans houdt vol dat de kunst van lezen en schryven niets gemeen hoeft met het voorzien in eigen onderhoud en art. 4 dus niet aansluit by art. 3. Hy bespreekt ook nog zyn amendement. Als de Minister het onaannemelyk verklaart, gaat spr. direct op den loop, want hy zou niet gaarne eene onzuivere stemming op zyn geweten hebben. De heer A. Mackay betoogt dat de Minister weinig toenadering betoont en dat tweemaal verhuizing per jaar niet aan de geopperd® bezwaren tegemoetkomt. Door den heer W. De Meijier is een Nieuw Amendement voorgesteld, om nl. art. 4 2de lid van het ontwerp aldus co lezen „In het laatstverloopen dienstjaar niet aan geslagen geweest zynde in eenige ryks directs belasting, gedurende de laat- tvevioopen of aan zyne laatste verhuizing vuu.-igcgone twaalf maanden eene zelfde woning, bestaande voor

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2