beeft van hot bestuur vergoeding gekregen voor de geleden schade. Door dou Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beucbikkia^en genomen: Civiel Departement. Öntulageu: Uit ande dienst do gewezen klerk bij de Wees- en 13oedelhi»tu r te Mikaaser J. Aar.*; de gewezen deniw.arder b{j den landraad van de stad en vooreteden van Batnvia C. F. Willems en de gewezen klerk bjj de landraden to Mr. Cornells en Bokr.sfio C, L. Brann. Gesteld. Ter beschikking van den voorzitter van do landraden to BonJowosso on Djember (Benoeki) ten eindo to worden b last met griffiers- werkzaamheden bij dlo rechtbanken, do ambtenaar voor de jecbterLjjke macht Mr. M. O. Offorbaua. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan D. Wakkers coner akt! van toelating tot uitoefening als apothekersbediende der artsenjj-bfcreidkanst in Ned rlacdsch-Iod'.ë, Overgeplaatst: Yan de controle-afdoeling Gedong. afd. Demak, naar de hoofdplaats 8' marang de conti oleur let-e kl. H. W. Hoeke. Geplaatst: In do controle-h fdeeling Gedong de controlenr 2de kl. H. Somermcger; in de controle- afdoeling Poorwodadi, afdeeling Grobogan, do ads- pirant-controleur F B Yodegol. Departement van Oorlog. Verleend: Twee Jaron verlof naar Europa wegens ziekte, aan den 2den lait. der inf. J. W. Beholten. Overgeplaatst: Bjj den gewest, en pl&ateel. geneesk. dienst der Weatorafd. van Borneo te 8ambas de off. van gez. 2do kl. to Batavi t O. L. Van Sleeden. Geplaatst: By aankomst bij den gewest, en plaat-iel. geneosk. d onst in do 3do mil. afd. opJnva to 8ooraba a, do off. van gez. 2 le kl. best. voor don dienet b. t. 1. F. 6. Btibbe; by den gewet, on plaatsel. geniedienst in de leto mil. afd. op Java te Weltevreden, de kapitein der genie, van verlol nit Nedorland terugverwacht H. It. Do Yries. Verleend: Twee maanden verlof Daar Soeka- boeml tot horstel van gezondheid aan den kapitoin der inf. B. E. Lamie eone maand verlof naar Djokdjokarla tot herstel van gezondb. aan den kapt. der inf. B. L. Hagedoorn eone maand verlof naar Sal&tiga wegens ziekte aan den 2deu luit. dor inf. E. Col\jn; een jaar verlof naar Enropa wogens lwng- dnngen dienst, aen den laten luitenant der inf. E. W. Ostroig. G emengd Nieuws. Na oen jaar van zorgen, welke eene vereeniging op zich heeft, mag men wel één avond hebben, dat men die alledaagscho beslommeringen van zich wendt; dit was dan ook het geval met de vereeniging „De Vriend schap", welke bestaat uit die leden, die zorgen voor du bereiding van een ODzer eerste mond behoeften; met andere woorden gezegd: de Bakkersvereeniging. De leden daarvan dan waren het, die Zaterdagavond in het schouw- burglokaal „Vondelhoven", aan den Stations weg, met hunne vrouwen en meisjes waren bijeengekomen om daar hot 18de jaarfeest te vieren. Tegen acht uren ontsloten zich de deuren v-tn het feestlokaal en tegeu het uur der opening voor de samenkomst waren echier alle plaatsen ingenomen. Eerst ba l uo muziek een drietal nummers uitgevoerd, waarna de heer C. J. Campfens de vergadering opende met een woord van welkom ain hoeren patroons, donatours, go nooJigdon, leden en verdere introducée's. In het kort gaf do heer Campfens verslag van der» toestand der vereeniging gedurende het aUeloopen jaar, waaruit o. a. bleek dat de stand van het ledental stationnair was; alleen had de voreoniging het verlies van een tweetal barer leden te betreuren, wier nage laten betrekkingen in het voorrecht mochten dseh-n van het sedert enkele jaren opgericht uitkeoring8fond8 by overladen, hunne bestelde uitkeering te ontvangen. Na het zingen van het Welkomstlied volgde de opvoering van„Iwan de ïyfoigone", tooneel- spel in vijf tafereelon, door F. Van der Stempel. Hij, die de rol van Iwan vervulde, en zy, die voor Paulowna spoelde, kweten zich, niet tegenstaande hunne moeilijke rol, vrij goed van hunne taak; hetzelfde kan ook gezegd worden van degenen, die meer ondergeschikte rollen te vervullen hadden. Allen schenen er veel work van te hebben gemaakt, zoodat de slotsom washet geheel liep flink van stapel. In do kleine pauzen vroolykte de muziek de gemoederen weer wat op door het spelen van: „Die Wachtparade komt", „Afscheid van het Vierde", enz., enz. Het slotstukje: „Eene kleine vergissing", wekte ieders lachtlust op. Ook de hierin optredende leden en dames speelden zóódanig dat zy na afloop met een langdurig applaus de blijken van goedkeuring mochten ontvangen. Na het zingen 7an nog eenige feestliederen, naai liet bal een aa'.vang, waaraan, hoewel rosds zeer laat in den nacht, ooor vele paartjes, Ouden zoowel als jongeren, werd deelgenomen, en dat een zeer goeden afloop had, zoodat dit 18de jaai feest der bakkersvereeniging wederom tot de geschiedenis behoort en menigeen nog lang in de herinnering zal bleven. Mot het oog op de bepaling, voorkomende in de verordening, regelende de invordering dor plaatselijke belasting op de houden, dat ieder houder van één of meer dezer dieren, die aan de bolasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan vóór of op den 31 sten Januari a. s. by den gemeente-ontvanger aan- jgif o to doen, zal zeker niet ondienstig zijn ie vermelden dat wegens overtreding dezer bepaling, het vorige jaar 17 personen tot boete of bochtenis zijn veroordeeld door de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenbage. Ook vernemen wij dat op het laten losloopen van trek- en waakhonden hot toezicht zal verscherpt worden. Uit de by de zich alhier gevormd hebbende commissie, tot onderzoek naar de Werkloosheid te dezer stede, gedane aangiften blykt dat de werkloozen bestaan uit 25 timmer lieden, 28 grofs meden, 8 voorslagers, 6 behan gers, 34 ververs, 9 zandvorjners, 7 steen houwers, 28 metselaars, 79 opperlieden, 12 warmoezier 24 kleormakers, 13 schoen mak is, schippers, 21 fabrieksarbeiders, 58 sjouwers en 53 verschillende personen, te zuilen 419. By vonnis van de arron d.-r e c h t- fe&r.k te 's Gravenbage werden heden o. a. roordoeldM. B., dienstbode aldaar, wegens diefstal, tot 6 maanden; W. S. P. er» J. H S. aldaar, wegens diefstal van katten tot 7 dagen; J. H. S. en J. F. P. aldaar als voren tot 3 dagen. Nu de vaart weder open i6, hadden zich Zaterdag-morgon, een grootei aantal passagiers dan gewooniyk, naar den aanleg steiger in het dorp Woubrugge, begeven, om per stoomboot „Carsjens" de stad Leiden to bereiken. In dat voornemen werden zy echter teleurgesteld, daar hun vervoermiddel, dat gewooniyk om halfacht aldaar aankomt, om nogen uren nog op zich liet wachten, en niet is gekomen. Een deel der passagiers keerde onvoniebterzake huiswaarts, terwijl de overigon langs een omweg, of te voe:, hunne Loidsche reis moesten ten uitvoer brengen. Het voor enkele dagen onder de gemeonto Lisse govonden lyk is gebleken te zyn van zekeren „Van den Oever". De onge lukkige was meestal zwervende en scbyut eenige dagen vóór het ongeval nog gezien te zyn, teiwyi hy in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, zoodat de mogelykheid bestaat dat hierin de oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht. Volgens verklaring van anderen zou de man zich moeten hebben uitgelaten dat hy zyn armoedige levensomstandigheden zat was en besloten was een eindo aan de zaak te maken. Heden vieren Johannes Van der Fits en diens vrouw, Maria Tel®, te liypwetering, hunne veertigjarige echtver- eeniging. Zeker zal het oen ouden luiljes, die nog eene uitstekende gezondheid genieten, niet aan blyken van belangstelling ontbreken. In een logementje, tevens bier- huis, op de Delftschevaart te Rotterdam, werd een uitdrager door eon man aangesproken, die mededeelde dat hy voor hem een mooi boedeltje te koop wist, afkomstig uit de woning van eer» gepensionneerden kapitein. De uitdrager, uii geen geld by zich had, spoedde zich op aanhouden van den onbe kende naar huis om dit te halen en keerde spoedig met een wolgevulden buidel in het bierhuis terug. Alvorens nu den koop te gaan sluiten, werd eerst, op uitnoodiging van den vreemdeling, een kaartje gelegd, hetgeen ten gevolge had dat de uitdrager in betrekkelyk korten tyd een bedrag van f 150 a f 200 verloor, waarmede de winners blijkbaar be hendige kwartjesvinders zich yiings uit de voeten maakten. Naby de beurs te Leeuwarden waggelde een beschonken man over de straat en maakte daarby kabaai. Een agent van politie waarschuwde hem voor de gevolgen, doch daarnaar wilde de dronkaard niet hooren. De agent trachtte daarop den man naar het bureel te brengon, maar dat viel teg n. Twee, drie agenten waren hierloe zelfs niet in staat Niet eerder dan toen 13, zegge dertien, agen ten hunne behulpzame hand hadden geboden, gelukte het hun dezen in verzekerde bewaring te brengen. In eene vergadering van leden der brandwaarborg maatechappy „Hallum" is eene som van ƒ1000 uitgeloofd aan dengene of degenen, die voldoende aanwyzing kunnen geven omtrent de brandstichtingen, die to St Anna Parochie hebben plaats gehad. Deze som zal worden gesteld in handen van don officier van justitie te Leeuwarden. Krachtens een vonnis van de arrond.--rechtbank te Breda zyn de vaste goederen van den landbouwer te Oostorhout, ten wiens huize verleden week tydens den gerechteriyken verkoop van diens inboedel oproerige tooneelon plaats haddeD, in beslag genomen. In de maand Januari van het vorige jaar stierven in de gemeente Aengwir- den 7 personen. Ten gevolge van het heerschen der influenza is thans het getal overledenen sedert 1 Januari jl. reeds tot 19 geklommen. Een man te Udenhout, die vroeger wegens krankzinnigheid eenigen tyj op Voor burg had doorgebracht, heeft Donderdag een pistoolschot gelost op eene bejaarde vrouw. Volgons algemeen gevoelen heeft de man in eene vlaag van waanzin gehandeld. Als gewooniyk met garen en band rond- ventendo, kwam hy by de bewuste vrouw en vroeg haar, of zy geen briofjo van hem ontvangen had. Op het ontkennend antwoord iosto hy a bout portant een pistoolschot op haar; de kogel drong het voorhoofd binnen, en de ongelukkige stortte doodelyk gewond neer. De man ging vervolgens weder rustig zyne waar venten, totdat hy door een mare cbaussee word aangohouden. By het plaats gehad hebbende onderzoek in zake den diefstal met braak in de villa van den heer P. By voet, te O verveen, die zich nog steeds te Parijs bevindt, is ge bleken dat worden vermist: 2 zilveron dessert vorken, 2 zilveren theelepels, 1 zilveren horloge, 1 zilveren flakon, 1 antieke flakon met ver gulden dop, verschillende kleeding en schoenen. De aangehoudene •Vrouwenfelder heeft reeds bekend en opgegeven dat door hem en Fens do gestolen voorwerpen te Amsterdam zyn verkocht. Ook heeft hy bekend den diefstal met braak aan den Vy verberg te 's-Gravenhage. Zaterdag bewoog zich een troep van meer dan dertig socialistische arbeiders langs den openbaren weg te Sappemeer, by de ingezetenen op lysten en andere wyze gelden inzamelende voor de werkloozen. De samenscholing, hierdoor ontstaan en waardoor de rust in de gemeente werd verstoord, gaf den burgemeester aanleiding den staat van beleg af te kondigen en alle samenscholingon by de straat te verbieden. Marechaussees en politie surveilleeren tot handhaving van dezen maatregel by den open baren weg. Door enkele burgemeesters is geklaagd, dat de werkloosheid in hunne ge meenten belangryk wordt vergroot door de aanwezigheid van vele met langdurig wintor- verlof zynde miliciens. Velen* dezer zyn zoons van behoeftige ouders; zy loopen ledig, zoeken zelfs geen werk en vergrooten het getal werkloozen. Bedoelde burgemeesters geven, naar men aan de „Tel." meldt, in overweging, aan mili ciens een zoodanig langdurig verlof niet anders te verleenen, dan na gehoord advies van het hoofd der gemeente, van waar die miliciens herkomstig zyn. Te Atrecht is een kolonelvan de goüie spoorloos verdwenen. De kolonel was Vrydag jl. uitgegaan ora zyne gewone wan deling te doen. Nog altyd worden de vreemde lingen te Brussel ontvangen door lieve, vrien- delyke juffertjes, die meenen haren oom, of peter van den spoortrein te zion komen, hem bartelyk omholzen en dan, hare vergissing ziende, beschaamd de vlucht nomen. Onge lukkig heeft dan gewooniyk het horloge of de portefeuille van deu oom ook de vlucht ge nomen. Een Paryzer verzekeringsagent raakte op dio manier Woensdag nog 130 fr. kwyt. Eene oplichtery op groote schaal is in den Amerikaanscben staat Iowa ontdekt. De directeur en twee geneeshoeren van de pensioenkas deden pensioenen toekennen aan gezonde lieden, die zy voor verminkt verklaar den. De gelden deelden zy met de gepension neerden. Op deze wyze hebbeD zy reods eenige jaren lang ongeveer 80,000 dollars jaarlyks verduisterd. Uit Lens wordtgemelddatdemyn- compagnie van Pas-de Calais weder eenige mynwerkers in dienst heeft genomen, die ten gevolge der jongste werkstaking ontslagen waren. Oproer aan boord. Een der Parysche bladen heeft gisteren een telegram ontvangen uit St. Nazaire, meldende dat de havenpolitie aldaar heeft gevangengenomen den scheepstimmerman (een neger) van het schip „Edouard Suzanne", dat de reis doet van Rotterdam naar PortPirie. Deze scheeps timmerman had den stuurman gedwongen to St.-Nazaire binnen te loopen. De gezag voerder werd op de reis gewond. Men verwacht dat de stuurman en vele matrozen morgen in hechtenis zullen genomen worden. De ontploffing aan boord van de „Equatour." De justitie te Bordeaux begint te vorderen met haar onderzoek naar den oorzaak van de ontploffing aan boord van hot stoomschip „Equateur." De houten deksel van het kistje, dat ont plofte, is gevonden en droeg aan den binnen kant de indrukken van muntstukken, welke inet kracht daartegen waren geworpen. Nu bevonden zich aan boord slechts vier kistjes met geld, waarvan drie verzondon waren uit Bueno8-Ayres en één uit Montevideo, het eerste met een aangegeven waarde van 16,000 frank en het laatste van 11,000 frank. Twee dezer kistjes zyn ongeschonden gevonden en bevatten uitsluitend zilveren muntstukken, hoewel was opgegeven, dat ze goud en zilver bevatten. Alle kistjes, zoowel die uit Buenos- Ayres als uit Montevideo, waren afgezonden door den heer Superveiole aan de heeren Offroy Co. te Parys. Ook onder de over- biyfselen van het ontplofte kistje werd geen spoor van goud ontdekt, zoodat de kistjes in elk geval zyn opgegeven voor eene hooge waarde, dan zo werkeiyk bevatten. Uit het onderzoek der goöoode matrozen is gebleken, dat hunne lichamen niet het minste spoor vertoonden van projectielen, welke hon hebben getroffen. Er schynt dus geen bom in het kistje verborgen geweostte zyn, maar toch werden de matrozen door de ontploffing gedood. De heer Supervielle is een bekend bankier te Buenos Ayres, die zeer ryk is en dealge- meene achting geniet, zoodat niet is aan te nemen, dat hy zich aan eene dergelyke mis daad heeft schuldig gemaakt. Vandaar dat de verdere uitslag van het gerechteiyk onder zoek met belangstelling tegemoet wordt gezien. Volgens de „Agence Havas" vermoedt de justitie dat een der ondergeschikten van den heer Supervielle een gedeelte van het geld, hetwelk in de kistjes moest worden gedaan, heeft gehouden en in plaats daarvan de kistjes heeft gevuld met eene ontplofbare stof, biykbaar in de verwachting, dat de ver duistering van het geld door de ontploffing niet aan het licht zou komen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t U ontraadt in het „Leidsch Dagblad" van heden aan uwe lezers de onderteekening van de adressen ter adhaesiebetuigiüg aan de in voering van den M.-E. tyd; uwo redenen daarvoor zyn de door prof. Fockeraa Andrew opgegevene in zyn schryven aan den Gemeente raad u noemt die afdoendemag ik nu zoo vry zyn u eenige inlichtingen te vragen? lo. is het me niet duidelijk, wat ter wereld de geestkracht van het Nederlandsche volk met de kwestie te maken heeft. Hiervan ben ik overtuigd, dat geen vervroeging van den dag kan plaats hebben zonder algemeenen maatregel. 2o. zie ik niet in, dat de regeering, wan neer ze gehoor geeft aan bet verzoek van vele Nederlandersdaardoor „bukt voor een paar spoorwegmaatschappijen; zyn die vele Neder landers misschien handlangers dier maat- schappijen 8o. begryp ik niet, hoe men verwachten kan, dat do Nederlanders, wanneer dit in hun belang zou blijken, niet zoo verstandig zouden zyn het begin en het einde der werkzaam heden te bepalen op halve uren. De Hoogere Burgerschool alhier begint al sedert jaren (misschien wel van het begin af?) om half- negen, omdat dat voor de school 't best is. Zou het Bestuur of de man, die dat ingesteld heeft, de eenige verstandige zyn in Nederland? Waarom zou men op scholen, kantoren en dergelyken, waar men nu om 9 uur begint, by invoering van M.-E. tyd niet om halftien (nu 8 50) kunnen of willen beginnen Dat de Nederlanders niet bydehand genoeg zouden zyn om met dien M.-E. tyd om te springen, durf ik niet aannemen. Werkelijk, Mynheer de Redacteur, dat schry ven van den heer Fockema Andre® maakt een eenigszins zonderlingen indruk; doel van het geheel is, aan te toonen dat invoering van M.-E. tyd niet goed is, omdat aie niet vervroegingmaar verlating van den dag zal ten gevolge hebben; de heer F. A. zou dus vervroeging wel goed vinden, (er ten minste niets tegen hebben); hy wil dus hetzelfde, heeft ten minste geen bezwaar tegen hetgeen de voorstanders van den M.-E. tyd willen, maar, zegt hy, „Myne Heeren voorstanders! onze Nederlanders hebbon zoo veel „geestkracht," dat ge ze, zoolang ze niet willen, door een plompe klokverzetting er niet uit krygt 's morgens, integendeel, ze blyven er langer in, de braven. Maar ook, als ze eenmaal willen, laat de klok maar gaan, zooals ze gaat, op een goeden morgen zyn ze allemaal vroeg by de pinken." Verder vind ik 't vreemd dat het essentièele van 't stuk, een klein gedeelte op het eind, komt aanslepen achter: 1. een verhandelin- gotje over die geestkracht dor natie; 2. over die hoogstgevaariyke spoorwegmaatschappyen; 3. een uiteenzettinkje van de nadeelen van den Greenwich-ti^d. Ten slotte nog deze opmerking; mochten alle scholen, groote kantoren, e. d., nominaal een half uur later beginnen, wat ik zeer waarschyniyk acht, (een heel uur lykt me wel wat stout om algemeen toegepast te worden en zou in 6ommige tyden van het jaar in den middag vrij groot ongerief ver oorzaken), dan zal de vervroeging slechts 10 minuten bedragen, zeker niet veel do moeite. Zou een zekere leukheid ten opzichte van deze question brülante misschien ook het raadzaamst zyn? Een lezer. BUITENLAND. Frankrijk. De radicaal socialist Goblet was van plan heden by de Kamer een voorstel tot grond wetsherziening in te dienen en daarvoor urgentie te vragen. De Kamer heeft het tractaat met Siam goedgekeurd. In eenige groote Fransche provincie steden hebben de gasverbruikers een verbond gesloten tegen het monopolio der maatschap pijen. Hun streven heeft in de Kamer steun gevonden, zoodat zich nu een groep heeft gevormd tot verdediging van de belangen van gasverbruikers. In do eerste vergadering dezer groep werd eone commissie benoemd om de quaestie te bestudeeren en een plan de cam pagne voor te stellen. Een medewerker van de „Éclair" heeft met generaal Riu een onderhoud gehad over den toestand op Madagascar en de mogeiyk heid van een nieuwen veldtocht. Generaal Riu verklaarde dat daarvoor nu 12,000 of 15,000 man noodig zouden zyn. Te Parys was het gerucht in omloop, dat de toestand van den heer Floquot, die sedert eenige dagen ongesteld is, plotseling is verergerd. Men vertelde zelfs, dat de ge- neosheeren den toestand als zeer ernstig be schouwen, 13 ui tsclilaiid. In den Rijksdag werd Zaterdag de beraad slaging over de wynbelasting voortgezet. De afgevaardigde Payes, van de Zuidduitsche Volksparty, hield eene lange rede tegen het ontwerp; hy herinnerde er aan, dat in 1870 door de regeering van Noord-Duitschland ver klaard was, geen rijksbelasting op dea wyn te willen invoeren. De Wurtemberg8che minister-president baron Von Mittnacht gaf toe, dat eene dergelyke verklaring destyds gedaan was; rechtens had die verklaring echter geen kracht, en in allen gevalle had zy nu niets meer te beteekenen. De Wurtembergsche regeering, vervolgde de minister, biyft by haar vroegere bezwaren tegen de wynbelasting en kan daarom hare goedkeuring niet schenken aan het wetsont werp in zyn tegenwoordigen vorm. Maar tegen eene belasting op mouaseerenden wyn enkunst- wyn heeft zy geen bezwaar. Onder groote beweging van de vergadering stelde Kardorff, van de ryksparty (vrye conser vatieve party), onmiddelijke verdaging voor, ingevolge de verrassende verklaring van den Wurtembergschen minister. Dit voorstel vond echter geene voldoende ondersteuning en kwam dus niet in stemming. De staatssecretaris van financiën Von Posa- dowsky wees er op, dat de Wurtembergsche regeering in zake de wynbelasting van het begin af loyaal te werk was gegaan, want ofschoon zy haar weinige ingenomenheid met de belasting duideiyk te kennen had gegeven, zond zy niettemin hare ambtenaren naar Beriyn om het ontwerp uit te werken. Minister Von Mittnacht dankte voor deze erkenning van de loyauteit der Wurtem bergsche regeering, en voegde er by, dat hy den rijkskanselier reeds vroeger zyn voor nemen had medegedeeld, in den Ryksdag de ▼erklaring van 1870 te berde te brengen. De staatssecretaris van buitenlanclsche zaken, baron Marscha!!, bevestigde dit, en merkte op, dat de Wurtembergsche regeering, aldus handelende, slechts haar gronwettig recht uitoefende. Na een langdurig debat werd het ontwerp- wynbelasting naar eene commissie verzonden, dezelfde die over de zegel- en de tabak-be lasting te rapporteeren heeft. Het einde van de beraadslagingen had Zaterdag aanleiding gegeven tot buitengewone opgewondenheid. De Wurtembergsche minister-president Von Mittnacht bevestigde, dat de Pruisische re geering by de oprichting van het Duitsche ryk in 1870, de belofte had afgelegd nimmer de invoering eener wynbelasting te zullen voorstellen. Ofschoon deze belofte nu geen rechtskracht heeft, zal Wurtemberg zich tegen het ontwerp blyven verzetten. De toestand der wynboeren is van dien aard, dat de invoering dezer belasting onmogeiyk is. Hun bestaan zou door verhooging der lasten in gevaar worden gebracht en daarom kan geen Wurtembergsche regeering haar toestemming geven tot de invoering eener wynbelasting. Reeds gedurende do rede van den heer Von Mittnacht, begonnen de afgevaardigden onrustig te worden en gaven zy telkens op luidruchtige wyze hun goed- of afkeuring te kennen. Zoodra echter de minister zyn rede had geëindigd, ontstond een algemeen rumoer, terwyl vooral de leden der linker- zyde op buitengewoon luidruchtige wyze hun instemming met zyne verklaringen be tuigden. Uit de houding van de leden van den Bondsraad aan de minister-tafel bleek duideiyk, dat z|j niet weinig met de zaak verlegen waren. Het voorstel van den heer Von Kardorff, om onmiddeliyk de zitting te schorsen, opdat den kanselier de gelegenheid zou worden gegeven de noodige ophelderingen te ver schaffen, werd bestreden door het centrum, alsmede door de liberalen en de sociaal democraten. Zoowel Eugen Richter, die het woord voerde namens de Duitsch-vryzinnigen, als de sociaal-democratische leider Singer be toogden, dat de Ryksdag het niet als een buitengewoon verschynsel moest beschouwen, wanneer een van de vertegenwoordigers der Bondsstaten zelfstandig optrad. Tevens ver klaarde de heer Von Posadowsky, dat de regeering geen aanleiding vond om eene schorsing der zitting te verlangen. Derhalve werd dan ook het voorstel van den heer Von Kardorff verworpen. Slechts een paar leden der conservatieve party stemden er voor. Italië. Het gerucht loopt te Rome, dat ook de Bank van Alessandria en Piemont surséance van betaling heeft gevraagd. Uit Palermo wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat op Sicilië thans alles rustig is. De soldaten te Villaiba werden door de inwo ners mot de kretenLeve de KoningLeve het leger! begroet. Dezelfde ontvangst viel hun ten deel in Montalbano. Oo.nteurijk-Hoiig-.-Moiiarcliie. De toestand van het ministerie Wekerle en van de liberale party in Hongarye is niet zonder gevaar, al rekent men uit, dat indien allen, die zich hebben afgescheiden van de party en alle leden der oppositie tegen de kerkelyke wetsontwerpen stemmen, de regee ring altyd nog eene meerderheid van twintig stemmen zal hebben. Doch niet alle leden der oppositie zullen tegen de regeering stem men. Hierop rekent deze evenwel niet; zQ vertrouwt, dat de steun harer eigene part voldoende zal zyn. In het Omladina-proces te Praag wer den Zaterdag jl. weder twee beschuldigden verhoord, die evenwel alles herriepen wat zy vroeger voor den rechter van instructie hadden verklaard. Zy zeiden dat zy by het eerste verhoor uit angst niet hadden geweten wat zy verklaarden. Groot-Britannië. Op het congres van den Engelschen myn- werker6bond te Leicester is een motie aan genomen, waarby de wenschelykheid van naasting der mynen door den Staat wordt uitgesproken. De Engelsche regeering heeft uit Sierra Leone een officiéél bericht ontvangen van eene overwinning op de Sofa's. Het expeditiecorps onder aanvoering van kolonel Ellis overrom pelde in den ochtend van 2 Januari een ver sterkt kamp van den vyand. Van de Sofa's werden 200 gedood en 77 gevangen genomen; meer dan 400 vrouwen en kinderen, die door deze slavenjagers gevangen werden gehouden, werden door de Engelschen in vryheid gesteld. De Engelschen hadden by deze gelegenheid slechts één doode en één gewonde, terwyl zy een groot aantal geweren buit maakten. Volgens de laatste berichten uit Bulu- wayo is Lobengula geneigd zich over te geven. Hy schrikt daarvoor echter terug ten gevolge van den dood van majoor Wilson. De Kaffer koning heeft den indunadie hem tot den terugtocht overhaalde en den aanval op den troep van majoor Wilson leidde, ter dood doen brengen. Kolonel Goold-Adams is tot Inyati, het hoofdkwartier der Bechuanaland politie, door gedrongen. In alle richtingen, waar de ge wapende tegenstand nog voortduurt, zyn sterke patrouilles gezonden. Rusland. De toestand van den tweeden zoon van den czaar, grootvorst Georgowitch, die, zooals men weet ernstig ziek is, wordt steeds be- denkelyker. Men vreest voor zyn behoud. Volgens een telegram uit Konstantinopel

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2