N«. 10404. Maandag: 22 Jaiiuari. A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Feuilleton. HET SLOT ELKRATH. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1-10. 1.40. 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Over de bekende plannen van don gemeente raad van Opsterland tot vermindering der armoede in die gemeente laat een der anti-revolutionnaire leden van de Prov. Staten van Friesland, de heer H Pollema, zich uit in de Standaard. Zyn betoog werpt op de zaak en op de houding van het college van God. Staten tegenover dit plan een ander licht, dan wat de heer Van Zinderen Bakker daarover in het S. W. ontstak. Aan zyne mededeelingen ontleenen wy, dat men in Opsterland vele woeste gronden heeft, ver oorzaakt door afgegraven hoogveen. Do toestand ■waarin vele veenarbeiders, vooral in den herfst en winter, verkeeron, is dikwerf betreurens waardig. Voor de lage venen hebben Fries- lands Staten in den loop dezer eeuw maat regelen genomen door slik- en armengelden te heffen. Hier geldt het echter meer de hooge venen en de arbeiders, die na afgraving werkeloos zyn en elders ook geen werk kunnen vinden. „By de jongste gemeenteraadsverkiezing zegevierden in Opsterland de socialisten en al dadelijk was merkbaar, dat de socialistische staatstheorieën hier zouden worden toegepast, voor zoover mogelijk. De socialist wenscht, dat uit de publieke kas zal worden voorzien in al de behoeften der maatschappij, dat de instellingen, die dat doel bevorderen, door de gemeenschap beheerd worden en dat de arbeiders het benoodigde levensonderhoud van die gemeenschap moeten ontvangen. „Al dadelijk was dit merkbaar bij het arm wezen. In Opsterland en byna in gansch Friesland heeft men Staatsarmenzorg. De toe passing der Armenwet, zooals ze ook door Gedep. werd voorgestaan, werkt die in de hand. Kolossaal stegen in Opsterland de uit gaven van het armwezen en toen de onge lukkige noodwet kwam, was het eind niette overzien. Tal van gemeenten redeneeren dan ook„uitgaven min inkomsten is een tekort van zooveel, waarvoor Den Haag goed is." „Eene verdere uitbreiding van deze beginselen zie ik dan ook in 't veel besproken plan van 'tin cultuur brongen van woeste gronden, zoo als dat in Opsterland zal gebeuren. Hoe zal dat ondernomen worden? De gemeenteraad heeft daar niets minder op touw gezet, dan een landbouwonderneming, waarvan de exploitatie rechtstreeks van den Raad zal uitgaan. „De Raad koopt land, brengt in cultuur, koopt mest, bouwt en verkoopt aardappelen, betaalt arbeidsloon aan zyne arbeiders, enz. enz. De Raad treedt hier dus geheel in de plaats van een landbouwer. Besloten werd om aardappelen te bouweneen plan om haver te bouwen werd verworpen. „Dit plan is dus geheel iets anders dan hot 121 cultuur brengen van woeste gronden, die aan de gemeente toebehooron, óm ze later in erfpacht te geven. „De Raad neemt hier al heel de taak der maatschappij op zich Dit zal, consequent doorgevoerd, ook moeten leiden 1 t kinder voeding, kinderkleeding enz. en O: aak der ouders gaat over op den Raadwaartoe trou wens in Weststellingwerf de voorstellen reeds gedaan zyn. Keurt men Opsterlands plannen goed, dan ligt de verdere consequentie voor de hand. „Ik zie in die plannen niet anders, dan de doorvoering van 't socialistisch systeem. Die plannen moeten juist van dat systeem ontdaan wordenmaar zooals ze daar liggen, staat myn politiek beginsel my in den weg om ze te 'steunen. „De Provinciale Staten van Friesland wer den door eene motie van den heer Van Vliet in de gelegenheid gesteld om san Gedeputeer den te eischen, die plannen door. spoedige afdoening goed te keuren, door fiat op die gemeentebegrootingen te geven. Over dat voor stel kan ik kort zyn, omdat het de bevoegd heid der Staten geheel overschreed. In de Provinciale wet is geen enkel artikel aan te geven, dat aan de Statenleden recht geeft, om Gedeputeerden zoo iets voor te leggen. Ware het voorstel aangenomen, de vernietiging door de Koningin was te verwachten geweest, ge lyk trouwens by de behandeling voldoende is gebleken." Eene andere vraag ismoet men het nu by de afkeuring dier plannen laten en geen ant woord geven op de vraag: Wat moet er dan gedaan worden? De schr. weet volstrekt niets nieuws, maar z. i. is overheidsbemoeiing hier noodzakelijk. De Staten van Friesland zyn ook vroeger in dien geest opgetreden. Het in cultuur brengen der woeste gronden, welke na afgraving der hooge venen overbleven, werd krachtig aangemoedigd door de ondernemers bfi verschillende resolution vrij ie stellen van hoofd-, schoorsteen- en consumptieve lasten; daaraan danken de plaatsen He '-ren veen, Drachten en Gorredyk hun ontstaan. Dien weg bewandele de overheid woei- Zy geve den ontgmners voorrechten, sub^id:ën, stelle in cultuurbrengen verplichtend en bij weige ring ga men tot onteigening voor de gemeente over, die ze dan in erfpacht aan de arbeiders kan geven, nadat ze eerst in cultuur zijn gebracht. In het Jaarboekje voor 1894, uitgegeven door de Yereenigirig van levensverzekering, behandelt prof. MolengraafF de viaag hoe de Nederlandscho wetgever, wanneer de politieke beslommeringen hem eens mochten veroor loven aan de overeenkomst van levensverzekering do aandacht te schenken, die by aan dit onderwerp reeds voorlang had behooren te wijden, de beschik king van den verzekeringnemer, dat de door hem bedongen uitkeering na zijn overlyden zal geschieden aan een of meer t>y name of by hoedanigheid aangewezen personen, behoort te behandelen. Naar het oordeel van den schr., hebben de bevoordeelingen van derden ingeval van over ïyden van den verzekeringnemer, by de over eenkomst van levensverzekering bedongen, reeds onder het geldende recht geen an'er rechtskarakter dan die van testamentaire be schikkingen voor het veröogen en zyn zy dus onderworpen aan de b-->ei kingen, welke overigens gelden voor bescUkkingen by doode, en hebben zy ook teg6no»er de schuldeischers der nalatenschap en tegjftover den fiscus geen ander karakter. In die lichting echter beweegt de Nederlandsche jurisprudentie zich niet. Terecht, naar de meeting van het W. v. h. 7?., dat echter daarin een reden te meer ziet om zich te voegen by den aandrang dat de Neder landsche wetgever m deze zyn plicht doe. Jure con8tituendo bestaat er geen reden waarom het bedrag, dat door het overlyden uit een levensverzekerings contract opvorder- baar wordt, indien de bevoordeelde niet zelf de premies heeft betaald, voor de heffing van een successierecht niet met een geërfd of by legaat verkregen bedrag op één lyn zou wor den gesteld. En wat het burgerlyk recht be treft, beantwoordt het W. v. h. R. met prof. Molengraaf! de vraag ontkennend of het een goede wetgeving mag heeten, die toestaat de grootste sommen by overlyden te verzekeren ten behoeve vaii dezelfde personen, wien by uitersten wil zelfs het. geringste voordeel niet mag worden toegekenddie verbiedt door schenkingen onder levenden of by testamen taire beschikking een wettelyk erfdeel te ver korten, maar toelaat om, zoo men wil, het halve vermogen te besteden tot het verzekeren van uitkeenngen by overlyden en daarover om niet te beschikken ten behoeve van wien men wil, onverschillig in welke mate daai door hot erfdeel der legitimarissen wordt verminderd. Mr. E. J. 'Everwyn Lange Jr., die vroeger reeds in het/ Hbl. zijne denkbeelden hoeft uiieengezet omtrent do mógelijkheid eri won- scholykheid van emigratie van N tr ianders, inzondrrheid van Nederland-i bo L.nd- i bouwers, n a"ar Transvaal, ibams nader mededeel rn gen o itrent (ie ecoii"in:.-cli« toestanden van Transvaal, zooals i j ni ge- duren i e een reis van eemge maan Jet <t*t land heelt leeren kennen. Iu.tegeiispi.iakr.^i. mededeelingen hieromtrent, die eene oiigun-lig' strekking hadden, durft hy gerust vol houden, dat hot wel aan te raden is by bohoorlyke voorbereiding om eene landbouwonderneming aldaar op touw te zetten. Alle deskundigen, die hy in Transvaal heeft gesproken, waren het er over eens, dat het klimaat or buiten gewoon gunstig is, ja zelfs aan een plaag, zooals aie der sprinkhanen, een krachtig tegenwicht bood. Wel is do regenval er zeer ongelyk, zoodat irrigatie noodig is, wanneer men slechts over het noodigo grondwater beschikt en met de wyze van irrigoeren. be kend is, bieut de irrigatie hoegenaamd geun iiioeilykheid, integend el maakt zy den land man geheol onafhankelyk van het weder. Bestond er tot dusver geen aanleiding, om den grond in cultuur te brengon, thans, na de ontd kkirig van den mineralen rykdom van Transvaal, bestaat hiertoe alle redon. De ontdekking en exploitatie van uien mineralen rykdom heelt reeds een zeer grooten omkeer op economisch gebied gebracht. Waar Trans vaal lot dusver geen of weinig markten bezat, heeft zy thans een markt erlangd, die juist omdat de exploitatie der gouomynen zoo veel arbeid eischt, zeer belangryk is en steeds belangryker zal worden naarmate meer mynen in exploitatie komen. Van uitbreiding der cultuur zal het gevolg zyn, dat verschillende industrieën in 't leven zullen worden geroepen, waaraan tot dusver, wegens gebrek aan grond stoffen, niet kon worden gedacht. Aldus zal Transvaal op economisch gebied de plaats bereiken, die hare vele natuurlijke hulpbronnen haar aanwyzen. Doch hiertoe heeft Transvaal een bekwamen Europeeschen landbouwersstand noodig, want de boeren bebouwen hun grond niet dan voor eigen gebruik en zyn tevreden met wat hun veeteelt in haar meest beperkten vorm geeft. Dat is volkomen natuurlyk, want de omstan digheden hebben hen tot een half nomade herdersvolk gemaakt. Wil derhalve eene eenigszins belangrijke en spoedige verandering op economisch gebied in Transvaal intreden, dan moet er een bekwame Europee6che landbouwersbevolking met veel Europeesche behoeften worden ge vestigd. Hiertoe bestaat te meer aanleiding, omdat er nog altoos Boeren zyn, die verder trekken, thans naar het westen, naar Namaqua en Damaraland, Mossamedes en naar Angola, en aldus ruimte maken voor eene nieuwe bevolking. „Indien er dan plaats is voor eene nieuwe bevolking, indien bet dan van het grootste belang voor do economische ontwikkeling van het land is, dat het die nieuwe bevolking spoedig erlangt, en nu spoorwegen toegang tot het land verschaffen het niet twijfelachtig is, of weldra een stroom van Europeesche emigranten zich daarheen zal bewegen, daar r\jst de vraag, wie zullen het zijn Zullen wy N nier landers die emigranten zyn? Indien wy lui zyn, in Transvaal en met Transvaal in Zuid Afrika, zal de Hollandsi he taal en denk wijze do heerschende blyven, zullen onze handel en industrie, oi ze overvloedige intellec- tueele en handenarbeidskrachten een onmete lijk gebied veroveren. Indien wy het niet zyn, of indien wy daartoe niet zullen behooren, dan zal Transvaal, en met Transvaal heel Znid-Afrika, allengs voor onze belangen ver loren gaan. Ni«t alleen zullen wy niet ver werven, wat voor ons aldaar on nergens anders voor hot grypen ligt, maar wy zullen ook verliezen, wat wy reeds daar hebben verworven." De heer C. A. A. Steinigeweg, Leidschekade 87, Amsterdam, licht in eene brochure een kolonisatieplan toe in den staat Vir ginia (Vereenigde Staten van Noord-Amerika). De landstreek, waarop hy het oog gevestigd heeft, is half in Virginia, half in Noord Caro lina gelegen en draagt den teekenachtigen naam van Dismal Swamp, d. i. akelig moeras- lan 1. Het groote euvel, waaraan deze land streek lydt, is blykbaar het gebrek aan af watering. De schryver beweert de oplossing te hebben gevonden van het vraagstuk om dat gebrek to verhelpen en daardoor dit „akelig moerasland" te herschappen in een ander, dat aan meer dan 50.000 menschen gelegenheid zal bieden om een goed bestaan te verwerven. Natuurlyk, zegt het XJtr. Dagbladis het, evenals by elk kolonisatieplan, ook hier plicht van hen, die aan de onderneming wenschen mee te doen, om uit eigen oogen te zien. Dat is plicht, zoowel waar men te doen heeft met achoone voorstellingen en verleidelyke schil deringen als waar het geldt, zooals hier, een onbewoonde wildernis, wat de Dismal Swamp- lanaen zyn, een schuilplaats voor de weggeloo pen slaven, die bier door de honden niet konden opgespoord worden, wat zy waren, in eene vruchtbare, ryke landstreek te herschep pen. Wie zelfstandig onderzoekt, zal iD staat zyn de mededeelingen, die in deze brochure voorkomen, te controleeren. Sommigen daar van komen op het eerste gezicht eenigszins vreemd voor: b. v. die, dat in dit „akelig moerasland", hoewel het betrekkeiyk laag is, geen koortsen heerschen en het zelfs een herstellingsoord is voor ïyders aan lever- en nierziekten en maagkwalen. Maar wie zelf onderzoekt en daarby goed uit de oogen ziet, die komt niet licht bedrogen uit; hy kan zichzelf voor teleurstellingen vry waren. Het Vaderland schryft het volgende: By de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting bewees de heer De Beaufort, dat de studie der geschriften van zyn overleden vriend Buys, waarmede hy zich in den laataten tyd had beziggehouden, ook voor de politiek in onze dagen van uitnemende waarde is. Zonder twyfel zal hy dan ook, de proeven voor den eersten bundel Stud ën corrigeerende, een oogenbiik gepauseerd en aan zyn tegen- woordigen bondgenoot Van Houten gedacht hebben, toen by by de meesterlyke critiek over de conservatieve oppositie in 1865, stuitte op deze woorden: „Wat baat het aan het hoofd van een Kabinet te vragen: of hy homogeen is met het wetsontwerp van een ambtgenoot, wanneer men vooraf kan berekenen, dat het antwoord volgen zal: „indien de bedoelde over eenstemming niet bestond, gy zoudt het be speurd hebben lang voor de vraag over uwo lippen kwam"? LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 713 Jan. Datum. Uur Aantal. Gom. Eug. St&ndk. 7 Jan. 5.7.— 7 16.6 f*) 8 5.7.— 8 16.4 9 6.7.15 7 16.6 10 5.7.15 8 164 11 5.7.— 7 16. 12 5.7.15 8 16.4 18 6.7.15 8 16.2 (*j Dit beteokent: Wanneer men 5 cubio foet 111.6 litors per unr van zulk gae verbrandt in een Sugg's Louden-Argand-Standard burne/ No. 1, met 24 gaatjes, wordt eeu lioht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.6 16.4 onz. Ötandaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per nur verbrandt. DOOR GOLO ltAIMUND. 37) Hoe meer hy van de bezitting, die hem ten deel gevallen was, zag, hoe onverschilliger zy hem werd. In de lange reeks der kamers stierven zyne schreden weg, in de verlaten kronkelpaden van het park wandelde hy alleen, by zyn eenzaam maal klonk geen vertrouweiyk woord. Hier te leven voor altyd met z y n o ervaringen en zyne herinnerin gen, in deze woesteoy, waarin geen straal van vriendschap of liefde viel, neen, dat ware hem met mogeiyk geweest! Hy gevoelde dat alles onwederstaanbaar, maar met dit bewustzyn ging weder de ge dachte aan Adelheid gepaard wat zou alles anders zyn geweest, indien zy hier warel Hier, juist hier werd haar beeld levendig, doemden al die smarten en herinneringen weder op. Dit was de eerste dag in het huis zyner vaderen en toen hy ten einde spoedde, en de nacht naderde, vestigde zich by Wolfgang hoe langer hoe meer de overtuiging, dat het lot hem te laat de verzoenende hand ge reikt had. XIII. Met slaande trom trok de compagnie sol daten, die huDne kameraden van den wacht dienst moesten aflossen, door de straat, waarin het bankiershuis Breidinger en Zoon gelegen was. De stichters van het oude geslacht waren reeds lang by hunïte vaderen ver zameld, maar het oude huis, dat van buiten nog vast op zyne grondslagen stond, werd ook inwendig gesteund door eene soliditeit, die vol trots ook thans nog den naam van de oude firma in den wimpel voerde. De tegenwoordige firmanten, de heeren Gradiowski en graaf Elkrath, hielden den gewonen en geregelden gang der z*ken in stand en waren door de menigvuldige relatiën en betrekkingen, die zy vonden on die zich tot alle rangen on standen uitstrekten, weldra overal bekend. Dit was in het by^onder het geval met Gradiowski, die bloedverwanten in Breslau had, die zich, sedert het oogenbiik, dat het verrassende testament hem in het bezit stelde van een groot vermogen en van eene bloeiende zaak, zyner met liefde herin nerden. En Gradiowski greep zonder dralen de handen aan, welke zich naar hem uit strekten, want, onbekend met de menschen en de toestanden van zyn tegenwoordig ver- biyf, had hy nog eene zekere leiding noodig, om zich te oriënteeren in het maatschappelyke zoowel als in het staatkundige leven. Dit laatste interesseerde hem spoedig veel meer dan men van den nieuwbakken Pruis had kunnen verwachten, en de neven en tantes zagen weldra met geheimen schrik, dat zyi.e ov i plaatsing in deu Araerikaariochen gror/d de Poolsche sympathieën, die hy van zyn vader had overgeërfd, geenszins bad kunnen uitroeien Z io vroeg aan het vaderland ontrukt en van zyne ouders beroofd, had men gehoopt dat die gevaaiiyke neigingen hein vreemd waren geworden die zyn vader zulk een zwervend leven hadden doen leiden maar nauwelyks in Euiopa teruggekeerd, vergat de zoon voor mogeiyke vooiuii zichten en avontuurlyke plannen voor Pok-ns wel en wee zyne eigen plichten en zyne zaak. Dit zou onmogelijk lang zoo hebben kunnen duren, indien Wolfgang met een waakzaam oog en onvermoeide werkzaamheid niet overal leidend en regelend ware opgetreden. Ofschoon hy van den aanvang af door Gradiowski als compagnon was aangenomen, bleef hy in de wereld, die hy met voordacht vermeed, tameiyk onbekend. Eerst sedert den dood van graaf Stephan was men begonnen aan zyn weinig gewaardeerden en vaak in twyfel ge trokken graventitel eenige beteekenis te hechten en langzamerhand was hy, zonder zyn toedoen, de held van den dag geworden. Thans herinnerden de voornamere kringen zich eerst, dat hy tot de hunnen behoorde; men zocht, waar dit slechts eenigszins moge- lyk was, kennis met hem te maken, en de vrouwen roemden hem als een knap man. Dat hy zich byna met hardnekkigheid terug trok, deed hem te meer zoeken en maakte hem te interessanter; de trotsche droomen van den ouden Worlitz waren alle vervuld. WolfgaDg zelf scheen al even weinig ge troffen door de veranderingen in zyne omstan digheden als door de plotselinge voorkomend heid der menschen; het gelukkige en onschul dige vertrouwen zyner jeugd was door het gewicht der slagen, welke hem getroffen en het geloof aan de liefde in zyne borst uit gedoofd haddon, ten onder gegaan. Hy werkte veel en deed het gaarne: de gedachte, dat bet voor Gradiowski geschiedde, en het bewustzyD, voor dezen iioodzakeiyk te zyn, spoorde hem tot verdubbeling van werkzaamheid en inspanning aan; het gaf een doel aan zyn leven. Zy waren niet minder innig aan elkander verbonden sedert zy samen in Europa leefden en streefden, maar zij waren in hun ledigen tyd niet zoo vaak samen als in Nieuw-York. Gradiowskis byna uit sluitende omgang rnet vreemdelingen, meest allen Polen, een omgang, waarover iets ge heimzinnigs veropreid lag, deed Wolfgang op een afstand blyven en zijne waarschuwingen en aanmerkingen, die hy zich verplicht rekende Gradiowski nu en dan te geven, werden door dezen niet altyd geduldig op genomen. Aan lieden met Poolsche namen, die Wolfgang volstrekt niet onbekend waren, werd een niet onaanzieniyk krediet toege staan, Gradiowski, die zelf vaak groote sommen voor privé-aangolegenheden uit de kas nam, verzekerde dat hy voor hunne soli diteit instond. Het was dus voor de orde en don goeden gang der zaken een geluk te noemen, dat Wolfgang reeds na eenige weken zyn vader- lyk erfgoed weder verliet, om na de eerste noodzakelyke schikkingen weder naar Breslau en zyne gewone bezigheden terug te keeren. Alvorens naar Breslau te vertrekken, had hy nog eens zelf met de grootste nauwkeurigheid elk vertrek, elk meubel van het oude elot doorzocht, om te trachten zoo mogeiyk het testament te ontdekken, dat graaf Stephan, naar zyne meening, indien hy zyn geheel verleden niet had verloochend, moest hebben nagelaton, maar alles tevergeefs: wel vond hy eene menigte familiepapieren, aanteoke- nmgen en correspondenties, tot voor den tyd zyner eigen geboorte, maar geen spoor van oen testament. Hij kon zichzelven geene rekenschap goven van de gevoelens, die hem na dit nauwkeurig onderzoek bezieldenzyne vreugde over hot bezit van deze prachtige en uitgestrekte goe deren en de erkenning van al zyne rechten werd verbitterd door het bewustzyn, dat het niet „de blyde gever, dien God liefheeft," geweest was, die hem zoo ryk maakte, dat niemand buiten Gradiowski zich met hem verheugde en dat menigeen hem zyn geluk benydde. Steeds keerden deze gedachten en zyne sombere blikken terug naar het kinder portret van Elizabeth, naar dat schoone, levenslustige gelaat, vol goedheid en schalksch- heid, dat nu tot maagd gerypt, een go- heel anderen geest ademde, den geest van hoogmoed en van overmoedige on verzoen- lykheid. Word* iMtoolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5