In do gemeenteraadsvergadering van Sassenheim werd gisteren benoemd tot onder wijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school mej. H. Baartman aldaar. De generaal-majoor J. W. Bergansius, die benoemd is tot inspecteur van het wapen der artillerie, blijft in hoofdkwartier te 's-Gravenhage. Onder dagteekening van 12 Febr. jl. zijn afgekondigd en zullen dus weldra in werking treden de besluiten der Staten van deze provincie: lo. tot vaststelling van een reglement van politie voor het vaarwater tu8schen Ryn en Schie en de daartoe behoo- rende kunstwerken; 2o. houdende wijziging der Verordening op de stoomvaart in de boezemwateren. Op de begraafplaats „Eik-en-Duinen" te 's-Gravenhage, werd gistervoormiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepenBionneerden luitenant-generaal F. J. Pfeiffer, oud-inspecteur der infanterie. Een breede kring van wapenbroeders van hoogen rang stond om de groeve geschaard, ten einde den algemeen in het leger om ztyn nobel karakter geachten ontslapene de laatste eer te bewezen, en voorts vele andere offi cieren en belangstellenden. De oudste zoon dankte den aanwezigen voor het aan den ontslapene bewezen hulde betoon. Vanwege 3. M. de Koningin is aangekocht een schilderij, getiteld „Na den regen", van Jan Vrolijk. De nieuwbenoemde minister resident van Nederland bU de Verheven Porte, jhr. Van der Staal, zal in het laatst der volgende maand de reis naar Konstantinopel, zijn post, aan nemen. Onze voormalige landgenoot baron Quarles is benoemd tot vice-consul van de Zuid-Afri kaansche republiek te Londen. Genoemde heer was tot vóór korten tijd werkzaam op het bureau van den staats secretaris te Pretoria en vergezelde daarna dr. W. J. Lefids als particulier secretaris op zijne reis naar Europa. De heer Quarles zal aan het eind van deze maand zfin nieuw ambt aanvaarden. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, zal degen.- majoor H. F. Alings, inspecteur van het mili tair onderwijs, dezer dagen den dienst met pensioen verlaten en als zoodanig vervangen worden door den kolonel G. F. W. Borel, gouverneur der Kon. Mil. Academie. In de plaats van kolonel Borel wordt genoemd de kolonel C. L. W. Moorrees, eerste officier aan die inrichting. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kenDis van belanghebbenden, dat blijkens telegrapbisch bericht van H. M. gezant schap te Berlijn, de invoer van herkauwende dieren en varkens uit de Nederl. provincie Limburg in het Pruisische Regeeringe „Bezirk" Aken tot nader order is verboden. (Sts.-Ort.) Door den minister van koloniën zijn de heeren H. C. Ykema en A. De Wilde gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman by de gouvernementsmarine daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van binn. zaken zal op 24 dezer niet plaats hebben. De heer J. G. De Groot, directeur der Nederlandsche Opera, is benoemd tot officier van de „Academie Christophe Colomb", te Marseille. Dr. Schaepman woonde gisteren uithoofde van ongesteldheid de vergadering van de Tweede Kamer niet by. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 20 Febr. van South ampton; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 20 Febr. van Suez; de „Prinses Marie" vertrok 21 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Wil lem II" arriveerde 20 Febr. van West-Indië te Nieuw-York; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Febr. van Port Said; de „Anchises" vertrok 17 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Merapi" arri veerde 20 Febr. van Batavia te Rotterdam; do „Prins Hendrik" arriveerde 20 Febr. van Amsterdam te Batavia; de „Schiedam" arri veerde 20 Febr. van Amsterdam te Nieuw-York. By koninkiyk besluit is benoemd: tot rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten, mr. A. Potma, thans kantonrechter te Bergum tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats Ouderkerk aan den Usel, J. Van der Leeden, candidaat-notaris te Bergambacht. Benoemd tot plaatsvervangend lid der com missie, die van 1 Aug. 1893 tot 1 Aug. 1894 to Utrecht belast is met het afnemen van de practischo examens van arts en tandmeester, A. J. Bor, tandmeester te Utrecht. Benoemd tot inspecteur der posterijen en telegraphie, in algemeenen dienst, B. J. R. Engelbregt, thans directeur van eenderRyks- telegraafkantoreD, gedetacheerd by bet hoofd bestuur der posteryen en telegraphia Voorts by het hoofdbestuur der posteryen en tele graphie: tot hoofdcommies W. J. Geerling; tot commies W. EL v. Bochove. Benoemd met ingang van 16 Maart a. s. tot dir. van het postkantoor te Kampen E. J. K. Van Lidth de Jeude, thans dir. van bet post- en telegraafkantoor te Boksmeer. Benoemd EL F. Bordewfik, met ingang van 1 Mei a. 8., tot hoofdcommies by het depart, van wh. en n. Benoemdby het wapen der infanterie, by het 7de rog., tot kapitein, do eerste luit. J. A. A. Lodewyks, van hot 8ste reg en tot eersten luit., de tweede luit J. M. M. Muller, van het corps. Pensioen verleend aan de weduwen van: F. De Jonge, ryksveldwachter, ƒ165; P. L. B. J. Oosterbaan, ontvanger der dir. be!., 600 G. J. P. Gerk, commies by 's Ryks bel., ƒ218; A. Kerkboff, commies ter prov. giffle van Utrecht, f 279C. A. T. Vogel, militie-commis saris, 160. De Kieswet in de Tweede Kamer. Wederom zijn in de Tweede Kamer de beraad slagingen aangevangen over de door de Re geering voorgestelde regeling van het kies recht. Daar de algemeene debatten over dit onderwerp reeds in den zomer van het afge- loopen jaar zijn afgevuurd, moeten thans da delyk spy kers met koppen worden geslagen Zoo beloven de thans begonnen vergaderingen der Tweede Kamer de belangrijkste te worden, die sedert 1848 in ons parlement zyn gehou den. En men overdryft niet door te zeggen dat de aandacht in het land en ook daar buiten in de eerstvolgende dagen meer dan in al de veertig jaren, die voorafgingen, gevestigd zal zyn op de handelingen en beslissingen, die in onze Staten-Generaal zyn te wachten- Ten einde den stand der debatten afzonder lijk na te gaan en de gelegenheid, om met kennis van zaken den loop der zaak by te houden, te vergemakkelyken, geven wy hier onder een algemeen overzicht van den stand der quaestie, dat tot basis dienen kan aan hen onder onze lezers, die, niet in het bezit dor parlementaire 6tukken, prijs stellen op het volgen der debatten met volledige kennis van zaken. Er komen drie wetsontwerpen in behande ling, die te zamen bestemd zyn de ééne kieswet te vervangen, onder welke wy thans leven. Wèl te verstaan voor zooveel het daarby om de Tweede Kamer en de Provinciale Staten is te doen. Aan de samenstelling der gemeente raden wordt bij deze gelegenheid niet getornd. Worden dus de ontwerpen aangenomen, dan zal dit in het getal kiezers voor den Raad en in de wyze, waarop de Raden worden ver kozen, vooralsnog geene wyziging brengen. De Raden blyven geregeerd door de kieswet, die wy nu hebben. De Regeeringsvoorstellen be moeien zich alléén met de kiesbevoegdheid en de uitoefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, en voorts met de wyze van benoeming en aftreding van de leden der Staten-Generaal. Drie wetsontwerpen komen dus in behan deling. Dat, waarmede reeds is begonnen en welks lol over de beide andere beslist, regelt de kiesbevoegdheid. Aangezien met de behan deling van dit onderwerp zeer zeker de ganeche week is gemoeid en de kansen op aanneming nog niet zóó zeker zyn, dat reeds nu vast staat dat het ook tot de behandeling der beide andere ontwerpen komen zal, bepalen wy ons heden tot eene schets van het eerste en voor naamste ontwerp. Het bevat tien artikelen. Artikel 1 en artikel 2 eischen in den kiezer Nederlanderschap en ingezetenschap men kan Nedeilander zyn en geon ingezeten en omgekeerd ingezeten zonder dat men Nederlander is en een zekeren leeftyd, te weten dien van drie en twintig jaren, die ook thans wordt gevorderd. Hier zal zich al dadelyk een stryd voordoen. Er zyn nl. op deze beide artikelen, die overi gens tamelyk onschuldig zyn, twee amende menten ingediend, het eene van den heer Yan Korkwyk, afgevaardigde voor Zieriksee, het andere van den heer Levy, afgevaardigde voor Amsterdam. Deze laatste wil den drie-en- twintigjarigen leeftyd vervangen door den vijf en twintig jarigen. De heer Yan Kerkwyk wil geen kiezers beneden acht en txointig jaren. iDtusschen zal deze stryd eerst later worden uitgestreden. De Kamer begon gisteren niet met het begin, maar met artikel 3. Wat daar van de reden is? Dat de groote stryd over dat artikel, zooals hot is uitgewerkt in artikel 4, loopen zal. Zoodat, als deze bepalingen sneuvelen, men het werk verder wel ongedaan kan laten. Daarenboven zal op den eisch van een verhoogden leeftyd minder worden aangedron gen of meer naarmate de andere eischen lichter of zwaarder worden. En eindelyk terwyi van den eenen kant zeer zeker voor een leeftyd van 28 jaren geene meerderheid zal zyn te krygen, zal tegen 25 jaren by de regeering geen onoverkomelyk bezwaar wezen. Riden genoeg dus om deze byquaestie eerst aan het slot uit te vechten. Artikel 3 is bestemd om uitvoering te geven aan de bepaling der Grondwet, die zegt dat ieder kiezer „kenteekenen van geschiktheid en maatschappeiyken welstand" bezitten moet. Welnu, zegt art 3 in het bezit van zulke kenteekenen is ieder, die voorziet „in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin." Het schynt dat daartegen geen ernstig bezwaar zal rijzen en dat men het algemeen in den kiezer voldoende acht dat hy in eigen onder houd en dat der zynen voorzien kan. Althans het éónig amendement, dat op dit artikel is ingediend onderteekend door de hoeren E. Mackay, afgevaardigde voor Kampen, en Van Alpb' n, :fgovaardigde voor Ommen, beoogt niet af te ii nö'tn op dit criterium, maar alléén het te doen vergezeld gaan van dezen anderen eisch, dat hy, die in eigen onderhoud en in dat van het gezin voorziet, hoofd zij van een gezin of, als hy dat niet is, afzonderiyk woont in een vertrek, zeggen de voorstellers, „voor zien van eene stookplaats of verwarmd door middel van hittegel eiders." De bedoeling der heeren is het kiesrecht niet toe te kennen aan inwonende zoons, commensalen, inwonende bedienden, enz. Maar waarom in dat geval wèl aan afzonderlijk levende mannen, die geen hoofden van een gezin zyn? vraagt men Dat men den staat van huisvader eischt, laat zich verdedigen. Maar dat men de niet-buisvaders, die by dezen inwonen en verkeeren, achter stelt by hen, die een eenzelvig, afgezonderd leven leiden, heeft, meenen sommigen, geen zin. De heeren voorstellers hebben blykbaar willen getuigen voor het kiesrecht der gezins hoofden. Zy achten het niet voldoende dat men in eigen onderhoud voorziet, doch dat men dit doet als „hoofd van een huisgezin," terwyl dan de alleen wonende personen, voor zoover zy een eigen haard hebben, met de gezinshoofden worden geiyk gesteld. Door dit amendement verkrijgt het debat over art. 3 meer beteekenis, omdat het artikel zelf, ook in het oog der tegenstanders zoc- als de heer Beelaerts het uitdrukt eeno meer practische kleur krygt, terwyl toch naar de meening van velen het regeoringsartikel zuiver theoretisch is. Maar eerst na artikel 3 komen de poppen eigeniyk pas aan het dansen. In artikel 4 zit het vergift. Dat zegt wie geacht worden in eigen onderhoud en van de hunnen te voorzien. Tegen dat artikel is de storm aan het op steken. In eigen onderhoud voorziet volgens artikel 4, kiezer voor de Kamer en de Staten wordt dus hy, die drie maanden achtereen in dezelfde woning is gehuisvest geweest of hoogstens eenmaal in het laatstverloopen jaar is verhuisd, die bovendien een jaar lang geen onderstand heeft genoten van gemeente of instelling van weldadigheid voor zich of de zynen, zyne belasting aan rijk en als het Statenverkiezingen geldt ook aan provincie - heeft betaald is hy niet belastingschuldig, dan is dit vereischte natuuriyk voor hem niet geschreven en zelf aanvraag doet om op de kiezerslysten geplaatst te worden. Daar staat in artikel 4 nog veel meer, maar op dit meer dere komt het minder aan en de oppositie raakt de door ons aangeduide punten. Men beweert dat zy, van wie niets anders wordt geëischt dan wat deze bepaling als voorwaarde voor de kiesbevoegdheid stelt, niet geacht kunnen worden „geschiktheid en welstand" te bezitten en dat dus het artikel met de Grondwet in stryd is. Men beweertmaar het zal in de eerstvolgende dagen wel tot verzadigens toe blyken, voor zoover het niet reeds gebleken is, welk karakter den tegen stand aankleeft. Voor heden zy daarom alléén opgemerkt, dat in dit artikel de beslissing ligt. Op dit oogenblik zyn drie amendementen op deze bepaling ingediendéén van zeer on- schuldigen aard door den afgevaardigde van Assen, den heer v. d. Feltz, die van den door de Regeering voorgestelden woningeisch eene andere en betere omschrijving geelt, één door mr. Levy, die het niet voldoende rekent dat men een jaar lang zich heeft gered zonder onderstand, begrip, waarover ook nog heel wat te doen komt als het tweede ontwerp de behandeling beleeft maar dien terroyn op drie jaren wil gesteld zien, en één door de heeren Mackay en Yan Alphen bovenge noemd, van hetwelk de hoofdstrekking is, het woningsvereischte uit te strekken tot een jaar in de plaats van tot de drie maanden, door de RegeeriDg voorgesteld, en dat nauw verband houdt met hun propaganda voor kiesrecht van gezinshoofden. Wyzen deze amendementen heen naar een zin om tot overeenstemming te komen, het ontbreken van amendementen van de zyde der liberale oppositie is niet zoo'n goed teeken. Maar zy kunnen nog komen. Kan overeenstemming worden verkregen over artikel 4, dan is de gevaarlijkste klip omzeild. Want de andere artikelen van het eerste ont werp zyn allen zonder ernstig gevaar en omvatten by zaken. Wel liggen ook nog voet angels en klemmen in het tweede ontwerp verscholen, maar voor het oogenblik concen treert zich het gevaar op artikel 4 van het eerste ontwerp. Het schynt niet onmogeiyk dat reeds aan het einde dezer week de kansen van het eerste en voornaamste ontwerp vaststaan. Gemengd Nieuws. Wie gisteren maar niet kon be- grypen waarom toch het bestuur van de Usclub de baan tot drie uren gesloten hield, was om half vier volkomen op de hoogte 1 Het ys was door de zon zeer afgenomen en was het des morgens nog vry goed, het was des middags „narigheid". Velen trotseerden het gevaar van eene natte scheen, totdat eene dame het verder bracht dan vele anderen en er geheel doorzakte. Toen was het met den moed gedaan. Men keek er liever naar en lachte; onder do tonen der muziek xakte er dan ook hier en daar nog eens een door; men wedde om enkele „glaaskes" dat het niet mogeiyk was van de restauratietent op het ys te komen in het korthet was schaatsen rijden, zooals Februari alleen den liefhebbers kan verschaffen. De baan bleef dan ook heden maar ge sloten, zeker ten spyt van de lieve manneiybe jeugd, die gisteren moedwillig natte voeten haalde. Waarschyniyk zal morgen, Don- derdag, door de Studenten IJsclub alhier een onderlinge wedstryd worden gehouden. De werkzaamheden aan de Haven alhier ter betere verbinding van het Haven water met de Oude Ve6tgracht in verband met de vaartverbetering tusschen Ryn en Schie, welke meer en meer hare voltooiing nadert waarmede deze maand werd begon nen, worden binnen eene afgeschutte ruimte met kracht voortgezet. De passage heeft over de Haven nu nog op de gewone wyze plaatsalleen het kraampje heeft zich van zyne aloude plaats meer ach terwaarts moeten begeven. Men. spreekt er van dat de vaart in de ver- breede Haagsche Trekvaart spoedig zal open gesteld worden. Yan vele zyden, ook uit Zoeter- woude, komen tydingen tot ons van in het water geraken van roekeloozen, die zich op te dun ys begeven hadden en er doorzakten. Men staat er zelfs versteld van, als men byv. jongens op de dunne fiskorst, welke het water der Singels bedekt, ziet dansen, dat er niet nog meer ongevallen gebeuren. Vier jongens, die van middag om halfdrie op het ys van het Levendaal liepen te spelen en er natuuriyk door zakten, konden nog met veel moeite worden gered. Naar aanleiding van het reeds vermelde feit, dat de sergeant T. v. A., van de grenadiers en jagers, onmiddeliyk nadat hy, krachtens het arrest van het Hoog Militair Gerechtshof, op vrye voeten was gesteld, ongevraagd onbepaald verlof gekregen heeft en hy drie dagen later met paspoort uit den dienst is ontslagen, vraagt de „Haagsche Crt." Wat geschiedt er nu met den tamboer, die voor zes maanden naar het depot van disci pline werd gezonden, wegens medeplichtigheid aan het feit, waarvan T. v. A. werd vrijgesproken IJsbericht van de „Zuid-Hol- landsche LTsvereeniging," afd. 's-Gravenhage. By aanhoudende sterke nachtvorst, zullen Donderdag de banen voor zoover nog bruik baar in beheer genomen worden. De Schenk is niet vertrouwd. De Haagsche-Bosch vyvers boden gisteren een levendig wintertooneel aan. Tal van schaatsenrijders en -rydsters bewogen zich over de niet al te sterke ysvlakten en langs de vyvers wemelde het van toeschouwers. Een vyftal personen zakten door het ys, doch werden spoedig weder op het droge gebracht. Was de vorige week nagenoeg geheel Europa, behalve het hooge Noordeü, voretvry, thans toont het lystje der meteorologische stations weder schier overal hot minusteeken vóór de temperatuur-opgaven (volgens Celsius). Een vermoeden. Nog steedszet de justitie te Amsterdam het onderzoek voort naar de oorzaken van de ontploffing i ij den brand in de Spaarndammerstraat. De „Tel." kan daaromtrent het volgende mededeelen De verschillende bewoners van perceel 67, zeven hoofden van gezinnen, eenige buren en personen, die van de straat af getuigen waren van de ontploffing, zyn gehoord. Toen de bewoners van drie hoog voor en achter, B. en D., hoorden dat er brand was, vluchtten zy met hunne kinderen en toen zagen zy door de zwarte gordynen voor de glazen deur der alkoof van Haring de vlammen, 't Brandde toen uitsluitend in die alkoof. Vyf minuten later hoorden zfi een plof en vielen de dakpannen en een stuk muur naar beneden. Hoe die ontploffing ontstond is hun volkomen raadselachtig en over do plaats, waar zy ge schiedde, zyn zy het niet eens." Zeker is het, dat zy boven in het huis plaats had, doch de bewoners van de voorkamer ver klaren dat het achter en die van de achter kamer dat het vóór was, terwyl anderen ge tuigen dat zy den slag hoorden op den zolder. Op geen dier plaatsen bevonden zich echter ontplofbare stoffen. „Petroleum", zoo vertelden de vrouwen, „was er alleen in de lampen, want meer heb ben wy, arme menschen, nimmer in voorraad." „Was er ook benzine in huis, of naphtha, om handschoenen te wasscben?" „Wel neen, meneer, handschoenen dragen wy nooit." „En dan op de zolders?" „Er zyn twee zolders, beide voor, naast elkaar, de linksche van H. (één hoog vóór) waar heelemaal niets lag en do rechtsche van G. (twee hoog vóór) waar alleen wat brandhout was opgestapeld. Wy kunnen ons boeltje best plaatsen op de kamer, meneer." „Hadt ge ook vuurwerk in huis?" „Een mooi ding, als je maanden zonder werk loopt." Een der bewoners van de 6traat, iemand, die heel veel heeft gebouwd en die den brand van het begin af heeft gezien, gaf eene zeer mogelyke verklaring op aan het parket van den officier. „De brand is ontstaan in de alkoof van H., midden op de eerste verdieping. Hy liet eene lamp vallen en op het gezicht van de vlammen wierp hy de deur dicht en vluchtte. Toon brandde de zoldering door en zoo kwamen de vlammen in de alkoof van de tweede ver dieping, die eveneens gesloten waren. Hier vond het vuur nieuw voedsel Het vlamde hoog op, vernielde den zolder en kwam in de alkoof van de derde verdieping. Die alkoven toch liggen alle boven elkaar en vormen als het ware een koker midden dóór het huis, uit komende op den zolder. Op dien zolder nu, eveneens afgesloten, verzamelde zich de warme lucht, die, steeds meer verhit, steeds meer uitzette en eindelyk de pannen drukte van het dak en een gat ir. den muur. De explosie zou dus uitsluitend zyn ont6taan door verhitte luchL Toen het vuur eenmaal lucht had breidde het zivh door de branddeuren uit over de zolders van de aangrer zende perceelen. Yandaar dat de vlammen na de ontploffing terstond uit sloegen aan de kroonlyst, terwyl zy zich overigens alleen nog maar vertoonden uit de vensters van de eerste verdieping. „Het uitgebrande huis toont duideiyk aan dat de brand zich in het midden heeft voort geplant. Daar zyn de balken op alle verdiepin gen totaal verdwenen, terwyl er omheen nog verkoolde balken en stukken zoldering hingen Het vuurwerk, dat Ebbinga, de post-coaif mandant zag, zou dan zyn veroorzaakt dooi het branden van het zink." Een bewoner verklaarde de ontploffing nog door rioolgassen, die op den zolder zouden zyn verzameld. Daar de woningen echter alle Liemurstelsels hebben, lykt ons deze reden onwaarschyniyk. De buren ïyden veel door den brand. Allen moesten een toevlucht zoeken by buren en familieleden. Eenigen waren zeer laag en BI., een kantoorschry ver, die reeds dertien maanden zonder betrekking is, was in het geheel niet verzekerd. De justitie heeft den toegang tot het huis ook voor de bewoners verboden. Smit, dia beneden een winkel dreef, is daardoor in groot® verlegenheid. Zyn huisje staat vol water en hy mag zyn koopwaren en zyn inboedel daaruit niet weg* halen. Op de Weteringschans te Am^ sterdam zakte hedenmorgen een bejaard man, door eene beroerte getroffen, in elkaar. Naar het Binnen-Gasthuis gebracht, bleek hy bfl aankomst aldaar reeds overleden. De arr.-rechtbank te Amsterdam doed gisteren uitspraak in de zaak van Q£ Deutekom, oud 19 jaar, geboren teAverhom, die op 6 Febr. jl. heeft terechtgestaan ale beschuldigd, in den nacht van 7 op 3 Januari jl. op den Zeedyk aldaar, den Belgischen stoker Francois Meyers met een mes een stoot of steek in den hals te hebben toege bracht, ten gevolge waarvan de getroffen® onmiddeliyk of spoedig daarna is gestorven# De rechtbank, het opzet van bekl. om t* dooden niet bewezen achtende, veroordeeld.® hem wegens het aan F. Meyers toebrengen van zwaar lichamelyk letsel, dat den dood heeft ten gevolge gehad, tot eene gevangenis straf van vier jaren. Door kolendamp gestikt. Maandag-avond ging de waker van een in het Koninginnedok te Amsterdam liggende stoom boot met zyn vrouw ter ruste, nadat beiden den avond gezellig in „Het Tolhuis" hadden gepasseerd. Toen de kok gisterochtend in de hut kwam, vond hy tot zyn groote ontzetting baden dood in bed. By onderzoek is gebleken, dat zy doos kolendamp waren gestikt. Het schynt dat zij onvoorzichtig genoeg waren geweest, ter ver warming van het vertrek, een pot met bran dende kolen te bezigen, met het bekende, nood lottige gevolg. Spoedig ingeroepen geneeskundigu hulp mocht er niet in slagen de levensgeesten dff ongelukkige echtelieden op te wekken. NeerboBch. De rechtbank t« Arnhem, gisteren uitspraak doende in de bekende quaestie, ontsloeg L. Sie6, den opzich ter te Neerbosch, van rechtsvervolging en veroordeelde ter zake van mishandeling C. D® Bruyn, onderwyzer, tot 14 dagen gevangenis straf, en A. J. Van Houten, thans te Almkerk, tot f 30 boete, subs. 10 dagen gevangenisstraf. De eisch was f 20 boete, subs. 7 dagen. Voorts werd F. Yan Geelen, onderwyzer te Neorbosch, veroordeeld tot f 20 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf. Eene dienstbode en een nichtje van den heer des huizes te Deventer, werden dezer dagen bewusteloos in hun bed gevonden. Zy zyn in dezen toestand gekomen door het inademen van gas uit een openstaand kraantje, dat ze meenden gesloten te hebben. (Do vlam was uit.) Er werd terstond geneeskundige hu'p ingeroepen en beide patiënten zyn thans weder beter. Tusschen Groningen en Krop 8- wolde is een zekere Olthof, treinsmid, aange reden door een trein, met het treurig gevolg dat de man onmiddeliyk werd gelood. Uit Schoterland zullen eerstdaags eenige arbeiders naar Sleeswyk Holstein ver trekken, om to werken aan 't Noordzee-kanaal, dat do Noord- met de Oostzee zal verbinden. Ze kunnen daar per dag f 1.80 a f 2 vei dien on. Aan sommigen wordt het reisgeld doorpaiti- culieren voorgeschoten. Ter zake van de anarchisten heeft de politie te Londen nog geene verdero ontdekkingen gedaan. Betreffende de documenten, welko in d6 Autonomy-club" in beslag zyn genomen, deelt de „Central News" mede dat deze stukken zeer omvangrijk waren en in verschillende talen waren gesteld. Vandaar dat drie dagen noodig waren alleen om de papieren te schif ten en te vertalen. Over de stukken is nog niets nader bekend. Wel blyft men te Londen b9weren dat de politie gewichtige ontdekkin gen heeft gedaan en reeds de zekerheid heeft verkregen, dat Bourdin, die in het Greenwich- park omkwam, een medeplichtige heeft. Deze man was in Bourdins gezelschap, totdat deze naar Greenwich vertrok, doch is daarna spoor loos verdwenen. De politie vermoedt, dat deze modeplichtige zich nog op denzelfden dag,' waarop Bourdin gedood werd, uit de voeteD heeft gemaakt. By het wetgevend lichaam van den Amerikaanschen Unie-staat Massachusets ia een wetsontwerp aanhangig gemaakt, volgens hetwelk herbergiers geen geld meer zullen mogen aannemen voor dranken, die door iemand ten behoeve van een ander besteld worden. De bedoeling van ait voorstel schynt vooral te zyn om een einde te maken aan 't misbruik van het „uitgooien van rondjes", zooals dat ook ten onzent zoo vaak voor komt. Dit sleept erger gevolgen na zich dan men wel oogenschyniyk vermoedt, omdat ied9f winner zich gewoonlyk genoopt voelt om ziek ook voor de kans van verliezen op te dringon, waardoor deze gelagen vaak tot in 't om dige voortgezet worden.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2