N°. 10406. Woensdag 34 Januari. A\ 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van !§pn- en feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEZER COUBANT; Voor Loiden per 3 maandenf j Franco per post Afzonderlijke Nommers u j0' PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ottioiëele 3£ennl*£revigeren. Vergadering van den Gemeenteraad van Lellen, op Donderdag 25 Jan.. doa namiddage te twoe uren. Punten tor behandeling: 1°. Voortzetting van «Ie behandeling der vooratellen tot wijziging van do Verordocingon, regelende het Lager Ouderwijs. 358 van 1892, 297, Sll 38j>, 363 van 1898 ca de aan don Raad over gelegde concept-varordeningen). 2°. Verzoek van 0. Ripping, oen vrgstolliDg en tcrug- betaliDg van schoolgeld, Hoogere Burgerschool voor Jongens. (8) 8°. Supi>letoire staat van begrootiDg, dienst 1898, ad ƒ1200.—. Kosten vernieuwing van de Tarf- msrktsbrag. (10 en 18) 4°. Voorstel omtrent do heffing van Havengeld. (11 en 19) 6°. Idem tot wijziging van de hefflDg van bruggeld en tot regeling van bediening der bruggen by naoht. (12 on 20) 0°. Idem botrekkolftk de verhoring vau den kelder onder het Raadhuis aau J. A. Frauk. tl3) 7°. Idem betrekkelijk de pacht en het tarief der Gehoorzaal mot de daaromtrent ingedlonde ath-eeaon. (14) 8°. Idem betrekkelijk do aansluiting van Nederland aan do Midden-Europeescbo tijdregoJing. (15) 9°. Veraoek van P. J. Huibers, om vrijstelling of terugbetaling va* scnoolgeld, Hoo^ore Burger school voor Jongens. (16) 10°. Idem van P. J. Vao Hoekon, tei bekoming van grond aan de Kijf/racht en ontheffing van de bepalingen van art 221 der Algemoene Politie verordening. (17 eu 21) 11°. Voorstel tot wijziging van do Verorden ngen op do heffing van eano Plaatselijke Direote Belasting. (318 dl 326) 12°. Bezwaarschriften tegen het Kohier der Plaatso- lyko Direote Belasting, dionst 1893. (349 van 1893) Openbare gezondheid. B. en We. van Leiden breugen bij deze ter alge- meene kennis dat, bjj Raadsbesluit van 80 November 1893 het perceel aan de BrandowijDegraoht No. 6, kadastraal bekend 8ectio B, No. 724, ten namo van Suzanoa Filippo, wed. van Daniël Haxemans, ie ver klaard te zijn ongesohikt ter bewoning, als nadcelig voor de gezondheid. Strekkende deze bekendmaking tor voldoening aan hot voorschrift van art 166 drr Algemeune Politie verordening van 6 Novembor 1879. Bargecieeeter en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Jan. 1894. E. KIST, Seoretans. Leiden, 23 Januari. Geiyk we reeds in ona vorig nommer mededeelden, was bet gisteren, 22 Januari, veertig jaar geleden dat dr. J. EL Gunning Jr., thans hoogleeraar te Leiden, hot leeraarsambt in de Ned.-Herv. Kerk aanvaardde, en lieten zyne vrienden en vereerders, en hy heeft er velen in het vaderland en daarbuiten, dien dag niet onopgemerkt voorbijgaan. De gedachte, om van hunne waardeoring door de aanbieding van het oveneons reeds vermeide album te doen biyken, te Ny- megeti het eerst uitgesproken, vond ter stond weerklank in aller harten, niet het minst in de gemeente van 's-Gravonhage, wier hordor en leeraar de heer Gunning meer dan twintig jaren was. Eene commissie aldaar gtvormd, by gestaan door eene regelings- commissio te Ny mogen, omdat de vervaar diging van hot album aan de Nymeegsche firma H. Ten Hoet was opgedragen, vond welwillende medewerking by verschillende pereonen in de voornaamste steden des lands, en zóó is het gelukt, om, zonder eenige ruchtbaarheid aan de zaak te geven, in zeer korten tyd eenige honderden handteekeningen van professor Gunning's beste vrienden, waarvan onkelen zelfs van buitenslands, de meesten gepaard met spreuk of gedicht of wel liefeiyk citaat, te vergaderen. By de aanbieding van het album, welke op den gedenkdag te Leiden plaats had door den voorzitter der Haagsche commissie, mr. O. "W. Star Numan, waren al deze bladen voor- loopig los in den band gelegd en eerst later zullen ze worden ingebonden. Wel was het ver kieslijk by zulk eene gelegenheid het geschenk geheel afgewerkt te kunnen aanbieden, maar mot opzet had men dit thans nagelaten, om enkele goede vrienden, die zoo licht door de regelingscommissie kunnen zyn overgeslagen, en nu eerst door de bladen van deze zaak zullen kennis dragen, nóg in de gelegenheid te stellen een album-carton by de firma Ten Hoet aan te vragen en zich zóó by de anderen aan te sluiten. Do prachtband is van echt marocco in Grollier-styi vervaardigd op het atolier van Lutkie en Cranenburg tes Hertogen bosch, en geeft van buiten aan de bovenzode een monogram te zien, - de initialen van den heer Gunning, en aan de onderzyde de jaartallen 1854 1894, terwyi aan debinnen- zyde een opengeslagen by bel, gedekt door kroon en ster, twee teksten toont. Wat den inhoud van het album betreft, zoo volgt na de opdracht, geschreven door de hand des voorzitters, op het eerste blad het Psalmwoord: „de Heere zal Genade en Eere geven," en op het onmiddeliyk daarna vol- goGoe, wel het hoogste aardsche eerbe toon, - do handteekening onzer geëerbiedigde K on in ghi - Bogen tes. Da ongeveer tweehonderd vyftig verd«r vol gende albumbladen z;jn verdeeld in twee *'LD' De eor~:u - als hoi ware een overzicht van den levensloop van dr. Gunning en bevat de album-bladen komende van die plaatsen, waar hy, korter of langer, heeft gewoond, afgewisseld door verscheidene photo- graphieën, die hem de hem dierbare plaatsen weer in herinnering brengen. Die reeks begint met Vlaardingen, de ge boorteplaats, en omvat verder Hoorn, Leeuwar den, Utrecht, Antwerpen, Heusden, Blauw kapel, Hilversum, 's Gravenbage, Amsterdam om te sluiten met Leiden, zyne tegenwoordige woonplaats. De tweede gro-p omvat de album-bladen uit alle andere plaatsen do6 lands, gerangschikt naar de orde der provinciën en hare classes, als ook eenige, die van buitenslands kwamen. Naar wy vernemen, zullen in de verga dering der afdeeling Leiden en ometreken van de Holl. My. van Landbouw op morgen (Woensdag-)avond belangryke mededeelingen worden gedaan omtrent de schade, welke de landbouw ondervindt door de gebrekkig© hand having der Botorwet en de wyze, waarop hierin verbetering zou kunnen worden gebracht. Ook zullen in die vergadering de pryzen worden uitgereikt in het afgeloopen najaar op de tentoonstelling te Amsterdam behaald Ter opleiding voor officier van gezondheid hier te lande bedroeg 1 Januari jl. het aantal militaire studenten: aan de ryks-universiteit te Leiden 1 en aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam 2, in het geheel dus 3, dat is 1 minder dan op 1 Januari van hot vorige jaar. Idem voor officier van gezondheid by het O I. leger: aan de ryks universiteit te Leiden 8, te Utrecht 12 en te Groningen 7, en aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam 10, totaal 37. Het totaal op 1 Jan. 1893 bedroeg 55, dus thans 18 minder. De manneiyke inwoners der gemeente Voorschoten, die op grond van hunne aan slagen in de personeele- of grondbelasting in een andere gemeente of als z g. lodger op de kieZerslyst wenschen te worden gebracht, moeten vóór 15 Febr. a. s. ter secrotario daarvan aangifte doen, c. q onder overlegging van hunne voor voldaan geteekendo aanslagbiljetten. De lotelingen der gemeente Voorschoten, die verlangen mochten by de zeemilitie te dienen, kunnen zich daartoe vóór I Februari a. s. ter secretarie aanmelden. Bedolven onder een schat van bloomen en kransen, do slippen van bet lijkkleed ge dragen door do predikanten by de Ned Herv. gemeonte te Schiedam C. De Wilde, C. L. v. d. Broek en P. A. E. Haffman en don predikant by de Evang.-Luth. gemeente aldaar, dr. J. W. Pont, werd gistermiddag te drie uren op de algemeene begraafplaats te Schiedam bet ïyk van ds. F. Haverschmidt in het familiegraf by gezet. Niet alleen, dat de stoet naar de begraaf plaats door eene groote menigte werd begeleid, maar door nog een grooter aantal personen, zoowel vrouwen als mannen, uit alle standen, werd hy daar opgewacht. Het was allen aan te zien, dat geen nieuws gierigheid, maar vriendschap en liefde, hartelijke deelneming in het groot verlies hen daar had samengebracht. Om de groevo schaarden zich het bestuur der afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarvan de over ledene voorzitter was, met haar eere-voorzitter, dr. Vaillant, aan het hoofd, de kerkmeesters dor Nederl.-Herv. Kerk, het bestuur van de afdeeling Schiedam van den Noderl. Protes tantenbond en van de Veroeniging „Paulus", de weezen uit het wees- en diaconiehuis, leerlingen en oud-leerlingen van don overledene, en vertegenwoordigers van de afdeeÜDg van den Protestantenbond te Vlaardingen en te Delfshaven. Onder de velen, die van elders waren ge komen om de plechtigheid by te wonen, bevond zich eene deputatie van het Leidsche Studentencorps, door wie een prachtige krans op de ïykbaar werd neergelegd. Op uitdrukkeiyk verlangen van den over ledene werd niet gesproken. Aangrypend was echter het oogenblik, waarop zyn leerlingen en oud-leerlingen hem uit de liederen van den Protestantenbond de verzen 1, 7 en 8 van Gezang 224 tot afscheid toezongen. Aandoenlyker en hartroerender hulde kon aan den kindervriend by uitnemend heid, den geliefden leeraar, niet worden ge bracht. Diep bedroefd, bedankto de eeDige zoon voor de aan zyn vader bewezen eer. De innige, zelfs teedere sympathie by dit overlyden, en door de tegenwoordigheid van zoo velen by deze uitvaart betoond, de tranen er geschreid, en het lied, dat er ruiechte, gaven een schitterend getuigenis, dat een zeer bemind man, edel van hoofd en hart, en van 't laatste niet het minst, een geliefd leeraar, de ziel van alles wat weldoen heet, is heengogap.il. Veel, onbeschrijfeiyk veol wordt aan hem verloren. Zyn genus zal nog lang wordon gevoeld en betreurd. In zyn geest zal kunnen worden gearbeid, maar toch nief zooals hy het heeft gedaan. H. M. de Koningin heeft aan de te Amersfoort bestaande vereeniging „Liefdadig heid" eene geldsom geschonken. In „Minerra" wordt te koop aangeboden een portret van Boerhave, geschilderd door J. Starreuberg in 1727 (doek 75 X 58 cM.) Jan C. De Vos, die, verleden week te Deventer in „De tante van Charley" zyn voet verstuikte, zit nu met zyn voet in het gips 6D zal vóór 1 Febr. niet kunnen optreden. Gisteren overleed te Vlissingen plotseling op G4-jirigtn leeftyd jhr. A. C. Van Haeften, gepensionneerd schout-by nacht. In den ouderdom van 79 jaren is op hot kasteel „Rozendael" overleden baron Van Neukirchen, genaamd van Nyvenheim, kamer heer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. Koning Willem III en coadjutor van de Duitsche ordo Baiye van Utrecht. By koninkiyk besluit is de majoor C. T. Verkerk, van het wapen dor infanterie, op pensioen gesteld en dat bedrag bepaald op ƒ1600 's jaars. Met ingang van 1 Febr. 1894: lo. aan mr. J. H. Geertsema, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college vau curatoren der Ryks universiteit te Groningen, met dank betuiging voor de diensten door hem in die Leirekking bewezen, en z\jn 2o. in het college van curatoren der Ryks-universiteit te Gro ningen bonoomdtot voorzitter, hot lid jbr. mr. P. J. Van Swinderen; tot leden, mr. C. C. Geertsema, commissaris der Koningin in de prov. Groningen, on jhr. mr. J. Remees van Iddokinge, rechter in de arr.-rechtbank te Groningen lo. in zyn rang ovc-rgoplaatst by bet 4de rog. infT de luit kol. W. G F. Snyder van den generalen staf, hoofd der Ildo afdeeling van bet departement van oorlog, uit welko j betrekking by eervol wordt ontheven, en 2o. belast mot de waarneming dor bGtrekkmg van hoofd der Ilde afdeeling van het departement van oorlog de kapitein J. A. Eybergen, van den gen. staf, thans leeraar by de Hoogere Krygsschool. T*ï eerbosch. Wy lezen in het Vaderland": Met spanning wordt door velen het rapport tegemoot gezien van de commissie, die benoemd is om een onderzoek in te stellen naar den toestand van do bekende weesinriebting te Neerbosch. Wy hebben inlichliogori ingewon nen, waaraan het to wyton is dat bedoeld rapport zoo lang uitblyft, en daaruit is gebleken, dat Let gerucht, alsof vertraging het gevolg zou zyn van groote verdeeldheid in den boezem der commissie, onjuist is. Wel zyn de leden hot niet over alle punten eens, maar de samenwerking laat niets te wenschen over. Het onderzoek was echter van grooten omvang voor de verschillende hoofdpunten, als voor de financiöD, de hygiënische Inrichting, de paedagogi8che quaestie enz., werden sub-corn- missiën benoemd, en het spreekt vanzelf, dat die commission niet alle op denzelfden tyd gereed waren. Eerstdaags wordt echter eene algemeene vergadering van de commissie ge houden, waarin men hoopt geheel goreed te komen. Reeds nu kan met zekerheid worden bericht, dat uit het rapport zal biyken; lo. dat de beschuldigingen van den heer Van Deth, meer in het bijzonder die, welke de zedelykheid betreffen, byna alle onwaar zyn; 2o. dat het flnantiëel beheer veel te wenschen overlaat 3o. dat by de lichameiyke kastydingen de grenzen der gematigdheid meermalen zyn overschreden; 4o dat men by het onderzoek van deze inrichting de medewerking van vrouwelijke hulp niet van gunstige zyde heeft leeren kennen. De „Tel." kan aan dit bericht van het „Vad." het volgende toevoegen: Van oneenigheid kan slechts in zooverre sprake zyn, als in de hygiënische commissie de eischen van de theoretici wel eens geheel strydig waren met die van hen, die uit ondervinding wisten, hoe moeilyk de eischen der hygiëno in de praktyk zyn toe te passen. Wat het flnantiëel beheer betreft, gaven zy, die de inrichting met hunne liefdegaven steunen, byna onbeperkte volmacht aan den heer Van 't L. om daaruit zooveel hy wenschte ook zyne huishoudeiyke uitgaven te bestryden. Overigens werd er b. v. nooit eene begrooting opgemaakt; die was, meende de heer v.'tL., onnoodig voor een liefdewerk dat van Gods goedheid afhankeiyk was. Toch gaf hy, toen hom gewezen werd hoe wenaohelijk oene begrooting alleen voor zyn lateren opvolger zou zyn, toe, dat daarin verbetering moest gebracht worden Het rapport der commissie zal dan ook de wenschelykheid uitspreken, dat een meer algemeene commissie van toe zicht ovoi do weesinriebting worde benoemd. De heer Van 't Lind6nhout heeft erkend, dat hy zich by liebameiyke kastydingen, o.a. by de beruchte scöne in de kapel, wel eens door drift heeft laten vervoeren. Hy en anderen verklaarden overigens, dat in dat byzondere geval de diefstal eerst ontdekt was, nadat de weezen zich in de kapel bevonden. Blykbaar heeft ook zyn vcorbeold ten gevolge gehad, dat de onderwijzers meer dan noodig was met een rotting rondliepen en daarvan gebruik maakten. Hieroy houde men in het oog, dat lichameiyke kastyding in het systeem van opvoeding, zooals dat in de Weesinrichting wordt gevolgd, volkomen thuis hoort, en ook voor vele der verpleegden zeer noodig mag genoemd worden. Wat mevrouw Van 't L. betreft, was de commissie vol van lof over haro bekwaam heden als administrate©; men betreurde hot echter, dat by haar weinig of geen sporen waren van de moederlyke zorg, die in de eerste plaats voor ouderlooze kinderen zoo onontbeerlijk is, en dat aldus van haar niet de heilzame invloed uitging, die voor de dik- wyls diep verwaarloosde kinderen zoo hoog noodig was. De commissie zal voorstellen, het getal verpleegden voorloopig niet te vergrooton; het streven moet zyn het maximum van 1000 niet te overschryden. Wat de voeding betreft, moet het oordeel over de laatste jaren verre van ongunstig luiden; de commissie is overtuigd dat do overgroote meerderheid der weezen in dat opzicht in de inrichting in veel gunstiger conditie kwamen dan zy voor dien tyd ge weest waren. Ten slotte acht do commissie in het ver volg een nauwkeurig genesskuudig onder zoek van de weezen, voor zy in do inrichting worden toegelaten, gewenscht, daar zeer zwakke of ongezonde kinderen niet meer moeten opgenomen worden. Sedert eenigen tyd worden door den heer Van Deth in ons land lezingen gehouden, hoofdzakelijk bestaande in eene herhaling der beschuldigingen, in zy no brochures nedergelegd. Do correspondent van het „Hol." te Rotterdam hoeft in do rumoerige wijzo, waarop gister avond aldaar zulk eene vergadering is gehouden, reden gevonden er een verslag van te zonden, waaraan het volgende is ontleend: Te voren was kenbaar gemaakt, dat er plaatsen voor 15 on 10 cents verkrijgbaar zouden zyn on het publiek had hiervan zoo gretig gebruik gemaakt, dat reeds lang vóór het bepaalde uur de groote zaal van het Ver kooplokaal, dio naar schatting ruim duizend personen kan bevatten, geheel gevuld was, terwyl nog een zee van menscheu, het grootste deel in het bezit van kaarten, vergeefscho pogingen aanwendde toegang te verkrygen. Eindeiyk deelde een inspecteur van politie aan een der ingangen namens den heer Van Deth mede, dat over 14 dagen weer eene vergadering zou worden gehouden, waarop dan zy toegang konden krygen. Toen zakten de menschen zachtjes aan af, doch niet voor dat door de politie met de wapens ruim baan was gemaakt De zaal zelfs bood een woeligen aanblik; het publiek bestond biykens het da verend applaus dat opging toen de heer Van Deth op de verhevenheid verscheen, grooten- deel8 uit diens veroerders. Toen eene aanhaling uit de brochure over volwassen meisjes werd medegedeeld, word geroepen: „Ik protesteer 1" en hoorde men tot stilte aanmanen, waarop nogmaals protest- kreten, van denzelfden kant en het geroep: „Gooi hem or uit 1" van den anderen kant weerklonken. Gelukkig kwamen er eenige politie agenten binnen, die een der aanwezigen voor eigen veiligheid de zaal uitbrachten. Ten gevolge van ait incident verwyderdon zich ook vele vrouwelyke toehoorders; toen ging de heör Van Deth weer door de met de voorlezing van zyne rede. Intus8chen kreeg de vergadering er biyk baar pleizier in om zooveel mogeiyk rumoer to maken, zoodat than6 de toejuiching, het gelach en geschreeuw hoe langer hoe harder werden. Er was gelegenheid tot debat, ook grooten- deel8 gevoerd door hen, die de zaak uit het oogpunt van de heer Van Deth beschouwden Door een der aanwezigen werd den heer Van Deth nog gevraagd wat waar was van de bewering, dat hy zyne bereidwilligheid had te kennen gegeven om de brochure niet te laten drukken, als hem eene z-kere som werd gegeven. Het antwoord luidde, dat indertyd vier hoeren, die hun naam niet wilden zeggen, den heer Van Deth hebben opgezocht en hondordduizend gulden zouden hebben aan geboden als hy naar Amerika wilde verhui zon. Vol verontwaardiging had hy dit afge wezen. Tegen 11 uren werd voorgesteld de veront waardiging der vergadering uit te spreken over hot nog vry rondloopen van Van 't Lindenhout, de langdurigheid van het onder zoek der commissie en het talmen der justitie om zich in de zaak te mengen. Hieraan werd voldaan. Gemengd Nieuws. Wanneer wy uit eene woning de vaderlandsehe driekleur zien wapperen, denken wy onwillekeurig aan eene feesielyk- heid, welko binnen de muren aldaar gevierd wordt. Dit was dan ook het geval in een perceel aan de Haarlemmerstraat, met name het lokaal „Ephralm". Daar waren gisteravond do leden der Timmerlieden- en Modelmakers- Vereeniging met hunne vrouwen en meisjes byeeDgekomen om het een-en-twintigste jaar feest te vi-ren. Zooals begrypeiyk is, had de muziek, alvorens de officiëele opening plaats had, eenige nommers ten beste gegeven. De heer H. Boterman8, als president, opende de ver gadering met een woord van wolkom aan den beschermheer, de patroons, de donateurs en verdere genoodigden. Spreker noemde het een zeer verheugend feit dat het aantal donateurs in het afge loopen boekjaar zich zoo had vermeerderd. Het strekt de vereeniging tot eer; zy beoogt dan ook niet alleen hun, die aan het ziekbed gekluisterd worden, te steunen metgeldeiyke offers aan welke verplichting zjj des te moer kan voldoen door toetreding van heeren donateurs—, maar zy stelt ook de maatschap- pelyke belangen op den voorgrond, en dair, waar hot kan, mede to werkön tot bestendiging dier belangen; dit kan, volgens spreker, niet beter geschieden dan door samonwerking van heeren patroons met hunne ondergeschikten, want daardoor alleen kan men veol doen en langs dezen weg hoopten de leden aan vele toestanden eene goede joplossing te geven. Een daverend applaus viel spreker, na zyne openingsrede, ten deel. Uit het verslag van den secretaris, den heer C. J. Van Tol, blook dat het lodental thans 133 bedraagt; 11 leden traden tot de ver eeniging toe; 7 leden bedankten, terwyl be- stuurderen zich tot hun leedwezen verplicht zagen een drietal leden, wegens het misbruik maken van ziekengeld, het lidmaatschap te ontzeggen. Gedurende het boekjaar werd ont vangen ƒ1151.40, terwyl de uitgaven waren f 901,40. Dit is ook wel een bewys dat de vereeniging met ziekten te kampen heeft gehad en den steun der donateurs zoo zeer noodig heeft. Door bedanken en aftreden onderging het bestuur eenige verandering. De reservekas neemt steeds in bloei toe, daar zy jaarlyks met f 25 wordt versterkt. Na het uitbrengen van deze verslagen werd door alle aanwezigen met volle borst het „Welkomstlied" gezongen, waarna de werk zaamheden een aanvang namen van het voor deze gelegenheid geëngageerde gezelschap van den heer Soesman, dat hier ter stede reeds zeer gunstig bekend staat. De heer Soesman en de dames Mary en Anna werden by hun optreden daverend toe gejuicht. By de groote komische operette: „In den Maneschyn", en bet blijspel: „Cla- retten, of het misverstand van een wynkooper", amuseerden do aanwezigen zich kostelyk. Het gezelschap voldeed ook dezen avond weer aan zyne verplichtingen. Dat onder al dit feestvioron de zioke niet vergeten werd, bleek uit eene gehouden collecte welke opbracht f 8.50, waarvoor de president dank zeide. Als slot volgde: Eon geanimeerd bal, waar aan door velen werd deelgenomen en dat tot aan don morgen aanhield. Een paar dagen geledon heeft de heer C. Wagenaar Jr. zyne zaak in droge- ryen, verfwaren, parfumerieën enz. aan don Nieuwen Ryn 33 tegenover do Botermarkt geopend, in het perceel, waarin vroegor een filiaal van galanterieën, byouterieön enz. was gevestigd. Het heeft dus wel eene geheel andere bestemming gekregen. In verband daar mede is er dan ook inwendig veel verbouwd moeten worden, zoodanig dat men er thans het uitstekend gevolg van kan zien. De flinke winkel kan inderdaad tevens netjes genoemd worden, terwyl de ruimte achter de groote

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1