N*. 10432. Vrfldag; SS3 Februari. A9. 1694. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Lellen, 22 Februari. LEIDSCH PRIJS DEZER COUR ANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTI, Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meor 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoron bulten, de stad wordt 0.05 berekend. De minister ran binnenl. zaken heeft be noemd tot onder directeur bij 's Rijks her barium aan de Ryks universiteit te Leiden, dr. J. G. Boerlage, thans conservator; en tot conservator by het zoötomisch laboratorium aau die Ryks-universiteit dr. H. W. De Graaf, thans assistent bij de zoölogie. Tot onderwijzeres aan de gemeente school te Leiderdorp is benoemd mej. Cbr. Noest, van Leiden, thans als zoodanig werk zaam te Voorhout. Voor het examen In de nuttige hand werken is gedaagd mej. E. Klinkert, van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Dubbeldam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brioven, enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 11.40 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Onder leiding van den voorzitter des bestuurs, den heer J. M. De Kuyser, werd gisteren in „Krasnapolsky", te Amsterdam, eene algemeene vergadering gehouden van begunstigers en leden der „Vereeniging tot boatryding van knoeieryen in den boterhandel." Uit de mededewlingen van hot be&tuur, door den secretaris, den heer J. Rinkes Borger, bleek, dat de werkzaamheden sedert de laatste algemeene vergadering hadden bestaan in de zorg voor de toepassing en naleving van de Boterwet. Hy gaf nu een kort overzicht van die wet sedert de invoering in 1890, die veel te wenschen overliet en sedert meer en meer verslapte, naarmate het toezicht minder werd. Do Vereeniging verschafte materiöel tot keuring van boter en keerde by bekeuringen premién uit. Toch had gemeente- of ryks-politio geen vrtjheid of last handelend op te treden. Klaohten daarover leidden tot aanstelling van inspecteurs, waardoor men oogenschyniy* n stap verder kwam. Doch afdoende middelen togen de steeds meerder wordende knoeieryen verschaften deze inspecteurs ook al niet. Hulp en steun werd gevraagd by het Nederl. Landbouw Comité, en niet tevergeefsgemeen- schappeiyk werd geklaagd over de slechte naleving der wet en gemeenschappeiyk werd de atryd tegen de knoeieryen aangebonden. Door prof. Mac Gillavry werden pogingen in 't werk gesteld om de boter nauwkeurig te onderzooken en de Vereeniging verschafte dien geleerde een microscoop, om dat work gemakkelyker te maken. Een ander deel der werkzaamheden van het bestuur bestond in het onderzoek wat in hot buitenland geschiedde. Daarby bleek, dat ook de uitvoer van vette kaas veel nadeel onder vond door invoer van magere kaas in den zelfden vorm als die der vette. Ook daartegen dient gewaakt. In de laatste drie jaren werd geene contri- butio geïnd, en dit liet het bestuur na, omdat zyn streven weinig vrucht opleverde. De toestand der kas was echter niet ongunstig Op 1 Jan. 1893 was 1278 in kas en werd 519 uitgegeven, zoodat ƒ768 ovoris. De heer Rinkes Borger leidde het debat in over de vraag: „zal do vereeniging opnieuw pogingen in 't werk stellen om de naleving der boterwet te verzekeren? Zoo ja, welke middelen daartoe aan te wenden; of by de Regeering op intrekking aandringen?" De heer Rinkes Borger kwam tot de con clusie, dat het gemeenschappelyk petition6eren door allen, die belang hebben dat de natuur- boterhandel niet wordt benadeeld door kunst boter, het beste was. Die meening werd gedeeld o. a. door den heer Waldeck, die van gevoelen was, dat men den minister op d- gebreken van de bestaande wet opmerkzaam moest maken. De vergadering besloot in vereeniging met het Landbouw comité by de Regeering aan te dringen op betere toepassing der Boterwet. Tot bestuursleden werden herkozen de heeron J. M. Do Kuyser, A. H. Fugart, J. Rinkes Borger en gekozen in plaats van den heer Halbertsma de heer 0. J. D. Veth. Daarna is do vergadering gesloten. Aan het Internationaal Geneeskundig Congres te Rome zullen uit ons land deel nemen de volgende heerenprof. B. J. Stokvis, dr. J. J. Bos, dr. Rutgers van der LoefF, dr. Van L or, dr. Dozy, allen van Amsterdam dr. J. Binnenoyk, van 's-Gravenbazeprof. H. Snellen, van Utrecht; dr. W. E. De Jong! dr. Arie De Jong, dr. J. G. M. Mastboom! allen van 's-Gravenhageprof. J. E. Van Iter- son, van Leiden dr. L. Th. Van Kleef, van Maastrichtdr W. Van der Starp, van Maas sluis dr. J. F. Kütho, van Tieldr. A. E. Post, dr. J. K. H. Brumund, beiden van Arnhem; prof. P. C. Plugge, van Groningen; benevens mevr. Van Iterson, mevr. Van der Starp, mej. M. F.Kütheen mej. J.J.C.Brumund. In de Raadsvergadering van Benthuizen is het nieuwgekozon raadslid, de heer Johs. Erkelens, geïnstalleerd. Staande diezelfde vergadering zyn ook de kiezerslysten tot het verkiezen van leden voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad vastgesteld. Het aantal kiezers, op elk dier lysten voorkomende, be draagt 57. De gemeenteraad van Gouda heeft be sloten te berusten in het besluit, door de Staten van Zuiu-Holland in de laatste winter vergadering genomen betreffende de verbete ring van het vaarwater Rotterdam—Amster dam, voor zoover dit op Zuid Hollandsch g< uied gelegen is. Krachtens dit besluit zullen de Turfsingelgracht en de Gouwe met jaagpad, uitmakende een deel van het vaarwater van de Mallegatslui8 tot de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, met het daaraan ver bonden recht tot tolheffing, in provinciaal beheer overgaan, terwyl aan de gemeente Gouda als schadevorgoeding wordön uitge koerdlo. een kapitaal van 232,692 of, indien zy daaraan de voorkeur mocht geven, de vaste blyvende jaariykache uitkeeriug eener som van ƒ9307.68, zynde 4 pet. van bovengenoemd kapitaal, en 2o. als restitutie van wat zy ten behoeve van de provincie zal hebben uit te geven voor het onderhoud van de verbindings vaart door de binnenstad en de bediening van de daarin gelegen sluis, eene som van 12,000 jaarlyks. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. heeft de Raad besloten, de voorkeur te geven aan de ontvangst der uitkeering van de vaste jiiarlyksche rento ad 4 pet. der schadever goeding van f 232,692. De familie van wyien den gep. luit.- generaal baron Klerck heeft aan den kapel meester vau de Koninkiyke Militaire Kapel eene som van f 200 doen toekomen uit erken- telykheid voor de hulde, door de muziek by het graf den overledene gebracht. De directeur der stafmuziek heeft die som onder de leden van het corps verdeeld. De berichten, dat het verslag van de Zuidorzoe-commissie spoedig te verwachten is, vinden geen steun in den stand van de werk zaamheden dier Staatscommissie. Wel zyn de lste en 2de afdeeling nagenoeg met hare taak gereed, maar de derde commissie nog niet. Deze zal in de eerste dagen van Maart nog samenkomen. Een en ander doet voorzien dat er nog geruime tyd zal moeton verloopen alvorens het eindverslag aan de Regeering kan worden aangeboden. Tweede Kamer. De heeren Van Beu Dingen en Van Gjjn hebben by amendement, voorgesteld (art. 1 van het eerste der kies rech tont werpen) den leeftyd voor de kiesbe voegdbeid te bepalen op 30 jaren. De Staatscourant van 22 dezer bevat den tekst van de op 13 Juni 1893 te Bern ge maakte schikking, houdende byzondere bepa lingen voor het internationaal spoorwegverkeer tu8schen Nederland, Duitschland, Oostenryk- Hongarye en Zwitserland. Zy treedt op 1 Maart a, 8. in werking. H. M. de Koningin Regentes schonk ƒ250 voor de brood- en koffle-uitdeelingen van den „Christelyken Volksbond" in Den Haag. Door het ministerie van oorlog zyn weder onderhandelingen aangeknoopt met het bestuur van Stad en Lande van Gooiland, om dit jaar weder over de gomeene heide de beschikking te krygen tot het houden van groote manoeuvres. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 21 Febr. te Port Said; de „Maasdam" vertrok 21 Febr. van Rotterdam naar Nieuw-Yorkde „Jason", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Febr van Algiers. By koninkiyk besluit zyn, met ingang van 1 April a. s., de scbout-by-nacht G. Kruys en de kapitein ter zee H. A. Schippers, beiden gedetacheerd by het departement van marine, eervol ontheven, eerstgenoemdo van de be trekking van chef van den marine staf, laatst genoemde van de betrekkingen van chef der af-ieeiing Personeel by gemeld departement en lid der commissie tot het examineeren van zee-offit ieren en adelborstenden kapitein ter zee H. A. Schippers opgedragen de bo trekking van chef van den marine staf en den kapitein ter zee G. H. v. Steyn, de betrekkingen van chef dor afdeeling Personeel by het departement van marine en lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adel borsten. De kapt.-luit. ter zee R. C. A. L. Jansen van Afferden benoemd tot officier der orde van Oranjo-Nas8au. Bevorderd by den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten: tot adjunct-commies, de klerk J. C. Joosten. De heer J. L. W. F. Van Leent, arts, be noemd en aangesteld tot offic. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indiö. Met ingang van 1 Maart a. s. benoemdtot subst. griffier by de arr.-rechtbank te 's-Her- togenbosch, jhr. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, thans griffier by het kantongerecht te Zevenbergen; tot griffier by het kantonge recht te Zevenbergen, mr. F. M. Brouwer Ancher, adv. en proc. te 's-Hertogenbosch. Benoemd tot notaris binnen het arr. Heeren veen, ter standplaats Heeren veen, jhr. S. W. H. A. Van Beyma thoe Kingma, thans notaris te Zuidbroek. Aan den kapitein-luit. ter zee J. J. De Bruyne opgedragen het bevel over Hr. Ms. korvet „Alkmaar", gestationneerd te Curasao, en zulks met ingang van den dag, volgende op dien, waarop deze hoofdofficier te Curasao zal aan komen. De luit. ter zee lste kl. M. E. B. J. Kluit, met 1 Maart a. s. op pensioen gesteld en hem toegekend een pensioen van 788 'sjaars en eene verhooging van ƒ375 'sju&.a, ingevolge art. 1, c, der wet van 1 April 1875. Greinengd Nieuws. De Haarlem8che rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak Buddenborg en bepaald dat deze op 14 Maart op vraagpunten zal worden gehoord. Een treurig geval had gister- middag plaats in de Egelantiersstraat te Am sterdam. Eene vrouw, aldaar woonachtig, viel by 't uithangen van eenig waschgoed voorover en werd voor dood opgenomen. Aldaar viel in do Lauriergracht eene reeds bejaarde vrouw te water, die bezig was met goed spoelen Eenigo oogenblikken later werd haar lyk opgehaald. Do directeur der weesinrichting te Neerbosch heelt besloten dat voortaan aan de giften, die inkomon, de navolgende bestemming zal worden gegeven, alslo. voor het onderhoud der weezen, 2o. verbetering van de bestaande woningen, 3o. voor het bouwfonds tot voltooiing van het ziekenhuis. Hy geeft echter den gevers in overweging, zelf aan te wyzen waarvoor zy hunne giften wenschen bestemd te zien. Verder schryft do heer Van 'tLindenhout: „Met den bouw van het ziekenhuis zyn we nu zoo ver gevorderd, dat alle lokaliteiten op de tweede verdieping zyn afgewerkt. „Op deze zalen en kamers is ruimte in overvloed. Was in het oude ziekenhuis gebrek aan ruimte en heeft dit arme gebouw, schoon er menig arme kranke wees liefderyk ver zorgd is, de geeselslagen van alle mogelyke critici moeten verduren, het nieuwe ziekenhuis heeft ruimto te over en we hopen, dat nooit do ty<1 zal aanbreken, dat alle vertrekken in gebruik zulkn moeten genomen worden. „Eenter is nog meer dan 2000 noodig om het geheel te kunnen voltooien." Dezer dagen zou gebleken zyn dat de administratie van den gemeente ont vanger te Schiedam Diet in orde is. M«n sprak zelfs van een tekort, volgens de boeken, van meer dan eene halve ton. Naar aanleiding van dit door het „Vad." medegedeeld gerucht, heeft de justitie zich in de zaak gemengd en werd de gemeente-ont vanger gistermiddag door den officier van justitie on den rechter-commissaris op het poiiüe-bureau daar verhoord. Hy werd daarna op vrye voeten gelaten. Gisteravond omstreeks halfelf reden in de Nobelstraatte Utrecht twee ry tuigen teg n elkander, waarby een paard het lemoon van het rytuig in de borat kreeg en in zyn bloed badende dood neerzeeg. Door de rechtbank to Assen is een landbouwer uit Erm, gemeente Sleen, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand, ter zake dat hy eene hoeveelheid van ll liter melk aan de directie van de boter- fabriek te Noordbarge had afgeleverd, terwyl hy wist dat die melk, door by menging van ongeveer 33 percent water, was vervalscht die vervalsching aan gemelde directie had verzwegen. In een dorp by Tomesvar werd oene oude vrouw, beschuldigd het vee van hare buren te hebben behekst, letterlyk gekruisigd. Do daders zyn nog niet bekend. Drie kinderen van eene weduwe by Dantzig, een jongen en twee meisjes van 8 tot 14 jaren, zyn deze week met schaatsen eden verdronken. Het woei hard en een ruk wind wierp een der kinderen in een wak. De twee andere beproefden het te redden, maar het ys brokkelde af onder hunne voeten en zy werden mode het slachtoffer hunner vruchte- looze poging. Zaak-De Jong. Naar de „Tel." verneemt, zal het onderzoek in zake de ver miste vrouwen weder heropend worden, naar aanleiding yan --^wichtige mededeelingen, die der politie uit i. geland geworden zyn. Het onderzoek naar De Jongs geestver mogens schynt dus vry bevredigend to zyn afgeloopen. Een te Amersfoort in den grond gevonden schat, uit gouden en zilveren munt stukken bestaande, welke eene waarde van ruim ƒ20,000 vertegenwoordigen, is volgens het voorschrift van art. 642 van het 3urger- lyk Wetboek verdeeld. Do helft ontvingen de vinders, de metselaars Elzenaar en Van de Wetering, die afstonden aan den architect, den heer M. Van der Heyden, te Bussum, terwyl de wederhelft in handen is gekomen van de eigenares van den grond, mejuffrouw A. E. Van der Heyden te Amersfoort. Het hervatten van den arbeid door eenige werkstakers aan de fabriek „Insu- linde" te Hengeloo heeft Dinsdag tot ongo regeldheden aanleiding gegeven. Toen de 4 a 5 wevers, aan wie voorloopig is toegestaan hot werk te hervatton, des avonds onder bescherming der marechaussees en veldwach ters huiswaarts keerden, werden laatstge noemden op verschillende manieren gesard door de overige werkstakers. Deze laatsten vormden daarop groepjes, die later versterkt worden door een groot aantal arbeiders uit andere fabrieken, waarop men ton gotalo van 4- a 500 onder het zingen van socialistische liederen door de voornaamste straten van de gem. trok. Men ging vervolgens naar de wouing eener familie, waarvan een paar zoons tot de weder aangenomen wevers behooren, en ging door met daar lawaai to maken. Ten slotte zag do politie zich genoodzaakt eene charge met de blanke sabel te maken, terwyl marechaussees te paard de menigte vorspreidden. Dezen bleven verder patrouil- leerende in de straten, die den geheelen avond een buitengewoon levendig aanzien behielden Bystand van de brigade-marechaussees te Alraeloo werd aangevraagd en gisteren is die assistentie gekomen van Almeloo enEuschedee. Uit eerstgenoemde plaats kwamon een vyftal marechaussees met den commandant, den kapitein MichelhofF. De burgemeester hooft aan arbeiders der andero fabrieken verzocht niet tot do betooging der werkstakers mede te werken. Da arbeiders, die aan 't werk zijn gegaan, bleven gister middag in de fabriek. Do Commissaris der Koningin, de heer Lycklama, is eveneens aangekomen. Ook de overste Diekhof kwam uit Zwolle over. Te Zwollo waren gistermiddag 4 jongens aan het schaatsenryden op de Wester- voldacheAa, buiten de Diezerpoort. Drie hunner, onderscheideniyk 10, 12 en 13 jaar oud, zakten door het ys en verdronken. De scheepvaart is in Ringvaart, Zykanalen, Schinkelvaart en Wetering geheel en in het Spaarne gedeeltelyk weder door hot ys gestremd. Gemeente Sassenheim. Openbare Raadsvergadering van Dinsdag 20 Februari. Burgemeester en Wethouders in hunne ver gadering van den 6den Februari ji. opgemaakte voordracht ter vervuiling van de betrekking van onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school, bestaande uit de dames: F. W. Kissing, te Leiden; L. J. Baartman, te Sassenheim, en P. J. Klikee, te Leiden. Door den secretaris wordt voorgelezen het ingewonnen bericht van het hoofd der school en het advies van den arrondissements-school- opziener. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen om trent de voorgedragen personen. By schnftelyke stemming biykt, nat op mej. Krissing 3 en op mej. Baartman 4 stem men zyn uitgebrachtalzoo wordt benoemd tot onderwyzeres in de nuttige handwerken rnej. Baartman. Tot leden van het stembureel voor 1894 werden by herstemming gokozen do heeren C. Meyne en J. A. Charbon, die de benoeming aannemen. Tot leden der commissie voor deschuttery gedurende 1894 worden by schrif-ink»- stem ming gekozen de heeren C. Moyu- J. A. Charbon, die zich deze benoeming laten wel gevallen. Ten slotte komt in behandeling het kohier van den hoofdeiyken omslag, dienst 1894, op gemaakt door Burgemeester en Wethouders in hunne vergadering van heden. De Voorzitter stelt voor, om het kohier in eene vergadering met gesloten deuren te be handelen. Na heropening dor deuren wordt het kohior voorloopig vastgesteld tot oen bedrag ad 2o2'J en zal het ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten worden gezonden. Niets meer te behandelen zynde, wordt do vergadering door den Voorzitter gesloten. Tegenwoordig de heeren M. Van don Bran- deler, voorzitter; C. Meyne, S. baron Van Heemstra, wethouders; J. A. Charbon, J. J. Kruyff, dr. A. G. Metzlar, B. P. Roest en W. J. Van der Bruggen, leden van den Raad. Na opening dor vergadering leest de secre taris de notulen der vorige vergadoriug voor, welke worden goedgekeurd en vastgesteld. Wordt voorgelezen een adres van het bestuur der afdeeling Sasaenheim-Voorhout der Alge meene Vereeniging van Bloembollen-cultuur te Haarlem, waarin zy te kennen g ven, dat het noodzakelyk is om de „Watering" of Mottingervaart uit te diepen en verzoeken den Raad om in de kosten tot een bedrag van ƒ300 te willen bydragen. Na inzage van het bestek, wordt na eene langdurige discussie besloten bovengenoemd bestuur kennis te geven, dat do Raad bezwaar maakt tegen de diepte van 1.80 A. P. en de gevraagde subsidie, en verzoeken het bestuur om het bestek in dier voege te wyzigen, dat de diepte op 1.40 A. P. gebracht wordt, waardoor de kosten zullen verminderen. Aan mej. C. Van Dorp wordt, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Maart e. k., als onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Sassenheim. Den Raad wordt aangeboden een door Gemeenteraad van Noordwyk. Tegenwoordig de Voorzkter en 9 leden (af wezig de heeren Van Konynenburg en Bal kenende.) Do vergadering door den Voorzitter geopend z(Jndef worden de notulen der vorige verga- wring gelezen en vastgesteld, nadat nog vooraf do Voorzitter den leden, ter gelegenheid van do eerste vergadering in 1894, zyoe beste wenschen had aangeboden en de hoop uitge sproken dat onder Gods onmisbaren zegen ve«l goeds voor de gemeente mogo tot stand komen. Voor kennisgeving worden aangenomen eoriigo ingekomen stukkon, terwyl om advies worden verzonden aan het Dagelyksch Bestuur het verzoek van den hoer P. E. A. Kloin- penning, om op grond van ziekte eervol ont slagen te worden ala lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, en een adres van het bestuur der afd. Noordwyk van de Holl. Maatschappy van Landbouw om sub sidie in de kosten van de in 1894 te Noord wyk te houden afdeelings-teQtoonstelling. Tot leden der commissie van onderzoek van de 3paarbank worden benoemd de heeren Homan en Van der Weyden en tot leden der commissie, welke B. en Ws. zal bysUan by het ontwerpen van het kohier van den hoof- delyken omslag voor 1894, de heeren C. Alke made, C Ammeraal en G. Van der Weyden Overeenkomstig de voordracht van B. en Ws. wordt besloten aan de verpleging van enkele arme weezen eene tegemoetkoming in de kosten hunner verpleging over 1893, uit de fondsen van het voormalige Weeshuis, toe te leggen. Nu er twyfel was gerezen omtrent het eigendomsrecht der gemeente op het t.and- spuithuisje te Noordwyk a/Ze^r wordt oene voordracht van B. en Ws., om verkoop van dat gebouwtje, teruggezonden aan dat College ten fine van onderzoek. Men eenparige stemmen wordt besloten de instructie der openbare onder wy zen* ,r' dien zin te wyzigen, dat voortaan de uuui., dot scholen oumiddoliyk na den aanvang dar lessen zullen gesloten worden, zoodat het bekende kwartiertje ia vervallen. Na eenigo gedachten wisseling wordt met 8 stemmen tegen 1 besloten de bekende motie Betlaerts c. 8. inzake de aansluiting b(j de Midden Europeesche tydregelmg te steunen Omtrent een adres van eenigo iugezetonen betreffende verbetering van den duinweg, en hel door B. en Ws. daaromtrent icgediOLi voorstel, ontspon zich eeno breedo discussie, welke eindigde mot de benoeming eener com missie, welke met B. en W. naur den toe stand van den weg een onderzoek zal in stellen. Tot leden dier commissie worden be noemd de beeren C. Alkeraado, G. Van de? Weyden en II. Homan. De openbare vergadering wordt hierna sloten.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1