PREDIKBEURTEN het land, omgeploegd, wachtend op wat komen zal. Uit dien grond dan groeiend een boom als Christus symbool, klimmend naar het Licht, in lidenden kruisvorm, verbindend de Aarde met het Goddeiyke, ener onder, er langs, er naast kleinere boomen, stounend op den Grooten, angstig vragend om diens onontbeer- lyken steun, zyne hulp,zy, vaststaande in de aarde. Deze steenteekening van Moulin behoort voor my tot zyn beste werk. 0. V. Leiden, 17 Februari. De Gemeenteraad van Leiden zal op Don derdag 22 Februari a. s. wederom eene ver gadering houden, waarin o. m. aan de orde zullen worden gesteld de in de vergadering van Donderdag 15 Februari j.l. aangehouden onderwerpen. Tot plaatsvervangend hoofd aan de 6chool voor m. u. 1. onderwijs te '6-Hertogenbosch is benoemd de heer H. Van Doveren, onder wijzer alhier. Heden ontvingen wy het twaalfde jaar verslag van het bestuur der Vereemging tot instandhouding van het Kolff-fonds te Leiden van 1898. Daaruit zien wy dat aan Indische personen of hunne weduwen of weezen dit jaar tot een bedrag van 2793.85 in leen werd ver strekt, terwijl met inbegrip van vroegere leeningen oono som van 3221.90s werd terugontvangen. Op ultimo December had de Yereeniging aan geleende gelden en renten daarvan te vor deren een bedrag van ƒ4415.915, terwijl in de Spaarbank en aan contanten nog eene som van ƒ2495.656 aanwozig was. Aan bedragen werd in Nederland f\\4 ont vangen en uit Nederlandsch-Indië over 1892 ƒ82.50 en over 1898 eveneens ƒ82.50, dus te zamen 165. Vergelijkt men die bijdragen met vroegere jaren, dan bespeurt men eene groote vermin dering, zoowel hier als in Indië. In 1884 bijv. bedroegen de jaarlijksche bijdragen nog respec tievelijk 253 en 382, zijnde dit jaar ge nomen omdat alstoen „de giften inóóns" geëindigd waren. Deze vermindering moet wel voor het meerendeel worden toegeschreven aan het overlijden van vele donateurs en donatrices, doch jaarlijks komen er zoowel hier als in Indiê herhaaldelijk opzeggingen voor van bijdragen voor den vervolge. En dit niettegenstaande de ijverigo pogingen, ook door den correspondent in Nederlandsch-Indië aan den dag gelegd, om hierin wijziging te bren gen. Dit doet hot vermoeden ontstaan, dat bij velen de juiste werkkring en het doel van do Vereeniging niet meer bekend zijn. Het zij daarom vergund hierop nog oens kort de aandacht vestigen. v«Jgans Art. 1 der koninklijk goedgekeurde Nederland aanwezig), die hulp behoeven, met raad en daad bij te staan; voor de opvoeding en hel onderwijs der kinderen van afwezige ouders (dus in Indië verblijvend) zorg te dragen voor de laatsten, zoo noodig, geldelijk beheer te voeren, en weduwen en weezen, waar mogelijk, hulp te verschaffen. Niet alleen dat hiervoor geld noodig is, maar ook vertrouwen van de zijde der ouders, en dit kan geheel geschonken worden, daar steeds in overleg met het geheele Bestuur gehandeld wordt, al is ook een van deze heeren meer in 't bijzonder met het toezicht belast. Dat in het afgeloopen jaar door het fonds betrekkelijk weinig geldelijke steun is ver leend, moet hieraan worden toegeschreven, dat vele verzoeken moesten geweigerd wor den, öf omdat zij steunden op het verkeerd begrip, dat de ondersteuning als gift was aan te merken, óf omdat de reden, waar voor geldelijke hulp verzocht werd, niet van dien aard was, dat ket Bestuur het verzoek kon inwilligen. Daar, waar men met oen klein kapitaal velen wil helpen, kan deze hulp niet aanzienlijk zijn en dient ze alleen ver strekt te worden, waar dit bepaald noodig blijkt. Vooral weduwen tijdelijk te helpen in moeilijke omstandigheden, bijv. als het de opvoeding hunner kinderen betreft, moot hoofd doel blijven. Niet, zooals meermalen bleek, om eene reeds aangegane schuld op het Fonds over te brengen, omdat aldaar de rente gering en de afbetaling gemakkelijk is. In 1898 bleven nog drie jongelingen aan de zorgen van het Bestuur toevertrouwd, waarvan óén de Academische lessen te Am sterdam bijwoont en de beide anderen de lessen op de Hoogere Burgerschool te Leiden volgen. Bovendien had het Bestuur ook nog het geldelijk beheer over twee andere jonge lingen. Wederom had het Bestuur een groot ver lies te betreuren en wel door het overlijden van den heer F. Van Ketwich. Een van de mede-oprichters zijnde, bleef dit lid tot het laatste oogenblik zijne zoo gewaardeerde hulp verleeneu en met de meeste belangstelling alle voorstellen behandelen. Tot het jaar 1889 werd door hem het secretariaat penning meesterschap met den meesten ijver waar genomen en ook daarom zal hij by het Bestuur en velen, die met hem door het Fonds in aanraking kwamen, nog lang in herinne ring blijven. Gelukkig slaagde het Bestuur er in spoedig een vervanger te verkrijgen door de keuze op den heer G. Y. C. Fraser te doen vallen, door wien zy welwillend werd aan genomen. Na de nadere aanduiding, welke hiervoren van den werkkring der Vereeniging werd gegeven, hoopt het Bestuur dat dit tot meerdere waardeering, vooral ook in geldelijkeu steun, zal aanleiding geven. Als vertegenwoordiger in Nederlandsch- Indië is de heer H. P. J. Van den Berg, directeur der Java Bank, welwillend opge treden. Het Bestuur bestaat thans uit de heeren: H. J. Bool, eere voorzitterJ. A. Van Ha mel, voorzitter; A. W. Sythoff, F. Beijerinck, G. Y. C. Fraser en J. H. Van der Burg, secretaris-penningmeester. Door den minister van binnenlandsche zaken is eene verlenging van verlof met zes maanden, ingaande 27 Februari a. s., toege staan aan den heer A. J. Van der Meersch, burgemeester van Zwammerdam, die tot herstel van gezondheid sedert geruimen tijd te Leipzig vertoeft. De bevolking der gemeente Zwammerdam bestond op 31 December 1892 uit 837 mannen en 885 vrouwen, te zamen 1722 personen. In 1893 vermeerderde die door geboorte met 33 jongens, waaronder ééne tweeling- geboorte, en 38 meisjes, tptaal 71 kinderen, en door vestiging in de gemeente met 86 mannen en 108 vrouwen, te zamen 194 per sonen. Daarentegen werd zjj verminderd door sterfte met 11 mannen en 13 vrouwen, totaal 24, en door vertrek uit de gemeente met 93 mannen en 104 vrouwen, te zamen 197 per sonen, zoodat de bevolking op 31 December 1893 is toegenomen met 15 mannen en 29 vrouwen, totaal 44, en in haar geheel bedroeg 852 mannen en 914 vrouwen, totaal 1766 zielen. Voorts werden in die gemeente vijftien huwelijken gesloten, waarvan 13 tusschen jonkmans en jongedochters, en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. Men schryft uit Waddingsveen: Gister avond werd alhier in de openbare school aan de Brug de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeniging „De Werkman", eene vereeniging, die aan de contribueerende leden bij ziekte uitkeeringen doet. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in het afgeloopen boekjaar nagenoeg 700 aan contributies was ontvangen en f 60 van de donateurs, terwijl men ruim f 50 aan renten had. De uitgaven bedroegen ruim 680, zoodat men een mooi batig saldo had. Dat deze ver eeniging vooruitgaat, blijkt hieruit, dat het geheele batig saldo reeds bijna2000 bedraagt en het ledental is geklommen tot 134. Ned.-Herv. kerk. Beroepen is te Nieuw- veen, ds. H. Knottnerus, te Heeren veen. H. M. de Koningin heeft doen aankoopen oen schildery van Louis Apol, voorstellende een groot wintergezicht. Uit Brussel meldt men dat de kunstschil der Pieter Oljens overleden is. Donderdag-avond heeft de geheolo liberale Kamerclub eene vergadering gehouden. Zooals reeds is medegedeeld, vergaderden Woensdag avond de beide fracties der club ieder afzon derlijk,o voornaamste leden van het Rotterdamsche tooneelgezelschap Le Gras en Haspels gewei gerd hunne directie eventueel naar Amsterdam te volgen. Van do meesten loopen eerstdaags de contracten af en in verband met het boven genoemde zijn zij dan ook niet geneigd deze langer dan een jaar to verlengen. Aan een schrijven der heeren Le Gras en Haspels in een Rotterdamsch blad is daaren tegen ontleend de mededeeling, dat de firma te Rotterdam gevestigd blijft. Van eene alge- heele verhuizing is dus voorloopig nog geen sprake. De heeren Le Gras en Haspels ver klaren „Steeds zyn wy er op uit débouchés voor onze voorstellingen te vinden. U weet, onze voorstellingen te Rotterdam zijn niet talrfik (tien, hoogstens 12 per maand) en worden, ondanks de waardoerende sympathie, die men hier voor ons koestert, niet al te druk bezocht; de exploitatie-kosten vand en Grooten Schouw burg zijn uit den aard der zaak zeer drukkend, zoodat eene ongesubsidieerde tooneeldirectie - wil zij aan hare verplichtingen voldoen wel genoodzaakt is veel te laten reizen. „Nu is het reizen naar verafgelegen plaatsen in het Noorden en Oosten van het land niet alleen zeer tydroovend on afmattend, maar door de groote afstanden zelfs zeer kostbaar. Kan men dus eene gelegenheid vinden meer in de nabijheid van Rotterdam, en die boven dien betere kansen op voldoende flnantiëele resultaten aanbiedt, dan is het begrijpelijk dat zulk eene gelegenheid met beide handen wordt aangegrepen. „Onze voorstellingen te Amsterdam hebben steeds zeor de aandacht getrokken. Voorstan ders van het tooneel aldaar hebben ons her haaldelijk aangespoord meermalen op te treden. Verschillende redenen hebben ons belet aan deze aansporing gehoor te geven, en de voor naamste daarvan is wel dat het ons niet altijd mogelijk is voor onze voorstellingen eene geschikte localiteit te vinden. „Nu de „Artis-Schouwburg" te koop kwam, heeft zich te Amsterdam eene combinatie ge vormd, die zich bereid verklaarde dezen schouw burg aan te koopen, indien onze vennootschap dien wilde exploiteeren en er ook zelve in wilde optreden. W(j hebben onze vennootschap daar toe bereid verklaard, en bedoelde combinatie heeft don „Artis-Schouwburg" gekocht. „Er zal dus gereisd worden, niet meer dan vroeger, doch vooral niet zoo ver ale vroeger. „Het spelen in twee afdeelingen ligt niet in onze bedoeling. De ervaring heeft dit systeem veroordeeld; beide voorstellingen lijden er door." De aflevering der by de nationale militie, lichting 1894, in te lyven manschappen zal voor de gemeenten Zevenhoven, Nieuwveen, Alkemade, Leimuiden, Ter Aar, Rynsater- woude en Woubrugge, uitmakende het 14de militie-kanton dezer provincie, hoofdplaats Woubrugge, plaats hebben in het Invalidenhuis te Leiden, op Maandag 5 Maart a. s., 's mor gens te 9'/* uren. Er moet besloten zyn te Antwerpen tydens de 8porttentoon8telling een „Congres over sport, toerisme en militair wielryden" te hou den. De commissie zal „le patronage" verzoeken van officials uit de verschillende Europeesche landen en men heeft voor Holland gekozen de heeren Edo Bergsma en Frans Netscher. Te Groningen is op 82-jarigen leeftyd overleden de heer J. Tillema, drager van het Metalen Kruis. Zondag 18 Februari 1894. NED.-HERV. GEMEENTE Collecte ten behoeve van het Minnehuis. Lijdensteksten 10 13. 's Voormiddags te 10 uren. PIETERSKERK: Prof. Gunning. HOOGLANDSCHE KERKDe Hoest. OOSTER KERK: Van Boekeren. MARE KERK: Oberman. 's Namiddags te 2 uren. HOOGLANDSCHE KERKVan der Lip. Cat.18. BETHLEHEMSKERKProf. Gunning. 's Avonds te 6 nren. PIETERSKERK: De Wolff. WOENSDAG 21 FEBRUARI. Openbare Huwelijksinzegening te halftwee. PIETERSKERK: Oberman. 's Avonds te halfacht. MAREKERK: Oberman. EGLISE WALLONNE. Matin A dix heores, Cbavannes. LUTHERSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Evelein. Avond 6 uren, Van Kleeff. REMONSTRANTSCHE KERK. Voormiddag halfelf,Schim van der Loeff. DOOPSGEZINDE KERK. Voormiddag 10 uren, J. C. Boon, van Beverwijk. GEREFORMEERDE KERKEN. HOOIGRACHT. Collecte voor de Theol. School. Voormiddag 10 oren, Van Proosdij. Avond 6 uren, Van Proosdij. Zond. 18. Bevestiging van ouderlingen. HEERENGRACHT. Collecte voor Emer. Pred. Wed. en Wc r n Voormiddag 10 uren, De Heer J. Vrolijk, van Scheoeningen. OUDE VEST. Coll. voor de opleiding tot den dienst des woords. Voorm. 10 en 's avonds 5 uren, Rudolph. Zondag 9. WOENSDAG 21 FEBRUARI, 's Avonds te halfacht, Ds. Van Dijk, van Zwammerdam. GEREFORMEERDE KERK NIEUWE RIJN. Voorm. 10 en 'e avonds 6 uren, Van Loon. Zondag 6. DONDERDAG 22 FEBRUARI, 's Avonds te halfacht, Van Loon. BETHLEHEMSKERK. Zondag-voorin. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdagavond halfnegen, geen Bijbellezing, Oberman. ZAAL NOORDEINDE. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdag-avond 8 uren: Lidmatensamenkomst met vrouwen, Briët. WIJKGEBOUW LEVENDAAL. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Donderdag-avond halfnegen: Bijbeloefening, De Wolff. Bekendmakingen van kerkelfjken aard. Kerkeraad van de Ned.-Herv. Qemeenle. Voorzitter: DE WOLFF. Scriba: DE HOEST. Kerkelijke attestation moeten worden aan gevraagd bij den wjjkpredikant en ingeleverd aan de kosterij der Pieterskerk. De aanmelding bij den koster voor de kerke lijke huwelijksinzegening moet geschieden des Maandags te voren, en de aangiften tot den doop uiterlijk daags te voren en niet later dan te negen uren des avonds. Diakenen dor Ned.-Herv. Gemeente berichten met dankzegging, uit handen van dr. Hagen ontvangen te hebben f 71, als opbrengst eener collecte voor de armen, bij gelegenheid van eene godsdienstige huwelijksinzegening aan buis. Tevens vermelden zij met dankzegging een nagekomen gift van f 2.60 voor de schaal- collecte van Mevr. v. d. B door den heer A. Verhoog Jr. De collecte op 11 Febr. 11., gehouden ten behoeve van het godsdienstonderwijs aan be- hoeftigen, heeft opgebracht f 43.64. Aanet. Maandag, 19 Februari, ben ik ver hinderd te catechiseeren. De catechisatiën van Maandag avond 8 uren en van Dinsdag gaan echter door. Ds. BRIÊT. Ontvangen van J. 8. f 1.60 ten behoeve der Ger. Gemeenten in Bohemen en Moravië. Ds. OBERMAN. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur/ In het nummer van het L. D. van 13 deier beklaagt zich Dixi over den naar zijne mee- ning immoreelen dwang, door de kerkvoogden der Ned.-Herv. gem. van Zoeterwoude uitge oefend op de leden der Ned.-Herv. Kerk, omdat z(j door een hoofdelijken omslag bijdra gen vorderen om te voorzien in de kerkelijke behoeften dier gemeente. In het nummer van gisteren komt een behartigenswaardig woord voor van den con sulent dier gemeente, den heer J. Nierstrasz, waarin h(j in antwoord op de klacht van Dixi opkomt voor het goed recht der kerk voogden van Zoeterwoude en waarmede zich ieder onbevooroordeelend lezer zal kunnen vereenigen. Naar mijn inzien, Mijnheer de Redacteur, heeft do geachte consulent evenwel één argu ment niet opgenoemd, dat door Dixi wel moet ter harte genomen worden. Volgens het kerkelijk reglement is ieder lidmaat gehouden naar zjjn vermogen b|j te dragen in de geestelijke en stoffelijke behoef ten en nooden der gemeente, waarin h(j woont. Wanneer Dixi reeds eenigen tijd hier ge woond heeft, dan heeft hy voorzeker in het vorige jaar eene circulaire ontvangen van de Diakenen der Ned.-Herv. gem. van Zoeter woude, waarin hij heeft kunnen lezen dat bjjna tweederden der inkomsten van de Diaconie moeten worden uitgegeven aan armen, die allen in den omtrek van Leiden wonen; waarom dan ook eene buitengewone collecte langs de huizen noodig was, ten einde in die behoeften eenigszins te kunnen voorzien. Het schijnt wel, Mynheer de Redacteur, dat die bedeelden van eene andere meenlng zyn dan Dixi en wel degeiyk gebruik maken van de betrekking, waarin zy staan tot de Ned.-Herv. gem. van Zoeterwoude. Naar myn gevoelen zyn wy daarom niet alleen rechtens, maar ook moreel verplicht by te dragen in alle nooden der gemeente, waarin wy wonen. En wanneer Dixi, om die geringe bydragen te ontgaan, beul en troost wil gaan zoeken by kleinere kerkgenootschappen, laat hy dan vooraf bedenkon dat hy ook daar niet ver- schoond zal blyven van allerlei aanvragen en behoeften, waarmee hy zal worden lastig gevallen. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, 16 Febr. 1894. Hoogachtend, Een bewoner van de Heerenstraat. Teleurstelling voor kamerverhuursters. Het „N. v. d. D." schryft thans het volgende: „De „goede" wy bedoelden er mede: doskundige bron, waaruit hot bericht over uw ijjugoiylALioiu vcllx uwiasuDgomneinng 01 ver mindering voor kamerverhuursters tot ons kwam, heoft zich, 't spyt ons hot te moeten zeggen, zeer ondeskundig betoond. „Zoodra ons bleek, dat aan de waarheid van het bericht getwyfeld werd, vroegen wy inlichting aan den minister van financiën zeiven waarop gisternamiddag het antwoord kwam, dat door hem aan de ontvangers geen machtiging tot ontheffing verleend is. „Onze zegsman zegt nu, ook niet dezen minister bedoeld te hebben, maar een zyner voorgangers. „Zulk eene opvatting van zaken hebben wy inderdaad niet kunnen vermoeden." Volgens het „Vad." zou bovendien de minister het recht tot eene ontheffing als bovenbedoeld trouwens aan geen enkel wets artikel kunnen ontleenen. Le Grondwet toch zegt dat op het stuk van belastingen alle privileges zyn uitgesloten. Tentoonstelling te Antwerpen. Naar wy vernemen, worden flinke toebe reidselen gemaakt om de Nederlandsche af- deeling op de tentoonstelling te Antwerpen goed te doen slagen. Vooral uit Indië komen talryke aanvragen om plaats, zoodat de koffie, tabak, kina, hout soorten en andere koloniale producten eene ryke verzameling, uit onze koloniën byeen- gebracht, zullen te zien geven. Het hoofdbestuur te Antwerpen heeft met het oog op deze belangryke toezeggingen verschillende concessies aan de Nederlandsche commissie gedaan, zoodat Nederland eene plaata heeft gekregen, welke den eenigen toegang vormt tot de machine-galery en dus een belangryk bezoek aan de Nederlandsche afdeeling te verwachten is. Ook op het marktplein, dat oud-Antwerpen zal voorstellen, zullen huizen door Nederlandsche firma's worden betrokken. De Amsterdamsche dia- mantny verheid maakt, naar men mag ver wachten, toebereidselen om zich eene waardige plaats te verschaffen. De termyn van aangifte is verlengd tot 25 Februari a. s., tot welken termyn by den secretaris, Heerengracht 127, te Amsterdam, inschryving8biljetten worden aangenomen. Gemengd Nieuws. De Leidenaars kunnen zich Zon dag avond weer amuseeren. In de Stadszaal zal alsdan optreden het gezelschap van het grand spectacle-concert varié onder directie van den heer Wittkower Gerson, dat wegens de elders en ook reeds hier ter stede gegeven vertoonde werkzaamheden en ten gehoore gebrachten zang eene gunstige reputatie heeft verworven. En in het schouwburglokaal „Von delhoven" zal dienzelfden avond de heer A. Kattermole, van Amsterdam, voordrachten op komisch en tragisch gebied komen houden, welke heer onzen lezers reeds niet onbekend zal zyn wegens de berichten van onze correspon denten ter plaatse, waar hU reeds optrad, en van waar verklaard werd dat hij, vlug in ds beweging, tact om juist te vertolken en door gebaren, houding en toon aanschouweiyk te maken, zich een meester toonde in het voor dragen van vroolyke stukken en by ernstige nummers do kunst van declameeren verstaat. Ook elders behaalde hy veel succes, beviel hy dus uitmuntend en wist hy den lachlust; op te wekken. De tentoonstelling Toorop in het Stedeiyk Museum der Lakenhal alhier werd van den dag der opening (6 Februari) tot en met gisteren (16 Febr.) bezocht door ruim 1200 personen, den jl. Zondag medegerekend, toen het getal 410 bedroeg. Eene jonge vrouw, wonende aan het Siykeinde, te 's Gravenhage, die aan vlagen van ver8tandsverby8tenng leed, heeft gister morgen door zich op te hangen een einde aan haar leven gemaakt. Werkloosheid. Door hetbekenda comité te Amsterdam is besloten het trekken langs de huizen voort te zetten, maar niet meer om geld te vragen, ten einde meer werk te krygen. Reeds was het gebeurd, dat een clubje van een ingezetene 40 ontvangen had en in plaats van aan het comité af te dnw-n, ten eigen bate had aangewend. Maan- ...orgen te negen uren zal men in Constantsa" weer byeenkomen, om daarna in optocht langs de huizen te trekken, uitsluitend met het doel om werk en niet om geld te vragen. Door de Haagscbe politie zyn gisternacht 4 mannen aangehouden, die ver dacht worden, zich te hebben schuldig gemaakt; aan diefstal van duiven, welke men in dea laatsten tyd herhaaldeiyk vermiste in tuinen achter de Anna-Paulowna-straat en omliggende straten. De dievenbende, welke in den laatsten tyd de omstreken van Delft onveilig maakte, door talryke diefstallen van kippen en eenden, ia gisternacht door de Delftsche politie aangehouden. Van andere zyde ontvangt men het vol gende bericht: In den afgeloopen nacht zyn door de Delftsche politie op den straatweg naar Ryswyk aange houden twee personen, die een wagen by zich hadden, waarop zich eene mand bevond, gevuld met kalkoenen, eenden, kippen, enz., aan welker bezit zy niet eoriyk schenen to zyn gekomen. Later werd een dorde persoon, die zich aanvankelyk uit de voeten had weten te maken en die by deze zaak betrokken is, ook in arrest genomen. Gedwongen werkstaking. De heer Mulder, papier-fabrikant te Oudo-Pekela, heeft Vrydag-morgen eene zyner fabrieken aan ae Aa gesioten en daardoor 70 werklieden bedankt. De heer M die het proces tegen heft waterschap Reiderland heeft verloren, mag niet meer het water in de wyken van het waterschap laten loopen, vandaar de sluiting zyne fabriek. De Amersfoortaohe „Phoenix- bierbrouwery" wordt hedenavond gesloten. Do werkzaamheden worden gestaakt en het ge heele personeel ontslagen. Vele werklieden zyn daardoor voor het oogenblik broodeloos. Te Deldenerbroek, gemeente Ambt-Delden, geraakte de landbouwer Stok- kert, een oppassend man, by het vellen van boomen onder een neervallenden boom, ten gevolge waarvan hy aan het hoofd verwond werd en spoedig overleed. Generaal Booth begint zyn tocht over ons land te Amsterdam, waar hy Maart 's avonds in den Parkschouwburg en 7 Maart „een geheelen dag" in Maison Strouc- ken" zal optreden. Verder zal hy Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Den Haag bezoeken. BUITENLAND. Frankrfik. De betrekkingen tusschen Frankryk en Por tugal zyn tegenwoordig niet byzonder vriend- schappeiyk. De Fransche regeering heeft haren gezant te Lissabon, den heer Bilhourd, naar Pary'8 ontboden, ten einde met hem over de wederzydsche betrekkingen te beraadslagen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken verklaart de terugroeping van den gezant aldus„De houding der Portugeesche regeering, by de behandeling der meeste zaken, welke tusschen beide regeeringen aanhangig zyn, vooral wat betreft de regeling der flnantiëele aangelegenheden, is van dien aard, dat de minister-president zich genoopt heeft gezien den Franschen gezant te Lissabon terug te roepen, ten einde met hem te raadplegen over de gevolgen, welke deze moeiiykheden kunnen hebben." De heeren De Soubeyran en Clerc, voor zitter van den raad van bestuur en directeur der Paryeche „Banque d'Escompte," die onlangs in hechtenis zyn genomen, zyn weer in vrtf* heid gesteld. De heer De Soubeyran moesft echter 200,000 fr. en de heer Clerc 80,000 fr. als borgtocht stellen. De handels-rechtbank te Parys heeft de schik king verworpen, welke de rechterlyke commis saris tot regeling van de zaken der „Banque d'Escompte" heeft voorgesteld. De bank werd daarna in staat van faillissement verklaard. Deze toestand wordt beschouwd als te zyn ingegaan met 1 Januari. X>ul1 teohland De conservatiev. uit den Duitschen Byks- dag maken zich .tot krachtig verzet tegen de begrooting voor oorlog. In de be- grootlngeoommissie hebben zy het voorster

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8