N'. 10417. Dinsdag 6 Februari, A°. 1834, geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH BAG-BLAD. PEIJS DEZER COTJBAET: Voor Leiden per 8 maanden.f 1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PBUS DER ADVMRM'KN'I'I fölïi Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoreu bulten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 5 Feöruari. Is het aantal vereeniglngeu hier ter etede reeds talrijk, wederom is er eene vereenlging opgericht, welke deD eigenaardigen naam heeft aangenomen van „Entre Nous". Deze Dans- en Tooneelclub gaf Zaterdag avond bare eerste uitvoering In het lokaal van den heer Yan Hensbergen, Stationsweg alhier. De zaal, rechts van het tooneel keurig met groen versierd, waartusschen de letters E. N. in gas-illuminatie zeer aardig uitkwamen, was geheel gevuld door de leden en genoo- digden met hunne dames, hetgeen een recht feestelijk aanzien gaf. Na eenige keurige mu zieknummers genoten te hebben, hield de president der club, de heer Yan Buuren, eene openingsrede, waarin hy allen aanwezigen een harteiyk welkom toeriep, hopende dat allen vrooiyk feest mochten vieren en dat deze nieuw opgerichte club mocht toonen door hetgeen zou volgen, op't programma vermeld, waardig te zyn te bestaan, en tevens eenige welwil lendheid der aanwezigen inroepende, daar het voor sommige medespelenden voor het eerst was dat zy de planken betraden. Hierna werd opgevoerd het bijspel in twee bedreven „Leen me je vrouwl" hetgeen allen veel genoegen verschafte, getuige het luide applaus, dat den spelenden ten deel viel. Het stukje liep dan ook flink van stapel; de medespelenden vervulden hunne rollen best. Hierna kreeg men, afgewisseld door eenige muzieknummers, twee voordrachten, nl. „Het vliegend blad" en „De politieke biljartjongen", welke beide goed werden voorgedragenalleen hadden een weinig meer gang en losheid in laatstgenoemde voordracht niet geschaad. In de hierop volgende pauze was den president, den heer Van Buuren, eene verrassing bereid. Genoemde heer nl. geeft schermles aan een viertal leden der club, die dit oogenblik hadden Uitgekozen den heer Van Buuren eenprachtigen degen aan te bieden, voor de moeite, welke zich voor hen getroost. Met hartelijke woorden dankte de president het viertal voor de aangename verrassing, hem bereid, hopende dat hy dikwyis met hen met den aangoooden degen een partytje mocht trekken. Luide toejuichingen volgden hierop. Na de pauze werd gespeeld „Wie zal haar kragen?" bijspel met zang in éón bedryf. Dit biyapel deed iedereen wederom hartelyk lachen. Alle eer aan de in dit stukje medespelenden, ln 't byzonder aan Mina, dochter van Smit, den matroos, en aan de zoons van Betje Plak, Jonas en Bram. In het kort: alle medewer kenden kweten zich flink van hunne taak. Het hierop volgende bal, onder leiding van den heer Thomas S. W. Van Leeuwen, dans onderwyzer alhier, deed heelwat verwachten, getuige het balboekje, dat niot minder dan achttien nummers telde. Men amuseerde zich dan ook uitstekend; alles kenmerkte zich door juistheid en netheid in den dans, eene eer voor den heer Van Leeuwen, die de leiding wat het dansen betreft voor deze club op zich heeft genomen. Deze uitvoering, weder tot het vorlodene behoorende, heeft zonder twyfel aller goed keuring weggedragen, en ondanks de concur ren tie, zal de Dans- en Tooneelclub „Entre Nous" wellicht in toenemenden bloei zich verheugen. Het aantal ingeschrevenen voor de natio nale militie in de gemeente Lisse, voor de lichting 1895, bedraagt 32. Hiervan hebben 6 reden van vrystelling, als: 2 wegens broeder- dienst en 4 wegens te zyn eenige wettige zoon. De bevolking der gemeente Lisse, naar de onderscheidene godsdienstige gezindten, bedroeg op 1 Januari van dit jaar als volgt: M. V. Totaal. Roomsch Katholieken 1036 972 2008 Ned. Hervormden 367 406 773 Gereformeerden 157 153 310 Doopsgezinden 10 1 li Evang.-Lutherschen 2 7 9 Waalsch-Hervormden 1 i Nederd.-Israëlieten 3 3 6 Geen 5 2 7 Totaal 1580 15*o 3125 Blykens door de Regeering ontvangen bericht zal de in 1894 te München te houden intornationale tentoonstelling van schoono kunsten geopend worden op 1 Juni, terwyi de sluiting is bepaald tegen het einde van October. De termyn voor aanmelding is opengesteld tot 1 April. De inzending van kunstwerken kan geschieden van 1 tot 20 April. In de te Haarlemmerliede gehouden Raadsvergadering werd tot gemeente-genees kundige benoomd de heer W. Nye, arts te Amsterdam, die ook voor de aangrenzende gemeente Spaarndam benoemd is. De verbodsbepaling voor de militairen tot het aragen van buitenmodel-klotding, uitge vaardigd door den inspecteur der infanterie, generaal Hennus, treedt heden, Maandag, in werking. Van dezen datum af zal ten strengste verboden zyn eenig buitenmodel-kleeding- of equipementsstuk, enz. te dragen. Naar het „Tydschrift voor Geneeskunde" mededeelt, is prof. B. J. Stokvis, te Amster dam, benoemd tot membre honoraire étranger de 1'Académie Royale de Méiecine de Belgique. De oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indiö, mr. Pynacker Hordyk, die sedert zyne terugkomst in het vaderland intrek had ge nomen in het hotel „Oude Doelen" te 's-Gra- venhage, zal zich metterwoon in die gemeente vestigen aan den Bezuidenhoutschen weg. Het Noordeiyk Evangelisch Zendings- feest zal dit jaar gehouden worden op het landgoed „Veenklooster" in Friesland. Voor de a. s. tentoonstelling van land bouw en ny verheid in de provincie Groningen, zyn namens de Koninginnen twee zilveren en twee bronzen medailles gezonden. Aan het bestuur werd overgelaten om naar welgevallen daarmede te handelen. Zeer waarschynlyk zal er van de ont worpen tram verbinding tusschen Maarsen en Utrecht niets komen. Wel is door de Regeering en debetrokken gemeentebesturen de concessie verleend, doch daar deze geen voldoenden geldelyken steun hebben toegezegd, stond de commissie voor finantiëele bezwaren. In eene vergadering van ingezetenen der verschillende gemeenten is de zaak breedvoerig besproken en de tramverbinding zeer wensche- lyk geacht, doch kon men tot geen besluit komen de zaak geldelyk te steunen. Nadat het internationaal spoorwegcongres achtereenvolgens te Brussel, Milaan, Partys en St. Petersburg zyn zittingen gehouden heeft, zA het den volgenden keer te Londen, zeer waar schynlyk in Juni 1895, vergaderen. By koninkiyk besluit van 3 dezer is met ingang van 1 April a. 8. lo. de kolonel W. L. Van Spengler, van den grooten staf, adjudant van H. M. de Koningin, op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2100 'sjaars; 2o. genoemden hoofdofficier de rang verleend van generaal- m^joor en hem benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. By koninkiyk besluit van dezelfde dagtee kening zyn met ingang van 1 April a. s. lo. benoemd by den grooten staf, tot adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, de ritmeester jhr. A. S. E. Van Tets, instruc teur by het 2de reg. huzaren, en tot ordonnans- officier van H. M. de eerste luit. F. W. J. Loudon, van het reg. gren. en jagers, die beiden, in verband daarmede, in hun rang worden overgeplaatst by den grooten 6taf2o. eervol onthoven uit zyne betrekking van ordonnans-officier van H M., de ritmeester J. G. baron Van Sjjtzaraa, van den grooten staf, die, in verband aaarmode, wordt teruggeplaatst by het wapen der cavalerie en wel by het 2de reg. huzaren. Het stoomschip „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 3 Febr. van Port Said; de „Oodam", van Rot terdam naar Nieuw York, venrok 4 Febr. van Boulogne; de „Spaarndam" vertrok 3 Febr. van Nieuw York naar Rotterdam. De minister van marine heeft den off. van adm. 2de kl. J. H Van Trooyen, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld. By koninkiyk besluit is benoemd lot notaris binnen het arr. Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, A. P. Van der Vlugt, thans notaris te Olst. Bevorderd de officier van gez. 2de kl. by do zeemacht F. Schreuder, met ingang van 16 dezer, tot officier van goz. 1ste kl. Met ingang van 16 dezer benoemd tot kaart- grnveur by het departement van marine, de leerling-kaartgraveur by dat departement D. Roggeveen P.zn. TWEU8Ë klH£K. Kiesrecht. De minister van binnenl. zaken heeft zyne wyzigingen ingediend. Ze betreffen uitsluitend de artt. 3, 4, 6 en 7 van de wet tot regeling voor de kiesbe voegdheid, welke thans aldus luiden: Artikel 3. Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maat- schappeiyken welstand, het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Artikel 4. Zy acht het bezit daarvan aan wezig by hem, die gedurende de drie laatst- verloopen maanden in eene zelfde woning is gehuisvest geweest, of, gedurende het laatet- verloopen burgeriyk jaar, hoogstens eenmaal van woning is veranderd; gedurende het laatstverloopen burgeriyk jaar zelf evenmin als zyne vrouw of minderjarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een ge meentebestuur; niet gedurende de drie laatstverloopen bur- geriyke jaren onherroepeiyk is veroordeeld wegens bedelary, wegens landloopcry of tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting; niet wegens misdryf onherroepeiyk is ver oordeeld tot eene vryheidsstraf van vier jaren of langer; met door den militairen rechter is ontslagen uit den militairen dienst, met onwaardigver- klaring om by de gewapende macht te dienen; zich niet opzettelijk aan den by de wet op- gelegden krygsdienst of aan eene by de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 'sRyks verdediging heeft onttrokkeh; zyne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in 's Ryks directe belastingen in bet laatstverloopen burgeriyk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan; en, door eene overeenkomstig de b palingen der wet ingerichte aanvraag om op de lyst der kiezers te worden geplaatst, het bewfis heeft geleverd, dat hy kan lezen en schry ven. Artikel 5. Het kiesrecht wordt niet uit geoefend door hen a. die, by onherroepeiyk geworden rechter- ïyke uitspraak, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren. of aan wie, by onherroepeiyk geworden rechiei lyke uitsprank, het kiesrecht is ontzegd, gedurende den tyd, dat het verlies of de om zegging duurt; b. die in gevangenschap of hechtenis zyn; c. die niet voorkomen op de van kracht zymio kiezersiy.sten. Aitikel 7. De ledon der Provinciale Siaien worden gekozen door de ingezetenen der provincie, die bevoegd zyn tot het kiezen van I-iden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en die hunne over het laatetverloo pen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de directe belasting-n der provincie, waarvan zy ingezetenen zyn, in h^t laatstverloopen burger iyk jaar hebben voldaan. Deze wet houdt voor ingezetene der pro vincie hem, die daarin gedurende de laatst voorafgaande twaalf achtereenvolgende maan den zyne woonplaats heeft gehad. Artikel 8 vervalt. Artikel 9 wordt artikel 8. Artikel 10 wordt artikel 9, hetwelk bepaalt dat deze wet in werking treedt op 1 Jan. 1895 G e in e ii gr cl iN ieuws. Opgave van het vervoer end( opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Nov 1893: Reizi gersaantal 25,376opbrengst ƒ3186 716; goe deren en diversen ƒ366.75. Totaal 3 553.46s. Van 1 Januari tot ultimo Nov. 1893:Roizi gersaantal 341,698; opbreugst ƒ48,741 406; goederen en div. 6573 09. Totaal ƒ55,319.496. Per dagkilometer bedraagt dit ƒ18.40. Door den gemeenteveldwachter H. Hulzebos werd te Hoogezand gearresteerd en Vrydag naar Winschoten getransporteerd zekere J. B., letterzetter, oud 33 jaren, geboren en wonende te Lnjden, aoch thans zwervende Deze persoon had zich in den nacht van 31 Jan op 1 Febr. te Noord broek tuegang weten te verschaffen in de schuur van H. Meerman, bode van Noordbroek op Winschoten, en was ver voor het aanbreken van den dag vertrokken in de richting naar Hoogezand. Hy bal toen, in de duisternis, van een wagen, die in de schuur stond,g twee rollen medegenomen; in de eene bevond zich leder en in de andere al de kadastrale kaarten der gemeente Noord broek. Die kaarten waren door Moerman, op verzoek van 'i bestuur van Noordbroek, dien dag van Winschoten gehaald, alwaar ze ter jaariyks ho by working eenige dagen te voreD waren bezorgd. Toen de diefstal werd ontdekt, had de burgemeester van Noordbroek dadelijk naar alle zyd n de politie en marechaussee uit gezonden Geen wonder dat hy zeer verheugd was toen Hulzebos èn dader èn kaarten hem bracht. Vrydagavond werd de dienstbode van den heer L., te Hoofddorp (Haarlemmer meer), die eene waterkaraf had gekocht, voor diens woning door eon jongen by de keel gegrepen, tegen den grond gegooid en haar de waterkaraf, een sleutel en een porteraonnaie met geld afgenomen. Toen de dienstbode zich na veel moeite losrukte en begon te roepen om hulp, ver- wyderde de jongen zich, de karaf en den sleutel by het yshuisje achterlatende, doch de portemonnaie medenemende. De politie doet onderzoek. Te Haarlemmermeer komen enkele gevallen van typhus voor. T r vv y 1 dr, Aletta Jacobs, te Amsterdam, tegen het staan der wn kel- juffrouwen opkwam, protesteert nu in de Huisvrouw" dr. Kooperberg tegen het zitteni e leven der huisnaaisters. Den geheel en da*, brengen dezen op haren stoel door. Hy verlangt dat men haar in de gelegenheid zal stellen, by afwisseling to wandolon of mot loopend werk zich bezig te houden. Het valt niet te ontkennen, zegt de „Arnh. Ct.", dat die vrouwen een te zittend leven leiden; maar verkeeren de kleermakers niet in hetzelfde geval, terwyl de letterzetters het lot deelen van do winkeljuffrouwen en den geheelen dag moeten staan? Zeker, het zou wenscheiyk zyn, als het anders ware, maar het voor iedereen zóó in te richten, dat by of zy kan gaan zitten of loopen of liggen naar gelang hy wenscht, zal toch nogal moeilyk zyn. Do positie der naaisters en winkeljuffrouwen is intusschen met te vergelyken. Na een dag zitten kwikt men weder op door een uur wandelen, maar na een dag op zyne beenen gestaan te hebben, geeft een uur rust slechts weinig verpoozing, niet alleen, doch het is haast onmogeiyk de schadeiyke gevolgen van het te lang op de beenen staan te voorkomen. Gisteravond omstreeks zes uren werd te Amsterdam de brandweer gealar meerd voor een brand in de 1ste Tuindwars straat No. 12, alwaar eene manufactuurzaak, toebehooiendo aan de hoeren Rabbi Co., wordt uitgeoefend. De brandweer was spoedig ter plaatse en trachtte zooveel mogelyk den aanwezigen voorraad manufacturen, die den brand konden voeden, te verwy -ereD, zoodat er een hoop reeds smeulende goederen vóór het perceel lag opgestapeld. Dit belette evenwel niet dat de vlammen snel om zich heen grepen en niet alleen de winkel met de daarachter gelegen woonkamer, maar ook de voorkamer op de 1ste étage geheel zyn uitgebrand. De brandweer werkte met drie stralen en twee vechtkranon. De bewoners (drie gezinnen) konden zich bytyds redden. De varken8slachtery van den heer Nieman en de aan den anderen kant gevestigde hout- draaiery van den heer Holtkamp leden groote waterschade. Men schrijft den brand toe aan het laten vallen van eene brandende sigaar achter de toonbank en dat toen een papier is gaan branden, waarna de vlammen spoedig op de in den winkel aanwezige goederen oversloegen. Gistermiddag kregen te Amster dam twee mariniers twist in een koffiehuis, de „City of New-York", op den O.-Z. Achter burgwal. Fluks werd de jas uitgetrokken on daar ging men aan het bakkeleien. Toen men het met de handen niet meer afkon, werden bierglazen genomen on zóó sloegen beiden op eikaars hoofden, dat de glazen braken, en het bloed zypeide langs het gezicht der vechters bazen. Het spektakel drong naar buiten en de politie kwam. Na veel moeite wist doze beide pariyen, uitgeput van vermoeienis, te scheiden. Het bleek toon, dat de mariniers elkaar zóó hadden toegetakeld, dat vervoer naar het gasthuis noodig was geworden. Gisteren is te Rotterdam eene buitengewone vergadering gehouden door de led-n van den Bond van suikerfabrikanten in Nederland. Zwichtende voor den drang der verbouwers van beetwortelen, zou, naar men verneemt, besloten zyn tot verhooging van den prys van dit artikel. Brutaal. Zaterdag-avond kwam een heer te Amsterdam van het postkamoor met een aangeteekenden brief, geldswaarde bevattende. In de Gravenstraat een kennis ontmoetende, opende by den brief en hield dezen vervolgens in do hand, terwyl hy met zyn vriend stond te praten. Een paar jongens van 16 jaar maakten van deze gelegenheid gebruik om den heer den brief uit de hand te rukken en aan den haal to gaan. De bestolene achtervolgde hen, toen zy in de richting van de Molsteeg de wyk namen. Een daar gepos teerden politie agent, wien de wegsnellende jongens verdacht voorkwamen, mocht het go- lukken hen te grypen en naar het politie bureel te brengen, waar de eigenaar weer in het bezit werd gesteld van den brief. De jeugdige dieven zijn YMCloopig in bewa ring gebleven. (Tel.) Eene verrassing. De vleescfa- houwer J. d. V., te Winschoten, verzond Donderdag eene mand met vleesch naar zyn zoon te Maastricht. Toen h$ aankomst aldaar de mand werd geopend, sprong vaders kat er uit. Het dier had geen gebrek geleden op de lange reis. De te Hattum wonende arbeider Feith, werkzaam op de steenfabriek der heeren Pepüe, die een paar dagen geleden het ongeluk nad slapende in het vuur te vallen, is aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Te Serooskorke is een man van ^6 jaren tusschen de molsnroeden geraakt, waardoor hy onmiddeliyk gedood werd. Een jongen, wonende op ongeveer oen halfuur van Goor, heeft getracht door ophanging oen einde aan zyn leven te maken; y word echter nog bytyds afgesneden. Ee«.e lichamelyke straf, hom uoor zyn pleegvader toegediend, moet de oorzaak van deze wanhopige daad zyn geweest. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Op het programma van een dezei dagen te Tilburg gehouden concert van Hei kants Mannenkoor kwam voor een komiech quartet, voorgedragen door vyf personen. Drie met paarden bespannen wagens zouden van Veenendaal te Ingen in de pont ryden, waai onder een van den heer Jan Van de Hoef, bestuurd door den jeugdigen J. W. Van der Meiden. Deze bleef op den wagen zitten en reed eenigszins ter zyde van de pont. Het paard schoot op den boom van bet vaartuig; men maakte en sneed dadelfik de strengen los, waarop het dier onder de pont zwom en onder de voorste brug er van verdronk. Uit Teasel wordt gemeld dat men aldaar in groote ongerustheid verkeert; over de opvarenden, schipper K. en twee broeders, die met hunne viacbschuit T. X. Hl, Maandag jl. van IJmuiden naar zee gingen. Terwyl de drie andere Tesselsche vaartuigen, welke geiyktydig uitzeilden, binnenkwamen, hoort men van schipper K. niets. Men vreest het ergste. Uit Heerenveen meldt rnon dat de persoon, die met het hoofd buiten het bal kon stond en zoo tegen een boom sloeg, reeds is overleden. Te Hoorn vondZaterdag-avond een ongeval plaats. By do repetitie van een paar tooneelstukjes, die do Vereeniging voor Volksvermakeiykheden Zondag-avond in het Park zou opvoeren, kwam cok o. a. het af schieten van een pistool voor. Men wist niet beter of het pistool was mot los kruit geladen. In plaats daarvan bleek hot met hagel ge laden te zyn, en trof een heer, die in de zaal was, in het dybeen. Dr. Aghina, die aanwezig was, verleende geneeskundige hulp. Do hagel kon echter niet verwyderd worden en de ge wonde is niot geheel buiten gevaar. Zondagavond ongeveer zes uren hoorden voorbygangers by den watertoren aan den Amsteldyk (Nieuwer Amstel) om hulp roepen en bleek het dat er iemand in den Amstel lag. Tien minuten lator haalde m.n een meisje op, van naar gissing 24 jarigen leeftyd. In eene naastbyzynde boerdory trachtte men de levensgeesten op te wekken, wat echter niet gelukte, waarna de drenkelinge naar het politiebureel aan den Amsteldyk werd gebracht. Daar kon een inraiddois ont boden geneesheer slechts den dood corsta- teeren. Het meisje was, naar wy vernemen, .woonachtig in de Jan-Van der-Heydenstraat. Het valt niet te zeggen of men hier aan een ongeluk dan wel aan zelfmoord heeft te den kon; het laatsto wordt echtei Let meest ver moed. Antwerpen is in opschudding gebracht door een moord, geploegd op eene 75-jarige vrouw, die oen klein koffiehuis hield. Men vond haar ïyk, zonder eenige sporen te kunnen ontdekken van de moordenaars. Hot doel van den moord was blykbaar diefstal* want alle kasten waren opengebroken en all6 voorwerpen van waarde ontvreemd. Moord to Pisa. De soldaat, die by de kazerne te Pisa 3 zyn er wapen broeders doodde, is gevat. Hy bekende zyne misdaad, maar beweerde dat de anderen hem wilden vermoorden. De man schynt aan vervolgingswaanzin to lyden. Te Bergen is i n d e w o n i n g v a n een9 oude vryster, die zeer pover loefde en die zonder testament stierf, 1 millioen fr. aan waarden gevonden. De erfgenamen zyn natuuriyk in e wolken. De Parysche koffiehuisbodienden hebben eene vergadering gehouden om te spreken over eene werkstaking. De afgevaar digden, ten getalo van omtrent 200, hebben enkel voorloopige vraagpunten behandeld, zoodat de beslissing over do werkstaking nog tot eene latere vergadering verschoven werd. zy willen afschaffing van fooien, de betaling van een vast loon, het recht knevels te dragen, vermindering van werkuren en afschaffipg van de plaatuingsbureelen. De plaatsingsbureelen, zcldo een der sprekers, zyn echte aan werving* plaatsen Toor slechte huizen en krochten vau bandieten. De quaesNe der vreemde bedienden

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1