Het bestuur der Dubbel-K wartet- Vereeniging verzoekt ons te willen melden, dat het buitengewoon concert op 24 Januari jl., ten voordeele der Vereeniging „Kindervoeding" gegeven, aan entrées, verkochte tekstboekjes, besproken plaatsen en een nagekomen gift van 6 by den directeur, na aftrek der onver- mydeiyke uitgaven, een batig saldo heeft opgeleverd van ƒ154.051/*» De matrozen der „Amsterdam".— De „New-York Daily Tribune" brengt in een afzonderiyk artikel hulde aan de 6 mannen van de „Amsterdam", die verdronken by de poging tot redding van de visschers. Het blad zegt: „Het waren jonge mannen, tusschen de 20 en 35 jaar, en het werk, dat zy aan boord deden, was beel gewoon. Als zy op dek of benoden bezig waren of thuis hunne pyp rookten, waren zy volstrekt niet indrukwek kend. Maar toen het er op aankwam, betoon den zy zich ridders en helden door hun leven te wagen in de hoop, schipbreukelingen te redden, die nagenoeg reddeloos verloren waren. „Kapitein Stenger had, toen hy de onge lukkige visschereboot gewaarwerd, met de veortien mannen in het want gebonden, ter- wyi de schuimende golven over hen heen sloegen, goen recht, iemand te bevelen, eene poging tot rodding te wagen by eene zoo woeste zee. Hy kon alleen vrywilligers op roepen voor de reddingsboot en die oproeping was, voor zes van de zeven mannen, die op kwamen, eene oproeping tot den dood. „Die moedige mannen hadden verontschul digingen genoeg kunnen opperen, indien ze geen gehoor hadden willen geven aan de oprooping 7an den kapitein om vrywilligers. Zy waren betaald om op hun eigen schip te werken en niet om anderen met lovensgevaar fej redden. Zy waren niet verantwoordeiyk voor don toestand dier visschers. Zy hadden zeiven huisgezinnen en hunne vrouwen en kinderen moes ton leven van hunne verdiensten. Het ge vaar was vreeseiyk, want wie kon zeggen of eene boot kon leven op zulk eene zee, welke verscheurd werd door don storm „Maar toen zy daar die veertien mannen vagon, die, vastgebonden aan het zinkende schip, de armen naar hen uitstaken als met eone stomme bede om hulp toen vergaten cy al het andere en gingen in de boot op redding uit. echts één van hen kwam terug. De overige •Z9B verdronken toeD de boot door een rukwind omsloeg. „Het edele werk van barmhartigheid en ■?9lfopofFering was tevergeefs. Het weder was zoo onstuimig, dat de „Amsterdam", na nog ein dag wachtena, het wrak aan zyn lot moest overlaten. „Als de mannen der wetenschap waarheid spreken, wanneer zy zeggen dat er nooit ver lies van kracht i3 in de wereld, dan zal het ook niet moaiiyk vallen te gelooven dat nooit eene edele uiting van den mensch tever geefs i3,r. „De wereld is vol staatkundig geharrewar, laagheden en misdaden. Wie de dagbladen loost, vindt meer stof voor pessimisme dan voor optimisme. Maar toch gaat er haast geen dag voorby, waarop niet edele daden, daden van moed en zelfopoffering worden vermeld. Kn als wij het verhaal lezen van deze brave mannen, die hun leven opofferden voor de redding van raedomenschen, dan is 't men- echeiyk leven in orze oogen edeler en waar diger dan te voren". Wy grypen de gelegenheid, welke boven staande mededeeling ons gereedeiyk biedt, «an, om onze stadgenoo^n nog eens te her- taneren aan de lyst, welke by den heer Ytsma op de Breestraat alhier ter teokening ligt ten voordeele der nagelaten betrokkingen d er zeelieden, voorbeelden van moed en zelf opoffering, waarvan ook in het buitenland met lof gesproken wordt. Eene passender, waardiger hulde dan „ruime" teekening op die lyst, waarvan het nu nog niets heeft, kan men dien gesneuvelden helden moeiiyk brengen. Bydragen in gold doen hier beter dienst dan choone woorden! Van het volgende onheil wordt bedoa uit Zoeterwoude molding gemaakt. Toen vanmorgen ongeveer te tien uren de landbouwer P. v. d. S. en zyn zoon zich uit Golusrswoude leene Zoeterwoudsche buurt) met paard en brik huiswaarts wilden begeven, brak eon lemoen-oog van de brik, ging het paard aan den haal en vielen vader en zoon op den grond zonder buitengewoon over pyn te klagen te hebben. Het ros had er schik in voort te draven tot den hook van de Schinkel en zich daar met de brik in 't water te be geven, ten einde den inmiddels op jacht getogen personen de gelegenheid te bieden een trekdier heelhuids en een voertuig nogal beschadigd op het droge te brengen. I De zoo gunstig bekende heer Okhuyzen, prestidigitateur, uit Rotterdam, gaf Maandag-avond voor eene goed >ldo zaal in 't lokaal „de Zon" te War. i voor stelling, welke zeer in den van het publiek viel. Zoowel de kunstige goocheltoeren, als het komische dwerg-theater wekten byzonderden lachlust opook de optische voorstellingen van lichtbeelden waren geestig en prachtig, en xoodra het beeld van onze geliefde Koningin met Hare Moeder te auLsohouwen was gegoven, werd door allen met geestdrift het Volkslied gezu. u. De heer Okhuyzen heeft een pret- tigcu en gezelligen avond, waar elk zioh amuseerde, gegeven. Mon meldt uit Rotterdam: Ouxe •tad is dezer dagen eene nuttige instelling ryker geworden. Er is namelyk opgericht eene vereeniging, welke ton doel heeft behoeftige kindoron, die de lagere scholen en de bewaar scholen bezoeken, te voorzien van kleoderen en klompen. Het initiatief is genomen door onderwyzers, die zich daarfcy de medewerking hebben verzekerd van sommige school autori teiten en van particulieren. Reeds zyn door de vereeniging aan 900 kinderen kleedingstukken en klompen uitgereikt. Aanvankeiyk heeft het ook in de bedoeling der commissie voor de kindervoeding gelegen om de door haar verzorgde kinderen ook van kleedingstukken en schoeisel te voorzien, voor zoover zy daartoe door giften in staat werd gesteld. Maar deze commissio wordt niet vol doende gesteund, zoodat zy op dit oogenblik een tekort heeft van ruim ƒ1000. Een jongeling te Rottevalle, die in Sept. 11. een ander met een messteek eene gevuarlyke wonde toebracht en deswege tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroor deeld, is tydens zyno gevangenschap krank zinnig geworden. Hy wordt thans, nu zyn straftyd geëindigd is, te Medemblik verpleegd. De arrond.rechtbank te Utrecht heeft den 16-jarjgen L. C. Kr use, beklaagd van diefstal van dekens uit de Toevlucht voor dakloozen, te Utrecht, en diefstal van een trommeltje met ongeveer ƒ1000 Inhoud, ge pleegd ten nadeele van zyn meester, den bakker Smithuis te Utrecht, veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Een diamant van 920 karaat.— Aan do Kaap is, zooals men weet, onlangs een diamant gevonden van 920 karaat, die onder sterk militair goleide aan boord vanjeen stoomschip werd gebracht en nu in de kelders van de Engelsche bank wordt bewaard. Deze steen, waarvan de waarde wordt geschat op twaalf mlllioen gulden, zal binnenkort naar Amsterdam worden vervoerd, om in die stad te worden geslepen. Men zal zich herinneren het treurig ongeval, waarby de hoofdconducteur van den Staatsspoorweg Schippers onlangs het leven verloor. Aan do weduwe en kinderen van den ont slapene is door de Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen, op grond van 'smans groote oppassendheid, een jaargeld toegelegd van 250 en aan elk kind beneden de achttien jaren 50, terwyl de weduwe een jaar in 't genot biyft van het traktement van den over- ledone. In het armenhuis of zoogenaamd gasthuis te Olst herdenken twee paren hun 50 jarig huwelyk. De ingezetenen hebben hun dien dag tot een feestdag gemaakt door ruime geldelyke bydragen, het oprichten van eene eerepoort voor hunne woning en een feestmaal. Volgens de meening der familie van zekeren S. S., te Wildervank overleden, en die volgens zyn wensch met de kleeren, waann hy stierf, begraven is, zyn ook 9000 aan effecten met hem ter aarde besteld. Vóór zyn dood waren de effecten nog gezien, daarna bleken zy verdwenen. De erfgenamen ver zoeken het ïyk te mogen laten opgraven. Als verdacht van den bekenden moord op A. J. Opynen, is te Assen iemand in hechtenis genomen, die zich daarover in dronkenschap zou hebben uitgelaten en later niet heeft kunnen aantoonen, waar hy geweest was op den avond van den moord, die van 1 op 2 Nov. 1893 in 't Stadsbosch aldaar heeft plaats gehad. Het vermoeden, dat door de meeste wevers der bont we very „Insulin de", te Hengeloo, het werk hervat zou worden, heeft zich niet bevestigd. Than6 verneemt men dat de directie de werkzaamheden in de andere afdeelingen der fabriek, ten gevolge der workstaking in de wevery, wil beperken en in verband hiermede den arbeid aan ver schillende personen heeft opgezegd. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn gedurende de maand Dec. 1893 verongelukt 135 zeilschepen, als12 Duitsche, 18 Amerikaansche, 44 Engelsche, 1 Oosten- ryksch, 5 Deensche, 1 Spaansch, 7 Framsche, 3 Nederlandsche, 4 Italiaansche, 26 Noorsche, 7 Russische en 7 Zweedsche. In dit getal zyn begrepen 12 schepen, die als vermist worden opgegeven. In dezelfde maand zyn verongelukt 26 stoomschepen, als: 1 Duitsch, 19 Engelsche, 1 Belgisch, 1 Braziliaansch, 1 Spaansch, 1 Nederlandsch, 1 Italiaansch en 1 Noorach. Hieronder komen voor 6 stoomschepen, welke als vermist worden opgegeven. De Rue Lacópède te Parys werd Zondag in groote opschudding gebracht door een man, die zyne vrouw uit oen raam der derde verdieping wierp. De vrouw werd ernstig gekneusd naar het ziekenhuis vervoerd. De schavuit verschanste zioh in zyne kamer, zoo dat eene sterke afdeeling politie-agenten noodig was, om hem in hechtenis te nemen. Einde- ïyk, na een hevigen stryd, werd de woeste ling, die zich met eene byl verdedigde, gevat en naar de gevangenis gebracht. Vaillant. Gisteren reeds was eene talryke volksmenigte byeen in de om geving der gevangenis La Roquette, te Parys, omdat men verwachtte, dat Vaillant zou worden terechtgesteld. Teleurgesteld moesten de nieuwsgierigen huiswaarts keeren. De politie heeft intusschen reeds besloten om by de terechtstelling, welke vermoedelyk hedenochtend zou geschieden, de meest moge- ïyko voorzorgsmaatregelen te nemen. Zelfs de vertegenwoordigers der dagbladen, die gewoonlyk by de terechtstellingen worden toegelaten, zullen nu worden geweerd. De beul Deibier is gisteren van Lyon te Parys teruggekeerd. Volgens de „Autorité" heeft de chef der politie een ongeteekenden brief ontvangen, waarin wordt gezegd dat de anarchisten eene kamer hebben gehuurd in de nabyheid van de gevangenis, met het doel om van daar eene bom te werpen naar Döibler, wanneer hy zich naar La Roquette begeeft. Aan dergelyke bedreigingen wordt natuuriyk geene grooto waarde gehecht, maai- toch heeft men de voorzorg genomen om de straten, welke naar de gevangenis leiden, nacht en dag door eenige politie-agenten te laten bewaken. Te Boulogne-sur-Seine is een vreeseiyk ongeluk gebeurd in eene publieke wasschery. Een stoomketel van 20 paarde- kracht is Donderdag-middag gesprongen, en by na onmiddeliyk viel het geheele gebouw als een kaartenhuis ineen. Toen de ontzag - lyke stofwolk was opgetrokken, ging men dadelyk aan het werk om de personen, die onder de puinhoopen begraven lagen, te redden. Het eerst werden de eigenares en haar zoon gevonden, beiden zwaar gekwetst, maar toch niet in hopeloozen toestand. Later vond men drie lyken, allen van gehuwde vrouwen, die juist bezig waren geweest met het wasschen van haar goed, toen het ongeluk gebeurde. De oorzaak moet aan onachtzaamheid wor den geweten. Een der gekwetsten, een jon gen, die in de wasschery hielp, vertelde dat de stoker hem had verzocht op de machine te letten, terwyl de stoker ging eten; de jon gen, die er volstrekt geen verstand van had, verzuimde naar het peilglas en den manometer te kyken, en zoo kon een ongeluk niet uit- biyven; aan den ketel lag het niet, want die was nog kort te voren onderzocht en goed gekeurd. Dat het aantal slachtoffers niet grooter was, is te danken aan de omstandigheid, dat het ongeluk onder etenstyd gebeurde, toen de meesten afwezig waren. Een brand, die ten gevolge van de ontploffing uitbrak en een dreigend aanzien had voor eene belendende distilleerdery, werd nog bytyds gebluacht. Vier kinderen, die te Hannover zonder toezicht waren gelaten, wierpen eene petroleumlamp om. In den daardoor ontstanen brand kwamen er drie door verstikking om. Ook een patiöntl— Op het kos teloos spreekuur van een bekend dokter verschynt een koetsier, die op de vraag van den geneesheer wat hem scheelt, antwoordt: „Nu, eigeniyk niets, maar ik dacht by me zelf 't kost toch vandaag niets en als ik morgen of overmorgen wat mankeer, moet ik er voor betalen." De valsche Bankbiljetten. Reeds is medegedeeld, dat de man, die te Leiden en te 's-Gravenhage valsch bankpapier had uitgegeven, voorgaf Amsterdammer te zyn en geboeid naar Amsterdam overgebracht, ter beschikking der justitie aldaar is gesteld. Onmiddeliyk begaf zich de officier van justitie, vergezeld van eenige ambtenaren en de verdachte, die F. Rempt heet, gistermiddag naar diens woning in de Oudeburgsteeg No. 27, boven Café Bilderbeek, 1ste étage. Alles werd hier onderzocht. De kasten de meubels, de zittingen van de canapé en van de stoelen, achter het behangsel, enz. Het onderzoek duurde ruim twee uren. De uitslag van het onderzoek werd stipt geheim gehouden. Omtrent den aangehoudeno vernam het „N. v. d. D.," dat hy nog slechts zes weken iA de Oudeburgsteeg woonde met zyne vrouw, met wie hy sedert dien tyd gehuwd was. Deze jonge vrouw moet ook van de zaak weten, daar de buren wisten te verklaren dat zy haren man nooit een oogenblik verliet en welke meening steun krygt in het feit dat ook zy gisteren de stad had verlaten, naar het echtpaar voorgaf, voor een reisje naar Hoorn. Rempt is een tydlang meesterknecht op een ry wielfabriek te Amsterdam geweest. Iemand met wien hy in den laatsten tyd veel omging en dien hy zyn „compagnon" noemde, is een zekere v. A., omtrent welken persoon de politie thans ook een onderzoek instelt. Verder deelt het „Hbl." het volgende mede: Een 18-jarige jongen, werkzaam op een der drukkerijen te Amsterdam, zag gister middag omstreeks 2 uren, door de Duifjes- steeg gaande een steeg loopende van het Rokin naar de Kalverstraat oen rolletje liggen, gewikkeld in een courant. Hy schopte het een eindweegs voort, daardoor ging het open en vertoonde zich aan het oog van den knaap een aantal bankbiljetten. Na zyne vondst eerst thuis getoond te hebben, ging hy er mede naar zyn patroon, die van de zaak kennis gaf by de politie aan de St.-Pietershal. Het bleek dat het rolletje bevatte 28 bankbiljetten en wel 26 ieder van f 100, 1 van 300 en 1 van 200. Elf der biljetten van f 100 waren gemerkt DV 3482, een ander van ƒ300 was gemerkt DT 5696, terwyl nog vyf van honderd dit laatste merk droegen. Ook droegen enkele de cyfers 6710 en 9996. De biljetten waren alle nieuw; zy droegen het jaartal 1890 en de handteekening van minister Pierson. By onderzoek bleken de biljetten alle valsch te zyn. Zy werden naar het bureel aan de Oude brugsteeg gebracht, waar de knaap werd ge hoord en proces-verbaal opgemaakt. De biljetten werden daarna verzegeld en naar het parket van den officier van justitie gezonden. Omtrent het alhier by het sub-agentschap der Nederlandsche Bank ter wisseling aan bieden van het later gebleken valsche bank biljet van 300 kan nog ©enigszins ter verbetering worden gemeld dat dit niet is geschied door een jongen, maar door een 81- jarigen bediende van den heer Drieesen, goudsmid en juwelier. IV eerbosch. Men meldt uit Arnhem aan de „Tel.": Het onderzoek door den rechter-commis- saris in zake Neerbosch i6 afgeloopen. Het resultaat moet zyn: van beweerde onzedelykheid is geen enkel feit bewezen of zeifs waarschijnlijk gebleken. Verder zyn er geen termen voor vervol ging van den heer Van 't Lindenhout wegens tuchtiging of miehandeling. "Wel zyn gedag vaard op verlangen van den heer Van Deth vier ondergeschikten, die op eigen gezag de kinderen van dezen heer tuchtigden. De zaak komt den lOden Febr. in openbare behande ling voor de rechtbank. Het onderzoek, hetwelk reeds in het najaar afgeloopen was, werd na het verschynen der tweede brochure van den heer Van Deth opnieuw geopend en heeft nogal eenige ver traging ondervonden, doordien verschillende opgegeven getuigen niet te vinden waren, die met behulp van het „Politieblad" moesten worden opgespoord. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur! Verleen s. v. p. een plaatsje aan het onder staande in Uw veelgelezen blad! Jl. Maandag-avond had de Werklieden- Vereeniging „De Nederlandsche Vlag" het genoegen uwen stadgenoot den heer N. Hon- telman voor hare leden en donateurs te zien optreden. Was de roep, dat spreker een uitstekend declamator was, ook reeds tot onze veste doorgedrongen, we kunnen thans, na perBoon- ïyk met den heer H. te hebben kennis ge maakt, constateeren, dat hy terecht daarop aanspraak mag maken. Zoowel by de ernstige als by de luimige voordrachten hingen de opgekomenen als het ware aan zyne lippen. Daverende toejuichingen vielen hem dan ook by het eindigen van elke voordracht ten deel. Voorzeker was het woord van dank, tot den heer Hnntelman gericht voor zyne wel willende overkomst en den hoogst aange- namen avond, den aanwezigen bereid, ten volle verdiend. Den heer Huntelman roepen wy daarom dan ook door middel van Uw blad een hartelyk tot weerziens toe! U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de opname, hoogachtend: Namens het Bestuur, Bbielle, A. Bokma, 30 Jan. 1894. Secretaris BUITENLAND. Frankrjjk. Gisteren was in de Kamer de interpellatie aan de orde van den heer Lockroy over den toestand der Fransche marine (naar aanleiding van de beschuldigingen, welke de heer Clémenceau tegen het beheer der marine in de „Justice" heeft ingebracht). De heer Lockroy betoogde uitvoerig dat de toestand, waarin de Fransche marine verkeert, zeer veel te wenschen laat. Op verzoek van de regeering werd de voort zetting dor beraadslagingen tot Donderdag uitgesteld. De afgevaardigde Guieysse was toch nog met een nieuw schandaal voor den dag ge komen, waarvan het bericht hem juist per telegram was toegezonden. Een transportschip dat Lorient had moeten verlaten, was op het laatste oogenblik genoodzaakt geworden zyn vertrek uit te stellen, omdat eene leverantie van meel was afgekeurd en de in de maga zijnen als aanwezig onderstelde voorraad ge heel was opgebruikt. „De minister van marine De minister op de tribune!" werd er geroepen maar Casimir Pórier eischte voor zich het recht op om te antwoorden, daar de inter pellatie aan hem als Minister-president gericht was geworden. Hy verzocht de Kamer de beraadslaging tot morgen uit te stellen, ten einde aan de regeering de gelegenheid te geven het gehoorde te overwegen en de aangevoerde feiten te onderzoeken. Deze interpellatie zal tot een harden stryd leiden voor de Regeering. De meerderheid der Kamer (de sprekers van gisteren drongen er allen op aan) schynt te wenschen dat eene parlementaire commissie een onderzoek met betrekking tot de marine zal houden; en de Regeering van haren kant moet den vasten wil hebben om aan de door haar benoemde extra-parlementaire commissie de haar toege dachte taak niet uit de handen te laten nemen. Dui tschland. De dronk, welken de Russische gezant, graaf Schuwaloff, op 's keizers verjaardag ten huize van kanselier Von Caprivi op den kan selier heeft uitgebracht, wordt te Berlyn door alle bladen, tot welke party zy ookbehooren, beschouwd als een daad van groote politieke beteekenis. Alleen bestaat er verschil, naar gelang van het standpunt der partyen, of het optreden van den Russischen gezant beschouwd moet worden als een protest tegen de aanvallen der agrariörs tegen het Russische handels- tractaat, dan wel of het doel was te protes teeren tegen een mogelyken terugkeer tot Yon Bismarck's politiek, naar aanleiding van Von Bismarck's verzoening met keizer "Wilhelm. Algemeen is men het er echter over eens, dat graaf Schuwaloff, toen hy aldus op den voorgrond trad, heeft gehandeld in overleg met Czaar Alexander. GJ-r oot-Br itan nic. Te Birmingham heeft de heer Chamberlain over den stilstand van zaken in Engeland gesproken en de verwachting geuit, dat het weldra beter zou worden. Do ooreaken van den slechten toestand waren volgens hem de dwaze protectionistische handelspolitiek van sommige vreemde staten, het onderhouden van groote legers en de daardoor ontstane ongerust heid. Daartegen kan de Engelsche regoering niets anders doen dan iedere gelegenheid aan te grypen om nieuwe markten te opsnen, de oude te verbeteren en Engelands oppeimacht ter zee zooveel mogeiyk te handhaven. OostenrJjk-Hong.-Monarchiei Na de anti-liberale agitatie in Hongarye tegen de invoering van het verplicht bur i-riyk huwelyk begint de liberale agitatie er voor. Op enkele plaatsen hebben vergaderingen haar vertrouwen uitgesproken in de regeering en den wensch geuit, dat de hervormingen spoe dig in werking mochten treden. De gewezen minister, graaf Szapary, die zich togen de hervormingen verklaarde, ontving uit zyn kies district Temesvar de kennisgeving, dat zyne vergaderde kiezors z(jne politiek afkeurden on de zegepraal der liberalen wenschten. De afge vaardigde Gyuerzi ontving van zyne kiezers eene sommatie zyn mandaat neder te leggen, omdat hy hnn vertrouwen niet meer bozit. Hetzelfde wacht nog andere afgevaardigden, gouvernementeel© en oppositioneele, daar de ontwikkelde bevolking der steden de hervor mingen boven de partyquaesties stelt. De Hongaarsche staatsman prins Niko- laas Esterhazy is te Weenen in den ouder dom van 77 jaren overleden. Spanje. De anarchisten biy ven in Spanje nog steeds yverig in de weer. Nu weer is te Leon oene dynamiet-bom ontploft, welke geplaatst was voor de woning van een der daar wonende Kamerleden. De bom ontplofte met een hevigen knal, zoodat de bewoners der aangenzende huizen ten zeerste ontsteld naar buiten liepen en zich door eene overhaaste vlucht poogden te redden. Spoedig echter bleek deze paniek overbodig, want het stevige huis noch de aangrenzende kathedraal leden eenige schade, behoudens het springen van eenige vensterruiten. Ook te Barcelona is men nog niot geheel bekomen van de ontsteltenis, welko de jongste anarchistische aanslagen togen den prefect Rocca en in de haven, weer hebben teweeg gebracht. De toestand van den gowonden prefect is gunstig, maar toch is het den geneesheeren nog niet gelukt, den kogel te verwyderen, welke in de onderkaak is door: gedrongen. De moordenaar heeft by zyn verhoor later ontkend, dat hy tot de anarchisten behoorde. De politie herkende in hem evenwel een ouden kennis, die meermalen byeenkomston der anarchisten by woonde. In dit opzicht werd trouwens alle twijfel weggenomon door eenige getuigen, die de ter-aarde-bestelling van de slachtoffers der ontploffing in hot Liceo- thoater haddeD bygewoond. Deze getuigen herkenden Murull-zoo heet de moordenaar en verklaarden dat hy tegen eenige mede anarchisten, die zich met hem ondor de menigte bevonden, had gezegd: „Hadden we nu maar eene goede bom, dan zouden we alle autoriteiten ineens kunnen afmaken." Naar aanleiding van dezen aanslag heeft de politie andere maatregelen genomen, ten einde de anarchisten beter in het oog te houden en zoo mogolyk verdere misdaden te voorkomen. Murull, de anarchist, die den aanslag pleegde, is iemand van goeden huize. Hy hoeft eene goede opvoeding ontvangen; zyn vader liet hem 30,000 franken en eene zaak na, maar de zoon heeft alles met het spel verkwist. Hy was toen genoodzaakt als opperman zyn brood te verdienen. De instructie zyner zaak is opgedragen aan den rechter Domenech, die het onderzoek van de vorige anarchistische aanslagen tot zulk een goed einde heeft gebracht. Rusland. Volgens particuliere berichten uit St.-Peters- burg, zyn daar zeer ongunstige geruchten betreffende de ziekte des Czaren in omloop gebracht. De kerken waren vol en duizenden menschen Jverdrgonen zich om de heiligen beelden. Zondag jl. ontving czaar Alexander nie mand, maar Maandag werden de minister van het keizerlyk huis en eenige andere hof beambten by hem toegelaten. Professor Sa- cherine is uit Moskou naar Petersburg ont boden, ten einde den Czaar te onderzoeken. De verbetering in don toestand van czaar Alexander blijft aanhouden. De tempe ratuur is gedaald tot 37.7°. Alleen is de slaap, dien de patient geniet, nog niet bevredigend. Overeenkomstig de voorstellen van den minister van financiën, heeft de ministerraad besloten, dat de spoorweg Orel Witebsk door den Staat zal genaast worden. Zuid-Afrika. Te Durban gaat men in Februari a. s. een Engel8ch-Holland8ch college openen, waarop, behalve in de gewone vakken van onderwys, ook les gegeven zal worden in landbouw en veeteelt. De stichter, de heer R. Laut'n, zegt o. a. in zyn proapectus, dat hy het noodzake- ïyk beschouwt dat Hollandsch gedoceerd wordt, daar, afgezien van de belangrykheid dier taal voor handelsdoeleinden, de Engel- schen het karakter der boeren in Zuid-Afrika beter zullen leeren kennen door hunne taal aan te leeren om met hen te verkeeren. De Natal Afrikaner" dringt echter sterk aan op het verwyderen van den Superintendent, den heer Russell, die, volgens haar, de Holland- sche taal in Natal op alle mogeiyke wyzen tegenwerkt.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2