N°. 10433 Zaterdag 24 Februari. A0. 1894. feze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAHBLAD. PRIJS DEZER COURANT 1 Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Officiëele I£enuisgevingen. DRA WET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden breDgen bjj deze ter algemeene kennie, d»t door MARIE 80BREÜOER, hoievrouw van LAMBERTÜ8 LANDKROON, woDeode blhior, een verzoekaohrifi is iugediend om verdunning voor den kleinhandel in eterkon drank in het perceel Clarenetoog No. 38. Bnrgemeestor en Wethouders voornoemd, H. 0. JOTA. We tbr., waarn. Burgemeeeter. E. K18T, SeortUrlM. Leiden. 22 Februari 1894. Lelden, 23 Febrnari. In de Morschpoort kaat-me alhier bad giste ren bet examen plaats voor een 15-tal burger jongelieden uit Leiden en omstreken, die de practische en theoretische cursussen der vrij willige oefeningen in den wapenhandel hebben medegemaakt en aangewezen zyn om in Maart a. s. onder de wapenen te komen. Dit examen had plaats ten overstaan van den luit. kolonel Van Schermbeek, uit Amster dam, die belast is met het toezicht op voor melde oefeningen, en dient ter verkrijging van het voorrecht om bjj opkomst onmiddellijk met vier of zes weken verlof te worden ge zonden of onmiddeLiyke opleiding tot milicien- korporaal. Bjj de door het departement van kolo niën gehouden aanbesteding was voor de leve- riDg van vlaggendoek voor /"4771 minste in- echryfster de firma J. en A. Le Poole, te Leiden. Hedenn amid dag ontvingen wfi per Fran- 8oho mail de Bataviaache bladen van 2426 Januari, alsmede de „Deli Crt." van 24 Jan. Uit Leiden wordt aan „Gelria" ge schreven: „Het is een evenement in de kunstwereld, een expositie van de voornaamste werken van Toorop, don belangwekkendste onder de jongere schilders, en voor Leiden eene eer, dat die tentoonstelling binnen nare veste gehouden wordt. „In de Lakenhal zijn thans een 19-tal werken bijeen, die vrijwel een totaal indruk geven van hetgoea die overrfike geest hoeft voortgebracht. Het aantal is niet groot, maar als men de schbderfien in chronologische volg orde beschouwt, dan voelt men hoe elk vol gend werk weder het resultaat is van een langen, moeilijken tijd van studie en zoeken. En prachtig is het bier te zien, hoe statig eo vastberaden die kunetenaar is afgegaan op het doel, dat hy zich zoo hoog heeft gesteld. De voortgaande ontwikkeling van zjjn machtig talent blijkt hier uit den gestadigen overgang van zfin vroeger work tot de absoluut zuivere symboliek van zjjn „Treur-Sakuntala" en de pure lyn-expres6ie „Schemeravond". „Het is Diet mijn doel hier vorder in bijzon- dorheden te treden; met een paar woorden is de diepzinnige, uiterst beschaafde kunst van Toorop niet te karakteriseeren. Bovendien zijn door Jan Veth uitnemende vertalingen gegeven van verscheidene stukken, dio verdere bespreking overbodig maken. Alioen wilde ik het Arnhemsche punltek. wijzen op het groote gewicht d zer tentoonstelling. De belangstel ling, althans bet bezoek is bijzonder groot, zoodat de heer C. W. H. Verster, die zonder eenigo medehulp die belangrijke verzameling bijeenbracht, een welverdiend succes heeft van de energie en toewijding, waarmede hy de kuDst ea het publiek ter wille is geweest. „Wellicht als meer en meer blykt hoeveel doeltreffender dergelijke tentoonstellingen zijn dan de groote jaarmarkten van schilderyen, zal men ook in andere plaatsen er toe over gaan om te trachten tydeiyk verscheidene werken van één of van enkele schilders te exposeeren. En te Arnhem, dat het centrum is van kunst on beschaving van het oosteiyk deel des lands, zullen wellicht mettertijd door ondernemende, pracüsche kunstvrienden derge lijke exposities tot stand worden gebracht. Van den kant der kunstenaars ia er natuuriyk op genoegzame medewerking te rekenen en een zaaltje van de boscheiden afmetingen, die er voor vereischt worden, zou dan misschien wel te vinden zyn. We willen maar hopen, dat Arnhem spoedig het goede voorbeeld van Leiden volgen zal l" De bevolking der gemeente Oegstgeest bedroeg op 31 December 1892: 1914 mannen en 2185 vrouwen, totaal 4099 zielen. In 1893 werden geboren 146 kinderen, 71 mannelijke en 74 vrouwelijke. Er vestigden zich binnen de gemeente 271 mannen en 329 vrouwen, samen 600 personen. Overleden zyn 33 mannen en 45 vrouwen, samen 78, terwijl door ver trek werden afgeschreven 261 mannen en 295 vrouwen, alzoo samen 656 personen, zoo-lat het cyfer der bevolking aanwees op 31 Dec. 1893: 1962 mannen en 2248 vrouwen, totaal 4210 zielen. Voor levenloos werden aan gegeven 6 kinderen, 3 jongens en 2 meisjes. Het getal voltrokken huwelijken bedroeg 28. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie in aie gemeente voor de lichting 1896 bedraagt tot heden 36. Op den lsten Januari jl. waren in de gemeente Benthuizen aanwezig 97 kinderen, tusschen de 6 en 12 jaren. Daarvan volgden er 88 de lessen op de openbare lagere school. Van de overige 9 bezoeken er 4 eene school buiten de gemeente, terwyi 5 kinderen in het geheel geen onderwys ontvangen. De zangvereenlging „Oefening en Vriend schap" te Voorschoten zal op Woensdag 28 Februari a. s. des avonds te 7'/4 uur, in de zaal van het Ambachtshuis aldaar eene open bare uitvoering geven. Het programma, waarop o. m. voorkomt „Fragmenten uit „Die Jahreszeiten" van Haydn", belooft een genotvollen avond. Als solisten zullen optreden verschillende dames en heeren dilettanten, alsmede de heer Joh. Oostelaar, onder-kapelmeester van het 4de reg infanterie. Tot tydeiyk onderwyzer aan de openbare school B te Waddingsveen is benoemd de heer W. J. Bronkhorst, aldaar. Op het adres van den heer Rogt, om tot verbouwing zyner school over te gaan, is door den Raad dier gemeente afwyzend beschikt, wegens den gedrukt en flnantieelen toestand, waardoor aan de ingezetenen geen hooger lasten mogen worden opgelegd. De telephoondleust op het postkantoor te Waddingsveen zal uitgebreid worden tot eene telegraphische verbinding met de omliggende gemeenten. De Raad der gemeente Waddingsvoen heeft besloten tot de oproeping van een tweeden geneesheer over te gaan. De inwyding der Chr.-Ger. kerk (ds. De Groot) aldaar is bepaald op Zondag 4 Maart a. s. Men schrijft ons uit Oude-WeteringDn vereeniging voor Christeiyk Scnoolonderwys alhier hield Woensdag-avond met de ouders en de belangstellenden in dat onderwys eeno openbare vergadering in het kerkgebouw der Geref. gemeente. De boeiende rede van ds. J. Brouwer werd met aandacht gehoord. Z.Eerw. zetto in kernachtige woorden het principieel belang van het Christelyk onderwys uiteen. Daarna kregen achtereenvolgens het woord de heeren dr. J. Kirarael en G. J. B. Bon!je, hoofd der Chr. School, die respectievelyk spraken over de practische belangen van dat onderwys, en wel het schoolgeld en het schoolverzuim. Door het vergevorderd uur moest éóno spreekbeurt achterwoge blyven. De vergadering werd door ds. J. Brouwer met dankzegging gesloten. Het examen in de nuttige handwerken is met goed gevolg afgelegd door mejuffrouw C. Vermeer, uit Haarlemmermeer. De thans in beproeving zynde maat regel tot het houden van toezicht in de kazerne door officieren van den dag en de week en het houden van buitengewone visitation heeft, biykens aanschryving van den minister van oorlog, zeer nuttig gewerkt, waardoor thans door bedoelden minister is bepaald dat deze maatregel definitief wordt ingevoerd. De militaire wacht by het gebouw van de Tweede Kamer der Staten Generaal, wanneer deze vergadert, is uitgebreid tot 10 man, onder bevel van een sergeant. Tegenwoordig staat ook een wachtpost voor den vleugel, alwaar de toegang is tot do ministerszaal. By het stafmuziekcorps te Batavia kan geplaatst worden een hulpkapelmeester, met den rang van adjudant onderofficier of sergeant- majoor. Vereischten zyn: eenige bekendheid met het arrangeeren, een blaas- en een stryk instrument kunnen bespeleu en als dirigent kunnen optreden. De directeur van het muziek corps van het regiment grenadiers en jagers geeft op aanvrage nadere inlichtingen. Gisteravond verscheen te Rotterdam in druk een lyvig rapport der commissie, op 9 Febr. van het vorig jaar uit den Raad aldaar benoemd tot instelling van een onderzoek naar het al of niet wenscholyke van de afschaffing der kermis. De overgioote meerderheid is voor het behoud der kermis. Het rapport concludeert echter tevens het sluitingsuur voor herbergen, enz. te vervroe gen door dit voor de gewone kermisnachten op één uur vast te stellen en voor den Dacht van Zaterdag op Zondag op twee uren. In de gisternamiddag te Rotterdam ge houden gemeenteraadszitting kwamen in be handeling de ontwerp-bepalingen en het ont werp tarief voor de levering van electriciteit, alsmede aanvulling der verordening op het beheer der gasfabrieken, behelzende het aan stellen van meerder personeel. De heer Muller diende een amendement in om de zaak aan te houden, daar men z. L nog geene gegevens genoeg had wat dekos tende prys zal zyn en dus moeiiyk een prys was vast te stellen. Dit amendement werd echter verworpen. De ontwerpen zyn daarop met algemeene stemmen op 1 na, die van den heer Muller, aangenomen. Mitsdien is uitgemaakt dat de prys van de per meter berekende electriciteit is be paald op 4 cents per 100 volt. ampère uren voor verlichting en 21/, cent idem voor het bewegen van motoren; voor gloeilichten per maand van af f 1.25; voor een paar boog lampen f 3, alles buiten de kosten van ver nieuwing en schoonmaken. Twee onder-direc teuren, klerken en een magazynmeester, enz. zullen dientengevolge aan de gasfabrieken meerder worden aangesteld. In dank werd aanvaard eene fraaie schildery, voorstellende de oude Vlasmarkt. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer A. Sunió als leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium. De heer J. H. Veder, te Rotterdam, is benoemd tot directeur van de by bank der Nedorlandscho Bank, ter vervanging van den heer A. De Monchy. Talryk waren de bewyzen van deel neming, die Donderdag werden gebracht by de ter-aarde-bestelling van het stoffolyk over schot van prof dr. L. C. Van Goudoever, te Utrecht. Palmtakken en bloemstukken dekten de kist, welke gevolgd werd door deputation der verscbill-nde faculteiten; op het kerkhof be vond zich mede eene belangstellende menigte, terwyi aan den ingang eene schare diaconessen stond met den voorzitter der Diaconessen- inrichting, dr. F. W. Morena, By de groeve sprak eerst de voorzitter der faculteit van geneeskunde, prof. Engelmann, die uiteenzette hoe Van Goudoever nooit te kort gekomen is aan de verplichtingen, veel en zwaar, die hy zoo jong reeds als hoog leeraar op zich had genomenaltyd trouw gebleven is aan de taak, dubbel moeiiyk, om dat by den aanvang daarvan de geneeskunde nog geene natuur-wetenschap was geworden. Dat hy zooveel gedaan heeft was, omdat hy beschikte over buitengewono krachten, die hem onvermoeid hielden, die hem overal deden verschynen waar in senaat of faculteit of elders de belangen der universiteit behandeld werden. Namens het Utrechtsch Studentencorps sprak de rector do heer M. Wyt Wz., als praeses van de medische faculteit de heer Woltering, terwyi ten slotte dr. S. K. Hulshoff, directt-ur-genoesheer van het Kinderzieken huis, den overledene hulde bracht namens de Maatschappy van Geneeskunde. De zoon bedankte hierna voor de eer, zyn overleden vader bewezen. Tweede Kamer. Door de heeren Viruly Verbrugge en De Kanter is als amendement op de Kieswet voorgesteld om voor art. 4 alinea 4 te lozen„niet gedurende de drie laatst- verloopon burgerlyko jaren onherroepoiyk is veroordeeld wogens bedelary, wegens land- loopery of plaatsing in eene Ryka- werk inrichting; of niet gedurende hetzelfde tyda verloop onherroepeiyk is veroordeeld wegens eene der overtredingen, strafbaar gesteld by art. 426 of art. 453 alin. 2, 3 en 4 van het Wetboek van Strafrecht (ordeverstoring in staat van dronkenschap en kenlyken staat van dronkenschap by herhaling). Op art. 4 heeft de heer Haffmar.s een amen dement voorgesteld om den aanhef aldus te doen luiden: „Zy acht het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin aan wezig", enz. Door de Groninger studenten was aan vankelyk voor de in dit jaar daar te honden maskerade gekozen de intocht van Prins Maurits binnen Groningen, ter herdenking van de overwinning der stad op de Spanjaarden, den 25sten Juli 1594. Men heeft echter van dit plan moeten alzien wegens de moeiiyk beid, iemand te vinden, die den hoofdpersoon, Prins Maurits, zou voorstellen. Waarschynlyk zal nu het onderwerp „de vyf Oranje-Nassau's" genomen worden. lie minister van marine heeft den luit. ter zee lste kl. W. D. H. baron Van Asbeck, uit Oost Indié in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gestold. De directeur-generaal der posteryen en telegraphie maakt bekend dac de directie van het telegraafkantoor te Tilburg 1 Mei a. s. vacant komt. Jaarwedde f 2100. Sollicitatiën naar de gemelde betrekking moeten uiteriyk 10 Maart a. s. zyn ingediend. De Staatscourant van 23 dezer bevat eene kennisgeving van den minister van oorlog, houdende dat in de maanden Juli en Augus tus a. s. een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bii de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld: a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te wor den opgeleid voor den dienst hier te lande; 25 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederland8ch-Indië. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, be- hooren de kennisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zy vóór 1 Juni 1894 aan het departement van oorlog ontvangen wordt. Ouders of voogden, die meenen dat hunne zonen of pupillen ingeval dezen tot de Cadettenschool mochten worden toegelaten met bestemming voor den dienst hier te lande in de termen vallen voor toekenning van vrij stelling van betaling der jaarlyksche bydrage, moeten een daartoe strekkend verzoek, op gezegeld papier geschreven, vóór 1 Juni 1894 tot H. M, de Koningin richten. Men zie verder genoemde Staatscourant. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het op bladz. 40 van het Koloniaal Verslag van 1893 in het voor uitzicht gestelde voorschrift tot wyziging van de uniformen van het leger in Nederlandsch- Indië, in de maand April e. k. zal worden uitgegeven, zoodra de daartoe behoorende tee- keningen gereed zullen zyn; dat bedoeld voorschrift volstrekt bindende kracht heeft van en met 1°. Jan. 1896zynde inmiddels aan de officieren van het leger in Ned.-Indië vergund zich ook vóór dien tyd dienovereenkomstig te kleeden, mits niet geiyk- tydig gedragen worden equipementstukken, die behooren uitsluitend tot de oude of tot de nieuwe uniform; dat het meergenoemde voorschrift, met de daarby behoorende teekeningen, zoodra deze gereed zyn, aan officieren en adjudant-onder officieren van het leger in Nederland ach- Indié, alsmede aan leveranciers van militaire kleeding- stukken, kosteloos, doch niet portvry, op aanvrage, zullen worden toegezonden vanwege het departement van koloniën; en dat nader zal worden afgekondigd wan neer standmodellen van do nieuwe uniform by het departement van koloniën bezichtigd kunnen worden. (Sis. Cl Het stoomschip „Maasdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 22 Febr. Prawlepoint; do „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 22 Febr. Point de Galle. By koninkiyk besluit is vergund aan de majoors C. A. Prins, commandant der lste, en jhr. J. A. Boreel de Mauregnault, com mandant der 2de divisie koninklijke mare chaussee, het aannemen en dragon der ver sierselen van ridder 2de kl. der orde van St.-Sfaniclas, hun geschonken door den Keizer aller Russen. Mst ingang van 16 Maart a. s. benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder aan den Hoek van Holland, J. M Van der Poel, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Klundert. Met ingang van 1 Mei a. s. aan J. J. H Mispelblom Beyer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het post kantoor te Zutfen. Onderscheidingen. Ter zake dor krygsverriebtingen in Tamiang (residentie Oostkust van Sumatra) in de maan den Februari, Maart en April 1893, zyn by koninkiyk besluit van 20 dezer: Bevorderd tot ridder 3de klasso der Militaire Willemsorde de kolonel der inf. A. H. Van de Pol. Benoemd tot ridder 4de klasse dor Militaire Willemsorde: Van de zeemacht de kapitein ter zee F. J. Stokhuyzen, de kapitein luit. tor zee H. Van den Pauvert, de luit. ter zee lste kl. D. A, Mensert en W. Allirol, de luit. ter zee 2de kl. J. F. B. Van Dyk en G. L. H. Luyten, de matroos lsto kl. v. c. J. Weller, de vuur stoker 2de kl. J. W. Koendors, de marinier lste- kl. N. A. Van dor Blom en de marinier 2de kl. D. Van de Peppel; Van do landmacht: de kapiteiu der inf. H. Kuyk, de off. van gez. 2de kl. F. A. Kart haua en de sergeant der inf. T. R. Feenatra terwyl verder daarby is bepaald, dat by afzondoriyke dagorders, zoo in Indio als in Nederland, eervol zuilen worden vermeld: Van de zeemacht: de luits. ter zee 2dekl, 1. F. Van Slooten, C. E. Dittllnger, C. W. Broers, C. H. De Lussanet de la Sablonière, J. H. Zeeman en A. F. Gooszen, de adelborst lste kl. H. E. baron Van Asbeck (sinds be vorderd tot luit. ter zee 2de kl.), de off. van gez. lste kl. J. J. Sterk, de off. van gez. 2de kl. dr. G. Van Eysselsteyn, de kwartierm. W. H. Bouwmeester, de matroos lste kl. v. c. W. Hendriks, de matroos lste kl. A. J. Krui mer, de matroos 2de kl. W. Westra en de matroos 3de kl. H. L. W. Holkers; Van de landmacht: de majoor der inf. W. C. Meuleman, de kapitein van den gen. staf D. La Feber, de kapitein der art. W. J. Glel, de lste luits. der inf. J. J. Engelen en P. A. H. Heidens, de 2de luits. der inf. W. J. De Roever Kröber (sedert bevorderd tot lsten luit.), de adj.-onderoff. der inf. W. K. L. Arrien3, de serg. maj. der inf. E. A. C. Schimpe, ao serg. der artill. P. Dyk, de korp. der inf. F. W. Roese en de fuseliers H. G. Fokke, J» Korthout en A. Holte, de laatstgenoemde sedert gegageerd; eu dat als ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde in de registers van de Kanselary der Nederlandsche orden zal worden inge schreven de lste luit. der inf. C. Van der Schroeff, die aan de by de voormelde krygs verriebtingen bekomeD wond is overleden. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Vergadering van Donderdag 22 Februari. Behandelde onderwerpen 1. Ingekomen stukken en med9deelingen. Worden medegedeeld de goedkeuring van de verhooging van den hoofdeiyken omslag, van het suppletoir kohier van hoofdeiyken omslag dienst 1893, en het proces-verbaal van kasopnemiDg. 2. Adres van J. A. Bakker e. a. om ver goeding voor het branden van nog 0 lantaarnt op den Rmgdyk, by Aalsmeer. Wordt beslotOD voor het branden dezer lantaarns eene toelage te geven van 5 per lantaarn per jaar. 3. Benoeming van een lid van het burgeriyk Armbestuur voor wyk 14. Aanbeveling de heeren H. Van W(jk en H. Van Dorsten. Benoemd wordt de beer H. Van Wyk. 4. Adres van. J. H. Mastenbroek e. u. om politie te plaatsen aan den Ringdyk, by Halfweg. Na eenige discussie wordt omtrent dit adres overgegaan tot de orde van den dag, als be hoorende het niet tot de bemoeiingen van den Raad om de standplaatsen der vei l wachters te beprlen, doch den burgemeester worut z ier in overweging gegeven om den te ben uu men veldwachter te etationnoeren aan don Ringdyk, by Halfweg. 5. Verzoek van L. Dekker om eervol ont slag als ocderwyzer aan school No. 6 Het gevraagd eervol ontslag wordt verleend met ingang van 1 April a. 8. 6. Voorstel tot verhoogiDg dor jaarwuddon van onderwyzere. Nadat verworpen was een voorstel van B. en We. om, mot ingang van 1 Jan. 1896, de jaarwedden dor ondorwyzers met f 60 te verhoogen, wordt besloten dezo zaak aan t* houden tot de volgende vergadering en in middels het gevoelen der Schoolcommissie te vragen. 7. Voorstel tot het aangaan Goaer tydelyke geldleening. Ter voorziening in do tydelyke behoefte aan kasgelden wordt besloten tot het aangaan eener tydelyke geldleening, groot f 10,000, voor acht maanden, tegen 31/a perc. 8 en 9. Reclame van C. Kroon aan Gede puteerde Staten tegen zyn in den Hoofdeiyken Omslag dienst 1893, wi reclame van A. Noorloos tegen zyn aanslag in den Hoofdei. Omslag. Deze zaken worden behandeld met gesloten deuren. 10. Adres van G. P. Altink om 3 perceelen dorpsgrond in koop te erlangen. Op hot adres van G. P. Altink worde bo- sloten hem in koop af to staan 1065 centiaren dorpsgrond, voor den prys van 60 cents d* centiare. 11. Adressen van J. Klomp on het bestuur der Gereformeerdo kerk te Hoofddorp, om hon in koop af te staan samen 7 ypeboomen, staande op een gemeenteweg voor hunne gebouwen. Wordt besloten, hen in koop af te staan zeven ypeboomen, staande voor hunne ge- bouv/en te Hoofddorp, tegen den prys van f 3 per stuk. De vergadering wordt daarna gesloten. Gemengd. Nieuws. Een lid, dat belangstelt in de „Leidsche IJsclub", heeft aan deze voro«nigiug twee zeer grooto leden-lysten achter glas ten geschenke gegeven. Gisteren waren ze voor het eerst in de restauratie tmt opgehangen en trokken alge meen de aandacht. De Koningin reed gisteren in tegenwoordigheid van d6 Regentes schaatsen od een vLIverljo in don tuin van het Hui*

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1