PREDIKBEURTEN Do Groningse he politie-quaestie. De arrondissoments-rechtbank te Groningen do Cu glstermorgon uitspraak in zake den door don heer IT. P. Humrnos tegen de gemeente Groningon ingootel'ipn eisch tot uitbetaling van zyn traktoment, godurenao den tyd, dat hy geschorst was als hoofd-inspecteur van politie, een bedrag van ongeveer 300. Aan den heer Hummes werd zUn eisch toegewezen en de gemeente werd veroordeeld in de kosten. Naar do „Pr. Gr. Crt." vernoemt, zal waarschyniyk van dit vonnis in hooger beroep worden gegaan Te Ammerstol overleed in he laatst der vorige week eene 69-jarige vrouw, die, eerst in het krankzinnigenges1 icht te Dordrecht en daarna by bijzondere personen verpleegd, aan de gemeente ruim f 5500 heeft gokost. Gisteren ontstond er brand in d wattenfabiiek van den heer Ten Bruggencate te Almeloo. Niettegenstaande de brand zich eerst dreigend liet aanzien, slaagde mon er, met behulp der spuiten, spoodig in den brand meester te worden. Naar worde medegedeeld, was niets verzukord. Te Nottingham is de kantfabriek van Kirkhide in vlammon opgegaan. De schade wordt geschat op 100,000 pd. st. Honderden arbeiders zijn door deze ramp werkloos ge worden. Do roeiwedstr'ud tusschen d hoogesckolen van Oxford en Cambridgo zal op Zaterdag den 17don Maart gehouden worden Gisteravond ruim halfelf is op ongeveer 100 meter van het station Eist in de richting Oosterbeek het aan stukken ge reden lyk van een onbekenden man gevonden. Te Silvolde z\jn aangehouden en ter b schikking der justitie te Arnhem gest-.l! de 2*2 t-n 18-jarige zoon en dochter van ze kti en D. onder Zslhem wononde, ver dacht zich te hebban schuldig gemaakt aan diefstal van een 20-tal kippen te Hengeloo (G.) gepleegd. Do ontploffing aan boord van de „Equateur." Volgons een bericht uit Bordeaux heeft de politie onder de kooi van eoa der matrozen van de „Eqnateur" een staaf goud gevonden, blijkbaar afkomstig uit het ontplofte kistje uit Buenos-Ayres. Men vermoedt daarom, dat het kislja aan boord in geplunderd en in plaats van het goud, met eeno ontplofbare stof is gevuld. Evenwel ver dient dit gerucht nog nadere Dovestiging. Het volgende vermakelijk geval heeft zich onlangs in don Saksischcu Landdag voorgedaan. Toen in den loop van hot debat de sociaal-democraat Stolle den antisemiet Schubert de vraag deed, of deze zich den tt)d niet meor herinnerde, toen hy tot de sociaal-democraten behoorde, dan wel ol by dan gedurende dien ty«1 had geslapen, viel de president den spreker in de rede niet de woorden„Ik kan niet dulden, dat gy zegt, dat do heer Schubert geslapen heeft." De heer Stolle antwoordde, dat hij niet gozegd had, dat Schubort tijdens de verga dering, maai' wol er buiten had geslapon. De president: „Ik mag ook niet aannemen dat de heer Schubert buiten de zaal geslapen heeft." Onder algomeeu gelach over de goede zorg van don voorzitter, die den afgevaar digden ook buiten den Landdag geen slaap schynt te gunuen, zette de heer Stolle z\jn betoog voort. Gladstone besteedt zijne va can lie, wolko hij to Bianitz doorbrengt, om het Baskisch te leoren. Voor iemand van 8 4 jaar is dat geen kleinigheid, want het Baskisch is zoo moeilijk, dat Voltairo er van zeide: „De Bas kon beweren dat zy elkaar kunnen verstaan, maar ik goloof er niets van." Na by Samara in het zuiden van Rusland, is ton personentrein moteeD goederen trein in botsing gekomen. Vyf waggons met petroleum vatten vuur en staken ook den go iet. It-Jij k vernielden personentrein aan. Vyf- tien personen kwamen om. To Onnhunga op Nieu w-Z e e land, waar zooals mon weet in het begin van Decem ber van het vorige jaar do vrouwen voor het eerst het knsrecht uitgeoefend hebben, is eene vrouw tot burgemeester gekozen. De t>tud Jeremie, op het eiland Haïti, is geheel iu asch gelegd. Na het uit breken \an tien brand snelden de boeren toe oui to rooveu wat nog niet door het vuur verteerd was. De iüwoners der brandende stad verzotten zich hiertegen, en er ontstond een verwoed gevocht, waarbij vele personen gedood werden. Middelerwijl woedde het vuur ongestoord voort. By oon druk bezochte verkooping in een woning te Pinet, bi) Saint-Etienue, is de vloer van de kamer ingezakt. Een 60-tal menschen vielen in den kelder. Voor zoover men weet zijn twoe gedood en 20 gewond. Een bekende Parysche anarchist, de ivoordraaier Mérigeau, stond Woensdag terrecht wegens het zonder vergunning in voorraad hebben van ontplofbare 6toflen, het geen by de wet van 1871 straf baar is gesteld met ten hoog6te vyf jaren gevangenisstraf. Bij eene huiszoeking ten zynent had men (ontblofbare stofTon gevondeD, welke volgens verklaring van den directeur van het ge meentelijk laboratorium voldoende waren om dezelfde verwoesting aan te richten als vier patronen dynamiet. Beklaagde verzekerde, dat deze stoffen hem ter hand waren gesteld door een onbekonde, en dat hy de kracht er van niet kende. De rechtbank sloeg geen geloof aan deze uitvlucht en veroordeelde hem tot eene ge /angeni6straf van drie jaren. Zondag 28 Januari 1894. Catochisraus: Zondag 16. Voorm. te 10 u. Nam. to 2 u. Avond te 6 u. PIETERSKERK. Voormiddag, De Hoest. Avond, Gunning. Voormiddag, Namiddag, Voormiddag, HOOGLANDSCHE KERK. Oberman. Van der Lip. OOSTER KERK. Briët. MARE KERK. Voormiddag, De Wolff. Namiddag te 1 uur Kinderkerk, Van Boekeren. Woensdag-av. halfaciit, De Wolff. BETHLEHEMSKERK. Namiddag, Raabe, Godsdienstonderw. PIETERSKERK. Woensdag-middag, Van der Lip. Openbare Huwelijksinzegening. EGLISE WALLONNE. Matin a dix heures, Mr. S. Lacheiet, past. h Delft, LUTHERSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Van Kleeff. Avond 6 uren, Evelein. REMONSTRANTSCHE KERK. Voormiddag halfelf, P. Heering, Rem. pred. te 's-Hage. DOOPSGEZINDE KERK. Voormiddag 10 uren, Kutsch Lojenga. GEREFORMEERDE KERKEN. HOOIGRACHT. Collecte root- Pre i kants icednwe.n en weezen en voor Emeriti predikanten Voorm. 10 en 's avonds 5 uren, Van Proosdy. Zondag 11. HEERENGRACHT. Voorm. 10 en 's avonds 6 ureu, Holster. Zondag 36. OUDE VEST. Voorm. 10 en 's avonds 5 uren, Rudolph Zondag 7. Woensdag-avond halfacht, Rudolph. Bybellezing over Psalm 8. GEREFORMEERDE KERK NIEUWE RIJN. Voor dl 10 en 's avonds 5 uren, Van Loon. Zondag 3. Donderdag-avond halfacht, Van Loon. BETHLEHEMSKERK. Zondag-voorm. 10 uren, KindGrkerk. Dinsdagavond halfnogen, Bijbellezing, Oberman ZAAL NOORDEINDE. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdag-avond 8 urénLidmatensameukomst met vrouwen, Briët. WIJKGEBOUW LEVENDAAL 101-105. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Donderdag-avond halfnegen: Bijbeloefening, De Wolff. Kerkelijke attestation moeten worden aan gevraagd b\j don w\jkpredikant on ingeleverd aan de kOBterij der Pieterskerk. De aanmelding by den koster voor de kerke lijke huwelijksinzegening moet geschieden des Maandags te voren, en de aangiften tot den doop uiterlijk daags te voren en niet later dan te negen uren des avonds. De collecte voor het Ned. Herv. Minuohuis, op 21 Januari li. gehouden, hoeft opgebracht /"43.3S. Ontvangen voor de Geref. Gemeenten in Bobemen en Moravië, in de collecte Ooster- kerk, jongstl. Zondag ƒ1, „eene gift uit dank baarheid." Ten vorigen jare is aan den beheerder van „de Boheemsche kas" aan giften uit deze gemeente overgemaakt, eerst eon bedrag van ƒ40, later nog een bedrag van 25, gelyk in het Amsterdamsche Zondagsblad vermeld is. Sedert het begin dezes jaars is tot dusver by my aan giften ingekomen ƒ9. De belangen der genoemde gemeenten blij ven aan de liefde dezer gemeenten aanbe volen door 26 Jan. 1894. Ds. OBERMAN. VERBETERING. Met dankbaarheid ontvangen van een werk man, „uit dankbaarheid", f 2 voor de Chr. scholen voor On- en Minvermogenden, ƒ1.50 voor de Zending, 1 voor de Chr. Wykver- eeniging. S. H. J. DE WOLFF. Badhuis te Katwijk-aan-Zee. De toekeningen voor hot nieuwe Kurhuis, dat, naar reeds vroeger is medegedeeld, te Katwyk-aan Zee zal verryzen, zyn geëxpo seerd voor do ramen van den boek- en plaat winkel des hoeren Roynet de la Rue in de Utrechtsch est raat te Amsterdam, terwyi de plattegronden voor belangstellenden in den winkel ter inzage liggen. Het gebouw, welks voorgevel in den een- voudigen Vlaamsch-Renaissance styl is ont worpen, belooft met zyne strakke lynen in de verschillende facades een sieraad der bad plaats te worden. Behalve ongeveer 100 lo geerkamers, zal het bevatteneene groote concert- en badzaal, restauratie-, oiljart-, speel- en leeszalen. In het souterrain tornen, naast de noodige dienstvertrekken, &6 dag winkels. terwijl naluurlyk terras met muziek tempel niet ontbreekt. Vermelding vordient het verder, dat de daken der beide vleugels plat zullen worden, van waar don badgasten een prachtig panorama over duin en zoo wordt geboden, terwyi deze tevens een heeriyk zitje opleveren om te pro fit eeren van de frisscbe zeelucht na een war- mon, zomerschen dag De plannen zyn ontworpen door den Am- sterdamschen architect-ingeDieur M. T. Leyh, onder wiens toezicht het gebouw in eigen bef eer wordt opgetrokken. Door zoowel 's nachts als overaag te werken, hoopt men togen Mei gereed te komen. (Tel.) 13 U ITENLAISD. Frankrijk, De regeering höeft uit Dahomey een tele- gre ontvanger van ge-eraal Dodd6, waarin do generaal mededeelt dat Gouthili, de zoon van lief met de Franschen bevriende opper hoofd Glege, als opvolger van den onttroonden koning Behanzin en als koning van Dabomey is erkend. De tyding, dat Gouthili de regeering over het land heeft aanvaard, is door de be volking met ingenomenheid begroet. De in Frankryk voorgonomen rente-con versie Invert oene jaarlykscbe bezuiniging van 67 millioen fr. Het „Journal des Débats" stelt voor, dat geheele bearag te besteden voor het leger en het is niet onmogelyk, dat dit zal geschieden, daar in de commissie der Kamer reeds het verlangen is geuit, het 14de en het 15de legercorps te versterken, nu het Duitsche leger weder meer manschappen telt dan het Fransche. Het bericht van de „Patrie", dat de Fransche regeering eene vervolging zal in stellen tegen den heor Clémenceau, wordt te Parys niet waarschijnlijk geacht. Intusschen gaat de heer Clémenceau, die vei klaart dat hy niets liever dan eene vervolging wenscht, in de „Justice" voort met zyne beweging tegen het bestuur der marine en de openbaarmaking der stukken, welke hy heeft opgespoord. O.Lsclilaad. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren de ver lenging van het voorloopig handelstractaat met SpaDje tot 31 Maart goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde het wets voorstel om 67 millioen mark, benoodigd om in den loopenden dienst van het ryk te voorzien, uit het ryks-invalidenfonds te nemon. De mi nister van financiën Yon Posadowsky beval ie voordracht aan, daar de regeering er moeilyk toe kon boBluiten, eene leening op te nemen. De nationaal-liberaal graaf Oriola verklaarde zich legen eene verzwakking van het invaliden- fonds, zoolang niet vaststond dat het fonds dan nog aan rechtmatige eischen kon voldoen. Wy beleven, zeide spreker, heden een groo- ten historischen dag, die ons ook behoort te herinneren aan hen, die goed en blood voor het vaderland hebben veil gehad. De heer Fritzen, van het centrum, en generaal Von Roon, conservatief, deelden de bezwaren van den vorigen spreker. Na een kort betoog van don sociaal-demo craat Herbert, werd het ontwerp naar de be grootingscommissie verzonden. Belg-ië. In de Kamer werd de regeering gisteren geïnterpelleerd over de jongste berichten, welke uit don Congo staat zyn gekomen. De minister president Beernaert bevestigde do mededeeliDg, dat in het gevecht by Kas- songo kapitein Pont hier is gesneuveld, maar hy ontkende ten stelligste, dat ook (gelyk door de „Indépondance Beige" werd gemeld) kapitein Dhanis zou z\jn omgekomen. Trouwens ook de „Patriote" deelde gisteren berichten mede uit den Congo staat, waardoor wel de dood van kapitein Ponthier wordt bevestigd, maar waarin nöch wordt gespro ken van het sneuvelen van baron Dhanis nëch van de andere ongunstige geruchten, welke ovor de Jongste gevechten in den Congo staat in omloop zyn gebracht. Gri*oot-~3fitaiinïë. De heer Balfour, de leider der oppositie in het Lagerhuis, een man dus wiens woorden gewicht hebben, heeft eergistoren te Manchester over den toestand der vloot eene rede ge houden en betoogd, dat zy zoo spoedig moge lyk moest worden versterkt. Gedwongen door do laatste discussies in het Lagerhuis, had de regeering begrepen, dat zy iets moest doen, maar in de achttien maanden van haar be staan, had zy de marine verwaarloosd en de gevolgen hiervan konden niot spoedig worden opgeheven. De grenzen van het Britscho ryk, zeide de heer Balfour, waren minder gemakkeiyk te verdedigen dan die van andere landen, omdat het Britsche ryk over den geheoleu aardbol was verdeeld. Indien het ooit de heerschappy over de zee verloor, was zyn ondergang on- vermydeiyk. Het was nauweiyks mogelykeen tyd van internationalen vrede te verwachten, want ofschoon de regeeringen van Frankryk en Rusland ernstig besloten schenen, den vrede te handhaven, namen zy toch maat regelen, welke bewezen dat zy de mogelyk- heid van een oorlog in het oog hielden en dat Engeland de mogendheid was, tegen wie zy zich wapenden. Servië. De leden der radicale party hebben een manifest uitgevaardigd, onderteekend door 106 leden der Schupschma, waarin wordt mede gedeeld dat de ex-koning Milan zyn woord heeft gebroken door, in stryd met de getrof fen overeenkomst, naar Servië terug te keeren. Dientengevolge protesteeren de radicalen tegen de deelneming van den vader van koning Alexander aan het bestuur des lands en ver klaren zy openlyk, dat het voor het land gevaarlijk zal wezen, indien Milan langer in Servië mocht blyven. „De tegenwoordige regeering" aldus eindigt het maüifest „moet zelve de ver antwoordelykheid dragen voor de gevolgen, welke de komst van don ex-koning kan hebben. De radicale party zal voortgaan de grondwet en de wetten te verdedigen". Het proces wegens hoogverraad, dat aan hangig is tegen den afgetreden liberalen minister president Avakumowitch en de leden van zyn kabinet, zal gestaakt worden. Koning Alexander heeft aan alle ministers, die in staat van beschuldiging waren gesteld, am nestie verleend. De „Köln. Zeit." deelt verder mede, dat do Servische radicalen werkelyk onder de boeren eene levendige boweging tegen de Kroon verwekt hebben en een opstand voor bereiden. De toestand zou zeer dreigend zyn. Een journalist heeft den neer Nikol-ajewitch, den nieuwen minister van binnonlandsche zaken, gevraagd in hoeverre dit gerucht waar is. De minister antwoordde dat verschillende raiicale comïtó's in de provincie dezer dagen aan den minister Gruitch, wiens aftreden toen nog niet bekend was, talryke telegrammen hebben gericht, om hem dringend te verzoeken, op geen enkel punt toe te geven en een krachtigen stryd tegen de Kroon aan te bin den. Daaruit mag men, zeide de minister, nog niet besluiten dat de radicale party anti- koningsgezind is; op oenige hartstochtolyke leiders na, is het geheele volk trouw aan de dynastie Obrenowitch. Heel waarschyniyk klinkt dit echter niet. Van andere zijde wordt nog gemeld dat dezer dagen een groot aantal studenten van de universiteit te Belgrado voorby het konink- ïyk paleis trokken, onder het geroep: „Leve de revolutie!" Daar hunne houding overigens rustig was, had de politie geen aanleiding om tusschen beide te komen. Spanje. Gelyk gisteren reeds is gemeld, is te Bar celona weer een aanslag door een anarchist gepleegd. De prefect der stad, Senor Rocca, werd, toen hy het stadhuis verliet, gewond door een arnachist, die een pistool op hem afschoot De wond, welke den gouverneur door don kogel in de wang werd toegebracht, is niet gevaariyk, maar toch heeft deze aanslag in de stad weer nieuwe ontsteltenis veroor zaakt. Den volgenden dag had ook in de haven van Barcelona weer eene ontploffing plaats waardoor twee personen het leven verloren. Ook deze ontploffing, waarover nog geen byzonderheden bekend zyn, wordt op reke ning van de anarchisten gesteld. Volgens den correspondent van de „Stan dard" te Madrid is de ministerraad terstond bijeengekomen, ten einde te beraadslagen over deze nieuwe aanslagen der anarchisten. Naai de correspondent beweert, is by den minis terraad het voornemen in overweging om den staat van beleg te Barcelona af te kondigen, omdat de regeering geen kans ziet om op andere wyze aan de anarchistische bewegiDg in deze stad een einde te maken. De prefect genoot de algemeens achting der burgery, met uitzondering van de anar chisten, die geen reden handen om van hem te houden, vooral niet na de jongste aan slagen tegen maarschalk Martinez Campos en in het Liceo theater. De ontdekking van de bedrijvers dezer aanslagen en de inhech tenisneming der anarchisten, die de stad onveilig maakten, was hoofdzakelijk zyn werk. Vandaar dat de poging om den prefect te vermoorden, niet anders beschouwd kan wor den dan als eene uiting van wraak. Trouwens de moordenaar, die terstond in hechtenis werd genomen, verklaarde dat hy door zyne mede-anarchisten was aangewezen om den prefect, die zyne partygenooten zoo krachtig had vervolgd, daarom van kant te maken. Prins Yon Bismarck te Borljju. Door het geheele Duitsche volk is de ver zoening tusschen den keizer en den oud ryks- kanselier met groote ingenomenheid begroet; voor de BerJyners was het gisteren een ware feestdag. Reeds Donderdag had zich het ge rucht verspreid, dat Von Bismarck des middags in alle stilte in de hoofdstad zou aankomen, en van alle kanten stroomde eene ontzaglyke menigte naar het Lehrter-6tation en „Unter den Linden", om een blik te werpen op den grooten man. Zelfs een aantal Ryksdagleden en journalisten, die men beter ingelicht zou achten, waren op het gerucht toegesneld en bleven urenlang vruchteloos staan wachten. In den Rijksdag had een der vry-conserva- tieve afgevaardigden voorgesteld do zitting Vrydag te verdagen, in verband met het uur van aankomst van Von Bismarckdit voorstel was echter verworpen. Ook was het denkbeeld geopperd om de beurs op dezen feestdag te sluiten, maar het comité had dit van de hand gewezen. De rit van het station naar het keizeriyk paleis was voor Von Bismarck een ware triomf tocht. Overal langs den weg stond eene ont zaglyke menschenmas8a den stoet af te wach ten. Men was algemeen verlangend om te weton hoe Von Bismarck er uitzag, of hy nog altyd de „yzeren" kanselier was. Maar de gesloten hof koets, waarin de gast naast prins Heinrich gezeten was, reed zoo snel door de straten, dat slechts weinigen uit het publiek hem duidelyk konden zien. Toen hy, voor het paleis gekomen, met behulp van prins Heinrich uit het rytuig stapte, zag men terstond dat Von Bismarck zeer veranderd is en niet moer do „stramme" houding van vroeger heeft, maar zyn gelaat was zeer frisch en zyn geheele voorkomen byzonder opgewekt. Von Bismarck droeg de uniform der kuras6iers van Halberstadt. In de tweede hofkoets, welke niet gesloten was, volgde graaf Herbert Von Bismarck. De jongere zoon, graaf "Wilhelm, stond op het balkon van het paleis van graaf Henkei van Donneremarck, om zyn vader te zien pas- seeren. Eene eenvoudige vigilante, waarin prof. Schweninger, Von Bismarck's lyfarts, sloot den stoet. In de onafzienbare menschenmassa werd de orde geen oogenblik verstoord. Geen enkel plaatsje langs den geheelen weg bleef on bezet; op alle punten, van waar men een blik 'kon werpen op den stoet, ontwaarde men niets dan menschenhoofdon, en op do daken zag men de silhouetten der waaghalzen tegen den helderblauwen hemel afsteken. Waar de stoet voorbyreed, schenen de gevels der huizen met leven bezield te worden, zakdoeken zonder tal wuifden den grijzen held den duizendvoudige^ groet der Duitsche vrouwen toe, steeds verder rolden de salvo's van het hoezee geroep, tien duizenden mannen zwaaiden vol geestdrift hunne hoeden. Door aandoening overweldigd, zonk de man, wieC al dit gejuich gold, inde kussens van het gala-rytuig achterover. Ook toen Von Bismarck reette laag in het paleis verdwenen was, duurden de ovaties nog onophoudeiyk voort. Uit duizenden kelen klofi(i: het „He.l oir im Öiegerskranz," „Deutsohland, Deutschland über Alles," „Die Wacht am Rhein," en telkens als Von Bismarck met den keizer en de keizerin aan de vensters verscheen, brak het gejubel opnieuw los. De Berlyners juichten, want d© terugkomst van Von Bismarck had roemiyke herinneringen opgewekt, het geestdriftige volk vereerde in hem het symbool van Duitschlands grootheid. En aan Von Bismarck heeft deze onvergeteiyk© dag op het schitterendst getoond, dat hy eeqc onvergankelijke plaats bekleedt in de harten des volks. Toen de optocht het paleis bereikte, ver lieten Von Bismarck en prins Heinrich by het 5de portaal de galakoetsen en wandelden langfi het front der eere-compagnie van hettweedi regiment der garde, die met muziek en vaan dels was verschenen. Daarna defileerden dfe oere compagnie en de begeleidende kurassier^. Prins Heinrich leidde vervolgens Von Blè- marek naar zyne vertrekken. Daar ontving de keizer, omgeven door den geheelen staf en alle kabinetschefs der minieteriën,| prins Vbh Bismarck. De begroeting was byzonder harteiyk en Von Bismarck was zichtbaar geroerd. Ook de drie oudste keizerlyke prinsen waren tegen woordig. Om kwart voor tweeën had het déjeuner ten paleize plaats, waarbij slechte voor drie per sonen gedekt was: voor de keizer, de keizerin en Von Bismarck. Den keizer droeg de uniform der Silezische kurassiers. De Maagdenburgsche kurassiers, die eene deputatie van het regiment zonden, stelden voor de woning van Von Bismarck eene eerewacht. Na het déjeuner begaf Von Bismarck zhh in zyne vertrekken. De keizer maakte een wandelrit. Om drie uren gaf de Rijkskanselier zfjn k a irtje af aan Von Bismarcks woning en daarna deden alle staatssecretarissen hetzelfde. Van alle staatsgebouwen, op bevel van den keizer, en van vele particulieren woningen ook in zystraten van Onder de Linden, was de vlag uitgestoken. In het hofbericht wordt loyaal verzekerd, dat Von Bismarck by de ontvangst in zijne vertrekken door den keizer, die hemharteiyk omarmde, den indruk van de diepste ont roering maakte. Later begroette hem de keizerin met hare kinderen. De eerste, die by Von Bismarck zyn kaartje afgaf, was de minister Von Boetticher, die echter niet ontvangen werd, omdat de keizer by Von Bismarck was. Aan de stndenten-vereeniging was door de politie verboden by Von Bismarck's aankomst zich en haie op te stellen. Vele winkels en werkplaatsen waren gedurende de uren van aankomst gesloten en aan het personeel was vryaf gegeven. Keizer Wilhelm had een onderhoud met prins Von Bismarck, dat een kwartier heeft geduurd. Wat daarin besproken werd, is niet bekend. Gisteravond heeft prins Von Bismarck Beriyn weer verlaten Om zeven uren reed Von BiB- marek van het konïnklyk paleis langs de Linden naar het station, evenals by zyne aankomst begeleid door een detachement kurassiers. Keizer Wilhelm zat in het rytuig naast zyn gast. In alle straten, welke het rytuig doorreed, werd Von Bismarck weer door eene talrijke menigte met buitengewone geestdrift begroet. Vele huizen waren geïllu mineerd. Toen prins Von Bismarck aan hetLehrter- station aankwam, waren daar vele generaalB aanwezig om den oud kanselier uitgeleide te doen. Keizer Wilhelm geleidde zyn gast naar den salonwagen, drukte hem harteiyk de hand en omarmde hem herhaaldelyk. Toen Von Bismarck vertrok, viel het allen, die aan het station waren, op, hoe langzaam en moeilyk de oud-kanselier liep. Von Bismarck steunde op den keizer, die hem met de meest mogelyke voorzichtigheid naar den trein geleidde. Zoodra de oud-kanselier plaats had ge nomen, richtte de keizer zich tot graaf Herbert Von Bismarck ^n onderhield zich daarna nog

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8