Bruin Brood. Synode der M-Herv. Kerk. ADVERTENTIE K. fatsoenlijk Dagmeisje, Sardines a l'Huile, Hooigracht 7. K. DE (iltAAFF. Praatjes over Kunst. Vlokken. XXI. In de vtJfde Groepen-Tentoonstelling in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage expoaeeren thans: M. Bauer, mevr. Bilders-v. Bosse, J. N. Blaauw, Th. De Bock, A. Bohnhorst, Etienne Bosch, mej Hermine v. der Haas, Edzard Koning, Jacob Maris, mej G. H. Marius, Ph. Sadé3 en C. A. Van Waning. De eerste Kunstbeschouwing van het viertal in 1894 zal alhier Donderdag 1 Maart in den Foyer van de Stadszaal worden gegeven. De commissie heeft de portefeuille van den heer J. J. Tiole te Rotterdam aangevraagd, on bovendien mag eene interessante collectie portretten van Jan Veth (o. a. proefdrukken van diens „bekende tydgenooten") worden verwacht. Door de Afdeeling „Architectuur" van den „Haagschen Kunstkring" werd heden 3 Februari de 2de Tentoonstelling van Oud- Nederlandsche Bouwkunst (Provincie Noord- Holland) in de lokalen boven de Passage geopend. Als b(Jzonder belangrijk wil ik hier het te zamen gebrachte noemenaan de heeren Van Delden, Paul Du Rieu en Brouwer komt zeer ste'Ug een woord van lof toe èn voor do keurige wijze van exposeeren èn voor den bijkans volledigen inhoud der verzameling. De „Nieuwe Rott. Crt." van 1 Februari (Eerste blad B) bevat een belangrijk stuk over Eduard Karsen, den my zoo héól sympathieken schilder der intieme stadsge zichten, boerenerfles, enz. Het slot van bedoeld artikel, geschreven naar aanleiding van een paar schilderijtjes, die by de heeren Van Wisselingh en Co. in de Kalverstraat te Am sterdam geëxposeerd zijn, luidt aJdus: „In welke groep van onze moderne kun stenaars Karsen behoort te worden gerang schikt, is moeilijk uit te maken. Hij gaat zyn eigen weg, zoodat zijn werk iets zeer persoonlijks heeft. Aan veel innigheid van gevoel paart hij groote zelfbeheersching, eigen schappen, die van natuur in elkander vloeien on vanzelf liefde en volharding in zich sluiten. Dank z() dit harmonische in zyne wijze, levert hy werk, dat fljn van stemming en gezond van maaksel is. Misschien kan de volgende onderscheiding nog medehelpen het eigenaardige in hem te kensohetsen. Karsen behoort tot de dichter- sohilders. Nu is wel ieder kunstenaar tevens diohter maar er zjjn schakeeringen. BIJ voorbeeld Breitner en Jacob Maris zijn zóó bepaaldelijk s c h i 1 d e r s, dat men zich moeilijk voorstellen kan, hoe zij met andere middelen als met verf en penseelen aan hunnen drang tot scheppen bevrediging zouden hebben kun nen schenken. By Israöls is dat eenigszins andere Als er geen verf in de wereld was, sou hy dichter zjjn met het woord. Dezen indruk nu ontvangt men ook van Karsen. Uit ztJn werk spreekt de poëzie van hetgeen men in onze literatuur het „onder onsje" noemt." Als Eduard Karsen het intiem-mooie van onze Leidsche hofjes eens op doek bracht, wat zou ook dat werk heeriyke stemmingkunst kunnen zyn! Men meldt mjj (voor de zekerheid van dit bericht kan ik niet instaan) dat de voorge nomen plaatsing van de marmer-buste des heeren Laurillard in het Rijksmuseum niet geheel vreemd is aan de waardeering, die de heer Lapidoth in een der jongste nummers van „Los en Vast" dezen dichtenden dominee betoonde in een artikel over het Arnhemsche Letterkundig Congres. Het plan bestaat tevens om in marmer het beroemde gedicht van dezen predikant te griffen, dat hy aan de Td 1 heeft gewyd, en genoemd congres heeft voorgedragen. Of het niet wijzer zoude zyn dozo rijmelarij voor immor der vergetelheid rr(Js to geven? Uo Tentoonstelling van teekeningen en schil- doryeu van Jan Toorop in de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier zal van a. s. Dinsdag 6 Februari tot 1 Maart geopend zyn. Zy zal ongeveer een 20 tal werken bevatten, voor een gedeelte door particulieren welwillend afgestaan. Aan de heeren J. Zürcher (Enk- huizon), Van Eelde (Utrecht), Sythoff(Rotter dam), Hidde Nyiand (Dordrecht), Alin ('s-Gra venhage) Frederik Van Eeden (Bussum) Biesing ('s-Gravenhage) en aan de dames Mevrouw Ary Prins te Hamburg en Mej. Sara De S wart te Amsterdam mag wel zeker een woord van vriendelijken dank worden gebracht. Maar ook Jan Toorop zelf zendt zeer belangrijke werken in uit zijne verschillende perioden (1887 1893). Hierby nog een paar titels: „Melancholie", „Tuin der Weeën", de „Rödemus", „Broek in Waterland", „Fatalisme", „Treur-Cakun- tala", „Schemeravond", „Hetaëre", „Na Zons ondergang" (gedurende de werkstaking), „Novembernamiddag", portret van „Zuster Nelly", „Paul Verlaine" (de oorspronkeiyke toekening, waarnaar Zllcken de ook hier be kende ets maakte) enz. C. V. Telegrammen. St.-LOUIS, 2 Februari. Het bonds-gerechtshof heeft machtiging verleend aan de liquidateurs van de Atchison spoorwegmaatschappij om de leening van 2,000,000 dollars, welke te Londen is uitgegeven, tot 80 Juni te verlengen tegen een waarborg van 5,000,000 dollars in obli- gatiën. BELGRADO, 2 Februari. Het gerucht, het welk dezer dagen werd verspreid, dat koning Alexander voor eenigen tyd het land zal verlaten, is ongegrond. Eveneens is het niet waar, dat de ex-koning Milan tot regent zal worden gekozen. LONDEN, 3 Februari. De „Times" ver neemt van 30 Januari uit Rio-de-Janeiro dat de meerderheid der gezanten in Brazilië, aan hunne regeeringen langs telegraphischen weg geadviseerd hebben, de beide partijen als oorlogvoerende te erkennen. NIEUW-YORK, 3 Februari. In een telegram aan de „New York Herald" uit Montevideo wordt gemeld, dat het Braziliaansche trans portschip „Itaipu," dat onlangs uit Montevideo vertrok, by Bahia buit gemaakt werd door den Braziliaanschen kruiser der opstandelingen „Republica." De „Itaipu" had aan boord admiraal Goncalvez, die^op weg was om het bevel van het regeerings-eskader in het noorden op zich te nemen. Gemengd. Nieuws. Gistermiddag werd een dochtertje van den heer EL aan de Heerengracht door een wagen, beladen met volle fusten, bij het afryden der brug hoek Ouden Ryn en H«. eren- gracht aangereden, waardoor het aan net hoofdje verwond geraakte. Het kind, dat aan vankelijk by den heer M. werd binnengebraoht, werd aldaar door den heer K., arts, verbonden, waarna het naar de ouderiyke woning werd vervoerd. Haar toestand is tameiyk wel. De bestuurder van den wagen, zekere L., kon het ongeluk niet voorkomen, daar hy den wagen by het afrijden der brug niet genoeg kon inhouden, en ofschoon hfj meermalen hardop waarschuwde, het kind, aldaar spelende, voor zyn wagen toch wilde overloopen en toen struikelde. Gelukkig dat een der aanwezige werklieden zyn klomp nog vóór het wiel van den wagen hield, waardoor de aanrijding als 't ware gedeeltelyk werd belet; anders had het wiel waarschynlyk over het hoofd heengegaan en zou het kind zeer zeker er niet levend zyn afge komen. Eenige dagen geleden werden door een van elders gekomen vrachtschipper alhier aangevoerd vier petroleumvaten, welke hy aan een handelaar voor p. m. 10 ver kocht. Hy zette de vaten op den kantwal neder, ten einde zy door knechts van den kooper konden worden afgehaald, hetgeen echter nog niet was geschied, toen de schipper met zyn vaartuig moest vertrekken. Een poosje later bleken twee dier vaten weg te zyn en zond de kooper onmiddeliyk knechts om de beide overig gebleven vaten weg te halen, welke echter by de komst dier mannen ook verdwenen bleken te zyn. By een ingesteld onderzoek bleek dat twee vaten aan een schipper waren verkocht, die zeby andere had gevoegd om naar Amster dam te vervoeren. De verkooper was bekend en deze gaf ook zyne medeplichtigen op, die echter halsstarrig ontkenden den diefstal te hebben bedreven. Toch moesten zy, hoewel het onderzoek naar de identiteit der vaten vry moeilyk was, door de mand vallen, zoodat tegen bedoelde drie personen L., Van der P. en R., proces-verbaal is opgemaakt. Men deelt mede: In de gemeente 's-Gravezande zyn thans 30 gevallen van pokken voorgekomen, en zonder krachtige maatregelen dreigt dit aantal zich voortdu rend uit te breiden. Toen het eerste geval geconstateerd werd by een bakkersknecht, die het waarschyolyk uit Vlaardingen heeft overgebracht, was het opmerkelyk dat zoovele personen het besmette huis bezochten. Opmerking verdient het dat de ziekte mee- rendeels menschen aantast, die zich niet heb ben laten vaccineeren. Van de 30 zieken wa ren er slechts 2 gevaccineerd. Daar de ziekte onder hen, die tegen de vaccine gewetensbezwaar hebben, vele slacht offers telt, dreigt het in die knngen een brand punt van besmetting te worden. (De gevallen zyn verdeeld over een 25-tal huisgezinnen). Naar men verneemt zal de geneesheer al daar, die, in weerwil van zijne onvermoeide pogingen, er niet in slaagt de ziekte te be teugelen, den Inspecteur van Geneeskundig Toezicht verzoeken eerlang over te gaan tot het doen sluiten van besloten plaatsen en gebouwen, waar vele menschen bijeenkomen en die dus gevaar voor besmetting opleveren. In de afgeloopen week 3 sterfgevallen op één dag. In 't geheel zyn thans 6 pokken, ïyders overleden. Gisteren had in Den Haag een wedloop plaats tusschen den wielryder E. R. en den ruiter A. K. Zy vertrokken van de Boorlaan, en het doel was het Huis Den Deyl te Wassenaar. De ruiter won het in 19 m. 56 s.de wielryder was eerst voor, maar viel onderweg. Een lid der 's-Gravenhaagsche Wielrydersvereeniging deed den tocht in 15 m. Hedennacht is te Beerta eene groote schuur van R. K. Bouman afgebrand. Het voorhuis bleef, hoewel gehavend, behouden, doch 12 koeien en 2 paarden zyn verbrand. De oorzaak is onbekend. Men spreekt echter van kwaadwilligheid. Voor de rechtbank te Amsterdam werd gisteren behandeldde zaak van Yan Em- menes, beschuldigd van op 14 November in „Maison Stroucken" zich schuldig gemaakt te hebben aan opruiing, door de werkloozen aan te sporen by optochten hunne pikhouweelen mede te nemen en dat zy brood en arbeid moesten veroveren. Als getuigen zyn gehoord de verslaggevers van de „Amsterdammer," het „Handelsblad," het „Nieuws van den Dag," de „Telegraaf," en het „Centrum," alsmede de sprekers Tak en Gerhard. Geen politieambtenaren zyn ge hoord. De eisch is twee jaren gevangenisstraf Op verzoek der ouders is gister- namiddag ten huize harer zuster in de Korte Wagenstraat te Rotterdam aangehouden een 17 jarig meisje, dat zich aldaar zonder hunne toestemming ophield. Zy is door de politie naar Voorschoten, waar hare ouders wonen, getransporteerd. De heer H., effectenhandelaar te Rotterdam, ontving gisteravond een brief over de post, met de bedreiging dat zoo hy niet hedenmiddag op eene aangewezen plaats eene som gelds bezorgde, hy in een zeker Rotterdamsch blaadje zal ter sprake gebracht worden. De politie i6 daarvan in kennis gesteld. Te Kampen werd bevonden, dat de natuurboter, welke eene Amsterdamsche firma aan bet militair hospitaal leverde, bbstond uit 90 procent margarine. Over den moordaanslag van een zoon op zyn vader in het spoorstation te Win schoten, deelt de „N. Gr. Ct.'' nog mede: De gedachte aan een overspannen zenuw toestand by het jongraensch is in allen ernst gerechtvaardigd. Sedert zjjne kinderjaren kende hy de disharmonie, die er heerschte tusschen vader en moeder, hun physieken en stoffeiyken achteruitgang, welk een en ander ten slotte had geleid tot eene scheiding, eerst vry willig, later tot eene rechterlijke (van tafel en bed.) Weinige weken daarna overleed de moeder, die met hare beide kinderen, een bloedver verwant en dienstbode samen woonde. Sedert deed M. (de zoon) meermalen van zich sprekon, trokken zyne vreemde redenoeringen over sommige bloed- of aanverwanten de byzondere aandacht. Dat hy eene revolver had gekocht, was niet ten eenenmale onbekend, aanleiding daarom voor een bevoegd beambte om hem Dinsdag-avond, voorafgaande aan het vreeselyk feit, aan te houden en te visiteeren, op weik moment het vuurwapen niet aanwezig was. De anarchisten te Londen hebben eene byeenkomst gehouden en besloten den dood van Vaillant, indien deze mocht terecht gesteld worden, te wreken. De politie heeft dientengevolge buitengewone maatregelen van voorzorg genomen. Niet alleen worden de voornaamste anarchisten in het oog gehouden, maar tevens zyn de politie-patrouilles, die gewoonlyk de woningen der buitenlandsche gezanten bewaken, aanmerkelijk versterkt. Aan de afdeeling Postwissels van het postkantoor te Rotterdam is in hech tenis genomen een man van middelbaren leeftyd, behoorende tot eene gegoede familie te Utrecht en zelf daar ook wonende, die een valschen wissel ter uitbetaling aanbood, groot 98. De vervalsching werd dadelyk ontdekt, (van 8 was 98 gemaakt). EERSTE KAMER. Zitting van heden. Per telegraaf.) Heden werd behandeld het nog aanhangig gebleven onteigeningsontwerp voor de ver binding van het Maas- met het HolJandsche station te Rotterdam. De heer Viruly betoonde zich vooral op do gronden in het adres der Kamer van Koophandel te Rotterdam ontwikkeld, voor stander van deze verbindingslijn, die hy even wel korter had gewenscht. Intusschen had hy bedenkingen tegen de finantiëele regeling van deze aangelegenheid en daarom rekende by op de medewerking der Hollandsche Spoorwegraaatschappy tot hot maken van deze Ijjn op minder bezwarende voorwaarden, mocht dit ontwerp worden verworpen. De heer Fokker betoogde dat de spoorweg- overeenkomst niets meer verlangt dan den aanleg van de lyn en dat het baseeren van de financiëele regeling op huur ligt buiten genoemd contract. Zich vereenigendo met de finantiëele regeling, trachtte hy voorts aan te toonen, dat het altyd de bedoeling is ge weest een zoo kort mogelyke vorbiudingsiyn aan te leggen, maar volstrekt niet eene, die zooals de tegenwoordige, ook de nieuwe haven werken te Rotterdam zal omvatten. Dieposi tieverandering kende de spoorwegovereen komst nooit. Het medegebruik van de lyn door de Expl.-maatschappy achtte hy boven dien niet verzekerd. Spr. meende dat de Staat de verbindingslyn beter en goedkooper kon makon. De heer Van Gennep meende dat de Holl. spoorwegmaatschappy door den aanleg van deze ly'n in de gelegenheid moest worden gesteld de haar opgelegde vorplichting na te komen, waarin zy niet door afstemming van dit ontwerp moest worden verhinderd. Hij ontkende dat de Maatschappy op de aanleg- kosten jaarlyks een rente van f 36,000 zou genieten en die som haar alleen toevalt als vergoeding der kosten van beheer. Vermindering van de staatsbydrage ware contractbreuk en voor het aannemen van een evenredigen prys tusschen aanleg en subsidie is de tyd voorby. Z. i. was geen andere lyn dan deze mogelyk waar vooral Rotterdam een spoorweg door de stad noodlottig achtte en de deskundigen bezwaar hadden tegen eene verbinding bezuiden de Kralingsche plassen. Een nieuw viaduct in de stad ware dan ook een ramp voor die gemeente. Een lijn door Rotterdam zou alle belangen schaden. Daarentegen beantwoordde de geprojecteerde verbinding aan het algemeen belang, zoodat zy zoo spoedig mogelyk behoort uitgevoerd te worden, ook in het belang der voort durende handelsontwikkeling en het goederen verkeer. De heer Van Sioinderen verklaarde zich voor het ontwerp omdat hy zich daartoe gebonden acht door de, zy 't ook door hem bestreden, spoorwegovereenkomst. De minister van waterstaat verdedigde de noodzakeiykheid dat de Staat zyne verplichting omtrent de spoorwegovereenkomsten nakome; het algemeen belang dezer richting, die ook in het belang Is van Rotterdam. Hy verwierp het denkbeeld, dat het voor- deeliger zou zyn als de Staat zelf de lyn zou maken, en verzekerde dat gebruik eener toe komstige verbindingslyn van doze baan met de havenwerken te Rotterdam niet alleen aan de HolL Maatschappy zou worden gegeven. De heeren Geerlserna en Fransen van de Putte wezen op het hoog belang, dat mede gebruik voor toekomst zy verzekerd. Het ontwerp werd aangenomen met 25 tegen 14 stemmen. De Kamer ging uiteen. LEIDEN, 3 Februari. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 9° C. 48.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8.5° C. 47.33 F.; 'smiddags om 12 uren 9° C. 48.2° F.; 'snamiddags 4 uren 7° 0. 44.6° F. Met 15 Februari a. s. wordt van uit het station Anna Paulownastraat te 's-Graven hage, van de Stoomtram van de H. IJ.-S.-M. eene rechtstreeksche aansluiting ingevoerd met de stations Delft, Schiedam, Rotterdam, Dor drecht, Leiden, Haarlem en Amsterdam. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Woerden den weleerw. pater F. X. M. Aghina; tot kapelaan te Am sterdam (H. Antonius), den weleerw. pater J. G. Brico; tot kapelaan te Rotterdam (H. An tonius) den weleerw. pater J. H. Den Bekker tot kapelaan te Delft (H. Joseph) den weleerw. pator P. W. Arts; tot kapelaan te Leiden (O. L. Yr. Onb. Ontv.) den weleerw. pater H A. Yan Kesseltot kapelaan te Rotterdam (H. Rosalia) den weleerw. pater A. A. Mejjer; tot pastoor te Oudewater den weleerw. pater P. A. F. Royakkerstot kapelaan te '6-Graven- hage (EL Antonius) den weleerw. pater H. P. J. Sanders; tot assistent te Rotterdam (H. Anto nius) den weleerw. pater J. A. O. Smeetsjtot kapelaan te Woerden den weleerw. pater P J. A. De Graaf. Kerkelijke Berichten. Rynsburg: 7 Februari. Godsdienstoefe ning. Gereformeerde Kerk (Rapenburg) 's avonds te halfeeven. Spr.: ds. W. H. Gispen, van Amsterdam. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeento Leiden brengen by deze ter algemeene kennis, dat door de wed. J. h. WORMRoozenoaal, wonende alhier, ecu verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor fVn kleinhandel in sterken drank in het perceel Noord- einde 310. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. O. JUTA, lo.-Burgemeester. E. KIST. Secrotaria. Leiden, 3 Februari 1804. 34Aste STAkTÜLO'fEEIJ. Trekking van Zaterdag 3 Febr. vijfde klasse. zeventiende lust. Nos. 10703 VO en Premie ƒ3000. No. 6337 ƒ200. Nos. 14588, 15665, 17987 ƒ100. Prijzen van ƒ70. 89 8638 6805 6562 9528 10263 10972 11668 ï2608 726 4867 6989 6903 1717 10726 11081 11946 18g47 1046 6022 6354 De ondergeteekenden betuigen hun harte- ïyken dank voor de talrijke bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van himne Moeder en Behuwdmoeder. A. H. HESSELING salverda De Grave. Dr. D. C. HESSELING. Leden, 2 Februari 1894. 826 7 16 2726 4141 786 2991 4249 896 3050 4099 1574 3140 6462 1734 3.601 656 1894 3662 6872 2060 8890 6854 2161 99 7039 2681 4040 NIETEN. 7796 10046 12218 8044 10200 69 8392 67 12767 8669 10816 18476 8'04 11017 13522 9048 11132 86 9261 11480 13881 9793 11716 13931 14141 16692 14692 15778 14608 17187 148 2 18007 40 18161 16102 182s6 16310 18606 16679 19267 20971 19433 19932 20065 20275 20751 20 41 97 In de Mted. Werklnr. zyn opgenomen Marktberichten. Leiden, 8 Febr. OraDen werden heden meerendeels tot lagere pryzen aangeboden met weinig handol. Witto Tarwe in de beste soorten goed govraagd, de mindere moeilyk te plaatsen dan tot lagere prijzen. Haver, Duivenboonen en Kanariezaad pryehondeDd; overige artikelen werden alleen aan benoodigden tot onveranderde prijzen afgedaan. Witte Tarwe ƒ5.60 a ƒ6.80. Roode ƒ5.40 a 6.75, Walla-Walla ƒ6.a 6.20. Nieuw-Zeelandsche a per 80 KG. Zomergerst ƒ8.60 a 8.90, Winter- ƒ4.26 a ƒ4.76 Ghovalior- 4.85 a ƒ5.40 por HL. Rogge ƒ4.20 a 4.60 per 74 KG. Haver ƒ8 50 a ƒ4.10 per 60 KG. Blauwe Erwten ƒ6.60 a ƒ6.60 per HL. Paardenboonon 5.80 a 5.00 per HL. Duivenboonen 5.90 a ƒ6.40 per HL. Bruineboonen 6.75 a 7.80 per HL. Winter-Koolzaad ƒ8.10 a 9.25. Zomer- 10.75 a ƒ11.per HL. Kanariezaad ƒ6.90 a ƒ7.50 per HL. Hennepzaad 6.76 a 9.50 per HL. Boter: Aanvoer 4500 kilogr.; lste qualit. per l/4 vai 58.a ƒ682do quafit. per 1/4 vat 48.a 56.lsto qualit. per kilogr. ƒ1.45 a ƒ1.70; 2de qualit. per kilogr. ƒ1.20 a ƒ1.40 Lange Zwarto Turf, 1000 dubb. HL., 0.28 a 0 32. Leeuwarden, 2 Februari. Boter. Aangevoerd 101/4, 61/8, 21/16 vn. Prys lete soort ƒ52.—. Kaae. Aanvoer 10G21 KG.; Nagel- 88. Kanter- Op den 17den Februari hopen onze geliefde Ouders CORNELIS JANSEN en JACOBA SMIT hunne 25-JarIge Echtvcreentgfng te gedenken. Hunne dankbare Kinderen en Be- huwdkinderen. Leiden, 5 Februari 1894. (Oranjegracht 32 ft.) 833 11 Heden overleed, tot myne innige droef heid, mijn dierbare Echtgenoot de Heer GABRIËL HENRICUS GERARDUS GROEN, Da voorzien te zyn van de laatste HH Sacramenten Stervenden, in den ouderdom van 74 jaar. Wed. G. H. G. GROEN, C. 0. Hijnsbergen. Alfen, 2 Februari 1894. 877 8 Yoor de vele en hartelijke bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van onze onvergetelijke, geliefde Echtgenoote on Dochter, Mej. SARA MARIA OYERVELD, betuigen wy, ook namens de Broeders en Zustere onzen oprechten dank. J. DE NIB Jzn. D. OVERVELD. F. D. OYERVELD Linschootbn. Leiden, 2 Februari 1894. 869 10 Yoor de vele en hartelijke belangstelling, gedurende de ziekte en by het overlyden van myn lief kind ADRIANA WILHELMINA ondervonden, betuig ik met deze, ook namens myn zoon, myn hartelyken dank. Wed. C. WAKKA—Yan Zonneveld Leiden, 3 Februari 1894. (Kraaierstraat 30.) 861 8 Yoor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlyden van myn 3 lieve Zuster Mevrouw de Wed. M. A. D. DES TOMBEDe Virleu, betuig ik mijn hartelyken dank. 840 6 Wed. C. M. LEEMANS-De Viribü. Mevrouw de Wed. M. DE PIJPER—Uitkr- wijk betuigt haren dank voor de talryke biykeD van deelneming, by het overlyden van haren Echtgenoot ondervonden. Alfen a/d. rijn, Februari 1894. 821 6 DATUM. DAGEN. Volw. pera. Kinde ren. Totaal 28 Januari. Zondag 80 21 101 29 Maandag. 92 20 112 30 Dinsdag 99 23 122 31 Woensdag 106 29 185 1 Febr. Donderdag 96 27 128 2 Vrijdag 98 26 124 8 Zaterdag 86 16 102 Heden betuig ik myn hartelyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, onder vonden by het overlyden van myn dierbaren Echtgenoot. Wed. J. STROBEL, geb. De Koet. Leiderdorp, 2 Februari 1894. 863 7 I^Id het Tw«- ede Blad van heden Is te vinden een door haar toegezonden schiJJven aan de Predikanten en Ker keraden van bovengenoemde Eterk. 828 6 OIO* R VA GD. om dadelyk in dienst te treden: een 68 6 van omstreeks 15 jaren. Stationsweg 403. 88 en 45 Cents per tolilije. 11(11 gemar. Haring, 7J Cts. per stuk, Gesorteerde Haring, 4 en 5 Cts. Dr. J. R. ALLINSON, de bekende En gelsche hygiënist, zegt er o. a. van: Jongen kinderen dient als eenig voedsel Bruin Brood en melk gegeven te wordeD het bevordert het tanden-krygen en hot kind zal met dit voedsel groot en sterk en opgewekt worden. Wanneer kinderen en jongelieden slechts wittebrood eten, hebben zy aanleg voor Engelsche ziekten, krygen zwakko beenen en kippeborsten. By gebruik van Bruin Brood bestaat er niet zooveel behoefte aan vleeschvoeding en zal men minder geneigd zyn tot overmatig drankgebruik. Zoogende moeders dienen Bruin Brood te eten; het gebeurt vaak dat zy hare tanden verliezen of beenverzwakking krygen, daar bet te veel voedsel vergt. At men dit brood, dan was dat kwaad verholpen en zoude het kind eveneens spoediger tanden krygen en kunnen loopen. Ouden van dagen moesten steeds Bruin Brood eten, omdat het bevorderiyk is voor de spijs vertering en het „constipatie" (verstoppingen) voorkomt, die op hoogen leeftyd bepaald ge- vaariyk zyn, omdat een moeilyke stoelgang oorzaak kan zyn van het springen van een haarvat in de hersenen: m. a. w. eene be roerte veroorzaken. Oude lieden, die Bruin Brood eten, worden niet zoo spoedig styf en stram als wittebrood eters. De laatsten nemen te veel kalkzouten op, die, om de gewrichten zich afzettend, maken dat men vóór den tyd styf is. Kon ik bewerken dat de verkoop van witte brood strafbaar werd gesteld, zoo zoude ik daarmede voor myne medemenschen meer goed gedaan hebben dan alia wetten, welke in de laatste honderd jaren gemaakt werden. Doch door dit verbod zoude het doodviniis der fabrikanten van geheime geneesmiddelen onderteekend en eene slachting onder de doctoren aangericht worden." 879 56 Verkrijgbaar by de Firma BUS, Korte Hare 22, en by de Depothouders: W. JANSSE, Haarlemmerstraat 277. M. A. WIJNNOBEL, Beestenmarkt 61. W. J. DE VELING, Breestraat 138. H. L. SPOORMAN, Nieuwstraat 14. M. DE TOMBE, Clarensteeg 31. 99" BRUIN BROOD h (eeo bruis a> gebakken Wittebrood, maar i,uiver,fl^ ZEEUWftCH TARWEBROOD. üten van bedienden

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 11