I der werkstaking. Moeilik gaan de mannen, met verbeten wrok; neergebogen de vrouw, 1 terwfil t(j met bange droefheid haar kind j ln de armen drukt. Even pijnlek doet .Donkere wolken aan." Een workman8gezin, raoegezworven, zonder werk neergeploft in wanhoop, als gesmeed aan den bodemachter zich de fabrieksstad en menschen j in hun sleur arbeidomschenen door de purperen weelde der gevoellooze natuur. De beide stukken zijn geschilderd in de stippel-manier. Ook op üeze wijze weet Toorop een mooi effect te verkrijgen. Vooral blijkt dit uit „Broek in Waterland", eene fljngevoelde avondstemming. Lange, smalle weidestrooken met taklooze wilgen langs de sloot, waar- boven een heldere hemel gloeit van de heer- t ItJke kleuren der ondergaande zon, en langs deze donkere weidestrooken het kalme water, meekleurend in dieperen toon, gebroken door eene rustig voortglijdende schuit, die fijn 2 grijs uitkomt tegen de heldere kleur van het j water. j Hoewel deze stippel-manier zich tot het verkrijgen van eigenaardige effecten uitstekend leent, behoudt Zij toch ook iets hinderlijks. r Men krijgt den indruk van iets mechanisch, alsof de schilder niet vrü was; alsof hy zicb- zelf aan banden heeft gelegd. e 0 Gemengd Nieuws. a 0 Onder de gesignaleerde perso- U nen in het jongste Algemeen Politieblad komt v voor H. K. v. D., 42 jaren, laatst late luitenant, plaatselijk-adjudant, te Leiden, lang 1.76 meter, v aangezicht ovaal, voorhoofd plat, oogen bruin, 7 neus spits, mond klein, kin rond, haar en b wenkbrauwen rosachtigtegen wien door den Krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement t| bevel van gevangenneming is verleend. De 7 auditeur-militair te 's-Qravenhage verzoekt a opsporing, aanhouding en bericht, k Heden viert het 8de regiment 7 huzaren het 80-jarig bestaan van gemeld corps, 7 hetwelk getoond werd met het uitsteken der 1 vlaggen aan de Doelen-kazerne, alsmede met een extra-maaltjjd, den onderofficieren en verderen manschappen aangeboden, terwijl er 7 hedenavond uitvoering van het etafmuziek- A corps van het vierde regiment infanterie in de cantine zal wezen. Kort na hot afdrukken van ons 1 vorig nommer brak gisteravond ten huize van den steendrukker D., aan de Garenmarkt, een 1 binnenbrand in zfjue werkplaats uit, door welk onheil nogal 6chade aan het materieel is ver oorzaakt. Het vuur was men spoedig meester, 1 zoodat van krachtdadig optreden der brandweer of van de met hunne spuit aangerukte wees- jongens geen sprake behoefde te zijn. In de ZU1, voorbg de voorm. 7 Driegatenbrug, aan den hoek, niet verre vaD het Kagermeer, is gisternamiddag gezonken de schuit van B., te Zoeterwoude, bevaren door I de knechts W. en B., die er boter af kwamen ,1 dan de lading, welke medezonk en waaronder zich bevonden 21 kisten met koek. Zooals te 13 begrypen is, ging men spoedig pogingen aan- wenden tot opvissching der lading. Het paard, gespannen voor de brik van Vr., aan het Leiderdorpsche hek, zeeg c hedenmorgen op de Haarlemmerstraat, nabij de Haven, neer en bleef maar liggen, zoodat II men aan eene beenbreuk dacht. De heer Van L., veearts te Leiderdorp, ontboden en spoedig 11 ter plaatse, vond de pooten van het dier in orde, hetgeen ook bleek toen het eindelek weer opgestaan was en met het voertuig wegliep, ten aanschouwe van eene groote, belangstollendo menigte. De Hooge Raad verwierp giste- ren het cassatieberoep van de zes personen, uitmakende het bestuur van de sociëteit „de Kroon", te Haarlem, tegen hunne veroordeeling 1 tot geldboete wegens het geven van eene openbare vermakelijkheid zonder vergunning. Het Openbaar Ministerie bij den jj Hoogen Raad concludeerde heden tot verwer ping van de cassatie-voorziening van A. Van Emmene8, redacteur van „De Voorwaarts", te Arnhem, tegen zijne veroordeeling tot 2 maan- den wegens smaadschrift jegens een veld- wachter. Uitspraak 19 Februari. De hevige wind en stormvlagen der laatste dagen hebben zich alom in den I lande doen gevoelen en overal is in meerdere i of mindere mate schade aangericht. Hier werd hot verkeer gestremd, elders had men last van hooge waterstanden, daar werden gebouwen beschadigd, enz. enz. Enkele der vele berichten I laten we hier volgen. Gebroken en bovendien voor een deel ter aarde gestort is een boom, staande te Zoeter woude voor de herberg van H., dichtbij do t] R. K. kerk. Hot noorstortende stuk boom kwam oerst op eene brugleuning neer en I deed deze breken. De storm der laatste dagen had tot nog toe te Roelof-Arendsveen geene schade ver- oorzaakt, doch in den nacht van Zondag op I Maandag heeft hij sporen nagelaten van zijne geweldige klacht. Een gemeente aanplakbord t bij de R.-K. kerk, hetwelk eerstdaags door x een nieuw zou worden vervangen, is voor den j stoim bezweken. Vele ruiten in de kerkramen r zijn ingewaaid. Eenige rieten daken ziju zwaar gehavend. Twee bruggen zijn geheel weg geslagen, waardoor groot gevaar ontstond; zoodat de ijverige nachtwacht zich verplicht zag aldaar een paai' lantaarns der brandweer te plaatsen, om tot waarschuwend sein voor de voorbijgangers te strekkon. Dat dit aan het hervormend gemeentebestuur een wenk zij om de ellendige, oude en verouderde bruggen in deze drukke buurt ten spoedigste op te ruimen en er solide, gemakkelijke en iut de eischen des tyds overoenkomende bruggen voor in de plaats te leggen, wordt algemeen gewenscht. Het gevaar is voor kinderen en zwakken, zelfs voor sterkeren, volstrekt niet denkbeeldig. Terwijl het gistermorgen zoo verbazend hard stormde, kon men te Alfen omstreeks 7 uren eene windhoos waarnemen, welke in de richting van het dorp Aarlanderveen ver dween. Bijna van ieder huis woeien enkele pannen af en hier en daar moesten ook de schoorsteenen het ontgelden, zoodat het op dien morgen bepaald gevaarlijk was op straat te loopen. In het Haagsche Bosch heeft de storm ook nogal schade aangerichtenkele boomen werden ontworteld en van vele braken groote takken af. Omstreeks halfzeven viel gisterochtend een boom om, staande langs den grooten rijweg. De boom van 15 meter lengte kwam terecht op het dak van de 3de Boschtent. Het dak en de rechterzijde van de tent werden geheel gekloofd. Gelukkig bleef het bij groote schade aan meubilair, enz., want do bewoners kwamen met den schrik vrij. J)e boom werd op circa 25 cM. van de slaapplaats der be woners in zijn val gestuit. Gisteren was een tiental houthakkers bezig den ongenooden gast te verwijderen. Een amateur-photograaf nam eene afbeelding. Dit is reeds de tweede keer dat dezo tent door het omvallen van een boom wordt be schadigd. Te Woerden is eene torenspits der nieuwe Roomsche kerk van het metselwerk afgeslagen. Een gedeelte van een ijzeren hek is door den val beschadigd. Te Maastricht viel in de St-Jacobstraat een pon naar beneden en kwam terecht op den kop van een der paarden van „den zelfstan digen omnibusdienst"; het dier liep nog eenige passen verder en viel toen dood neder. Een meisje werd aldaar door een dakpan zoo ernstig gewond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Uit s-Heerenbroek wordt bericht dat door den hoogen waterstand en den aanhoudenden krachtigen westenwind de overtocht aan het veer aldaar is gestremd. De waterstand in het lage land, onder de gemeente Steenwjjker- wold, voornamelijk de buurtschappen Scheer- wolde en Wetering, heeft door den storm der laatste dagen eene kolossale hoogte bereikt. Bij sommige bewoners staat hot water in 't woonvertrek en zijn zij ten einde raad, waar hun vee te bergen; anderen, die niet in het bezit zijn van een vaartuig, kunnen hunne woning niet anders verlaten dan voorzien van hooge kaplaarzen. In het Stadsbosch te Assen zijn ongeveer 150 boomen omgewaaid. Te Epe werd de woning van den heer K. nagenoeg van het dak beroofd, nadat de achtergevel gedeeltelijk was ingewaaid. Een boerenhuis, bewoond door Albert Knol, aan den Hasselterdijk, gemeente Zwolle, is om- vergewaaid. De bewoners hebben nog zonder letsel het perceel kunnen verlaten en het op stal staande vee gered. Te Meppel is het water tot eene aanzienlijke hoogte geklommen, zoodat al het land tot op een paar uur afstands onder water geloopen is. De stoom- en scheepvaart is ook onder broken. In geheel Heerenveen is bijna geen huis te vinden, dat door den hevigen wind niet meer of minder beschadigd is. Zelfs groote boomen werden tegen den grond gesmakt. Hot water stijgt nog steeds, zoodat de toestand onrustbarend is. Tusschen Joure en den Oudeweg zijn de passagiers van de tram op eene plaats ver plicht over te stappen, daar het water over den weg is heongeloopen; op dit punt vreest men, dat bij aanhoudenden wind de „Slachte- dijk" door zal breken, wat eene ramp voor gansch Z.-O.-Friesland zou zijn. Mon brengt daar kistingen en beschoeiing aan van balken en palen, puin en takken. Uit Kampen wordt aan de „Zw. Ct." ge meld dat de postboot „Minister Ha velaar", die op den gewonen tijd van Kampen naar Urk en Enkhuizen vertrok, is teruggekeerd, daar het weder te onstuimig was. Do IJsel was sterk wassende; het Kampereiland begint in te loopen, al de laaggelegen landerijen staan onder water. Ten gevolge van den buitengewoon hoogen waterstand zijn gisteravond te Rotterdam tal van kelderverdiepingen, gelegen aan en naby het Steiger, onder water geloopen. Op de Noordblaak stond het water tot aan de boomen. Een man, wiens hoed aan de P.-H.-Kade te Amsterdam te water was gewaaid, sprong dit hoofddeksel na en zonk dadeiyk weg in de diepte. Ten gevolge van den langdurigen Wester storm is op onderscheidene vaarten het water zoo laag geworden, dat het scheepvaartver keer belemmering ondervindt. In het Spaarne was het tot 95 cM. onder A.P. gedaald, terwijl de gewone stand 50 a 60 cM. A.P. is. Ten gevolge van dien lagen stand deed zich het zeldzaam voorgekomen feit voor, dat ver schillende inrichtingen ook te Haarlem en elders door de daarvoor bestemde haalpijp geen water voor hare stoommachines konden krijgen. Uit Elburg wordt gemeld dat het water in de Zuiderzee geklommen is tot 1,7-i M. boven A. P., zoodat buitenwaarden tot de zeedijken onder staan. Door den heftigen storm kon de Arnhem- sche schipbrug geen schepen doorlaten. Gister morgen zag men dan ook op de brug twee noodvlaggen, welke voor de opvarenden hiervan het teeken waren. Uit de Parkhaven werd opgehaald het lijk van een polderjongen uit Werkendam, die vermoedelijk door den storm van eene loop plank gevallen en verdronken is. De groote spiegelruit in den bakkerswinkel van den heer Poppinghaus, hoek Burgemeester-Hoff- man-plein en Tulpstraat, is stuk gewaaid. De geheele winkelvoorraad woei over hot plein. Te Nijmegen woei gisternacht een hooge schoorsteen om en viel op een dak, waar onder kinderen op den zolder sliepen, die als door een wonder ongedeerd bleven, hoewel een hoop zware steen en aan het voeteneind in het ledikant viel. Gistervoormiddag werden de daken van een drietal huizen gerukt en op de aangrenzende erven geslingerd. Van zeerampen aan onze kust heeft men gelukkig nog niets vernomen. Te Rotterdam heeft de nog steeds aanhou dende storm een slachtoffer geëischt. Een werk man van een in de Parkhaven liggende bagger machine, die zich aan wal begeven had om mondbehoeften te koopen, is niet meer aan boord teruggekeerd. Gisteren werd zijn lijk uit de Parkhaven opgehaald. De storm heeft te Deventer een ornament van de Groote of St-Lebuinuskerk weggerukt. In en om die gemeente en in naburige dorpen werden boomen ontworteld. Uit Groningen wordt het volgonde mede gedeeld: Van de stroofabriok aan het verbindings kanaal Damster-Boterdiep stortte een gedeelte van den gevel en het voordak in. Bij de wed. Stumpe in de Sledemennerstraat waaide letter lijk het geheele dak weg; niets bleef daar van overeen kind kreeg daardoor nog letsel aan 't hoofd en moest men naar het acade misch ziekenhuis brengen. Dakpannen en leien vlogen als kaarten door de lucht Het verkeer op de straat was dan ook niet zonder gevaar. Een heer werd in de Oosterstraat dooreen schoorsteenkap getroffen, waardoor h\j het lin kerbeen brak en eene hoofdwonde bekwam. Een oud man woei zoo hevig op deEbbenge- brug tegen de leuning, dat hij eene ernstige hoofdwonde bekwam, zoodat hy naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd moest worden. Verder werd nog een meisje uit het R.-K. gesticht aan het hoofd getroffen door een van een dak vallend stuk kalk. Aan de Oosterhaven zou een werkman in een pakhuis op de tweede verdieping de luiken sluiten; de wind kreeg hem echter beet en wierp hem naar buiten. Gewond werd hy naar zijne in de nabijheid gelegen woning gebracht. Twee ïykwagons ondervonden ook al de kracht van den storm. Één woei bij de voor malige Oosterpoort geheel onderstboven, ter wijl by de Heerebrug van den anderen wagen het bovengedeelte in het kanaal vloog. Van dezen wagon gingen de paarden op hol, de disselboom brak, doch de dieren werden spoe dig tot staan gebracht. Beide wagens waren gelukkig ledig. De telegraafdienst met Duitschland was geheel gestoord, en met Frankrijk en België werkte men met groote vertraging. Thans gaat de dienst mot beide laatste landen weder geregeld, terwijl die uit Duitschland alleen nog met vertraging geschiedt. Moord te Tilburg. Men schrijft uit Tilburg aan de „Tel.": Thans zijn verschillende feiten bekend ge worden, welke aanleiding gaven tot het ver moeden dat de verdachte De Bruin de werkelijke dader is van den moord op J. Verkuilen. De toedracht der geheele misdaad is de volgende Verkuilen was Dinsdag-avond met zijne vrouw en De Bruin naar het Korvel's Boekske gegaan, waar hy met eene hondenkar een gedeelte van eene koe haalde by den slager O., die deze voor gezamenlijke rekening had geslacht. D&ir in huis werd afgerekend en er viel niets byzondors voor. Toen de drie bovengenoemde personen te 9 uren huiswaarts koerden, nam V., die dronken was, plaats in de hondenkar, wat tot eene woor denwisseling tusschen hem en zyne vrouw aanleiding gaf. Toen De B. zich ook in den twist mengde, werd deze zoo hevig, dat De B. woedend vooruitliep naar zyne woning in de Lange Nieuwstraat, waar hy, na even binnen te zyn geweest, op wacht bleef staan. Even later moet de hondenkar daar aange komen zyn en de vrouw, die verklaart te zyn achtergebleven, heeft gezien dat De B. haren man vasthield, toen deze ineenzakte. Dit is echter in stryd met eene verklaring van een arbeider, die de hondenkar een eind voorby de woning ontmoette en beweert dat V. naast en zyne vrouw achter de kar liep. Een der buren hoeft De B. voor zijne woning zien staan met een lang blinkend voorwerp in de hand en op diens vraag wat hy van plan was en op wien hy het gemunt had, antwoordde De B.„Op Jantje Verkuilen, die daar aankomt, maar ik kan het wel alleen." Toen do buurman niets zag aankomen en staan bleef, voegde De B. hem toe„Ga wt-g, of ik steek jou eerst dood." Toen do moord gepleegd was, kwamen er ver schillende personen by, die weten te vertellen dat De B. door zyne vreemde handelingen en ultingon de verdenking deed versterken, en nu heeft de justitie, die den volgenden dag tor plaatse was, bevonden dat een lang smal slagersmes juist paste in de wond, die achter het oor is toegebracht. De wond was 5 cM. diep en het mes was tot in de kleine hersenen doorgedrongen. De justitie zal nu uitmaken in hoeverre De B. schuldig is, al beweert hy ook dat „er getn druppel bloed van hem by is" en hy alle schuld aan een moord ontkent By den schaatsen wedstrp te Stokholm was Zaterdag het ys slecht en de wind hevig. Op de baan van 500 meter kwam Jaap Eden tegeiyk aan met Fredericksen beider tyd was 50% sec. Frederioksen kreeg by loting den prys. Op de baan van 10,000 meter won Jaap Eden m 19 min. 14% 80c-> m maakte daar mede record. Hy wreekte de ongunst van het lot door in eene prachtige race Frederick sen te slaandeze gaf het na vier banen op. Tweede was Nielsen in 19 m. 48% sec., dan volgden Erickson in 20 m. 8% sec. en Larson in 20 m. 35 sec. Aan den wedstryd namen deel10 Zweden, 5 Noren, 1 Fin, 1 Rus, 1 Engelschman en 1 Nederlander (Jaap Eden). Het weer was niet gunstig. De kroonprins en prins Eugenius waren tegenwoordig. Ook Zondag hadden de ryders met den sterken wind te kampen; bovendien was het ys weer slecht. Er werd gereden over twee afstanden, 1500 en 5000 meter. By den eersten wedstryd, 1500 meter, waren de tyden als volgtHalvorsen 2 min. 35% sec. Jaap Eden 2 min. 36y5 sec.Oestlund 2 min. 48% sec.; Fredricksen 2 min. 49% sec. Ook by den tweeden wedstryd, over 5000 meter, kwam Halvorsen het eerst aan. Hy legde de baan af in 9 min. 32 sec-.; Nielsen 10 min. 1 sec.; Erickson 10 min. 21% sec.; Callin 10 min. 22% sec. De uitslag van dezen tweedaagschen wed stryd is dus: Baan 500 meter: Fredricksen. 1500 Halvorsen. 5000 Halvorsen. 10000 Jaap Eden. Geen der deelnemers heeft dus de over winning behaald op drie afstanden, hetgeen al8 voorwaarde voor het meesterschap der wereld en voor den koningsprys was gesteld. Nader wordt medegedeeld, dat Eden in den wedstryd op de baan van 5000 meter is gevallen door het stooten met zyne schaats tegön een paal en daarom dezen afstand niet heeft afgelegd. Na afloop van den wedstryd werd de eerst- aankomende, Halvorsen, by den kroonprins ontboden, die hem geluk wenschte en den koningsprys overhandigde. Ook mot Eden heeft de kroonprins zich eenige oogenblikken onderhouden. Eden's ryden werd zeer geroemd. Eene ernstige ontploffing had Zondag-ochtend te Parys plaats in het pakhuis van de heeren Jilmorin-Andrieux Co., graan handelaars in de rue Reuille. In den kelder bevond zich een vat met 650 liter waterstofgas, dat voor de verlich ting werd gebruikt. Toen een bediende in den kelder kwam om een weinig van dit vocht te halen, vatte het vat, hoe weet men niet, vuur. De bediende slaagde er in het brandende vocht te blusschen, doch in den- zelfden tyd begonnen andere voorwerpen te branden. De brandweer werd te hulp geroepen en deze was weldra het vuur geheel meester, doch door de groote hitte der vlammen hadden er zich sterke gasachtige dampen in den kelder verspreid, die eene gevaarlyke ont ploffing ten gevolge konden hebben. De brand gasten, die in den kelder aan den arbeid waren, hadden spoedig aan hunne electrische lampen niet genoeg en eenige bedienden van de heeren Jilmorin-Andrieux Co. kwamen met kaarsen naar beneden. Onmiddeliyk volgde toen eene hevige ont ploffing. De 25 personen, die zich in den kelder bevonden, werden tegen den grond geworpen en niettegenstaande de onmiddel- lyke hulp, welke hun gebracht werd, stierf Bauchard, sergeant van de brandweer, ten ge volge van hevige brandwonden8 spuitgasten en 17 bedienden der firma werden ernstig gewond en naar het hospitaal gebracht. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Theodorua Quirinue.Z vad Cornelia Van dor Meer en Maria WesseJman. Johanna, D. van Joannea Akerboom en Cornelia VaD Egmond. Overleden: Maria Carolina Elisabeth KoelaDge, D. van Carl en Thereaia Clara l ermee. Apolonia Van Kinte 70 J., eohtgenoote va i Dirk Torko. LeveDlooa aangegeven een kind v. h. manu. geelaebt van Adnanna Dobbo en Cornelia Van Es. Corneliue Van Tol 81 j., echtgenoot van Katharina Brozina. HAARLEMMERMEER. Geboren: Sophia Louisa, D. van J. O. Cammaart en L. Plattjouw. Johaura Maria, D. van P. Van Leeuwen en a. Laodwehr Jobann. Maria Johaona, D. van H. Seheunhago en H. M. Van Kouteren. Maartje, D. van J. H. Clement en D. Troost. Aldert, Z. van A. Van Veen on G. Do Grauw. JaD, Z. van A. Ven Veen enG. De Grauw. Hondrika, D. van J. Boellaard on T. Mulder. Jacobus, Z. van H. Bokhorst on A. E. Goudriaan. Jaoqueline Adrióne, D. van O. J. EL Römejingh od M. M. Jansen. Adriana Barbera, D. van G. A. A. Knaap en A. Van Leeuwen. Manue, Z. van C. Griffioen en A. Knijper. Martinne, Z. van M. Buis en O. P. Ooaterom. Johannee, Z. van A. Van Loij on T. Gedaan. Jennigje, D. van A. Smite en J. Van Beneokom. Ondertrouwd: C. M. Dol en J. Luohtcnburg. Gehuwd: W. Wijuhout met A. Oosthoek. Overlodon: Jan Gul 83 j., wed. van E. Tol. Gerrit Wijsman 61 j., gehuwd met A. Vaa Zwieten. - Pctronella Hondrica 2 m., D. van C. Van Hoijniogeij en M. H. A. Van Toorn. JohaDna Kroon 83 j., weduwe van H. Meeawie. Piet-er 12 j., Z. van T. Heemskerk en H. Waaaonburg. -- Jau 11 m., Z. van G. Vaa Leeuwen en M. Van Vliet. Levonlooa goboren: Kind van W. Eijk en H. 81eeuwenbook. Kind van J. B. B&stiaaneen en L. Van Opdurp. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft gisteren een aanvang ge maakt met de behandeling van het voorstel der commissie voor de in en uitgaande rech ten tot verhooging van de graanrechten. Een besluit werd niet genomen. Hot debat zal heden worden voortgezet. De besprekingen zullen zeker niet spoedig afloopen, want tot dusver hebben zich reeds 17 afgevaardigden aangemeld, die c^er het voorstel het woord wenschen te *oe»en. De heeren De Soubeyran en Olcrc, de directeuren van de Parysohe „Banqu? d'Es- compte", bevinden zich nog steeds in lie-btenis. Na het verhoor door den rechter van instructie zyn beiden naar Mazas overgobracht. D ui tsohland. Zooals Zaterdag reeds met een enkel woord werd medegedeeld, ontving keizer Wilhelm dien dag, in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenland8che zaken, den heer Yon Marschall, in plechtig gehoor den ver- trekkenden gezant van Nederland, jhr. F. P. Van der Hoeven. De heer Van der Hooven overhandigde den keizer het schryven \xn de Koningin- Regentes, waarin hy van zyn post teBeriyn wordt afgeroepen. De keizer onderhield zich vriendschappeiyk met den gezantherinnerde hoe lang de gezant reeds aan het Duitsche hof geaccrediteerd was geweest, en hoe hy in drie regeeringstydperken aangename be trekkingen had kunnen onderhouden. De keizer zeide zich te verheugen, dat hy by deze gelegenheid nog eens in het byzonder den nadruk kon leggen op de goede ver standhouding, welke gedurende dien tyd tusschen de twee landen en hoven bestaan had. Thans moet jhr. Van der Hoeven nog afscheid nemen van de hoven te Weimar, Stuttgart en andere Duitsche reeidentiën, voor hy zyn nieuwen post te Weenenkan overnemen. Groot-Britannië. Het Hoogerhuis heeft niet alleen het home- rule-ontwerp verworpen, maar ook twee wets ontwerpen van het ministerie-Gladstone, die beide nuttige en lang beloofde hervormingen in Engeland beoogden, zoo gewyzigd, dat zy voor het Lagerhuis onaannemelyk zyn ge worden. Toen na de verwerping der home rule-bül eene beweging tegen het Hoogerhuis ontstond, achtte Gladstone haar ontydig en zy verzwakte snel, maar nu geeft hyzelf het teeken tot den stryd tegen de Lords. Wat dezen by de Eogelsche kiezers door de bestryding van home-rule hebben gewonnen, hebbon zy ver loren door hun verzet tegen het ontwerp over de verantwoordelijkheid der patroons voor ongelukken van werklieden en tegen dat over de kerspel-raden. Nu zal de liberale party by de aanstaande verkiezingen niet home-rule als leus nemen, maar de vraag is, of de Lords hun wil aan het vry gekozen Lagerhuis mc- gen opdringen. Deze leus is reeds door den minister van oorlog, Campbell Bannerman, in eene open bare rede uitgesproken en hy voegde er by, dat de liberale regeering zich door het Hoo gerhuis niet tot eene ontbinding van het Par lement zou laten dwingen. Te Londen is een telegram ontvangen uit Kaapstad, waarin gemeld wordt datLobengula, de onttroonde koning der Matabelen, in het Zambesi-gobied, waar hy zich sedert eenigen tyd schuilhoudt, is overleden. Hot bericht was door inboorlingen naar Tati gebracht en van daar naar Kaapstad gemeld. De Eugelsche minister van koloniën maakt echter bekend, dat aan zyn departement tot dusver nog geen berichten zyn ontvangen, welke kunnen dienen tot bevestiging van deze doodstyding. De heer Gladstone is uit Biarritz te Londen teruggekeerd. By zyne aankomst aan het station te Charing Cross werd de grand old man ontvaDgen door eene talryke menigte belangstellenden, die hem met luide toe juichingen begroette. De jeugdige grijsaard nam ondanks het gure weder plaats in een open rytuig en reed terstond naar het ministerie in Downing-street. Ondanks de vermoeiend© reis, welke hy had afgelegd, zag de hoor Gladstone er byzonder frisch en opgewekt uit. Heden hervat het Lagerhuis den arbeid. Do heer Gladstone zal de zitting by wonen. On middeliyk na Gladstone's terugkeer ie Londen werd een ministerraad gehouden, waarin de plannen der regeering werden besproken. Met belangstelling ziet men don uitslag tegemoet van de jaariykscho vergadering der „national liberal federation", welke Donder lag a. s. te Portsmouth zal worden gehouden. Het voornaamste punt van het program is de home-rule-wet en de houding, welke de liberale party moet aannemen, nu he4 Hoogerhuis het ontwerp heeft verworpen. Brazilië. Blykens te Buenos-Ayres uit Rio de Janeiro ontvangen berichten is daar het gerucit in omloop, dat eene ministeriëele crisis ophanden is, ten gevolge van hot geschil over den start van beleg. Vermoedelyk zal ce staat van beleg opnieuw worden verlengd. De aanhangers van admiraal Da Gama hebben vasten voet verkregen op het eiland Raza voor de voorstad Nictheroy en versterken hunne positie op dit eiland. Bljjkens berichten uit Santos is een ge deelte van admiraal De Mello's manschappen te Iquage geland. Deze troepen rukken op tegen San-Paulo. In de provincie Rio Grande zyn de re- geering8troepon geslagen by Ombu. Drie honderd soldaten sneuvelden by dit gevecht. De regeering8troepen lieten hun wapenen, kryg6voorraad en levensmiddelen in den steek. Telegrammen. KAïRO, 12 Februari. Khedive Abbas-Pach» ontving heden kolonel Kitchener (den com mandant van het Engelsche bezettings-corps). Op voordracht van den kolonel bevorderde Khedive verscheidene officieren, die tot Kitche ners staf bohooren, tot hoogere rangc-n.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2