wijzigingen aan te brengen, dat die belangen alsnog behartigd worden? De minieter van binnenl. zaken antwoordde bevestigend. Do Regoering heeft altijd in hare macht introkking der onteigeningswet voor te stellen, als bleek van onbillijke gevolgen. Hot ontwerp werd aangenomen met 35 tegen 10 stemmen. Ingokomen is eene missive van den Fran- 8chon gezant, namens de Fransche regeering dank betuigende voor het, blijk van sympathie der Kamer wegens den aanslag, op de Kamer van Afgevaardigden gepleegd. Gemengd Nieuws. De politie alhier werd Dinsdag avond in kennis gesteld dat een dag te voren uit Amsterdam was verdwenen een 22-jarig jongmensch, die zijn vader bestolen had voor een bedrag van ruim f 300. Een der aan de Haarlemmerstraat surveilleerende agenten ontdekte gisternacht t9 halftwee een dergelijk jongmensch, overeenkomende met het signa lement, van den verdachte opgegeven, en sprak hem aan. Begrijpende ontdekt te zijn, zette hy het op een loopen, gevolgd door den politieman, die, roepende: „houdt den dieft" daardoor do aandacht trok van een zijner col lega's, aan wien het gelukte hem te grijpen. Aan het politiebureel gebracht, had hy slechts een weinig zilvergeld by zich, doch hy ver klaarde een bedrag van f 270 aan bankpapier by iemand alhier in bewaring te hebben ge geven, hetgeen bleek waar te zyn. Hy is door de rykspolitie naar Amsterdam teruggebracht. De kippendieven zyn andermaal duchtig in de weer geweest. By den heer H. Van der Z., te Voorschoten, wonende aan de Wingelaan, zyn nl. hedennacht niet minder dan 54 kippen ontvreemd. De daders want er zullen er nu zeker wel meer dan óén geweest zyn hebben den beestjes de koppen afgesneden. De dieven hebben geen gemakke- lyke taak gehad, want het hok, waarin de kippen waren opgesloten, was hecht en sterk en de deur er van hebben zy ongetwyfeld met een boom stuk moeten loopen, om zoo doende in het hok te komen. By vonnis van de arrond.-recht- bank te 's Gravenhage werden heden veroor deeld: A. K. en L. K., te Hazerswoude, wegens diefstal, tot 1 maand; H. S., zonder beroep, te Leiden, wegens diefstal, tot 3 maanden ge vangenisstraf. Vrijgesproken werd J. J. v. d. M., die in hooger beroep terechtstond vooreenjachtdelict. Door het gerechtshof te 'e-6 r a- venhage werd heden de gevangenisstraf van 2 maanden, door de rechtbank te dier stede aan den 17-jarigen kantoorbediende C. B. H. H. opgelegd wegens diefstal ten nadeele van zyn patroon, 9en kurkenfabrikant te Ryswyk, verhoogd tot 9 maanden. De 19 jarige jongen P. J. P., te lissingen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot f 5 boete wegens mishandeling van zyn jongeren broeder, die de ouderiyke woning had verlaten, werd door het Hof daarvan vrygesproken. Voor de Haagsche rechtbank had zich heden een Duitscher te verantwoorden wegens diefstal te Pynacker. Dezo bekl., die reeds eene gevangenisstraf ondergaat, wordt na expiratie van zyne straf uitgeleverd aan Duitschland, waar hem de doodstraf wacht, waartoe hy is veroordeeld wegens het begaan van een moord in het leger. Op den zestienden Januari j 1. werden te Hillegom door de gemeente-veld wachters De Wreede en Pardoen aldaar, twee ingezetenen uit Den Haag aangehouden, verdacht van diefstal to Ovorveen te hebben geploegd, ten nadeele van den heer Byvoet, bloemist aldaar. Niettegenstaande een der verdachten halsstarrig ontkend heeft den dief stal te hebben gepleegd, zoo heeft hy toch, naar de „Haarl. Crt." verneemt, gisteren aan den subst.-officier van Justitie te Haarlem bekond den diefstal te hebben begaan. Een hoogst treurig voorval bracht gisteravond groote opschudding teweeg in de St.-Jacobstraat te 's-Gravenhage. De- koopman E. aldaar had onder meer in de afgeloopen week eene revolver gekocht, waarby de verkooper hem had verzekerd dat het wapen ongeladen was. Gisteravond schynt de opkooper in tegenwoordigheid van zyne kinderen het wapen in handen te hebben ge nomen, en door eene tot nu toe niet opgehel derde oorzaak - waarschyniyk heeft hy, on bekend met dergelyke wapenen, tegen den trekker gedrukt ging plotseling een schot af en trof een kogel zyn 12 jarig dochtertje, dat zwaar gewond in de borst ineenstortte. Het kind werd dadelyk naar het ziekenhuis overgebracht. De wanhoop van den armen vader laat zich beter begrijpen dan beschry ven. De sigarenfabrikant, die ver loden week te 's-Gravenhage terechtstond wegens valschheid in geschriften, is heden veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Te Gouda h ee f t z i c h h e t e e r s t e geval van pokziekte voorgedaan by eene vrouw :n eene slaapstede. De zieke is naar de barak vervoerd. Door de politie te Delft is in beslag genomen een valsch munt-biljet van f 10, gemerkt H. F. 08590 en geteekend door dan minister Godin de Beaufort. Op de Veemarkt te Rotterdam brak een stier los. Het dier holde eerst een politie agent omver, die daardoor aan het hoofd verwond werd; vervolgens trachtte het in de Hugo-De-Grootstraat over een wagen te springen, welke sprong mislukte, doch ten gevolge had dat de wagen brak en een daar voor gespannen paard viel. Daarna jd de stier een eind verder een slagei ton onderste boven, die eveneens verwond werd, en ver volgde toen langs verschillende straten zyn weg tot aan den Boezem. Hy zwom het water over, na inmiddels nog eenige schade te heb ben toegebracht aan wagens, waarmede hy in aanraking kwam, en holde daarna verder tot op KraliDg8ch grondgebied, waar het eindeiyk gelukte het beest af te maken. Op het geroep van moord is door de politie uit de ouderiyke woning in de St.-Hariastraat te Rotterdam gehaald een jonk man, die zyne ouders met eene revolver dreigde. Twee schoten werden met dat wapen gelost, doch misten gelukkig het doel. De „reis belasting" van de dames mevr. Valeton, mevr. Wesselink en mej. Elink Schuurman te Utrecht, heeft in het vorige seizoen /"3169.43 opgebracht. Uitgegeven werd ƒ2921. Zy houden zich dit jaar weer aan bevolen. In het pand 95 aan de Boompjeste Rotterdam, waar een bierhuishouder, tevens victualiönhandelaar, is gevestigd, ontdekte de politie gistermorgen om vier uren brand, ont staan in den kelder, waar de victualiën lagen opgeslagen. Daar men niet in staat was het vuur te blusschen, werd de brandweer gealar meerd. Vier spuiten konden het vuur eveneens niet bedwingen, zoodat men de hulp der ge meente-stoombootjes moest inroepen, die tegen halfzeven den brand meester waren. Een werk man der gemeente had hierby het ongeluk door eene lantaarn te vallen, waardoor hy, aan handen en beenen gekwetst, naar het zieken huis moest worden vervoerd. Van twee straal- pyphoudere werd het gelaat geschroeid door de uitslaande vlammen. De goederen, opstal, enz., in den kelderen winkel aanwezig, zyn verzekerd voor f 10,000 by de Aachen-Leipziger Versicherungs-Actiön- Gesellschoft te Aken. Een korporaal by d e infan terie, te Amsterdam in garnizoen, bracht een be zoek aan de ouders van zyn meisje, welke te Broekerhaven, gemeente Bovenkarspel, in een watermolen wonen. Des avonds by het verlaten van den molen word de korporaal door een der wieken gegrepen en wegge slingerd. Op eenigen afstand vond men zyn lyk, deeriyk verminkt. Door het kantongerecht te Am- sterdam is M. N. Cohen, aldaar, veroordeeld tot twee geldboeten, elk van ƒ20, subsidiair 10 dagen hechtenis voor elke boete, wegens het onbevoegd uitoefenen der tandheelkunst, tweemalen gepleegd. Gisteren heeft te Amsterdam terechtgestaan Noach Bienstock, beklaagd in April des vorigen jaars den juwelier Caesar, te Pary8, op bedneglyke wyze een pakket paarlen tot eene waarde van 64,000 franken te hebben doen afzenden. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waarby de deskundigen niet eenstemmig bleken om trent bekl.'8 toerekenbaarheid, eiscbte het O. M. 4 jaren gevangenisstraf, met aftrek van den tyd der preventieve hechtenis. De zaak zal 21 Febr. a. s. verder behandeld worden, als wanneer de verdediger, mr. Rud. B. Benjamins, aan het woord komt. De arr.-rechtbank aldaar veroordeelde giste ren den „reparateur", die, voorgevende namens de Singer-Cy. te komen, by verschillende per sonen naaimachines ter reparatie vroeg, om ze vervolgens te gelde te maken, en andere kleine oplichteryen pleegde, tot eene gevange nisstraf van 18 maanden. Hedennacht te twee uren is het houten hoofdgebouw van de Tuinbouwschool „Linnaeus" (eigendom der gemeente Am sterdam) geheel verbrand. Do eerste hulp werd verleend door de spuit van de „Imperial Continental Gas Association." Den 28sten Januari ia uithet gesticht voor zwakken van geestvermogens te Dongen ontvlucht A. C. J. v. d. P., 39 jaar oud, vroeger koopman te Gouda Zyno aanhouding is door de familie verzocht, die vermoedt dat hy zich naar Rotterdam heeft begeven. Naar de „Asser Ct." verneemt, is te Holland8che Veld een arbeider door een anderen arbeider in drift doodgeslagen. Door den geneeskundigen adjunct- inspecteur voor Gelderland en Utrecht is de angina diphtherina epidemisch heerschend verklaard te Diedam (Gelderland). Eene militaire dievenbende. Sedert de volontair L. van het instr.-bat. te Kampen aldus schrijft men aan de „Zw. Ct." als verdacht van verschillende dief stallen in de kazerne, naar Leeuwarden werd overgebracht om voor den militairen rechter terecht te staan nu eene week geleden is er meer licht in deze zaak gekomen. By zyn transport moet hy bekend hebben niet de eenige schuldige te zyn, maar dat er meer militairen in deze zaak betrokken waren. Tot nu toe had het onderzoek o. a. reeds ten ge volge, dat er 4 korporaals gedegradeerd zyn en naar de reg. inf. zullen worden overge plaatst. Ook werd deze week een korp.-tit. naar Leeuwarden gebracht; een derde persoon zal wellicht spoedig volgen. Het onderzoek in deze zaak duurt nog steeds voort. Daar het in de laatste dagen onder de arbeidersbevolking te Kollum (Fr.) niet rustig was, werd de telephooniyn van daar in verbinding gesteld met de kazerne der marechaussee te Buitenpost, zoodat deze dadelyk opgeroepen kan worden als dit noodig biykt. Die verbinding schynt in het oog van sommigen een steen des aanstoots te zyn. Men heeft nl. by nacht een der palen doorgezaagd, zoodat deze was omgevallen, terwyi by onder zoek bleek, dat nog drie palen byna waren doorgesneden. De lyn werd natuuriyk dade lyk horsteld. De politie zoekt tot nog toe tevergeefs naar dader of daders. De oude M. Eilerts, te Noord- wolde (Fr.), is by avond in de dorpsvaart geraakt en daaruit levenloos opgehaald. Zekere P., een vrek, woonachtig aan het Monnikenpad te Utrecht, is een dezer dagen op jammerlyke wyze gestorven. In zyne stulp hield geen menschelyk wezen hem ge zelschap, en zyne huisgenooten bestonden uit een tweetal koebeesten en eene geit. Zyn ameublement werd gevormd door een blad op vier staken, dat tafel heeten moest, omgeven door een paar voorwerpen, die men, voor zoover de vorm het verried, voor stoelen kon versiyten, doch waarin men vruchteloos eene matten of andere zitting zou hebben gezocht. Dit alles, een trekpot en kommetje, benevens eene niet welriekende massa, in een lang werpig vierkant gat aanwezig, die 's mans bed uitmaakte, vormde de zichtbare roerende be zitting van P. In de laatste dagen had zyne omgeving P. niet gezien. Een buurman van hem, begaan met P.'s lot, die, door influenza aangetast, zyne legerstede moest houden, trad diens woning binnen, en bood hem een kop warme koffie aan, wel wetende dat niemand aanwezig was, die P. van 'teen of ander kon voorzien, 's Mans harteiyk aan bod werd evenwel niet aangenomen en hem op vry ruwe manier de deur gewezen, waarop deze P.'s woning verliet. In den namiddag, volgende op den ochtend, waarop dat bezoek had plaats gegrepen, brak een van P.'s koe beesten los, waarop deze zich van bed begaf, ten einde te trachten het dier weder te van gen, doch by welke poging de krachten hem begaven, en hy in eene heg terechtkwam. Daarin bleef hy liggen, om eerst eenigen tyd daarna door buren te worden ontdekt, die hem opnamen en weder te bed brachten, alwaar hy na een kort tydsverloop den geest gaf. Toen do dood was ingetreden en de buurvrouwen hadden verklaard, dat het los breken van de koe het „voorteoken" des doods was geweest toen stelde men een onder zoek in naar 's mans bezittingen, en bleek alras, dat, in eenige oude prullen, eene geld som van ruim 400 was verborgen in de legerstede van den ei flater. De verwy dering van den koffie-aanbiedenden buurman had dus hare oorzaak gevonden in de ongerustheid van P., dat aan zyn schat zou worden ge raakt, van welken hyzelf te bevreesd was eone som af te nemen, om in het onderhoud van zyn corpus te voorzien. Onder de ver deeling der nalatenschap verhaalde men elkander nog als curiositeit, dat P. indertyd zyn zoon had laten schrappen als lid van een „bografenisfonds", omdat hy reeds zoo lang had betaald, zonder iets te hebben „ge trokken". (U. D Dat de nood in Italië verbazend groot is, blykt uit het volgende: Voor het station te Turijn liepen geruimen tyd twee knaapjes van 10 en 12 jaar heen en weer. Nauwolyks gekleed, bibberend van koude, wekten zy het medelyden op der voor- bygangers en ten slotte ook van een politie agent, dio op hen toetrad cn hun vroeg op wien zy wachtten. „Op onzen meester", antwoordden ze, „die ons te Caserta, naby Napels, gekocht heeft. Hy zal on3 naar Amerika zenden, en daar moeten wy uit bedelen gaan." Men ondervroeg de arme kinderen later nog eens en daarby bleek, dat de „padrone" hen voor vyftig lire (ƒ25) had gekocht van hunne ouders, om ze in Nieuw-York voor bedelaars op te leiden. De nieuwste reclame heeft een handelshuis te Nieuw-York bedacht. Zy geeft aan elk jong paar het ameublement voor drie kamers en keuken gratis, zoo het zich voor de ramen van den winkel in het openbaar laat trouwen. By iedere trouwplechtigheid zal zich natuuriyk eene groote menschenmassa voor de winkelglazen verzamelen. Over de v r e e s e 1 y k e aardbe vin g, die onlangs in Perzië zulke groote verwoes tingen aanrichtte, brengt het stoomschip „België", dezer dagen te San-Francisco aan gekomen, nadere byzonderheden. De geheele stad Koshan werd vernield; twaalf duizend menschen kwamen in de stad alleen om; tot nog toe heeft men tien duizend lyken uit de puinhoopen te voorschyn gehaald. Verder kwamen vyftig duizend runderen om. De stad biedt een schouwspel aan van dood, verwoesting en afgrijzen. Ue menschen, die zich bezig hielden met het ontgraven der lyken, hebben hun liefdewerk moeten staken, daar de vele lyken een verpestenden stank veroorzaakten. Overeenkomstig de Fransche wetgeving moeton de wielryders aan hun rij wiel een plaatje bevestigen, met hun naam en adres. Dezer dagen maakte een slimme dief van deze omstandigheid handig gebruik. By een koffiehuis een „fiets" ziende staan, stal hy het plaatje, liep zoo hard hy kon naar het aangegeven adres en deelde der familie het treurige nieuws mede, dat de eige naar overreden was geworden. Alle familie leden gingen daarop zoo spoedig mogelyk naar de straat, waar de man zeide dat het ongeluk gebeurd was, en in de confusie bemachtigde deze een sleutel, waarmede hy, toen allen zich verwyderd hadden, in de kamers door drong en daar zyn slag sloeg, door vele voor werpen van waarde te ontvreemden. Te Swansea werd gisteren be- rioht ontvangen van het vergaan van de Zweedsche brigantyn „William", naby Bos- castle (Cornwall), eene week geleden met eene lading kolen uit Swansea vertrokken met bestemming naar Spanje. De kapitein en acht manschappen vonden hun dood in de golven. Een broedermoord vond te Parys in de Rue de Delleville onder de volgende omstandigheden plaats. Het echtpaar V. had twee zonen, Désiré, oud 10 jaar, en George, oud 14 jaar. Désiré was jaloersch op zyn broeder, omdat, zooals hy beweerde, hunne moeder George bedierf, en koesterde daarom een grooten haat tegen zyno moeder. Eergister-avond had Désiré met zyne moeder ongenoegen. Hy wierp zich op haar en smeet haar op den grond, waar by haar trapte en sloeg. Op het hooren van den stryd kwam zyn oudere broeder binnen en stak hem met een mes in den rug. Daarop nam hy de vlucht. Désiré liet zich naar het hospitaal St.-Louis brengen, vanwaar men hem verbonden naar huis zond. De commissaris van politie Amat liet George opsporen en confronteerde daarop beide broeders. Nauwelyks kregen dezen elkaar in het oog, of zy vlogen op elkaar los en konden slechts met de grootste moeite gescheiden worden. Maar kort daarop begon de gewonde bloed te spuwen en viel bewusteloos neer. Een nauwkeuriger onderzoek in het hospitaal St.-Louis deed nu zien, dat het mes eene long had beschadigd. Men denkt Désiré niet te kunnen behouden. George bevindt zich in hechtenis. Telegrammen uit Rome melden dat het in parlementaire kringen aldaar heet, dat in het langdurig onderhoud, hetwelk de Duit- sche gezant gisteren met Crispi heeft gehad, gehandeld is over het oprichten eener groote Duitsche bank in Italië. Uit Weenen bericht intusschen de Börsen- zeitung" dat de huizen Rothschild geen deel zullen nemen aan de nieuwe bankinstellingen te Rome. Het heet nu weer, dat de commissie voor de gratie nog geen beslissing heeft ge nomen ten opzichte van Vaillant; het dossier betreffende zyne zaak zou eerst Dinsdag op het Elysée zyn aangekomen. Gisternamiddag had de advocaat van den veroordeelde, mr. Labori, nog niets omtrent het besluit van president Carnot vernomen. By het w etgevend lichaam van den staat Ohio is een wetsvoorstel ingediend, om de galg af te schaffen en de ter dood ver oordeelde misdadigers voor de vivisectie te gebruiken, om wetenschappelyke proeven op hen te nemen. Het ontwerp is ingediend dooi den afgevaardigde Pawlen, die door een van zyne kiezers (een geneesheer) op het yzige denkbeeld is gebracht. De „Indép.", waaraan dit bericht is ontleend, voegt er by, dat op groote schaal propaganda wordt gemaakt voor het voorstel, en de ge heele Staat letteriyk overstroomd wordt met brochures om de voordeelen er van in het licht te stellen. raiLiih© Bankbiljetten. Omtrent deze zaak deelt het „N. v. d. D." nog het volgende mede: Het onderzoek in de woning van den in hechtenis zynden F. Rempt, te Amsterdam, heeft niets verdachts aan het licht gebracht. Uit dit feit mag worden afgeleid, dat de biljetten niet aldaar vervaardigd werden. Het is tevens gebleken dat het eene vergissing was te meenen dat de vrouw van Rempt misschien van de zaak op de hoogte Was. Deze beklagenswaardige, die in haar kort stondig huwelyk al genoeg leed van haren man ondervonden had, is aan het gebeurde geheel vreemd. Zoozeer is dan ook de justitie van hare onschuld overtuigd, dat zy volkomen in haar doen en laten wordt vrygelaten. Het blykt echter evenzeer, dat Rempt wel confrères had. Dinsdag-avond toch zijn, zooals reeds is medegedeeld, op een paar plaatsen in de stad in couranten gewikkelde rolletjes met valsch bankpapier gevonden, blykbaar door be angst geworden medeplichtigen weggeworpen. Het waren biljetten van ƒ300, f 200 en ƒ100, en het liet geen twyfel, of zy waren van het zelfde maaksel als die, welke by den aange houdene waren gevonden. De biljetten zyn allerbedriegiykst nagemaakt. Zelfs het watermerk ontbreekt by deze niet. Zy waren alle „nieuw" en dragen het jaartal 1890 en de naamteekening van den minister Pierson. Rempt is naar Den Haag overgebracht en is aldaar, waar hy werd gearresteerd, ter be schikking van de justitie gesteld. Te Haarlem is aangehouden de sigarenfabri kant F. Van Liemt, verdacht van medeplichtig aan het verspreiden of uitgeven van valsche bankbiljetten van ƒ300. Hy is door de recher cheurs Panhorst en Verbeek Daar Amsterdam overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Het laatstgenoemde biljet draagt de letters D. F. 3482 en als datums van uitgifte Amsterdam 23 Juni 1890 en 4 Mei 1886; dit biljet heeft ook het watermerk. Door een onbekende, vermoedeiyk een Duit scher, is by een winkelier te Rotterdam een bankbiljet van 100 gulden in betaling gegeven, hetwelk later bleek valsch te zyn. Het signalement van den uitgever luidt: 30 a 40 jaar, donkere oogen, gewone neus, donkere knevel; was gekleed met donkere jas en zwarten fantasie-hoed; hy had eene z. g. naaldparapluie by zich. Hy haalde het bankbiljet uit eene tasoh- portefeuille van doffe kleur, waarvan de bin nenzakken eveneens van kleppen voorzien waren. Het bewuste bankbiljet i6 vry goed nage maakt 't watermerk ontbreekt hier echter, ter- wyi de figuren, waarin het cyfer 100 voorkomt, seer slordig afgewerkt zyn. Het draagt de letters en nummer D. V. 1408. De mogeiykheid is niet buitengesloten dat, mochten er meerdere valsche bankbiljetten vervaardigd en in omloop gebracht zyn, zy alsdan dezelfde letters en nummer zullen dragen. Ook een tweede valsch bankbiljet is aldaar ontdekt; het is geteekend: D. F. 3481; dit biljet heeft een watermerk. De datums van uitgifte zyn op dit biljet 23 Juni 1890 en 4 Mei 1886. Jaarlijksehe Soirée door de leerlingen van het Gymnasium te Katwijk aan den Rijn. Dinsdag 11., 30 Januari, had wederom boven genoemde muziekuitvoering plaats in de keurig ingerichte concertzaal van genoemde inrichting, onder leiding van den zeereerwaarden heer De Sonnaville. Velen hadden gehoor gegeven aan de vriende- ïyke uitnoodiging om deze merkwaardige uit voering by te wonen, daar toch de geheele zaal bezet was door een uitgelezen publiek, hetwelk het uitgebreide programma van het begin tot het einde met de meeste aandacht volgde. Niet minder dan 14 nummers bevatte dit, waarvan zöven voor orkest, doch die alle te bespreken, daarvoor ontbreekt my de tyd. Echter kan ik niet achterwege laten mede- deeling te doen dat er verscheidene leerlingen sinds het vorige jaar uitstekende vorderingen hebben gemaakt en vooral was dit merkbaar in de goede uitvoering van het „Largo" van Handel, voor piano en orgel, welk laatste instrument op eene uitstekende wyze werd bespeeld. Er was schynbaar veel studie van gemaakt, zoodat de gelykheid van tempo en klank byna niets te wenschen overliet. Ook het „Duo Concertante" voor 2 violen met piano begeleiding van Dancla werd goed uitgevoerd en men kon duidelyk de goede vorderingen der beide executanten bespeuren. Een weinig meer rust en gelykheid van spel zouden hun bepaald nog meer ten goede zyn gekomen. „Jugendfreuden", trio voor piano, viool en violoncello, is een allerliefst stukje, waarin de uitvoerders nog meer succes zouden be haald hebben, ware de cellist wat minder zenuwachtig geweest, waardoor zyn spel eenigszins onzuiver werd. Men mag echter gerust een uitstekend drietal hieTvan ver wachten, zoodat ik hoop een volgend jaar ieder afzonderiyk eens te zien optreden. Zooals ik reeds in 't begin van myn over zicht opmerkte, trad het orkest op in 7 num mers, waaronder genoemd mogen worden: de ouverturen „Le Cheval de bronze", van Auber, en „Nabuchodonosor", van Verdi, Inter mezzo uit „Cavalleria Rusticana" en Walzer „Ganz allerliebst", van Waldteufel. Genoemde orkestwerken werden op eene bewonderens waardig nauwkeurige wyze uitgevoerd, ge tuige het daverend applaus, dat telkens den uitvoerenden ten deel viel. Behalve bovengenoemde stukken, had het orkest nog zyne medewerking te verleenen by de „Hymne" voor gemengd koor met alt-solo, van Mendelssohn. Dit was zekerlyk, zoowel wat bezetting als uitvoering betreft, het belangwekkendste nummer van den geheelen avond, daar men moet weten dat de party en, zoowel van sopranen en alten als van tenoren en bassen, bezet zyn door jongens, allen leerlingen van het Gymnasium, zoodat ieder, die den zang beoefent, kan begrijpen, welk eene moeite deze samenstelling vordert Dit koor dan was op uitstekende wyze ge oefend en voorbereid door den zeereerwaarden heer De Sonnaville, en stond by de uitvoering, zoowel als de andere orkestwerken, onder diens leiding. Hem komt dan ook alle lof toe voor de goede uitvoering van dit werk, en bet deed aangenaam aan, hem met een jeugdig vuur te zien dirigeeren, alles nauw keurig aangevende waar iedere party moet optreden, zoowel voor orkest-leden als voor zangers. Doch nu de solist, de alt-zanger. Een aller liefst, aardig ventje van omstreeks 10 jaren met een by zonder schoon, doch zacht altgeluid, had de belangryke solo-party op zich genomen, welke hy vervulde met eene muzikale op vatting, waarover men verbaasd stond. Aan hem komt ook grootendeels de lof toe voor de goede uitvoering. De overige nummers van het programma waren solo stukken voor verschillende instru menten, welke werden ten gehoore gebracht door muziek onderwyzers, aan het Gymnasium verbonden. Hierover te oordeelen ligt niet op nfijn weg, daar schrijver dezes zelf optrad in eene Fantaisie voor fluit van Joachim Andersen, doch gaarne breng ik oprechte hulde voor de uitstekende wyze van uitvoering van de „Zigeuner-Weisen" voor viool, van Sarasate, de „Serenade" voor violoncel van Lindner en het „Spinlied" van Poppen, de As-Dur-"Walzer" voor piano van Moszkowski, en de „Nordischer Fantaisie" voor piston van Hoch. Alvorens dit overzicht te eindigen, kan ik niet nalaten hulde te brengen aan den man, onder wiens leiding dit geheel staat. Den zeer eerwaarden heer De Sonnaville komt die lof toe en wy kunnen niet anders denken, of het tairyk opgekomen publiek zal met dankbaar heid voor al het genotene, dien avond, de Concertzaal verlaten hebben. Met hem roepen wy gaarne een: „tot weerziens" toe. Lbidbn, 1 Februari 1894. J. O.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2