Feuilleton. DE KAPITEINE. van 't radicale middel, ga men inmiddels reeds vooruit. De voorzitter, die de vergadering had ge opend met den wensch, dat de Tweede Kamor de aanhangige kiesrecht voorstellen mocht aannemen, sloot haar met een woord van dank tot den spreker, die zyn onderwerp op zoo duidelijke en onderhoudende wijze had behandeld. De samenkomst was vrij goed bezocht na de pauze echter kwamen dezen en genen, die de zaal verlaton hadden, niet meer terug. Bij het uitgaan was aan de deur gelogen- heid om te offeren voor het ondersteunings fonds van den Bond. BUITENLAND. Frankrijk. Te Parijs blijven de praatjes aanhouden over hetgeen te Kopenhagen is geschied met kapitein De Beauchamp, die, naar het heet, volgens opdracht van president Oarnot, do bemiddeling inriep der Orleanistiscbe prinses Waldemar tot bevestiging der goedo betrek- ingon tusschon Frankrijk en Rusland. De „Figaro" brengt nu ook don oud-minister van bultenlandscho zaken Flourens in het vuur, die zïch niet gunstig uitlaat over de verrichtingen van president Carnot in zako de leiding der buitenlandscbe politiek. Bovendien werd hot gerucht verspreid, dat ook do Engelsche gezant te Parijs, lord Dufferin, by de zaak was betrokken, in die mate zelfs, dat de Fransche regeering het noodig oordeelde diens terugroeping te Londen aan te vragen. Onmiddellijk haastto de heer Casimler Pórier zich tenminste de onwaarheid van dit gerucht bekend te maken. Wat er Inderdaad aan is van de overige praatjes, welke over dit geval nog steods do ronde doen, is tot dusver nog niet gebleken. Naar de „Gaulois" verzekert, heeft lord Dufferin op het ministerie van buitenlandscho zaken zjjn leedwezen laten betuigen, dat de waardigheid der vertegenwoordigers van do vreemde mogendheden in Frankrijk niet beter beschermd wordt tegen de stelselmatige aan vallen van kwaadsprekendheid en laster. Qraaf d'Haussonvillo zendt aan de „Fi garo" een brief, waarin hij het bericht omtrent do bezuiniging in de royalistische partij tegenspreekt. In het bijzonder noemt Ml het onjuist, dat de graaf van Parijs de subsidie aan verschillende plaatselijke bladen iou ingetrokken hebben en dat de „Soleildu Midi" zou ophouden te verschijnen. De „royalist", die aan de „Figaro" het artikel in quaestle gezonden had, houdt zijne beweringen staande. Volgens dezen zegsman bedroeg de subsidie, welke sommige bladen genoten, van Ö00 tot 90,000 franken per jaar. Ondanks de Mi-Carême heeft de politie te Parijs Donderdag hare klopjacht op de anarchisten voortgezet en er 26 in hechtenis genomen. Al deze personen werden gephoto- grafeerd en hunne portretten komen in de verzameling van den anthropometrischen dienst, om te gelegener tijd de nasporingen gemak kelijker to maken. Bij de huiszoekingen word eene groot© hoeveelheid revolvers, geweren, dolken en andere wapenen in beslag genomen. De gevaarlijkste anarchisten zullen vervolgd worden wegens het deelnemen aan eene vereeniging van boosdoeners. Dui tsehland. De „Kladderadatsch" heeft eene ernstige beschuldiging Ingebracht tegen twee hoog geplaatste ambtenaren, die eerst werden aan- SM.) Kneaevicb, die het geheel commandeerde, had bevolen dat ztyno Waraedyner grens huiaren zieh ten noorden der plaats in hinder laag zouden leggen; de Nadasdy-huzaren zouden den aanval van het noorden beginnen en 166 den vijand In de hinderlaag jagen. Plarenoi had gedurende den marscb tien zjjner dapperste huzaren tot eene afzonderlijke afde.Ung vereenigd en hun bijzondere maat regelen voor een bepaald geval voorgeschreven. 7(jf uren baddOD de huzaren gereden en de morgen begon reeds te krieken, toen de afdeeling, in de nabijheid van Hartmannadorf aangekomen, zich overeenkomstig het plan in twee colonnes verdeelde. Knesevich reed In een grooten boog om het dorp heen. Plarenci vatte, om Knesevich tijd to laten, achter een bosoh post. Van hier kon men hot dorp eu den daarachter zacht oploopenden, met akkers bsdekton heuvel goed overzien, en ook de aan de wegen uitgezette Pruisische voorposten gadeslaan. Dit waren kleine af- deelingen van zes a aoht man; hunne paar den, gezadeld an gepakt, lieteu slaperig de varmoeldo koppen hangen. De afgereden ruitere leunden, tevergeefs tegen slaap en vermoeid heid zloh verzettend, tegen het zadel of lagen uitgestrekt op de door den dauw bevochtigde weidevelden. Voor elke groep stond eeno vedette, een dubbele post. Ook dezen slui merden half. Hen waande namelijk de Oosten rijkers uren ver, het terrein veilig. MoellUk was dus Plarenoi 's taak ntet; de eerstovoor- poeten etllletjee schadeloos te maken; doch dtt moest sonder schot geschieden, om do anderen niet te vroeg te alarmeeren. Een oude, stoutmoedige huiaar, sonder wapenen, maar de tot een strik gevlochten tooragère in de hand, sloop, gebruik makende ■mn alle raogeltjke hooge terrein voor werpen, dHcwtyle op handen en voeten kruipend, of ■lob als eene slang windend, tot op tien, geduid onder gefingeerde namen, maar wier werkolfike namen later werden genoemd. Deze amb'enaren, baron Von Holstein en do heer Von Kiderlen-Wachter, de onder-staatssecreta ris by het departement van buitonlandsche zaken, werden beschuldigd dat zy zich aan intriges schuldig hebben gemaakt, waarbij mis bruik werd gemaakt van de hooge positie, welke zij beklecden. Volgens den „Lokal-Anzeiger" heeft nu de heer Von Holstein twee getuigen gezonden naar graaf Herbert Von Bismarck, wiens naam bij deze zaak werd genoemd, ten einde hein te vragen, of hij de gegevens voor dezen aanval heeft verschaft, en hem tot een twee gevecht uit te dagen, indien hjj deze vraag bevestigend beantwoordde. Het antwoord van gnüif Herbert luidde echter, dat hy met de medodeolingen der „Kladderadatsch" niets te maken had. De aanneming van hetDuitsch-Russische handolstractaat kan nu zoo goed als verzekerd worden beschouwd. Zelfs de „Kreuz Zeitung", het hoofdorgaan der agrariërs, erkent nu, dat in den Rijksdag wel eene meerderhoid voor het tractaat zal worden gevonden. In eene rede, welke graaf Döhndorff voor zijne Oost-Prulslsohe kiezers hield, verklaarde deze afgevaardigde, dat prins Von Bismarck hem heeft gezegd: „De verwerping van het tractaat staat gelyk met eene oorlogsverklaring aan Rusland." Keizer Wllholm heeft kanselier Caprivi een bezoek gebracht on den kanselier zijn persoon lijken dank betuigd voor de voortreffelijko wijze, waarop hij de handelsstaatkunde der regeering in den Rijksdag hoeft verdedigd. Do keizer deelde den kanselier mede dat hy hem, als biyk zijner waardeering, zijn borst beeld in marmer ten geschenke zou zenden. In de Berlijnsche club der landbouwers zijn ernstige bedenkingen geuit tegen vleesch, uit Amerika ingevoerd. Wel z\jn er in Amerika bepalingen omtrent de keuring van vloesch, doch daarin staat niet vermeld, waarop de veearts in het bijzonder zijne aandacht moet vestigen. Een der sprekers deelde o. m. mede, dat een veearts nooit de ingewanden der ge slachte dieren te zien kreeg. De bezwaren golden in hoofdzaak varkensvleesch. Itailëw De Italiaansche Kamer heeft gisteren de discussie over de interpellation omtrent den staat van beleg op Sicilië gesloten en is daarop begonnen met de toelichting van de motiën van orde. De Romeinsche correspondent van do „Temps" deelt mede dat zes leden van de commissie tot beoordeeling van de finantiêele plannen van den minister Sonnino bekend zyn als tegenstanders van het hervormings plan, terwijl de meening van twee leden nog niet bekond is. Tot dusver zyn nog niet meer dan deze acht leden benoemd. Over de overige leden moet nog herstemd worden, omdat geen hunner de meerderheid verwierf. Volgens den correspondent is ook de meerderheid der zeven leden, die nog in herstemming komen, tegen de voorstellen der regeering. Pastoor Kneipp, die, zooals men weet, op het oogenblik Paus Leo XIII behandelt, heeft verklaard dat Z. H. volgens zijne mee ning hot einde dezer eeuw zal beleven. Daar de Paus gisteren zijn 84sten verjaardag vierde, schijnt pastoor Kneipp er dus niet aan te twijfelen, of Leo XIII zal eens zijn negontig- ston verjaardag in goede gezondheid kunnen vieren. twaalf passen van de zorglooze vedette. Op dezen eersten, op Indiaansche wijze voor- gaanden huzaar volgden nog vier, vyf anderen, in een grooten boog het voorpostenpiket om sluitend, terwijl even zoo velen, maar te paard en do getrokken sabel in de vuist, als rugge steun gedekt volgden. Zoodra de eersten dicht genoeg bij de vedette waren, weerklonk een schril, kort signaal, en een half dozijn met geoefende hand geworpen strikken vlogen den niets vermoedenden Pruisischen dragonders om hoofd of romp. Eer de half slaapdronkenen tot bezinning kwamen, waren de huzaren met oenige sprongen genaderd, knevelden en bonden hen, en namen zonder eenig gedruisch dezelfde groepoering aan, opdat het naaste voorpostenpiket geene verandering zou be speuren. Deze in den zevenjarigen oorlog door de Hongaarsche grenstroepen zoo dikwijle en met succes toegepaste overrompelingsmethode kon natuurlijk alleen met soldaten uitgevoerd worden, die als paardenhoeders door jaren lange oefening op de uitgestrekte Hongaarsche steppen deze verschrikkelijke handigheid in het strikken-werpen verkregen hadden. Op die wjjze waren de eerste en drie vol gende voorposten overrompeld; toen echter de overrompelingspatrouille de volgende ve dette op de beschreven wijze naderde, moest een der in het hooge riet voortsluipende huzaren geweldig niezen, welk gedruisch de aandaohc trok van don pas op post gekomen dragonder. Wol smoorde de onmiddellijk ge worpen etrlk het „werdal" van den schild- wacht, maar de kameraden waren gewaar schuwd en grepeu naar de wapenen. Nu was het zaak den geheimen aanslag openlik uit te voeren; de verborgen huiaren zetten zich te paard, de als ruggesteun volgende ruiters gaven bun paarden de sporen, en met hun wild „Rajta, rajtal" sloegen z|j op de dra gonders in. Wel waren dezen spoedig on schadelijk gemaakt, maar tooh kon niet ver hinderd worden, dat er eenige schoten vielen, die, als waarschuwingssignaal van post tot post opgenomen, alles alarmeorden. Nu werd het op het geheele veld levendig, schoten «oisrië. Voor den cursus, welken Elisée Reclus gisteravond in de vrijmetselaarsloge to Brussel heeft geopond, waren duizenden aanvragen om toegangsbewijzen ingekomen, doch slechts zeven- of achthonderd personon zouden toe gelaten worden. De studenten hebben aan gekondigd dat zij zullen zorgen dat er geen ongeregeldheden voorkomen, waarin de Senaat der universiteit aanleiding zou kunnen vinden, om de voordrachton van Reclus te verbieden. Men verwacht niettemin heftige anti-anarchisti sche demonstraties indien Reclus te ver gaat in de uiteenzetting van zijn revolutionnaire theorieënde politie heeft in allen gevalle de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. In de zaak der hazardspelen van Ostende en Blankenberghe heeft het beroepshof van Gent Woensdag uitspraak gedaan. Al de aangeklaagden zijn veroordeeld tot straffen vorschillende van 26 tot 100 fr., voorwaardelijk voor degenen, die nog voor dergelijke over tredingen niet veroordeeld werden, onvoor waardelijk voor de anderen. De spelen blyven dus verboden. Het tweede internationale congres ter bescherming van veroordeelden, verlaten kin deren, landloopors en krankzinnigen, zal den 26aten Juli te Antwerpen geopend worden. Oo«tüorljk-Hong.->Ionarohlee De keizer van Oostenrijk vertoeft bij Mentone, om, zoo ver dit mogelijk is, van de staats zorgen uit te rusten. Het spreekt vanzelf, dat liiJ incognito en zeer stil leeft, doch de president der republiek heeft hem bij zijne komst op den Fransohen bodem, dien hi) sedert zijn bezoek aan de Parijsche tentoonstelling van 1867 niet had betreden, door den prefect een brief laten ter hand stellen om hem welkom te heeten en oprechte vriendschap te betuigen eeno beleefdheid, die door den keizer dadelijk met een even beleefd telegram werd beantwoord. Daarna bracht de keizer een bezoek aan de ex-keizerin Eugónie, die dicht by het tegen woordig verbiyf des keizers eene villa bewoont, maar de byna vergeten, ongelukkige weduwe van Napoleon III was niet thuis. De voortvluchtige kassier Adolf Ferles, die de kas der hoofdstad Weenen met meer dan 100,000 gulden benadeeld heeft, is dood gevonden in het Prater, waar hy zich met een revolverschot van het leven had beroofd. Het is voorts gobleken dat de man als pre sident eener vereeniging van oud-stryders ook die vereeniging voor omstreeks 15,000 gulden heeft benadeeld. Te Praag is eergisterochtend eene bom gevonden in het redactiegebouw van het Ohristeiyk-sociale weekblad „Vecerny Listy," dat scherpe artikelen tegen de anarchisten had geleverd. Trouwens, roeds sedert meer dan een half jaar had de redacteur van dat blad brieven ontvangon, waarin hy met dynamiet-aanslagen bedreigd werd. De nu gevonden bom bevatte echter geen dynamiet, doch buskruit in een glazen bol, omgeven met gips, dat vol spy kers zat. Er was eene lont aan bevestigd, die aangestoken was geweest, doch uitgedoofd. Deskundigen verklaren, dat de bom ongeschikt was om het gebouw te vernielen, doch wel gevaariyk voor het leven der voorby gangers, die in dat gebouw, zynde eene passage, by zonder talryk plegen te zyn. In de Kamer van Hongarye, welke nog be zig is met de behandeling van het wetsontwerp betreffende do invoering van het burgeriyk huwelijk, hield gisteren de minister van jus- knalden, trompetten schetterden, trommels roffelden en voortvluchtige ruiters snelden naar het dorp, om de rustende kameraden van de overrompeling te verwittigen. De gillende tonen der trompetten en het geknal der handvuurwapenen hadden ook de in Hartmannadorf liggende Pruisen uit hunna rust opgeschrikt en op de vooraf bepaalde verzamelplaats geroepen. Half gekleed on dikwyis op ongezadelde paarden vlogen eenige kleine afdeelingen de plaats uit, terwyi het grootste deel zich op de heuvels achter het dorp vereonigde. Tegen dezen kleinen troep had Plarenci reeds anderhalf eskadron uitge speeld met het hem nog restende halve oska dron, plus ongeveer vjjftig ruiters, ging hy een minstens even sterken troep, die juist uit den hoofdingang van het dorp kwam aan rijden, tegemoot. Aan het hoofd reed op een prachtigen hengst een groote, statige ruiter met roodblonden baard en donker gezicht; de zilveren tressen op zyne uniform kenmerk ten hem als stafofficier. Plarenci wenkte zyne tien uitgelezen ruitors tot zich en wees hen op den vyandeiyken aanvoerder. De huzaren herkenden den „blon den duivel", hun vroegeren officier. Als eene windhoos wierpen zy zich op de vyandeiyke ruiters en scheidden dezen van hun aanvoerder. Deze zag zich nu geheel alleen; tegenover hem stond een zwakke, joDge huzarenoffi cier Plarenci. „Johan Werner", riep eene stem, welker klank hem eigenaardig trof: „herken je my Met hoog opgeheven pallas was Werner den Oostenrykschen officier tegemoetgereden nu pareerde hy het snuivende paard en liet het wapen zinken. „Hel en duivel, dat is tooh nJet „Ja, lafaard, dat is Giza Breton, die je bedrogen, verraden en verlaten, wier vader je vermoord hebt 1 Dood ook my, of sterf door myne band, ellendeling I" „Met waanzinnigen veoht ik niet, veel minder met vrouwen. Ga uwe weegs, Glzal" riep Werner op doffen toon. „Lafaard," siste Glza, en als een bliksem straal daalde de opgeheven sabel op het hoofd tit ie Szilagyi eene redo, waarin hy het voor stel der regepring verdedigde. Een duizendtal studenten hield daarna eene betooging voor de liberale club, ten einde den minister voor zyne rede eene ovatie te brengen. G »*t»o t-13 ri tauiiil's De mededeeling van de „Daily News" dat er geen hoop moor bestaat dat Gladstone zyne taak in de volgende zitting zal kunnen voortzetten, is voor Engeland een feit van grooto beteekenis, want met Gladstone treedt niet alleen de leider eener groote party af, maar tegelyk de man, van wien vriend en vyand getuigen, dat alleen zyn gezag de party byeen hield. Velen, zoo zegt men, zyn alleen hem getrouw en zouden het Iersche home- rule-ontwerp zonder aarzelen hebben verwor pen, indien niet Gladstone zyne aanneming had verlangd. Wat er nu van dit ontwerp zal worden, is onzeker. Met het Hoogerhuis triomfeeren de conservatieven; door de discussion zoo lang mogeiyk te rekken, hebben zy hun doel be reikt en den ouden man eindolyk afgemat. Maar nu zyn besluit is genomen, het eerste ministerschap neder te leggen, roept hy, als ten laasten veldtocht, nog op tot den stryd tegen het Hoogerhuis. Als eene openiyke oorlogsverklaring tegen de Lords nam de oppositie de rede op, die hy eergisteren heefc gehouden. Zooals bekend is, wordt verwacht dat lord Rosebery zyn plaats zal innemen. „Als minis ter van buitenlandsche zaken", schrijft de Daily News„vereenigt hy Salisbury's ekwaamheid met veel grooter sterkte van karakter. Als voorzitter van den Londenscberi graaf6chaps raad heeft hy niet alleen een scherp oordeel en volmaakten takt bewezen, maar zelfs het vertrouwen der achterdochtige radicalen ge wonnen. In Schotland is zyne populariteit onbe grensd en by do werklieden is zyn naam in aller mond, omdat hy den onheilvolsten eco- nomiscbon stryd der laatste jaren tot een eervol n heeft gebracht. Naai t- heet, heeft de heer Gladstone die gis;ei i met zyne echtgenoote koningin Victoria te Windsor bozocht, der koningin zyn ontslag aangeboden als minister president en tevens lord Rosebery als zyn opvolger aanbevolen. Koningin Victoria heeft Gladstone's verzoek om ontslag aangenomen en lord Rosebery tegen heden naar Windsor ontboden. Vermoedelyk zal lord Rosebery het aanbod, om als premier op te treden, aannemen. Naar men gelooft, zal het tegenwoordige ministerie slechts geringe wyziging ondergaan. Gladstone's „oorlogsverklaring," zooals Balfour den uitval van den premier tegen het Hoogerhuis noemde, kwam geheel onver wacht. Er bestond dan ook geene directe aan leiding toe, althans de amendementen van het Hoogerhuis op de „Parish Councils Bill" waren van betrekkeiyk onbeduidonden aard. Do rede maakte grooten indruk op zyne aan hangers, die haar opvatten als het sein tot een algemeenen veldtocht tegen het Huis der Lords. Zelfs de ministers keken vreemd op van Gladstone's woorden, daar de premier hen niet in kennis had gesteld van zyn voornemen tot zulk eene vijandige manifestatie tegen het Hoogerhuis. Zoodra dan ook Gladstone zyne rede geëindigd en Balfour die beantwoord had, ging lord Rosebery naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hy eerst een onderhoud had met lord Spencer en den heer Morley; later kwamen ook de ministers Asquith van Werner lieer; maar eene snelle wending met het paard maakte dat de slag met aan kwam; hy viel in de yie ruimte en de ge weldige kracht van den zwaai had de stout moedige rydster bjjna uit den zadel gelicht. Nu greep zy naar het pistool. Werner zag het gevaariyke der situatie in. „Wilden katten moet men de klauwen afhakken," donderde hy, en een krachtige slag met don pallas op den neus van het vyandeiyke paard deed dit steigeren en achteroverslaan. Niettegenstaande dit gevaariyke moment had Giza haar doel niet uit het oog verloren; op het oogeDblik van den val schoot zy haar pistool af en Werner stortte van het paard. Met bloed bevlekt, bewusteloos lag hy eenige passen van haar verwyderd. Heur paard was opge staan en gevlucht, haar met een gebroken voet, niet in staat zich te bewegen, in de on- middeliyke nabyheid van den vyand achter latend. Om hen hoen woedde het gevecht. Dragon ders en huzaren renden voorby; niemand be kommerde zich om de scbynbaar dooden. Eenige dragonders bemerkten eindeiyk hun aanvoerder en droegen hem wegéén hunner vond nog zooveel tyd om Plarenci den gouden ketting van zyn dolman met geweld te ont rukken en zich van zyne magere beurs meester te maken. Daar hy bemerkte, dat do geplunderde nog leefde, schoot hy tot afscheid zyne karabyn op hem af. Het schot verpletterde Plarenci den rechterarm, en zoo werd hy, of liever Giza Breton, na een gelukkig volbrachten stryd, gevonden en naar het lazaret gebracht Eenige dagen later bezocht overste Andrasay zyn gewonden eersten luitenant, om hem de benoeming tot kapitein te brengen. By zyne intrede in het lazaret deed de arts, die Plarenci behandelde, eene zonderlinge mede deeling, en kort daarna ging door het kamp en door het geheele leger het nieuwtje, dat de eerste luitenant Plarenci eene vrouw was en Giza Breton heette. In de maand November van hetzelfde jaar verscheen het volgende, nu nog aanwezige bevel van keizerin Maria Tberesia: „Over- ên Acland er by, met wie de besprekingen nog geruim en tyd werden voortgezet. Toen Gladstone in zyne rede zinspeelde op de noodzakelykhoid van een eventueel beroep op het volk, meende men in het Lagerhuis eerst dat hy eene onmiddeliyke ontbinding bedoelde. Dit biykt echter niet het geval te zyn. De kansen van eene ontbinding zullen afhangen van het succes der beweging tegen het Hooger huis, en van de ontvangst, welke aan do nieuwe wetsvoorstellen in de volgende zitting ten deel valt. Spanje. De sultan van Marokko blijft uitvluchten zoeken en weigert zich to verbinden de scha deloosstolling, welke de Spaanscho regeering eischt, op een bepaalden tyd te zullen betalen. De Spaansche regeering heeft nog geen besluit genomen betreffende de houding, welke zy jegens den weerbarstigen sultan zal aan nemen. In elk geval wordt het waarschyniyk go* acht, dat maarschalk Martinez Campos weldra zal worden teruggeroepen, ook indien geen afdoende schikking is verkregen. De sultan heeft in eene uitvoerige nota zyne bezwaren tegen de oischen der Spanjaarden tor kennis gebracht van de vertegenwoordigers der andere Euroneesche mogendheden. Hoo hot geschil zal eindigen, is natuurlyk nog niet te voorzien. Zuid-At'rika. Verleden Donderdag-namiddag tegen vyf uren, zoo lezen wy in de „Volksstem" van 30 Jan., was het kerkplein van Pretoria vol van belangstellenden, die met nieuwsgierig» heid de komst afwachtten der bereden vry* wiliigers. Dit nieuwgevormde corps toch zou zyn ver8chyning maken en, te zamen met ae vry wiliigers te voet, onder opperbevel van commandant Melt Marais, eene militaire wan deling door het dorp doen. Z.H.Ed. de staats president en andere hooge regeerings-ambte- naren hadden als toeschouwers op het platform van het gouvernementsgebouw plaats genomen. De vry wiliigers te voet, onder onmiddeliyk bevel van den heer A. Goldman, muntten als gewoonlyk uit door hunne nette houding en onberispelyke wyze van exereeeron en mar* cheeren. Ook de paarden ruiters maakten een goeden indruk in hunne huzaren-uniformen zwart met rood en kleine schako's met witte pluim. Zy werden gecommandeerd door den heer F. Wolmarans, die in Europa zyne opleiding in het militaire vak genoot. Voorts zyn de heeren Tjaard Kruger, Schutte, Mc Kienzie en Lean officieren en Wolmarans en Eloff trompetters. Volgaarne wenschen we aan Pretoria's vrijwilligers corpsen den harte- ïyken steun van het publiek en eene bloeiende toekomst toe. - Uit de Transvaal wordt van 7 Februari, gemeldVan alle kanten des lands komen berichten van zware en aanhoudende regens, die natuurlyk de rivieren vol en de paden onbegaanbaar maken. Hier en daar hebben ongelukken plaats gehad. Ook in den Vrystaat en Natal heeft het zwaar geregend en werd ernstige schade toegebracht aan de spoorbanen. Bezuiden Viljoensdrift was de lyn zóó gehavend dat het lang niet zeker geacht werd of de mailtrein van Johannesburg zou kunnen door rijden, zoodat maatregelen genomen zyn om de mailboot te Kaapstad te laten wachten. Ook over do Natal-iyn is het vervoer gestremd. Van do Delagoabaai-iyn werden tot dusver geene ongunstige berichten ontvangen. wegende dat Gizella Breton, de dochter van een dapperen pro patria gewonden officier, wel is waar tegen regel, maar toch dapper en met beleid als kornet en luitenant in ons leger gediend, zich in vele gevallen en batailles dapper en moedig gedragen heeft, altyd proper en actief geweest is, en by den coup de main voor Hartmannsdorf den kapiteinsrang ver diend heeft, beschikken wy, dat zy als vrouw en ook omdat zy gewond is, met vollen titel en soldy van kapitein gepensionneerd is, en wordt haar in genade toogestaan, de mon teering van haar huzaren-regiment, zooals zulk in den status onzer gepensionneerde officieren bevolen is, tot aan haren dood te dragen Giza herstelde niet geheel, de verbrijzelde arm moest geamputeerd worden, de gebroken voet dwong haar altyd te hinken. Deze om standigheden hadden by Giza een volledigen ommekeer ten gevolge. Het bericht, dat Johan Werner van zyne zware verwonding gelukkig genezen en het in de ryen van het Pruisische leger tot generaal gebracht had, ontlokte haar nu een: „Gode zy daDk,'dan heb ik ten minste geen moord op myn geweten 1" Zy keerde naar Hongarye terug, om haren verlaten, door den drank aan lager wal ge raakten man in zyne zware ziekte te ver zorgen en met hem haar kapiteinspensioen te deelen. Toen Varaday stierf, kreeg Giza op een landgoed van haren vroegeren overste Andrasay eene betrekking als administrateur. Zy droeg nu gewone vrouwenkleeren, doch verzuimd# niet op zeer gewichtige dagen in de kapiteins uniform te ver8chynen; ook was het de kloek# oude vrouw byzonder aangenaam als „mevrouw de kapitein" te worden aangesproken. Ter gelegenheid van het Weener congres in 1815 reisde de toen 81-jarige vrouw naar Weenen en genoot daar de eer, aan #enige der verzamelde vorsten in hare kapiteins uniform voorgesteld te worden. Kort daarna stierf zy, haar klein, beepaard vermogen aan het invaildeofonds nalatend.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 10