Zaterdag-avond en Zondag Een uitstekende maatregel Inli ch tin ff en Te 's-Gravenhage ie het volgende strooibiljet verspreid: „Nu de plannen van het Kurhaus te Sche- veningen door een ieder z\jn gezien, kan men denken wat een misstand zoo'n gebouw daar zou geven. De teekening was niet kwaad, maar blykbaar bestemd voor een ander punt. Ik stel my nog de tweede week in Mei voor, in vroeger jaren; dan was Buitenhof en Plein in denzelfden geest bebouwd. „'t Aspect van het Kurhaus wordt bedor ven. Logeerkamers zouden er meer komen, maar zyn die noodig? In't afgeloopen seizoen is er volstrekt geen gebrek aan kamers ge weest, zelfs niet in Augustus; of moeten de omliggende hotels leeg staan? Zelfs tydens de Sporttenloonstelling zyn er niet meer vreemdelingen geweest op Scheveningen. Moet nu de omgeving vernietigd worden en dat prachtige uitzicht benomen? Wil men meerdere logeerkamers, welnu, men heeft immers de oude Kurzaal nog disponibel om deze in te deelen voor kamers. „Is er gebrek aan winkels Dat heeft ook de Sporttentoonstelling bewezen; informatiën te bekomen aldaar. Wat moet men met café's doen? De Kurzaal zelf is een ferm bierhuis met eon succursaal a. 8. zomer by de Montagne- russe; verder zijn er in den omtrek gelegen heden genoeg waar men zich kan verpoozenof wil men café's maken la Sporttentoonstelling, Ching, la, la? „Hierby komt dat by den bouw van het Kurhaus is bevolen, door Burgemeester en Wethouders en door Gcdoputeerdo Staten, dat er aan de landzydo van het Kurhaus geene „vergunningen" mochten komen; voor de Sport was dat iets anders; dat was tydelyk. „Het voornaamste is dat men dat plein niet kan missen. Wat moet dat geven op drukke dagen? De badplaats verknoeien; neen, geene concentratie: uitbreiding. Laat men ten noorden iets probeeren, maar dat plein, waar indertyd de Gemeenteraad goedvond het tegenwoordige plantsoentje aan te leggen, dat moest niet bebouwd worden, met de gevolgen, dat daar eene straat zou komen. Onbetwistbaar is de Gemeente nog meesteres; doorlees het contract, dan biykt ten duidelykste dat de Gemeente zich heeft geposeerd als 1ste hypotheekhoud8tor van p. m. 8'/, ton. „Nogmaals, bebouwt geene pleinen, waar ook. Alles wat daarop geplaatst wordt, is hinderiyk, en men heeft er later spyt van." Met een valse hen sleutel heeft men zich gisternacht toegang verschaft tot het benedenhuis op den hoek van de Laan- zicht- on Koepelstraat, te Rotterdam, door een werkman bewoond. De daders ontvreemd den eenige kleodingstukken en een bedrag aan geld van ongeveer 15. Alvorens de dief stal gepleegd werd, hadden de daders, drie in getal, zich by de woning van den bestolene verdekt opgesteld, twee tegen den muur en één op korten afstand op den uitkyk. Zoo wachtten zy do surveilleerende agenten op, groetten dezen beleefd, toen zy zonder aan merking te maken hen voorbygingon, en maakten daarna van do drie kwartier, die verloopen moesten alvorens de agenten weder op dat punt kwamen, gebruik om hun slag te slaan. (IV. R. G.) Vele huismoedors te Renswoude hebben de gewoonte om den pot met kokende pap zonder deksel op den vloer te zetten. Do jongste dochter van V. De G. aldaar viel in zoo'n pot en bekwam ernstige brandwonden. Uit eene beek in de nabyheid van don Daneker molen te Geleon is eergisteren het lyk opgehaald van zekeren B., die zich dos ochtends vroeg "naar de kerk had begeven en waarschynlyk door de duisternis in het water was geraakt. Door fabrikanten in den Zuid oosthoek van Friesland is eene vereeniging opgericht, met hot doel om melkvervalsching en het leveren van slechte melk togon te gaan. De vereeniging zal controleurs aanstolJen, die op verzoek der betrokken fabrikanten bij dc leveranciers zich zullen vervoegen. Zy zullen daar monsters melk nemen en onderzoeken, welk voedsel de koeien gebruiken en zich bovendien overtuigen van den gezondheidstoe stand van de koeien on hare uiers. De leve ranciers zyn verplicht deze controleurs ten allen tyde op hunne melkeryon toe te laten. Te Parys is eene nieuwe ver- ©eniging opgericht, welke zich ten doel stelt de aan zichzelven overgelaten kinderen na te gaan, en aan to spiekeu, wanneer zy aan het bedelen zyn, en hun don weg te wyzon om op nuttige ^wyzo te leeren werkzaam zyn. Meer dan vierhonderd kindoren boneden de zestien jaar worden ieder jaar gearresteerd wegens beaelary, terwyl meer dan dertienhon derd kleine meisjes woraen opgopakt wegens vergrypen tegen de zedelykheid. Aan deze ver6chrikkölyke toestanden wil de nieuwe ver eeniging langs practischen weg paal en perk stellen. Eenige jonge onderwyzers en studenten hebben het plan tot oprichting dezor vereeni- giog, die in eene weroldstaü als Parys zeer veel goods kan doen, onderworpen aan den directeur van het lager onderwys, den heer Blli«Sort Het denkbeeld vond veel instemming en in weinige woken had de heer Buisson in eon uitgebreiden kring belangstelling voor het plan weten op to wekkenvoorloopige statu ten werden bewerkt en reeds bad eene alge- meene vergadering plaats, waarin deftnitiof de veretniging tot stand kwam. Het Bestuur van de „Sociëté contre la mendioitó des enfants" bestaat uit drie en twintig leden. Onder hen vinden wy o. a. Bardoux, senaats lid, Lóón Bourgeois, afgevaardigde, Bompard en Denys Cochin, gemeenteraadsleden, Poin caró, oud-minister, en verscheidene professoren en onderwyzers vermeld. De werkzaamheden zyn zoo eenvoudig mogeiyk: hot departement van de Seine wordt verdeeld in een aantal afdeellngen, elk met een directeur aan het hoofd; de werkende leden der afdeeling sur- veilleeren de kleine bedelaars, signaleeren hen aan de directeurs van de afdeelingen, waar zy verklaren te wonen, en winnen zooveel mogeiyk inlichtingen omtrent de kinderen en hunne familie in. De vereeniging tracht dan de kinderen aan de straat te onttrekken door hun den toegang tot een der vereenigingen, waar zy hulp en bystand kunnen vinden, te vergemakkeiyken. Een groot aantal leden uit alle kringen der maat6chappy zyn reeds tot de nieuwe vereeniging toegetroden, die vol yver zich aan eene grootsche en nuttige taak zal wyden. Kinderen van bedelary en straat- loopers afhouden, i6 het aantal misdaden in de toekomst verminderen; bedelende kinderen groeien toch alleen op voor zonde en misdaad. INGEZONDEN. Naar aanleiding van de tentoonstelling TOOROP. Deze ontboezeming (tot critiek onmachtig) beginnen wy met een kort begrip van het geen wy verstaan onder een schildery. Een schildery is het werk van een kunstenaar, die ons in olieverf eene voorstelling geeft van de dingen, waarneembaar voor menschelyke zintuigen, door het genie van den kunstenaar geïdealiseerd. Het doel, waarnaar iedere zelfbewuste en zichzelf beheerschende methode in de kunst streven moet, is het schoone. Wat is het schoone, hoe vindt men het schoone? Wy stellen ons tevreden met het antwoord, dat do beminiyke Töpfer hierop geeft. Het schoone in de kunst is enkel en alleen een uitvloeisel van de menscheiyke gedachte, vry van ieder anderen plicht dan die om zich te uiten door de voorstelling van voorworpen uit de natuur. Het schoone komt voort uit de gedachte, waarin de Godheid zelf het gelegd heeft. Het schoone in de kunst, vergeleken by het schoone in de natuur, doet zich anders aan ons voor, onaf hankelyk, uitmuntend, absoluut. Het is niet anders dan de natuur, waargenomen door alJe zintuigen, plus dat zesde, dat geen uit wendig orgaan heeft, maar in de hersenen over de vyf andere heerschappy voert, en dat Töpfer zeer gracieus aanneemt dat wy, U en ik, bezitten. En Göthe zegt in zijne taal: Wie Natur im Vielgebilde Einen Gott nur offenbart, So im weiten Kunstgefilde Webt ein Sinn der ew'gon Art; Dieses ist der Sinn der Wahrheifc, Der sich nur met Schónen schmückt Und getrost der höchston Klarheit Hollsten Tags entgogonblickt. Oprechter en warmer bewonderaar dan Jacob Ruysdael in Fromentin vindt, is niet aan te wyzon en als hy veel lof over hem gesproken heeft, besluit hij met hom te pryzen om zyno volmaakte kennis van do wetten der natuur, niet minder dan die der techniek. Over dit laatste durft niet iedereen zoo mee te praten als wel over het. mooi of niet mooi van oen schildery. Op het punt van techniek kan examen wordon afgenomen, terwyl over smaak, volgens het spreekwoord, niet te 1 wisten valt. Smaak is aan don bovengenoemden zes den zin verwant en oven zoo moeilyk te be* schryven. De beste definitie van smaak, diu wy kennen, gaf ons Diderot. Smaak is eene gemakkelykheid, door herhaalde ondervinding verkrogen, om hot ware en het goede met hetgeen fraai maakt op to merken on er snel en levendig door getroffen te worden. Zyn de orvaringon, die het oordeel bepalen, frisch in het geheugen, dan is de smaak eene opge- klaardo; hebben die ervaringen slechts een totaal indruk overgelaten, dan komt dit toch den tact, hot instinct eenigormate ten goedo. Met dit laatste beetje zal het gros van het menschdom zich wel moeten tevreden stellen. Het percentage van kunstenaars en kunst kenners in strenge beteekenis is uiterst gering, maar aan liefhebbers, wier oog en hart open is on in meerdere of mindere mate vatbaar voor het schoone in natuur en kunst, ont breekt het niet. Wy kennen de kunstproducten der middel- eeuwsche school met hare strakko, gerekte, gladde figuren, met het verguldsel, dat er dikwyls in voorkomt. Yan de glansrijke Ila- liaansche, Frausche, Vlaamsche en Holland- scho kunst zagen wy ill do grooto Europoe- sche Musea do heerlyko voortbrengselen. De poverheid van de eerste helit dezer eeuw hebben wy dageiyks voor oogeu, en zoo voort tot op onzon tyd hebbeD wy van al deze schilderijen en schilderwyzen belangstelleud notitie genomen en daardooi aan onzen smaak oeno beslissendo richting gegeven, die, zonder ons het oog te doen sluiten voor de min of meer vindbare deugden in het strevc-n der jongsten onder de jongeren, ons velerloi vragen op do lippen logt, die ons in vertwy- feling breDgen zoolang wy gelooven dat die jongeren het ernstig voor hebben. Wy meenen heden ten dage in do schilder kunst op te morken eene onverschilligheid voor het preciseoren in de teekening, eene onbestemdheid in de vormen, eene verslapping in het weergeven by zekere groepen van kunstenaars, die getuigen van oene onzeker heid, van een onwis tasten, die in de geschie denis van do schil Jerkunst meer zyn voor gekomen en die op een zonderling ziekeiyken toostand van anarchie en decadence uitloopon, waaruil te zyner tyd een energiek, overtuigd moester redding brengt, aan natu irlykheid hare rechten hergeoft en aan de zoekenden, twy fel enden, verdwaalden de goede richting voor hunne werkzaamheid aanwyst. Den kunstenaar betwiste men inmiddels zyne volslagen vryheid niet, hy geve zich over aan anarchie, nihilisme, aan alle buiten sporigheden, droomeryen, hersenschimmen, hy verlustige zich in het teekenen van de zonderlingste dingen, die in een menscheiyk brein kunnen opdoemen en waarin van natuur en waarheid geen spoor te vinden is, hij teekene gerekte figuren als wayangpoppen met armen, die op pompstangen geiyken, met haarbundels, die gedachten voorstellen, lynen hoog en laag kronkelend, rond en hoekig om gevoelsdraden na te bootsen, hy doe dat met lynen of mot strepen, met veegen of met dotjesverf, met Chineesche perspectief of zonder. Laat den kunstenaar begaan, voor hem is die absolute vryheid onontbeeriyk en aan de kunst schaadt hot niet. De kunst ook in de symboliek moet de schoonheid dienen, zy ontleent daaraan hare rechten. Of is symboliek alleen te dienen door wanstaltige en excentrieke figuren, door ave- rechtscho of geen kleuren, door lynen, stre pen, trekken, krullen, stippen, waaraan geen oningewyde eene gedachte kan vastmaken? Men noeme zulke voorstellingen: „van zwy- melverrukking teer deinende Hindoenajaden, samenritselende offerhandengeuren in kittelend lyDengekrieuw; geluiden opgaande in lynen, die kronkelend, biddend saamknielen", zulke kring- krampkronkel woorden maken de voorstelling niet begrypelyk voor kalme kunstgenieters, die geluiden en geuren niet zien, en kleuren niet hooren kunnen, die in gele en roode neergedotte vlakken geen landschap of welk ander sujet ook kunnen ontdekken. Voor dezulken is al dat werk verloren, zy kunnen den rebus niet raden en verstaan de taal niet, waarin de oplossing geschreven is. De woor den krygen in die taal eene gansch andere beteekenis, dan de taalkunde ze geeft. Zoo b. v. over een schilderytjo van den onlangs overleden talentvollen schilder Oyens, 30 cen timeter, „een klein, donker hoekje van een atelier volnu zou men toch heel iets anders verwachten dan „atmosfeer". Dergeiyk gebruik van vryheid brengt ons de volgende woorden in de gedachte a propos van fin de siècleEchappés a la disciplineles hommes trouvent des délices particulières a violsr loutes les régies a la fois. Doch al genoeg ontboezeming, wy willen nog eenige regels uit Göthe's Zahme Xenien aanhalen Entweicht wo dftstre Dummheit gerne schweift, Inbrünstig aufnimmt was sie nicht begreift; Wo Schreckens Miihrchen schleichen, stutzend [fliehn, Und unermeszlich Masze lang sich ziohn. Künstlorl zeiget nur den Augen Farben-Fülle, reines Rund I Was den Seelen möge taugen, Seyd gesund und wirkt gesund. Het hier vertoonde werk van Toorop ver dient wel mogelyk eene booge plaats in do ry der kunsten. Onder welke kunst het is to rangschikken, durven wy niet bepalen. Naar ons inzien. Ge n'eslpas de lapeinture. D. H. Geachte Redacteurl Gy hebt de lezers van Uw blad zoo trouw op de hoogte gehouden van hetgeon tegen en voor de Weesinrichting te Neerbosch in de laatste maanden openlyk werd getuigd. Velen ook hier ter stede zullen herhaalde- ïyk de wenscheiykheid hebben besproken dat oen en ander - daar nog verbeterd worde, en zich verbiyd hebben over menigen wenk daar toe van de Commissie van Onderzoek in haar Verslag. Vergun my die allen opmerkzaam te maken op hetgeen de heer Van 't Lindonhout daar omtrent verklaart in zyne wekelyksche Kroniek der Weesinrichting in het „Ooston" van 28 Februari. Na een woord van dank aan de hoeren, die zich zooveel moeiten en zorgen getroost hebben om de zaken te onderzoeken, scbryft hy: „De verbeteringen, waarop in het Rapport gewezen wordt, hopen we zoo spoedig moge lyk tot stand te brengen, zoodra de noodige gelden daarvoor inkomen." Wio nu verbetering aldaar gewonscht acht, helpe ieder naar vermogen die uitvoer baar maken, welke ook overigens zyne persoon- lyke beschouwing mogo wezen over do aller beste wyzo vau weezenverpleging Laat ray mede nog wyzeu op het bepaalde verzoek van den heer Van 't Lindenhout: „Wie ons gaven zenden voor de Weesinrich ting te Neerbosch, vragen wy zeer vriendelyk te willen berichten, waarvoor zy die bestemd wenschen te zien: lo. voor de verbetering der bestaande weeshuizon, 2o. voor vol tooiing van het ziekenhuis, of 3o. voor hot onderhoud der weezen." Door dit te verzuimen, - door de nadere bestemming zyner gaven aan den directeur over te laten, zou men hem alsnu in niet geringe moeilykheid brengen on de lasterzucht nieuw voedsel kunnen verschaffen. Voorts spreekt het vanzelf dat gaven, die 6oramigen anders voor het onderhoud der weezen plegen af te zonderen, nu niet voor eene der beide eerstgenoemde behoeften moe ten bestemd worden; dan zou dit steunen der inrichting een ondermffnen worden. En het dagelykscb onderhoud der weezen is en blijft toch de allereerste behoefte. Met dank en achting en myzelven bereid verklarende tot het in ontvangst nemen van giften, Mynheer de Redacteur, Uw Dw. Joh8. Drost. Finantiëele Kroniek. De afgeloopen week vormde eene gunstige tegenstelling met velen harer voorgangsters. De grootste merkwaardigheid, die zy had aan te wyzen, was zeker wel de buitengewone styging onzer Staatsfondsen, die tot een peil kwamen zooals nimmer te voren gekend. Wel gaf de houding, die sedert langeren tyd de markt der Hollandsche fondsen kenmerkte, aanleiding tot de onderstelling, dat eerlang een zeer hooge koers zou worden bereikt, (waarop dan ook in eon der vorige overzich ten werd gedoeld), doch dat deze vooruitgang zóó spoedig zou plaats hebben, werd zeker niet vermoed. Onze 2'/,-pets. W. Schuld bereikte toch in de afgeloopen week den ongekenden koers van ongeveer 90 pet., (do noteering van 90 pet. van Donderdag 1 Maart moet als een kunst- matigen koers worden beschouwd, meer voor de curiositeit om 90 pet. genoteerd te zieD, in het leven geroepen), terwyl de 3-pcts. W. Schuld voor ruim 101 pet. werd verhandeld. In hoofdzaak wordt de rijzing veroorzaakt door zeer belangryke kooporders voor buiten- landsche rekening, waar, in verband met den zeer lagen stand van het geld, de koers onzer Staatsfondsen nog betrekkelyk goedkoop ge acht wordt. De stemming der Tabakaandeelen was tamo- lyk gunstig, hoewel door veel winstverkoopen de markt eenigszins gekalmeerd werd. In aandeelen Ned. Handel-Maat- s c h a p p y kwam aanvankeiyk eene tameiyk belangryke daling tot stand, naar aanleiding van geruchten van faillissementen in Indië, waarby beweerd werd dat deze instelling be trokken zou zyn. Al spoedig bleek dat de beteekenis dezer faillissementen veel te hoog werd geschat en dat de Handel-Maatschappy in het geheel niet in deze zaken betrokken was. Geruchten, dat omtrent den toestand der suiker minder gunstige mededeelirigen werden ontvangen, oefenden op de verschillende cul- tuur-aandeelen blykbaar weinig of geen invloed, daar over het algemeen de Indische markt hare vaste houding bleef bewaren. Aandeelen S i n g k e p bleven daarentegen hunne teruggaande beweging handhaven, hetgeen geheel in verband staat met de voor bereidende maatregelen eener geldleening, waarmede de aandeelhouders weinig ingeno men biyken te zyn. De gestempelde obligation Nederland- scho Centraal-spoor ondervonden eene belangryke verbetering, ten gevolge van het nieuwe regelingsvoorstel, door het bestuur der Maatpy. ingediend. De be'oeling daarvan is dat do Maatpij. zou uitgovon voor 12 mil- lioen gulden nieuwe obligation groot f 250 on rentende 3 pet. Deze obligatiën zouden dienen tot intrekking eer thans bestaandon van ƒ235 met inbegrip dor Juli-coupon van 1893 en Januari en Juli 1894, waarby echter als hoofdvoorwaarde zou worden gesteld dat deze conversie vrijwillig zou blyven. Mocht de voorgestelde regeling worden aangenomen, dan zou de Maatscbappy vorschillende voor- deelen verkrygen. In de eerste plaats zon door de conversie der drie coupons de Maat schappij een belangryk bedrag aan geld verkrygen, terwyl door verlenging van het aflossingstydperk de jaarlyksche aflossings som belangryk minder zou worden en dus de Maatscbappy in veel gezonder positie geraken. Do Europeesche markt had over het alge meen een tameiyk gunstig aanzien. O o s tenryksche fondsen toonden eene meer vaste houding in navolging van Weenen, terwyl de Parysche beurs oen gunstige markt voor Portugoesche waarden in het leven riep. Italianen hadden een min of meer bewogen verloopechter was de eindstemming gunstiger dan die der voorgaande week. Do meeningen, die over do voorgestelde plannen tot versterking der geldmiddelen worden uit gesproken, loopen zeer uiteen en behelzen zoowel instemming als afkeuring. Middelerwyl goven nadere berichten uit Rome een duidelyk inzicht omtrent do bedoelingen der regeering ten opzichte der conversie. Deze zal in hoofd zaak neerkomen op het verruilen der tegen woordige 5-pcts. Staatsschuld tegen nieuwe 4-pcts. schuldbrieven, in goud betaalbaar zonder aftrek van belasting. De coupons der tegenwoordige 6-pcts. Schuld zyn thans onder hevig aan eene belasting van 13J/S pet., en deze zal nu in het vervolg verhoogd worden tot 20 pet. Van 1 Januari 1895 af kunnen de houders echter hunne 5 pets. rente ver wisselen tegen bovenbedoelde nieuwe 4-pcts. Het eenige verschil tusschen de thans be staande 5-pcts. rente en die, welke 1 Januari 1895 in omloop komt, is dus dat aan de laatste oeno zuivere rente van 4 pet. betaalbaar in goud verzekerd wordt, voorgoed vrygesteld van alle belastingen en kortingen, terwijl de 5-pcts. schuldbrieven, welke niet mochten worden ingewisseld, aan alle belastingen, thans bestaande en nieuwe, onderhevig blyven. De verhooging der korting ad 20 pet. zal reeds op de Juli coupon worden toegepast. Turksche fondsen hadden eer een flauwer aanzien, hetgeen te meer verwonderde, nu juist eene voorloopige raming over het volgende dienstjaar zeer gunstige cyfers te aanschouwen gaf. De begrooting geeft nameiyk (by raming een aanmerkelyk gunstig resultaat, waaru t zou kunnen worden afgeleid, dat, mocht dit in werkelykheid verkregen worden, eene ver hooging der rente der geconverteerde schuld serie C en D, niet lang meer op zich zou laten wachten. Het schynt zelfs dat thans nog maar een betrekkelyk klein bedrag ont breekt, om nu reeds tot uitkeeriDg van l'/4 pet. rente te kunnen overgaan. Hoewel dit nog niet zal plaats hebben, wordt toch de ver wachting uitgesproken, dat de coupon van Maart 1895 tegen een verhoogden rentevoet zal kunnen worden afgedaan. Turksche loten waren aanvankeiyk voor winstverkoopen aar geboden, doch later weer vaster. De zoo langen tyd hangonde quaestie over de al- of niet verhooging der uitkeering op de getrokken Turksche loten,' is nu eindeiyk in gunstigen zin beslist, daar de deze week plaats gehad hebbende ver gadering van Italiaanscbe houders eindelyk hare goedkeuring aan het regelingsplan heeft gehecht en dus niets meer de uitvoering daar van in den weg staat. Madrid-loten liepen weer vry belang ryk terug naar aanleiding dat de regeling, door de rogeering van Madrid voorgesteld, door het Frankfcrtsche comité wederom ia verworpen. De aandeelen der Grooto Russische Spoorweg-maatschappy kunnen thans ter afstempeling worden ingeleverd, waarby dan tevens de uitkeering van 5 roebel per aandeel zal plaats hebben. De nieuwe obli gatiën zyn in bewerking en zoodra zy vol tooid zyn, zal ook hiervan de uitgifte plaats hebben. Van de Zuid-Amerikaansche waarden ken* merkten Brazilianen zich door eene bewogen markt. Na eene aanzieniyke koersvermindering te hebben ondergaan, werd ten slotte do stemming gunstiger. Van Parys uit werden geruchten verspreid alsof de coupons de* Braziliaansche Staatsleeningen onbetaald zou* den blyven. Hierdoor ontstond aanvankeiyjc eene zeer ongunstige meening, welke echter, daar de bevestiging der geruchten achterweg© bleef, spoedig voorbyging. Venezuelaansche obligatiën behaalden eenigen vooruitgang. De aanhouding der laatst© remise ten dienste der coupon betaling geefl» een grooter bedrag aan dan gewooniyk, ter* wyi een bedrag van ongeveer 850 pd. afc, daarvan gereserveerd moet worden, ten eindO' met volgende stortingen een fonds te vormen, waaruit de twee onbetaald gebleven coupons van 1893 zullen worden voldaan. De Amerikaan sche spoorwegmarkt verkeerd© in iets betere houding, voor zooverre d© koersen uit Nieuw-York een williger aanzien hadden. In hoofdzaak werd de hoogere koersnotee<' ring in het leven geroepen door de speculatie te Nieuw-York welke zich wilde dekken, waartoe zy aanleiding vond in enkele omstan digheden die de markt iets gunstiger konden stemmen. Zoo werd het bericht ontvangen dat de Chicago Milwaukee St.-Paul het gewone dividend op hare aandeelen zal betalen, terwyl de cyfers door doBaltimoro Ohio gepublicoerd een zeer goeden indruk maakten. Het schynt dat de profetie der directie, dat de groote onkosten in vorig© jaren aan den weg besteed, aanzienlijke kosten besparing zouden veroorzaken, bewaarheid wordt. Indien de ontvangsten in de eerst© helft van 1894 blyven zooals in 1893, zou volgens de raming, na betaling van 5 pet. op de aandeelen nog een bedrag van 750,000 doll, kunnen worden gereserveerd. Aandeelen Canadian Pacific waren aan vankeiyk iets minder gunstig, ten gevolge van teleurstellende ontvangsten. Men verwacht dat het reorganisatie-plan der N. L. Erie en Western door de aandeelhouders op de dezer dagen te honden vergadering zal worden goedgekeurd, in ver band waarmede voor de preferente aan deelen dezer Maatschappij belangryk hoo gere koers werd besteed. Over het algemeen ging echter in Ameri kaansche spoorwegwaarden, niettegenstaande het gunstiger uiterlyk, weinig om. Eene uit zondering werd gevormd door Missouri- waarden, welke tot betere pryzen voor A meri- kaansche rekening werden gekocht. Rijnlandsche Bank. kan nu iedereen het „Leidsch Dagblad" lezen. De loopers krygen nameiyk een getal Dag bladen mede, die zy Zaterdag-avond en ge wooniyk zyn het dan twee of drie bladen thuis bezorgen tegen betaling van Cent by ieder, die daartoe zyn verlangen t© kennen geeft. lo. voor Sociëteiten of koffiehuizen, die door druk bezoek gaarne een tweede exemplaar verlangen; 2o. voor samenlezers, die voor den Zondag hun eigen Dagblad willen hebben en behouden; 3o. voor hen, die op gewone .in geen tyd tot lezen hebben, maar Zaterdag» avond en Zondag des te meer; 4o. voor de dienstboden of andere werk* zoekende personen om de kleine adver* (entlëa in te zien. Enz., Enz. Men vrage by de loopers aan of geve naam en woonplaats op aan het Bureel: Doeza- straat 1. Belanghebbenden buiten Leiden kunnen zich tot de in hunne gemeenten gevestigde Agenten wenden. op geplaatsto Advertentiön worden gegeven van 's morgens 9 tot avonds 8 uren.' Vóór en na dien typ is het Kantoor gesloten»*

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 6