IK 10425* Donderdag Iff Februari. A0. 1894. (Qouiant wordt dagelijks, met uitzondering van {§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Februari. TP euilleton. Het Forninlier yan Musgraye. LEIDSCH DAGB PRIJS DEZER COUBAUT: Voor Lelden per 8 maanden. f 1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEK ff5 jKRTEPnrÖN Van 1 6 regels f 1.06. Iedan» regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voer het inoaseeeren bulten de stad wordt ƒ0.06 berekend. Offldëele Kenuisgeyiugen. Burgemeoeter en Wethouders van Leiden; Oeeien het adree van de Firma TIELEMAN A DB08, houdende verroek om vergnnnieg tot pi&at- «Lng van een gasmotor in hare fabriek aan de Midéeletegraoht No. 99/100; Gelet op de artt. 6 en 7 de* Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven by deae kennia aan het publiek dat ge noemd vernoek met do belagen op de Secretarie deaer gemeente ter Yisie gelegd ie; alsmede dat op Dinsdag 27 Febr. aanat., 's voormiddage te elf uron, op het Baadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om beswaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethoudors voornoomd, H. O. JÜTA, waarn. Burgemeester. E. KI8T, Seoretaris. Leiden, 18 Februari 1894. De commissie van financiën kan zich wel vereenigen met de vermelde voordracht van B. en We. omtrent afstand van grond aan den Vesfcwal, waar vroeger de lijnbaan was. De commissie is van oordeel, dat de gemeente zioh het offer van koeteloozen afstand dezer terreinen mag getroosten, indien daardoor de verbetering der woningen in de Hoefstraat, ten genoegen van B. en Ws., wordt verkregen. De commissie adviseert den gemeenteraad dus do voordracht van B. on Ws. aan te nemen. De bevolking der gemeente Voorschoten is naar de verschillende godsdienstige gezindten verdeeld als volgt: Nederd.-Herv. 683 m. en 619 vr.; Waalsch-Herv. 0 m. en 4 vr.; Gere formeerd 82 m. en 65 vr.; Luthersch 26 m. en 21 vr.Doopsgezind 1 vr.Romonstrant 1 m. en 12 vr.Roomsch Kath. 524 m. en 560 vr. Gisteravond vergaderden te 's-Graven- hage de liberale Kamerleden, voorstanders van de in hoofdzaak ongewijzigde aanneming der Kieswet Tak. Do minister van binn. zaken heeft, met ingang van 1 Maart a. s., aan den heer J. Völlmar, zich schrijvende J. W. Völlmar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onder wijzer (leeraar) bij de Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenhage. De Koningin-Regentes is opgetreden als Beschermvrouw van de Internationale Bakkerij- Tentoonstelling, die in Juli te Amsterdam zal worden geopend. De ministers van buiten- landsche zaken, van waterstaat en de burge meester van Amsterdam zijn eero-voorzltters der tentoonstelling geworden. Tot hoofdredacteur van het „l?eder- land6che Tuinbouwblad", in plaats van prof. Hugo De Vries, die aan het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, met ingang van 1 Maart a. s.t als zoodanig ontslag verzocht, is benoemd de heer G. A. Kuyk, te Arnhem. Men schrijft uit Rotterdam: Mej. Alida Klein is het voorwerp geweest van eene hartelijke ovatie van de zijde van het schouw burgbezoekend publiek. De aankondiging, dat zij de rol van Louise zou vervullen in „Vorsten school", de rol van mevr. Beersmane, waarvan zij vroeger nog sleohts fragmenten had te zien gegeven, verwekte een grooten toeloop. De schouwburg was overvol. De even twintigjarige actrioe kweet zich uitnemend van bare zware taak, al viel ook op te merken, dat de emotie, door eene warme ontvangst veroorzaakt, niet zonder invloed bleef op haar spel. Ook zou men nu en dan Iets majestueuzer houding en wat meer kracht hebben gewenscht. Mej. Klein had voor talrijke terugroepingen en niet minder dan 18 fraaie bloemstakken te bedanken. „Uit goede bron" verneemt het „N. v. d. D." dat de minister, begaan met de dikwijls treurige geldelijke omstandigheden van zoo- veie kamerverhuursters, naar aanleiding van hare gewoonlijk hooge personeele belasting, de ontvangers heeft gemachtigd, ln voorko mende gevallen geheele of gedeeltelijke ont heffing voor te stellen, bijaldien het verhuren de eenige kostwinning is. Te Rotterdam is overleden de heer G. Soholten, fabrlek-landmeter van Schieland on directeur der Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen. Het stoomschip „Kanzier", van Hamburg naar Afrika, passeerde 10 Febr. Gibraltar; de „Rotterdam" arriveerde 10 Febr. van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Prins Frederik Hendrik", van West-Indië naar Amsterdam, arriveerde 11 Febr. te Havre; de „Edam" arriveerde 11 Febr. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Febr. van Perim; de „Soerabaia", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 11 Febr. Gibraltar de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Febr. Wight; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Febr. Lizard; de „Dubbeldam" arriveerde 18 Febr. vud Nieuw-York te Rotterdam; de „Merapl", van Java naar Rotteidam, vertrok 12 Febr. van Marseille; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Febr. van Port-Said; de „Salak" arriveerde 12 Febr. van Rotterdam te Batavia. By koninklijk besluit is de hoer J. A. Kruyt, con sul-generaal te Penang, thans met verlof te 's-Gravenhage, benoemd tot tweeden technischen afgevaardigde naar de interna tionale sanitaire conferentie te Parijs van 1894. Met ingang van 1 Maart a. 8. benoemd tot opzichter bij de landsgebouwen H. J. P. F. Yan Ewyk. De heer J. W. Duymaer Yan Twist be noemd tot adjunct-commies by het departement van waterstaat, handel oti nijverheid. Tentoonstelling Toorop. Hl. In het „Portret van Zuster Nelly" is de kleur ondergeschikt. Wel komt het teeder gekleurde gelaat los van den zachtgroenen achtergrond, maar vooral door de lijn. Bij al de gewilde stijfheid der kleedinglijnen, den strakken omtrek van het profiel, is „Zuster Nelly" oen karaktorkop van intens leven, herinnerend aan sommige der fraaie portretten door Jan Yeth. Trouwens, de bedoelde uitdrukking van hot gelaat verkrijgt Toorop steeds, en soms op de meest verrassende wijze. Die oude vader der „Hetaëre", welk een beeld van ingehouden smart; hoe verleidelijk blikt de zwartoogige vrouw vóór hem en van welk eene vreemde schoonheid is het gelaat dier Hetaere zelve, verkregen met fijne schetslijnen, scherp gekrast in de vleeschkleur. Bij dit stuk staan wij tevens voor Toorop, den schilder-kolori8t, vry zich uitend, los van ieder procédé. Ia het te veel gezegd, wanneer men hem noemt in één adem met onze eerste, onze grootste altisten? Waarlijk neen. Om zulk eene weelde te zien van jubelende kleuren in de heerlijkste samenstemming, moet men teruggaan naar Rubens. Ook dwingt zulk eene schilderij ons eerbied af voor het zelfbedwang, de krachtige over tuiging van den artist, die, niet tevreden met een groot en gemakkelijker te verkrijgen succes, ernstig nieuwe wegen zoekt. Eerbied ook voor zijn zelfbedwang als kolorist, waar hij in het „Portret" de kleuren beheerscht en rustig, intiem, doet samengaan eene stille weelde van gedempt bruin, geel en rood, waaruit heerlijk schittert de blanke reinheid der ln wit gekleede figuur. Wordt de artist Toorop dikwijls beoordeeld naar een enkel kunstwerk, buiten verband zijner geheele ontwikkeling, deze expositie zal ongetwijfeld velen tot betere waardeering gebracht hebben. Het is een groot genot, den waren kunstenaar te kunnen volgen in zijn streven naar hetgeen hij de hoogste uitdruk king van zijne gaven acht. En daarom wensch ik niet te eindigen zonder eene welgemeende dankbetuiging aan don heer C. W. H. Verster, door wiens be moeiing ook deze tentoonstelling tot stand kwam; deze tentoonstelling waarvan voor ons kunstleven, ik herhaal het, zeer zeker be zielende kracht uitgaat. v. D. TWEEDE HinEK. Vereeniging van gemeenten. De Regeering heeft drie wetsontworpen in gediend, als: lo. tot voreeniging der gemeen ten Rotterdam, Kralingeu en Gharlois2o. tot verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Ouwerschie; 3o. tot verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en IJselmonde. Deze omvangrijke uitbreiding van de ge meente Rotterdam wordt door de plaatselijke toestanden gevorderd en zal plaats vindon met instemming van alle daarby betrokken gemeenten. Het gedeelte grondgebied van de gemeenten Kralingen en Oharloia, dat by aan neming dezer ontwerpen naar Rotterdam zal overgaan, is van dien omvang, dat eerstge noemde gemeenten niet zelfstandig kuDnen blijven voortbestaan. De bezwaren, die de toevoeging voor een gedeelte van de gemeente bij aangrenzingen zou ontmoeten, hebben ge leld tot het voorstel om Kralingen en Char- lois in hun geheel met Rotterdam te vereenigen. De grensverandering tusschen Rotterdam en Ouwerschie heeft ten doel de grens van Rot terdam in overeenstemming te brengen met den pl&atselijken toestand, aangezien het ge deelte Diergaarde en Stations-emplacement thans op het gebied van Ouwerschie ligt. Eindelijk wordt ook eene grenswijziging tusschen Rotterdam en IJselmonde wenacheiyk geacht, waarbij het gehucht HUlesluis geheel onder Rotterdam wordt gebracht en, op ver zoek van IJselmonde, ook de onder haar ge bied gelegen polder Yarkenoord onder Rotter dam wordt gebracht. Yan Ouwerschie gaan 21 personen over 6.48.40 HA. en van LJsoimonde 463 ingezete nen over 805.27.82 HA. naar Rotterdam. Bij afzonderlijke wetsvoordracht zal eene gewijzigde indeeling van het rechtsgebied en de zetels der arrond. rechtbanken binnen het ressort 's-Gravenhage worden voorgesteld. Inlichtingen op het adres van den heer D. H. Meijer Jr. Door den minister van oorlog is aan de Tweede Kamer eone nota van inlichtingen toegezonden op het adres van den heer D. H. Meijer Jr., wegens de afwijzing van zijn ver zoek om als vast leeraar by de Koninklijke Militaire Academie geplaatst te worden. Daaruit blijkt in hoofdzaak, dat hem wel toezeggingen zijn gedaan betreffendo eene be noeming tot vast leeraar, maar buiten voor kennis en tegen de bedoeling van den toen- maligen minister van oorlog en door personen, die daartoe niet bevoegd waren. Van verdere beloften is den minister niets bekend. De minister Is overtuigd dat door de opvolgende ministers ten aanzien van den heer Meijer, gelet op de eischon van het militair onderwijs en op de belangen van anderen, gehandeld is zooals recht en billijkheid vorderen. Gemengd Nieuws. Door de politie te Aarlander- veen is proces-verbaal opgemaakt tegen A. Den Br., verdacht op den öden Februari jl. bij den broodbakker J. V., aan de Lage Zy de, een zilveren horloge te hebben ontvreemd. Twee krankzinnige zusters uit Grypskerk, verloden week uit die gemeente naar het krankzinnigengesticht „Bloemendaal" te Loosduinen overgebracht, zyn kort na hun opneming ter verpleging aldaar, nagenoeg gelijktijdig, in hot gesticht overleden. Gister avond werden de twee ïyken naar do woon plaats der overledenen vervoerd, alwaar do begrafenis zou plaats hebben. In het laatste etmaal is weder een groot gede'elte van de duinen aan het strand te Scheveningen weggeslagen. Gisteravond stond by vloed en by west- noordwesten wind de zee by de Kerkwerf, d. i. vlak voor het dorp, tot aan den kop der duinen. Het is vooral op die hoogte, dat de grootste verwoestingen ztJn aangericht, en het ls daar nu zoo steil, dat men alleen door een omweg het strand bereiken kan. Te Delft ls, wegenB oplichting van fluweelentafelkleeden ter waarde van f 177, aangehouden de 39 jarige behanger J. J. Th. K. Juist had hy met een medeplichtige don buit eeriyk staan doelen, toen de chef der firma P., van wie de goederen afkomstig waren, mm aanhield. De vriend wierp de kleedea weg en ging er van door. K* heeA al 8 jaar in de gevangenis doorgebracht nu is hg voorloopig naar het Huis van Be waring getransporteerd. In de vorige week hebben eene vrouw gq haar kindje, die de veerman te Knollendam wegens het onstuimige weder weigerde over te zetten, den nacht in de open lucht doorgebracht Naar aanleiding da&K van behelst „De Zaanstreek" van 11 dezer de volgende advertentie: Dankbetuiging aan G. Stam, veerman te Weat-Knoilendam, voor de menschllevend heid (1?), jl. Dinsdag-avond myn vrouw en kind bewezen. Van Haarlem komende neer Oost Knollendam, moest zy door genoemden persoon naar de overzyde gebracht worden, waarop hy te kennen gaf, dat de wind te sterk was, alhoewel hy met drie mannen aanwezig was. Toen heeft myne vrouw hem herhaal- deiyk gesmeekt om een plaatsje in zyn caf4 of logement, doch ook dit werd geweigerd, en zoodoende hebben myn vrouw en drie jarig zoontje den tyd van 's avonds halfelf tot 'e morgens 6 uren om zyn huis in de koude doorgebracht. Hiermede myn dank (1) en tot wederdienrt bereid z^nde, G. Max, Haarlem. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden gisteren terecht De Schaaf en Geel, wegens openiyk verzet tegen de politie by den optocht ven werkloozen op 26 December. Do eisch van het O. M. wae negen maanden tegen ieder. De negen vieechersvaartuigen uit Wierum, die 1 Dec. 11. op Ameland strandden, zyn bl$feeno ingesteld onderzoek als verloren te beschouwen. Door de exploitatie-maatschap is een beambte met onmiddellijk ontslag ge straft, wegens het misbruik raaken van vrj| vervoer, door een op zyn naam gesteld sljet aan een particulier ten gebruike af te slaan. Een meisje van 16 maanden, d at ln een pand bi de Baan te Rotterdam, dooreen ketel met kokende koffie van de tafel to trekken, brandwonden bekwam, is ln het Ziekenhuis ovorleden. Naar de „Tel." verneemt, zal .n de aanstaande week opnieuw een onderzoek worden ingesteld naar den geestestoestand van den gevangen De Jong. Dank ay d e r r u i m e p u b 1 i ci t ei t, welke door de bladen aan den diefstal, tc Goude by de wed. Van Vliet gepleegd, is go geven, ontving de politie aldaar teie/ aphisch bericht, dat te Dordrecht eenige voorwerpen, vermoedvan den diefstal herkomstig, on der den nafcni Van Vliet waren verkocht. Een door de politie uit Gouda to Dordrecht ingesteld onderzoek heeft de juistheid van dc vermoeden bevestigdbellen, broche, peper muntdoos en eone halve tabaksdoos (het deksel met inscriptie ia zeker met voordracht afge broken en achtergehouden) werden in beslag genomen. Het eljnalement van den persoon, door wien de voorwerpen zyn verkocht, is nu in byzon- derheden aan de politie bekend. door 1. CONAN JDOYLE. 1) Myn vriend Sherlock Holmes had een onrogelmatigen trek in zyn karakter. Ofschoon hy in zyoo wyze van denken zoo stelselmatig en geregeld was, als men maar zyn kon, en zyno kleeding zich zelfs kenmerkte door eene zekere rustige styfheid, was hy niettemin in zyne persooniyke gewoonten een derslordigste menschen, die ooit een huisgenoot tot wan hoop kondon brengen. Niet dat ikzelf in dit opzioht ben, zooals het behoort. Het wilde, onrustigo leven in Afghanistan, gevoegd by eeno aangeboren neiging voor het Zigeuner leven, had my slordiger gemaakt dan een geneesheer betaamt. Maar by my is eene zekere grens, en ala ik iemand ontmoet, die zyne sigaren in den kolenbak bewaart, zyne tabak in eene Perzische muil bergt en zyne onbeantwoorde correspondentie met zyn knip mes vastmaakt midden op zyn houten schoor steen, dan ga ik my verbeelden netjes te zyD. Ook heb ik het er altyd voorgehouden, dat schiotoefeningeif bepaaldeiyk in de opon lucht mo6ton geschieden, en als Holmes in een van zyne wonderiyke buien in zyn lou- nlngstoel placht te zitten met zyne revolver en een honderd Boxer-patronen, en den muur tegenover hem trachtte te versieren met de vaderlandslievende letters Y. R.*), dan gevoelde ik slechts al te zeer, dat noch do atmosfeer in de kamer, noch de kamer zelve er door verbeterden. Onze kamera waren altyd vol van chemi sche en op misdadigere betrekking hebbende reliquieën, die men altyd op de meost onge schikte plaatsen tegen het lyf liepsoms vond men ze in het botervlootje of zelfs op Dog minder wenschelyke plaatsen. Maar zyne papieren waren myn grootste kruie. Hy had er een afechuw van om documenten te ver scheuren, voornameiyk die, welke betrekklog hadden op vroegere gevallen. En daarom ge beurde het slechts ééns in de paar jaar, dat hy genoeg geestkracht had om ze uit te zoeken en op te bergen; want, zooals Ik reeds vroeger in een dezer onsamenhangende verhalen heb aangemerkt, werden de uitingen van geestkracht, die by by moejiyke ge vallen, waarin hy betrokken was, aan den dag legde, gevolgd door een toestand van gevoelloosheid en dofheid, gedurende welken hy met zyne viool en boeken op de canapé bleef liggen, zich niet anders bewegende dan van daar naar de tafel. Zoo groeiden de stapels papieren van maand tot maand aan, totdat ten slotte in iederen hoek van de kamor bundels manus cripten opgestapeld waren, die door niemand konden worden weggeruimd dan door hunnen eigenaar. Op zekeren winteravond, toen wy te zamen by de kachel zaten, waagde ik het denkbeeld te opperen, dat, als hy ge- Victoria Regina. eindigd had met opplakken van uittreksels in zyn memorandum, hy de volgende uren wel eens kon besteden om onze kamer wat gezelliger te maken. Do biliykbeid van myn verzoek zag hy gelukkig in en hoewel met een neerslachtig gelaat, ging hy naar zyne slaapkamer, waar uit hy terstond terugkwam, eene groote blikken doos achter zich aantrekkende. Hy zette deze midden in de kamer op den grond neer, hurkte er voor en deed het deksel open. Ik kon zien, dat zy tot op een derde gevuld was mot bundels papier, die door middel van roode lintjes in verschillende pakjes waren gebonden. „Hier zyn gevallen genoeg, hè Watson", zeide hy, torwyi by my ondeugend lachende aanzag. „Ik denk, dat als gy wist, wat er in deze kist was, gy my zoudt vragen er het een en ander uit te nemen, in plaats van er andere papieren in te doen." „Zyn dit dan de gedenkschriften van uw vroegere werk?" zeide ik. „Ik heb reeds zoo dlkwyls verlangd byzonderheden van deze gevallen te hebben." „Ja, myn jongen, dit z\in gevallen, alle gedaan vóór den tyd, dat gy u als myn levensbeschryver opwierpt en my gingt ver heerlijken." Hy nam er bundeltje voor bundeltje uit, op eene teedere, liefkoozende manier. „Alles is niet met goeden uitslag bekroond geweest, Watson", zeide hy. „Maar er zyn aardige kleine gevallen by. Hier hebt g\i o. a. de aan teek eniü gen over do Tarlaton-moorden en het geval met dien Vamberry, den wyn- handelaar, en hier de geschiedenis van die oude Russische vrouw en het vreemde geval met de aluminium kruk, eveneens een vol ledig verslag van Ricoletti mot den horrel voet en zyne afschuwelyke vrouw. En hier, hier heb ik iets buitengewoons." Hy stak zyn arm diep in de kist en haalde er een houten doosje uit met een schuifdeksel, zooals waarin kinderspeelgoed bewaard wordt. Uit dat doosje haalde hy een stuk gekreukt papier, een ouderwotschen geel koperen sleutel, een houten knop, waaraan een kluwen band bevestigd was, en drie rooa- tige, oude metalen penningen. „Wol, myn jongen, wat maakt gy uit dat rommeltjo op?" vroeg hU my, terwfil hy om myne verwondering moest lachen. „Het is eene vreemde verzameling." „Zeer vreemd, en de zaak, die er mede in verband staat, zult gy nog vreemder vinden." „Hebben deze overbiyfselen dan eene ge schiedenis te vertellen?" „Ja zeker, het is zelfs geschiedenis." „Wat meent gy daarmede?" Sherlock Holmes pakte ze de een na de ander op en legde ze op den rand van de tafel. Daarna viyde hy zich weer in zyn leu ningstoel neer en bezag ze eens met een glans van voldoening op zyn gelaat. „Dit", zeide hy, „is hot eenige overgeble vene van het avontuur van het formulier van Musgrave." Ik had hem dit geval meer dan eens hooren noemen, ofschoon ik er nooit Sn geslaagd was byzonderheden van hem los te krjjgen. „Ik zou toch zoo biydo zyn", zeide ik, „wan neer gy het my eens zoudt willen vorieilen." „En de rommel laten, waar hy ligt?" riep by ondougond uit. „Achteraf beloof Ik u dat ik uwe netheid niet op eene al te zware proef zal stellen, Watson. Maar het zou my ge noegen doen als gy dit geval aan uwe annalen zoudt willen toevoegen, want er zyn enkele punten in, die het tot een eenig geval makon in miedwilgers verslagen van Engeland of, ik mag wel aeggen van alle andere landen. Du verzameling van myne kleine ondervindingen op det gebied zou zeer zeker onvolkomen zyn, wanneer zy niet het verhaal Ljvatte van deze zonderlinge geschiedenis. „Gil herinnert u misschien, hoe do zaak van de „Gloria Scott" en het gesprek, dat Ik met den ongelukkigen man had, wiens lot lk u ODl9pg8 vertelde, my er toe bracht een beroep vaa datgene te maken, wat nu myn dageiytach werk geworden is. Gy ziet my nu, nu myn naam wyd en zyd bekend is en ik èn door het publiek èn door de rechter lijke mecht erkend word als een laatste toe vlucht in duistere gevallen. Zelfs, toen gfl my pas kendet, In den tyd van dat geval, dat gy als „Eene studio in scharlakenrood", hebt opgeteekend, had ik reeds eone uitga- breide, ofschoon geene zeer voordeelige prak- tyk. Gy kunt u dus nauweiyks voorstellen, hoe moeilik het mfi in den beginne viel en hoe leng lk moest wachten, eer ik er la sla&góe voo-iit te komen. (Wordt vemêgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1