Beroepen is by de Ned.-Herv. gem. te Grypskorko do heer A. W. Yoors, cand. te Leiden. Men schrift ons uit Hillegom, dd. 6 Pebr. Gisteren gaf de sociëteit „de Harmonio" alhier voor leden en golntroduceerden eone eoirée, welke als eene der prettigste mag ge rekend worden voor hen, die er tegenwoordig wai on. He», is bijna niet mogelijk te zeggen, wat het schoonste of grappigste was, daar elk nummer van hot programma onberispelijk werd voorgedragen. Voor afwisseling was uitnemend gezorgd muziok, piano, viool en zang, voordrachten, tooneel, enz. Het programma bestond uit lö nummers, werd vlug afgespeeld en besloten door een geanimeerd bal. Der sociëteit „de Harmonio" mag daarom een woord van lof niet worden onthouden en het is te wenseben, dat de harmonie onder hare leden steeds zoo moge blijven, daar dan zo'ier de kans bestaat, dat het Hillegomsche publi.k van hare aangename Boirées nog dikwijls zal kunnen genieten Hot tweede jaarfeest der Christelijke Meisjes-Vereeniging in het dorp Woubrugge zal op a. s. Vrijdag 9 dezer, des avonds te halfzeven, gevierd worden in het lokaal der Chr. school aldaar, bij welke gelegenheid de heer P. J. Gijsman verslag zal uitbrengen van den toestand der Vereeniging, en een woord tot opwekking zal spreken. Het aantal ingeschrevenen voor de natio nale militie voor de lichting 1895 in de ge meen Ie Alfen bedraagt 37. Voer de lichting van de nationale militie voor het jaar 1895 hobben zich in de gemeente Zoetermeor 14 jongelingen aangegeven. -- In eene te Aalameer gehouden vergadering dor certrale liberale iriesvereeniging voor het kiesdistrict Haarlemmermeer waren vertegen woordigd de afdeelingen Lisse, Heemstede, Hillegom, Sloten - Slotordyk en Aalsmeer. De kiesrechtregeling maakte een onderwerp van gedachtenwis8eling uit. Er werd besloten tot het houden van eene meeting te Hoofd dorp, in het midden van het district. Men wil trachten de meentng van de liberale kiezers n het district over de kioswet te leeren kennen, Jm dan naar bevind van zaken te handelen. De gemeentebesturen van Kuilenburg, Katwijk (Z.-H.) en Hoogezand, benevens de vereeniging voor handel, nijverheid en ge meentebelangen te 's Gravenhage en de ge zamenlijke commiezen (42) van het post- en spoorweg-kantoor no. 2 te Rotterdam, hebben zich tot de Tweede Kamer gewend, om instemming te betuigen met de motie der heeren Bedaerts van Blokland e. a. tot wette lijke invoering van don Midden Europoeschen t*Jd. De Koningin-Regen es hoeft de opper- offleieren van land- en zoomacht, in de resi dentie aanwezig, cp heden aan een diner ten palelze genoodigd. De rente van beloening en voorschot in tokening courant word gisteren door de Neder- Itndsche Bank met een half procent verlaagd. Uit 'a-Gravenhage meldt men: Voor den heer L. Plette, hoofdonderwijzer de school voor Christelijk onderwijs, Koningstraat te 'b Gravenhago, was het gisteren vu recht aangename dag bij gelegenheid van do herdenking van zijn 25-jarig jubileum als koefd eener Christelijke school. Van vele zijden ontving de geachte jubilaris de meest ondubbelzinnige bi ijken van sympathie, otet het minst van do kinderen zijner school, van de onderwijzers, leden van de Haagsche aftleeling van do vereeniging voor Christelijk Qpderwys, van Regenten der Diaconiescholen alhier en van vele oud-leerlingen. 's Middags kwamen de verschillende onder wijzers van inrichtingen voor Christelijk onder- den heer Plette, bij monde van den heer 0rtoaberg Jr., gelukwenschen. Ook de arron- diasoments-schoolopziener, de heer Snouck JSurgronje, gaf in eenige hartelijke woorden blijk van zyne belangstelling. Ook do oud-leerlingen deden van hunne be langstelling blijken en maakten hunne op- Trachting. In eene gisternamiddag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad te 's-Graven- hage werd f 7375 gevraagd en door den Raad toegestaan tot aankoop van een weiland tusGchen de Laak en de Rotterdamscbe spoor baan voor het aldaar aan te leggen kanaal met havenwerken. Aan den minister van binnenlandsche zaken werd ten opzichte van den wensch van jhr. mr. J. K. W. Quarlee van UfFord om het Rijks Ethnogiaphisch Museum te 's Graven hago te vestigen, door den Read te verstaan gegeven, dat de gemeente wel bereid zou gevonden worden grond voor den bouw van zoodanig museum aan te bieden. Aan den verzoeker zelf werd te kennen gegeven, dat echter op eene bijdrage uit de kas der gemeente en de kosten van stichting van zoodanige Instelling niet te rekenen valt. De Raad heeft verder besloten het gemeente ziekenhuis electriich te verlichten, waarvoor noodig ie 40,000 voor installatie en ƒ5000 voor jaarlijk8che kosten. Te 's Gravenhage is overleden de heer K. J. De Woerth, kapitein der infanterie van het Oost-Indische leger, met verlof. Btj koninklijk besluit van 6 dezer is bepaald, dat op 1 Nov. 1894 de volgende garnizoerrveranderingen zullen plaats hebben lsto rog. inf. 4de bat., staf en 3 comp. van Leeuwarden naar Assen; 3de reg. huzaren lste eskadron van Amsterdam naar 's-Graven- h*g%, 5ue eskadron van 's-Gravenhage naar Amsterdam; 3do l eg. veld-art. 8de battery van Breda naai Borgon-op Zoom, Ilde afdeeliüg, staf, 6de en 6de batterij, van Bergen-op Zoom naar Breda. Het Comité tot voorbereiding van het zesde internationale congres voor de binnen scheepvaart, hetwelk zal gehouden worden to 's-Graven li age van 22 28 Juli a. s. en waarvan de heer J. F. W. Conrad voorzitter en de heer L. E. Asser secretaris is, heeft een rondschrijven verspreid, waarin de mede werking onzer landgenooten wordt ingeroepen om den leden van het Congres eene waardige ontvangst te bereiden. Het comité heeft be sloten de hulp te vragen van autoriteiten, vereenigingen en particulieren, tot het samen brengen van een fonds, tot dekking zooveel noodig van de te maken kosten. Het voor nemen bestaat dan verder de eventueel over blijvende gelden, in verhouding tot de bijdragen, later aan de welwillende schenkers te restltueeren. Do contributie voor het lidmaatschap van het Congres is bepaald op ƒ12; het geeft recht op het bijwonen van alle vergaderingen en het ontvangen van alle uit te geven stukken. Het Congres is gesplitst in vier afdeelingen lo. aanleg en onderhoud van kanalen en havens; 2o. technischeoxploitatie; 3o. handels exploitatie en economische vraagstukken, en 4o. bevaarbaro rivieren en hare verbetering. De te behandelen vragen zijn rondgezonden. Binnenkort zal het beschermingscomité worden bijeengeroepen tot degelijke voorbereiding. Een fonds zal worden bijeengebracht tot dekking der uitgaven. Met betrekking tot het ook in ons blad opgenomen bericht omtrent de benoeming van de hoereu Viruly Verbrugge en Waldeck als vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering voor de landbouwtentoonstelling te St.-Petersburg, vernoemt de „N. R. C." dat daarbij geen sprake is van eene landbouw tentoonstelling, maar van een pomologisch congres met daaraan verbonden pomologische tentoonstelling, en eene benoeming nog niet heeft plaats gehad, maar wel besprekingen daarover zijn gevoerd. In December 1893 is bij de Rijkspost spaarbank ingelogd ƒ1,439,908.28 en terug betaald 1,156,025.57'/ï- Meer ingelegd dan terugbetaald 284,882.70'/j. Aan het einde der maand Nov. was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven ƒ31,229,309.80, zoodat het tegoed op ultimo December bedroeg ƒ31,514,192.501/,. In den loop der maand zijn 4773 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven; 1644 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 401,046 in omloop waren. De Staatscourant van 7 dezer bevat den tekst der overeenkomst, op 31 Oct. 1892 tusschen Nederland en België gesloten, strek kende om wederkeerig ingezetenen, onderdanen van het andere land, toe te laten om kos teloos te procedeeren, rnet ontheffing der ver plichting tot het stellen der by art. 152 van het Wetboek der Burgerlijke Rechtsvordering bedoelde zekorheid. De Vereeniging van en voor Industriöelen heeft een verzoekschrift gericht tot de Regen tes, waarin aangedrongen wordt op publicatie van het rapport der tariefcommissio en op herziening der tariefwet, in dien geest, dat rechten geheven worden van alle voortbreng selen van buitenland8chen landbouw en fabrieks nijverheid, wat volgens adr. volstrekt niet in strijd is met vrijhandelsbegrippen. Het stoomschip „Burgemeester Don Tex", van Batavia naar Arasterdam, vertrok 5 Febr. van Genua; do „Deucalion", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 4 Febr. Perim; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Febr. van Suez; de „Merapi", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Febr. van Port Said; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Febr. te Pahang; de „Prometheus", van Am sterdam via Liverpool naar Java, vertrok 2 Febr. van Algiers; de „Reichstag", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 4 Febr. van Durban. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Broda, ter standplaats de gemeente Breda, W. J. H. Verleggen candidaat notaris te Eindhoven. Met 16 Febr. a s. bij het corps mariniers bevorderd, tot luit. kol., de kapitein C. J. Visser, en tot kapitein, de eerste luits. C. N. Caraux van Staphorst en J. A. Gauw. Met ingang van 16 dezer aan P. Lansdorp eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van oommies der telegraphie van de 3de kl. Grein eng-cl Nieuws. Hetzaldenl4dendezer25jarenzijn dat J. F. Wassenaar eerst als gewoon, later als chef-machinist bij do Leidsche Stoomboot- Maatschappij „De Volharding" in betrekking is. Men meldt ons uit Zoeterwoude dat gisteren aldaar het volgende ongeluk heeft plaats gehad. De arbeider A. v. R. zou zich met paard en wagen naar Warmond be geven, toen hij op den weg in de Weipoort tegenkwam den landbouwer H., van den Groenendijk, met diens tilbury. Bij het pas seeren geraakten zij in elkanders wielen, ten gevolge waarvan de streng van het tuig van genoemden v. R. brak en het paard uit het lemoen schoot, waardoor de wagen aan het draaien ging tot deze in het water terecht kwam met des bestuurders vrouw en moeder, die ook in het rijtuig waren gezeten, v. R. zelf was er bijtijds afgesprongen. De drenke lingen kwamen er echter gelukkig met den schrik en een nat pak af. Van den wagen was het lemoen stuk. Gisteravond begaf R. H. zich met paard en rijtuig van Zoeterwoude, waar hjj den dag op visite was geweest, naar Hoogmade terug. Aan den overloop van den Staatsspoorweg nabij Leiden viel het paard tegen den grond en het was oogenblikkelijk dood. Ons wordt gemeld dat zich Zon dag jl. bij den kastelein V., onder Leiderdorp, aan de Haarlemmertrekvaart, naby Leiden, vervoegden vier bewoners van Warmond, niet boksbeugels gewapend. De kastelein was op hunne visite niet gesteld en sloot de deer voor hun neus. Twee planten onder de veranda moesten voor die handelwijze boeten. Ook ver miste V. later een ijzeren stoel. De politie van Warmond doet yrerig onderzoek in dit zaakje. Het is te hopen dat de woeste heeren bekend zullen worden, evenals dat het geval was met W. F. F., van Leiden, die zich voor eenigen tijd schuldig maakte aan diefstal, mis handeling en vernieling by een Leiderdorpschen •kastelein. De rijkspolitie te Leiderdorp komt daarvan de eer toe. 't Is niet alles met zulke woestaards in aanraking te komen I Hedenmorgengeraakteeene8cholf hooi by den landbouwer J. Van der P. Gz. in de Noordbuurt te Zoeterwoude in brand door broeiing. Het spoedig werken van spuit No. 1 van het dorp was oorzaak, dat de brand tot de schelf bepaald bleef, hoewel deze grensde aan twee hooibergen en daarachter de woning staat. De school met onderwijzerswo ning van de „Martha-Stichting" te Alfen, in 1890 nieuw gebouwd, moet door den hoofd- onderwyzer worden ontruimd, ten gevolge van den slechten toestand der binnenmuren, zoodat alles moet worden afgebroken en alsdan weder opgebouwd. Dit pleit niet voor de tegenwoordig maar al te dikwyis gevolgde bouwwyze: licht en dicht. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is het maken van een artesischen put na weken arbeids mislukt. Thans is men op dezelfde plaats bezig met het maken van een Norton, om op die wyze in de groote behoefte aan goed drinkwater te voorzien. In den afgeloopen nacht ontstond brand in eene bovenwoning aan de Heeren straat No. 8 te 's Gravenhage, boven een horlogewinkel. De vlammen sloegen spoedig naar buiten. De brandweer bluschte het vuur met twee stralen der waterleiding. Een bewoner van deHelmersstraat te 's Gravenhage heeft dezer dagen 3 vlinders in zyn binnentuin gevangen. Hierin ziet men het bewys van een zacliten winter en het voor teeken van eene vroege lente. Gisterochtend is, op last van de justitie te Amsterdam, in de Jacob v.-d.-Does straat te 's-Gravenhage in hechtenis genomen en naar Amsterdam overgebracht baron R die gedagvaard was om voor den rechter commissaris in de hoofdstad te verschenen en daaraau Diot voldaan had. Da man, dio zich in verschillende „qualiteiten" te Amsterdam voordeed, wordt verdacht zich aan oplichtery en verschillende valschheden te hebben schuldig gemaakt. Hy stond bekend onder den naam van Goe lard baron Van Reeden en kwam ook voor op de lyst van de politie te Amsternam van kooplieden, op wie zy do byzondere aandacht vestigde, m. a. w. hy stond ingeschreven in het register der flesschentrekkers. v. R. zou juist dezer dagen uit de Jacob- v.-d.-Doesstraat verhuizen. HU leefde sedert 3 jaren in intieme betrek king met eene van haren man gescheiden vrouw. Gisterochtend lag de gesignaleerde nog te bed toen de politie hem kwam halen ten einde hem naar Amsterdam over te brengen ter beschikking van de justitie aldaar. Ook een protest. —Eenveertigtal soldaten van het reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhage gaven Maandag-avond blyk van hunne mindere ingenomenheid met de order, waarby het dragen van buitenmodelkleeding is verboden. In oene club liepen zy door de hoofdstraten, allen voorzien van eene steenen pyp, waaruit smakoiyk werd gerookt. Daar het rooken in het openbaar is toegestaan en niet beperkt is tot eene sigaar, zal de mili taire autoriteit daar weinig aan kunnen doen, meent „Het Vad., tenzy bepaalde bevelen ge geven worden. Nog steeds worden te Amster dam slachtoffers van den mist gevonden. Gis termiddag te 1 uur werd in de Nassaukade by de Jacob-Van Lennep kade het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende lyk van eene vrouw opgehaald. Naar de kleeding te oordeelen, was hot eene dienstbode. In de bekende zaa k-B uddenborg concludeerde gisteren diens procureur, mr. Van Stirum, voor de rechtbank te Haarlem tot het niet toestaan om zyn cliënt op vraag punten te hooren. De rechtbank geeft over vier weken vonnis. Gisteren stond voor de 4de kamer der arrondissementsrechtbank te Amsterdam terecht Comelis Deutekom, oud 19 jaren, wonen de daar ter stede, ter zake van in den nacht van 7 op 8 Januari 11. op den Zeedyk Frans Meyers opzetteiyk met een mes in den hals gestoken te hebben, ten gevolge waarvan deze gestorven is. Uit het verhoor der deskundigen, de heeren doctoren G. Waller, J. W. Jacobi en J. G. Ter Braak, bleek, dat Meyers eene 8 a lOcM. die pe wond had ontvangen, door borstrok en hemd heendeze wond had den dood van den ver- 8lagene veroorzaakt. Het getuigenverhoor bracht niet de minste helderheid in deze duistere zaak. Er had eene algemeene vechtparty plaats gehad, beklaagde had boven den verslagene gelegen, doch niemand had hem zien steken. De laatste getuige charge, Adrianus Ke- vaart, grondwerker, was uit geweest met het gewezen meisje van beklaagde; zekere Zwiers wilde met getuige vechten, waarop hy is weg gegaan. Later heeft hy bekl. blootshoofds door den Zeodyk zien snellen. Bekl. heeft hem een mes laten zien, zeggende: „Ik heb 'm 'n steek gegeven, dien zal 'ie wel gevoeld hebben." Get. heeft bekl. toen geantwoord: „Maak dat je weg komt, anders pakken ze je." Jacob Deutekom, van beroep schilder, vader van bekl., deelde mede dat zyn zoon lydende is aan ernstige zenuw-aandoeningen en dat zyn zoon volstrekt geen geweldenaar is. Bekl. was gedurende deze verklaring in tranen uitgebarsten. Voorz.„Bekl., waarom hadt gy 's ochtends reeds het mes by u?" Bekl.„Dat weet ik niet." Voorz.: „Ik begryp niet, datje nog kunt ontkennen, gestoken te heboen. Is het beeld van den overledene niet altyd by je in de cel." Bekl. hield vol, van zich te hebben afgesto ken in het wilde en geen oogenblik het opzet te hebben gehad om een man te dooden. Om halfdrie werd de zitting, na eene pauze vaD ruim een half uur, hervat. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, subst.-officier van justitie, achtte het opzet om te dooden niet vaststaande. Bekl.'s verdediging echter, dat hy uit zelfverdediging heeft gehandeld, is onaannemolyk. Hy was reeds lang voor het plegen van zyn misdryf in het bezit van het mes. Reeds in de herberg van Mattheus Klein was dat mes opgemerkt. En na het plogen van het feit had hy bet mes nog getoond, zeggende: „Ik heb 'm een steek toegebracht, dien hy voelen zal". Bekl. hoeft op deze gronden gehad het opzet om zwaar licharaeiyk letsel toe te brengen. Bekl. is voor do maatschappy zeer gevaar- lyk. Het O. M. eischt daarom eene gevan genisstraf van 7 jaren. De toegevoegde verdediger, mr. F. K. Van Lennep, betoogde dat niet bekl., maar Zwiers de man is geweest, die twist heeft gezocht. Hy vroeg vryspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging, als zynde het feit niet wet tig en overtuigend bewezen. Uitspraak over 14 dagen. Spoorwegongeluk by Breukelen.— Gisternamiddag omstreeks twee uren had by het station Breukelen een vry ernstig spoor wegongeluk plaats, dat het zy reeds dadelyk gezegd zonder persoonlyke ongelukken is afgeloopen. Het ongeluk geschiedde by het blokhuis, op een paar honderd meter afstand staande van het station, op het punt waar de lynon Utrecht—Amsterdam en Harmeien Breukelen samenkomen. Op het genoemde uur kwam van Amsterdam een goederentrein, bestemd voor Utrecht, en een veetrein van Rotterdam, bestemd voor Amsterdam. De machinist van den veetrein is waarschyniyk door hot onveilig afstandssignaal gereden, met het gevolg dat hy op het achterste ge deelte van den goederentrein reed, juist by het aansluitingspunt der beide spoorlynen. De botsing, welke volgde, was geweldigde loco motief van den Rotterdamschen trein werd aan de voorplaat op geweldige wyze ineen- gedrukt, zoodanig, dat de buffers van een der goederenwagens daarin afbraken. De goederen wagens schoven op en over elkaar en werden tot splinters vermorzeld en van de yzeren onderstellen afgerukt; de rails en wissels werden op de plaats des onheils totaal ver wrongen en beschadigd. De stoker vaü den Rotterdamschen trein sprong, toen het ongeluk plaats had, van zyne machine, de machinist bleef op zyn post, geen van beiden bekwam gelukkig eenig letsel en ook het vee, dat in den Rotterdamschen trein was, bleef gespaard. Het vee werd via Harmeien naar Utrecht vervoord en gisteravond van daar naar Am sterdam, daar het voor het Slachthuis aldaar bestemd was. In het treinverkeer ontstond uit den aard der zaak aanmerkeiyke vertragingalle treinen van Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam en omgekeerd waren genoodzaakt via Utrecht te ryden en moesten daartoe by het station Breukelen van spoor rangeeren. Al spoedig nadat het ongeluk bad plaats gehad, waren vele autoriteiten van de Staats, spoorweg-Maatschappy ter plaatse. Dadelyk werd met alle kracht begonnen om het gehavende materiëel weg te krygen en den weg vry te maken. Met ongeveer 50 man werd dit werk verricht en den geheelen nacht voortgezet. Op verschillende plaatsen werden op de spoorbaan vuren gebrand om het werk te kunnen voortzetten; de storm gierde over de vlakte en deed de vonken hoog opstuiven en by dat scbynsel waren tal van kloeke handen onder toezicht der opzich ters bezig het gehavende materiëel weg te ruimen. Men hoopte hedenmorgen den weg wader geheel vry te hebben en het treinver keer weder geregeld te doen plaats hebben. De goederentrein voor Utrecht was op een zyspoor gezetdaarop bevonden zich o. a. een paar tank petroleum en het mag een geluk genoemd worden dat deze by de botsing geen vuur hebben gevat, daar anders de schade nog aanmerkelyk grooter zou zyn geweest. Thans bepaalt die zich tot ongeveer tien ver- bryzelde wagens en de gehavende locomotief, een bedrag vertegenwoordigende van pl. m. ƒ40,000. De laatste trein uit Utrecht, welke te 12.10 aan de Weesperpoort moest aankomen, arri veerde te Amsterdam eerst te 1 u. 5 m. Uit 's Gravenhage meldt men nog het vol gende: „Ten gevolge van eene ontsporing van een trein op den Staatsspoorweg by Breuke len, waardoor stremming in het verkeer is ontstaan, konden de leden van het gezelschap „Het Nederlandsch Tooneel", terwyi zy nog te Amsterdam waren, tydig van het opont houd verwittigd, hedenavond per Hoil. Spoor eerst kort vóór den aanvang der voorstelling alhier arriveeren." De kantonrechter in het eerste kanton te Rotterdam veroordeelde J. V., 17 jaar, werkster aldaar, ter zake dat ?y in den !*ncht. van 27/28 December 1893, te 12*/4 uur, de nachtrust in de Weste Wagenstraat door zingen en schreeuwen had verstoord, tot f 3 boete of 1 dag. Te Kerkrade (L.) hebben de inwo ners met drie tydon te rekenen. Voor de myn- werkers der dominale mynen geldt de Midden- Europeesche, voor de leerlingen der scholen de Greenwich- en voor de bezoekers der kerken de Amsterdamsche tyd. Een boor, die oen stier naar Mid- delburg bracht, is door dat dier doodgestoken. Zekere V. heeft zich te Ilpendam in een hooiberg opgehangen. Uit Oosterwolde schryft men aan het „D. v. Z. H. Eene klompon-quaestie is hier op school ontstaan, die thans tot eene treurige verdeeld heid leidt. Het hoofd der school heeft den regel iügevoerd, dat de kinderen onder de lesuren geen klompen aan de voeten mogen hebben, maar die voetbedebkers in de gang van de school moeten plaatsen. Dj ouders, die zich niet met dezen maatregel kunnen ver eenigen, hebben eene vergadering, door meer dan 70 personen bezocht, gehouden en een parig besloten, wanneer de klompen met aan de voeten mogen blyven, in don winter de kinderen van school te houden. Opteren is dit besluit in werking getreden: al de kinderen van de vergaderde ouders bleven thuis. Het hoofd en drie onderwijzers staan than8 voor leege banken. Omtrent de arrestatie van den Nederlandschen consul te Milaan, den heer Erail Struth Pferstorff, deelen de Italiaansche bladen het volgende mede: Op den avond van 31 Januari begaf zich de commissaris van politie Eula naar het kantoor van de bankiersfirma Mak-Wiegel en Keutzer, welke surséance van betaling had aangevraagd, en verzocht den chef, den hoer Struth Pferstorff, te mogen spreken. Deze was niet op het kantoor. De commissaris begaf zich daarop naar de woning van den heer Struth Pferstorff en nam hem in arrest, op grond van een door de rechtbank uitgevaar digd mandaat van inhechtenisneming wegens bedrioglyke bankbreuk. De heer Struth boog gelaten het hoofd en volgde den ambtenaar, na een kort afscheid van zyne familie te hebben genomen. Aan de deur, welke door twee agenten in burger- kleeding werd bewaakt, wachtte een rytuig, waarin de heer Struth, onder geleide van den commissaris, naar de cellulaire gevangenis werd overgebracht. De heer Struth, die een schoonzoon is van den heer Keutzer, woont sedert 1859 te Milaan en was daar reeds 23 jaren Nederlandsch consul. Hy is ridder van den Nederlandschen Leeuw. De gearresteerde was tot dusver in de stad zyner inwoning een zeer geacht man, en zyne woning werd door de beste familiën van Milaan bezocht, zoodat zyne arrestatie groot opzien heeft gebaard. Speculatiön ter beurze hobben hem geruï neerd; hy schynt den krach te hebben ver wacht, daar hy reeds eenigen tyd vooraf ontslag had genomen als consul. Uit de boeken der firma is gebleken, dat het actief 300,000 lire en het passief 1,700,000 lire bedraagt. De onthoofde Parysche bommen werper Vaillant heeft een testament achter gelaten, waarin hy den anarchist Sebastiaan Faure belast met de opvoeding der kleine Sidonie. Aan het slot van dit stuk verzekert hy nogmaals, dat hy niemand haatte. De aanslag, welken hy gepleegd heeft, gold de maatschappy, niet eenige personen. Hy ver klaart dat hy het gedaan heeft ten voordeele van allen, geiyk een heelmeester niet schroomt een der ledematen af te zetten om den persoon te redden. Het graf van Vaillant is door vele werk lieden bezocht. Enkelen hebben bloemen neer gelegd. Valsche Bankbiljetten. Nog telkens worden arrestaties gedaan. Gistermorgen werd een, als heer gekleed, Duitscher, verdacht van in deze zaak betrok ken te zyn, van het Centraal-station te Amster dam naar het bureau aan de St.-Pietershal gebracht, onder geleide van twee ryksveld- wachters. Tal van nieuwsgierigen woonden de overbrenging by. Van de St.-Pietershal werd hy gistermiddag naar het parket van den officier van justitie vervoerd om gehoord te worden. Gistormorgen werden drie biljetten by de firma Jan Kol aldaar gepresenteerd en aan gehouden op vermoeden van valschheid. Ook by de Twentsche Bank werd een nagemaakt biljet aangeboden. Een leerhandelaartje was er te goeder trouw ingeloopon en zag zyn biljet van ƒ100 in beslag nemen. Tal van nieuwsgierigen verdrongen zich den geheelen dag op de trappen van het politie bureau in de Spinhuissteeg om de valsche bank biljetten te bekyken. Ieder, die geduld genoeg heeft om een poosje te wachten, kan zich er van overtuigen of zyne biljetten gelukkig zyn de bezitters echt of valsch zyn. Verder is aldaar nog in hechtenis genomen eene tweede vrouw uit het huis aan de Achter gracht No. 13, gen. M. G. Groeneberg. Zy was evenals de reeds vermelde houdster van de inrichting in het geheim betrokken en men vermoedt dat zy voor deze den koffer naar Utrecht heeft gebracht.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2