PREDIKBEURTEN Voor de botrekking van ge meen te-veld wachter te Haarlemmermeer heb ben zich 74 sollicitanten aangemeld. De in zake het faillissement Buddenborg, preventief gevangen zittende De Groot te Heemstede en Vernè te Uillegom, zijn door de arrondiasemonts-rechtbank te Haarlem op vrije voeten gesteld. Men meldt aan de „N. R. C." uit Schiedam: Eenige dagen geleden is door de politie eene vervolging ingesteld wegens het overbrengen van een 3 jarig kind uit een besmet gezin, te Rotterdam woonachtig. Heden is geconstateerd dat het kind zelf lijdende is aan pokken. Het kind wordt naar eene barak overgebracht, het gezin waarin het hier verpleegd werd, is ter observatie in het ziekonhuis opgenomen en do woning ontsmet. Een goede honderd werkloozen kwam gisteravond om 8 uren op den Dam to Amsterdam bijeen, met het doel eene avond wandeling te maken. Het comité was niet vertegenwoordigd. Een uit de menigte plaatste zich op den rand van het voetstuk van hot monument en deelde mede, dat gisterochtend in „Constantia" besloten was ook avondwande lingen te houden. Hy maande aan dit kalm te doen en ook niet te zingen. In de eerste rijen kon men dezelfde dragers van een paar schoppen en een bezem, die gistervoormiddag ook werden medegevoerd, ontwaren. Van den Dam trok men door Warmoes straat, Oudebrugsteeg, Niouwendijk, Mozosen Aaron8traat, Voorburgwal, Heerengracht en Kalverstraat naar den Dam terug, waar de wandelaars werden uitgenoodigd om zoowel hedonvoormiddag als des avonds weder voor eene wandeling bijeen to komen. Er viel niets bijzonders voor. Een klein getal nieuwsgierigen volgde bet troepje. Te Amsterdam is op de Handels- kade do 27 jarige werkman Schuurman van de H.-IJ.-S.-M. uit een seinpaal, waarin hij geklommen was tot het verrichten van eenige werkzaamheden, gevallen en aan de gevolgen overleden. Bevroren a ar dap pelen. In schier geheel Friesland is men tot de treurige ont dekking gekomen, dat de aardappelen, ten gevolge van de strenge vorst, zijn bevroren. Vooral de landbouwers uit den bouwhoek zullen veel schade IJjden, wijl hun z. g. „aardappel bulten" of „hoopen" ook door den winter z(jn aangetast. Te Lisserbroek is uit de Ring vaart opgehaald het lijk van een in dien om trek welbekenden bodelaar v. d. O., die het laatst, in beschonken toestand moet gezien zijn, zoodat vermoed wordt dat hij in dien toestand te water geraakt en verdronken is. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks halféón, brak bij den land bouwer H. T. te Elp, gem. Westerbork, een hevige brand uit. De bewoners konden zich ternauwernood redden, terwijl niets, ook niet de levende have, kon worden in veiligheid gebracht. Alles was verzekerd. Door de politie te Hoogezand is tegen den sociaal-democratischen onderwijzer A. Robertu8 van Kielwinde weer proces- ver baal opgemaakt, naar aanleiding van eene door hem uitgesproken rede. Ook te Groningen is by eene kassiersfirma eene cheque groot f 20 op de Zuidhollandsche Credietvereeniging te 's-Gra- venhage in betaling aangenomen. Later bleek dat de opgegeven naam J. C. Post by die veroeniging niet bekend was. De verdachte was van plus minus 60-jarigen leoftyd, droeg het haar naar beneden gekamd, was van middelmatige lengte, forsch gebouwd en deed zich als een zeer net persoon voor. Hy sprak met Hollandsch accent en ging uiterst zorgvuldig gekleed. NO. C.) De mannen van Appelscha.— Vrydagmorgen te 9 uren zyn de drie mannen van Appelscha uit de gevangenis te Groningen ontslagen, waarin zy hun straftyd van één jaar hadden doorgebracht. Op straat werden zy opgewacht door eenigo partygenooten uit Groningen en Appelscha. De Groningsche sociaal-democraten hadden tegen 's middags 2 uren een meeting aange kondigd, waarin de drie ontslagenen ook zouden komen. De drie mannen verlangden echter te veel naar vrouw en kinderen, dan dat zy langer in Groningen wilden blyven don noodig was, zoodat zy reeds te 10 uren per trein naar Appelscha terugkeerden. In de meeting van 's middags in „de Toe komst", welke zeer druk was bezocht, deelde Urban mede, dat de gezondheid der mannon niets to wenschon overliet, en dat hunne sociaal democratische neigingen in de gevan genis niet het minst geloden haddenintegen deel. Nog deolde Urban mede, dat door het comité der werkloozen pogingen in het werk waren gesteld, om de grooto zaal van „de Harmonie" te huren voor het beleggen van •en groote gecombineerde meeting van alle corporaties, die zich werkverschaffing ten dool stollen, doch dat do directie van „de Har monie" geweigerd had om hare zaal daarvoor beschikbaar te stellen. Behalve dat do mannen van Appelscha niet op de vergadering waren verschenen, was ook Van Emmenes, die toegezegd had hot woord in de vergadering te zullen voeren, niet gekomen zoodat het vry wel eeu vergadering manquóe was. Urban vergastte daarom de aanwezigen op eene socialistische redevoering, welke by ein digde met de uitnoodiging om een wandeling door de stad te gaan maken, waaraan slechts door een klein deel der aanwezigen werd voldaan. In sommige bladen werd voor eenigen tyd gemeld, dat de verveners te Apel- scha (Fr.) besloton hadden, dit jaar geen turf te laten graven, daar de aftrek van turf in het jong6te najaar zeer gering was. Dit be sluit zou ten gevolge hebben, dat de veen arbeiders zonder werk en zonder brood zouden zyn. Het blykt gelukkig dat het bericht bezyden de waarheid is; een dergeiykbesluit is door de verveners niet genomen. Daarente gen hebben de meeste verveners aan hunne arbeiders reeds turfgraven toegezegd, al zal er wellicht niet zooveel turf als gewooniyk gegraven worden. Het gerechtshofteLeeuwarden heeft in hooger beroep Willem Snippe veroor deeld tot 2 jaren gevangenisstraf, met bevel tot inhechtenisneming. Do voorloopige gevangenhou ding van den notaris K. Th., te Roermond, is door de rechtbank aldaar met 30 dagen verlengd. Te Hensbroek (N.-Holl.) viel de arbeider K. by het snoeien uit een boom. Kort daarop stierf hy. Hy laat eene weduwe en 4 kinderen na. Het slachtoffer van den ver- raderlyken aanslag te Terhoiden, Piet Jansens, is gisternacht overleden. De moordenaar is tot heden niet bekend. Het aan een ander blad ontleende bericht omtrent eene werkstaking by de firma Ter Kuile en Morsman te Enschede is naar de „Tel" verneemt onjuist. Hot bericht heeft betrekking op een geval, dat reeds eenige jaren geleden plaats had. De politie te Hamburg heeft ter bestryding van het mond- en klauwzeer bepaald, dat op de veemarkt varkens slechts 7 dagen mogen blyven en in de stallen van het abattoir niet langer dan 3 dagen. Do onverkochte Deonsche runderen moeten na de markt van Woensdag naar de slachtplaats worden gevoerd en daar afgezonderd blyven van het inlandsche vee en mogen niet eerder naar de markt teruggebracht worden. De stad Wiesbaden heeft een aardig buitenkansje gekregen. Eene ongehuwde dame, moj. Marie Stubel, die onlangs te Nervi by Genua is overleden, heeft hare geboortestad haar geheele vermogen vermaakt, dat op onge veer 1 millioen mark geschat wordt. By het overryden van een spoor- wegbrug naby St.-Raphaël, in California, is do locomotief van een personentrein ontspoord. Do brug stortte in en de trein werd in den stroom geworpen. Zeven reizigers verdronken, de overigen konden gered worden. Te Parys is dezer dagen de bier huishouder Pousset gestorven, die door het invoeren van het Beiersch bier in Parys een groot vermogen had verworven. Aan eenigen zyner trouwste stamgasten heeft hy legaten vermaakt tot een gezameniyk bedrag van 800,000 fr. Aan vele klanten, die nog by hem in het kqjt stonden en in het testament met name genoemd worden, heeft hy alles kwyt gescholden. Zyne nalatenschap bedraagt meer dan 2'/a millioen franken. De „Figaro" vertelt dat de pre sident Carnot Vaillant voorwaardeiyk genade zou verleenon. De doodstraf zou niet vol trokken worden zoolang Frankryk van anarchistische aanslagen verschoond biyft. Vaillant zou dus in gyzeling worden gehou den. Het bericht heeft veel van een boule vard-grap. Derde „Pniël"-lezing. Gisteravond, als steods precies te acht uren, ving de derde der zes winterlezingen in „Pniöl" aan. We hadden de zaal voller verwacht. Of boezemt „De held van Khartoum," Charles Gordon, van wiens grootheid en moed voor nog luttel jaren de geheele wereld gewaagde, het Leidsch Christ, publiek geen belangstelling meer in? Dr. J. H. Gunning, conrector te Zwolle, had eene zware taak op zich genomen. Zulk een man als Gordonzulk een levensloop als die van den „Chineeschen Gordon"; zulk oen heldenfiguur als „de held van Khartoum," wiens geschiedenis met de meest ingewikkelde feiten uit de laatste jaren als saamgoweven iszulk een Christen pbilanthroop als de Genie officier van Gravesend „met zyn goed gezicht"; zulk een man des goloofs, enkel eenvoud, maar daardoor juist met zulk waarachtig zelf vertrouwen, zulk een man wordt moeilyk, zelfs niet in twee volle uren, naar waarheid geschetst. Het verwondert ons dan ook niet, dat de voordracht in haar geheel wat gejaagd was, en dat de pauze achterwege bleef, maar geen van beide heeft don hoorders byzonder gehinderd. Dr. Gunning had zich voorgenomen Gordon als mensch te schetsen. Hy deed dit naar aanleiding van aanhalingen uit Gordons brieveD, voornameiyk aan zyne zuster, en aan de hand van modedeelingen uit de geschiedenis, waarin Gordon optreedt, zonder wapen oflyfwacht, enkel mot zyn bekenden rotting wandelstaf, maar die zich dan ook om hem groepoert, ons den man, enkel liefde, wars van alle vertoon en wreedheid, die een vriend was van armen en verdrukten; een vader voor zyne „schapen", hoe groote schavuiten zy ook wezen mochten; die wilde horden in onder worpen legioenen herschiep; die vrienden en vyanden eerbied en ontzag inboezemde, zoo zelfs, dat zyne gevangenen gaarne zyn beste stryders werden; de held, die door de macht van zyn persoonlykheid landen en volken behoerschte; do grootste schelmen gedwee, als lammeren, deed uiteengaan; ge heel alleen oproer bedwong; door zyn voort varendheid allen, die hem omringden, bezielde of met vrees vervulde, en toch zelf ver klaarde: „niets meer te zyn en te kunnen, dan de zak ryst, hobbelende op den rug van eenen kameel in de woestyn". Niets en toch alles, dat was Gordon. Dr. Gunning verklaarde deze schynbare tegenstrydigheid Yoor zyne hoorders en wees er vooral in zyn slotwoord op, hoe er na Paulus, den grooten heidenapostel, misschien nooit een Christen geweest is, in wien twee zóó tegenstrydige gevoelens eenheid waren, nl. het besef van volkomen onmisbaarheid en dat van volkomen nietigheid, als in Charles Gordon. Ook maar eenigszins beknopt weer te geven, wat we gisteravond te hooron kregen, laat de groote uitgebreidheid der stof niet toe. Dr. Gunning heeft, naar 't ons voorkomt, zyn doel bereikt en ons een beeld geteekend van „den menseh Charles Gordon." Wy zyn er hem hartelyk dankbaar voor. L. Zondag 21 Januari 1894. Catechismus: Zondag 14. Collecte ten behoeve van het Minnehuis. Voorm. te 10 u. Nam. te 2 u. Avond te 6 u. PIETERSKERK. Voormiddag, De Hoest. Avond, Briét. HOOGLANDSCHE KERK. Voormiddag, Van der Lip. OOSTER KERK. Voormiddag, Oberman. Namiddag, Segers. MARE KERK. Voormiddag, Van Boekeren. Woensdag-av. halfacht, De Wolff. BETHLEHEMSKERK. Namiddag, Oberman. PIETERSKERK. Woensdag-middag, Van der Lip. Openbare Huwelijksinzegening. EGLISE WALLONNE. Matin k dix heures, Chavannes. LUTHERSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Evelein. Avond 6 uren, Van Kleeff. REMONSTRANTSCHE KERK. Voormiddag halfelf, Hagen. DOOPSGEZINDE KERK. Voormiddag 10 uren, Kutsch Lojenga. GEREFORMEERDE KERKEN. HOOIGRACHT. Voorm. 10 en 'e avonds 5 uren, Van Proosdy. Zondag 10. Woensdag middag halftwee, Huweiyksbeves- tiging. Woensdag-avond halfacht, Van Proosdy. Bybellezing over Psalm 7. HEERENGRACHT. Collecte voor de Theologische School te Kampen. Voorm. 10 en 's avonds 5 uren, de heer Vrolyk, van Scheveningen. OUDE VEST. Collecte voor Predikants weduwen en weezen en voor Emeriti predikanten. Voorm. 10 en 's avonds 5 uren, Rudolph. Zondag 6. GEREFORMEERDE KERK NIEUWE RIJN. Voorm. 10 en 's avonds 6 uren, Van Loon. Zondag 2. Donderdag-avond halfacht, Van Loon. BETHLEHEMSKERK. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdagavond halfnegen, Bybellezing, Oberman. ZAAL NOORDEINDE. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Dinsdag-avond 8 uren: Lidmatensamenkomst met vrouwen, Briët. WIJKGEBOUW LEVENDAAL 101-106. Zondag-voorm. 10 uren, Kinderkerk. Donderdag-avond halfnegen: Bybeloefening, De Wolff. Kerkelyke attestatiën moeten worden aan gevraagd by den wykpredikant en ingeleverd aan de kostery der Pieterskerk. De aanmelding by den koster voor de kerke lyke huwelyksinzegening moet geschieden des Maandags te voren, en de aangiften tot den doop uiterlyk daags te voren en niet later dan te negen uren des avonds. Do collecte voor de Hooglandsche Kerk heeft, Zondag 7 dezer, opgebracht f 27.79. In dank ontvangen van Mej. N. N. 25 ets. voor de Chr. Scholen en 26 ets. voor de Zending. Ds. BRIÈT. Met dankzegging ontvangen van een werk man, „uit dankbaarheid", f 2 voor de Chr. scholen, van eene mevrouw f 1.50 voor de Zonding, f 1 voor de Chr. Wykvereeniging. S. H. J. DE WOLFF. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Méline, de leider der protectionnisten, is tot president der commissie voor de invoer rechten gekozen. Van deze, uit 33 leden bestaande commissie, zyn slechts 6 vryhandelaars. De overigen zyn protecdonnisten en voorstanders van de hand having van het tegenwoordig tarief. Velen hunner willen de rechten op graan zelfs nog verhoogen. De eerste vergadering der com missie heeft Dinsdag plaats. De ontploffing, welke eergisteravond Neuilly in opschudding heeft gebracht, schynt aan eene ellendige kwajongensstreek te moeten worden toegeschreven. Ieder die de plaat6 der ontploffing heeft bezocht, kan moeilyk anders gelooven. Een paar ruiten in de serre zyn gesprongen en op den muur, waartegen de vermeende dynamietbom was neergelegd, is eene zwarte vlek gebrand. Van ernstiger aard moet de gelukkig ver hinderde aanslag tegen de prefectuur van politie zyn, ten minste te oordeelen naar het geheim zinnige stilzwygen, waarin ieder zich daar hult. Uit de „Dóbats" ziet men echter onder meer dere, naar het schynt officieuse mededeelingen, dat-men aan de prefectuur verklaart, dat het gevonden projectiel niet gevaariyk was en met houtzaagsel was opgevuld. Dili tsohlaud, De wyn-belasting van den minister Miquel heeft in den Duitschen Ryksdag tot dusver al geen gunstiger onthaal gevonden dan de tabaksbelasting. Ook dit ontwerp werd namens de regeering verdedigd door den staatssecretaris Von Posa- dowsky, doch niet minder heftig dan de tabaksbelasting bestreden door de woord voerders der andere partyen. Eerst verklaarde zich de liberale afgevaardigde Schmidt uit Elborfeld namens de vryzinnige volksparty, Richters vleugel der liberalen, tegen het ont werp en daarna legden de heeren Burkiin, Braubach en Dietz dergeiyke verklaringen af namens de nationaal-liberalen, het centrum en de sociaal-democraten. De heer Von Posa- dowsky beantwoordde ten slotte deze sprekers en kwam op grond van de ongunstige ont vangst, welke ook aan dit voorstel van den heer Miquel ten deel viel, tot de slotsom, dat men in Duitschland ook al niet behoeft te beproeven de belasting op weelde-artikelen te verhoogen. De wyze, waarop de finantiöele moeilyk- heden zullen worden opgelost en het tekort zal worden gedekt, blyfe dus nog steeds even ODzeker. Misschien komt er te dezen opzichte meer licht, zoodra de behandeling derbegroo- ting in den Pruisischen Landdag is begonnen. De heer Miquel ten minste is van meening dat de uitslag der beraadslagingen over het tekort op de Pruisische begrooting niet zonder invloed zullen blyven op de beslissing, welke betreffende de oplossing der finantiöele moei- lykheden in den Duitschen Ryksdag zal wor den genomen. Of ook het ontwerp betreffende wyn belas ting naar de commissie zal worden verwezen is nog onzeker, want de liberale party heeft voorgesteld dit ontwerp uitsluitend in den Ryksdag te behandelen en het dan als afge daan te beschouwen, ten einde bet ty'dverlies uit te winnen, dat door de toch vruchtelooze commissie beraadslagingen zou worden ver oorzaakt. Naar aanleiding van het uiteendry ven der werkloozen, na afloop hunner byeenkomst in Friedrichshain, by Beriyn, door de politie, heeft de chef der politie eeri onderzoek doen instellen, ten einde uit te maken of de klachten over het optreden der politie agenten al dan niet gegrond zyn. De anarchist Ellendt werd gisteren wegens beleediging des keizers in een dagblad-artikel, veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, terwyl hem het recht werd ontzegd, gedurende oen jaar eenig openbaar ambt te mogen bekleeden. De sociaal-democraat Werner, de leider der zoogenaamde „onaf- bankeiyken," die eveneens terecht stond, werd vrygesproken. De aandrang van de partygenooten der beide beschuldigden by dit proces was zoo groot, dat de voorzitter buitengewone maat regelen tot handhav'ng der orde moest nemen. Beigië. Men weet, zegt het „Handelsbl. van Antw.", dat de cholera gedurende de laatste weken nogal erg te Charleroi en omtrek heeft ge woed. Ziehier eene opgave van de sterfgevallen, welke in 't geheel 144 in getal zyn, op de 366 personen welke door de ziekte werden aangotast: Charleroi 23, Dampremy 23, Mar- chienne 47, Mont sur Marchienne 8, Couillet 1, Chatelineau 12, Montigny-sur-Sambre 17, Jumet 1, Lodelinsart 4, Qilly 2, Marcinelle 6. Eene cholera vorminge ziekte heeft in de gemeente Auvelais een aantal slachtoffers gemaakt. Vyf volwassen personen en twee kinderen zyn reeds gestorven. Een lazaret wordt gebouwd. De 'regeering van den Congo-staat heeft bericht ontvangen, dat do Arabieren onder aanvoering van het opperhoofd Rumalitza, op 20 October by Kassongo de Belgische troepen onder bevel van Dhanis en Ponthier hebben aangevallen. De aanval werd afgeslagen, maar kapitein Ponthier stierf vyf dagen later aan de bekomen wonden. Commandant Dhanis wacht de aankomst af van artillerie en ver- storkingen, die in aantocht zyn om offensief op te treden. Kapitein Ponthier had reeds vele jaren aan den Congo doorgebracht en reeds menigmaal met succes tegen de Arabieren gestreden. In Maart 1893 werd hy er opnieuw heengezonden aan het hoofd van eene talryke troepenmacht, bestemd tot versterking van de expeditie, welke onder commandant Dhanis was uit gezonden tot beteugeÜDg van den slaven handel. Nauwelyks eenige weken geleden kwam het bericht van de eerste overwinning van Ponthier op de Arabieren; tevens werd toen gemeld dat hy zich spoedig by Dhanis zou aansluiten. Het eerste gomeenschappeiyk op treden van de beide expedities togen den vyand kostte al dadelyk het leven aan een der bevelhebbers. Groot-Brltannlë, De gisteren gehouden vergadering van deh mynwerkersbond te Leicester nam een motie aan, waarin verklaard wordt, dat naasting door den staat van de gezameniyke mijnen gewenscht is. De regeering ontving een officiëele depeche uit West-Afrika, meldende dat het expeditie corps onder kolonel Ellis, hetwelk tegen de Sofas opereert, in den ochtend van 2 Januari op een sterk verschanst vyandeiyk kamp stieft De Engelschen doodden tweehonderd man en vingen zeven en zeventig inboorlingen op, terwyl zy eene massa wapenen en krijgsbe hoeften buit maakten. Vierhonderd vTouwen en kinderen, die doof deze slavenjagers gevangen werden gehouden, zyn door de Engelschen bevryd. Het verlies der Engelschen bü deze affair© was zeer gering. Spanje. Maarschalk Martinez-Campos heeft zich gé- ïyk de telegraaf gisteren meldde, te Melilla ingescheept aan boord van den kruiser „Conde Venito," welke hem naar Magazyn zal bren gen. Vandaar zal de maarschalk, die, naar men weet. als buitengewoon gemachtigde der Spaansche regeering naar den sultan is ga zonden, zich naar Marokko begeven. Martinea Campos wordt uitsluitend begeleid door tien officieren vier ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken en de noodige be dienden. In het geheel bestaat het gevolg van den maarschalk dit veertig personen. Martinez Campos wordt den 21sten te Magagan verwacht. Daar zal hy twee dagen blyven en dan na een onderhoud met den Spaanschen gezant, markies Potestad de reis voortzetten. De „Figaro" verspreidt geiyk men weet, het bericht, dat de koningin-regentes van Spanje met den kleinen koning incognito tQ Parys zou komen. Gebeurde dit, dan zou ev gevaar zyn dat moeder en kind niet meer in Spanje konden terugkeeren. De gissing dei gemoederen is daar zeer sterk en de antijj monarchale partyen winnen weder veld. Maar zonder toestemming der Cortes kan de regentes het land niet verlaten en deze komen eerst over vier weken byeen. Wat overigens haar zou kunnen bewegen naar Parys te gaan, waar haar gemaal zoo laf werd beleedigd, is ni^ gemakkeiyk te raden. Italië. Weldra zal het Parlement van Italiö wedSfr byeenkomen. Reeds zyn vele afgevaardigden te Rome en men vsrzekert, dat de meesten de houding der regeering goedkeuren, ofschoon de gematigde en de radicale oppositie van Crispi's eigenmachtige handelingen een wapen tegen hem pogen te smeden. De „Fanfulla,,i spreekt van „zeer velen, die vinden, dat da regeering al te veel party trekt van de ver* daging der Kamer en al te veel bewonde ring aan den dag legt voor methoden, welke meer in overeenkomst zyn met de instellin gen van vreemde, ofschoon met Italië ver» bonden staten." Het aantal personen, die hunne beleg gingen by de Spaarkas te Rome komen opvragen, is zoo groot, dat de administratie verscheidene loketten heeft laten aanbrengen om aan al de aanvragen te kunnen voldoen* Zuid-Afrika. Het verheugt ons onzen lezers thans té kunnen mededeelen, dat de heer G. A. Odé, wd. secretaris aan het departement van onder- wys, na verdere onderhandelingen de hem. aangeboden betrekking van lands historie-; schryver heeft aanvaard. Het salaris, den heer Odé daarvoor aangeboden, bedraagt 500 pd. st. per jaar, benevens de gebruikeiyke reis* en verbiyfkosten naar de maatstaf van een hoofdambtenaar voor de dagen, dat de heer Odé ter inwinning van de noodige informatie van Pretoria afwezig moet zyn. Verder is den heer Odé 50 pet. toegezegd van de eventueel© netto profijt van de op^ brengst van zyn werk; terwyl ZEd. naar alle waarschijniykheid by behooriyke vervulling zyner plichten tot leeraar in de aardry ks« kunde en geschiedenis aan het Staatsgymnar sium zal worden aangesteld; een betrekking, die de heer Odé voor zyne komst naar Afrika aan een gunstig bekende inrichting van mid? delbaar onderwys in Nederland hoeft bekleed;' Wy kunnen voorts onzen lezers melden dat de heer Odé op het gebied van Aardryks» kunde en Geschiedenis by verre geen vreem deling is, maar dat integendeel deze beid^> vakken zyne hoofdstudie hebben uitgemaakt^ welke hy uit liefde voor de wetenschap by voortduren heeft aangehouden en op welk gebied hy ongetwyfeld in het bezit is van een der meest uitgebreide privatie bibliotheken in Zuid-Afrika. Wat de heer Odé tot dusverre, uit privaat iniatiatief reeds ten behoeve van het schoolwezen, voor de geschiedenis der Z.-A. Republiek heeft gedaan is door onbe voordeelde nieuwsbladen hoogst gunstig ont vangen, en daar het overtuigend is gebleken, dat de heer Theal in geen geval genegen waa het werk op zich te nemen, durven wy gerust beweren, dat de regeering onder de omstan digheden geen betere keuze had kunnen maken. De heer Odé is vol ambitie en voor zoover het yver en lust betreft, zyn wy overtuigd dat het hem in de uitvoering van zyn werk, daaraan alhans niet in 't minst zal ontbreken. Wy wenschen derhalve beide de regeering en den heer Odé van harte geluk met deze

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8